Volk van Engeland neemt afscheid van koning George VI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Route van de stoet Indrukwekkende stoet trekt door Londense straten Prot. Christelijken wensen geen Grondwetskamer Liefde van een volk: geen gering goed Luisteren én kijken naar Londen Bonn wantrouwt nieuwste stap van Grotewohl Twee minuten stilte Grote Drie Zondag in Londen bijeen Talrijke vorstelijke gasten begeleiden de baar Kamer aanvaardt de motie-Romme Verdeelde PvdA-fractie wil haar facultatief stellen Sneeuw verlamt Karinthië v Vesuvius doet gevaarlijk „Oorzaak verkorte werkweek ligt bij Philips" 12e Jaargang, no. 39 Vrijdag 15 Februari 1952 LONDEN Somber dreunde vanmorgen de bronzen klok van de Big Ben met tussenpozen van één minuut zijn 56 sonore slagen over het rouwende Lon den, als een laatste groet aan George de Zesde, koning van Engeland. Om half elf Nederlandse tijd begon de laatste reis van de overleden vorst naar Brittan- nië's „Graftombe der Koningen'' in V indsor Castle. LONDEN. Twee minuten lang zwegen vandaag in het geweldige gebied, dat het Britse Gemenebest heet, de mensen en de radio-sta tions. lagen het werk en veelal ook het verkeer stil en verroerden man nen, vrouwen en kinderen zich niet van hun plaats. Dat was. voor zover het Enge land betrof, om 16 uur Nederland se tijd. het ogenblik, waarop de rouwdienst begon. In Nieuw-Zee- land, Australië en de overige met Groot-Brittannië verbonden gebie den in het Oosten was dit laatste eerbewijs aan de overleden vorst, in verband met het tijdsverschil, al vele uren eerder gebracht. In Canada moet het nog gebeuren. In Wellington, in Nieuw-Zeeland. werd zelfs het telefoonverkeer ge staakt. De mensen begaven zich daar naar buiten en stonden met gebojpen hoofd. In het Australische Sydney gebeurde hetzelfde. Opval lend was daar, dat bijna de gehele bevolking, de vrouwen inbegrepen, ondanks het warme weer :n zwart of griis was gekleed. In Londen werd het ogenblik, waarop de stilte begon, aangegeven door sirenes. Nadat deze waren uit- geloeid scheen het wel, of deze millioen-enstad. overigens nooit zon der geluiden, plotseling was uitge storven. Radio-reportages over de begrafe. nis van koning George VI kan men ook hedenavond op verschillende tijdstippen horen. Het zijn gedeelte lijk verkorte herhalingen, van de uitzendingen, die hedenmorgen en hedenmiddag hebben plaats gevon den. Een verkorte herhaling geeft de KRO (Hilversum II) van vijf voor half acht tot acht uur. Over Hilver sum I wordt een verkorte herha ling gegeven van kwart voor tien tot tien over half elf. De NCRV streeft er naar in haar televisieprogramma van hedenavond een uitgebreide filmreportage van de begrafenisplechtigheid te kunnen geven. In de Nederlandse bioscopen zal men van Zondag af een journaal film over de begrafenis van de Britse koning kunnen zien. Het wordt als extra-editie toegevoegd aan het nieuws van de komende week. LONDEN. De drielandencon- ferentie te Londen over Duitsland zal, in plaats van Zaterdag, Zon dag beginnen, omdat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, Zaterdag te Parijs moet zijn. Er wordt dan in de Natio nale Vergadering gestemd over een vertrouwenskwestie. Naar verluidt zullen de bespre kingen voor onbepaalde tijd wor den uitgesteld als de Franse rege ring mocht vallen. I Vannacht matige vorst j 0 Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- g -= avond: Overwegend droog weer met g 1 enkele overdrijvende wolken- g i velden en hier en daar mist. g g Veranderlijke wind. Vannacht 4 op vele plaatsen matige vorst, g morgen overdag temperatuur W om het vriespunt tot lichte f dooi. g 16 Febr Zon op 7 u 55 m onder 17 u 54 m; Maan op onder 9 u 14 m. HET WEER IN EUROPA j 7 