Vooroorlogs busbedrijf had goede kansen in Amersfoort FILMS IN AMERSFOORT „Niet van gisteren een knappe comedie Demonstratie van Franse klaviermuziek In 1934 teerden autobussen gerepareerd in brouwerij Ries Stalenhoef promoveert Motorrijder slipt: op slag gedood Zaterdag 9 Februari 1952 5 Na zeer lange debatten besloot de Amersfoortse Gemeente raad tegen het einde van de twintiger jaren de autobus-exploi tatie min of meer in overheidshand te nemen. Een volledig gemeentelyk bcdryf wenste men niet, omdat men toch iets van het particulier initiatief tot uitdrukking wilde laten komen. Aldus werd op 22 Maart 1930 opgericht de N.V. Amersfoortsche Autobusdienst met een kapitaal van 10.000, waaraan de ge meente voor 9200.deelhebber was. „Allemaal uitstappen en duwen" Deze ruggesteun van de gemeen tekas gaf de zekerheid, dat stop zetting uit geldgebrek niet al te snel aan de orde zou komen, ter- vijl eventuele verliezen voorko men werden door een gemeente lijk subsidie, dat aanvankelijk 10000 per jaar en sedert 1934 slechts 7500 per jaar bedroeg. Tot directeur werd benoemd de heer A. M. den Heyer, die deze functie tot het einde toe heeft bekleed. Een enorm bedrijf is het nim mer geworden. Dat kon trouwens ook niet, want de stad was toen nog niet zo uitgebreid als nu. zo dat drie lijnen royaal in de be hoefte voorzagen. Lijn I reed als ringüjn door de stad. Lijn II be diende het Soesterkwartier en Lijn III ging naar de Leusderweg. Helaas was de eerste busaan schaffing niet gelukkig, aangezien in een te licht chassis te zware motoren gebouwd waren. Hier door trilden de eerste vijf bussen vrij spoedig uit elkaar, waardoor de onderhoudskosten vry hoog werden ook al omdat voor het kleine wagenpark een gehele werkplaats in stand gehouden moest worden. Daarom besloot men vanaf 18 September 1934 de bussen in onderhoud te geven bij de Phoenix-brouwerij. welke toe stand in 1936 weer beëindigd werd. omdat ook deze oplossing niet be vredigend was. 1936 is een keer punt in het bedrijf geweest. Er werd besloten tot drastische be zuiniging op onderhoud en per soneel. Dit had tot gevolg, dat de dienst minder zeker werd, omdat uitvallen van bussen aan de orde van de dag was. terwijl op „tijd rijden" in het algemeen niet voor kwam. Doch tweedens begon er een zekere constante toevloed van meer reizigers te komen! Amers foort was niet meer het „provin ciestadje". Amersfoort kreeg wer kelijk behoefte aan een openbaar vervoermiddel. Toen maakten 1113 reizigers per dag van de bus ge bruik (thans zijn dat er 4500). Tydelijke vooruitgang Vanaf dat befaamde jaar 1936 bleef de omzet stijgen, zodat er in 1939 het topjaar van de N.V 530.000 personen vervoerd werden. De topspeler van de biljartvereniging „De Gouden Ploeg". Rles Stalenhoef, die reeds drie keer aan de voorwedstrijden voor promotie naar de le klasse KNBB heeft deelgenomen en daarbij tweemaal ln de finale kwam, heeft deze weck deelgenomen aan de wedstrijden voor promotie naar de le klasse Cadre 38 2, welke in cafe „Kok" te Utrecht werden gehouden. Hij promoveerde na "n slecht begin met een algemeen gemiddelde van 18.32. In de tweede partij, die Ries tegen De Kleine moest spelen, stond hij 161 caramboles achter, doch door taal vol houden eindigde dc partij in remise. In de 5e partij tegen Kok maakte Sta lenhoef in 4 beurten slechts 1 caram bole. doch daarna herstelde hij zich cn wist ln de daarop volgende twee beurten 