Geen skiër zal een vrouw uit de sneeuw opheffen"... Westen kiest Parijs Amsterdam herdenkt Februaristaking 41 GELEZEN—, Benelux-natuurmonument cloor defensie bedreigd Elke dag zie je méZr CABALLERO roken: Duitsland streeft naar nieuwe „Lufthansa" Kom hier VEERTIEN DAGEN „TIROL" VOOR F 164 (II) Zo leert 't handboek maar de practijk is anders Gevolgen van militaire plannen in de buurt van Putte Conferentie met Indonesië bijna ten einde BRANDwonden *"™nr KLOOSTERBALSEM Doodstraf voor atooinspionnen bevestigd I AspibiwH'I Burgemeester legt eerste krans l en gewogen Dinsdag 26 Februari 1952 3 1T :i n it^i^rnnrpr^wprpRin^-.gwifir: >q*!r i (T!in.i»n!r»c.5i^[n^m|nhTmiiiCT7TrTin!!;iiwnig>' ^^ïïai-ir^iWïï'^^rimE^mt^ran gr m inTPTaniiai; E:T?^?agta^^^Ir^m:iI^Bf!rr^L,^ (Van een speciale verslaggever). T 7 OOR we verder praten over V die vacantie per reisvereni- ging voor honderdvierenzestig gul den moet ge weten dat sneeuw in de Oostenrijkse Alpen iets anders is dan sneeuw in Holland. Het is daar geen modderige viezigheid, maar een twee meter dikke droge blanke substantie waar men snel en geruisloos over heen glijdt op ski's, zo ge die kunst machtig zijt, en waarin het zacht vallen is wan neer dat niet het geval mocht zijn. En dan die bergen, mensen, daar staat ge toch wel van te kij ken. Uit louter indrukwekkend heid gehouwen torenen hun wit- besneeuwde rotsen rond U op in eeuwige onbeweeglijkheid. Zelfs Hcnkie was er even stil van. En het was zoals Elsje zei toen wij die ochtend als een klein vierkantje Nederlandse mieren-op-vacantie tegen de ongenaakbare Wetter- spitze stonden op te kijken. ,JDie bergen staan er nog precies zo, als toen Hannibal er even verderop met zijn olifanten over heen trok om de Romeinen te verslaan". „Ja maar die ging niet over de oppen hoor. Die ging door een pas," wees onze onderwijzeres terecht. Wij keken en wij herkenden Hannibal, zoals hij duizenden jaren geleden over de Alpen trok. In de 3lik van Henkie zag ik hem oprij- ren als een kleine gisse Carthager. Tazeker, die Hannibal was gek! lie trok daar over zo'n hoge berg ils hij door een pas kon! Voor -hen, die achter Henkie stond. ioet hij de gestalte hebben gehad an haar Jan. met wie het dik aan 5. Jan stond naast haar en keek astberaden gelijk Samson in „Sam- on en Delilah'* van Metro Gold- vyn Mayer. Hij zag er niet naar i't dat hij een tocht per olifant ou schuwen als er een beroep op em werd gedaan de Romeinen an- iermaal te verslaan. De enige die wat zei was onze 'lattelander, wat te merkwaardiger as daar hij zelden sprak. ..De eest'n zull'n wel pijn an de poot'n ehad hebb'n," zei hy. Een stoere nes die stevig op de benen stond, «tl man om op te bouwen, hoewel Tien weinig contact met hem kreeg, mdat hij, zoals reeds gemeld, zeer •Aijgzaam was. Hij reisde samen net zijn vrouw, en bijkans het eni- e afgeronde gesprek dat ik hem leb horen voeren had telkens i.idens de lunch plaats. Hij had namelijk een worst in de :offer met zich meegevoerd, en nu noet u weten dat wij elkaar alle- naal zo aardig vonden dat wij in le trein reeds al onze levensmid- elen hadden opgedeeld. Onze Ollie lad zich zelfs door alles naar bin- ;en te werken wat hem aangebo- cn werd, het ongans gegeten. De 'riese worst was echter in de kof- er gebleven. En elke dag aan de unch stelde de vrouw ae vraag: Zull'n we de worst niet eens ipdeel'n?" Dan staarde onze Fries voor zich ieen. Hij mat het verleden, het leden, en de toekomst, en sprak na ijp beraad