uur voormiddag Terwyl tien militaire kapellen om beurten treurmarsen speelden, trok de affuit, waarop het stoffelijk overschot rustte, langzaam door de straten van de Britse hoofdstad. Na meer dan drie uur bereikte de lange begrafenisstoet, waaraan vier koningen, vijf koninginnen en tien prinsen deelnamen, Pad- dington Station. Vandaar werd de overleden monarch overge bracht naar Windsor Castle. Na een eenvoudige maar waardige dienst zal de koning in de grafkelder onder de St. George- kapel in het kasteel ter ruste worden gelegd. Toen dc deuren van Westminster Hall, waar de koning opgebaard lag. vanmorgen om zes uur voor het publiek gesloten werden, waren meer dan een kwart milliocn men sen langs de baar getrokken. Koningin Elizabeth en haar zus ter Margaret brachten gisteravond onverwacht een bezoek aan West minster Hall. Zwijgend sloegen zij het stille défilé gade. Indrukwekkende stoet Voor de affuit liepen verschil lende militaire eenheden en mu ziekkorpsen, gevolgd door hoge of ficieren en leden van de Konink lijke Staf. Naast de affuit liepen als slippendragers de adjudanten des konings. Terstond achter de kist volgde een officier van de Household Cavalry die de konink lijke standaard droeg. Daarachter kwam de koninklijke wagen met koningin Elizabeth die er bleek, doch beheerst uitzag. Bij haar zaten koningin-moeder Eliza beth. prinses Margaret en de „Prin cess Royal". Vervolgens kwamen van links naar rechts de hertogen van Kent, Windsor. Gloucester en Edinburgh. President Vincent Auriol van Frankrijk, koning Frederick van Denemarken, koning Paul van Griekenland en koning Gustaaf Adolf van Zweden liepen tesamen aan het hoofd van de groep bui tenlandse staatshoofden. Hierna volgden de Hoge Commis sarissen van de Gemenebestlanden, onmiddellijk gevolgd door verte genwoordigers van de Republiek Ierland. De oude koning Haakon van Noorwegen zat met koningin Julia na, de hertogin van Gloucester en P.v.d.A. en C.P.N. stemden tegen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft gistermiddag de motie- Romme met 48 tegen 18 stemmen aangenomen. De CPN en de PvdA stemden tegen, waarbij opgemerkt dient te worden, dat waarschijnlijk enkele leden van de socialistische fractie zich aan de stemming had den onttrokken. De tekst van de motie-Romme luidt: „De Kamer, van oordeel dat nadere voorzieningen behoren te worden getroffen om te kunnen tegengaan het tot uitdrukking brengen door leden van vertegen woordigende lichamen van een streven, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen, nodigt de regering uit dit onder werp in nadere overweging te ne men en van het resultaat er van aan de Kamer mededeling te doen." de hertogin van Kent in het eerste rijtuig. Er reden zes rijtuigen mee. „Admiraal langszij''' Langs de route stonden ongeveer tienduizend militairen opgesteld. Tweeduizend man troepen met de geweren omgekeerd, vertegenwoor digden de beroemdste Britse regi menten. Een minuut voor de begrafenis- trein van Paddington Station ver trok, speelden de militaire orkesten de treurmars van Chopin. Toen de trein in Windsor aan kwam werd het stoffelijk overschot op een affuit geplaatst, waarmee het naar St. George's Chapel werd overgebracht. Onder de militairen die bij het station waren opgesteld bevonden zich honderd leden der bemanning van het slagschip „Vanguard", waarmee de koning in KONINGIN JULIANA en prins Bernhard moesten Donderdagmid dag op het Engelse vliegveld Northolt door hopen smelten de sneeuw en vieze plassen waden om de auto te hereiken, waar de Hertog van Gloucester, jongere broer van de overleden Koning George VI, hen wachtte. 