230 caramboles te scoren, zodat hij glansrijk won. De uitslag van de gespeelde partijen is Een voor die dagen formidabel aantal, dat ongetwijfeld nog gro ter geworden zou zijn. en het be drijf tenslotte tot een ..bloeiende" zaak had kunnen maken, ware het niet. dat de ooi'log aan de vooruitgang een einde maakte. Van 10 tot 20 Mei 1940 werden de bussen gebruikt bij de evacua tie naar Alkmaar. Reeds op 21 Mei konden de gerevacueerden weer per bus door Amersfoort, maar.dat was niet van lange duur, want op 11 Juni moest de dienst andermaal gestaakt worden. Geen benzine meerOp 2 Juni kwam bericht, dat het toegestaan was van 8 tot 20 uur te rijden. Op 1 October mocht alleen nog maar van 10 tot 18 uur gereden worden. Zo ging het niet meer en daar om werd er één bus ingericht voor het rijden op anthracietgas Daarvoor was het nodig achter ae bus een complete kachel mee te voeren, die te pas en te onpas opgestookt moest worden. „Alle maal uitstappen en duwen", moest nogal eens worden geadviseerd. Op 26 Mei werden de twee grootste 'en nieuwste bussen ge vorderd, zodat nog slechts vijf kleine busjes, voor 19 personen elk restten. Op 3 Juni moesten vier nieuwe buitenbanden wor den ingeleverd. In de aanvang van Juli moest de ringlijn worden opgeheven. Op 27 October moesten opnieuw drie buiten- en binnen banden ingeleverd v.-orden. Vanaf 1 Februari 1942 mochten geen bus sen op Zon- en Feestdagen meer rijden en op 11 Juli 1942 werd nogmaals een bus gevorderd Ten slotte werd op 1 April 1943 de dienst gestaakt. En thans? Nu moet de Nefkens trachten een busdienst gaande te houden onder de druk van enorme financiële lasten met een publiek, aat de ritprijs nauwelijks kan op brengen. hoe graag het dat ook wil. In een tijd, waarin wij moe ten woekeren met iedere centi meter wegdekoppervlakte, waarbij voorkomen moet worden, dat onze straten volgepropt zullen worden met allerlei privé-vervoermidde- len. In een tijd. waarin men er in I Amerika reeds toe gekomen is sommige steden overdag voor alle privé-verkeer te sluiten. En niet alleen, waarde lezer, in Amerika, want óók in het nabije Utrecht worden reeds stemmen gehoord, dat dit in de toekomst tijdens dc Jaarbeurs misschien wel eens het geval zal gaan worden J. H E REESKAMP IN GRAND THEATER: HET OUDE vertrouwde Sta tionsplein toen er nog kleine autnbusjes reden en het borst beeld van Johan van Oldenbar- neveldt nog stijlvol in het mid den prijkte. N.J WOUDENBERG Garson Kanin's satyrische co medie „Bom yesterday" („Niet, van gisteren") is door regisseur George Cukor pasklaar gemaakt j voor de bioscoop. De film draait in Grand. Het is het verhaal van een millionnair-in-oud-roest, een vrij grof-besnaarde self-made-man, die steeds meer macht najaagt en het voor zijn corrupte praktijken nodig acht, dat althans zijn vrien dinnetje. een wat goedkoop en dom meisje, enige beschaving bij gebracht wordt. Een journalist be zorgt haar dan voldoende elemen taire kennis en inzicht in wat de democratie, die door figuren als haar machtige vriend uitgehold wordt, te betekenen heeft, om te bewerken dat dit meisje een maal bewust geworden de hele carrière van haar corrupt omhoog strevende vriend behendig breekt. Judy Holliday, die op Broadway als dit meisje Billy Dawn triom fen geoogst schijnt te hebben, speelt ook in de film deze rol en won er zelfs een Academy Award mee: de film wordt dan ook volle dig gedragen door haar spel, dat