VOORAL VOOR DL VROUW Kalm, zelfbewust, met nuchtere kijk op de dingen Zware last rust vaak op minder draagkrachtigen Geschiedenis Eerste Olympische goud voor jonge Amerikaanse r Sowjetsportonthult een sportschandaal KONINGIN ELIZABETH II Vergelijking met naamgenote en koningin Victoria Andrea Lawrence snelste in reuzenslalom voor dames De familie uit de Doodloopsteeg .Vrijdag 15 Februari 1952 5 NGELAND heeft voor de zesde maal in z'n geschiedenis een ■*-' regerende vorstin. Over heel de wereld zal nu wel, in woord, geschrift en gedachte, de jonge Koningin vergeleken worden met haar voorgangster, en dan vooral met die twee grote vrouwen, Elizabeth I en Victoria, die baar stempel gedrukt hebben op de tijdperken, waarin zfj leefden. Het is niet helemaal fair de weegschaal aan één kant zo zwaar te belasten met reputaties die niet alleen op overstelpend feitenmateriaal van twee lange, rijke levens, maar ook voor een groot deel op legende en idealisering be rusten. Wil men met alle geweld een parallel trekken, dan moet men toch in de eerste plaats naar vergelijkbare grootheden zoeken. De levensom standigheden van geboorte tot troonsbestijging, de voorbereiding tot haar functie: alleen waar deze punten ter sprake komen valt er vooralsnog verschil en overeenkomst tussen die drie koninginnen van Engeland aan te wijzen. Niet lang geleden is er een boek je verschenen, geschreven door de ex-gouvernante van Elizabeth II. Op pretentieloze manier wordt daarin verteld over de jeugd en het huiselijke leven van de Engelse prinsessen. Elizabeth komt ons uit die bladzijden tegemoet als een fris, levendig, intelligent kind, met een sterk ontwikkeld verantwoordelijk heidsgevoel. en een zacht, ernstig karakter. Ze groeit op in een ge lukkig gezin, ontwikkelt zich har monisch van kind tot jong meisje, Nauwgezet, vol toewijding, kwijt ze zich van haar studie, van de representatieve verplichtingen, die haar al vrij vroeg worden opge legd. Ze weet dat ze, bij alles wat ze doet. kan rekenen op de steun en de genegenheid van haar omge ving. Kalm, zelfbewust, met een tamelijk nuchtere kijk op de din gen. gaat ze haar toekomst tege moet. Elizabeth I Met de eerste Elizabeth, die in 1533 geboren werd. is het wel an ders geweest! Iedereen weet, dat .^gebeurtenissen uit de kinderjaren vaak doorslaggevend zijn voor heel de verdere levensloop en de vorming van het karakter. Men heeft Elizabeth I een raadsel ge noemd; in geschiedenis en littera tuur leeft ze voort als een harde, eenzame, ijdele vrouw, met het rstand van een man. Wie zich rekenschap geeft van wat ze moest doormaken voor ze 25 jaar oud. S koningin werd, vindt haar houding uit latere tijd niet zo raadselachtig meer. Zij was het enige kind van Hendrik VIII en zijn tweede vrouw, ie mooie Anne Boleyn, voor wie ui het- hele koninkrijk op- stelten :ette. Dat uit die liefde geen zoon, laar alleen een dochter geboren i'erd. was iets dat de driftige onirig moeilijk kon verkroppen, 'oen Elizabeth drie jaar was. werd aar moeder wegens overspel ont- oofd. Een onrustige kindertijd: men met haar 18 jaar oudere a If zuster Mary woonde ze nu eens ier, dan weer daar, op koninklijke astelen en landgoederen, onder oezicht van gouvernantes en ieraren. Ondertussen had de koning et druk met trouwen, scheiden, k' hertrouwen, vrouwen verstoten en naar het schavot sturen. Zijn zoon tje Edward, geboren uit het korte huwelijk met Jane Seymour, was natuurlijk troonopvolger. Pas de ïjfde en laatste vrouw van de koning, Catherine Parr, wist alle heterogene elementen tot een :ezin te verenigen. Zij was een ustige, ontwikkelde vrouw, die jrote invloed had op Elizabeth. De irinses kreeg een zorgvuldige op voeding. Ze leerde Latijn. Frans. Italiaans en muziek, en werd voor ten kind van tien jaay bijzonder goed „bij" gevonden. In 1547 stierf de koning. Zijn opvolger Edward was nog maar een