DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Engeland in serie kan atoombom vervaardigen Energie-voorziening in de klem Reeds Labourre bouwde fabriek Verkeer eiste in 1951 nog altijd 1010 doden Bonn's defensiebijdrage: 10,2 milliard mark Saarkwestie zal spoedig worden geregeld -r Macht van een wit jasje Acht doden dooi lawines Zelfs Churchill kende Labours geheim niet Amerikaanse hulp onder mildere voorwaarden? ..Radmar van de Maasvlakte gehaald SOMBER PERSPECTIEF Steenkool- en olietekort zal voortdurend stijgen Alleen efficiënt gebruik biedt uitkomst W ielri jder door trein gedood 12e Jaargang, no. 49 Woensdag 27 Februari 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Po*thus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. k\\ Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER LONDEN. Engeland bezit de atoombom. En meer dan dat. Reeds de vorige (Labour)regering heeft ten koste van vele honderden millioen guldens een fabriek laten bouwen om het atoomwapen „in geregelde pro ductie" te nemen dat wil zeggen om atoombommen in serie te vervaar digen.. Deze onthullingen deed premier Churchill gisteren tijdens het debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, dat voor zover de leden al niet waren ingelicht stomverbaasd toehoorde. Onze correspondent te Londen te- i meerdere dingen had men niet in- lefóneert.: I gewilligd. Deze reactie van de La- De motie van de Labour-opposi- J>our oud-ministers kwam echter tie.' waarin Eden's aansluiting bij de k}at. slag was kennelijk voor politiek der vorige regering inzake Churchill en de oude rot haalde na- Korea aan de Engels-Amerikaanse verhoudingen werd welkom geheten, maar Churchill's falen om tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten aah die politiek voldoende uitdruk king te geven, werd „betreurd", is gisteravond met 318285 stemmen verworpen. Het kon niet anders dan dat het voortgezette debat, over Chürchills bezoek aan Washington het, zou op Woensdag 6 Febru ari zijn .gehouden, de dag waarop de koning overleed persoonlijke I Doch in dit geval hadden de La- en scherpe kanten kreeg. De La- bourministers met meer op de voor- bourmoaie Was een te persoonlijke waarde van voorafgaande raadple- bourmotie was een te persoonlijke ging gestaan. En Churchill ontken- aanval op de premier' en de oude tuurlijk uit de door zijn onthullinj veroorzaakte verwarring wat er maar te halen viel. Zo vermeldde hij nog, dat in September. Attlee en Morrison het Amerikaanse voorstel hadden geaccepteerd, dat ingeval van het mislukken van de wapen- stilstandsonderhandelingen en het hervatten der vijandelijkheden ep grote schaal „bepaalde actie zou worden ondernomen an een meer beperkte aard de. dat door hem of Eden tijdens hun bezoek aan Washington enige geheime of particuliere regelingen werden gemaakt of enige verande ring in politiek was overeengeko men. In een eerdere passage van zijn rede had Churchill nog eens de aandacht gevestigd op de regeling, die hij in Washington had getroffen, dat de atoombom vanaf Amerikaan se bases in Oóst-Engeland niet ge bruikt zal worden, zonder vooraf gaande Britse toestemming. Ook be schreef hij wat voor indruk het in Amerika had gemaakt, toen hij de Amerikanen kon vertellen, dat En geland wel in slaat was een atoom bom te produceren. Hij becritiseer- de de Labourregering. dat zij al die voorbereidingen voor zich had gehouden en tegelijkertijd de con servatieven tijdens de verkiezingen als oorlogshitsers had bestempeld. Churchill is een te strijdbaar man om zoiets onweersproken te laten. Het debat kreeg echter, ook dra matische kanten, toen Churchill hal verwege zijn rede begon met te vermelden, dat Mei vorig jaar, vóór de' besprekingen over een -wapen stilstand waren begonnen; de La bourregering op een Amerikaanse vraag, wat 'men dacht te doen in geval van aanvallen van lu'chtbases in China, geantwoord had, dat zij zich ..in dat geval zou aansluiten bij acties, die niet tot Korea be perkt bleven Dit veroorzaakte een ware ontploffing. De oud-ministers op de voorste Labourbank zwegen de eerste minuten na deze onthul ling echter als het graf en keken alleen maar pijnlijk en verrast. Ten slotte kwam Attlee met het argu ment, dat wat Churchill genoemd had maar een bepaald concreet punt betrof, namelijk wat men moest doen als de troepen in Korea van vliegvelden buiten Korea werden aangevallen. Er was geen analogie met '.Churchill's algemene belofte van ..prompte, vastberaden cn doeltref fende actje" en de vérplichting, die de Labourregering toen op zich had genomen. Deze ging niet verder dan y dat ene punt. De Amerikanen had den veel meer gevraagd, maar dié LE HAVRE De 53-jarige ge- pensionneerde meneer Curty rond het leven maar eentonig. Hij wilde Amerika wel eens zien en stapte op 4 Januari j.l. aah boord van de He de France", ge kleed in een wit jasje, zoals be dienden dat dragen Aan boord verstopte hij het jasje en speelde de rol van passagier. De nachten bracht hij aan dek door („voor de frisse lucht') en hij voedde zich met broodjes, die hij aan de bar kocht. In New York haalde hij zijn witte jasje weer voor de dag en passeerde zonder op te vallen de immigratie-ambtenaren Toen na een maand zijn geld op was en hij geen werk kon vinden bracht het witte jasje weer uitkomst en de terugreis slaagde even goed als de heenreis. Maar toen hij in Le Harre de loopplank a f ging. weer in zijn witte jasje, hield de politie hem aan. Dinsdag werd hij. voor het zon der betalen heen en terug reizen naar New York veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. v.J WENEN. Minstens zes personen werden gedood toen Dinsdagmorgen vroeg met donderend geraas een lawine neerkwam op enige keten in het dal Moserboden, waar een van de grootste Oostenrijkse ener giecentrales gevestigd is. De houten bouwsels werden door een enorme massa aarde en stenen i verwoest. 'I In het Noorse plaatsje Malus wer- den twee kinderen van zeven en drie jaar door een lawine bedolven, j Toen de beide meisjes werden uit- I gegraven, bleken zij reeds dood te zijn. (Van onze correspondent) \LONDEN Churchill's medede lingen over de Engelse productie van de atoombom heeft wellicht op het continent meer opzien verwekt dan gisteren in het Lagerhuis zelf. Daar werd zij volkomen in de scha duw gesteld door Churchill's ont hullingen over Labours afspraken met de Amerikanen. Ook moet men niet vergeten, dat het feit. dat En geland een atoombom maken kan en maakt, sinds het defensiedebat van November 1951 bekend was en dat toen Churchill Labour voor haar arbeid in deze heeft geprezen. Ditmaal gaf hij aan dezelfde fei ten een meer critische kant door Attlee le verwijten, dat hij het par lement buiten dit alles had gehou den en in het geheim grote som men aan atoomproductie had be steed en tegelijkertijd met waar Macchiavallisme daardoor ook de mogelijkheid open had gehouden om zijn tegenstanders te beschuldi gen ..oorlogshitsers" te zijn. Wat Churchill voor nieuws op dit stuk vertelde, zat in zijn medede ling dat hij zich. toen hij aan de re gering kwam. niet bewust v.as. dat de socialistische regering niet alleen de bom in een experimenteel sta dium had gemaakt, maar dat zij te\ens lal van millioenen ponden had uitgegeven om de belangrijke installaties op te richten voor haar „geregelde productie". ■èutêAm- Deviezenaanwas Ned. Bank 103 millioen AMSTERDAM De deviezen- voorraad van de Nederlandse Bank is vorige week weer met 103 mil lioen