met grote wijsheid: D'r koom'n nog meer daag'n". Een uitstekende kerel. Hij skiede iard en feilloos, en zette alle val- ers zonder omhaal van woorden eer op de benen. Voorbereiding A dat skiën! Dat wist wat! Ik had mij er deugdelijk op voor- lereid, en tweedehands een bedui- ield boekje gekocht van niemand under dan mr C. P. van Rossem: en sterke skiloper in zijn dagen, aar mij bleek, die u zijn onom wonden vermaningen recht in het art boort. en op een ingelichte jon de grote theoretici van deze port als daar zijn Huitfeld, ■darsky. Paulcke. Richardson, Bel- eri, Gförer en Luther van criti- :he beschouwingen voorziet. Zij ijn het allen geestdriftig oneens, n daarom is het goed deze dool- of slechts te betreden aan de hand an C. P. van Rossem, want die ondert u zijn aanwijzingen zeer ositief toe. Hakt hij niet op blz. 2 op meesterlijke wijze de door de rootmeesters volmaakt onontwar- aar gemaakte Gordiaanse knoop oor van de kunst van het vallen, oor de beginner te bevelen: „Valt Procuratiehouder zwendelde met verzekeringen (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een 45-jarige rocuratiehouder heeft, zoals reeds ïrder werd gemeld, zijn verzeke- ngsmaatschappij opgelicht voor 10.000 en later nog eens voor '4.000 door verzekerde juwelen te ten „verdwijnen". De recherche eeft nu ook ontdekt, dat hij op n dergelijke wijze eveneens een rzekeringsmaatschappij heeft op licht voor ƒ15.000. Hij paste zijn ude truc toe door een partij textiel laten verzekeren voor een hoge >m gelds en dan enkele dagen 3arna te laten verdwijnen. Hij deed it in Aken, en deed aangifte dat e partij in Keulen uit zijn gepar eerde auto was gestolen. Een oud S -er van Nederlandse nationali- It. die in zijn gezelschap was, had oor de schijn een ruitje van de »to kapot geslagen. In Aken had procuratiehouder de textiel ver- °cht. Een groot deel er van kon orden achterhaald. De procuratièhouder bevindt zich sl enige maanden in arrest. Grote zuivering in rood-China HONGKONG. Op het ogenblik is in China een grote zuivering aan de gang, die tot doel heeft groeien de corruptie, verspilling en bureau cratie onder functionarissen van de communistische partij en in zaken- kringen te bestrijden. De communisti sche pers en radio begonnen een cam pagne, waarin toegegeven werd, dat sedert de „communistische bevrij ding van het vasteland" de cor ruptie is toegenomen. Volgens de laatste te Hongkong ontvangen be richten heeft de zuivering nu haar hoogtepunt bereikt en zijn tiendui zenden personen gearresteerd. Boete voor semi-arts, die patiënt behandelde (Van onze correspondent) AMSTERDAM De rechtbank heeft de 36-jarige arts B. W. A. I. veroordeeld tot 25.boete, omdat hij enige tijd geleden een vrouw voor winterhanden heeft behandeld zonder daarvoor de bevoegdheid te bezitten. De arts was toen nog semi-arts. De raadsman van verdachte had vrijspraak of ontslag van rechtsver volging gevraagd, omdat de toenma lige semi-arts onder verantwoorde lijkheid van een arts de patiënt had behandeld. »Pig naamste dunkt"? En reeds op blz. 53 blijkt hoezeer de barre zuiverheid van de skisport hem ter harte gaat. „Geen skiër zal een vrouw uit de sneeuw opheffen, maar hij zal haar leren hoe ze alleen en zonder hulp op moet staan. Zelfs als ze jong en mooi is, en u met smekende blikken aanroept, verhardt dan uw ge moed!" roept hij u toe „Het is tot nut van de vrouw en tot nut van het algemeen!" Ook op een ander punt kent C. P. van Rossem geen genade. Dat