lenvoudig Statuut voor |verhouding tot de West YSERT CABALLEROConstante Kwaliteit Leisje van tien jaar [iep naar de politie Hondenliefhebbers vrezen de „ziekte van Harbat„ Russen èn Duitsers in de lucht boven Korea Voorspoedige geboorte in KLM-vliegtuig Glad In deze GKI&P-tijd „Geen anti-Nederlandse houding in Indonesië' Spanning in Marokko en Tunis weer toegenomen GELEZEN-^ Staatsrechtelijke structuur van Nederland ongewijzigd NEDERL. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES loeder ranselde dochtertje met stoffer bont en blauw erkloosheid in België bereikt recordcijfer TUSSEN BANGKOK EN MANILLA Verblijf der bemanning ingericht tot kraamkamer Canada gaat basis voor raketproeven aanleggen Eisenhower acht Franse vrees ongegrond Ziekenfondsen tegen twee categorieën verzekerden Malversaties bij kolenleveranties Gezin nauwelijks aan vuurdood ontsnapt I en gewogen piiisdag 19 Februari 1952 3 (Advertentie I. M.) DEN HAAG. Het „Werkstuk voor een Statuut van het Koninkrijk", dat op 11 Februari j.l. na overleg'met vertegenwoordigers van Suriname en de Ned. Antillen is vastgesteld, behelst een heel wat minder ingewik kelde staatsrechtelijke constructie dan die, welke voort zou vloeien uit de resoluties en de moties van de in het voorjaar van 1948 gehouden Ronde Tafelconferentie met de West. Uitgaande van de overtuiging, dat een nieuwe Rijksconstructie niet een te zware last moet leggen op de staatslieden uit de overzeese gebieden en haar functionnering niet te kostbaar mag zijn en het van belang is, om de bestaande staatsrechtelijke instellingen van het Koninkrijk zoveel mogelijk te handhaven, is gestreefd naar een eenvoudige en sobere regeling. fcllenaars ploegleider in Tour de France HAAG. Kees Pelle- de leider van de Neder- Jse ploeg in de Tour de Fran- |an 1951, heeft het verzoek om functie ook in 1952 te ver en, geaccepteerd. Naast het Statuut, dat de we derzijdse betrekking regelt blijft de Nederlandse Grondwet gehand haafd. Zij zal echter wel in over eenstemming met het Statuut worden gebracht, dat slechts ge wijzigd zal kunnen worden met de instemming der overzeese Rijksgebieden. De regeling van het Koningschap, de Raad van State, de Regering en de Wetgevende Macht van het Koninkrijk, de Hoge Raad. de buitenlandse betrek kingen en de defensie wordt overgela ten aan de Grondwet van het Konink rijk voor zoverre het Statuut niet an ders bepaalt. In de plaats van de tegenwoor dige Algemeen Vertegenwoordi gers van Suriname, en de Ned. Antillen komen Landsministers, Advertentte l. M.) Zij, die in aanmerking wensen te komen voor dienstneming als vrijwilliger bij het Ikunnen zich mondeling of schriftelijk wen- I NyylQ-yy den tot het Aanmeldingsbureau Korea. Nwe I Frederikkazerne. gebouw E 4. kamer 19 a, te 's-Gravenhage. Telefoon 723860. ^•k zij. die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor litzending in aanmerking. Leeftijdsgrenzen 19 tot 30 jaar Ivoor onderofficieren tot 35 jaar). ÜISTERDAM. Op 15 Mei 1951 was de toen tienjarige Regina pis. het natuurlijke kind van een met een Nederlander gehuwde vrouw, huilend een Amsterdams politiebureau binnengelopen. ■T bui.len £n WflUtee plekken overdekt en had een bloedende ■dip. Het kind, dat in Februari uit Duitsland was gekomen en in van de stiefvader opgenomen, was door de moeder met een Nr afgeranseld en durfde niet meer naar huis. I de zitting van het Amster- die deelnemen aan de vergadering van de Nederlandse Raad van Ministers en daarin stem hebben indien daarin onderwerpen be handeld worden, welke de belan gen van deze landen raken. Voor bijzondere onderwerpen kan nog een tweede vertegenwoordiger dier landen deelnemen aan de verga