Schijn-amateurisme bedreigt Olympische Spelen Van der Voort, gehandicapt door sneeuw, komt 2/10 sec. tekort Skispringen is alleen voor de zeer moedigen weggelegd Hele familie luisterde naar (Noorse) radio Andersen winnaar, Broekman vijfdeMaarse twaalfde op 1500 meter r~ Men moet zich niet laten Belgisch elftal tegen Italië IOC late het niet te ver komen BIJ WIM VAN DER VOORT THUIS: afschrikken door gebroken armen en benen Devlin koelbloedige Amerikaan De familie uit de Doodloopsteeg Radioprogramma Dinsdag 19 Februari 1952 5 Hier riet men Arthur Deulin een van run koene sprongen maken van de rprinpschanr in Lake Placid bü New York. Skisprin. gers moeten geen last van hoog tevrees hebben... (Van onze speciale verslaggever) OSLO, Maandag. Het Wilhelmus, dat de in Bislet aanwezige Nederlanders vanavond zo graag uit volle borst hadden willen ondersteu nen, is na afloop van het nummer 1500 meter niet gespeeld, omdat er tussen de voortreffelij ke schaatsenrijders Wim van der Voort ook bij de Noren de grote favoriet voor deze af stand en het phenomeen „Hjallis" Andersen tweetiende seconden verschil door de tijdop nemers werd geconstateerd. Tweetiende van een seconde, die het door de Westlandse tuin- derszoon zo intens begeerde Olympische goud voor hem onbereikbaar maakten. De eenvou dige en serieuze sportman Van der Voort, die zich een vol jaar onverzettelijk op z ij n num mer had voorbereid, trof deze slag zwaar. Hij had na zijn inspannende rit onder Andersen's scherpe 2 min. 20,4 sec. even tijd nodig om de nederlaag te verwerken. Totdat hij voor zich zelf had uitgemaakt dat een zilveren medaille op de Winterspelen ook wel een tevreden glimlach waard was. In spontane reactie greep Van der Voort toen de hand van dr. Carlier: „Bedankt voor de training". Over de: lichte sneeuwval, die zijn tijd ongetwijfeld had be- invloed, werd geen woord meer gesproken. Van de ceremonie-protocolaire met Andersen en diens jonge landgenoot Roald Aas keerde hij terug met een tweede kostbare prijs: een tuiltje fresia's van zijn meisje. In deze olympische 1500 meter is overigens opnieuw gebleken dat bij wedstrijden op de schaats on berekenbare factoren een grote rol spelen. Het resultaat van de lo ting had tevreden gezichten ver oorzaakt in de flat van de Neder landers te Ulleval. Andersen moest in de eerste serie starten met de onbetekenende Engelsman .Hearn Daarna volgde de Amerikaan Wer- ket. Van der Voort behoefde pas voor de vijfde rit in de baan te komen. Op de tijden van deze con currenten zou hij dus met Klaas Schenk een schema kunnen ba seren, dat hem tot steun voor een topprestatie kon dienen. Ook voor Broekman achtste serie leek de indeling gunstig. Het liep anders. In de eerste plaats door Hjalmar Andersen. De win naar van de 5000 meter voelde na melijk wel iets voor driemaal goud, zoals zijn grote voorganger Ivar Ballangrud in 1936 te Garmisch- Partenkirchen bijeen had gereden. Zijn start was scherp, en gedragen door het machtige geluid dat 30.000 van geestdrift geladen bewonde raars kunnen produceren, joeg hij m hoog tempo door de bocht van de binnenbaan. Voor Hearn was dit teveel. In zijn blinde ijver om een wereldkampioen te volgen stortte hij neer. Toen de Engels man. wit-bestoven weer op de be nen stond, had Andersen voor de eerste 300 meter al 23.5 seconden laten afdrukken. Een halve secon de sneller dan de Olympische re cordhouder Sverre Farstad in '1948 te St. Moritz. In volmaakte balans, de rechterarm rhythmisch langs het lichaam zwaaiend, ging Ander sen door naar een tijd van 35 se conden over de volgende 400 meter. Het blitzlicht van de fotografen, oat hem niet losliet, toonde