knap is en vol wonderlijk bizarre trekjes (haar tot in het onwezen lijke gechargeerde stem b.v.) Bro- dérick Crawford draagt voor de figuur van de onbehouwen million- nair veel op dwaas-komisch effect berekende, in karakteristieke ty pering overigens goed afgewogen, plompe allure aan en William Holden maakt met vrij cliché-ach- tig spel de driehoek compleet. „Born yesterday" bleef verfilmd toneel (typerend daarvoor is de kaartscène b.v.) Tweeslachtig is Stalenhoef 121 17 29 7.11 Van Veen 300 17 63 17.64 Stalenhoef 300 16 79 18.75 De Kleine 300 16 72 18.75 Stalenhoef 145 10 49 14.50 v. d. Kolk 300 10 95 30.— Stalenhoef 300 13 69 23.07 Musscher 107 13 81 8.23 Stalenhoef 300 11 122 27 27 Kok 103 11 52 9.36 Stalenhoef 300 13 91 23 07 Van Veen 195 13 66 15.— Burgerlijke Stand Geboren: Marrlgje Catrina. d. v. J. Pot en H. Altona; Carla Louise, d. v. G. Jan sen en W. J. v. Vossen. Theodorus Willi- brordus Everardus. z. v. T. A. Vonk en C. M. v. d. Ham; Peter, z. v. H. de Groot en J. J. v. Drie; Johannes Jacobus Wil helmus Maria, d. v, H. F. Frank en R. P. de Jong. Overleden: Jan Leysma, 79 j„ gch. m. E Schuurmans; Norbertina Andrea Maria Tellcgen, 65 J geh. m. E. J. M. Thijssen; Hcrmanus Johannes Elisa Beth 71 J.. geh. m H. de Groot; Pauline Entilie Ehlert, 85 J., ongch. Tijmen Hop man, 6 mnd.; Cornells Wilhelmus Berg. 66 j., geh. m. A. H. Lablans. Gevonden voorwerpen Hond, bril paar dameswanten, glacé herenhandscnoen, bivakmuts, glacé he renhandschoen, paar herenwantcn, col bertjasje. sjaal, portcmonnaie met inh., paar glacé herenhandschoenen, hond, «irmband, portcmonnaie met inh.. sleu tel sjaal, roeiboot, portcmonnaie met inri., broche, halsketting, glacé dames- handschoen. actetas met inh., broche, ceintuur, rozenkrans, rol band, hond. portcmonnaie met inh., koffer met inh., gewicht, pijp, halsketting, ringetje, arm band, paar kinderwanten, alpinomuts, paar kinderwantjes, muntbiljet, dames- njwiel. paar wanten, kinderschoen, auto ped, glacé hcrenhandschocn, paar glacé dameshandschoenen, paar kinderwantjes, portcmonnaie met inh., damesrijwiel, kettinkje, zakje met inh glacé horen- handsch.. kindermutsje, enkele dames-, heren- en kinderwanten en handsch. SOEST Geslaagd De heer Jaap Stalenhoef te Soest is deze week geslaagd voor het gehouden examen by fa. R. S. Stokvis te Rotter dam. voor Solex-monteur. Voor het vakdiploma Banketbakkerij slaagde do heer A. L. Koolhaas te Soest, Nieuws op 't linnen venster T? ECORDS zijn er om gebroken te worden: zo ook het wereld record achteruitlopen, dat deze week onder het alziend, oog van de camera werd verbeterd. De ver- bluffende ski-techniek van enkele deelnemers aan ae internationale wintersportweek te Garmisch—Par tenkirchen, geeft een beeld van een in vele opzichten veel gezonder sport. Rede tot feestelijkheid was het feit dat 300 jaar geleden Jan van Riebeeck de Kaapkolonie stichtte. Rede tot diepe droefenis, en niet alleen in Engeland, was het over lijden van Koning George VI. In Londen wapperen van de ambassa des en openbare gebouwen de vlag gen halfstok. Grote verslagenheid drukte zijn stempel op 't Engelse volk, dat zijn eenvoudige koning die immer zijn plicht betrachtte, zo lief had. Polygoon geeft een beeld van zijn leven, waarin zij o.a. de kroning, zijn bezoek aan Canada in 1939 en zijn inspecties aan het front in Frankrijk tijdens de jongste we reldoorlog laat zien. De opening van het Britain-Fes