Verrukkelijk gevóel van vrijheid en ruimte VOORAL VOOR DE VROUW <ewj oMw WINTER OP „DE HOGE VELUWE .De mooiste bomen neb ik vlak w,ndf vosJCS naaF hu*. voor mijn raam staan Nieuw leven Zullen we maar inpakken mannen-broeders ,i Echtpaar V an Loenen-van Ginkel is vandaag 40 jaar getrouwd Vrijdag 22 Februari 1952 5 LEUSDEN i 1 1 7 7 77 je man bijv. een nest heel jonge, HET jaar 1951 hebben 266.000 mensen „de Hoge Veluwe" bezocht, wel een bewijs dat het Nationale Park een geliefd ontspanningsoord is geworden. Maar zodra de zomer voorbij is, verdwijnt het uit het gezichtsveld van verreweg de meesten dezer bezoekers. Meer dan de helft van het jaar zou het, wat hen betreft, even goed niet kunnen bestaan. De bezoekers van „de Hoge Veluwe" zijn voor het overgrote deel „zomervrien- den". Als de trekvogels naar het Zuiden gaan, verdwijnen ook zij en zoeken de beslotenheid van hun steden en dorpen, van huizen, vergaderlokalen, bioscopen, danszalen en wat dies meer zij. Alleen de mensen, die door hun beroep rechtstreeks bij „de Hoge Veluwe" betrokken zijn, blijven dan over. Zij wonen er zomer en winter. ZIJ alleen kennen het park, als j de najaarstornven wild door de boomkruinen varen, als de nevels van November tussen de dennen- I stammen hangen, als de adem van j de nachtvorst er over strijkt en j het bos verzilverd in de morgenzon ligt, ieder takje, ieder mosje een klem juweel. Zij zien de sneeuw vlokken vallen, geluidloos en ijve rig bezig de aarde toe te dekken met een smetteloos, wit kleed. Zij zien ook de zeearend terugkeren vit het Noorden om op ..de Hoge Veluwe" de winter door te brengen en jaar op jaar zien ze hem zijn rustplaats kiezen op dezelfde tak van dezelfde boom. Zij zorgen dat het park in goede staat is om de 266.000 of meer bezoekers van de volgende zomer te ontvangen. Hun waakzame ogen zien een afgewaaid nestkastje, maar ook een ziek dier of een kwijnende boom. Er is iets in hen dat zich ver heugt over het vertrouwelijk alleen zijn met de natuur, maar tegelijk leeft in hen het besef dat dit groot ste natuurreservaat er niet is voor hen alleen, maar voor alle mensen van Nederland. Daarom zouden ze vel willen dat u er ook eens naar kwam kijken in een andere tijd van het jaar dan het toeristensei zoen. Niet omdat zij zelf zich een zaam voelen in de winterse stilte en verlangen naar wat vertier. Dat zeer zeker niet. Maar wel omdat ze het jammer voor u vinden dat zo veel schoons u ontgaat. En ook zeer practisch. omdat het Nationale Park uw aller steun nodig heeft om te kunnen blijven bestaan. Winter-wandeling T AAT ik u vertellen van een J-/ wandeling in Februari. Zodra ik het bos betreden had. voelde ik me opgenomen door het ruisen. Het oer door de kruinen van dennen en sparren hoog boven mijn hoofd, soms machtig aanzwellend, dan heel zacht, maar nooit was het hele maal weg. Het was of het me mee- 'oerde, \er van alle dagelijkse be lommeringen. Je zou hier naar toe moeten gaan, dacht ik. als je je boos. verdrietig, beklemd, verward voelde, kortom als je het leven niet aankon. Eigenlijk zou dan de hond met ogen als theeschoteltjes uit Andersen's sprookje moeten ko men en je hier neérplanten, mid den in het bos van ,,de Hoge Ve luwe". Het ruiren maakte je won derlijk rustig en blij. Er lag nog sneeuw in het bos, geen ongebro ken wit kleed, maar hier en daar een blanke vlek als een witte kraag op een winterse japon. Hoewel sneeuw bij de winter hoort, stond het lenteachtig en het was ook of ik door de geur van smeltende sneeuw heen een vaag aroom van lente speurde De dennen leken veel groener dan in de