Meer samenwerking tussen de ziekenhuizen noodzakelijk Boeren moeten veevoederproductie tot uiterste opvoeren Het gezelligste moment in huis! VAN NELLE'S KOFFIE 40 modellen Kinderwagens VROOM DREES9IANN CLdvsüdswiiQA JiAMlbwA&djOMS la niet te vehvemqen iVerpleegkosten worden onbetaalbaar hoog Witte Huis gereed bij Kon. bezoek? Voorzitter Gelderse Mij van Landbouw: Europese samenwerking levens belang voor land- en tuinbouw Franse straaljagers neergestort Kool voor Oost- Duitsland Dat is natuurlijk wanneer er koffie wordt gedronken. Iedereen voelt zich zo tevree als hij van zo'n heerlijke, geurige kop Van Nelle's koffie geniet! Zuiver zijden canebo damesblouse, écru maten 38-46 met die échte pittige smaak! uit meer dan waarachter stuk voor stuk de vlotte Gardo- servlcc staat. Is het een wonder dat een G A R D O kinderwagen stukken langer mee gaat en veel lichter rijdt? Zuiver zijden canebo damesblouse, écru maten 38-44 AMERSFOORT Kinderwagenbedrijvcn Eigen werkplaatsen en ateliers Alléén Bloemendal hoek 't Zand. telefoon 3198, Amersfoort. kunnen ook TELEFONISCH opgegeven worden J even lijn in de keuken als op 't brood AMERSFOORT E235 HARDERWIJK 2501 (K 3410) Vrijdag 8 Februari 1952 (Van onze redactrice voor Sociale Zaken) De kosten van ziekenhuisverpleging en de geneeskundige behandeling, die daarmee samengaat zijn de laatste jaren der mate gestegen, dat zij vrijwel onbetaalbaar zijn geworden, zo wel voor de ziekenfondsen als voor de particuliere patiënten. Dit zeide ons de directeur van het bureau van de Stichting' „Het Nederlands Ziekenhuiswezen", de arts de heer P C. Cleyn- dert, die wij zijn mening vroegen over de onrustbarende stijging van de kosten van ziekenhuisverpleging. De heer Cleyndert Is Jarenlang geneesheer-directeur geweest van de gemeentelijke ziekenhuizen in Gouda en Delft. Van de Stichting maken alle Nederlandse ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen, uitgezonderd de Rooms-Katbolieke. die een eigen vereniging hebben, deel uit. „Naar mijn mening is een zekere ordening dringend noodzakelijk", aldus de heer Cleyndert. Er zijn verschillende diensten, waarbij coördinatie mo gelijk Is. direct door de ziekenhuizen wor den betaald. Wel mochten de ziekenhuizen deze verhoogde kosten, voor wat betreft de verplicht verzekerden der algemene ziekenfondsen op vangen in een tariefsverhoging maar voor de vrijwillig verzeker den werd een nadere regeling in uitzicht gesteld. Er is thans een regeling gevonden, die geldt van 1 November 1951 af; voor de periode van 1 Mei tot 1 Novem ber 1951 is nog steeds geen over eenstemming bereikt -wat de vrij willig verzekerden betreft. De onderhandelingen hierover verlo pen traag. Men dient wel te bedenken, aldus de heer Cleyndert, dat de ziekenhuizen financieel altijd enigszins „achter" blijven, aan gezien toestemming voor hogere prijzen eerst kan worden ge vraagd, wanneer de kosten zijn gestegen. Vroeger kregen de par ticuliere ziekenhuizen geregeld giften en legaten, maar die bron van inkomsten is thans nagenoeg opgedroogd. De financiële moei lijkheden van de overheid maken het noodzakelijk dat de tekorten van de overheidsziekenhuizen tot een minimum worden beperkt. Wanneer b.v. in een provincie plaats drie ziekenhuizen bestaan, behoeven deze niet alle een voor zeer gespecialiseerde onderzoekin gen geoutilleerd laboratorium aan te houden. Voldoende is, wan neer de routine-onderzoekingen in het ziekenhuis kunnen geschie den. Een onderzoek, waarvooreen zeer bijzondere uitrusting nodig is of dat door een gespecialiseer de arts (laboratoriumarts) moet worden verricht, kan zeer goed geschieden in één gezamenlijk la boratorium. De economische