duide lijk de weergaloze bochttechniek. Van de tribunes stortte een alge meen, fanatiek gebrul op de baan neer. Honderd meter voor het einde trok Andersen de sprint aan. Meedogenloos hard. Het werd een tijd van 2 min. 20.4 scc. Werket kwam daarna souplesse tekort en werd in de volgende serie nog royaal voorbij Gestreefd door de Fin Salomaa met 223.3. Van der Voort wist nu waar hij aan toe was. Dat dacht hij tenminste. Bij het duel tussen de Zweed Stroem en de Kon- gaar Loerjnck had zich echter in middels een van de vele factoren aangediend, die de kansberekening voor de uitslag moeilijk maken. De dwarrelende sneeuw uit de donkere lucht, die in het licht van de schijnwerpers fel schitterde. De eerst zo spiegelgladde baan was al dof. toen Van der Voort en de Ja panner Sato werden weggeschoten. Het schema van de Nederlander was 2.17.6, de Olympische record tijd van Sverre Farstad. Op de binnenbaan' gestart, liep Van der Voort snel naar Sato toe en boog tegelijk met zijn tegenstander door de bocht. Om hem daarna achter te laten. De 300 meter in 29 sec., bóven Andersen's tijd. De sneeuw vlokken dwarrelden nu dichter bij een. Van der Voort vocht verbeten voor de gouden droom, die hij nu eindelijk zou kunnen verwezenlij ken. Op de eretribune volgden twee mannen, die zijn groei naar de we reld-topklasse met alle kracht had den gesteund, trillend van spanning dit moordende duel met de onverbid delijke chronometers: Vader Van der Voort en Dolf van der Scheer. Na 1100 meter een seconde boven An dersen. De greep naar de Olympische titel werd losser. Alleen een zeer scherpe finish kon de achterstand nog goed maken. Van der Voort gaf alles was zün sterke body nog aan kracht kon opbrengen. Het was bewonderens waardig veel, maar te weinig om Andersen van de eerste plaats te ryden. Tweetienden van een se conde vernietigden een illusie, die een sportsman ruim een jaar had gekoesterd. De stem van de speaker viel in een van spanning geladen stilte. Twee minuien 20.6 sec. Van der Voort boog het hoofd voor het spon tane huldebetoon van de door dit gevecht gegrepen toeschouwers. Maar niet alleen daarvoor. De te leurstelling moest hij in de kleed kamer wegbijten. Met behulp van zijn ploeggenoten, die wisten wat de ze nederlaag voor hem betekende. Broekman zeer snel Na deze rit is het onbehoorlijk gaan sneeuwen. Het stond toen wel vast dat er nog slechts enkele scher pe tijden zouden worden gemaakt. Kees Broekman eiste er een van op. In een jagende sneeuw moest hij zijn ruim tachtig kilo over de baan bren gen, met de Oostenrijker Manns- barth als tegenstander. Zijn schema was 2.21.0. Het werd 2.22.8. Een beste prestatie onder deze ongunstige om standigheden, die hem voorlopig de derde plaats bezorgde. Echter niet definitief. Roald Aas moest ook nog rijden en deed dat verbluffend goed. Zonder de geringste steun van de Engelsman Jones bereikte hij in Resultaat 1500 m Eindklassement 1500 meter: 1. en Olympisch kampioen Hjalmar Andersen 2 min. 20.4 sec.; 2. W. v. d. V o o r t 2 min. 20.6 sec 3. Aas (Noorwegen) 2 min. 21,6; 4. As- plund (Zweden) 2 min. 22,6: 5. Kees Broekman 2 min. 22,8; 6. Parkkinen (Finland) 2 min. 23: 7. Salomaa (Finland) 2.23.3; 8-9. Martinsen (Noorw.)) en Ericsson (Zweden) 2 23.4; 10. Loerinc (Hong.) 2.23.7, 11. Sato (Japan) 2.23.9, 12-13. Maarse (Ned.) en Werket (VS) 2.24.3:14 Hol well (GB) 2 24.5; 15. Stene (Noorw.) 