tival, symbool van de Engelse we deropbouw, was de laatste officiële verschijning van koning George VI in 't publiek. Tragisch is het accent dat het afscheid van vader en doch ter kreeg, toen Queen Elisabeth II naar Afrika vertrok. HET Neerlands nieuws brengt de Nationale kampioenschappen schermen voor dames op 't doek, enige flitsen van de bijzonder span nende hockeywedstrijden op de Haagse kunstijsbaan, tijdens de wed strijden tussen een Canadees, en een Ned. Bondsteam opgenomen, en de badminton wedstrijden te Haar lem. Een Rotterdamse kapper toont In Amerika frivole kapsels, die onder de veelzeggende namen als United Nations en Queen Holland zeker furore zullen maken. De Johannesstichting te Arnhem, waar o.a. een schcol voor lichame lijk gehandicapte kinderen is onder gebracht, wordt met een bezoek van Koningin Juliana vereerd, terwijl tot slot tijdens een tentoonstelling van interessante manuscripten in 's Prinsenhof te Delft het 150-jarig bestaan van het Ryksarchief wordt herdacht. CU VA vergadert De afdeling Woudenberg van de C.U.VA. (.Coöperatieve Utrecht-se Vee-Afzet\ereniging) houdt Woens dag 13 Februari des avonds 7 uur in het Stationskoffiehuis een leden vergadering. Door de snelle groei van de omzetten by de Coöp. Vlees centrale moeten nieuwe maatrege len genomen worden, waardoor de aansprakelijkheid der leden ver hoogd wordt. De algemene secreta ris zal een voordracht houden over de organisatie en werkwijze van de Coöperatieve Vee-Afzet, Auto's beschadigd bij aanrijding Toen Donderdagmorgen J. van B. uit Leusden, die zich met zijn vrachtauto op het terrein van de graanhandelaar A. van Kolfschoten bevond, achteruit de Stationsweg wilde oprijden cn daarbij wellicht niet voldoende op het verkeer let te. kwam er uit de richting Scher- penzeel een personenauto. De be stuurder van deze auto, de heer W. uit Woudenberg, merkte de ach teruitrijdende vrachtauto te laat op. zodat een botsing onvermijdelijk was. Hierbij werd dc personenauto aan de voorzijde en aan de rechter zijkant zwaar beschadigd. Ook de vrachtauto liep schade op Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Jaarvergadering van ULG Dinsdag 12 Februari houdt de afd. Woudenberg van het U C G. des avonds om 7 uur in het Sta tionskoffiehuis van de heer M. Schimmel de jaarvergadering. Aan gezien deze vergadering een feeste lijk karakter draagt, zijn ook de vrouwen van de leden uitgenodigd i Het programma is zeer afwisselend j en zal zeker veel bezoekers trekken Korfballers vóór Onze gymnastiekvereniging LON- GA wil gaan korfballen Wanneer daarvoor voldoende belangstelling bestaat, wil LONGA gaan deelne men aan de Zaterdagmiddaecompe- titie van de gewestelijke Korfbal- bond. Zij hoopt uit te komen met één 12-tal senioren en één 12-tal junioren. wSmSi® JUDY HOLLIDAY en Broderick Crawford spelen de hoofdrollen in de comedie ,Born Yesterday deze rolprent in zoverre dat ze gedurig heen en weer slingert tussen dolle parodistische klucht en politieke satyre waarvan de humor een grimmig-ernstige toon heeft. De losse kluchtigheid van het geval is bijzonder te genieten en zeker garant voor een dwaas genoeglijk avondje. „Derde van rechts" in City Dat kunnen de Duitsers óók: lied jes maken die prettig in het gehoor liggen. In Geza von Cziffra s nieuwe show-product „De derde van rechts" komen er enkele voor. Een massaal orkest speelt onder leiding van Mt- chael Jary „Winke. winke," „Happy, happyday",- en „Wenn ich will", allemaal grappige en leutige wijsjes om zo mee te neuriën. Jammer dat de rode draad van het filmverhaal zo nu en dan schuil gaat achter de achtenveertig bal letmeisjes, hoe lieftallig die op zichzelf ook mogen zijn. Een ander bezwaar dat men zou kunnen oppe ren is dat de revue, die de film in houdt te vaak onderbroken wordt Het geval komt daardoor niet uit de verf. Goede zijden heeft de film echter ook. Bruce Low, de negerzanger van radio Hilversum, heeft een prettige stem, die hij m enkele lied. jes laat horen. Grethe Weiser speelt haar bijrol met routine cn humor. RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank te Wou denberg werd over de maand Ja nuari ingelegd 8123.92 en terug betaald 16522,88. Er werden zes nieuwe boekjes verstrekt. Opium voor Cairo In het Rembrandt-theater wordt u precies uit de doeken gedaan, op welke manieren „Opium voor Cai ro" gesmokkeld kan worden. Een geslepen politic-kolonel (Eric Port. man) en zijn ijverige assistent (Lau rence Harvey) gunnen zich geen rust voordat zij de smokkel-com- plotten, waarvan het in het nabije Oosten wemelt, ontmaskerd hebben Niet alleen omdat smokkelen vol gens dc wet verboden is. maar gro tendeels om het enorme kwaad, dat opium sticht. Zij, die verslaafd zijn aan het opiumschuiven, moeten na enige tijd in een hospitaal voor geesteszieken worden opgesloten Deze film is een felle aanklacht te gen de onoirbare praktijken van de smokkelaars, die willens en wetens hun medemensen vergiftigen en voor hun hele leven ongelukkig maken. Door verscheidene intrigues we ten de kolonel en zijn luitenant 'n smokkelaars-bende te ontmaskeren. Dat dit niet een. twee. drie gebeurt begrijpt u wel. Er gaan heel wat spannende momenten aan vooraf, die „Opium voor Cairo" tot een aantrekkelijke rolprent maken. Voor het eerst kan men ook kennis ma ken met de Egyptische filmster Ca melia, terwijl de ijzig knappe Maria Mauban voor de zeer schaarse „love- affairs" zorgt. EEN ACTIEVOLLE scène uit de Duitse zang- en dansfilm „De derde van rechts". (City). Wim van Overeem, veelbelovend arlist De gave der voorspelling bezitten w(j niet. Gisteravond echter hoorden w(j in een concert van de „Kleine Kunstkring" een jeugdig klavierspeler, die ons dc opmerking ontlokte: van deze jongeman zullen wij in dc toe komst meer horen! Wim van Overeem uit Bilthoven staat in het prille begin van een muzikale loopbaan, ja hy heeft z'n conscrvatorlumstudie nog niet eens geheel volbracht, maar toont in zUn spel reeds een talent, dat in sterke mate de aandacht trekt. LEUSDEN Goed organisatieleven in de JBTB In een dezer dagen in het Ros Bayart te Hamcrsveld gehouden ledenvergadering van de J. B.T.B. sprak de voorzitter dezer vereni ging, de heer G. Th. v. d. Hengel er zijn voldoening over uit dat de afdeling in haar huidige wintcr- programma er volkomen in was geslaagd het gestelde doel te ver wezenlijken. Voorts deelde de voorzitter nog mede dat dc heer Visser te Woudenberg bereid was gevonden om de komende herfst een cursus in veeverloskunde te geven voor de leden van de afde^ ling. Uit een overzicht van de werk zaamheden der vereniging bleek dat in dc afgelopen herfst niet minder dan 1366 kooien en 20 paarden waren geknipt Bij het kasoverzicht bleek de vereniging een batig saldo te hebben van 249.95. Vervolgens hield de technisch adviseur, de heer Willemsen van de Landbouwschool te