kleine jongen. |Tot de hoge heren, die voorlopig oor hem moesten regeren behoor de ook zijn oom van moederszijde. Thomas Seymour. Lord High Ad- niral van Engeland, een nog jonge, nappe en zeer eerzuchtige man. S'a vergeefse avances te hebben gemaakt in de richting van prin- es Elizabeth, trouwde hij met de |l :oningin-weduwe. Binnen het jaar Stierf Catherine Parr echter in het kraambed. Nu richtte Thomas Sey mour zijn ogen opnieuw op de jonge Elizabeth, die hij als wij >enminste de verhalen geloven nogen ook in het jaar van zijn mwelijk voortdurend met attenties tad lastig gevallen. Het was maar il te duidelijk, dat het hem in de eerste plaats te doen was om de voordelen, die voor hem uit een dergelijke verbintenis zouden voort- woeien. Hij werd in zijn overmoed onvoorzichtig, liet zich in met een •amenzweringtegen.de jonge koning waarin, tengevolge van roddelpraat van kwaadwilligen, ook Elizabeth oetrokken dreigde te worden. Voor het eerst toonde zij haar onfeilbaar iiplomatiek instinct, zij zweeg, (achtte af. keek de kat uit de >oom, compromitteerde zich in seen enkel opzicht. Men zegt wel lat Thomas Sevmour haar eerste lefde is geweest. Wat ze ook voel de, ze wist het goed te verbergen. Toen hij (in 1549) van hoogverraad >eschuldigdt werd onthoofd, zei ze 'Heen: „Die man had veel geest, naar weinig verstand." Diegenen haar omgeving, die hoopten haar >p een verraderlijke reactie te be happen, kwamen bedrogen uit. I Elizabeth leefde daarna een tijd- ang teruggetrokken op een van de koninklijke landgoederen. Ze was ïogal vaak ziek. In eenzaamheid ;ette ze haar studies voort, las o a. -icero, Livius en Sophocles, onder eiding van kundige leraren Meer dan eens werden er pogingen aan- 'ev.-end om haar in politieke intri ges te betrekken, maar zij hield ■ich wijselijk op een afstand. In 553 stierf haar halfbroer Edward beklom Mary de oudste doch- *r van Hendrik VIII de troon, "lizabeth toonde zich in alle op dichten loyaal jegens haar vorste lijke zuster. Maar Mary, een vroeg 'erouderde en verbitterde vrouw, wantrouwde Elizabeth, wier ge boorte ze nog altijd als onwettig 'eschouwde. Toen wéér Elizabeth's laam genoemd werd in verband net een. samenzwering, liet de koningin haar voor alle zekerheid naar in de Towr opsluiten. In 554 trouwde Mary met de koning an Spanje: een merkwaardig 'uwelijk tussen twee regerende vorsten! Het was dan ook vooral een politieke aangelegenheid. Toch hoopte Mary op nakomelingschap. In dat licht gezien leek nu ook Elizabeth niet meer zo gevaarlijk. De prinses werd vrijgelaten. Zij trok zich weer terug op haar land goed Hatfield, studeerde en be moeide zich met niemand. In de loop van de jaren had zij zich een vrij grote populariteit verworven. Als zij een enkele maal uitreed of in het openbaar verscheen liepen de mensen te hoop om haar toe te juichen. Maar zo groot was Eliza beth's voorzichtigheid dat ze zelf hierop met woord noch gebaar ooit reageerde. In 1558 stierf Mary. Onmiddellijk werd Elizabeth tot koningin uitgeroepen. Ze was vüf en twintig jaar oud, een door en door eenzaam mens. Haar naaste bloedverwanten, haar beste vrien den en bitterste vijanden waren gestorven. Engeland had juist in politiek opzicht een nederlaag ge leden en verkeerde in een wanho pige financiële toestand Oorlog, hongersnood en pest hadden het volk geteisterd, godsdienstige twis ten waren aan de orde van de dag. Koningin Victoria Victoria werd geboren in 1819, in een tijd, toen de reputatie van het Engelse Koningshuis een gevoelige knauw had gekregen. Zij was het enige kind van de hertog en herto gin van Kent. Haar vader stierf toen zij acht maanden oud was. Haar moeder, een prinses uit het Huis Saksen-Coburg-Gotha, voedde haar op volgens de tradities van dat oude Duitse vorstengeslacht. Als haar voogd trad op haar oom Leo pold van Saksen-Coburg-Gotha. die in 1831 de eerste koning der