toegenomen. Goud- en deviezenvoorraad bedragen thans f2.139.000.000 Vorderingen en gelds waardige papieren in buitenlandse geldsoorten zijn. in waarde, boven het milliard gestegen (precies: 1.000.253.562). LISSABON. West-Duitsland moet in het begrotingsjaar 1952 1953 10.2 milliard mark bijdragen voor de. verdediging van het Westen. Dat is 1.05 milliard minder dan de commissie-Harriman had aanbevolen. De Westelijke I „Grote Drie" zjjn echter overeengekomen, dat Duitsland met dit verschil een deel van de kosten van de grenspolitie, de militaire pensioenen en de politie-troepen in Wcst-Berlijn moet betalen. De geallieerden hebben beloofd hun bezettingskosten voor de pe riode die voorafgaat aan het in wer king treden van de Europese Defen siegemeenschap. zo laag mogelijk te houden. De Westelijke Grote Drie hebben Dinsdagmiddag de Benelux-minis ters op de hoogte gebracht van deze laatste ontwikkeling in hun politiek ten aanzien van Duitsland. Naar verluidt stemden de Benelux-minis ters er mee in. MINISTER SCHUMAN BELOOFT: .Ver. ATalies zullen wellicht beslissen over Oostenrijks vredesverdrag LISSABON. Frankrijk zal met de regeling van het Saargeschil niet wachten tot het vredesverdrag met Duitsland wordt gesloten. Minister Schuman heeft verklaard, dat hij met Bondskanselier Adenauer zal gaan praten over de toekomstige status van het Saargebied. De Franse minister die een persconferentie hield nadat hij een uur met Acheson en Eden j had geconfereerd, zei te verwachten dat Engeland en Amerika garanties zullen geven voor de veiligheid van de Europese Defensiegemcensehan. in geval een der leden hij doelde op Duitsland uit deze organisatie zon treden Schuman dacht dat dergelijke garanties alle zes leden geljj- I kelijk zouden beschermen. I Schuman die met Eden en Ache- son over de mogelijkheid van een vredesverdrag met Oostenrijk had j gesproken, zei dat het geschil met Rusland over een Oostenrijks staats verdrag misschien aan de Verenigde Naties zal worden voorgelegd, in dien geen overeenstemming wordt bereikt. Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten hadden echter op dit punt nog geen beslissing geno men. Volgens Schuman was het onmo gelijk om tot algehele overeenstem ming over het te sluiten staatsver drag te komen, omdat Rusland „an dere kwesties, die geen betrekking hebben op Oostenrijk, zoals het vraagstuk Triest" te berde heeft ge bracht. De drie Westelijke mogend heden waren vast van plan een einde aan de impasse te maken, zei Schuman. Uiii'ft In Engeland en Amerika wordt ieder jaar op ..Dikke Dinsdag" een jndilPGBnefcoekerirace gehouden. In de Jaf'UEngelse wedloop won. evenals het vorige jaar, de nu 22-jarige me- vro-<-Isabel Dux die men op de 1 o.o boven met flinke voorsprong oar de kop ziet gaan. Foto onder: de winnares neemt een van haar prijrer, de traditionele kus vah de koster van Olney, in ontvangst. Om de landénwedsf-ijd te winnen U'o.? mevrouw Dit echter niet snel genoeg: in Amerika liep miss Zim'mèr'mann de afstand van 378 meter in CS seconden: mevrouw Oi.c dcë'.. er 70,8 seconden over. nrif- ftjj« WASHINGTON Er zijn ernsti ge bezwaren gerezen tegen de be paling. dat ieder land, dat huipont- vangt van Amerika, krachtens de wet op de Wederzijdse Beveiliging zijn volle medewerking moet ver lenen aan de defensieve taak van de vrije wereld. Hierdoor zijn reeds tien landen, waaronder Ierland en Mexico, van aanvaarding van die hulp afgeschrikt, terwijl de Indone sische regering tengevolge van de ondertekening moest aftreden. He State Department zoekt thans naar een meer bevredigende formu lering van de M.S.A.