Raad zet eerste schreden op weg naar flat voor Ouden van Dagen Meubelbeurs geopend door mr Eenhorst Burgerzinlening bijna voltekend STADSVENSTER Maurits Dekker stemt ons tot nadenken Er komen negentig woningen aan Isseltseveld DE AVONTUREN VAN KAPITEIN Woninginrichting in eigen stad doet voor niets onder Hamerstukken Woensdag 27 Februari 1952 (Van een onzer verslaggevers) Amersfoorts Raad heeft zich opnieuw verdiept in het probleem van de woningbouw. Het euvel van de samenwoning moet zo snel mogelijk de wereld uit zfjn- Bfj de besprekingen over de woningbouw staat dit sombere decor dan ook altijd op de achtergrond. Zo ook gisteravond, toen de Raad moest beraadslagen over een voorstel inzake de financiering van de bouw van een flat voor ouden van dagen. Die flat moet er komen, daar is de Raad het wel over eens. Over de financiering van dit belangrijke object waren enkele raadsleden nogal ongerust. Er is veel over gezegd, maar ten slotte was men het er wel over eens, dat het college wat armslag moet hebben om de financiering van genoemde bouw voor tc bereiden. Het college denkt aan de vorming van een coöperatie nu de volledige finan ciering niet meer voor rekening van de gemeente kan komen. overtuigen. Over het voorstel werd niet gestemd. B. en W. kunnen dus verdere stappen ondernemen. T.z.t. komt er dan wel een voor stel in de Raad om tot het bou wen van de flat voor ouden van dagen over te gaan. Wij hopen van harte, dat dit spoedig zal zijn. HOGE HUREN Over de te bouwen negentig wo ningen aan het Isseltseveld heeft de Raad nogal het een en ander gezegd. De heer F. deFeber (VVD) had wel de mees te bezwaren. Hij betreurde, dat de Raad niet eerder kennis had kun nen nemen van de stukken, die betrekking heb ben op dit plan. Hij vond dat eigenlijk wel een beetje vreemd. Spr. bezwaren waren vooral ge richt tegen de hoge huren, die naar zijn inzicht voor een belangrijk deel worden veroorzaakt door de kosten voor de centrale verwar ming. Hij wenste dan ook die cen trale verwarming uit het bouwplan verwijderd te zien. Dr B. S. A. Al (PvdA) had be zwaren tegen de insinuatie van de heer De Feber over het laat sturen van de stukken. Hij wenste zich daarbij althans niet aan te sluiten, Het huurprobleem vond spr. een landelijk probleem. Ook de heer K. Coolen (KVP) bleek een fel tegen stander van die centrale verwar ming te zijn en de heer J. van Stek (CHU) betwijfelde het of men deze woningen in de toekomst zal kun Nog geen windscherm op Varkensmarkt De heer P. Hermans (KVP) ver onderstelde, dat niemand in de Raad tegen het bouwen van een dergelijke flat zou zijn. Twee be langrijke factoren komen naar voren. Men bouwt woonruimten voor ouden van dagen en men wint woonruimten. Spr. vroeg zich af wat er nu gaat gebeuren. Uit de stukken valt niet veel op te ma ken. In ieder geval voelde spr. er niets voor. dat B. en W. zich zou den binden. De heer P. Kalkman (CHU) had ook tal van bedenkingen. Spr. ging uit van de gedachte, dat de flat bestemd is voor minder draag krachtige ouden van dagen. Het kwam de heer Kalkman vreemd voor. dat deze mensen in een bij de flat geprojecteerd hotel moe ten gaan eten. Waar moeten ze dat van betalen? vroeg spr. zich af. Ook de heer Kalkman wenste meer te weten over de bedoelingen van het college. De heer W. van Apeldoorn vond. dat er tal van vraagstukken op duiken. Hij heeft het college aan bevolen eens verder te kijken. Elders in Nederland zal men ook wel met een dergelijk object bezig zijn en misschien kunnen we dan ook nog wel wat van het buitenr land leren. De heer dr B. S. A. Al herinner de de Raad er aan, dat het aan vankelijk in de bedoeling lag dat deze flat voor ouden van dagen geheel voor reke ning van de ge meente zou wor den genomen Sprekers fractie gaat in principe met het voorstel van B. en W. ac- coord. De hotel kwestie, de eigen domskwestie en die van het be heer zijn het be