Belgen zou worden. Victoria was erg op hem gesteld en correspondeerde re gelmatig en uitvoerig met hem. Haar gouvernante was óók al een dame uit Coburg. Fraulein Lehzen. Tot haar eigen moeder stond Vic toria in een uiterst koele verhou ding. De gouvernante had méér in vloed op haar. De jonge prinses werd naar onze begrippen belache lijk streng opgevoed. Ze moest al tijd in haar moeder's kamer slapen, mocht niet met andere volwassenen vriendinnen of leden van het per- ELIZABETH II ....als onbezorgd prinsesje. soneel spreken zonder, dat haar moeder of Fraulein Lehzen aanwe zig was. Haar oom Leopold vond. dat er zo lang mogelijk voor haar geheim gehouden moest worden dat ze voorbestemd was om te regeren. Pas op haar twaalfde jaar kreeg ze tijdens een plechtig geschiedenis les-uur te horen, dat ze erfgename was van de Engelse kroon. Toen de betekenis van dat feit tot haar doordrong, zei ze heel braaf: „Ik zal erg mijn best doen". Na die tyd ook begon ze aan haar beroemde dagboek, dat ze haar hele leven lang nauwkeurig heeft bijgehouden. William IV, haar oom van va derszijde, stierf op de 20e Juni 1837, vroeg in de ochtend. Onmiddellijk gingen de aartsbisschop van Canter bury en de Lord Chamberlain naar Kensington, het paleis waar Victo ria en haar moeder woonden. In haar kamerjapon het was pas vijf uur ontving de jonge konin gin de heren. De legende wil, dat zij als eerste regeringsdaad haar bed uit de kamer van haar moeder liet halen. Later op de dag hield Victoria haar eerste privy-counciL Bij die gelegenheid maakten haar waardigheid en gratie diepe indruk op de aanwezigen. Het was de tijd van romantiek: in dat jonge on schuldige meisje wilde men het symbool zien van een betere toe komst. De ingenomenheid bleek wederzijds te zijn. In een brief uit de eerste weken van haar konings schap schrijft Victoria enthousiast: „Ik krijg zo veel communiqué's van de ministers en moet er zó veel aan hèn sturen, en ik heb elke dag zo'n massa stukken te onderteke nen, dat ik voortdurend druk bezig ben Ik vind dit werk h e e r 1 ij k. Elizabeth II is bij haar troons bestijging stellig niet zo bitter als haar grote naamgenote, maar waarschijnlijk wel minder opgeto gen dan Victoria. Haar diepste ge voelens en gedachten gaan schuil achter de representatieve glimlach van een goed-getraind vorstenkind. WIST U, dat wij een speciaal soort belasting hebben, hoofdzakelijk be stemd voor het minder draagkrachtige volksdeel? O, wist U dat niet? Laten we U dan even uit de droom helpen. Maakt U eens kennis met de familie Pieterse. Vader Pieterse was fa brieksarbeider en stierf jong. Hij liet een vrouw achter met drie kinderen. Moeder ging uit werken en nam een krantenwijk aan. Bij het bezorgen hielpen de kinderen. Behalve de paar gulden wezenrente van 'de Raad van Arbeid, moest Moeder met de kinderen het gehele inkomen zelf verdienen. Nadat de kinderen van school af waren en een betrekking hadden ge kregen, was het ergste leed geleden. Zij gaven al hun verdiensten af en zo kon het gezin rond komen. Toen Jan en Kees, de oudste twee, trouwden, was Annie, de jongste, gelukkig al zover, dat zij als naaister voor haar moeder en zich zelf kon zorgen. Maar na eni ge jaren trouwde Annie ook. Moe der raakte zonder inkomsten en was aangewezen op ondersteuning. De kinderen hebban in hun jeugd geploeterd om moeder' en zichzelf buiten de steun te houden en dank zij veel opofferingen is hun dat gelukt Nu zij zelf een gezin heb ben gesticht is hun dat onmogelijk geworden. Natuurlijk stoppen zij moeder nog wat toe, maar dat is te weinig om van te leven. Nu zullen velen onder U het misschien vanzelfsprekend vinden, dat deze moeder voor de rest van haar leven door de gemeenschap wordt onderhouden, maar de wet zegt het anders. Die zegt dat de ondersteuning aan de ouders ver leend. op de kinderen mag worden verhaald. Dat gaat natuurlijk