zomer en het mos kwam fris en levend on- oei de gesmolten sneeuw vandaan Sommige bospaden lagen nog dik onder de sneeuw. Soms zag ik de afdrukken van mannenlaarzen, maar het gebeurde ook vaak dat mijn oicen voetstappen de eerste waren en dat gaf een verrukkeliik gevoel van ruimte en vrijheid. Het was of onbetreden hectaren om me heen miin longen vulden met een frisser. ïiler lucht, die je sterk en hl i maakte. Ik had uren zo door v illen lopen. Telkens zag ik sporen v^n dieren. Wilde zwijnen hadden de grond omgewroet en misschien hod hier wel een ree het pad ge bruist In ieder geval had hier een 'ekhoom een dennenappel afge- uabbeld en dit waren sporen van ^ogelpootjes. Ik hoorde ook voort durend door het ruisen heen een f'jn, zigzaggend mezenliedje. waarvan de moeder is omgekomen Die breng je dan groot met onein dig veel liefde en geduld. Eerst leer je ze zuigen door een stukje vlees aan een stokje te spijkeren en in de melk te dopen. Later krijgen ze een miniatuur zuigfles. Je doet een ventielslangetje door de kurk van een flesje En als zc nog wat groter zijn krijgen ze een gewone kinder zuigfles. Ze worden groot en mooier dan de vossen in het bos en kennen je heel goed. hoewel ze schuw voor vreemden blijven. Ze worden weg gegeven aan dierenparken, omdat ze in het wild zich niet meer zou den kunnen handhaven. De dieren in het park zijn overi gens niet tam. De ruimte is zo groot dat er geen sprake van is dat ze zich opgesloten voelen. Ze leiden het normale leven van vrije dieren en zijn schuw voor de mens. Het kost moeite en geduld om ze te zien Enthousiaste mensen Teruggekeerd op het kan- A toor zag ik de kapstok vol ?roene jagershoeden, een ongewone «toffage voor een kantoor. De men- &n, die op „de Hoge Veluwe" hun Werk vinden, hebben in hun ogen le glans, in hun hele manier van ioen de rust en het evenwicht van uensen, die hun werk doen niet itsluitend om het geld, maar ook 'mdat het hun vreugde geeft. Als o met ze praat springt bij de ge- 'ingste aanleiding het enthousiasme ^oor dit prachtige en onbedorven «uk natuur naar buiten. De kan- foor juffrouw, de boekhouder, de jachtopzieners én boswachters, zelfs 'e chauffeur spreken er met even- cel genegenheid over als de di- ecteur en zijn wetenschappelijke oedewerkers. De mooiste bomen heb ik vlak voor mijn raam staan, zegt de aar dige. donkere kantoorjuffrouw, die iedere dag met de bus heen en weer rijdt naar Apeldoorn. Berken vind ik de mooiste bomen. Ik geloof dat ik op een gewoon kan toor niet meer zou kunnen wennen Er is misschien niemand, die „de Hoge Veluwe" zo door en door kent. er zo innig mee vergroeid is, als de chef-jachtopziener Hij is nu 70. maar je ziet het hem niet aan. Trouwens ook zijn vrouw maakt met haar warme stem en glanzende ogen een frisse, jeugdige indruk. Het is z^ker niet alleen het ge zonde buitenleven dat deze mensen zo vitaal maakt, het is stellig even zeer de vreugde, die hun dagelijks werk hun geeft. De chef-jachtopziener is in deze streek geboren en getogen In een mensenleeftijd heeft hij een wereld zien veranderen. In zijn jongens jaren was het hier om Otterloo en Hoenderloo een geïsoleerde, dood arme streek. De mensen woonden in plaggenhutten. Als een paartje trouwen ging, bouwden de buren 70'n hut in één dag op De heide leverde het materiaal. De mensen bestonden trouwens grotendeels van deze schrale heide. Ze hielden scha pen. maakten heibczems en ver kochten de grotere heidestruiken als brandstof aan de bakkers. Wat het verkeer betrof waren ze aange wezen op de eigen benen of hoog stens op een boerenkar. Men zag