kijken nog eens waard. In een ver gadering van belanghebbenden komt men straks misschien tot goede suggesties. Spr. zag het voor stel als een principe besluit van heel in de verte. Hij was het met de heer Kalkman eens, die nog had betoogd, dat het prettig en correct van het college was dat de Raad volledig is ingelicht. EEN SEIN Wethouder J. Koopman (PvdA) zeide. dat het voorstel niet veel meer is dan een sein. dat er iets gaat gebeuren. B. en W. vragen machtiging om verder te gaan. De wethouder herinnerde de Raad er aan. dat voor de f 150.000.welke de gemeente in dc eventueel te stichten coöperatie zal steken wel een principebesluit nodig is. Als alles loopt zoals B. en W. het ver wachten dan komt de zaak terug in de Raad. De heer Koopman ging vrij uitvoerig in op de gemaakte opmerkingen en betoogde dat de gemeente met deze zaak geen sprong in het duister doet. De ge meente wordt voor de helft eige naar van dit coöperatieve bezit. Spr. was erkentelijk voor de sym pathie uit de Raad. Na een korte toelichting van de voorzitter kwam de Raad nogmaals in beweging over de flat voor ouden van dagen. Men was nog al ge schrokken van wethouders medede ling over het principebesluit van die f 150.000— Het was zelfs zo. dat de heer Hermans zich min of meer van het voorstel distancieer- de en ook dc heer Kalkman krab belde terug. De heer Van Apel doorn zag geen moeilijkheden. Die f 150.000.zijn niet verdwenen. De heer Al was ook niet ongerust ge worden. Ten slotte slaagde wethou der J. Koopman er in de Raad te Dr Al Feber J. Koopman huurders volgens spr. maar hij zou toch graag willen zien dat B. en W. bij huisvesting informeerden of het gemakkelijk zal zijn deze huizen met hoge huren (van f 10.— tot on geveer f 13.plus verwarming) te verhuren. Wethouder J. Koopman (PvdA) deed uit de doeken, aat de toekom stige huurverho gingen al in de huren voor de woningen op het Isseltseveld zijn verdisconteerd. De kosten voor de centrale ver warming zijn misschien wat hoog geschat, maar er zijn tal van voordelen, die de wethouder dan ook onom wonden gaf. Wij moeten de men sen ook nog op voeden in die richting, dat zij. die een behoorlijk bedrag voor een woning uit kunnen geven, dat ook zullen doen en niet in een goed kope woning kruipen. De heer Coolen was het met de wethouder eens, dat men niet aan de bevroren huren kan vasthouden, maar die centrale verwarming bleef hij een experiment vinden. Nogmaals pleit te de wethouder krachtig voor dit plan, dat naar zijn inzicht een van de meest efficiente bouwplannen is. De heer De Feber vroeg stemming en verloor die veldslag met 261. GEEN SCHERM De heer Van Apeldoorn boekte nog een klein succes toen B. en W. accoord gingen met zijn voorstel om nog even te wachten met dat windscherm voor de verkeerspoli tie op de Varkensmarkt. We gaan volgens de heer Van Apeldoorn nu toch warme dagen tegemoet. Over dat scherm kan men zich dan nog wel even beraden. Hij kreeg daar bij steun van de heer W. J. A Bar- tels (PvdA), die zeide het tot op zekere hoogte eens te zijn met de heer Van Apeldoorn. Spr. vond de poging tot bescherming wel goed. maar hij achtte de oplossing uit verkeerstechnisch oogpunt niet ge lukkig. Spr. vond het gewenst deze zaak nog eens te hekijken. Hij voorzag verkeersmoeilijkheden. B. en W. en de Raad gingen er mee accoord om het voorstel aan te houden. Veel belangrijke dingen zijn er na hetgeen hierboven geschreven is niet aan de orde geweest. Elders vindt U de hamerstukken en de besluiten waarover een paar korte nen verhuren. De nood geeft wel opmerkingen zijn gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Met een behangersschaar knipte de voorzitter van de Kamer van Koop handel, mr. F. C. A. Eenhorst, gistermiddag om half vier in de Markthal een koord van matraspluizen door. De AWITO-meubelbeurs, die tot en met Zaterdag is te bezichtigen, was daarmee officieel geopend. 