maar zover als het mogelijk is. maar wat is mogelijk? Dat maakt de Dienst voor Sociale Zaken uit en als men zich daarmee niet kan verenigen, de kantonrechter. Jan moet 2.50 per week beta len. Hij heeft een kind en hij zou zijn zoon graag iets meer laten worden dan de ongeschoolde arbei der, die hij zelf is. Een opleiding kost geld. Jan wil graag wat spa ren en daarom ótaat hij altijd klaar als er op de fabriek overwerk of zelfs nachtwerk moet worden ver richt. Zo komt hij aan een bruto loon van gemiddeld 70 per week. kinderbijslag en overwerktoeslag inbegrepen. Voor Sociale Zaken is 70 nu eenmaal 70. Bij dat be drag wordt van een gezin met één kind 2 50 per week geheven Of je je geld met 48 uur of met 70 uur werk per w eek verdient, maakt geen verschil. Ach. die 2-50 per week is niet zo veel, maar het scheelt toch 130 per jaar op het spaarbankboekje, dat je voor de studie van je zoon hebt aangelegd. En daarbij komt nog dat je toch niet ophoudt met moeder de klei nigheden toe .te stoppen, zoals je dat gewoon was. Het is te ha'-d OP een morgen, de klok van de buren, die je door de muur heen kan horen, slaat zes, staat er wat bv m'n kussen, 't Beweegt nauwelijks. Maar ik voeU dat er wat staat. „Mam", wordt er gefluisterd. „Mam Tegelijk kruipt er iets op het dek, er ligt wat onder m'n kin. 't Is glad en koud, 't is een boekje. „Wat moet dat", kreun ik, „ik wil slapen'. ,,'t Is om die vragen", sist zoon tje, die ik nu vaag herken, ,,'k wou vragen of je die vrage „Over een uur", mompel ik. Over een uur, 't is nou te vroeg". Ik hoor hem niet gaan, maar in eens is t'ie weg. Ik slaap vijf tel len, daar komt 't weer. „Mam „Weg", grom ik. „wed nou Maar t boekje blijft liggen. Tien over zeven", meldt zoontje. „Vraag nou even die vragen, 't is geschie denis". Tenslotte kruip ik overeind en kijk naar de letters. Van hoe lang tot hoe lang leefde Floris de Vijf de". Verstrooid stop ik dikke zusje die koude handjes heeft en naast het bed staat te kleumen, onder de deken. „Toe nou", port zoontje, „vraag nou „Floris, dat is fijn", doe ik op gewekt. „Vertel maar es hoe lang die heeft bestaan". „Je moet net zo vragen als t er staat", vermaant zoontje, „van hoe lang, tot hoe lang „Dat is nou de enige waar ik nog wat van weet", praat ik, ter wijl dat jong al meteen over de sterfdatum struikelt. Want Floris met een veer op z'n baret hing eens vlak bij m'n schoolbank, te midden van de valse edelen, ter wijl de boeren met hooivorken op rukten. Hij had haar tot op z'n schouders en een cape van glan zend blauw. Eigenlijk was 't ie m'n eerste liefde. Snel bekijk ik het lesje, maar stuit tegelijk op een kregel zinne- tje. „Floris", zo staat er, „had een karakter waarop je niet kon bou wen. Hij beloofde graag, maar kwam z'n beloften niet na. De boeren trok hij voor boven de edelen om zelf aan meer macht te komen". En nog wat van dit soort geroddel. „Dat is raar", riep ik verbaasd. „Hoe kan dat nou. Bij ons was Floris juist goed. Dat moet je es tegen meester zeggen. Dit boekje is fout". Maar ha, hij zal wel wijzer we zen. „Ach Mam", zegt hij koel. „Dat van jou is zo lang geleden en d'er is ondertussen zoveel ont dekt". BIBEB WINTERSPELEN TE OSLO daarmee op te houden nu Sociale Zaken geld van je eist. Met Annie is het weer anders gesteld. Haar man verdient 53 per week Hij heeft uit de oorlog alleen het vege lijf weten te red den. Doordat moeder de laatste ja ren volledig voor Annies rekening kwam. heeft ook zij niets kunnen oversparen. Zij trouwden dus na genoeg zonder inboedel en zonder uitzet. Daarom is Annie blijven werken. Samen verdienen zij nu 105 per week. Wat Annie ver dient is uitsluitend bestemd voor de aanschaf van meubilair en lijf goederen en als spaarduitje voor de uitzet van hun eerste baby. Annie wil alleen maar enkele jaren wer ken om de kosten van hun inrich ting te kunnen bestrijden, daarna wil zii