2.24.8. V.. ren hadden twee van de drie medail les in handen. Alleen de Zweed Carl Eric As- plund kon Aas nog bedreigen. Hij heeft daar alle moeite voor gedaan, maar de sneeuw op het ijs verlamde zijn krachten. Zijn tjjd was echter nog juist 0.2 sec. beter dan die van Broekman. Na de serie Van der EistFaka- bayashi (Japan), door de Nederlan der met 2.27.6 gewonnen, is er twin tig minuten hard gewerkt om de baan schoon te vegen. Het lukte om dat het weer meewerkte. Er was sneeuw genoeg gevallen. Tot de be nadering van de top kwam echter niemand meer. Ook Maarse niet, die PiIIde Australiër Hicky met 2 min. 24.3 2.21.6 de verlossende finish. De No- I achter zich liet. BRUSSEL Voor de landen- wedstrijd tegen Italië die Zondag 24 Februari te Brussel wordt ge speeld. is het Belgische voetbalelf tal als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht); achter: Dirickx (Union St. Gilloise) en Schroeyen (Beerschot); midden: Van Kerkhoven (Daring Brussel). Carré (FC Luik) en Maertens (Antwerp FC); voor: Coppens (Beerschot). Bensch (Beringen). Mermans (Anderlecht), Anoul en Moes (beiden FC Luik). Reserves: Seghers (La Gantoise), Saeren (FC Luik) en Mees (Ant werp FC). Militair bokstournooi LONDEN. In Mei van dit jaar zal in Portsmouth éen internatio naal militair bokstournooi worden gehouden, waaraan zal worden deel genomen door vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Denemarken, Italië. Griekenland en Turkije, alsmede door de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa. Er zullen wedstrij den in alle tien gewichtklassen worden gehouden. De idealistische opzet der Olympische Spelen bestaat hierin dat al leen zuivere amateurs mogen deelnemen aan het vierjaarlijkse feest der sportverbroedering. Maar zo langzamerhand hebben we een evolu tie doorgemaakt. De wereld is zakelijker geworden op allerlei gebied, ook helaas op dat van de sport. Dat was nu eenmaal niet tegen te hou den. Het Internationaal Olympisch Comité heeft dat begrepen, zonder desperaat te worden. Het heeft de consequenties nogal lijdelijk aan vaard, de consequenties van het schijn-amateurisme. Wie zal met ze kerheid durven aanwijzen de deelnemers in Oslo. of straks in Helsinki die voor de volle honderd procent beantwoorden aan de eisen zoals De Coubertinde stichter van de moderne Olympische Spelen, die'voor ogen heeft gehad. Want ja, dat schijn-amateurisme is moeilijk te be wijzen. Het I.O.C. weert vooralsnog alleen de extreme gevallen, waar bij duidelijk is dat deze of gene algemeen tot de profwereld gerekend wordt. Er zijn echter legio „ontsporin gen" op te noemen die op een of andere wijze gecamoufleerd kunnen worden. Een bankbiljet „per onge luk" in een uitgestoken hand ge stopt is spoedig van eigenaar ver wisseld. Maar wie zich daarop dood kijkt is een kniesoor. Die kan niet meer mee in het moderne sport leven. Zo liggen nu eenmaal de fei ten enhet IOC erkent ze^ even eens. omdat zij er geen bestrijdings middel voor weet. Toch schuilt er een groot gevaar in deze lankmoedigheid en is een volgende stap op het hellende vlak heel gauw gezet. Na de voetballers, wielrenners die premies ontvangen voor hun prestaties (wel aanwijs bare feiten) volgen dan de Russi sche sportbeoefenaars die door de Staat worden opgekweekt en flinke geldsommen ontvangen bij record- verbeteringen. En het IOC heeft immers te kennen gegeven dat de Olympische spelen voor deze lieden open staan. Er zijn voorts teams, die maanden van tevoren alleen nog maar trainen en overal oefenw strijden spelen, zonder dat zij zich over hun gewone werkzaamheden behoeven te bekommeren. Wij den ken hierbij aan het Canadese en het Amerikaanse ijshockeyteam. En dit zijn slechts enkele voorbeelden uit de lange reeks. Neen, volbloed beroepsspelers zijn het (nog) niet, maar erg veel scheelt het dan toch niet. (Van een onzer verslag gevers) 's-CRAVENZANDE al zo'n drie jaar en Olympisch