situatie is zo ernstig, dat samenwerking en coördinatie niet mogen worden afgewezen in naam van de „auto nomie" van het ziekenhuis. Wan neer de coördinatie niet vrijwil lig door de ziekenhuizen geschiedt, bestaat de kans dat die van bo venaf, door personen, die buiten het ziekenhuiswezen staan, zal worden opgelegd. De financiële moeilijkheden, waarmee de ziekenfondsen hebben te kampen, zijn voor een deel veroorzaakt door de stijging van de ziekenhuiskosten De zieken fondsen hebben met name be zwaar tegen een tariefsverhoging, waarmee zij bij de bepaling van hun premie geen rekening kun nen houden. De ziekenhuizen echter moe ten de gemaakte kosten van de ziekenfondsen terugvragen, om dat zij geen reserve hebben om uit te putten. Toestemming tot tariefsverhoging wordt door de prijsbeheersing alleen gegeven wanneer de stijging van de kosten kan worden aangetoond. Overigens moet men wel be denken, dat de verpleegtarieven niets anders zijn dan de ver goeding van de gemaakte kos ten. Toen op 19 Maart van het vo rig jaar de salarissen met 5 werden verhoogd en de prijzen van een groot aantal levensmid delen en van brandstoffen stegen, moesten deze verhoogde kosten Hogere kosten Een van do oorzaken van de kostenstijging is de verbetering van de arbeidslonen en van de sociale voorzieningen, die 70 van de ziekenhuiskosten uitma ken. Het grote verschil dat voor de oorlog op dit gebied bestond tussen overheids- en particuliere ziekenhuizen, is vrijwel verdwe nen. Op het gebied van de pension nering is er nog onderscheid tus sen overheids- en particuliere instellingen, maar de overheid bevordert sterk de zorg voor een goede oudedag-voorziening. Medische apparatuur en ge neesmiddelen zijn ook veel duur der geworden, aldus de heer Cleyndert. „De leveranciers van *beide groepen artikelen zijD zeer goed georganiseerd De Stichting heeft onverbindend verklaring op grond van het kartelbesluit ge vraagd van de Algemene Medi sche Instrumenten Commissie, maar hierop is nog niet beslist". Meer iverh De vooruitgang van de ge neeskunde maakt de verpleging en de laboratorium-contröle veel kostbaarder. De dieetbehande- ling is sterk toegenomen en omvat op sommige afdelingen 4050 van de patiënten. Dit vraagt extra-kosten, èn voor bereiding, èn voor de grond stoffen. Ook het operatiekamerbedrijf is veel duurder geworden. Aan de apparatuur worden veel hogere eisen gesteld. Ook op het gebied van de narcose is veel veranderd; een erkend specialist-narcoteur behoort die ln vele gevallen toe te dienen. De ontwikkeling van de röntgenologie werkt de kosten verhoging ook m de hand. Er worden thans veel meer foto's dan vroeger gemaakt, waarschijn lijk te veel. En deze ontwikkeling gaat nog steeds voort. Aan het verlangen van de zie kenfondsen, dat de ziekenhuizen voor een vast bedrag per jaar de zorg voor Ade ziekenfonds-patiën ten op zich nemen kan niet wor den voldaan, aldus besloot de heer Cleyndert. De kostprijs van de ziekenhuizen bestaat uit de kosten van de verschillende „or ganen", n.l. van de verpleegafde- ling, van operatieafdeling, van laboratorium, polikliniek en rönt- genafdeling. Sommige van deze „organen" hebben alleen met opgenomen patiënten te maken, andere alleen met lopende, sommige met beide. De ziekenhuizen streven er naar de kostprijs van deze organen in dividueel zo nauwkeurig mogelijk te calculeren. Het risico voor de hoeveel heid en de aard van de onder zoekingen, waarvan de fre quentie vaak bepaald wordt door van het ziekenhuis onaf hankelijke geneeskundigen, kan niet op het ziekenhuis worden gelegd, maar moet ge dragen worden door de fond sen als verzekeringsorgaan. Uitslag van prijsvraag „De Doolhof1' wordt 