deringen van de Ministerraad. Indien de vertegenwoordigers van Suriname en de Ned. Antil len het met een beslissing van de Ministerraad over een bepaald punt niet eens zijn, wordt het overleg voortgezet in een kleiner college, waarin van Nederlandse (Advertentie l.M.) zijde de minister-president zitting heeft met twee ministers. De Mi nisterraad is daarna gehouden een beslissing te nemen op grond van de uitkomst van dit overleg. Suriname en de Nederlandse Antillen zullen elk een lid ln de Raad van State hebben, die aan de werkzaamheden van die Raad deelnemen, als deze zal heb ben te adviseren over Rijkswetten, waarbij belangen van die gebieden zijn betrokken. In de Tweede Kamer kun nen. wanneer er wetten worden behan deld. welke de Overzeese Rijksdelen ra ken. dc gevolmachtigde Landsministers en eventueel nog eèn gedelegeerde aan dc beraadslagingen deelnemen. Dc Staten van Suriname en de Ned. Antil len kunnen ln bepaalde gevallen over voorgestelde wetten een schriftelijk verslag uitbrengen. Indien in een wet een regeling wordt vastgesteld, welke het betrokken gebied zou benadelen, zal zij daarvoor niet worden vastgesteld, tenzij het volkenrechtelijk niet anders mogelijk zou zijn dan wel het welzijn van het Koninkrijk de gebondenheid eist. De Tweede Kamer kan een wet. waartegen een overzees gebied bezwa ren heeft, alleen aannemen met een meerderheid van drie vijfde van het aantal uitgebrachte stemmen. Voor de drie Rijksdelen is het Nederlanderschap de gezamenlij ke en enige nationaliteit. Lijkt onschuldig, maar is kwaadaardig; ons land terdege besmet (Van onze correspondent) HILVERSUM. De Nederlandse kynologenwereld maakt zich meer en meer ongerust over een „ziekte van Harbat", een waarschijnlijk uit Enge land geïmporteerde ziekte onder honden, die begint met betrekkelijk lichte symptomen, doch ln een later stadium opmerkelijk op de zo ge vreesde „hondenziekte" gaat lijken, helaas dikwijls in zijn consequenties, vooral ten opzichte van jonge en oude honden, even tragisch. In een artikel in het tijdschrift „De Hondenwereld" is deze ziekte gesignaleerd en zelfs schrijft een 5 Gerechtshof, waar haar zaak Nagmiddag in hoger beroep behandeld, ontkende de van het kind geëist te i, dat dit de handen op ta- Jou leggen, opdat zij deze met ijzeren stang kon tuchtigen, t gaf de mishandeling met de fer toe. Zij zeide daarvan erge en berouw te hebben en ge leld te hebben in drift. „Ik 1 me geen raad met haar. Ze ■een bijzonder lastig kind." president vond, „dat er geen (den voor waren, wanneer een per een weerloos kind op deze f aftuigt." I echtgenoot, die op 15 Mei j.l. ■bezwarende verklaring over Trouw had afgelegd, verklaar- lat zijn vrouw zich de laatste Iden beter had beheerst. In- In was het mishandelde meisje Tgebracht naar Duitsland. procureur-generaal, mr W. P ■oven, eiste bevestiging van vonnis der rechtbank, zes Iden gevangenisstraf, waarvan voorwaardelijk. De verdedi- Imr Meyer zu Schlochtercn, fderstelde. dat de in Berlijn vrouw wellicht „Pruisi- I methoden" gewend is. Hij Tnerde eraan, dat de officier P rechtbank een geheel voor- Jdelijke straf van vijf maan- Ihad geëist, waarbij hij zich loot. |ij, die veel roeten spreken, jtraren, zangers, waarderen Je beproefde wer ing van Wybert J)de aangename l'sse smaak. n in dozen a 35, 50 en 75 cent. JSSEL. De toenemende «sheid baart de Belgische tot grote zorgen. In tegen- 3 tot de algemene verwach- -eft het Belgische herbewa- 'fProgramma geen oplossing bt- Het aantal werklozen 'bans het na-oorlogsc record ed 320.000 bereikt tegenover in de maand December in Engeland is de werkloos- benomen. In de periode van *mber tot 14 Januari steeg intal werklozen met 75.800 •700. (Advertentie 1. M.J Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat norbranden op de maag voelt... moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennle pastilles blussen brandend maag. zuur binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij. met een paar Rennies op zak. eigenlijk overal altijd alles eten kunt. waar U lust ln hebt en wat de omstan digheden bieden. Rennies kunt U zon der bezwaar, onopgemerkt, overal inne men. want water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Ren nies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook.... Nederlandse fokker dat het serum tegen deze gevreesde ziekte door hem op een gegeven ogenblik in Nederland al niet meer te krijgen was. Het ziektebeeld is bij deze ziek te anders dan bij de hondenziekte, al zijn er dierenartsen, die haar nog niet erkennen. Het ziektebeeld is schommelend en lijkt aanvankelijk lang zo kwaadaardig niet. Blijkens de litteratuur hierover in Amerika. Engeland en Zweden, waar deze ziekte voorkomt, is zij dat wel dege lijk Men mag gevoeglijk aannemen, dat ons land al terdege besmet is door deze ziekte Bij de eerste symptomen, al lijken ze nog zo on schuldig. dient men een dierenarts te waarschuwen. Deze syrgptomen zijn vooral: een druipneus, rode keel. vuile ogen en een lichte tem peratuurstijging. AMERIKAANS MAJOOR MEENT: Gloster Meteor is minstens even goed als Russische MIG, Sabre iets beter DEN HAAG. „Het llikt mii ze ker dat een vrij groot aantal com munistische straal jagers aan hei Ko reaanse front wordt gevlogen door Duitsers en Russen. De vlie gers, die wij over hun radio's uitslui tend Russisch ho ren spreken, ope reren ook zeer vaak in de voor ons nog zo beken de „Luftwaffe-for- matles". Dat zei vanochtend de Amerikaanse ma joor-vlieger Jabara uit Kansas. die kort geleden uit Korea terugkeerde na daar zeer op merkelijke succes sen te hebben be haald. Hij schoot in Ko rea in enkele we ken tijds zes rode MIG 15 jagers neer. Kort daarop werd hij terugge roepen naar vrediger delen van de wereld om daar jonge vliegers in opleiding te vertellen hoe men de Russische jagers kan bevechten. Met dat doel is majoor Jabara ook in Nederland. In de komende drie dagen zullen alle Nederlandse jacht, vliegers naar Soesterberg en Vol- kel komen om deze 28-jarige hoofd officier te horen spreken over zijn ervaringen. Majoor Jabara. een kleine don kere man, met de borst vol onder scheidingen uit de tweede wereld oorlog en de Koreaanse strijd, ver telde ons vanochtend dat de Gloster Meteors van het type dat ook de Nederlandse luchtmacht in dienst heeft, met veel succes door Austra lische squadrons op Korea wor den gebruikt. ..De Meteor is ze- DEN HAAG. Het bericht, dat op 10 Februari tussen Bangkok en Manilla in een vliegtuig van de KLM een baby ter wereld kwam, zal ongetwijfeld bij onze lezers, en vooral lezeresseneen aantal vragen hebben doen rijzen. Deze vragen worden, nu de bemanning van de ,,Póntianak", die deze emotionele gebeurtenis meemaakte, weer in Ne derland terug is, hieronder beantwoord. Toen de „Pontianak" Bangkok verliet om in één ruk naar Manil la te vliegen, waren alle voorbe reidingen getroffen om de aan staande moeder, de twintigjarige Libanese mevrouw Barakat in Ma nilla in een ziekenhuis op te ne men, teneinde daar de geboorte af te wachten. Doch drie uur na het vertrek uit Bangkok meldde de ooievaar zich en ijlings werd het verblijf der bemanning ingericht tot kraamkamer. Boordwerktuigkundige Dol zorg de. dat de temperatuur in de ge- improviseerde kraamafdeling de gewenste temperatuur bereikte. Een marinearts, die aan boord was, verleende verloskundige hulp met assistentie van de stewardes