betreft de ski-leraren, voor wier gilde hij de diepste verachting koestert. „De inboorling werkt slechts voor zijn duiten." waar schuwt hij. „De inboorling zegt bij zichzelf: „Waarom zou ik me moeite geven?" „De inboorling leest nooit iets!" roept hij veront waardigd op blz zes. Mislukking HET was dan ook niet dan met diep wantrouwen dat ik de heer Joseph Bader die ochtend zag na deren: een forse boer in een een voudig colbertje en met een soort Gelders boerenpetje op de wijde oren. Hij stak erg af bij onze kleu rige ski-klederdrachten, en hij had een voortdurend verbaasde blik in de ogen om die duur toegetakelde Hollanders, die maar niet gewoon op de ski's wilden blijven staan, en telkens grote kuilen in het gladde sneeuwvlak maakten. Want die Tirolers worden op ski's gezoogd, geloof ik. en zij kunnen maar niet begrijpen dat het ski lopen niet van moeilijkheden is ontbloot. Ik heb in het dorpje Bach een schooltje uit zien gaan, en hele klasjes op zeer kleine skitjes weg zien glijden. Ja. niet ver van Stokach zag ik zelfs een pastoor op de lange latten als een grote fladderende vogel van een helling af suizen. Hij had een zwarte ijs muts op. Een alleszins merkwaardig schouwspel. Intussen sukkelden wij moeizaam door onze cursus heen. De Schneepflug" en de „Schwung am Hang", de „Kristiana" en de „Stemmbogen" cn wat voor inge wikkelde bochten en draalen niet meer De heer Joseph Bader leerde onj ook vallen, maar de meesten van ons vielen toch zuiver volgens de methode Van Rossem „gelijk ons het aangenaamste dunkt" Ach rots Van Rossem. ik vrees dat ik intussen een slecht skiër ben, want in de luttele ogenblik ken dat ik op de benen stond, hielp ik de meisjes naar hartelust. Vooral als ze jong en mooi waren, en mij met smekende blikken aan riepen. wat gij, naar ik vernam, juist zo verfoeielijk vindt. Ik moet u trouwens zeggen dat gij in de practijk teleurstelt, en wel juist op het punt waar gij als auteur hoog boven uw onderwerp uit rijst. Hoort mensen, wat rijpe ervaring er op klinkt uit dc raadgeving op bladz. 115: „Aarzel altijd" zegt hij hier „als een ongetrainde vrouw zich voor een flinke tocht bij u aan wil slui ten Vrouwen zijn gauw moe. hui len dan veel. houden u in de ber gen op tot de duisternis valt. en nemen het u tenslotte ook nog kwalijk dat ge ze mee hebt ge nomen" Goed, goed. het zij u toegegeven, hier ligt zeer zeker de reden van mijn mislukking als skiër Ik heb gezocht en niet gevonden. Ik had slechts heel even willen aarzelen volgens Van Rossem. maar het was mij niet vergund. Moedeloos ben ik naar onze verblijven terug ge keerd. DEN HAAG. Gelijk bekend hebben de plannen van de militaire autoriteiten ten aanzien van het uiterste Zuid-Westen van Noord-Bra bant, tegen dc Belgische grens by Putte, by onze Zuiderburen nogal verontrusting gewekt. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (PvdA) heeft thans de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk gevraagd, of zij weten, dat hier een eerste Benelux-natuurmonument in voorbe reiding is. Op Belgisch gebied ligt hier de Kalmthoutse heide, reeds een na- tuur-reservaat, en de bedoeling van de Belgische en Nederlandse georganiseerde natuurbescherming is, om er, met het aangrenzende Nederlandse gebied, dat gedeelte lijk reeds meldingsgebied is voor het Nationale Plan, één natuur monument van te maken. In zijn volgende vraag memoreert de heer Van der Goes de militaire plannen voor oefenterrein en kazernebouw, als