1 Maart bekend DEN HAAG De uitslag van de prijsvraag naar aanleiding van de in 1951 verschenen coöperatieve roman ..De Doolhof", door acht Nederlandse letterkundigen ge schreven, zal eerst op 1 Maart worden bekend gemaakt. Er zal namelijk op 28 Februari in Den Haag nogmaals een debatayond naar aanleiding van deze roman worden gehouden. WASHINGTON. President Truman heeft Donderdag op zijn persconferentie medegedeeld te hopen begin April as, wanneer Koningin Juliana Washington be zoekt. weer op het Witte Huis te rug te zullen zijn. De president verblijft sinds nu ruim twee jaar geleden een begin werd ge maakt met de verbouwing van het Witte Huis, in ..Blair House". Kamer verhoogt toelagen Koninklijk Huis (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft zich Donderdag met 77 tegen 2 stemmen (van de C.P.N.) verenigd met een wetsontwerp tot wijziging van de bedragen, ge noemd in de grondwet, welke be trekking hebben op het inkomen van de Koningin, van de Prins en het onderhoud van de paleizen enz. Sedert 1938 zijn deze be dragen niet gewijzigd, terwijl ac financiële lasten van de dienst van het Koninklijk Huis aanzien lijk stegen. Benelux-conferentie over liberalisatie in de visserijsector DEN HAAG. Zoals bekend is, bestaan er van Belgische zijde bezwaren tegen de vrijmaking van het inter-Benelux-handelsv.erkeer in vis per 1 Januari 1952, volgens de bepalingen van het protocol ^an Ostende van Juli 1950. Op voorstel van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mans- holt, zullen deze bezwaren het onderwerp van bespreking uitma ken tijdens een conferentie welke op 14 Februari a.s. in hotel „An- neville" te Ulvenhout zal worden gehouden. Van Belgische zijde zal aan de conferentie worden deelgenomen door de heer Segers, minister van Verkeerswezen en enkele van zijn ambtenaren. Programmaleider van de Wereldomroep naar V.S. AMSTERDAM. De heer G. Sluizer, programmaleider van Ra dio Nederland Wereldomroep, is naar Amerika vertrokken voor een bezoek van vier weken aan New York, Washington, Michigan en Montreal. Hij voert geluidsban den met zich mee, waarop pro gramma's zijn opgenomen over Ne derland en de koninklijke familie. Het ligt in de bedoeling deze ge luidsbanden te doen uitzenden door Amerikaanse radiostations om het Amerikaanse en Canadese pu bliek van voorlichting te dienen in verband met het komende be zoek van het koninklijk paar. Pluimveezakenbeurs weer geopend BARNEVELD. Donderdag werd de pluimveezakenbeurs in het Concertgebouw te Barneveld heropend. Zoals bekend is, gaat deze beurs uit van de Vereniging van broederljen en pluimveefok- bedrijven in Nederland (V.B.N.). Er was druk bezoek en er werd veel gehandeld in broedeieren en fokhanen. (Van onze landbouwredacteur) ARNHEM. Het ernstigste probleem waarvoor de Nederlandse veehou derij in het komende jaar zal worden gesteld, is het dreigend tekort aan veevoeder. Minister Mansholt heeft hierover reeds talrijke malen alarm geslagen. De totale wereld-export van graan bedraagt maar enkele pro centen van de wereldproductie. De wereld-landbouwproductie houdt geen ggelijke tred met de bevolkingsaanwas. Honderden millioencn mensen leven voortdurend op de grens van hongersnood. Daar staat tegenover, dat in de belangrijkste graan-exporterendc landen de uitbreiding van de veehouderij ten koste gaat van de graan-export. Een slechte oogst kan fatale gevolgen hebben. In deze moeilijke toestand is Nederland genoodzaakt op zijn voorraden voergranen in te teren, aldus zeide de voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Land bouw, de heer G. van der Ley. in zijn openingsrede voor de algeme ne vergadering van deze organisa