-hulp, aange zien de huidige formulering feitelijk bedoeld is als een bezwéring van de opositie van het congres, dat aan elke buitenlandse hulp de voor waarde van verplichte deelneming aan Amerika's verdedigingsplannen wil verbonden zien. Op dit punt schijnt wrijving te bestaan tussen het State Department en het Penta gon, d.w.z. de militairen. Wereldscheepsbouw: 3.642.564 ton in 1951 Engeland aan de kop; Nederland zesde LONDEN. Engeland ("met Noord-Ierland) neemt de eerste plaats in de wereldscheepsbouw in voor het afgelopen jaar. Op de tweede plaats komt Japan en op de derde plaats Zweden Dan ko men in volgorde: Duitsland, Frankrijk. Nederland en de Ver- enigde Staten. Er werden in 1951 in totaal 1022 nieuwe schepen te water gelaten van 100 bruto ton en meer. met een totaal van 3.642.564 ton. Voor rekening van Engelse werven kwam van dit totaal 36.8 procent of 1 341.000 ton De tonnage van de in Nederland in 1951 gebouwde schepen be droeg 216 869 ton. of 11.249 ton minder dan in 1950. In 1951 wer den 33 schepen van meer dan 15.000 ton gebouwd, inbegrepen het 51.500 ton metende Amerikaanse lijnschip „United States". AT VOOR V EER Grote temperatuur schommelingen DE BILT Het KNMI deelt mede: Het weer in Europa wordt nu al geruime tijd beheerst door een omvangrijk hoge drukgebicd waarin vooral in de ochtenduren uitgestrekte, mist- en wolkenvelden voorkomen. Af -en toe klaart het echter op en dan verkrijgt het weer een j voorjaarsachtig karakter. Cisteren steeg het kwik op sommige plaat sen in ons land zelfs tot 12 graden. In Midden-Engeland en Noordwest- Duitsland daarentegen bleef de be wolking en mist gisteren vrijwel de gehele dag aanivezig en als gevolg daarvan liep de temperatuur daar op sommige plaatsen niet hoger op dan tot ongeveer 3 graden boven nul. Ook boven de Noordzee komen mist- en wolkenbanken voor, die met noordelijke winden van tijd lot tijd ons land kunnen binnendrijven. De afgelopen nacht bleef het over al onbewolkt en als gevolg daarvan daalde de temperatuur op vele plaat sen tot even beneden het vriespunt. De laagtste temperaturen werden gemeld door de vliegvelden Soes- terberg en Deelen, waar drie graden vorst werd gemeten. De nachtelijke afkoeling veroorzaakte hier en daar ook mist. die in de ochtend weer spoedig optrok. Veel verandering tn het huidige weertype is er niet te verwachten. Samenhangend met de sterk wisse lende bewolking kunnen er evenwel vrij grote schommelingen in de tem peratuur voorkomen. Afgezien van wat motregen bij optrekkende mist, is neerslag van enige betekenis de eerste paar da gen niet waarschijnlijk. Inbrekende brigadier krijgt zeven jaar LEEUWARDEN. Zeven jaar de rechtbank de Drachter briga dier van politie J O. opgelegd O stond terecht wegen afpersing, in braak en brandstichting. Tournee Italiaanse Opera staat nu vast (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De tournee van het Italiaanse operagezelschap in April en Mei. waarover we reeds eerder berichtten, staat nu vast. Op gevoerd wordt Verdi's „La Travi-j. ta"; dirigent Gino Barsanti. in ie titelrol Magda Piccarolo. Voorstellingen worden gegeven in Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht. DE ENGELSE vrachtvaarder Radmardie wekenlang op de Maasvlakte aan de grond heeft gezeten, is Dinsdagmiddag vlot getrokken en naar Rotterdam ge sleept. Met de sleepboot Witte Zee" voorop vaart de sleep de Nieuwe Waterweg op. HOEK VAN HOLLAND Het zuigende zand van de Maasvlakte heeft het Engelse vrachtschip „Radmar", dat daar in de nacht van 12 op 13 Januari strandde, toch niet kunnen vasthouden. De slepers van L Smit en Co's sleep dienst hebben enkele dagen na de ..Marjory" ook de Radmar" in diep water gebracht. Dinsdagmid dag hadden de .Witte Zee", de „Maas", de „Argus" en de „Blan kenburg" vastgemaakt, nadat ber- gingsvaartuizen van Van der Taks