niet op tegen ren wandeling heen en terug naar Apeldoorn, Deventer of Wagcningen. Het natuurpark „de Hoge Velu we" bestond toen nog niet. De chef-jachtopziener heeft het als het ware geboren zien worden. Hij heeft er ieder boompje zien groeien en kent de levensgeschiedenis van ieder hert, ree of mouflon. Hij is zo vertrouwd met het park als u met uw stads-étage. al is het 70 ongeveer 5500 H.A. groot U kunt hem er neer zetten in een pikdon kere nacht en hij weet meteen waar hij is en vindt er door een soort zesde zintuig zijn weg. Hij doet me denken aan de Indianen uit de boe ken. die we in onze kindertijd zo gretig lazen. Niet dat hij met ve ren getooid is of een ring in de neus draagt. Hij is uiterlijk een gewone, stoere Hollandse jachtop ziener. Maar het jarenlang innig contact met de natuur heeft zijn zintuigen verfijnd en bovendien dat zesde zintuig ontwikkeld, zoals dat ook het geval was met de Indianen uit onze kinderboeken. Hij ziet en hoort en ruikt en voelt veel meer dan wij, afgestompte stedelingen. Ieder krakend takje, ieder ritse lend blad, ieder voetspoor zegt hem iets. Hij kent de vogels, niet al leen aan hun veren, maar ook aan hun zang. Een hert of ree is voor hem niet zomaar een willekeurig hert of ree. Hij kent ze bij naam: de donkere, de buffel, de twaalfender. Hij vertelt van de jonge vosjes, die als poesen spelen op een open plek in de buurt van hun hol Er zijn nogal wat vossen op „de Hoge Ve luwe". Het gebeurt wel eens dat er een doordringt tot 'n boerderij en in het kippenhok een ware slachting aanricht. Niet. zegt de jachtop ziener. vanwege die beruchte moordlust of bloeddorst. Als de kippen zich maar rustig hielden, zou hij er waarschijnlijk één doodbijten en meenemen. Maar die fladderen de kakelende dieren om hem heen maken hem zo zenuwachtig dat hij in het wilde weg om zich heen gaat bijten, zoals een nerveuze in breker zijn revolver leeg schiet of de hond, waar een poosje geleden zoveel om te doen is geweest, de blatende en wegrennende schapen dood beet. Vrouw in het bos \A/IE dagelijks buiten is en zijn v ogen open houdt heeft einde loos veel te vertellen. Maar u moet minstens drie weken blijven, als u „de Hoge Veluwe" een beetje wilt leren kennen, zegt de jachtopziener En het spijt me echt dat ik het niet meteen kan doen. Als vrouw van een jachtopziener beleef je dingen, die een ander zo gauw niet overkomen. Dan brengt te krijgen, maar als het lukt is de voldoening dan ook zoveel te groter. Deze chef-jachtopziener en zijn vrouw hebben in de lange jaren, dat ze aan de Hoge Veluwe verbon den zijn, in verschillende hui7.en ge woond. soms heel afgelegen midden in het park, soms zoals nu aan de rand. Vaak moesten hun kinderen een lange weg afleggen naar school. Die kinderen zijn nu getrouwd. Een dochter woont in een grote stad en Vader en Moeder gaan haar wel eens opzoeken Ik blijf dan maar binnen, zegt de jachtopziener want in die straten kun je niet lo pen. Hij bedoelt niet dat hij bang is voor het verkeer. Deze rustige, zelfbewuste man is niet bang voor een beetje verkeer. Hij bedoelt dat die stadsstraten voor nem niet leven. En u begrijpt het al, als je deze mensen vraagt al deze mensen, die op „de Höge Veluwe" hun werk hebben of het hier 's winters niet saai en eenzaam is, dan kijken ze je aan of je niet helemaal goed bij je verstand bent. Misschien is#het er naar stadse begrippen stil," maar hel contact met de natuur heeft hen innerlijk zo rijk gemaakt dat stilte voor hen nooit leegte betekend. Iedere dag brengt nieuwe ervarin gen en er is de gezelligheid van net onderling contact- Ze willen het 7.0 ronduit niet zeggen, maar eigen lijk begrijpen ze niet hoe wij het uithouden in onze stenen straten, waar nu nooit eens wat gebeurt. CLARE LENNART. r\IKKE zusje is uit logeren. Er EJ wonen twee nichtjes en een klem, rond neefje in Zandvoort, daar is ze naar toe. Pietje en Bi bi zijn meegereisd in haar koffertje, gekneld tussen de gebloemde pyama, de broekjes, de tandenborstel en de krentebol voor onderweg. 