Amersfoort een vervolg op zijn eerder begon nen betoog over de ontwikkeling van de stad en de dorpsgemeen schap, waarbij hij deze avond meer inging op de verhouding stad en platteland Spreker wees eerst op de diepe kloof die er was tussen stad cn platteland, maar die tengevolge van het naar el kaar toegroeien door verschillende factoren steeds nauwer wordt. Nadat de voorzitter laatstge noemde spreker dank had gebracht voor zijn aangename causerie, deelde hij nog mede dat op 20 Fe bruari a s. de heer Lieshout uit Montfoort zal spreken over: „Waar draait het om?" Reeds nu wordt zijn optreden gekenmerkt door een oorspronke lijkheid, die uiteindelijk alleen het bézit kan zijn van hen, die geroe pen zijn mede te dingen naar het verkrijgen der hoogste lauweren. Deze originaliteit kreeg, het moet gezegd, een extra-kans in de composities, die tot uitvoering kwamen. Alle jonge pianisten hebben een verklaarbare voorkeur voor zulke werken, als do gearri veerde kunstbroeders reeds jaar en dag van het concertpodium doen weerklinken. De weergave der jongeren wordt in zulk een geval dan in de regel een meer of minder geslaagde imitatie. Hier was een programma van nieu were Franse muziek, die wij, gro tendeels, niet te vaak horen. Gabriel Fauré, Maurice Ravel, Claude Debussy en Gabriel Pier- né kwamen op dit programma voor, dat ingeleid werd door de heer Jean Daniel Maublanc, die sprak over het onderwerp: Quel- ques aspects de la musique fran- gaise moderne. Ter verduidelij king diene, dat deze avond door de „Kleine Kunstkring" was ge organiseerd in samenwerking met het genootschap Nederland Frankrijk. De heer Maublanc is voor Amersfoort geen onbekende en ook nu weer was het een genot te'luisteren naar zijn klare uit eenzetting over het wezen der muziek en zijn beschouwing over de hierboven genoemde componis ten: objectiviteit, maar veimengd met een sterk persoonlijk inzicht, karakteriseerde de causerie van de spreker. Waar de heer Maublanc de in nerlijke verbondenheid der kun sten vanzelfsprekend aanvaard, •lag het voor de hand, dat Fauré voor hem de musicus-dichter ver tegenwoordigde. Debussy werd ons als de schil der in tonen uitgebeeld. Ravel als de toonkunstenaar-bouwer, de ar chitect van muzikale composities. Pierné daarentegen toont ons de revolutionnair, waarbij evenwei werd opgemerkt, dat het werk der waarachtige revolutionnairen altijd een blijvend constructief karakter draagt. Spreker wees op de klavier- technische moeilijkheden, welke het spelen van Pierné's „Varia tions" opus 42 met zich brengt. Velen mijden dit werk, omdat de uitvoering ongetelde pianistische listen en lagen legt. Na de pauze hebben wij er ons van kunnen overtuigen, doch dat de uitvoering tot een muzikaal genoegen werd, danken wij aan Wim van Overeem. Deze „Varia tions" vormen een toonwerk, dat, (Van onze correspondent) WASSENAAR. Gisteren even voor 12 uur keerde een 42-jarige Scheveninger met een snelheid van 40 a 45 km op zijn lichte motor fiets uit Leiden huiswaarts. Even voorbij de Lange Kerkdam onder Wassenaar slipte het voertuig, waar schijnlijk ten gevolge van een on effenheid in de weg. De Scheve ninger sloeg met het hoofd tegen de straat en kreeg het motorrijwiel op zich. Hij moet tengevolge van een schedelbasisfractuur vrijwel op slag gedood zijn. HOEVELAKEN BURGERLIJKE STAND NIJKERK Geboren: Petronella. d. v. Gljsbertus Kamphorst en Anna A. van Plaggenhoef, Wallerstraat 