Bergingsbedrijf de ruimen hadden leeggepompt. In het begin was er moeilijk beweging te krijgen in het diep in het zand gewaöde schip, maar ,'s middags om drie uur kreeg men het schip los en kon dieper water worden opge zocht. Dit heeft enige uren ge duurd maar langzaam werd de */aar roti te bereikt —eh voer de sleep de Waterweg binnen naar Schiedam, waar de „Radmar" op óp werf „De Nieuwe Waterweg" droog werd gezet. Conferentie Nederland Indonesië DEN HAAG. Als de Indone- sische delegatie op 2 Maart naar Djakarta terugkeert betekent dit niet, dat de besprekingen met Ne derland worden afgebroken. Zij worden alleen opgeschort tot na het vormen van een nieuwe Indo nesische regering. MET RODE spoor- pet en „spiegelei" gewapend bewaken sinds Dinsdagmor gen leden van de jeugdbrigade éen uur per dag de overweg te Heiloo, die wordt afgeslo ten door Ameri kaanse korte spoor bomen. Heiloo heeft de primeur van de ze (hulp-) beveili ging. De jongens staan bij de over weg een half uur vóór schooltijd en een half uur er na. Hun taak is vooral de jeugd veilig over te brengen. Zodra de bel. waarvan de spoorwegoverweg is voorzien, begint te luiden zetten zij het verkeer over de overweg stop. De bel klingelt even voordat de bomen omlaag gaan; het was steeds gewoonte geworden, voordat de bomen daalden, nog snel de spoorweg over Uiterst gevaarlijk natuurlijk. Niet alleen de schooljeugd houdt zich nu aan het teken der jeugdbriga- de. ook de groten doen het. Zelfs auto's stoppen. Overiqens erg ver standig, want de be1 is vaak moei lijk te horen. De jeugdbrigade in. Heiloo zal wel navolging vinden. DEN HAAG. Het staat er met de toekomstige energie-voorziening In ons land niet best voor! Dit bi ijkt uit het rapport, dat daarover is opgesteld in opdracht van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Het energie-vcrbruilc zal in 1960 rond 26 millioen ton standaard-steenkool bedragen, in 1970 zelfs 32 millioen ton. Men verwacht een eigen productie van 14 millioen ton standaard-steenkool (kolen, olie. aardgas en waterkracht omgerekend in standaard-tonnen steenkool). In 1960 zal de invocrbchoefte dus 12 millioen ton en in 1970 18 millioen ton zijn. De Ver. Staten zullen we! niet bereid blijven Europa bij de invoer van steenkool financieel te steunen omdat men daar meent, dat Europa zelf voldoende kolen in do bodem heeft oni aan eigen behoeften te voldoen. Ons land staat er, wat dat betreft, niet schitterend voor: zelfs als de mijnen bij Vlodrop in volle productie z.ijn (over ongeveer 15 jaar), zal onze koIcnpmducUe jaar lijks wel niet stijgen boven de 13 millioen ton. Sombere geluiden laat de com missie ook horen over de olie-pro ductie in ons land. Het verwacht een afnemvn van de opbrengst der Schoonebeekse velden Een vrij ge ringe compensatie daarvan verwacht zij van de aardgas-voorziening en energie uit waterkracht. Van ener gie-winning uit getijde-beweging (verschil in waterstand door eb en vloed», zoals aan de Franse en Brit se Atlantische kusten wordt voor bereid. verwacht do commissie voor ons land niets. Wèl van energie voorziening in electrische centrales, aangedreven door kern-energie. Maar in wetenschappelijke kringen verwacht men niet. dat dit binnen tien jaar mogelijk is. Rest dus bevordering van een uiterst doelmatig gebruik van de beschikbare hoeveelheid energie, waarvoor de commissie intensieve propaganda aanbeveelt. Vier millioen ton van het tekort in I960 kan worden gedekt, door invoer van vloéibarè brandstoffen uit het Midden-Oosten. Rest een tekort \an 8 millicv-n ton steen kool. Buiten een ernstige economi sche depressie gerekend, zal Neder land dit lang niet in zijn geheel uit Europese landen kunnen dekken. De Schuman-oi ganisatie zal daar aan