PHILIP MOUNTBATTEN CHINA: gelijkschakeling en bestrijding der kerken Vrolijk, kalm en sportief Conflict om 'n principe bij de AVRO Een geklede blouse MOEILIJKHEDEN? Eenvoud van zeeman kenmerkt zijn leven Akkertje Nieuw faillissement na| opheffing van eerste Talleyrand: een profeet Wij geven raad Draagt groot- heid ivaardig "A/are aayeri"? Herderlijke brief van de Paus K EN WERELD A Zaterdag 9 Februari 1' Sociale vraagbaak Niemand zou Philip Mountbatten, hertog van Edinburgh en gemaal van de nieuwe Brit se koningin, voor iets anders dan voor pen. Engelse zeeman kunnen houden. Hij ziet er uit als een marine-officier. Hij heeft de vro lijkheid, de ongedwongen manieren en de rust in tijden van opwinding van de zeeman. Hjj is gereserveerd, maar vriendelijk. Hij houdt er van in kleine boten te zeilen. Nu, het is ook inderdaad als zeeman, dat hjj zich in vrede en oorlog grote verdiensten voor zijn land verwierf. Sinds zjjn 18de jaar heeft hij in de Royal Navy gediend, hoewel hij eerst op zijn 26ste de Britse nationaliteit verkreeg. Want de hertog van Edinburgh, achter-klein zoon van koningin Victoria, werd op 10 Juni 1921 op Korfoe geboren een prins van Griekenland. Enige zoon van wijlen prins André van Griekenland en van prinses Alice, dochter van de markies van Milford Haven, was hij in rang de zesde Griek se troonopvolger. Hij gaf zijn titel op en werd een gewoon Brits burger in 1947. Maar de hertog was opgevoed als oen Britse jongen. Hij ging naar de lagere school in het plaatsje Cheam in Surrey en daarna naar Gordonstoun. te Elgin in Schot land een school met moderne onderwjjsopvattingen. Hij bracht zijn vacanties door bij zijn oom en tante, de carl en de gravin van Mountbatten. Het was de liefde voor de zee van zijn oom, die hem inspireerde ook zeeman te worden. Toen hü 18 jaar was deed hij zijn toelatingsexamen voor Dartmouth Naval College, het beroemde oplei dingsinstituut der Britse marine. Daar won hij de „Kings Dork", een door de koning beschikbaar gestelde onderscheiding -voor de beste adelborst van het jaar. Op 19-jarige leeftijd deed hij de ver plichte dienst als matroos op 't slag schip „Ramillies" in de Middel landse Zee. In de slag van Kaap Matapan deed hij als officier dienst bij de zoeklichten op het slagschip ..Va liant", aan de zijde van het schip, dat naar dc vijand was gekeerd. De slag werd in de duisternis ge streden. Philip, die in de dagorder genoemd werd, verklaarde er later over: „Het was bijna zelfmoord". En de commandant van het schip, admiraal Sir Charles Morgan zei over Philip's werk: ..Dank zij zijn oplettendheid en uitstekende beoor deling van de situatie, waren wij in staat binnen vijf minuten twee zware Italiaanse kruisers tot zin ken te brengen". Ook stoker Hij diende tijdens de oorlog op torpedobootjagers, kruisers en slag schepen op alle wateren. Hij had het bevel op een schip, dat de landing op Sicilië dekte. Zijn tor- pedobootjager was aanwezig bij de Japanse overgave in dc Baai van Tokio. En als officier kent hij niet slechts zijn eigen werk, maar ook hot werk van zijn manschappen. Hij bezit het diploma van stoker en hij is daar trots op, want hij kreeg het niet voor niets. Hij ver diende het op een reis gedurende (Advertentie l M sterk elastisch hygiënisch de oorlog van. Porto Rico naar En geland. De Chinese stokers hadden „de boot gemist" en hij was een van de officieren, die hun werk gedurende de thuisreis overnamen. Dank zij zijn scholing en zijn dienst als marine-officier over de gehele wereld, is hij een man met een veelzijdige belangstelling en smaak. Hij houdt van het ballet en van dansmuziek. Hij is een eerste klas danseur. Voor de geschiedenis (Van onze radio-medewerker) Wat Hilversum deze week praten de hield er is daar iedere week wel wót was „het geval Den Daas". Men