tie. die gisteren in Arnhem werd gehouden. Hij vervolgde: „Het hoofdbestuur van onze Maatschap pij heeft uit deze toestand de con clusie getrokken, dat het onver antwoordelijk zou zijn een lijdzame en afwachtende houding aan te nemen. Bij de huidige omvang van onze veestapel is de voedervoor ziening uitermate kwetsbaar. Het hoofdbestuur hijst het alarmsig naal. Het is van oordeel, dat de veehouders in het komende oogst jaar alles op alles dienen te zetten om de voederwinning op het eigen bedrijf tot het uiterste op te voe ren. Dat voor duizenden bedrijven in Gelderland de mogelijkheden er zijn om de voederproductie zowel kwantitatief als kwalitatief te ver beteren. staat vast. Uit een statis tiek, die ik ontving van het vee- teelteonSulentschap bleek mij, dat er bedrijven zijn, waar de ruw- voederpositie zodanig is dat hier mee zonder toediening van kracht voer onder bepaalde omstandig heden 20 kg melk per koe en per dag kan worden gewonnen. Er zijn echter ook bedrijven, die niet hoger komen dan 4 a 6 kg melk." „Mijne heren," zo zeide de voor zitter. „het hoofdbestuur van de Maatschappij denkt er niet aan om U te vertellen, hoe U boeren moet. Geen enkele boer, die enig zelfrespect heeft, zou dit nemen. Maar wanneer wij de ernstige waarschuwing van de minister van Landbouw zouden negeren. dan zou het wel eens kunnen zijn, dat wij ons zelf storten in een nood toestand. Een ieder zij gewaar schuwd". Grote zorg „Wij maken ons zeer bezorgd over de jongste onverwachte prijs verhoging voor de voedergranen. Onze zorg geldt vooral de pluim veehouderij. Ik weet wel. dat de zaak op papier en in theorie aar dig klopt, maar wij zijn er niet helemaal gerust op. dat het reken sommetje in de practijk ook zal rondlopen. Het zijn juist de econo misch zwakkeren, die in de knel dreigen te geraken. Ik wil aanne men. dat er goede en dringende redenen waren om aldus te han delen. Ik spreek echter de harte lijke wens uit, dat de regering en vooral onze minister van Land bouw zich ook verantwoordelijk zullen achten voor de gevolgen, als het rekensommetje, waarop ik doelde, eens zou blijken niet op te gaan." Europese samenwerking „Wij kunnên minister Mansholt niet dankbaar genoeg zijn," zo zeide de heer Van der Ley, „toen hij de pogingen tot West-Europese samenwerking voor de landbouw besprak, dat hij tegen alle teleurstelling en tegenwerking in met ijzeren wil dezo samenwerking blijft najagen De verwezenlijking hiervan zou van wereldwijde betekenis zijn. Het zou betekenen, dat een gebied van 275 mlllloen zielen op 300 mllüoen hectare grond, waarvan 180 millioen hectare landbouw areaal, een grote productie- en consumptieruimte zou worden. „Het Avondland zou dan een econo mische macht kunnen worden, die ih betekenis niet zou onderdoen voor de Verenigde Staten en Sowjet-Rusland. De politieke en militaire consequenties van een dusdanige ontwikkeling zijn nauwelijks te overzien. Voor de stabili teit, voor de vrede, en de welvaart en voor het levensbelang van onze land en tuinbouw zou de Europese samen werking op agrarisch gebied van on schatbare betekenis zijn. Want alle moeilijkheden, die wij in de afgelopen jaren met de afzet en prijsvorming van de agrarische producten hebben gehad, hangen samen met de herleving van het protectionisme." Stygend onbehagen Er ls in de landbouw een stijgend onbehagen waar te nemen over de jaar lijks terugkerende touwtrekkerij met de regering over de prijzen van onze ba sisproducten." zo ging de neer Van der Ley verder. „Die louwtrekkerij wordt veroorzaakt doordat minister Mansholt een landbouw en voedselvoorzienings- politiek moet voeren. De koers, die het ministerie van Landbouw de laatste