mede het voornemen om het terrein van de grotendeels Belgische eigenaars te vorderen. De organisaties der natuur bescherming zijn daarin niet gekend. Weten de ministers, dat deze voor nemens in België grote beroering heb ben gewekt, waardoor deze voorgeno men beschikking over Belgische eigen dommen en de dreigende directe of in directe schending van de Kalmthoutse helde de zo pas begonnen Benelux-sa- menwerking op dit terrein dreigt te verstoren? ZUn de ministers bereid, op grond van deze algemene belangen de voorgenomen plannen te wijzigen en daarbij alsook bij verdere voorne mens op dit terrein de georganiseer de natuurbescherming in te schakelen? (Advertentie l.M.) BONN. De plannen voor een nieuwe Duitse „Lufthansa", die met een vloot van twintig tot vjjf-cn-twintlf vliegtuigen ook internationale routes zou vliegen, verkeren in een vergevorderd stadium. Met de uitvoering ervan kan volgens een mededeling van de minister van Verkeer, dr See- bohm, terstond na de aflossing van het Duitse bezettingsstatuut worden begonnen. De verdragen, die tussen dc Bondsrepubliek en de Westelijke geallieerden zullen worden afgesloten, zullen volgens dr Seebohm, een volledig herstel van de Duitse souvcrelnlteit in de lucht brengen. Ter regeling van het luchtverkeer boven Duitsland zullen, zei minis ter Seebohm. tweezijdige overeen komsten moeten worden gesloten met de 25 landen, welker lucht vaartondernemingen thans od Duitsland vliegen. Naar verluidt staan de geallieer den bij de onderhandelingen op het standpunt, dat de door buitenland- Vervolg van pag. 1 en het leven der deelnemende lan den ingrijpend en blijvend beïn vloeden zal Uit dat contrast is het verlangen naar de Atlantische ge meenschap geboren. Men hoopt in deze gemeenschap te vinden wat men in de Verenigde Naties mist. Een stap van betekenis is zonder twijfel de bevestiging van de EDG geweest Weliswaar is hier niets we-.enlyk nieuws gedaan, maar een stap verder In een richting, die nu wel definitief bepaald mag heten. Het belangrijkste aan deze ontwik keling is. dat zij niet meer onge daan gemaakt kan worden en zelfs niet meer opgehouden De verkla ring der ministers snreekt heel dui delijk uit dat de EDG in de NATO is opgenomen, niet dus een aan hangsel is van de NATO De Ne derlandse regering heeft dit steeds gewild en dat is ook een reëel ver langen. waaraan men thans tege moet is gekomen Dat geldt eigen lijk ook voor de reorganisatie. Het moee dan od zichzelf geen revolu- tionnair besluit ziin om de organi satie te verstevigen en eindelijk op noten te zetten, het feit is daar. dat in vredestijd de democratische en van nature zo pacifistische we reld bereid is gevonden zich een vechtorganisatie te geven en dit ap paraat groeit, de legers nemen in omvang toe En onvermiideliik ook de samonhane der regeringen en landen Onvermijdelijk want in dien deze conferentie ons één dine geleerd heeft, dan is het wel de kracht, waarmee de dingen en de apparaten zich ontwikkelen, zodra zij in een behoefte voorzien en een concrete taak hebben. De Westerse wereld organiseert en concentreert zich. ondanks alle al of niet goed bedoelde pogingen van binnen en van buiten om verwarring te stich ten. Indien Rusland niet totaal ver blind is. moet het daar toch van onder de indruk komen. se ondernemingen met de bezetting afgesloten verdragen voor minstens een jaar moeten worden geconti nueerd. De vraag of Duitsland weer ln staat zal zijn een eigen vliegtuig industrie van