beschouwt het zo, dat in deze zaak meer in geding is dan een disciplinair conflict tussen de onderdirecteur der AVRO, J. den Daas, en het bestuur van die om roepvereniging. Het staat wel vast. dat aan dit bestuur, door een mis schien in troebel water vissende (van wie iedereen in radiostad U de naam kan noemen) een mededeling aan het AVRO-bestuur is gedaan over een uitlating, welke de heer Den ,eurte verliezen, uiteengezet. Wij varing geïnjecteerde omroepleider in de laatste jaren consequent bezig was met de bezieling van zijn men sen. O Niet de sleur, niet de koude bu reaucratie, die 30 vaak omroepwerk tot een soort postzegeltjesplakken degraderen, maar een menselijk con tact tussen programmaleiding en medewerkers. ...Dit", zeggen zijn be wonderaars, „staat de heer Den Daas ten sterkste voor." Men heeft ons dit met veel geest drift èn veel bezorgdheid over een kans, mr Den Daas als onderdirec- Daas zich veroorloofd zou hebben, aldus de gangbare lezing. Hij zou zich over de bestuursleden hebben uitgelaten als over „heren, die op de moeizame toon van de ouderdom nogal lang en met naar verhouding weinig resultaat bepaalde zaken aan bespreking onderwerpen." De heer Den Daas moet dit minder salonrijp, doch duidelijker hebben uitgedrukt. Óp de achtergrond van het inci dent staat echter een door velen ge ziene tegenstelling in opvatting over wat een omroep zijn programmamen sen tot heil van deze mensen zelf en zonder twijfel ook van de luisteraars, aan milieu moet bieden. Spontaan heeft het AVRO-personeel deze week, ter ondertekening door sym- pathiseienden, lijsten doen uitgaan waaruit warme gevoelens voor' de heer Den Daas spreken. Men is van mening dat deze zelf nog jonge en met buitenlandse er- ontlenen er de indruk aan dat Het geval Den Daas" inderdaad iets meer is dan een incidentele prestigekwes tie voor zich minder prettig beoor deeld voelende bestuurders. heeft hij bijzonder veel interesse en wanneer hij maar even kan leest hij historische werken. Hij heeft een grote voorliefde voor de sfeer van een oude Britse herberg en zijn meest geliefde drank is een goed glas bier. Hij bezoekt gaarne thea ters en muzikale shows, maar heeft zelf, naar hij op grond van ervarin gen uit zijn schooltijd vertelt, geen enkele aanleg voor acteur. Hij bestuurt zijn auto's het liefst zelf, maar de enige maal dat de koninklijke familie zich ongerust over hem maakte, was, toen hij be gon zijn gemalin in een grote li mousine rond te rijden. Nog geen maand voor zijn huwelijk had hij namelijk met zijn sportwagen een aanrijding gehad, waarbij hij zijn been had gewond. Zeer sportief Hij zeilt niet alleen, maar speelt ook hockey, cricket en polo. Met golf is hij uitgescheiden. Hij ver klaarde eens, dit spel weinig inte ressant te vinden. Maar voor een partijtje dorpscricket is hij altijd te vinden. Tot groot ongenoegen van de Lon- dense „tailors" heeft hij geweigerd, als kleermakerspop te fungeren. Hij kleedt zich goed. maar eenvoudig cn heeft een voorliefde voor cos- tuums, die gemakkelijk zitten. Van vesten moet hij niets hebben, maar hij kan erjn het conventionele En geland natuurlijk niet altijd buiten. „Wij kunnen koken" Evenals de koningin is hij niet van kind af aan als heerser opge voed. En omdat hij tot zeeman is opgeleid heef hij nooit de hang naar eenvoud verloren. Dat blijkt bij voorbeeld uit zijn redevoeringen, die hijzelf opstelt. De wijze, waarop hij de dingen pleegt te zien, is die van elke huisvader. Onlangs vroeg een wat vrijpostige Amerikaanse journalist hem: „Zoudt u uw eigen maaltijd kunnen koken, als het no dig was?" Droog antwoordde Philip: .Mijn vrouw en ik kunnen dat bei den." Ten slotte dit: hij is een jonge man van ccn generatie, welke in de Wereldoorlog vocht en die, omdat hij met een koningsdochter huwde, met