't ls opeens onverwacht stil in huis en zoontje blaakt van een op vallend soort gezelligheid. Hij heeft z'n laatje nop es opgeruimd en rit nu elke morgen vredig met z'n eigendommen. Zo uit school komt hij met z'n postzegels in de kamer en blijft kwartieren prutsen aan de tafel, tevreden mompelend omdat ze d'er allemaal zijn. Als ik 's avonds, uit gewoonte, een bordje bij de stoel van dikke zusje zet, praat hij omslachtig „Je moet 't niet erg vinden. Mam, maar dat ze er nou niet is hè, dat vin' ik nou niet erg. Niet dat ze niet aardig is, maar je weet wel „Je spullen," knik ik Hij beaamt dit gretig als een rod delende echtgenoot, die eindelijk begrepen wordt. „Ze doet niet wat je zegt. hè, ze komt eraan. Elke dag komt zc er aan en als ze boos wordt, stopt ze alles in d'er hol." „In d'er wat?" roep ik „Nou in d'er hol" herhaalt h\j somber, „dat is dat gal in de poppewieg." Maar als de logeerdagen om zijn en ik dikke zusje moet halen, vindt hij het toch wel best. „Je hebt nou niemand om mee te praten, hè en als ze nou niet meer in me la .Dan moeten jullie opnieuw be ginnen." doe ik plechtig. ..Allebei.." Zo rijd ik in de trein naar Zand voort en op de straat die regelrecht naar zee loopt, rent dikke zusje me tegemoet. Taterend huppelt ze voor me uit, tot In de kamer, waar het kleine, ronde neefje als een tor over de mat kruipt. Terwijl ik dit tevergeefs tracht te lokken, haalt dikke zusje d'er koffer, want die heeft ze zelf gepakt. Blij stapt ze ermee binnen, maar daar. bi; de kachel, hangt een broek je: dat moet er nog in. Dus doe ik de knipjes los en kijk, daar liggen naast Pietje en de Bibi een handvol vreemde dingen: een speen, een fles. een gekneusd bruin popje en een metalen ring. „Wat mooi, heb je dat gekregen," praat ik. Maar dikke zusje, snel ontmas kerd, piept „neé" met strakke oog jes van de schrik. „Die had ze dus zomaar gepikt." roept zoontje, zodra de rozengeur van de eerste begroeting verbleekt is. En als het wijfje er stilletjes bij staat, vindt hij vergoelijkend„Nou ja. dat telt met. We gaan toch pas na 't eten met dat nieuwe leven be ginnen." BIBEB EEN beetje bevangen voel ik me wel nu ik aanvang te schrijven in de twee kolom metjes, waarbinnen Annie M. G. Schmidt des tijds zo schijnbaar argeloos aan het babbelen is geslagen. .Want sindsdien is het een on wrikbaar tempeltje geworden. .Ik heb al lang het gevoel, dal er een hoofdkwartier gevestigd is. Alleen weet ik nog niet waarvan. Op een Vrydag moet het#begonnen zijn. Met een im pressie, waarvan het vrouwelijk deel van onze immense lezerskring dadelijk begreep: dat is het! De doorgewinterden hielden het stil. En kele gansjes waren zo opgewonden, dat ze haar mannen in de zij duwden. ...Lees dit stukje eens. Kan je wat van opsteken!" Ach, wij hebben de waarschuwing in de wind geslagen. Nou vooruit, dachten we breed. Een eigen pagina voor Moeder de Vrouw. Mèt een leuk stukkie. Kon het mooier? We lieten de moeders en de niet- moeders gaar sudderen (meenden we) in hun door de krant met fijne tact opgetrokken papieren bou doirtje. Zelf doken we vervolgens weer diep in de mannen-stuff om te horen wat onze eigen Van