weinig kunnen verbeteren, meent de commissie. Dekking van onze energie-be hoeften is niet te verwachten, tenzij steenkool uit Amerika wordt ge ïmporteerd. van steenkool op olie wordt overgeschakeld en de be schikbare energie zo efficiënt mo gelijk wordt gebruikt. te wippen. RELATIEF MINDER SLACHTOFFERS DEN HAAG. Het verkeer in 1951 eiste, volgens voorlopige gegevens van het C.B.S. 1010 doden, 11605 zwaar- en 9989 licht-gewonden. Dat deze getallen helaas weer hoger zijn dan de overeenkomstige cijfers voor 1950 zal niemand evenwel verwonderen. Het verkeer Is immers in het afgelopen Jaar belangrijk toegenomen. Uit een door de KNAC gemaakte vergelijking met de cijfers over de jaren 1950 en 1949 blijkt, dat het aantal dodelijk getroffen slachtoffers in 1951 ten opzichte van 1950 met 7 procent is toegenomen, de toeneming van 1949 op 1950 daarentegen 16 procent bedroeg. Relatief is er dus een voor uitgang. Ook bij het aantal zwaargewonden is volgens de KNAC dezelfde tendens waarneembaar. Hoewel er een toeneming is, is deze 50 procent min der dan in het voorgaande jaar. Aangezien op 1 Januari 1951 de nieuwe verkeersvoorschriften in werking zijn getreden, zou naar de KNAC meent, hieruit voorlopig kunnen worden geconcludeerd, dat de wijziging der maximumsnelheids-bepalingen geen of geen noemenswaardig effect heeft gehad op de mate van ernstige gevolgen van verkeersongevallen. Bomen niet gesloten? GELEEN Terwijl er Dinsdag morgen een dikke mist hing is de 49-jarige J C Hansen uit Munster- geleen op zijn fiets door de niet gesloten spoorbomen van de be waakte overweg tussen Lutterade en Beek-Elsloo gereden en door de electrische trein van Sittard naar Maastricht gegrepen. Het slacht offer werd vrijwel op slag gedood. Zijn deerlijk verminkte lijk werd nog honderdzestig meter meege sleept. Volgens mededeling van de Ned. Spoorwegen waren de spoor bomen dalende toen het slachtoffer de overweg wilde passeren. Een autobus kwam door krach- tig remmen nog juist op het eer ste spoor tot stilstand. Op dat ogenblik werd Hansen op het tweede spoor door de trein mee gesleurd. De bestuurder van de autobus verklaarde aan de politie, dat de spoorbomen zowel voor als na het ongeluk in opwaartse stand stonden. Naar hij heeft medege- deeld wordt dit door andere# ber vestigd. I Nederlands bijdrage voor defensiewerken fl 60 millioen AMSTERDAM. Bij zijn te rugkeer uit Lissabon op Schiphol verklaarde minister Staf vandaag, kort na middernacht, dat de bij drage, welke Nederland moet le veren voor infra-structuur vliegvelden, verbindingen en hoofd kwartieren voor algemeen gebruik ruim zestig millioen gulden zal bedragen. Dit jaar. zeide hij, zul len er 25 parate divisies zijn voor de West-Europese verdediging. De Nederlandse bijdrage zal bestaan uit één parate divisie en twee lichtingen in opleiding. Minister Stikker wordt Donderdag en mi nister Lieftinck Zaterdag terug verwacht. Aanhoudend droog Weersverwachting geldig van i Woensdagavond tot Donder- dagavond: r In de nacht en ochtend in g het binnenland temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk vorming 7 I van mist. Morgen overdag f 'i droog weer en overdrijvende l wolkenvelden. Zwakke tot ma- f- i tige Noordelijke tot Noord- Oostelijke wind. Over hel al- E l gemeen iels lagere temperatu- ren dan vandaag. 23 Fcbr. Zon op 7 u 30 m onder 13 u 16 m; Maan op 8 u 17 m onder 22 u 54 m. HET WEEK IN EUROPA 7 uur voormiddag Oslo Berlijn Londen l Parijs Wenen Innsbruck Nice Rome Warschau Amsterdam I I d Weers Wind- c toestand 1 richt r nevel stil A nevel NW 3 onbew. NNO -1 1. bevv. stil 1 regen WNW 3 zw. bew. stil —6 onbew. NW 5 nevel stil 7 nevel NNO 0 1. bew. NNW 3

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1