1947 zijn reis naar Afrika maakte. De pijpers van deze groep speelden het ..Admiraal langszij" toen het stoffelijk overschot, dat in admi raals-uniform lag opgebaard naar de affuit werd gedragen. Toen de kist. met de met diamanten bezette kroon er boven op. op de affuit werd geplaatst, pijpten zij het ..Admiraal aan boord". Ook in Windsor werden 56 schoten afge vuurd, voor elk levensjaar van de koning één. Zie verdei pag. 3 Niets was hij de begrafenis van kóning George VI aan het toeval overgelaten. Nog gisteren hielden de matrozen, die vandaag de affuit met de baar van Windsor Station naar dr St. George Kapel trokken, een laatste oefening. Op de ach tergrond het kasteel van Windsor. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het ging Donderdag In dc Tweede Kamer over de Grondwetskamer. Voor wie nog niet mocht weten wat dat betekent, z(J opgemerkt, dat een regeringsvoorstel ccn speciaal college in het leven wil roepen, hetwelk de taak van de Staten-Gencraal bü een Grondwetsherzie ning in tweede lezing zal overnemen. Zoals men weet verloopt een Grond wetsherziening thans zodanig, dat de beide Kamers voorstellen tot Grond wetsherziening eerst in overweging nemen. Worden deze met gewone meerderheid aanvaard, dan worden de Statcn-Gcneraal ontbonden. Er volgen nieuwe Tweede Kamerverkiezingen en dan moeten de nieuwe Ka mers de voorstellen nog eens behandelen. Willen deze echter in de Grondwet opgenomen worden, dan moeten zy In deze tweede lezing een twee-derde meerderheid behalen. De bedoeling van de tussenliggende ver kiezing is uiteraard dc voorstellen nog eens uitdrukkelijk onder het oog van de kiezers te brengen en dc representativiteit van de Stalen-Generaal te toetsen. Als grief tegen dit stelsel wordt wel aangevoerd, dat de volksuit spraak te weinig tot zijn recht komt. In Nederland plegen Grond wetsherzieningen te worden ge koppeld aan periodieke Kamer ontbindingen, met als gevolg, dat niet de Grondwetsvoorstellen maar Manoeuvre van Moskou ter beïnvloeding van Frans parlement (Van onze correspondent) BONN. Otto Grotewohl. minister-president van de Duitse „volks democratische"' republiek Oost-Duitsland, deelde gisteren op een perscon ferentle te Berlijn als zijn mening mede. dat een herbewapend Duitsland een gevaar voor Frankrijk zou betekenen. Hü nam aan, dat zijn Jongste oproep tot de vier bezettende mogendheden, zo spoedig mogelijk een vredesverdrag met Duitsland te sluiten, in Parijs een gunstig onthaal zou krijgen. WENEN. Door zware sneeuw val zijn bijna alle wegen in Ka rinthië versperd. Vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. De meeste scholen zijn gesloten. Verscheidene treinen zijn in de sneeuw blijven steken. De ver keersweg van Klagenfurt naar Italië is bij Arnoldstein door een lawine versperd. In het 20 km lanige Lessachdal zijn alle dorpen geïsoleerd. Zelfs ski-patrouilles zijn er niet in geslaagd de dorpen te bereiken. In geheel Westelijk Oostenrijk is het gevaar voor la wines toegenomen. In sommige delen van de Oostduitse provin cie Thtinngen is de noodtoestand afgekondigd. Stations Weers. toestand Wlnd- richt Temp. Oslo nevel NW -7 Berlijn nevel ZO —7 Londen zw. bew. NNO 1 - Parijs sneeuw ONO 1 Wenen betr na. sr. WNW 1 Innsbruck betrokken stil -6 Nice zw. bew. N 4 Rome regen stil 6 Warschau sneeuw NNO -6 f; Amsterdam 1. bew. NO 1 M nmnfflfEaBB W LONDENVrijdagmorgen, half elf Ned. tijd. „IVat is de liefde van een volk? Een niet gering goed; een diepe stille tederheid van onschatbare waarde heeft "John Mase field, de Britse hofdichter geschreven in een gt- dicht, dat hij bij het verscheiden van koning George VI heeft ge maakt. „What is a nation's love? No little thing; a vast dumb tenderness beyond all priceVandaag heb ben Londen, het Britse Rijk en héél de wereld kunnen merken, hoe groot de liefde is van het Engelse