tournooi". daarom kunnen de mees ten uit ons gezin de Er heerste ongetwijfeld uitzendingen wel vol- teleurstelling in huize gen. Merkwaardig was, dat evenals de Neder landse reporter later, ook de Noorse het had over een knik in de rug, die Wim maakte Van der Voort te 's-Gravenzande toen Wim's moeder, broers en zusters vader Van der Voort is in Oslo over de Noorse radio tijdens zijn rit. Toen vernamen dat Wim, 0,2 dacht ik met een al dat seconde langzamer had hij het niet zou halen, gereden dan Andersen, hoewel ik niet weet wat waarmede de hevig be geerde gouden medaille juist buiten het bereik viel van de stoere West lander. er precies aan de hand is geweest. We waren toch van tevoren na tuurlijk al bevreesd voor Andersen, want Een fractie van een om tegen deze knaap seconde was Hjallis An- le moeten optornen valt dersen sneller, neerko mend op luttele meters. We spraken er even over met Wim's oudste broer, Jo. De hele fami lie was om 5 uur bij de zeker niet mee. En dan die sneeuw, die Wim net kreeg. Enfin, een zilveren medaille is ook prachtig." „En straks nog de toe radio gaan zitten om reldkampioenschappen,'" "naar de Noorse radio te merkten wij op. Wim's luisteren. broer knikte zo van: „Ja, dat doen we nu „maar dat is geen .Zal Wim er toch werkelijk dit jaar mee uitscheiden," vroegen we nog eens. ,.Ja, dat zal ongetwij feld, wel, want hij kan de tijd er niet meer voor af nemen," aldus broer Jo. „Wanneer komt hij naar huis terug?" wil den we nog weten. „Ik denk dat hij na de wereldkampioen schappen nog wel hier en daar op wedstrijden zal uitkomen, want uit nodigingen zijn er ge noeg." „En Rusland?" „Ja, een uitnodiging is er nog niet, maar als deze komt en Andersen gaat ook, dan zal Wim bok wel van de partij zijn om ook eens te kunnen rijden op die wonderhaan van Alma Ata", Goed. het Intern. Olympisch Co mité accepteert dit alles omdat het van mening is, dat geen juiste richt lijnen zijn te trekken om deze euvelen afdoende te bestrijden. Het beste doet men maar om zijn hoofd in het zand te steken. Maar laat het er zich dan van bewust zijn. dat deze nieuwe ontwikkeling ge varen inhoudt, die men niet moet geringschatten en die men nauw lettend moet blijven gadeslaan. Im mers, als men reeds zonder veel omhaal semi-profs in de Olympi sche arena's binnenlaat, dan is er niet veel meer voor nodig of de spelen worden prof-bussiness en daarmede vallen dan tegelijkertijd alle idealen van De Coubertin in duigen En inderdaad zouden de Olympische Spelen dan niet meer de minste zin hebben. Van ridder lijk strijden in sportieve geest zou dan weinig meer terecht komen, want zaken zijn zaken. En de bewijzen zijn voorhanden, dat de Olympische Spelen tot on dergang gedoemd zijn als de finan ciën een woordje gaan meespreken, als het professionalisme binnen sluipt. In de oudheid is het immers ook zo gegaan. Of zijn de organisatoren bang dat er niet genoeg deelnemers meer te vinden zijn, die zonder schuwe bjik naar het woord „amateur" durven luisteren? Dat kunnen we niet ge loven en trouwens dat zou nog geen motief mogen zijn om dan de nand te lichten met de idealistische i opzet. In ieder geval heeft men tij dens het I.O.C.