Marie Louise Crefcoeur. Zo verscheen om dertien minuten voor half twee de Libanees Antonio Marie Barakat in het luchtruim. Antonio heet hij naar een der ouders van het echt paar Barakat en Marie naar de stewardes, die onvoorbereid als as sistent-verloskundige optrad. Aan boord werd de jeugdige we reldburger gedoopt en na de lan ding in Manilla werden moeder en kind naar een ziekenhuis vervoerd De 23-jarige vader zocht met zijn tweejarige dochter onderdak in de Philippijnse hoofdstad. Een week later zou het gezin de reis naar Sydney met een KLM-vliegtuig voortzetten. EDMONTON (Alberta). De Canadese luchtmacht gaat een proefbasis bouwen voor raketten en superbommen. Het plan omvat een groot vliegveld aan de gren zen van Saskatchewan en Alberta ongeveer 280 kilometer ten Noor den van Edmonton. De basis zal een oppervlakte hebben van onge veer 11.770 kilometer. Eventueel zullen 5000 man van de Canadese luchtmacht met hun gezinnen op de basis gestationneerd worden. Op het ogenblik is de grond waar de basis aangelegd wordt nog voor een groot deel moeras. nunninïiiaifflffliiniimijioHiBiiRmrHiïiiinnNiriijMniiHrHiïDiiflffliiiiiiitJiEHjrTa PARIJS Generaal Eisenhower heeft Maandag verklaard „diep te- leurgesteld'' te zijn. indien de Duit sers niet weldra in een verenigd Europees leger opgenomen worden Eisenhower begrijpt de Franse vrees voor een herbewapend Duits land. Hij acht deze angst echter ongegrond en is van mening, dat het alternatief een wellicht ge slaagde Russische vrijage met de Duitsers zou zijn. DEN HAAG. Staatssecretaris Van Rhijn zal Donderdag a.s. in Hamburg en Vrijdag daarop in Berlijn over de sociale politiek van Nederland spreken. Ansichtkaarten met Dokkumse meisjes worden vernietigd AMSTERDAM. De ansichtkaar ten en dc negatieven van de drie meisjes uit Dokkum, afgebeeld ln badcostuum op het Scheveningse strand, zullen moeten worden ver nietigd. De uitgever is een boete opgelegd van 50. Dat is het resultaat van de rechts zitting in hoger beroep voor de Amsterdamse rechtbank. De kan tonrechter legde de uitgever, die de foto van een fotograaf had ge kocht, een zelfde boete op wegens overtreding van de auteurswet. De fotograaf had de meisjes, die daar voor hun toestemming gaven, op een zomerse dag aan het strand vereeuwigd. Later ontdekten zij, dat het plaatje gebruikt was voor oen ansichtkaart, waartegen zij be zwaar maakten. In het vonnis wordt gezegd, „dat de meisjes een redelijk belang heb ben om zich tegen openbaarmaking te verzetten". Overigens nam de rechtbank aan, „dat er geen twij fel was aan de goede trouw van de uitgever". Vakbondsbestuurder na autobotsing overleden DEN HAAG. De 58-jarige heer G. J. van Riet, secretaris van de Christelijke Werkmeestersbond te Utrecht, is Maandagavond om streeks kwart over acht met zijn auto tegen een uit tegenoverge stelde richting komende motor wagen van lijn 13 gereden. De heer Van Riet werd zo ern stig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De auto was zwaar be schadigd. „1Vet bestendigt chaos, ja maakt hem groter UTRECHT. Handhaving van twee soorten verzekerden „werk nemers" en „anderen dan werkne- mers" acht de Federatie van Maatschappij-ziekenfondsen een dc grootste bezwaren tegen het ont- werp-Ziekcnfondswet. Zij heeft de overtuiging, dat aan de vrijwillig verzekerden minder waarborgen voor een geneeskundige verzorging worden gegeven dan aan de ver plicht verzekerden. Haar bezwaren richten zich o.m. verder tegen het handhaven van het onderscheid tussen de loongrens voor verplicht verzekerden (f4925..) en die voor vrijwillig verzekerden (f 4000.De Federatie pleit dar» ook voor een uniforme inkomens grens van f 4925èn voor premie heffing op basis van de maatschap pelijke welstand der verzekerden. Groot is ook haar teleurstelling over de omstandigheid, dat de wet in feite de organisatorische chaos op ziekenfondsgebied bestendigt', ja volgens de Federatie die chaos vergroot door de mogelijk heid in plaatsen en streken, waar reeds verscheidene ziekenfondsen werken, nog andere toe te laten. DE Amerikaanse majoor James Jabara (rechts) in gezelschap van It.