gewoon vrouw en moeder zijn. Zij en haar man moeten 10 per week bijdragen en zij hebben dus de komst van de baby nog maar wat uitgesteld. Kees is altijd een goochemerd geweest. Hij leeft van de handel en kan goed praten. De werkge vers zijn verplicht inlichtingen te verstrekken over het loon van hun arbeiders, maar de zelfstandige is niet verplicht zijn boekhouding ter inzage te geven. Kees heeft kans gezien van een bijdrage vrijgesteld te worden, hoewel Jan en Annie niet aan de indruk kunnen ontko men dat Kees aardig wat verdient en eigenlijk ook zou moeten bijdra gen. Dtt ls de familie Pieterse met haar alimentatie-perikelen. Wij spreken hier nog niet van kinderen, die door hun vader in de steek werden gelaten toen zij nog klein waren en die later voor die vader moeten bijdragen Wij Spre ken niet van schoonouders die moeten betalen voor hun schoondochter die al weer van hun zoon gescheiden is. We bedenken alleen maar dit: er ziln dui zenden armlastigen, die toevallig geen kinderen hebben op wie de ondersteu ning kan worden verhaald Zij worden ondersteund van ons aller belasting geld ook van dat van Anme en Jan Wij vinden het onrechtvaardig, dat Jan en Annie nu ook nog eens voor hun eigen moeder moeten bijdragen. In we zen betalen zij dubbel. Belastingaftrek krijgen zij niet. omdat daarvoor de bij drage meer dan 10% van het Inkomen zou moeten bedragen. Arme mensen hebben meestal ook weer arme kinde ren. Daarom drukt deze vorm \an ver haal sterker op het minder draagkrach tige deel van ons volk dan op het be ter gesitueerde deel. De alimentatie plicht van kinderen en kleinkinderen t.o.v. hun ouders en grootouders en het daarmee samenhangende verhaalsrecht van de instellingen voor maatschappe- lijke zorg. was redelijk in een tijd. toen de familie een economische eenheid i vormde, die als betrekkelijk afgesloten i geheel in de gezamenlijke behoefte i voorzag Tn onze tijd van collectieve zorg en -verzekering is zij een anachro- 1 nisme dat voor duizenden een zware 1 last en een schrijnend onrecht betekent.1 Vandaag officiële opening in Bislet NOREFJELL De negentien jarige mevrouw Andrea Lawrence- Mead (Amerika) heeft Donderdag de eerste gouden medaille van de Olympische Winterspelen 1952 ge wonnen in de reuzen slalom voor dames. Zy won de reuzen slalom voor dames door het 1000 meter lange parcours af tc leggen in 2 min. 06,8 seconden. Dagmar Rom (Oostenrijk) werd tweede in 2.09,0 en Annemarie Buchner (Duitsland) legde beslag op de derde plaats in 2:10,0. Gertrude Klecker (Oos- OLYMPISCH NIEUWS tenriik) werd vierde in 2:11.4 en Kaly Rodolph (USA) vijfde in 2:11.7. De winnaresse kwam glimlachend over de finishlijn, maar zakte on middellijk in de armen van haar echtgenoot in elkaar. Zij viel niet flauw maar zij had zich door ver moeidheid niet langer op de been kunnen houden. Een kop hete cho colade kikkerde haar spoedig weer op. „Het parcours was prachtig, moeilijk, maar snel," zei zij. Onze landgenote mevr. Margriet Prajoux-Bouma (Nederland) werd 40e in 3:41.0. De USA nam vandaag de leiding de inofficiële puntenstand van de Olympische Winterspelen na het eerste ski-nummer, de reuzen slalom voor dames. Dc eerste plaats van mevr. Lawrence-Mead en de vijfde plaats van mej. Katy Rodolph le verden de USA 12 punten op (10 -f 2). Oostenrijk volgde met 8 punten voor een 2e en een 4e plaats (5 -f 3), daarna kwam Duitsland met 4 punten voor een 3e plaats en Noorwegen met 1 punt voor een 5e plaats. Mevr. van den Berg (Nederland) maakte deel uit van de jury die voorlopig slechts een protest te be handelen had. nl. van de Poolse Maria Kowalska die was gediskwa- lificeerd wegens een misser. Verdere tijden voor de eerste tien dames waren: 6) Borghild Niskin (Noorwegen) 2211.9; 7) Colic a Seghi (Italië) 1 12 5; 8) Ossi Reichert (Duitsland) 2.13.2; 9) S. Seltsam (Duitsland) 2.14.1; 10) Trude Jochum Beiser (Oosten rijk) 2.14.3. Andreas Ostler, de Duitse wereld kampioen bobsleeën, bezet na de eerste twee series voor twee perso nen. de eerste plaats in de Olym pische wedstrijden. Hij boekte een totale tijd van 2.42 40. De tweede plaats wordt bezet door de Ameri kaan Beham in 2.44.15. Er zullen vier series gemaakt worden en de winnaar van de wed strijden wordt het team dat de kort ste totaaltijd maakt De Belgische slede nummer een, die een opmer kelijke snelle eerste afdaling maak te. was langzamer in de tweede serie en boekte een tijd van 1.23.69. De Belgische totaaltijd is 2.45.78. Over het algemeen was de tweede serie langzamer dan de eerste. Al leen de tweede Franse slede be haalde tijdens de twèede afdaling een tijd van 1.23.06, een zestiende seconde korter dan de eerste tijd. De totaaltijd werd hierdoor ge bracht op 2.46.28. Op eigen risico OSLO. De deelnemers aan de zesde Olympische Winterspelen hebben een verklaring onderte kend. waarin zij de organisatoren vrywaren voor hun wettelijke aansprakelijkheid wegens per soonlijke ongevallen been- en armbreuken b.v. Iedere athleet moet de volgende standaardver klaring tekenen: „Ondergetekende, deelnemer aan de zesde Olympische Winter spelen te Oslo. 1952. verklaart hierbij, dat zijn deelneming aan de wedstrijden en de oefeningen strikt voor zijn eigen verantwoor delijkheid is. Hij zal zich er van onthouden, dc organisatoren en de door hen langenomen functionarissen voor schade aansprakelijk te stel len. .Dit geldt ook voor zijn erf genamen en gezinsleden." V Van de Pol begint met zege op Van Oosterhout MULHAUSE TP MulhAIISP ls »pn begin gemaakt met het biljarttournooi om het Europees kampioenschap 71/2. In de eerste partij behaalde v. d. Pol reeds een geduchte overwinning op zijn landgenoot v. Oosterhout. Ver vest (Belg.) Wafflard (Belg) Lutgehetman (Did.) Alhlnho (Portj) Van de Pol (Ned.) 300 28 43 21» 28 56 10.71 7 82 23.07 4.15 Van Oosterhout (Ncdj) 55 11 Herve (Fr.) Chassereau (Fr.) 300 300 8.57 8.57 Vervalste tijden, gefingeerde athleten 30ste Bondsfeest KNGV Koningin Juliana beschermvrouwe Ook buitenlandse turners naar Den Haag AMSTERDAM. Konlrsln Ju- liana heeft het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiek Verbond het bericht doen toekomen, dat zU als beschermvrouwe wil optreden van het 30ste bondsfeest van het KNGV dat op 31 Mei, 1 en 2 Juni (de beide Pinksterdagen) In Den Haag zal worden gehouden. De regeilngscommissie van het Bondsfeest heeft bericht ontvan gen, dat een Deense afvaardiging dit feest zal bezoeken met 102 turnsters en 8 turners. Men ont ving tevens de toezegging, dat een grote groep Zwitsers deel zal uit maken van dit hpndsfeest. „Zwemrecords" met de stroom mee MOSKOU. Het blad „Sowjet- sport" heeft een enorm sportschan daal uit de doeken gedaan. In de stad Kostroma aan de Wolga heb ben officials In 1950 de prestaties hunner athleten vervalst om maar goed voor de dag te komen. Deze officials hebben niet alleen dc tij den vervalst, maar ook namen van niet-bestaande athleten opgegeven. Verder werd verklaard, dat de zwemmers van Kostroma ter verbe tering van hun records met de stroom In dc Wolga mee gezwom men hadden In de Sowjet-Unie worden jaar lijks overal in het land athletiek- wedstrijden gehouden. De uitslagen van die wedstrijden moeten naar een bureau in Moskou worden op gezonden De Sowjet-Unie zal deze zomer voor de eerste maal aan dc Olympische Spelen te Helsinki deelnemen. Verleden jaar heeft Rusland aanspraak gemaakt op dc wereldrecords voor twee athletiek- prestaties. Volgens „Sowjetsport" staat bo venaan de lijst van Kostroma de student Akatov, wiens tijd op de 100 meter 116 sec. was. In wer kelijkheid". aldus het blad. „was Akatov student, noch inwoner van de stad en toen hij de 100 meter liep deed hij daar 12.1 sec. over". De tweede man op de lijst. Bo- razov. „bestaat in het geheel niet". Het