Blan- kenstein destijds toch wel tegen Dolfuss gezegd had. Met de hand onder het hoofd dachten we na. Hoe stonden de kansen na de be sprekingen op de „Renville"? Kan sen! Welke kansen0 Runderen wa ren wij. We piekerden over ver afgelegen zorgen. Terwijl op een meter afstand Annie M. G. Schmidt bezig was voor ons mannen ren ravijn te openen. Met fluweel be kleed weliswaar. Maar onverzette lijk. En met een heel spits houweel- tje. Ineens was het er. Een ambte naar op het ministerie van Defen sie moet het 't eerst gezien hebben en nog .Help! Help!" hebben ge roepen. maar zo kalm en doodbe daard dat niemand er aandacht aan schonk. Het was trouwens toch al te laat. Huiverend werden we ge waar. dat wij aan de rand van ren afgrond stonden. Op een rotsblok, dat wiebelde. Een koele adem blies ons in de hals. Het was Annie Zc stond achter ons en prikte ons met haar ballpoint in de rug. „Jul lie moet erin", sprak ze beslist, maar niet onvriendeliik. ..Jammer, maar het kan niet anders. Het heeft zo al veel te lang geduurd". Zwijgend liet ze enkele plaatjes zien. De scheve toren van Pisa, de paddestoel van Bikini en nog een recent fotootje van de heer Fedde Schurer met één srm in verband. „Mannewerk", sprak zij met een grafstem. Het is duidelijk er is nog maar één weg, mannen. De koninklijke weg. Gewoon zeggen: goed, goed. we gaan. Minister Stikker staat zijn zetel af aan mevrouw Wijsmuller, die toch waarachtig ook haar weet je weet, en waarom zoü Lieftinck met renr. terugtreden voor meiuf- frouw Klompé0 En laat generaal Hassclman maar eens het veld rui men voor een jong actrice als El len Vogel, die niet snauwt en voor wie het een lust moet zijn acht te geven. Of negen, of zelfs tien als het moet. Want het gaat om de sleutelposities. Dat is wel duidelijk Niet om het ordinaire vuile werk Een moer aandraaien of een asbak buiten zetten kan de man blijven doen. Om de ministersposten gaat hot, de Hoge Commissariaten en de plaatsen in het College van Rijks bemiddelaars. En vooral een vrouw aan het hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst Dat zou een slok op ren borrel schelen. Wat zeg ik? Op een kop thee! Zullen we dan maar inpakken, mannen? Neen. la ten we het niet doen. Het zou tegen onze natuur zijn. We moeten nu eenmaal met moddervoeten op de tere vrouweziel trappen. Bovendien zou onze eigen, lieve Annie failliet gaan Want waar moest ze over schrijven? Het blijve tot we erin vallen (in dat ravijn, u weet wel) ren dankbare mannentaak: het stof leveren voor héar mooiste stukjes! HAN G. HOEKSTRA LEUSDEN. Vandaag viert het echtpaar J. van LoenenVan Gin kel wonende aan de Hamersveldse- weg te Leusden zijn 40-jarig huwe lijksfeest. Het echtpaar heeft 15 kinderen waarvan er 1 is overle den. 12 van deze zijn inmiddels zei) al weer gehuwd, terwijl de laatste 2 ook vergaande plannen hebhen in deze richting, als er maar geen woningnood bestond Vader en Moeder Van Loenen zijn alle twee in Leusden geboren en hebben er dan ook hun leven lang gewoond. Jan van Loenen is dicht bij zijn tegenwoordige woonplaats geboren en wel op de boerderij Het Hek" Moeder Van Loenen komt vanouds uit de buurtschap Asschat. maar diende in haar jonge jaren op het landgoed „De Boom waar Jan toentertijd dikwijls kwam omdat een gedeelte van zijn werk op dit landgoed was gelegen. Zc gebeurde het dan ook dat hij Fransje ontdekte op de mooie villa van mijnheer. Toen de boerderij De Zuidwind" vrij kwam, mocht Jan van mijnheer De Beaufort deze boerderij betrek ken. Hij probeerde het eerst in zijn eentje maar zag al spoedig in dal nier een goede