ja ren volgt, gaat ontegenzeggelijk ge paard met de afbrokkeling van het systeem van de garantieprijzea en het als norm aanvaarde onderncmersloon. Er vindt een afstoting plaats van pro ducten naar de sector van de vrije prijsvorming." „Men heeft ons al eens de vraag ge steld, of de Nederlandse land- en tuin bouw het niet meer aandurven met de vrijheid cn het avontuur en of wij de krukken van de garantieprijzen niet op zij durven zetten. Deze problematiek is echter vals. Sinds Mei 1940 tot heden hebben wij onze producten afgestaan voor een prijs, die stukken lager is dan de noteringen op de wereldmarkt' Honderden millioencn guldens zijn als exportwinst afgeroomd en vla het land- bouw-egalisatiefond besteed als subsi dis op het levensmiddelenpakket. Van FRIEDRICHSHAFEN. Twee Franse straaljagers zijn Donderdag boven Friedrichshafen met elkaar in botsing gekomen en bij de oude Zeppelinwerf neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. geen enkele andere bedrijfsgroep ls dit laatste gevergd. „Onze organisaties." zo zeide de heer v d. Ley. „hebben hieraan bewust me degewerkt. Wij zijn noch bang voor de vrijheid, noch vrezen wij het avontuur, maar wij zullen ons fel te weer stellen tegen Iedere poging om ons terug te dringen in do uitzonderingspositie, waarin wij voor de oorlog zo zwaar hebben geleden." BROEK OP LANGENDIJK. De laatste dagen van de vorige week lag een zekere matheid over de markt, waardoor de prijzen neiging tot dalen hadden. Zaterdagmiddag werd bekend, dat in de nieuwe week een compensatie transactie voor de Oostelijke zone van Duitsland zou moeten worden uitgevoerd. Deze omvatte 750 ton gele en 750 ton witte kool. De tuin ders werden opgewekt flink aan te voeren om de afwikkeling van deze zaak in enkele dagen mogelijk te maken. Er waren prijzen gegaran deerd van 8 cent voor de gele en 8.5 cent voor de witte kool. De aanvoe ren waren Maandag reeds van bete kenis cn Dinsdag kwam aan de drie koolveilingen 1400 ton kool voor de klok. De prijs voor de gele kool werd geheel beheerst door de aankopen voor bovengenoemde bestemming. Slechts circa 10 pet werd gekocht voor de vrije markten. Btj de witte kool lag de toestand iets gunstiger en werd ca. 30 pet van de zeer grote aanvoer door de vrije markt opgeno men. De rode kool-prijzen waren in de grote soorten iets lager, voor grove kool kon met moeite 11 cent gemaakt worden. Voor de kleinere kooj lag de prijs ongeveer gelijk als de vorige week, nl. 14 tot 15.5 cent. Rode kool werd weinig voor export gekocht. Groene kool was zeer gevraagd, mooie partfjen werden voor export gekocht waarbij 24 tot 27 cent be taald werd. De aanvoeren waren spe ciaal te Broek op Langendijk nog steeds van betekenis. Waar de vraag uit andere landen naar koolsoorten momenteel gering is, hoopt men algemeen er in te slagen de onderhandelingen over verdere compensaties, waarmede men bezig is, tot een goed einde te bren gen. De hogere prijzen voor uien, bieten en peen bleven onveranderd. Witlof kon 3545 cent opbrengen, de kwaliteit van het aangevoerde lof wordt iets beter. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. Indonesië- route: Thuisreis: PH-TDG (Gou da) Donderdag op Schiphol; PH- TDE (Eindhoven) werd vanmid dag om half vijf in Amsterdam verwacht; PH-TDB (Walcheren) Sydney-Amsterdam, vnnacht uit Bangkok; PH-TFG (Friesland) vannacht uit Djakarta: PH-TDI (Enschede) vannacht uit Bang kok. Uitreis: PH-TFD (Arnhem) Amsterdam-Tokio, gisteren uit Bangkok; PH-TFE (Utrecht), van nacht uit Calcutta; PH-TDD (Delft) werd om 9 u. vanmorgen in Bagdad verwacht; PH-TDM (Aalsmeer) vannacht uit Damas cus.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4