ERKENNING Ook op Nederlandse bodem vele defensiewerken HARD EN SNEL WERK IN LISSABON Hogere begrotingmaar.... deviezenpot wordt gespekt Britse bewapening komt niet op tijd klaar Meisje vergeeft vriend moordaanslag De dromedaris prachtig werk voor modelbouwers Automobilist reed drie meisjes dood In Mei 65.000 werklozen minder HOOFDPIJN Kanaalzone onder Brits bevel Internationale overeenkomst voorrang boven nationale wet Kapitein „Marjory" naar ziekenhuis Nog vier man gered van „Fort Mercer" Officier van Justitie denkt er anders over: eis drie jaar m GRIEPHOEST ABDIJSIROOP Drie jaar geëist tegen pyromaan Eis: negen maanden en vijf jaar niet achter 't stuur Washington over aftreden van Subardjo Tunesiërs blazen transformator op CK.IF.7F.N~~ en gewogen Vrijdag 22 Februari 1952 (Van onze reisrcdactcur) LISSABON. Er is over de arbeid van dc N.A.T.O.-conferentie van Donderdag weinig uitgelekt maar er is hard gewerkt. De militaire en de burgerlijke functionarissen zijn het eens geworden over de omvang, die de infra-structuur de grote defensie-installaties, die ter beschikking komen van de Atlantische gemeenschap moet hebben en waarvan tweederde al in vroegere conferenties is vastgesteld. Thans is men bezig te zoeken naar de verdelingssleutel, d.w.z. aan het gevecht over ieders aandeel. Nederland zal. evenals de anderen, om zjjn aandeel te dekken, de begroting moeten opvoeren. Overigens gaan op onze bodem wel zoveel van die mili taire kunstwerken verrijzen, dat onze vordering op de NATO-kas positieve betekenis zal krijgen. Onze deviezenpot zal er vermoedelijk niet slecht bij Enkele militaire rapporten cn het militaire commentaar op het tech nische rapport van de niet-militaire experts zijn aanvaard. De algeme ne discussies zijn begonnen Na Ko rea heeft Schuman de veiligheid van Indo-Chma aan de orde ge steld. Egypte schijnt ook al door Eden te zijn aangevoerd. De hoofdzaak komt vandaag ter sprake: de Europese Defensie" Ge meenschap. De Benelux is door de Amerikanen en Engelsen op de hoogte gebracht van de besluiten van Londen. Het schijnt, dat men daar is overeengekomen. Duitsland de aanmaak van zware wapenen te ontzeggen een concessie aan het Franse parlement. Als argument hiervoor is gebruikt, dat de Duitse industrieën te dicht bij het IJzeren Gordijn liggen. Deze argumentatie is dan weer een concessie aan Duits land. Overigens moet nog uitge maakt worden wat zware wapenen precies zijn. Het kunnen atoomwa pens wezen. Ook dit alweer is een concessie aan Duitsland, want voor bestrijding van de werkloosheid is aanmaak van kanonnen doeltreffen der dan fabricage van atoomwapens. De Duitse bijdrage moet op 11.25 milliard mark gesteld zijn. waarvan, naar Duitse kranten beweren. 6.5 milliard weggaan aan bezettingskos- ten. Nederland zal wel weer op een billijke verhouding tussen deze twee aandringen: hoe minder er voor de eigen bewapening van Duitsland overblijft, hoe groter de last wordt, die op de schouders van de andere Europese partner gaat drukken Gesteund door het Kamerdebat, zal de heer Stikker zich ongetwij feld voor de E.DG. uitspreken, maar hij zal zich vastklampen aan Vervolg van pag. I) aan bouwvolume wordt goedge keurd. Welnu, in het vorige kwar taal beliep dit f 400 millioen en in dit kwartaal zal het vermoede lijk f 460 millioen bedragen. Dat gaat dus uit boven wat nodig is. Dat de gevolgen daarvan zich nu nog niet hebben vertoond. komt omdat het bouwen eind Februari pleegt te beginnen. Binnenkort zal de toestand geheel anders zijn. Ja. de minister meende zelfs, dat het alarmsignaal voor overspanning al haast gegeven diende te worden. In 1952 zullen we niet ver van de 50000 woningen