vrouw aan te pus moest komen Hij trouwde dan ook weldra met Fransje en beiden heb ben niet minder dan 34 jaren een leven van hard werken op deze plaats geleid Later ondervonden z;j veel steun va nhun kinderen, die echter met uitzondering van de ge noemde twee uitvlogen en een eigen gezin stichtten, zodat het echtpaai Van Loenen Opa en Opoe zijn van niet minder dan 25 klein kinderen. Wie Jan van Loenen wel eens heeft ontmoet en gesproken weet dat hy te doen heeft met een kalm en bezadigd man, die heus niet over één nacht ijs zal gaan Jan van Loenen van De Zuidwind (zoals iedereen hem kent en noemt) is bo venal een gelukkig en tevreden mens en zijn dierbare wederhelft deelt deze eigenschap Zeker zij hebben ook tegenslagen gehaJ. maar dat woog niet op tegen de vele zegeningen. Hun kinderen die in een wijde boog om het ouderlijk huis wonen, hebben allen goed nun brood. In 1947 deed het echtpaar Loenen afstand van „De Zuidwind" cn ging het welvarend bedrijf over in handen van een der zoons Zij verloren en verliezen ook nu nog niet het bedrijf uit hun oog. want hun nieuwe woning kwam tot stand op 100 meter afstand van „De Zuid wind". Het boeren zit Jan van Loe nen zo in het bloed dat hij ook nu nog kippen heeft en er een flinke boomgaard op na houdt. Beiden génieten nog een uitste kende gezondheid en weten nog van geen stilzitten. Jan van Loenen is 68 en zijn echtgenote 64 jaar. Bewaarschool flink gegroeid Donderdagavond hield de Ver eniging tot instandhouding van éen Bewaarschool te Leusden haat ledenvergadering in het Protes tantse Jeugdgebouw aan de Ooie- vaarshorsterweg. De presidente, mevrouw Kwint, opende deze goed bezette bijeen komst en sprak haar verheuging uit over het feit dat de kleuters thans ondergebracht zijn in een modern ingericht bewaarschooltje. Zij prees de onderwijzeres „Tante Rietje", die zich zo flink heeft gehouden tijdens de verbouwing van dit lokaal. Gedurende vrij wel de gehele verbouwing bleef ze de kleuters bezig houden. Uit de voorgelezen notulen en het jaarverslag van de secretares se, mevrouw Van de Velde, bleek dat de vereniging in het afgelopen jaar niet heeft stilgezeten „Tanie Rietje" heeft thans niet minder dan 34 kleuters onder haar hoede. Het financiële overzicht, gege ven door de penningmeester, de heer P- A. Grootendorst, was nu niet direct schrikbarend, doch duidde wel op een nadelig saldo van f 264.Gelukkig kon dit tekort dit jaar nog worden opge vangen door bij te springen uit een gevormde reservekas, bestaan de uit de opbrengst van de in 1950 gehouden bazar. De aftredende bestuursleden, te weten de dames Van Raaij en Van de Velde alsmede de heer T. Termaaten werden allen met gro te meerderheid van stemmen her kozen en namen hun benoeming aan. Bij de rondvraag kwam naar voren dat de huur van het lokaal die in 1951 nog f 4.bedroeg, per 1 Januari 1952 werd ver hoogd tot f 7.per week met dien verstande dat gebruik van brandstof en licht is inbegrepen. Besloten werd nog om in het najaar van 1952 een bazar te hou den om een eventueel tekort op te vangen. Hierover zal nog een na dere bespreking worden gehou den. Fietser door auto gegrepen Donderdagavond werd om streeks 17.30 uur de ruim 60-jari- ge inwoner van Amersfoort, H. van S., bij de splitsing Treker- weg en Arnhemscweg nabij Ba- voort te Leusden door een auto gegrepen. De man moest in ern stige toestand door de G.G.D. naar het ziekenhuis te Amersfoort ver voerd worden. De heer Van S. die op „De Treek" te Leusden werkt, kwam op z.ijn rijwiel de Trekerweg af rijden en wilde hierbij de Arn- hemseweg oprijden naar Amers