-congres in de afge lopen week te Oslo nog uitvoerige besprekingen gevoerd om te komen tot ontlasting van het programma der Zomerspelen, omdat het aantal deelnemers steeds grotere vormen aanneemt. Men had het er over om dan maar een gedeelte van de zo merspelen, dat toch in overdekte ruimtes wordt afgewerkt, zoals boksen, worstelen, schermen, over J te brengen naar de winterspelen, i Zou het echter niet beter zijn en i tijd worden om toch maar. ook al 1 is het moeilijk, nauwkeuriger te gaan toezien op de ware amateurls- 1 tische status van de deelnemers? I (Advertentie I. M (Speciale correspondentie) Het skispringen dat in deze dagen in Oslo op de schans van Holmen- lcollen in het middelpunt der belangstelling staat, Is wel een zeer speciale tak van sport, alleen weggelegd voor de zeer geroutineerde skiërs, die bovendien over een grote dosis moed en doorzettingsvermogen beschikken en niet bang zijn voor gebroken armen of benen. Dat het wel een zeer speciaal onderdeel in de sport is, bewijst dat skispringen niet zo maar eens zal worden geprobeerd door Iemand die niet van tevoren grondig op de hoogte is gesteld van de techniek. Men zou dan meer kans hebben om dood dan levend beneden te komen. Dc beste skispringers komen immers nog meermalen ongelukkig neer. had inderdaad een nieuw record ge sprongen. maar dit telde natuurlijk niet omdat hij ten val kwam. Bij de Olympische Spelen in 1948 in St. Moritz had Devlin opnieuw pech, want enige dagen tevoren deed hij een ongelukkige val bij dc training, zodat hij was uitgeschakeld. Een jaar later brak hij nog eens een pols. Onversch rokken Devlin laat zich echter door geen enkel ongeluk terugschrikken, want hjj bezit een zeldzame koelbloedig heid. Zelfs vlak voor een sprong, als hij bovenop dc schans staat, is hij al tijd ijzig kalm. Dit kwam al tot uiting toen hU 16 jaar was cn voor de eerste maal deelnam aan de Ame rikaanse kampioenschappen, In St. Paul In Minnesota. Vlak voor zijn ogen gebeurde een dodelijk ongeluk. Een springer kwam nl. terecht in een klein ravijn, dat niet goed was afgeschermd. Dc springer doorboor de met de ene ski zUn eigen long cn was even later dood. Devlin, die reeds bovenop de schans stond en do volgende springer was, aarzelde I geen moment, suisde naar beneden en maakte een van dc grootste sprongen van dc dag. j Het is niet te verwonderen dat Devlin tijdens de laatste wereldoor log piloot op een bombardements vliegtuig was, in welke functie hij vijftig vluchten naar Italië maakte. Tweemaal moest hij zijn in brand geschoten vliegtuig per parachute verlaten, hetgeen voor deze koene skispringer niet zoveel moeilijkhe den opleverde Bovendien heeft skispringen wel degelijk iets met vliegen te maken. Zodra men van de schans los komt, moet wel degelijk gestuurd worden, net zo ongeveer als een piloot dit doet met een vliegtuig De ski's van de springer en zijn lichaam hebben bijna dezelfde functie als een vleu gel van een vliegtuig, waarboven in de vlucht een luchtledige ruimte ontstaat en een druk aan de onder zijde. Om de vlucht zo lang mogelijk te doen zijn drukt de springer zijn ski's aan de voorzijde zover naar be neden dat hij juist niet over de kop slaat. Daarbij speelt de houding van de armen natuurlijk ook een belang rijke rol. Deze worden eerst sterk naar achteren gehouden, terwijl het lichaam voorover buigt, zodat dit als 't ware een parallel vormt met de ski's. Zodra de springer de grond nadert worden de armen langzaam voorwaarts bewogen, het lichaam gestrekt en de knieën gebogen om de schok bij de landing op te van- j gen De vaart wordt tenslotte afge remd met een vervaarlijke Christ ia- nia. Dat is alles. Daarvan weet bijv. de Amerikaan se kampioen Arthur Devlin, die ook in Oslo van de partij is. mee te pra- t Devlin, die thans 28 jaar is, deed de eerste springpogingen reeds op 5-jarige leeftijd, zodat hij op het ogenblik wel weet wat er al zo bij skispringen te pas komt. Op 6-jarige leeftijd maakte hij zijn eerste sprong van een heuvel van 20 meter, maar nog geen drie jaar later sprong hij al van de Olympische schans in In tervales te New York. Devlin