40; Mlentje, d. van Gijsbert Kieft en Antje van Zoeren. Smldsteeg 6; Hendrik, z. v. Andries Bouw meester en Jacoba Vecnhof. Koolhaas park 6. Hendrik, z. v. Jan Laurens van Doorn en Maria Duljs. Woonwagenkamp; Hendrik, z. v. Cornells Jonker en Aaltje van Beek, Schoolstraat 36: Clementine Elisabeth, d. v Johannes Hendrikus Weijn en Maria Johanna Bernardina Mul der. Holkerstraat 41-111. Christlaan Ber- nardus. z. v. Jan van der Linden cn Ja coba Zurnan. Woonwagenkamp. Gehuwd Klaas Kornet 27 jaar cn Dirk je van Essen 25 Jaar. Raadhuisstraat 17; Roelof van de Weerdhof 28 Jaar. Arnhem en Bartha de Groot 24 Jaar. Maaslaan 2-1; Frederlk Johannes de Vries 23 jaar. Dor drecht en Luberta Alclda van Dijkhuizen 24 Jaar. Toulonselaan 31. OndertrouwdAlbert van Kammer 26 J.. Kamersteeg 6 en Willemtje Mouw. Putten Gld. Overleden: Aalbertha KraaiJ. 41 Jaar, e v. Teunis van Dasselaar. Doornsteeg 41: Rijntjc Zeeboer, 68 jaar. c. van Hendrik Hendrlkscn. Slichtenhorsterweg 1; te Er- mclo: Gljsbertus van den Ham, 77 jaar, ong., Raadhuisstraat 15. gelijk een wild paard, met dc pia nist soms op hol dreigt te slaan, als niet beheerst de teugels wor den gegrepen. Dat deze jonge man daartoe in staat was, houdt grote beloften in. Fauré herinnert soms aan Cho pin, maar is toch van een totaaal andere geaardheid. Dit eigen ka rakter kwam bij Van Overeems spel heel goed tot gelding, zoals hij ook de uiteenlopende muzikale eigenschappen van Ravels en De- bussy's werk prachtig demon streerde. Soms was Van Overeems spel nog wat jeugdig, wat aan de op pervlakte. Wij vinden dit begrij pelijk in zijn omstandigheden. Maar wij herhalen: Van Wim van Overeem zullen wij in de toe komst horen! S. Valentijndag herleeft (Van een onzer redacteuren) In Amerika en vele Europese landen is het reeds lang tradi tie Valentijndag (14 Februari) als nationaal bloemenfeest te vieren. Via het bekende „Zeg het met bloemen" geeft men uiting aan zijn gevoelens van hetzij liefde, sympathie of vriendschap. Ook hier te lande bereidt de bloeVnisterü zich voor op deze dag, de naamdag van de Italiaanse monnik Valentijn, die van 230 tot 270 leefde en ieder die hem bezocht bloemen meegaf. De omstandigheden kwets bare export en de neiging tot dalen bij de binnenlandse afzet dwingen de Nederlandse bloemisterij energieke propa ganda te voeren. Daarom con centreert zij nu zich op de ver breiding van de Valenntijnse gewoonte, die ongetwijfeld kan bijdragen tot een vredelievende en harmonieuze samenleving. De bij het Nederlandse hof ge accrediteerde diplomaten zullen volgende week Donderdag bloe men worden aangeboden. De ambassadeurs van de V.S. en België hebben de vereniging reeds toegezegd, ze persoonlijk in ontvangst te willen nemen. VJ Record-aantal honden op Cruft's LONDEN. Aan het slot van de eerste dag der vierde na-oorlogso Cruft's internationale hondenten toonstelling heeft de Jury de draau- harige foxterner kampioen Torkard Susan uitgeroepen tot de beste der 2769 honden van 40 rassen, die Vrij- dag in „Olympia" te Londen bijeen waren Op een na de beste werd de Borzoi Aureola of Woodcourt Alle ligplaatsen moesten worden ontruimd en ontsmet en anders op gesteld voor de 3271 honden van 50 andere rassen, die voor vandaag zijn ingeschreven. Er is een record-deelneming. Want door haar geheel van 6040 honden rnet 12443 inschrijvingen klopt deze Cruft's nog die van 1950. welke met 5720 honden en 12319 inschrijvingen