volk voor zijn koningshuis, voor de ko ninklijke dode. die naar zijn laatste rustplaats werd geleid. Ondanks een koude, noordelijke wind, ondanks ongunstige weerbe richten, die spraken van kans op van Londen waar de rouwstoet door trok, zwart van de mensen. Som migen van hen, die niets van de be grafenis wilden missen, hadden zich reeds gisteravond bij Buckingham Palace geïnstalleerd. Een duizend koppige menigte was haar overle den monarch de laatste eer komen bewijzen. Trots die ontelbaren langs de rou te hing deze morgen een voelbare, zware stilte over de anders zo druk ke Britse hoofdstad. Het was het eerste wat opvieL En zij was even onzegbaar droevig als indrukwek kend. En nog indrukwekkender werd het. toen om tien voor half elf Nederlandse tijd de stilte der duizenden verbroken werd door het bronzen geluid der klokken van Westminster Abbey. Weldra hoorde men niets anders dan hun metalen stem, het geklik van paardenhoeven en commando's. En toen, daar bo ven uit, stipt om half elf, de eerste, zware, dreunende slag van de Big Ben, die langzaam nagalmde hóóg wegstierf in de winterse Februari dag. Zö begon dan de laatste reis van koning George VI van Engeland. De erewacht presenteerde het geweer toen de kist met zijn stoffelijk om hulsel uit Westminster Hall gedra gen werd. Militaire orkesten zouden verderop langs de route. Chopin's „Marche funebre" inzetten. Van de Tower barstte het eerste kanonschot los vna de 56, die voor ieder jaar dat de gestorven vorst geleefd heeft worden afgevuurd. Steeds weer klinkt, boven de treurmuziek uit, klinkt de zware slag van de Big Ben. Hij overstemt het geklik van de paardenhoeven en de tred der soldaten uit alle delen van het Britse imperium, die deel nemen aan deze plechtigheid. De troepen marcheren met naar bene den gerichte wapenen; de officieren dragen een rouwband om hun lin kerarm. Door de Mali, door St Jamesstreet regen en sneeuw, zagen die straten uit de toren van Westminster en en over Piccadilly gaat koning George VI naar zijn laatste rust plaats. Dwars door het hart van Londen. Het Londen, dat hij be minde en dat hém beminde en dat nu met afgemeten tred zijn rouw stoet ziet passeren: militaire depu taties uit alle delen van Groot-Brit tannië en óók afdelingen van dc pas opgerichte Civil Defense. Straks zal voor de laatste keer de zware metalen poort van het kasteel Windsor voor de zesde George wor den geopend. Dat zal Jack Newton doen, die in de Boerenoorlog bij de Grenadiers Guards heeft gediend en verzocht in functie te mogen blijven toen hij enkele jaren geleden met pensioen zou gaan. Wijlen koning George is op een goede dag over dit verzoek met hem komen praten. Bij die gelegenheid zei de vorst: „Newton je mag hier blijven zo lang je wilt. om de poort voor mij te openen als ik er door wilGeen enkele uitspraak van zijn overleden vorst herinnert Newton zich juist vandaag zó sterk als deze.. Gisteren reeds heeft het West duitse kabinet zich met Grotewohls jongste voorstellen beziggehouden. Wat de achtergrond van Grote wohls voorstellen betreft, acht men het zeer wel mogelijk, dat zij de in leiding vormen van een Russisch initiatief tot het houden van een vier-mogendheden conferen tie (V.S-, Engeland, Frankrijk en Rusland). In ieder geval ver wacht men, dat het Russisch arse naal van middelen, die de opneming van West-Duitsland in het Europese en Atlantische defensie systeem moeten verhinderen, nog allerminst is uitgeput bij de algemene beooi- deling van Grotewohl's initiatief acht men vooral het tijdstip, waar op dat genomen werd, van belang: op het ogenblik namelijk, waarop in Frankrijk dc parlementaire goed keuring van de Europese politiek van Schuman onzeker schijnt en waarop in Duitsland stemmen uit verschillende kringen opgaan, die zich verzetten tegen de gedachte van een „Wehrbeitrag Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland BONN. De Westduitse autoriteiten hebben Donderdag machtiging verleend tot invoer uit Nederland van diverse producten tot een totaal bedrag van 19,7 millioen dm. Het grootste deel van de invoer, waartoe machtiging werd verleend, betreft textiei en wol ter waarde van 14.5 millioen dm. Nog Nederlanders in de Sowjet-Unie gevangen GENèVE In de tweede zitting van de speciale V.N.