betekenis op te bou wen. weet men bij het ministerie van Verkeer nog niet te beantwoor den Dit zal er volgens minister Seebohm van afhangen of Duitsland op dit gebied ook een bijdrage aan de Europese verdediging zal moe ten geven. Aan de bouw van grote verkeersvliegtuigen kan volgens dr Seebohm od het ogenblik nog niet worden gedacht Afgezien van klei ner materiaal en van onderdelen zal een Duitse Lufthansa dus voor eerst op de buitenlandse productie zyn aangewezen Gesteunde werklozen in Valkenburg geen huisarrest VALKENBURG. Naar aan- leiding van de mededelingen van de zijde der K.A.B. over het huis arrest voor werklozen, die in de overbruggingsregeling zijn opge nomen, deelt het gemeentebestuur mede, dat hiervan geen sprake is. En evenmin van een verbod tot het bezoeken van café's en inrich tingen van vermaak. De gewraak te circulaire, een onjuiste uitvoe ring van een regeringsvoorschrift, is zonder voorkennis van B. en W. uitgegeven. Argentijnse ridderorden voor prinselijk gevolg DEN HAAG. De Argentijnse gezant, de heer A. M. R. Valcn- zuela, heeft Maandag op de Argen tijnse legatie de by de Orde van Verdienste (Orden al Merito) be horende versierselen uitgereikt aan leden van het gevolg van prins Bernhard. die deze begeleidden tij dens zijn laatste reis naar Argen tinië, Chili en Uruguay. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG De Indonesische delegatie zal, ongeacht de resultaten van de nog hangende besprekingen, deze in de loop der week beëindi gen. Zij zal Maandag 3 Maart naar Djakarta terugkeren. Voor vandaag is nog een voltallige bijeenkomst van de centrale commissie der Ne derlands-Indonesische conferentie bijeengeroepen. Verwacht wordt, dat daar officieel van Nederlandse zijde geantwoord zal worden op dc Indo nesische suggestie van een gedeeld bestuur in Nieuw Guinea. Deze bij eenkomst zal vermoedelijk wel de beslissende zijn. Van de zijde der Indonesische de legatie werd geen commentaar ge geven op de berichten, dat zij naar Djakarta zou zijn teruggeroepen. Speculaties over nieuw kabinet in Indonesië DJAKARTA. In politieke kringen is het een veel gehoorde opvatting, dat de vroegere kabinetsformateurs. Sukiman en DJojo Sukarto, ook dit maal weer als formateurs zullen optreden met de opdracht een coa litie-kabinet op de breedst mogelijke basis te vormen. Van de Partai Socia- lis van Sjahrir wordt verwacht, dat zy ook nu niet aan de regering zal deelnemen maar haar vorming geen moeilijkheden in de weg zal leggen. Vice-president Moh. Hatta wordt door sommigen genoemd als de aanstaande minister-president. Advertentie I M.) cn beter met Akkcr's Klooster* balsem, die dc wond zuivert, ontsteking voorkomt en dc groei van de nieuwe huid bevordert: Advertentie (L M.) NEW YORK Het Amerikaan se Hof van Cassatie heeft met al gemene stemmen het doodvonnis van de atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg bekrachtigd. Sinds zij schuldig bleken aan het doorgeven van atoomgeheimen aan Sowjetagenten. hebben de spion nen vertoefd in de dodencel van de Sing Sing gevangenis. De doodstraf werd hun opgelegd door het Federale Hof. Dit is de eerste maal geweest dat een civiel hof in vredestijd in de Verenigde Staten de doodstraf heeft uitge sproken voor spionnage. De veroordeelden kunnen nu nog in beroep gaan bij het Hoogge rechtshof. ARNHEM De heer P. Fente- ner van Vlissingen te Helmond, voorzitter van de Nederlandse Tex- tieljaarbeurs te Arnhem, is door de Franse regering