het wereldrecord hield. Besmetting onder vee breidt zich uit Nadat ruim een week geleden op het bedrijf van Middellaar het virulente type C Mond- en klauw zeer is geconstateerd, is inmiddels op het bedrijf van Wed. C. de Lange aan de Lcusbrcukerwcg een tweede geval van deze ziekte be kend geworden. Kon op het bedrijf van Middellaar vrij nauwkeurig worden nagegaan hoe de besmet ting is ontstaan, op het bedrijf van Wed. De Lange kon het vanwege de veeartsenijkundige dienst inge stelde onderzoek de oorsprong der besmetting niet ontdekken. Even als op het eerste bedrijf zijn op het tweede bedrijf de noodzake lijke geachte voorzorgsmaatregelen getroffen om verdere uitbreiding der ziekte te voorkomen. Een derde geval in de gemeen te Leusden is nog in onderzoek, omdat er twijfel bestaat omtrent de juiste aard van de geconsta teerde ziekteverschijnselen. Geslaagde ouderavond openbare school In dn Vrijdagavond gehouden ouderavond van de Openbar» Lagere school aan de Ooievaars- horsterweg waren 52 ouders aan wezig. Onder de belangstellenden bevond zich ook de burgemeester, M. J. E. Kwint. In het openingswoord dat ge sproken werd door de heer P. A. Grootendorst, voorzitter van het schoolbestuur, betreurde deze de onlangs plaats gehad hebbende schoolsplitsing, waardoor het aan tal leerlingen van deze school is teruggelopen tot 66. Na dc verslagen van de secre taris D. van Garderen en van de penningmeester B. van Dalfsen, had een bestuursverkiezing plaats. Bij acclamatie werden do aftre dende leden, de heren Grooten dorst, Van Dalfsen en R. Veldhui zen herkozen, die deze benoeming aannamen. Vervolgens werd door de kin deren uit dc derde en vierde klasse een zangspel opgevoerd, be geleid door de onderwijzer C. D. Mus op viool. In de pauze kregen de ouders gelegenheid om het werk van hun kinderen te bezichtigen, terwijl direct hierna een kinderspel: „Daar loopt door 't gehucht" werd vertoond. In de wedstrijd 2x1 1 werd door het echtpaar J. C. Wallert de eerste prijs gewonnen. Het echtpaar J. v. d. Velde werd no. 2 en het echtpaar Kiewiet no. 3. De voorzitter bracht dank aan alle medewerkers, waarna alle ouders afscheid namen van de scheidende onderwijzer C. D. Mus, die elders een benoeming heeft gekregen en eveneens van de on derwijzeres mej. De Reiger, die wegens haar huwelijk binnenkort ook deze school gaat verlaten. STOUTENBURG Mond- en klauwzeer In de gemeente Stoutenburg zijn thans ook de eerste gevallen van mond- en klauwzeer van het type C geconstateerd. Het betreft hier de veestapel van dc veehou der A. Meerveld aan de Emelaar- seweg, omvattende 32 stuks rund vee en 35 varkens, alsmede die van de veehouder J. J. Lagerweij aan de Hessenweg,, omvattende 26 stuks rundvee en 3 varkens. Ook hier zijn door veeartsenij kundige dienst te Amersfoort de noodzakelijk geachte isolerings maatregelen getroffen. Op Maandag 11 Februari a.s. zal de fok- en controle-vereniging „Ons Belang" in café De Drie sprong te Stoutenburg haar jaar vergadering houden. Aanvang 19.30 uur. Kunstzijde-industrie ontslaat personeel BREDA De Hollandse Kunst zijde-Industrie ziet zich genood zaakt een klein deel van haar personeel te ontslaan, omdat de laatste tijd de vraag naar rayon, zowel in binnen- als buitenland, sterk is verminderd. Voor het overblijvende personeel wordt waarschijnlijk gedurende enige tijd de arbeidsuur verkort.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5