af blijven en voor het volgend jaar moet op 53.000 aangestuurd worden. Daar om sprak mr In 't Veld de hoop uit, dat de oproep van de Koningin ten behoeve van de woningbouw leningen veel weerklank zou vin den. Minister Van den Brink ver wachtte ook van de defensie orders een gunstige invloed op de werkgelegenheid. Vorig jaar zijn ze beneden de raming gebleven, maar dit jaar wordt het verschil ingehaald. Dat scheelt een half milliard gulden! Ten aanzien van de reeds geno men maatregelen moest minister Joekes de bekentenis doen. dat het door de Kamer reeds toege stane bedrag van f 15 millioen voor openbare werken reeds met f 3 millioen was overschreden. Hij sprak, wat ironisch, de hoop uit, dat de Kamer hem dit zou verge ven. Deze f 18 millioen zullen de werkgelegenheid met 220.000 man- weken verruimen. Advertentie (l M N.V. NOURYPHARMA - DEVENTER LONDEN. Engeland heeft twee belangrükc posten in het de fensiepact toegewezen gekregen. Admiraal Sir Arthur John Po wer. de huidige commandant van Portsmouth, zal belast worden met het commando over de Ka- naahioot en luchtmaarschalk A. C. Stevens krijgt de luchtvloot voor het Kanaal onder zijn be velen. Deze benoemingen zijn het ge volg van de onlangs gesloten overeenkomst door de NATO- landén om een apart zee- en lucht- eommando voor het Kanaal te stichten. De chefs van de marine-staven van de verschillende Kanaallan- den, Engeland, België, Frankrijk en Nederland, zullen gezamenlijk de „Kanaalcommissie" vormen. Per manente vertegenwoordigers van de chefs van de marinestaven zul len in Londen gedetacheerd zijn. BERLIJN. Otto Nuschke, vice- premier van Oost-Duitsland, is Donderdag in Berlijn terugge keerd van een gezondheidskuur in de Sowjet-Unie. ben een voorstel ingediend, dat een uittreksel is van het rapport, dat de Quai d'Orsay het Franse parle ment voor de debatten over de E D G. heeft aangeboden. Het voor naamste punt hiervan is het voor stel. Duitsland te consulteren, wan neer de internationale situatie zo gespannen wordt, dat oorlog dreigt. Zoals men weet. is dit voorstel fei telijk \an de Nederlandse delegatie in Parijs afkomstig. Overigens blijkt nu hoe vreemd het is. dat Duitsland buiten de NATO staat Wie verde digt Duitslands belangen en ge zichtspunten? Wie verzorgt het con tact met de Duitse regering? Op dit ogenblik de Grote Drie Zij hebben de beslissingen genomen, waarmee Duitsland genoegen heeft moeten nemen. de gedane toezeggingen, d.w.z. aan bet plan. zoals het in Parijs laatst leden is aangenomen cn door ons parlement besproken. Iedere nieu we wijziging in die overeenkomst ontslaat hem van zijn verplichtin gen. Het is natuurlijk de vraag of het Nederlandse parlement die vrij heid ook wenst. Zelfs het Franse parlement, dat zich een soortgeli]- j ke bewegingsvrijheid heeft voorbe houden. hec-ft tenslotte de E D G. aanvaard. Wij kunnen het welhaast voorspellen, dat het Franse parle- ment. ondanks alle critische rede- i voeringen, als puntje bij paaltje komt. toch ook de ratificatie niet zal durven weigeren. Geldt dit niet in nog veel sterker mate voor het Nederlandse parlement in die zin, dat het Nederlandse parlement ook oen door Lissabon eventueel ge wijzigde ED.G, stellig zal willen ratificeren? Een breuk zal in elk geval op dit punt niet komen, evenmin als over de vraag in welk opzicht Duitsland direct aan de NATO moet worden verbonden. De Fransen heb- Advertentie IM.) ^caldi$_ GRIEP POE DER Tctnf per poeder Werkloosheid III Vervolg van pag. 7 het nu genoemde bedrag ook in derdaad wordt besteed. Wij kunnen evenwel het optimis me van minister Van den Brink fen aanzien van de werkloosheid, die zal blijven nadat de