-generaal I. A. Aler, chef van de Nederlandse luchtmacht staf, die zijn gast een Neder landse sigaar aanbiedt. ker even goed als de MIG 15" zei hij. „Maar de Amerikaanse Sabre is over hel algemeen behalve op zeer grote hoogten iets sneller en beter te manoeuvreren dan de Rus sische jager. Ouderwetse schroefvllegtuigen als de Mustang, de Corsair en Seafury worden op het ogenblik in Korea nog veel en met enig succes gebruikt", aldus deze vlieger, „omdat zij veel langer ln de lucht kunnen blijven dan straaljagers (straaljagers kunnen over het algemeen slechts een goed uur ln de lucht bll1- ven). Maar majoor Jabara voorspelde, dat over hoogstens drie Jaar de gehele luchtoorlog door straaljagers of straal- bommenwerpers zal worden gevoerd (als er tenminste oorlog wordt ge voerd). Tenslotte merkte deze Amerikaanse vlieger op. dat de Russen waarschijnlijk op het ogenblik geen betere jagers hebben dan dc MIG 15. ..Als zij wat be ters hadden en dat ln dc practljk wilden testen, zou er voor hen geen enkel ri sico zijn. dat eventuele wrakken de VN-troepen in handen vielen", zei hij. ..De hele luchtoorlog speelt zich boven communistisch grondgebied af Donderdag zet majoor Jabara zijn Europese tournée voort, hij gaat dan naar Denemarken. \\7IE ergens in Nederland niets vermoedend een station ver laat en. tijdens het uitglijden, een helderwitte kerstkaart voor zich ziet, weet opeens wat De Bilt met die ..plaatselijke sneeuwbuien" be doelde. Ik krabbelde overeind en begon voorzichtiger nu het stadje in te schuifelen. Alles tras u'it. stil, vriendelijk. De plaatselijke jongetjes onderhielden een glijbaan voor de school, terwijl de plaatselij ke meester met een mooi rood punt je aan zijn neus toekeek. In de hoofdstraat liep een man voor me met een witte spet op de rug van zijn jas het langzaam wegsmel tend bewijs van een recente vol treffer tussen dc schouderbladen. Terwijl ik verder wandelde kwem me een bibberig voortschuivende auto achterop. De chauffeur zat aan het wiel met de benarde mimiek van iemand die er niet op zou dur ven zweren dat de machinerie nog naar zyn rede luistert. Verkeers technisch een soort Kerenski dus maar oreripens een man met sterkere beginselen, dat bleek al gauw. Achter de auto hing namelijk een slagersjongen met een mandfiets die zich, omdat de gladheid hel tempo vandaag zo matigde, profijte lijk liet meetrekken. Tegen dit kos teloze gebruik van zijn dure paar denkrachten had de chauffeur ech ter principiële bezwaren, want net toen de auto mij passeerde, boog h{j zich uit het raampje en riep Hé jó Iaat los!" De verstekeling voelde echter niets voor een debat en nop minder voor loslaten. Hij bleef dus voor niks meerijden en knikte de man alleen even hartelijk toe. Het triomfante- lijk-spottende gezicht waarmee hij dit deed, leverde net de ene drup pel dte b\j de chauffeur de gal deed overlopen. Op de brug, vijf meter verder, stopte hij plotseling en sprong zó onbeheerst in de sneeuw dat hij meteen onderuitgleed. Ont redderd en koud krabbelde, hij weer op de benen, liep op een sukkel drafje naar de achterkant van zijn wagen, gaf een harde duw an snauwde: „Wil je nou opdonderen ja of nee?" De slagersjongen die zoveel door tastendheid blijkbaar niet had voor zien vertoonde