grootheid beladen is. Niemand kan ontkennen, dat hij deze waardig draagt. (Advertentie 1. M.) Neem 'n Foto links: Philip als ofjicier bij de Royal Navy; rechts: bij een bezoek, aan een zeevaart school laat hij zich het genoe gen niet ontnemenook een balletje te gooien; onder: kort na de geboorte van prins Char les maakt de hertog een wan delingetje met zijn gemalin. Het is altüd mogelijk te pogen, iemand, wiens faillissement is opgeheven,! opnieuw failliet te laten verklaren. De vraag is echter of betrokkene overt zoveel inkomsten beschikt, dat in redelijkheid kan worden aangenomen, dat bU een nieuw faillissement er nog iets van terecht komt. Men kanl ook pogen t.z.t. hetgeen nog verschuldigd is op erfgenamen te verhalen.! Wanneer dezen de erfenis onder beneficie van boedelbeschrijving hebben aanvaard, bestaat er grote kans, dat als er niets Is ook geen vorde-[ ringen worden voldaan. Zijn de vorderingen van enige be tekenis, dan verdient het wellicht aanbeveling door een goed infor matiebureau te laten nagaan hoe op dat ogenblik de financiële positie van belanghebbenden is. Als er nog wat te halen is kan men een advo caat in de arm nemen om de zaak verder te behandelen. J. V. De Noodwet Drees kent, om dubbele hulp van de overheid te voorkomen, een bepaling, welke op het volgende neerkomt: wanneer een lid van een echtpaar, dat uitke ring ontvangt in een inrichting wordt verpleegd en de kosten van deze verpleging voor rekening van de gemeente (Dienst voor Sociale Zaken) worden vergoed, dan wordt een derde van de ouderdomsuitke- ring ingehouden ten behoeve van de gemeente welke de kosten be taalt. H. W. G. Wanneer een geschei den vrouw ook al betreft het slechts een scheiding van tafel en bed een uitkering ontvangt van haar vroegere wettige echtgenoot, daar- van niet rond kan komen en zij wendt zjch tot de Dienst voor So ciale Zaken, dan zal deze dienst, T-T ET voor- en achterpand inrlmpelen en de pasjes op de pan den stikken. De schouder- en zij naden dichtnaai en. Het splitje van de mouw af werken en de mouw stikken. De onderkant van de mouw inrimpelen Het manchetje op de goede kant aan de mouw naaien en aan de binnen kant tegenzomen. De mouw wordt er glad ingezet. Aan de onderkant van de blouse een zoompje van 1 cm ■naaien. Naar ver kiezing kunnen 4 of 5 knoopsgaten worden aange bracht. Voor maat 44 is benodigd 1.90 m. stof van 90 cm breed. Afgehaald aan ons kantoor be draagt de prijs van dit patroon slechts 35 cent. Franco toezending per post is even eens mogelijk. De prijs bedraagt dan 50 cent. Bij toezending per post gelieve u ons een post wissel te doen toekomen van 50 cent met vermelding, welke maat gewenst wordt. in de maten 40 en 44) A VOOR. A-RAA6<v'5 h/t/vwfh e rs /?(/G der. geciviliseerde na ties De lezer zal er nau welijks aan twijfelen, dat deze woorden van een tegenstander van de denkbeelden van Dikwijls wordt er over de vraag gedis cussieerd, of het onge luk, dat de ioereld in de laatste vier eeuwen is overkomen, niet voor een deel een ge volg is van het feit, dat op de belangrijkste plaatsen staatslieden zaten, wie het aan de nodige kennis, voor zichtigheid. fantasie en vooruitziendheid ontbrak. Ter beant woording van deze vraag leveren de vol gende citaten een in teressante bijdrage: „U kunt nu de Oos tenrijkse monarchie zullen misschien vernietigen of verster- vlag afzweren ken. Eenmaal vernie tigd, zal 't nooit meer mogelijk zijn, dc res ten te verzamelen en opnieuw tot een een heid samen te smeden. Het bestaan van deze eenheid is echter noodzakelijkheid. een dergelijk plan veel aanhangers in Ilonga- rue heeft gevonden Maar de Russen als meesters in Hongarije zou betekenen, dat z(i de macht in geheel Masaryl: stammen en Europa zouden verwer- in de laatste jaren van ven dc eerste wereldoorlog werden