hierboven ge noemde maatregelen hun gunstig werk hebben gedaan, niet geheel delen. Indien wij aan de textiel- en de schoenen- en lederindustrie denken, zien wij hier wel degelijk een meng sel van conjuncturele en structurele werkloosheid, die een volledig her stel ook op lange termijn onwaar schijnlijk maken. Het zal goed zijn zich in deze sector niet in slaap te laten wiegen met de idee. dat de werkgelegenheid elders eventueel oplossing kan brengen, ook zonder maatregelen van overheidswege. Het zou. integendeel, belangt ijk zijn. indien men op deze terreinen de balans eens ging opmaken en tot bepaalde plannen kwam. die niet uitgaan van een onwerkzaam auto matisme. In cén opzicht heeft de Raad van Vakcentralen zijn zin niet gekre gen. al dient men hier eerlijkheids halve aan toe te voegen, dat dit punt dan ook in die brief secundair was gesteld De interpellatie Neder- horsl—Stapelkamp heeft n.l. van regeringszijde de uitspraak opgele verd. dat men op een bewuste be vordering van verbruik niet moet rekenen. Ons doet dit genoegen, daar wij eerder reeds uiteenzetten, om welke redenen wij een dergelij ke bevordering in dit stadium lie ver achterwege zagen blijven. In het Friese plaatsje Grouw heeft St Nicolaas nog nooit een voet aan de grond gekregen. St. Pie- tersuvond (dat v:as het 21 Fe- bcruari) komt daar in de plaats van Sinterklaasavond. Op een goe dig boerenpaard heeft de heilige Pieter ook dit jaar, compleet met mijter en staf, door het stadje ge reden, nadat de enthousiaste Grouwster jeugd hem, mét zijn zwarte knecht, juichend had in gehaald. De knecht heet Pietdoodge woon Piet. Driejarenplan verstoord door economische crisis en gebrek aan arbeidskrachten LONDEN. Het Britse herbcwapeningsprogramma zal meer tqd vergen dan de geraamde drie jaar. Door gebrek aan arbeidskrachten, staal- tcknrten en de economische crisis, is de bewapening op het schema achter geraakt. Dit wordt onthuld in een Witboek, dat Donderdag door de regering is vrijgegeven. Met het oog op dc huidige economische situatie heeft de regering besloten in het komende fiscale jaar inplaats van ander half milliard pond. 1.377 millioen pond te besteden aan de defensie. Dit betekent niet, dat Engeland gaat bezuinigen op de bewapening. Alleen kan bet geld niet zo vlug beschikbaar worden gesteld. Aan Amerikaanse hulp krijgt En geland nog 85 millioen pond. zodat in totaal 1 462 millioen voor de be wapening kan worden uitgegeven. Voor de eerste maal in tijden van vrede, zal Engeland zijn luchtmacht groter maken dan de marine en het Tweede Kamerleden wensen dit in dc Grondwet te zien opgenomen DEN HAAG. Het later dan de zes reeds door de Tweede Kamer behandelde voorstellen tot Grondwetsherziening ingediende ontwerp tot wijziging van dc Grondwetsbepalingen inzake de buitenlandse betrek kingen heeft in de afdelingen der Tweede Kamer een gemengd onthaal gevonden. De meerderheid der leden kan zich er in het algemeen wel mede verenigen, dat afwijkingen van de Grondwet in het belang van de ontwikkeling der internationale rechtsorde nu ook formeel mogelijk worden gemaakt. Ook het overdragen van bevoegdheden aan volken rechtelijke organisaties kan genade vinden. Er zijn sommige leden, die de be doelingen van de Regering wel waarderen, maar het niet nodig vin den om daarvoor de Grondwet te wijzigen, terwijl een ander groepje nog verder gaat en zegt. dat de Grondwet door de voorgestelde wij zigingen wordt ontwricht. Doch ook verschillende van de voor standers van het ontwerp zijn cr slecht over te spreken, dat dc Regering twee belangrijke wijzigingsvoorstellen van de commissie-Van Eysinga, welke over deze materie heeft geadviseerd, niet