een correcte uitbeel ding van wat onze mooie taal met het begrip „onthutst terugdeinzen" voorheeft. Niet zonder voldoening overzag de chauffeur enige tijd het resultaat van zijn ingrijpen, maar toen hij zich omdraaide, werd zijn blik bewolkt, als vanouds De auto was namelijk, zonder hulp van ouderen bezig ven dc brug 'te glij den in de richting van de stads eiïc, die voor de sociëteit machtig ten hemel rees. „Hé!", riep de chauffeur nutteloos en nu was h y het die zich vast klemde aan zijn voertuig en gratis meegleed naar een ongewisse be stemming Ik kreeg de indruk dat hij remmend wilde werken, maar zag, net als hijzèlf, dat het helemaal niets uithaalde. Want daar zijn auto's types in als ze eenmaal amok maken, luisteren ze naar geen enkele toean meer. „Help nou toch eens!" riep de man ivanhopig. want die boom kwam telkens nader en ging niet opzij. Ik verhaastte mijn pas. maar de sla gersjongen. voor wie de invitatie in de eerste plaats bedoeld was, stak zijn handen pralend in de zak ken en keek met ongezond wel behagen toe hoe de auto steeds sneller afgleed en ten slotte, met zijn baas als protesterend aanhang sel, tegen de boom tot stilstand kwam. „Ik mócht toch ommers niet?", riep hij toen. De chauffeur zweeg moedeloos. In één minuut had hij de betrekkelijkheid der menselijke logica tot op de bodem doorgrond. KRONKEL (Advertentie l. M.) NIJMEGEN De Nijmeegse recherche heeft in arrest gesteld de ambtenaar van de Provinciale Gel derse Electriciteits Maatschappij, G. van G. Deze arrestatie houdt ver band met de enkele maanden gele den gepleegde malversatie bij de kolenleveranties aan de provinciale centrale Indertijd werden reeds een andere ambtenaar en een han delaar in steenkolen in verband met deze zaak aangehouden. bewijzen AKKER TJiS onschatbare diensten/ Ie verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderend. Mr Maitland. van Werkgeversverbond lW (Advertentie l.M A (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Van een anti- Nederlandse houding is in Indone sië niets te merken, als men slem- mingverwekkende uitlatingen ter zijde laat van elementen, die daarmee het nationalisme, voor eigen doeleinden, willen ombuigen in een minder gezonde richting Dit vertelde mr C. E. J Maitland, secretaris van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, die dezer da gen teruggekeerd is uit Indonesië, waar hij de „Ondernemcrsbond" adviseerde over de oprichting van een organisatie voor arbeidszaken. De reis resulteerde in de oprich ting van een „Stichting voor So ciaal Werkgevers-Overleg", waar van het bestuur bestaat uit drie Indonesiërs, twee Europeanen en een Chinees. Deze stichting omvat werkgevers van verschillend ras, politieke ge- I zindheid en geloofsovertuiging. Dc oprichting werd begunstigd, door dat juist omstreeks de aankomst van mr Maitland de Indonesische regering vele lieden arresteerde, die de arbeidssfeer vertroebelden. „De door stakingen en onverant woordelijke eisen bijna onmogelijk gemaakte wederopbouw der onder- Verbanning nationalistenleider Bourguiba met twee maanden verlengd CASABLANCA. Door nieuwe sabotagedaden en ongeregeldheden is de spanning in Tunesië en Marokko weer toegenomen. In Casablanca werden in gevechten met de politie twee Marokkanen gedood en drie ernstig gewond. Een politieman werd door een schot hagel getroffen. De auto van de Franse resident-generaal van Marokko werd door schreeuwen de demonstranten omringd. Ook ln Tunesië is de toestand gespannen. Een woordvoerder van de Franse resident noemde de situatie ernstig. Tunesische nationalisten brachten I doorgesneden. Anonieme strooi- een springlading op een brug in biljetten dreigen de Europese