geschreven. Want m welke andere tijd had men de vraag kunnen stellen en zo duidelijk beantwoor den? Nog een citaat: ..De Hongaren, ruste loos en opstandig in dc naam van onafhan- Ook hier schijnt geen twijfel mogelijk, dat deze zinnen slechts en kele jaren geledendus gedurende of kort na Wereldoorlog nr II, werden geschreven. Een zo vooruitziende blik had echter een man in een lang ver vlogen tijd. De brief kelijkheid en vrijheid, vwrd geschreven door een die door herhaalde neder lagen is vernederd en zullen zich, te zwak om zelf een onafhan kelijke staat te vor men, misschien bij de Russen aansluiten, wier duidelijk te maken- een levenswijze zoveel met Men kan de volledige Zij de hunne gemeen heeft, tekst vinden in het Talleyrand op de vijf de December 1805, na de ovcnuinning van Austerlitz cn de ne derlaag van Trafalgar, om Napoleon de nood zaak van een milde vrede met Oostenrijk is onmisbaar voor de Ik heb uit onverdachte boek van Louis Made- toekomstige veiligheid bronnen vernomendat lin Talleyrand de regering, werd dit manifest door de Nationale Raad van Chinese Christenen opgesteld en daarna door vrijwel alle leidende figuren uit de Chinese protestantse kerken ondertekend. Hot manifest plaatste zich aanvankelijk niet eens al te nadrukkelijk achter het rege ringsprogram, maar het bevatte reeds dadelijk een aantal formule ringen, met behulp waarvan de staat op de kerken een bepaalds TT druk kon uitoefenen. Zo betekende twaalf na onteigend. Het grootste de ondertekening van het manifest, gingen van de Chinese communisti- EEN herderlijke brief van £Che regering om de Chinese katho de Paus heeft weer eens lieken van Rome afvallig te maken J nn Ho en hen te dwinficn *ich bÜ een »na- oen "indruk van de situatie der ka de aandacht ge\ estlga op ae tl0naie- katholieke kerk aan te slui- tholieke kerk in China, omtrent he'. deel van de 800 kosteloze consul- tatieinrichtingen is verdwenen. Van de drie katholieke universiteiten in China, de tweehonderd middelbaie en de 1500 lagere scholen is nage noeg niets meer in stand gebleven Krijgt men uit deze mededelingen dat men uitdrukkelijk afzag van persoonlijke en materiële hulp van de „Westerse" kerken. De Ameri kaanse zending was alleen maar op imperialistische doeleinden gericht geweest, enz. Wie liever niet had cat aan zijn „patriottisme" werd ge twijfeld ondertekende. Volgende faze: min of meer ge dwongen deelname der kerken aart hot de campagne: „Bestrijdt Amerika! situatie waarin het Christen- ten. (Het Vaticaan past zich ver- i0t der protestantse kerken aldaar Hnm in het communistisch volgens blijkens de herderlijke briel wordt men vrijwel gelijktijdig in- uuiu ii m ZOV(?rre bij de nieuwe situatie gelicht door een artikel geworden China IS Komen ie oan dat bet het voornemen ken- Amerikaanse protestantse tijdschrift Helpt Korea!" Leidende christelijke verkeren Och neen, tegen baar maakt om zo spoedig mogelijk Christianity and Crisis (onder re figuren uitgenodigd in de betrokken dactie van de bekende optochten mee voorop te marche prof. Niebuhr). Daarin ren. Studiegroepen in de christelijke schildert een ongenoem- gemeenten „tot onderzoek van de jongste gebeurtenissen." Verplichte deelname daaraan. Opgegeven on derwerpen: „Is voor de kerken de tijd niet gekomen om alle betrek kingen met het Amerikaanse impe rialisme te verbreken?" „Versterk te politieke oriëntatie der kerken, net verwijdering van alle misdadige elementen en spionnen uit de ge meenten." Enz. Enz. - Deze weekL_-c, „het" Christendom zegt het communis me ook daar zich niet te keren; het wil dat Christendom slechts helpen zich te bevrijden van de bisdommen in China aan Chine- -i ,r„,.jnn„ se bisschoppen toe te wijzen, die t-scn weid genjK0escnaKeia. al de boze banden waai door dan in de plaats kome_n Van