blad is tot de ontdekking ge komen. dat de 275 uitslagen, die Kostroma ingezonden heeft, alle verzonnen waren zonder enige uitzondering bedacht achter de mu ren van de vertrekken, waarin dc sportcommissie te Kostroma zetelt". Een lange lijst van schuldige offi cials wordt in het blad genoemd. „Aan hun machinaties had reeds lang door de regionale sportcom missie een einde gemaakt behoren tc worden", verklaart „Sowjet sport" ten slotte. Zwitsers winnen de Gentse Zesdaagse GENT. Een Zwitsers koppel heeft de Zesdaagse te Gent gewonnen. Het eindklassement luidt: i Buchcr—von Buren (Zwlts.) 27R pnt; op een ronde: 2 BuylOlllvier (Belg.) 117 pet. 3 Tyt- gat—Mommerency (Belg 117 pnt; 3 De Corte—Adriaenssens (Belgj) 113 pntt op 2 ronden 5 StromArnold (Austr.) 358 pnt; 6 Acouvan den Meerschaut (Belg.) 156 pnt; 7 Schultc—Peters (Ned.) 126 pnt op 3 ronden: 8 Van Steenbergen—Arsene RUckacrt (Belg t 249 pnt; op 5 ronden: Bruncel-Bruyland (Belg.» 212 pnt: op 7 ronden: De Bal —Marcel RIJckaert (Belg.) 197 pnt; op 8 ronden: 11 De Beuckclacr—Van de Velde (Belg.) 135 pnt Kort voor de laatste sprints had zich een nieuw koppel. TytgatMomme rency. gevormd. Dr Carlier trainer van „De Trekvogels" DEN HAAG Na het vertrek van hun Letlandse trainer Valdemar Briedis, die in Nieuw-Zeeland een functie als ingenieur heeft gekre gen. zijn „De Trekvogels" er in ge slaagd dr Carlier, die ook de Ne derlandse schaatsploeg traint, als technisch leider te engageren. door EVE GARNETT 28 Jo zat recht overeind in zijn kist en zag drie mannen naar hem sta ren; hij werd heel. heel erg bang. Dit had hij niet bedoeld Hij had, voordat ze kwamen, eruit willen kruipen en op de voorste rij willen gaan zitten. Wat zou er nu gebeu ren? Misschien riepen ze de direc- teur wel of misschien zelfs wel een politie-agent. Misschien mocht hij nooit meer een voet in de bioscoop zetten en hij zou de gekleurde film njet eens zien! Twee grote tranen rolden langs Jo's wangen. Hij keek verlegen naar de mannen boven hem. „Kalm aan, jong", zei er een, I een dikke die cello speelde, „en vertel me eens hoe je in die kist komt boven op mijn muziek." „We zullen je niet opvreten", zei nummer twee. een kleine man (die piano speelde) toen Jo geen ant woord gaf. De r.erde, de violist, zei niets, maar hij keek Jo bedachtzaam en vriendelijk aan; hij had blijkbaar ook een idee „Ik denk", zei hij ein delijk, „ik denk, dat hij de film wil zien, is 't niet zo, jongmens?" Jo gaf een snikje en stond op. ..Nou", zei de violist glimlachend, „je hebt me nog geen antwoord gegeven." Jo zag de glimlach en ondanks zijn vochtige ogen en zijn huilerige neus, glimlachte hij terug. Hij knikte. „Dacht ik al', zei de violist „en hoe laat ben je in die kist gaan zitten, als ik vragen mag?" „Half tien", zei Jo. met gebogen hoofd. „Goeie ziel", riep de dikke uit. „Niks gegeten zeker.", ging de violist door. „Broodjes", zei Jo „Twee" voeg de hij er aan toe. De mannen keken elkaar aan. „Wat doen ze met stoute jongetjes die zonder kaartjes in de bioscoop proberen te komen?" zei de dikke tot de twee anderen. „Ik geloof." zei de violist ernstig, „ik geloof dat ze altijd een collecte voor ze houden." Jo's glimlach verdween. Hij staarde hen verschrikt aan. Een collecte!" Wat betekende dat. had dat iets met de politie te maken. Of met de gevangenis misschien? „O. alstubllef geen collecte", riep hij uit. en sprong uit de kist. „Ik zal echt naar huis gaan. heus, écht! Ik zal nooit meer proberen om er voor niks in te komen, maar alstu- blief geen collecte!" De mannen begonnen te lachen. „Wees maar niet bang voor een collecte", zei de violist. „Hier. daar heb je dertig cent, gauw naar het loket en koop een kaartje, zeg maar dat je van mij komt. en denk er om. dat je 't niet nog een keer lapt". Hij keek ineens boos- „De volgende keer komt de politie er bij" en hij pakte Jo op en zette hem over de