kwam er echter ook niet "zonder kleerscheuren af. Diverse malen kwam hij op zijn hoofd te recht. brak armen en benen en ver wondde eenmaal zeer ernstig een zij ner knieën. Bij een poging in 1947 om een nieuw Amerikaans record te vestigen kwam hij te ver neer. zodat hij de schuine helling miste en plat neer kwam. Zijn beide ski's werden versplinterd, zijn rechter been werd zeer zwaar gewond. Hij Links: Arthur Devlin, de glashar de Amerikaanse springkampioen in gesprek met de Noor Petter Hugsted, die toch nog een tikje beter springt en in 194S in St. Moritz de Olympische titel be haalde. door EVE GARRETT schreeuwde Roos. „Zie je niet dat vendien zijn vriendschap voor het we in de zorg zitten?" De kleine Rugglesen keken met wijze gezichtjes. „Zorg" ze had den geleerd dat woord te vertalen met „in een slecht humeur". Ze stoven weg als konijntjes. leven hebben aangeboden. Maar zoals het nu stond. hij zuchtte weer. Zou hij naar die man durven toegaan en hem vertellen, wat de waarheid was. Durfde hij aan die arbeider met een vrouw eh „Eet nou, lieverd", zei mevrouw waren 't tien kinderen, dat de Ruggles. politieagent zei durfde hij ze te Drie dagen lang hoorde meneer zeggen, dat een vrijgezel als hij met Ruggles niets over zijn vondst en een huis in de Wistaria Laan. niet de hele familie bleef in een staat alleen slecht bij kas was, maar ge- van lichte opwinding zou vader woonweg blut failliet, de eige- een beloning krijgen? zou het al- 31 leen maar een fooitje zijn; of zou den ze er allemaal van naar Lon den kunnen; of zou het net genoeg „We kwamen aan 't bureau", zei «in. Kaatje treurig opmerkte), meneer Ruggles, „en vroegen naar voor de reis van vader en moeder de agent, die over de gevonden naar van vijf en zeventig cent. een brief van de Bank. waarin werd bevestigd, dat het geld was over gemaakt? Dat was zinloos, vond hij, maar aan de andere kant vond hij het eon beroerd idee om zo'n eer lijke kerel zonder beloning te la- misschlen had die man nu al en niemand van de kinderen, of. en voorvvernèn"caat**Wip"denlT*ie"*dat dat was het ergste, zou er helemaal ten; misschien had die man nu al dat ^as? Nou die ouwe J an Si- geen beloning zijn. split van zijn goede daad. Nee. er mons je weet wel. Roos. hij zat Ondertussen zat meneer Kort, de nog naast ons met Kerstmis in de schrijver in zijn studeerkamer op toneelvoorstelling!" Wistaria Laan 9. Hij had zijn ver- Roos knikte. "Ga door", zei ze loren eigendom van het politiebu- kort. reau teruggekregen, nu rookte hij „Nou," vervolgde meneer Ruggles, de ene sigaret na de andere en pie- „„ia ,ftuer „We vertelden hem wat we hadden kerde over 'n probleem. Hij had een had hij weer geld, vóór het gevonden, en van wie we dachten paar dagen in angst gezeten het was: al.was het dan geen^vijftig - verlies van het geld was werkelijk een probleem geweest, en hij was daarom zo dankbaar voor het terug- was maar één ding, dat hij kon doen, besloot hij. Een brief schrij- Wistaria LaanT Hij" had"z°ijn"ve"r- da"k =an„blldïn' "'4egle„n dat hij het te druk had om te ko men. maar dat hij de volgende week een bezoek zou brengen. (Misschien dat het was, en hij zei dat het aan de bevoegde instanties zou worden doorgegeven, en hij zegt ..Ik hoop. dat jullie de beloning krijgen, die je toekomt, maar reken niet te veel er op, de tijden zijn niet zo best" cn toen", zei meneer Ruggles stil. „toen zyn we weg gegaan". Maar ik kan er niet over uit, Roos, dat we al dat geld hebben gevonden, waar we zelf niks aan hebben, en dan te gulden, iets zou hij meneer Ruggles toch in de hand kunnen stoppen. Hij nam zijn vulpen en schreef vinden, omdat het niet zijn geld