missie- Men begon met de christelijks de kenner van de toe stand in China, hoe daar in een bepaalde stad het protestants-kerkelijke le. systema- het met het boze Westen en vooral met het boze Amerika verbonden is; is die bevrijding eenmaal een feit, dan kan het Christendom pas goed en heer lijk opbloeien, in gezuiverde, bisschoppen van met-Chinese natio- Kerken ter plaatse als een „minder- naliteit.) heid" te beschouwen, die voor de Volgens een bekendmaking van uitoefening van enige paedagogische de Vaticaanse pers zijn 44 van de druk wel in aanmerking kwam. In 114 katholieke aartsbisschoppen e:i de winter van 194950 kregen dc bisschoppen in China gevangen ge gemeenten dus bezoek van geloofs nomen, verdreven of op andere genoten, die het regime gunstig wijze in de uitoefening van hun gezind „nationale", officieel gesanc- kerkelijk ambt verhinderd. Minstens tionneerde Sowjet-vorm. De herderlijke brief van de Paus dan richt zich tot de aartsbisschop pen. bisschoppen, overige geestelijk heid en gelovigen van de room; katholieke keik in China. Zij allen worden vermaand en aangemoedigd om „stand te houden tegen de com munistische vervolging, totdat de zon na noodweer en storm weer doorbreekt." De Paus laakt de po- driehonderd katholieke geestelijken, zowel buitenlanders als Chinezen bevinden zich in de gevangenis terwijl meer dan zeshonderd buiten landse priesters en broeders en ze gezind waren: dezen wezen un propaganda op de grote ver in Wéér een volgende faze: „sponta ne" campagne tegen twee Ameri kaanse zendelingen- In openbare vergaderingen worden dezen als im perialisten" ontmaskerd: daarop ge arresteerd; daarop het land uitge- bewin.l zet. Op de openbare vergaderingen welke over dit ggval volgen thans kerke lijke „beschuldigmgs-bijeenkomsten. De leidende kerkelijke figuren moeten zich in het openbaar van diensten van het nieuwe en op de „geloofsvrijheid" het garandeerde. Bij die gelegen heid werden studiegroepen in het leven geroepen waar de meest voot- venhonderd buitenlandse religieu- aanstaande gemeenteleden het re- deze twee imperialisten distancië- zen zijn verdreven. geringsprogramma kregen toegc- ren. Enz. Enz. Van de katholieke gebouwen in licht- China is negen-tiende verwoest of Volgende stap: het zg. „Christe- in beslag genomen. De 216 zieken- lijke Manifest" van het najaar van wanneer er werkelijk aanleiding is I om te helpen, allereerst nagaan of I de vroegere echtgenoot meer kan I betalen. Is dat niet het geval, of I slechts gedeeltelijk, dan zullen de kinderen als zij geacht worden iets te kunnen betalen worden aangesproken. Rectificatie I De vorige week hebben wij een aan vulling gegeven op onze mededeling be treffende de jongste wijziging van de Pensioenwet, waarin helaas enkele on juistheden zijn geslopen, ,,'t Gevolg van bedoelde wijziging ls, dat ook zij, die voor 1 Juli 1922 (om welke reden dan ook) op eigen verzoek na vijftien of meer dienstjaren zijn ontslagen, bij in validiteit of na het bereiken V3n de 65-jarige leeftijd met succes by de Pen sioenraad in Den Kaag pensioen kunnen aanvragen." En eigenlijk is dit alles niet eens „nieuws". Daartoe voltrekt het zich te veel volgens geijkt recept. Vol- huizen en ziekeninrichtingen zijncp 1950. Alleen maar op „advies" van gens geijkt totalitair recept. Duurder volksbrood Het rekensommetje, dat minister Mansholt heeft gebruikt om het Nederlandse volk voor te rekenen, dat de verhoging van de brood prijs grotendeels weer wordt goed gemaakt door de verlaging van de prijs voor margarine, heeft mxj zeer verwonderd. Sterker: het heeft mijn verontwaardiging gewekt, omdat ik iets dergelijks van deze minister niet had verwacht. De be rekening toch, klopt in geen enkel opzicht. Voor de jongste verhoging van de broodprijs gebruikte ik per week in mijn gezin 24 