-commissie voor krijgsgevangenen heeft de Ne derlandse afgevaardigde meege deeld. dat de Nederlandse autori teiten over inlichtingen beschik ken. waaruit blijkt dat enige tien tallen Nederlanders zich nog als krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie bevinden. het algemeen politiek beleid tot inzet van de verkiezingen wordt gemaakt. En aan deze grief nu heeft de regering tegemoet willen komen, door een spe ciaal college te laten kiezen dat genit andere taak heoft dan over een voorstel tot Grondwetsherziening in tweede le zing met tweederde meerderheid te be slissen De Statcn-Generaal zullen dan slechts de eerste lezing ter hand nemen en behoeven daarna niet te worden ont bonden De normale parlementaire acti viteit behoeft duji niet te worden onder broken Deze procedure heeft dus nog het voordeel, dat men voor een Grond wetsherziening niet meer behoeft ta wachten op periodieke Kamerverkiezin gen- Dit voorstel ontmoette in de Tweede Kamer evenwel een aan zienlijke tegenstand. Dr Bruins Slot (AR) beschouwda het als een stap naar een getrapt refe rendum, hetwelk een gehele omwente ling ln ons staatsbestel zou gaan bete kenen Daar was hij tegen. De Staten- Generaal moesten z I beschouwd wor den als de enig ware volksvertegen woordiging. De heer T 11 a n u s (CHU). zag op te gen de moeiten en kosten, welke de ex tra-verkiezingen voor dc gemeentebestu ren en partijen zouden meebrengen. In een Grondwetskamer zou naar zijn me ning de stem van het volk ook niet zui ver tot uitdrukking komen, omdat de kiezers toch maar éen stem zouden kun nen uitbrengen over verschillende on derwerpen. Bovendien verwachtte h(J van de Grondwetskamer allerlei politie ke bezwaren voor het geval de mening van de Grondwetskamer en de Staten- Zt« verder pag. 3 NAPELS. Met een geweldig geraas is Donderdag de Noordelijke wand van de grootste krater van de Vesuvius ingezakt, zodat duizenden dorpelingen naar buiten holden en dekking zochten. Er was geen erup tie. Door het inzakken steeg een enor me wolk lavastof op die zich later afzette op akkers en huizen in de nabijheid. Toen het stof eenmaal gedaald was wees niets op activiteit van de vulkaan, die zich bijna twee jaar rustig gehouden heeft. Mr Kranenburg zegt: DEN HAAG. In dc Tweede Kamer heeft staatssecretaris Kra nenburg in antwoord op vra gen van de heer Vermeer (PvdA) Donderdag ontkend, dat het- ver zoek van de N.V. Philips tot in voering van een 40-urlge werk week voor ca 3000 werknemer» een gevolg zou zün van een lan ger blijven van dcfensieopdrach- t«n, dan de N.V. had kunnen be rekenen. Daarvoor achtte hij het overleg tussen het ministerie van Oorlog en de N.V. Philips te nauw en te openhartig. NEW YORK. Dr Charles Che ney Hyde, een der vier Amerikaan se leden van het permanente Hof van Arbitrage in Den Haag, over leed Woensdag in zijn woning op 73-jarige leeftijd. Opgericht door dc Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TT. ,T -p. «T. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank Postbus^ Abonnements- UltgflVC! IN.V. De JMÏ6UW6 1 CFS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6,05 p. kw. Losse nummers 10 cent. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1