een briefje Toen het klaar was. was maar dat van een vriend, een zuchtte hij weer. maar ditmaal van zeeman, die hem dit spaargeld had opluchting. Hij had tenminste niet gestuurd om het voor hem te be leggen. Hoe dat geld in de vuilnis bak was terechtgekomen het was hem een raadsel 't was natuurlijk tussen die Zweedse brieven geraakt, denken aan die spoorkaartjes naar die dezelfde dag waren gekomen Londen. Om nog maar niks te zeg- stomme idioot, die hij was. De he- gen van het varken." mei zij dank. het geld was nu vei- Mevrouw Ruggles voelde erg met lig! hem mee. Het probleem van dit moment ..Ga jij eens een fles bier voor je was: welke beloning moest de vuil- vader halen.' zei ze tegen Lillie nisman die het gevonden had, heb- Roos, „en jullie naar school, en ben, en meneer Kort zuchtte toen gauw een beetje!" hij erover piekerde. Zo'n eerlijk- Lillie Roos ging de deur uit, de heid moest op staande voet worden anderen bleven staan wachten. beloond vond hij en hij zou 't liefst „Kon je niet één tientje hebben meteen naar meneer Ruggles zijn gehouden, vader?" vroeg Kaatje. gegaan en hem vijftig gulden in zijn „Ga je nou, of ga je niet", hand hebben gestopt en hem bo- voor niets gepiekerd. En nu een si garet, de krant en rust! Hij ging zitten, maar een seconde later sprong hij op, gooide de krant neer, keek naar de klok, mompelde iets. pakte z'n hoed en rende het huis uit in de richting van de Hoogstraat, terwijl hij al rennende een sigaret opstak! Diezelfde avond omstreeks vijf uur werd er gebeld in de Doodloop steeg no. 1, Mevrouw Ruggles deed open. en daar stond op de stoep een kwiek mannetje met een soort van leren doos, die aan z'n schouder hing. „Mevrouw Ruggles"? informeerde hij, en zonder op antwoord te wach ten, gaf hij haar een kaartje, waar op stond: „Walter Witkins, journa list". „Ik kom van de Otwellse Gazet", vervolgde hij en boog voor Roos, terwijl hij zijn hoed afnam. „Wc hebben interessant nieuws verno men in verband met uw man, de heer Ruggles. Meneer Kort, de schrijver waarschuwde ons vanmor gen en hij dacht dat we in onze editie van morgen het verhaal wel konden gebruiken, en dat kunnen we! Is meneer Ruggles niet thuis?" Hij stapte langs de verblufte Roos, pardoes de keuken binnen en keek rond. „Nee", zei ze. een beetje boos, „kan wel ieder ogenblik thuisko men". (Wat een brutale vlerk om zomaar naar binnen te lopen! Maar goed, die vent meneer Kort gaf toch een teken van leven hij had dus het geld terug jammer dat hijzelf niet kwam!) „Tjonge, wat een reusachtige fa milie", riep meneer Witkins, toen 't ene kind na 't andere vanachter de drogende lakens te voorschijn kwam en hem aanstaarde. „Zes, ze ven, acht hoeveel zijn het er?" „Zeven", zei Roos trots Zeven, ha ha. schitterend, schit terend! O. we maken hier een arti keltje van. mevrouw Ruggles. een artikeltje!!' „Zou hij wel helemaal goed zijn." dacht mevrouw Ruggles. „met zijn artikeltje", en zo hoopte maar dat Jo gauw terugkwam Wat zei hij nou weer' „En nu. mevrouw Ruggles, wat denkt u van een plaatje van u alle maal. zo'n aardig familiegroepje U en uw man en de kinderen? Voor de krant", voegde hij er aan toe. toen Roos hem verdwaasd aankeek, cn hij maakte de doos open op ta fel. wreef zijrj handen over elkaar en keek mevrouw Ruggles zo stra lend aan, alsof hij wou zeggen dat niets in dit leven waardevoller was. dan gefotografeerd te worden door Walter Witkins van de Otwellse Gazet. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG. 20 FEBRUARI HILVERSUM L 402 m VARA: 7 00 Nieuws. 7.18 Gram.mt», 8 00 Nieuws cn weerberichten. 8.18 Gra- mofoonmuz. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9 00 Gram.muz (9 30—9.35 Waterstan den). VPRO 10 00 Schoolradio VARA: 10,20 Voor dc hulsvrouw. 10.30 Gram.- muzick. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek 12.00 Voordracht. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Land- cn tulnbouw- mededcllngen. 12.33 Voor het platteland. 12 38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13 00 Nieuws 1315 Gram.muz 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugaconcert. 15.00 Kinderkoor 15.20 Plano-recital. 15-30 I Voor dc zieken. 18.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram.muzlck. 17 45 Rcgerlngsult- zending' C dc Vccr-Ahn- „Volksvoeding in Indonesië". 18.00 Nieuws 18.15 VARA- Varla. 18,20. Actualiteiten. 18.30 R.V.U.ï Dr. YV. H, C. Tcnhaeff: „Rond het pro bleem der stlgmatlsatlc". 19 00 „Dc Bal kan. kruitvat van Europa", causerie. i 19 15 Gram.muzlck. VPRO 19.30 Voor I de Jeugd. VARA 20.00 Nieuws 20.05. Politiek commentaar 20.15 Accordeon*! muziek 20.50 Aetherforum. 21.30 Con*, certgebouw-orkcst. 22.50 „Doelmatigheid in de Natuur?", causerie. 22.35 Amuse* mentsmuzlek 23.00 Nieuws 23.15 Muz, causerie. 23.35—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram muziek 7.45 Een woord voor dc dag. 8 00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram muz. 0.00 Voor dc zieken. 9.30 Gram.muziek. 10.17 Idem. 10 30 Morgen dienst 11.00 „Nachtwake", hoorspel. 12,00 Altviool en piano. 12.25 Gram.muzlck. 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen. 12 33 Banjo-orkest. 12 59 Klokgelui 13.00 Nieuws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 1350 Gram.muziek 14.00 Idem. 14.45 Voor de meisjes 15.00 Viool, cello en piano. 15 30 Gram.muziek. 16.00 Voor do jeugd, 17.20 Gram.muziek 17.30 Orgel spel. 18.00 Nieuws. 18.15 Zlgcunerkv/tn- let. 18.30 Metropole-orkest en solist. 19.00 Spectrum van het Christelijk Or ganisatie- en Verenigingsleven. 1915 Boekbespreking. 19 30 Gram muziek. 1940 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.10 Commentaar familie- competitie 20 20 Concertgebouworkest. 21.15 Gram.muziek. 21.30 „Dc ontwikke ling der Nieuwere antibiotica", causerie. 21.50 Lichte muziek 22.20 Gram muziek. 22 30 Internationaal Evangelisch com mentaar. 22.40 Gram.muziek. 22 45 Avondoverdenking 23 00 Nieuws 23.15 Gram.muziek. 23 20 „Hoe zit dat meti mijn kind?", causerie. 23.25 —24.00 Gra- mofoonmuzlck. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. 12 15 Lichte muziek. 12 45 Voordracht. 13.00 Parle- mentsoverzlcht. 13.15 Orkestconcert. 13.45 Idem 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Voor de \touw. 16 00 Gevarieerde muziek. 16.30 Voor de soldaten. 16.45 Lichte muz. 17.15 Mrs Dale's Dagboek". 17.30 Dans muziek. 18.00 Orkestconcert. 19.00 Orgel spel. 19.15 Voor de Jeugd 19.45 Hoor spel. 20 00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Soort. 20.30 Dansmuziek. 21.00 Hoorspel. 22 30 ..Have a go". 23 00 Nieuws. 23 15 Actualiteiten. 23.20 Lichte muziek. 24 00 Voordracht. 0.15 Lichte muzlke. 0.56 1.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Operamuziek 12 30 Wocrberlch- ten. 12.34 Operamuziek 12.45 Gram muz. 12 50 Koersen 13.00 Nieuws. 13 15 Lichte muziek. 13.45 Gram muziek. 14 001530 I Schoolradio 17.00 Nieuws. 17.10 Gram - I muziek 17.50 Boekbespreking. 18 00 Voordracht, zang en plano. 18.30 Voor de soldaten. 1900 Nieuws 19.30 Mezzo- sopraan en plano. 19:50 Radiofeuilleton, 20.00 Omroeporkest 20.30 Gram.muziek, i 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnlsehe muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram muziek. 2235— 1 23.00 Nieuws.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5