onderscheiden met het legioen van eer. Advertentie (l- M.) Parlementaire beeldspraak bij de interpellatie -Nederhorst hoort Ut Iuua! AVW'N 15 MUfN ECHI WEI MEI. OAYfRlgÜft HfT.StMBOOL VArl'VOUfrO'JWtN /N een van slijtage en ouderdom jammerend bouwwerk aan een sombere, altijd stinkende gracht ben ik in mijn jonge jaren korte tijd kantoorbediende geweest. Ik zuchtte cr onder de terreur van een bijzonder grimmige directeur, die van vroeg tot laat als een on getemde baviaan over zijn kraken de vloeren liep te stampen, moker- hard op zijn bureau dreunde en zó luid schreeuwde dat ieder hem angstig naar de ogen keek. Soms rinkelde plotseling de telefoon op mijn bureau en knarste zijn stern: „Kom hier". Méér zei hij niet. want daarin was hij net Willem Royaards, die eens voor het station in een taxi sprong en de chauffeur toevoegde: „Naar mijn moeder". Toen ik pas op dat kantoor werkte placht ik, na zo'n telefo nisch bevelonmiddellijk naar zijn kamer te snellen, maar al spoedig leerde ik hoe roekeloos dit was. Zodra je binnenkwam vroeg hij namelijk iets moeilijks, bijvoor beeld: Hoeveel kilometer is het van hier naar Marakech?" en wee je gebeente, als je het antwoord dan niet onmiddellijk kon opspui ten. Door ervaring gerijpt, zorgde ik er dan ook al spoedig voor. zyn kamer nimmer te betreden voor en aleer ik mij had voorzien van ver scheidene mappen vol met alle ge gevens waarna hij mij redelijker wijs kon vragen. Op een middag ging weer de te lefoon cn hoorde ik het bekende bevel: „Kom hier!" „Ja meneer", zei ik en belde af. Haastig begon ik nu de mappen bijeen te garen, zonder welke ik straks een huikje op de baren rou zijn. Hier waren de afstandtabel len, daar de financiële cijfers en nu moest alleen dat kleine, gele boekje met dc geaevens van vorig jaar er nog by. Terwijl ik er ze nuwachtig naar zocht ging de te lefoon opnieuw. „Ja?" „Kóm nou toch!", schreeuwde hy. „Dadelijk meneer Ik vond eindelijk het boekje, pakte de hele boel onder mijn arm. sprong op, struikelde nog even over de telefoondraad, kwam weer overeind, rende de gang in en klopte even later hijgend op zijn deur. „Ja!" Een kreet als een vlammenwer per. Ik deed mijn das recht en stapte binnen. „Goedenmorgen." sprak ik stem mig. Maar ik zag hem niet. Ter wijl ik verbaasd dc kamer rond keek. hoorde ik hem geërgerd knarsen: „Achter het bureau, sukkel!' Pas toen ik omliep zag ik hem zitten. Ik zei toch al dat het ge bouw reeds zoveel eeuwen stond9 Nu. eindelijk was zijn geweldig corpus dan toch door de lang ge tergde vloer gezakt. Alleen zijn bovenstuk stak er nog uit, of hij in zijn eentje Jan Rasscmusje speelde. De telefoon had hij op dr vloer getrokken en zijn bars. bol nelaat stond nog dieper versom berd dan anders, toen hij beval: „Trek me d'r uit." Zijn broek was wat gehavend toen hij weer volledig naast mij oprees. Zuur sprak hy: „Die mapjes kun je wel weer meenemen." En na enig misprijzend tanden knarsen: Wanneer zul je die boel nu eindelijk eens van buiten kennen?" Want het leven ging dóór KRONKEL (Van onze correspondent) AMSTERDAM Er hing Maan dagmorgen een natte kille mist over het Jonas Daniel Meyerplein, toen burgemeester mr A J. d'Ailly uit een schare van enkele honderden mensen naar voren trad om een krans te leggen bij het voorlopig monument voor de gevallenen. Vier oud-BS-ers in de blauwe overall stonden stram toen de burgemeester de witte tulpen tegen het houten schot vlijde, waar in gouden let ters de namen van hen glansden, die