broden (f 6.96) en 8 pakjes margarine (f 3.68), samen voor f 10.64. Thans betaal ik voor hetzelfde aantal bro den en pakjes margarine respec tievelijk f 8.16 en f 3.20, dus samen f 11.36. Ik ben dus thans 72 cent duurder uit en niet 5 cent. zoals minister Mansholt voorrekent. H. BOGERT. Duistere berekening De berekening van minister Mansholt is mij volslagen duister. Hoe kan de verhoging van de broodprijs vrijwel ongedaan worden gemaakt door een verlaging van de prijs van een pakje margarine, die ongeveer overeenkomt met het bedrag, dat één brood thans meer kost? Geheel afgezien van het aantal broden, dat in een bepaald gezin wordt gebruikt, kan men on middellijk zien. dat dit rekensom metje slechts dan uitkomt, wan neer in een gezin ongeveer even veel pakjes margarine als broden worden gebruikt. Ik vraag de mi nister waar of dat wel het geval zal zijn. H. J. J. v. d. MEULEN. Duirnendik smeren Als ik de rekensom van de mi nister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening goed heb gele zen, dan blyven de kosten van levensonderhoud slechts hetzelfde in die gezinnen, waar men gewend is de margarine duirnendik op de boterhammen te smeren. Ik be twijfel sterk of cr dergelijke gezin nen zijn te vinden. Dit kan ik met zekerheid zeggen, dat men er onder de arbeidersklasse tevergeefs naar zal zoeken. ABONNÉE. Bezuiniging bij zieken fondsen Als ik verneem hoe de zieken fondsen bezuinigen moeten vraag ik mij af. wat het eind hiervan zal zijn. Hoe jammer is het. dat in. dergelijke gevallen de arbeider al tijd hot gelag betaalt. Is het al niet erg genoeg, dat de premie verhoogd is van 3,6% tot 3.8%? Toen het Ziekenfondsenbesluit werd afgekon digd, zei een oud-bestuurslid van een fonds tegen mij: „Ze hadden het beter kunnen laten* zoals het was, want na verloop van tijd komt men zo stiekemweg toch weer bij het oude terecht!" Ik ge loof, dat hij nog gelijk krijgt ook. De ingeslagen weg kan volgens mij slechts grote schade aan de volks gezondheid berokkenen. En dat is een kostbaar goed, waaraan vol gens mij niet mag worden getornd. W. A. HOOGEWONING. Altijd dezelfden? Er zijn 200.000 personen nodig voor de bescherming van de bur gerbevolking. Indien mogelijk vrij willigers. Melden dezen zich niet in voldoende mate, dan via dienst plicht. Ik zie de noodzaak daarvan in. Maar er zijn zeer velen, die nog steeds niets voor hun vader land hebben gedaan. Zij zijn afge keurd voor militaire dienst (maar nu in goede lichamelijke conditie misschien) of werden niet opgeroe pen wegens broederdienst. Zou het niet billijk zijn, wanneer deze lie den het eerst door de regering werden opgeroepen7 Zij. die reeds vele offers brachten, zullen zeker niet achterblijven. Maar waarom moeten altijd dezelfden de kastan jes uit het vuur halen? J. G. Gelijke verdeling van lasten Gelijke verdeling van lasten is een leuze, die opgeld doet. Laat men aan deze leuzé ook eens den ken, wanneer het gaat om de jon ge mannen, die hun militaire dienstplicht moeten vervullen. Van hen wordt het niet geringe offer geëist, circa twee jaar of langer hun werkkring vaarwel te zeggen. Een groot aantal andere landgeno ten echter blijft om verschillende redenen van dienstplicht vrijge steld. Zij blijven in hun vak werk zaam en kunnen ongestoord pro motie maken. De ex-militairen moeten meestal opnieuw beginnen. Zij zijn dan bovendien nog gehan dicapt door het vooruitzicht op langdurige herhalingsoefeningen. Zou men aan de dienstplichtigen geen behoorlijke vergoeding kun nen uitkeren, gelijkstaande met hetgeen iemand van die leeftijd in een burgerwerkkring verdient? Zulks inplaats van het „zakgeld"? De kosten zouden kunnen worden ondervangen door hen, die géén offer behoeven te brengen extra te belasten. C. J. S. K.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4