heeft overgenomen. Het ene betreft de verplichting van de Regering om aan de Kamers, hetzij aan commissies uit haar midden, inlichtin gen te geven over de buitenlandse poli tiek. Dit gebeurt thans-wel doch ls niet bindend in de Grondwet voorgeschreven en hieraan hechten vele leden toch blijkbaar grote waarde. Het andere betreft het belangrijke strijdpunt van de prioriteit van de in ternationale overeenkomst boven de nationale wet Er is een sterk verlangen om in de Grondwet te doen opnemen, dat. ingeval van strijd tussen nationale HOEK VAN HOLLAND De ka pitein van de ..Marjory", die op de Maasvlakte vastzit, is Donderdag van zijn schip gehaald en naar het ha venziekenhuis in Rotterdam over gebracht. Toen het schip voor Hoek van Holland vastliep, was hij reeds ziek, doch hij weigerde tot nu toe het schip te verlaten. De pogingen om de ..Marjory" vlot te trekken, bleven Donderdagmiddag wederom zonder succes. In de nacht van Zon dag op Maandag zal bij hoge zee omstreeks drie uur een laatste po ging worden gedaan. Nog ongeveer 70 meter scheiden de „Marjory" van open water. wetten en internationale overeenkomsten de laatste voorrang hebben. Tegen de twee derde meerderheid, welke het ontwerp eist voor over eenkomsten. die van de Grondwet afwijken, worden van verschillende zijden bezwaren aangevoerd. PORTLAND (Maine). De 4 opvarenden, die zich nog aan boord van het voorschip van de „Fort Mercer" bevonden, zijn door een kotter van de kustwacht ge red. De kapitein, die longontste king had en bevroren voeten, kon door de kotter worden overgeno men. De anderen moesten in zee springen, waar zij werden opge pikt. Negentien minuten later kap seisde het voorschip. Omdat het gevaar opleverde voor de scheep vaart werd het met kanonschoten tot zinken gebracht. Het achter schip met nog zestien man aan boord, wordt naar Boston ge sleept. Men is er in geslaagd om de machines weer op gang te brengen. Ons land krijgt 150.000 dollars voor tractors WASHINGTON. Het econo- mische instituut, dat de Marshall- organisatie is opgevolgd, heeft Ne derland volmacht verleend, om in dc Verenigde Staten tractors en onderdelen van tractors te kopen voor een bedrag van 150.000 dol lar. leger. Ruim 20 procent van de mili taire begroting gaat naar de lucht macht. Voor tanks en andere mili taire voertuigen zal ook 20 procent worden uitgegeven. Het vlootprogram voorziet in de voltooiing van ongeveer veertig nieuwe mijnenvegers en de versnel ling van de bouw van lp, anti-duik boot fregatten en vijf vliegdek schepen. De Britse strijdkrachten zullen iets worden opgevoerd, nl van 853 000 tot 900.400 man. Dit zal vóór 1 April 1953 moeten geschieden. Het voornaamste probleem waar voor Engeland zich momenteel vol gens het Witboek geplaatst ziet, is het tekort aan geschoolde arbeids krachten. Zo zal in de vliegtuig industrie tegen Maart 1953 het aan tal technische arbeiders met min stens vijftig duizend toegenomen moeten zijn. wil men de verplich tingen na kunnen komen. Dc industrie eist bovendien een vernieuwing van ongeveer 35.000 machine-onderdelen, die intussen allemaal zijn besteld volgens het overzicht van de regering. Smaldeel V op bezoek in Marokko RABAT Commandeur F. D. Burghard. bevelhebber \an het smaldeel V der Kon. Marine, dat een bezoek aan Marokko zal bren gen, wordt Zaterdag in Rabat ver wacht. De Nederlandse consul-ge neraal, mr J. W. Wijnaendts, zal le zijner ere een ontvangst geven. Het vliegkampschip „Karei Doorman" heeft zich op de terugreis van de Antillen bij het oefensmaldeel ge voegd. Een squadron vliegtuigen van de „Doorman" is sinds 18 Februari op bezoek geweest op dc vliegbasis Agadir. Het heeft daar