in 1941 voor de Duitse vuur- peletons vielen. Zo herdacht Amsterdam zijn Fe bruaristaking 1941. Achter de bur gemeester stonden alle wethouders, daarachter vele gemeenteraadsleden en bekende figuren uit het verzet. De politie-muziekkapel speelde het Wilhelmus, daarna begon een zwij gend defile. Naast de krans van het gemeen tebestuur lagen al spoedig meer bloemen, een krans van de Diamant- bewerkersbond, kransen van kerke lijke afvaardigingen, de verzetsorga nisaties. Daarna kwamen de eerste particulieren, 's Middags lagen de bloemen hoog opgetast voor het monument In de Westerkerk te Amsterdam is 's avonds een plechtige herden kingsbijeenkomst gehouden. De communisten, die zich aan de gezamenlijke herdenking hadden Pleidooien gehouden in zaak-De Boer LEEUWARDEN. Maandag zijn voor de president van de civiele kamer der arrondissementsrecht bank de pleidooien gehouden inzake de vordering van de heer P. de Boer te Drachten contra de Staat der Nederlanden. De heer De Boer. die in October 1949 gearresteerd is onder verdenking van fraude in zijn functie als directeur van de Stich ting De Nederlandse Soldaat cn als voorzitter van de Bond van Mobili satie-Invaliden is in eerste en twee de instantie vrijgesproken Thans is door de heer De Boer schadevergoeding voor zich en de bond geëist wegens onrechtmatige daad door de officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, mr dr F. Hollander, die zes dagen na de arrestatie van de heer De Boer een persconferentie hlëld, waarop naar eisers oordeel onjuiste méde delingen zijn gedaan. onttrokken, hebben Maandagmiddag om vijf uur langs het monument gedefileerd en daar bloemen en kransen gedeponeerd. Mozarthuis in Salzburg wordt niet herbouwd WENEN. Het woonhuis van Mozart te Salzburg, dat 16 October 1944 gebombardeerd werd, zal niet meer worden opgebouwd. Het ge deelte van het huis. dat bleef staan, zal tot Mozart-museum worden In gericht. Op het terrein zal een mo dern kantoorgebouw verrijzen. De familie Mozart heeft dit huis van 1773 tot 1780 bewoond. Mozarts ge boortehuis in de Getreidegasse in Salzburg is intact. (Advertentie l.M.) N.V. NOURYPHARMA DEVENTER Aan het Naundorff-mysterie zijn reeds honderden boeken gewijd trouwens Naundorff heeft zelf het eer ste voorbeeld gegeven door even na 1830 de Fransen op te schrikken met een boek over zichzelf en vijf Jaren later zijn verbanning te forceren met een nieuw geschrift, In 1845 kwam hij per nachtboot uit Engeland (waar aan slagen waren gepleegd tegen zijn le ven) ln Rotterdam, verhuisde naar Delft, stierf binnen een half Jaar aan een geheimzinnige ziekte cn ligt se dertdien In het Kalverbos begraven aU Charles Louis de Bourbon. De Dclftse gemeente-archivaris D P Oosterbaan heeft nu. aan de hand van nog onbe kende documenten en feiten, zijn eigen opinie gegeven over dit alles met opcnlatlng van enkele vragen welker oplossing steeds noodzakelijker wordt: waar zijn de documenten gebleven, waarop Koning Willem II en enkelen zijner ministers baseerden, dat Naun dorff de verbluffende pyrotechnlcus. Identiek was aan Charles Louis de Bourbon?. het koninklijk Huis archief heeft nl verklaard van geen desbetreffend document te weten Eodat het Naundorff-mysteric myi- terlc blijft. Maar Oosterbaan's boekje is zeer leesbaar J. M. Meulenhoff. Het Naun- dorff-mysterle. (Amsterdam. 4 90), en een goede aanvulling van alle reeds bestaande, critlsche lectuur.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3