bevol- Tunis tot ontploffing. Telegraafpalen king met de dood als zij niet ver werden omgehaald en telefoonlijnen trekt. In Gafsa en Kef heeft de poli tie grote voorraden wapens en mu nitie in beslag genomen. Twee en twintig personen werden aange houden. De verbanning van de Tunesische communistische leiders is met een maand verlengd. De duur van de verbanning van de leider der anti communistische Neo-Destoer. Bour guiba, is met twee maanden ver lengd. Een woordvoerder van de Franse strijdkrachten in Tunesië heeft Maandag berichten over excessen van het Franse vreemdelingen le gioen bij de razzia's van de vorige maand in het gebied van Kaap Bon tegengesproken. Hjj gaf toe, dat de soldaten mogelijk „wat hardnekkig waren opgetreden". Verscheidene vrouwen, die Zater dag werden aangehouden, nadat er een granaat voor de woning van de resident-generaal was geworpen, zullen vandaag moeten terechtstaan op beschuldiging van poging tot moord. VLAARDINGEN. De familie Vermaat heeft zich vannacht op het nippertje uit zijn brandende woning aan de Sweelinckstraat kunnen redden. In hun pyama's renden man, vrouw en hun drie zoons de straat op en alarmeerden bij buren de brandweer, Deze gaf binnen tien minuten water maar kon het huis niet redden. Tegen twee uur wekte een der jongens zijn vader, omdat hij zich onwel voelde. Toen reeds rook de heer Vermaat brandlucht. Ver moedend, dat de kachel rookte, schoof hij voor alle zekerheid een paar ramen open en ging weer slapen. Een uur later werd zijn vrouw wakker door gestommel; toen bleek de woonkamer al één vuurzee te zijn. nemingen kan nu in gezonder sfeer worden voortgezet," zei mr Mait land. „De onveiligheid neemt de laatste maanden op Java tóch weer toe. Wij moeten echter beseffen dat de terreur zich daar niet speciaal te gen Nederlanders of Europeanen in het algemeen richt. Tegenover ieder Europees slachtoffer staat 'n veelvoud van Indonesiërs, die een prooi worden van niets ontziende rovers-benden, waartegen de over heid nog machteloos staat," ver telde mr Maitland nog. l/V\AAAAAAA/VV\A/(A/VVVV\/V\A<V ZIJ. die hun hart aan het werk van Arthur van Schendel nebben ver pand. worden telkens nog opnieuw verblijd met ccn nieuw deel van zijn werken. Bij J. M. Meulenhoff te Am sterdam verscheen dit keer ln de Ro mulus editie de uitgave waarin suc cessievelijk Van Schendels werken ln ccn uniform kleed zullen worden her drukt een verzameling verhalen, die eensdeels nog nimmer werden gepubli ceerd en die anderdeels al ln enkele dagbladen hebben gestaan. De bundel ontleent zijn naam aan het eerste ver haal „Do Plezlcrvaart". De variatie van zijn omvangrijk oeuvre vindt de lezer ln deze verhalen weerspiegeld. Zijn mil. dc humor, zijn speelse geest, wijsheid en mensenkennis spreken uit deze ver telsels en parabelen, die geschreven zijn in een proza, waarover een verstil de glans ligt. Een boek. dat ons menig vreugdevol ogenblik verschaffen kan. (Prijs f 7.90). In de serie „De Prnetlsche Biblio theek" van Uitgeverij Born N.V. Assen verscheen Goed spreken ln het open baar van de hand van de bekwame le raar A. Hesp (prijs- ing. f 100; geb. f 2 90). Leer nooit een speech van bulten, is het hoofdthema van deze wel- sprckenheids-syinphonle. die. als een knappe redevoering, goed Is opgebouwd. Laat uw hart aan het woord zijn, ver mijdt onnodige franje, en talloze ande re raadgevingen maken van dit werkje een steun voor de velen, die, tot hun ergernis, met de mond vol tanden blij ven staan, waar een goed woord, op de rechte plaats, van hen wordt ver wacht. Dit boekje kan hun zelfvertrou wen en de zo gewenste „greep op het publiek" geven.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3