een aantal oefeningen uitgevoerd en is Donder dag teruggekeerd naar de „Door man". (Advertentie l.M.) AMSTERDAM. „Ik was een week alleen cn miste Annie erg," zei Donderdag de '23-jarige los werkman .4. van G. voor de rechtbank. „In mijn verdriet liep ik op de bewuste avond van het ene café naar het andere. Dat ik een dolkmes op zak had, was zuiver toeval. Ik had het die ochtend speciaal voor een vriend gekocht." Met dit dolkmes had hij „Annie", de 24-jarige Joh W., leu huize van haar oom. bij uic zij ingetrokken was toen zij de vriendschap met Van G. afbrak, de vorige zomer ernstige wonden toegebracht. Het meisje verklaarde cr niet veel meer van te weten. „Het ging alles zo snel." Maar uit verklarin gen van haar oom en tante bleek, dat verdachte door het dolle heen was geweest. Toen 't meisje bloe dend op de grond lag, was hij jammerend naast haar neerge knield. Intussen was op het hulp geroep van de tante een surveille rend agent het huis binnengerend Hij trok verdachte bij het meisje weg, maar kon niet meer voorko men, dat deze zich toen zelf ook een steek in de buikstreek toe bracht. Het meisje kon vijf weken niet verhoord worden. Zij werd zeven weken in een ziekenhuis verpleegd, maar is thans weer genezen. „Indien de steken iets ongeluk kiger waren aangekomen, dan zou het er lelijk voor haar hebben uit gezien," zei de officier, mr B. Kist, in zijn requisitoir. „Zij heeft hem nu zijn misdaad geheel vergeven. Ik kan me er niet aan onttrekken, dat dit tweetal .deze zaak als een volkomen particuliere aangelegen heid beschouwt en verbaasd is, dat de overheid zich er in mengt. Schoolmeester hield van schandaaltjes WENEN. In het district Tnn- viertel lOpper-Oostcnrijk) heeft de politie een clandestiene zender van een 51-jarige schoolmeester in be slag genomen, waarmee deze het hele district op de hoogte hield van alle schandaaltjes uit de buurt. Een paar dagen geleden drong een dronken man tijdens een uitzending de schuilplaats van de schoolmeester binnen en dreigde hem een pak slaag te geven. De schoolmeester zond een SOS uit. waarna vrienden, die zijn schuilplaats kenden, de politie waarschuwden. (Advertentie tfM.) lüim U/acht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis Is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKERS •'i Wereldf bette hoestsiroop- AAN 20.000 Nederland se scholieren en aan talloze andere mensen, die hun hobby zoeken in het bouwen van scheepsmodellen, zijn de werktekeningen toege stuurd van de ..Drome daris". Dat was de naam van het schip, waarmee 300 jaar geleden Jan van Riebeeck zijn tocht naar Zuid-Afrika maak te. Omdat dit jubileum in Zuid-Afrika met gro te luister wordt ge vierd. hebben de redac ties van het Nederland se blad voor mensen met een technische hob by „Handig Bekeken" en het Zuid-Afrikaanse zusterblad „Die Jong- span' een wedstrijd uit geschreven, wie het best gelijkende kleine model van de „Dromedaris" kan bouwen Zowel in Zuid-AJrika als in Nederland zijn sluit de inzendingster mijn en begin April worden de beste model len uitgestald in de eta lages van het Afrika- huis aan het Spui i n Amsterdam. Modellen kan men zenden naar „De Muiderkring", Nij vele prijzen beschik- verheidswerf 19-21, Bus- baar gesteld voor de beste modellen; ook grote modellen, voor wie die liever maakt, zal de jury beoordelen. Wie de wedstrijd in Ne derland wint, mag een bootreis maken heen en weer tiaar Genua. De tijd voor het bouwen sum Het model, dat de heer Van W oer kom uit Den Haag maakte, zal aan de echtgenote van de Zuid-Afrikaan se minister-president dr Malan worden aangebo den. Op onze foto wordt het U getoond met twee is maar kort; eind Maart