foort. Op onverklaarbare wijze lette hij hierbij niet ©p het ver keer en werd hij gegrepen door een met matige vaaruuit de rich ting Amersfoort komende luxe auto. Hoewel de uit Arnhem af komstige bestuurder door remmen en bijsturen een aanrijding tracht te te voorkomen, mocht hem uit niet gelukken en werd S met zijn rijwiel op de weg gegooid. De auto kwam in de bermsloot te recht, en was slechts licht bescha digd, terwijl de bestuurder met de schrik vrij kwam. Door de po litie werd een onderzoek ingesteld. SOEST Zesde Amateurs Parade Voor de zesde Amateurs-Parade, wel- I ke gisteravond ln zaal Eemlarid werd gehouden. had zich een groot aantal i deelnemers aangemeld. De toeloop was zo groot, dat verschillende amateurs moesten worden afgewezen De zaal was geheel uitverkocht De gehele op brengst kwam ten goede aan het speel- tulnfonds van ..Ons Genoegen" Het gehalte van de uitgevoerde nummers Is nie« zo hoog De jury bestond dit keer uit de he ren J. C M. Smit. M dc Wolf. P J Clements cn G. v d Poll, die een bij zondere moeilijke taak hadden, om de prijzen en punten aan de beste deel nemers toe te kennen. Volgens ,.d» zaal" kon men zich met het oordeel der jury verenigen Er volgde geen commentaar, zoals voorgaande keren Prijswinnaars werden: ie prU«" Peter Oran. Hilversum Goochelaar. 32 punten, 2c prijs: ,,Dc Koraal Eilanders. Hilver sum Hawaii. 30 punten. 3e prijs Mej. Roelofs, Soest Zang. 29'i pnt; 4e prijs: Mej. Groenendijk. Amsterdam Decla matie. 27'. pnt. 5e prijs: „De Royoca's Band" Hilversum. Cowboy Band. 27't pnt. 6e prijs' „Ons Genoegen". Soest- dijk. Schetsen. 27 pnt; 7e prijs J Ste- merding. Utrecht Bas. 26 pnt; 8e prijs: ..Zingende Broertjes en Zusjes". Soest 25 pnt: 9e prijs: Accordeon duo. Bllt- hoven 24'j pnt De heer J. C. M. Smit reikte na af loop dc prijzen aan dc winnaars uit De avond werd met een gezellig bal besloten. Advertentie (l. M.) De meeste Vrouwen zijn te goed van vertrouwen cn daarom komen z\j soms met dingen thuis, die z\j helemaal niet bedoelden. Honderdduizenden huis vrouwen geven aan Maizena DU RYE A de voorkeur. Allemaal vragen zij hun win kelier dit wereldmerk, maar niet allemaal letten op wat ze kragen. En toch is dat nodig. Er op toezien dat de naam DU RYE A op 't pak staat. Want dat is de garantie van het originele product en voor een volledig slagen b\j het bereiden en binden van groenten, ran saus en soep. Met die ndóm DURYEA valt of staat het hele resultaat... Mond- en klauwzeer Bij een viertal veehouders ls ondér de veestapel Mond- en Klauwzeer type C uitgebroken Maatregelen zijn ge troffen om uitbreiding te voorkomen Bouw van school aanbesteed Door architect Arn Brouwer te Soest, werd Donderdagavond te 7 30 uur. ln hotel ..De Bosvijvcr". in het openbaar aanbesteed, het bouwen van een R.K. School met 6 lokalen, aan dc St Wlllc- brordusstraat te Soest-Zuid. 10 biljet ten werden Ingeleverd Inschrijvers waren: 1 M H van Das- sclnar te Amersfoort 114.620: 2. W. Groenestcijn. Soest 110.000 3 Fa v. d Hoof cn Zn. Soest I 109995. 4 C M. Visser Soest i 109.565. 5 J J. Mets. Soest t 109 250 6 G. H v d. Berg. Soest i 108.990. T Torlouw. Soest 108 678; 8 J van Gcijtcnbcck. Soest t 108 500. 