rand van dc orkest bak. „Waar heb jij gezeten?", vroeg zijn moeder, toen Jo diep in de middag thuiskwam. ,,'k Heb dertig cent van een me neer gekregen voor de bioscoop", zei hij. met een kleur tot aan zyn haarwortels ,,Hcb je d'r om gevraagd?" vroeg zijn moeder scherp. „Nee", zei Jo. „kreeg ik zomaar". „Dan heb je toch bij de bioscoop staan hangen inplaats van in het park te speten Ik wil 't niet heb ben, zeg ik je. En waar was je met 't eten0" Op dat moment vielen de twee lingen, die aan het worstelen wa ren. gelukkig net boven op Wil lem en in het tumult dat volgde standje voor de tweeling en zoen tjes voor Willem vergat ieder een Jo's avonturen. Behalve hij zelf. Hij draaide ziin stuiver om en om in zijn zak. Dat was voor de volgende Mickey Mouse, over een paar weken En deze keer geen rum bonen kopen! HOOFDSTUK Vin MENEER RUGGLES VINDT IETS Niettegenstaande hij een vrouw en zeven kinderen had (en allemaal met Ideeën), was meneer Ruggles een zeer tevreden man. Als de wind Oost was. en het vuil van de asbak ken in zijn ogen blies, mocht hij wel eens wat spuwen en vloeken, maar dat was maar even. Zolang hij werk had en zolang zijn gezin gezond was. zolang hij zijn pijp kon roken, in zijn tuintje kon werken, dromen kon over het varken en uit kon gaan op vrye dagen, zolang had hij niets anders van node. Op vrije dagen wou hij altijd graag, zoals hij het noemde „de bloeme tjes buiten zetten". Op de vriie dag in Augustus placht hij met de hele familie naar het strand te gaan. Dan gingen ze 's morgens om acht uur de deur uit en namen de - rste bus; iedereen droeg wat, de één een thermosfles, de ander een brood of een zak broodjes, terwijl mevrouw Ruggles de achterhoede vormde met het jongste kind in een opvouwbare kinderwagen. Als het weer goed was, hadden ze het ver rukkelijk! Eerst wandelen langs de boulevard, dan eten op het strand om twaalf uur al de Rugglesen op een rijtje met bolussen en sau- cijzebroodjes en bananen, terwijl de meeuwen krijsend om hen heen vlogen. Na het eten gingen ze naar de pier en deden dubbeltjes in de stereoscoop. waardoor ze plaatjes van voetbal en boksen zagen, of drama's zoals het „Brandende huis", waarbij de brandweerlieden een da me in nachtgewaad redden, of „De terechtstelling", dat in drie delen was „De cel". ..De gang naar het schavot" cn „De Galg". Dit laatste vond zoveel aftrek, dat me neer Ruggles er wel driemaal een dubbeltje in stak. hoewel Roos vond dat het helemaal niks voor kinderen was. Na de pier gingen ze pootjebaden en mevrouw Rug gles vond dit haast nog het pret tigste. ,,'k Heb hele dagen m'n handen in water", zei ze. „en nu krijgen m'n voeten ook eens een beurt". Daarna gingen ze „iets gebrui ken". Iets gebruiken was het grote feest van de dag en de familie Ruggles zocht daarvoor een van de tenten op het strand uit, soms met vrienden samen. Er waren onnoe melijk veel van die tenten en pa viljoens. maar het was zaak om vooral goed uit te kijken. In veel van die gelegenheden stond aan geplakt: „Meegebrachte eetwaren, mogen niet worden genuttigd", en de Rugglesen hadden altijd „mee gebrachte eetwaren", hun eigen bo terhammen in elk geval en meestal zelfs hun eigen thee. want dat kost allemaal geld en ze besteedden dat geld liever aan iets bijzonders, zo- als garnalen en mosselen, en ander heerlijks wat je aan zee krijgen kunt Zelfs als het regende was z.o'n vrije dag in Brightwell nog ple zierig. want dan bleef je onder het zeildoek van de Arcade en dan ging je naar de bioscoop. De andere vacantiedagen werden niet zo luxueus doorgebracht. Op Hemelvaartsdag gingen ze naar de Pantomime en met Pasen en Pink steren huurde meneer Ruggles soms een oude Ford, als er geld was. en dan gingen ze een dag- naar-buiten, maar Roos zei de laat ste tijd dat ze daar niks meer aan vond. (Wordt vsrvolgd.)

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5