kleinere modelben. Maar hier is de veiligheid van dc maatschappij in het geding Hij eiste ten slotte drie jaar ge vangenisstraf. Adivriewfie (I M C.fOlStlUEERO PER llIEB 7-M AMSTERDAM De 34-Jarlge kcllncr T. van M„ bijgenaamd de „pyromaan". hoorde Donderdag voor liet gerechtshof drie jaar tegen zich eisen voor diverse delicten, waarbij een groot aantal brand stichtingen. Op 31 Mei 1951 had de rechtbank hem van brandstichting vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs, van welk vonnis de Officier van Justi tie in hoger beroep was gegaan. De positie van Van M was bij dit hoger beroep ongunstiger, omdat hij tenslotte toch door de mand was gevallen. Kort na zijn vrijspraak brak brand uit in een hotelletje aan de Oude Zijds Achterburgwal. Bij het onderzoek bleek dat in ditzelfde hotel twee jaar geleden brand was gesticht. De brandstichter had men nimmer gevonden, omdat hij in het hotclrcgister een valse naam had ingevuld Bij het naslaan van het register ontdekte men dat voornaam en ge boortedatum van deze brandstich ter. door hemzelf ingevuld, dezelf de waren als die van Van M. Toen het hotelpersoneel hem bij con frontatie herkende, hielp geen ont kennen meer. Hij werd gestraft met één jaar gevangenisstraf plus terbeschikkingstelling van de rege ring. De procureur-generaal vroeg voor de brandstichting in het hotel twee jaar met aftrek en voor de andere brandstichtingen één jaar. beide keren met terbeschikkingstelling van de regering. PSYCHISCH NIET RIJVAARDIG (Van onze correspondent) BREDA Negen maanden ge vangenisstraf en vyf jaar ontzet ting uit de bevoegdheid om een motorvoertuig te besturen eiste Donderdagmiddag de Officier van Justitie, mr J. P. Hustinx, tegen de 55-jarige J. de II. uit Bergen op Zoom. die op 19 April 1951 op de Wouwscweg onder Bergen op Zoom drie meisjes had aangereden, die allen dodelijk werden verwond. Mr Hustinx noemde de sfeer in deze zaak erg droevig, want drie meisjes, die per fiets van hun werk naar huis reden werden het slacht offer van verdachtes gemis aan psychische rijvaardigheid. Dc H was plotseling naar links gezwenkt, met genoemd vreselijk gevolg. Het ongeluk was niet te wijten aan het gebruik van alcohol, noch aan de gladheid van de weg, manke- WASHINGTON In Amerikaan se regeringskringen is men van mening, dat Indonesië de verplich tingen. die het bij het ontvangen van de Amerikaanse hulp op zich genomen heeft, zal blijven nako men. ondanks het aftreden van de minister van Buitenlandse Zaken Subardjo. In feite ondertekende deze, vol gens Amerikaanse zegslieden, he lemaal geen overeenkomst be treffende militaire hulpverlening. Het ging slechts om de verzeke ring, dat de Indonesische regering alle Amerikaanse militaire en eco nomische hulp zou aanwenden voor de versterking van de demo cratische landen tegen de com munistische dreiging. Alle landen hebben deze garantie moeten ge- TUNIS Een electrische trans formator die een deel van de stad van stroom voorziet werd Donder dag vroeg door dynamiet vernield, zodat een deel van de stad in don ker kwam te zitten. Men gelooft dat de aanslag gedaan werd door Ara bische nationalisten. Kort na het aanbreken van dc dag heeft een groep Arabische stu denten en vrouwen zich in de grote moskee genesteld en verklaard, dat een hongerstaking zal worden ge houden totdat aan de nationalisti sche eisen voldaan zal zijn. Nieuw vrachtgebouw op Schiphol aan KLM overgedragen AMSTERDAM In een fceslelij- ke bijeenkomst is Donderdagmiddag op Schiphol het nieuwe vrachtgc- bouw door de bedrijfsdirecteur van de luchthaven Schiphol de heer U. F. M. Dellaert namens het gemeen tebestuur overgedragen aan de pre sident-directeur van de KLM, dr A. Plesman. Het woord werd hierbij o a. gevoerd door dr J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, die mededeelde, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de oud-KLM-piloot Steinbeck te be noemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau, menton aan de auto of hinderlijk» zon Verdachte zei zich van dit alles niets meer te herinneren. Men had hem. na een verblijf van enkele dagen in het ziekenhuis, verteld wat er gebeurd was. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Baden Powelldag HET is alweer elf jaar geleden dat Robert Stephenson Smyth Baden Powell in Zuid-Afrika overleed. Niettemin gaan vandaag de gedachten van honderdduizen den naar hem uit. Het is immers Baden Powelldag, de dag waarop alle padvindsters en padvinders dc verjaardag herdenken van de stichter van hun beweging en die van Olive Baden Powell, zijn echtgenote, de Chief Guide. Voor de Padvindsters is het ook Denkdag. Over de gehele wereld dragen op 22 Februari de leden van de World Association of Girl Guides and Girl Scouts sneeuw klokjes met een klimopblad, de symbolen van reinheid en trouw. Meer nog dan anders zal iedere kabouter, padvindster en pionier vandaag denken aan haar vele p.v.-zusjes in bijna alle landen der wereld. Vanmorgen vroeg werd overat plechtig de vlag gehesen. Van avond zullen de groepen en dis tricten zich rond het kampvuur oC in een kerk verenigen om geza menlijk de padvindersbelofte te hernieuwen en zich sterker bewust te worden van wat de padvind- sterswet van hen vraagt. Advertentie (l. M.) Tocht of Tocht bezorgen die Bheumatisch pijnen. Neem regelmatig Krnschen en D verdrijft ze radicaal. Dat doen de zes minerale zouten waar uit Kruschcn Is samengesteld. Die sti muleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functlonnercn. komen ze bij een regelmatig gebruik van Kruschcn al lengs weer op gang Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen ls het helo geheim en de basis van de wereldbe roemde Kruschen remedie Maak zo gauw mogelijk een begin met Uw Kru schen kuur. om de weldadige werking aan den lijve te ondervinden. De Amazone, de rivier als een xse. die het Zuldamerikaanse continent bijna in tweeën snijdt, is ondoor grondelijk, onomvaambaar cn opper machtig. hij is voor velen het leven en brengt velen ook de dood Langs de boorden van deze reusachtige stroom strekt zich een oerbos uit, ongeveer ever> groot als Europa, dat zo mogelijk nog ondoorgrondelljker, nog oppermachtiger ls. Deze ondoordringbare jungle wemelt van insecten, kruipende dieren, apen. vogels en roofdieren. Het is er praentig en gruwelijk tegelijk. De planten- er» dierenwereld ls er overstelpend rijk; hier en daar wonen nog Indianen. In dift sprookjesachtige oerwoud beleefde da Poolse ontdekkingsreiziger en natuur vorser Arkady Fiedler de spannendste avonturen. Hij leefde er tussen kroko dillen en papagaaien, kolibri's en zin gende vissen, ontzaglijke slangen en al les vernietigende mierenlegcrs. Over zijn jachtavonturen, de verrassingen die hij beleefde cn zijn ontmoetingen Ir» deze gloeiende, groene hel schreef Fied ler een bock „De rivier der zingende vissen", dat In de vertaling van Jan Poortenaar verscheen bij Uitgeverij In den Toren te Naarden. (Prijs 11.90). Het is een boeiend reisverhaal, dat de stralende, kleurenrijke zonsondergangen, dc strijd op leven en dood. de overdaad der natuur de schoonheid en beklem ming der Braziliaanse oerwouden leven dig voor ons weet te schilderen. De schrijver Is er uitstekend in geslaagd ons iets mee te delen van de exotlMM gloed van <üt toverland.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3