0 Aannemersbedrijf H. W. van Asch. Soest i 107 900; io. H. van Asch Soest 107 800; 11. W. Roerscn en Zn. Hoevelaken 107.791; 12. Aanne mersbedrijf W v Asch. Soest 106.200: 13 A W. C. Huurdomnn. Amersfoort I 105.900; 14 G van Egdom, Soest I 105.256 15. Aannemersbedrijf Uilnnd. Soest I 105 250; 16. E C. Higlcr. Soest I 104 663; 17 D Ch. Stam. Soest 103.635 18 J van Bckkum. Hooglan derveen 103.500; 10. W. van Brcuke- len en Zn, Soest I 96 370 De begroting bedroeg 104.719. De gunning wordt later bekend gemaakt- f Advertentie f.MJ WOUDENBERG Paardenmonstering op 5 Maart De vereniging tot bevordering van de paardenfokkerij in Oostelijk Utrecht (Woudenberg en Omstre. ken) heeft grootse plannen In over leg met het gemeentebestuur van Scherpenzeel wenst de vereniging een paardenmonstering te houden op net marktterrein te Scherpenzeel De vereniging gaat daarbij uit var. de gedachte, dat de paardenhandel van boer tot boer meer bevrediging zal schenken, dan het kopen van onbekende paarden op de markt. Iedere landbouwer kent de paarden m zijn omgeving en hij kent ook de mensen, waarvan hij eventueel een paard koopt. Leidt zo'n monstering niet tot directe handel, dan is t toch goed, dat men de paarden eens nauwkeurig heeft kunnen bezien Mocht men dan na enige tijd een paard nodig hebben, dan weet men de adressen. Ter aanmoediging zul- len onder de inzenders van paarden enkele aardige prijzen verloot wor den. Alle paarden, dus niet alleen stamboekpaarden, kunnen aan du monstering deelnemen. Het plan is deze monstering te houden op Woensdag 5 Maart. Uitbreiding brandweer Met het oog op de burgerverde diging is het personeel van de brandweer uitgebreid tot 16 man. Het plan bestaat om de bezetting tot 22 man op te voeren. Tevens vernemen we, dat door het Rijk een brandspuit voor Woudenberg zal worden aangekocht, zodat on ze brandweer dan over twee spuiten zal beschikken. Verbetering Voorstraat Nu de Voorstraat haar voltooiing nadert, blijkt dit een grote ver betering voor het verkeer te zijn. De straat is tamelijk verbreed, terwijl aan beide zijden trottoirs zijn gelegd, wat voor de voetgan gers van groot belang is De dras sige ondergrond was een grote belemmering, zodat het werk veel langer duurde, dan men oorspron kelijk verwachtte. Woudenberg op de film Op initiatief van de muziekver eniging Fidelio is van Woudenberg een film samengesteld, die Woens dagmiddag en .avond werd ge draaid. Bij de middagvoorstelling was de zaal geheel gevuld met kin deren. De beide avondvoorstellin gen trokken zeer veel bezoeker*. Tal van belangrijke gebouwen ko men op deze film voor. benevens verschillende verenigingen en par. ticulieren. Een lange stoet vooraf gegaan door Fidélio trekt aan ons oog voorbij. De oudste inwoners van het dorp komen eveneens op de film voor. Na dez.e dorpsfilm werden nog een drietal films ge draaid, die de lachspieren in be weging brachten. Toen de film werd opgenomen werden een paar mu zieknummers van Fidélio en een paar zangnummers van „De Lijster op de plaat vastgelegd. Tijdens de vertoning van de film worden deze platen gedraaid, wat voor de leden van die verenigingen een aardige attentie is. Predikbeurten WOUDENBERG. Zondag 24 Februari 1952: Ned. Herv. Kerk v.m. 9 u. 30 de heer De Koning, van Putten, n.m. 6 u. 30 Ds Poot van Huis ter Heide. Ver. van Vrijz. Hervormden v.m. 10 uur mej. ds C. P. Thom- sen van Utrecht in „De Schans". Geref. Kerk n.m 3 uur ds R. Bakker van Doorn in „Eben Haë- zer". Oud-Ger. Gemeente v.m. 9 u. 30 en n.m. 6 u. 30 leesdienst. Medische Zondagsdienst Alleen voor spoedgevallen wordt de medische dienst Zondag 24 Februari a.s. voor Woudenberg, Maarsbergcn en Maarn waargeno men door dr. A. J. van Kekcm te Maarn. Gevonden voorwerpen Als gevonden voorwerpen zijrf bij de politic te Woudenberg aan gegeven: 2 sleutels, een grijsblau we geruite sjaal, een halskettinkje met hangertje. Verloren: een paar gevoerde glacé handschoenen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5