1329. De ankers wor den gehiewd en met een gunstige wind onder neemt „Het Hof van Holland* zijn lange reis. Langzaam verdwijnt de vaderlandse kust. Het laatste ziet Van Riebeek de stompe toren van Brielle. Wanneer zal hij zijn familie terugzien? Maar hij gaat gauw naar zijn hut om zijn medi cijnkast te ordenen; zo lang hij bezig is. denkt hij niet meer aan bet afscheid's Avonds, aan tafel, hoort hij, dat er tussen de schipper en zijn stuurman verschil van mening is over ie te volgen koers. Robert Janszoon wil liefst op i reis naar de Oost maakt, voelt er meer voor om i rische eilanden. Die streken kent hij van vroe- de Azorcn aanhouden en dan oversteken naar <je Afrikaanse kust te houden, langs de Cana- gere reizen. Pernambuco, maar de schipper, die zijn eerste I Hechte band tussen bedrijven Namens de Gezamenlijke Woning inrichters Bedrijven van Amers- een wisselwerking moeten zijn tus sen de sfeèr van het gezin en de inrichting van de vertrekken. PROBLEMEN VAN NU De woninginrichter staat echter voor de problemen van nu: deze tijd kent geen eigen stijl, men zoekt naar nieuwe vormen. De vak- De volgende agenda-punten gingen gisteravond of onder dc hamer door ot werden na enkele opmerkingen z.h.s. aangenomen: Voorstel tot het verlenen van een crediet ten behoeve van een geschenk aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Afwijzend advies naar aan leiding van het verzoek van N. A Peereboom om wijziging van de win kelsluitingsverordening. Voorstel tol verhoging van het voor "t toekennen van premlën \oor woningverbetering en -splitsing beschikbaar gestelde cre diet oorstel tot het verlenen van een crediet voer de verplaatsing en weriei- lnrichting van de speeltuin aan dc Noordewierweg. Voorstel tot het ver lenen van een crediet voor het verlen gen van de Gérard Doustraat. Voorstel tot aankoop van het perceel Mon nikenpad 43 met bijbehorende grond van H. C. Ravesloot. Voorstel tot aankoop van een gedeelte van de rivier de Ecm. gelegen tussen de Koppelpoort en de z.g.n zwaaihaven, van de provincie Utrecht. Voorstel tot aankoop van een perceel grond, gelegen achter het per ceel Pullstraat 26. van mejuffr. R. van dc Bor c.s. Voorstel tot aankoop van percelen grond, gelegen nabij de Lien- dertseweg van E. van Daatselaar en H. van wageningen. Voorstel tot aan koop van een perceel grond, gelegen aan de Liendertseweg. van H. Groen. Voorstel tot aankoop van het perceel Lieve Vrouwestraat 25 van D. van Schooneveld, Voorstel tot aankoop van «en perceel gras- en bouwland, gelegen nabij de Liendertsweg. van H. Elschot. Voorstel tot aankoop van de percelen Lageweg 13 tot en met 26 van ds J. W Slertscma. Voorstel tot verkoop van een gedeelte van de Leusderheidc. ge legen aan de Doornsegrindweg, aan de pro\incle Utrecht. Voorstel tot aan koop van eon perceel industrieterrein, gelegen aan de Nijverheidsweg, aan L. A. A. van Hamersvcld N.V. Voorstel tot verlaging van de door de vereni ging „Amersfoortse industrie- en huis houdschool" in verband met de aan koop van een aan de Kapclweg gelegen perceel bouwterrein verschuldigde ren te. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling met H. H Stikvoort, betreffende gronden, gelegen nabij de Woestijgerweg en de Everard Meijsteiweg. Voorstel tot vaststelling van de bedragen van de voorschotten op dc vergoeding, bedoeld in artikel 101 der lager-onderwljswet 1920, vonr het gewoon- en uitgebreid lager onderwijs voor het )flar 1952- Voorstel tot voor lopige vaststelling van de over 1950 voor het openbaar lager onderwijs uit gegeven bedragen. Voorstel tot vast stelling van de voorschotten op de ge meentelijke bijdragen ten behoeve van de bijzondere scholen voor buitenge woon lager ondeiwijs (zwakzinnigen» voor het jaar 1952. Voorstel tot voor lopige vaststelling van de over 1959 voor het openbaar buitengewoon lager onderwijs uitgegeven bedragen Voor stel tot wijziging van het raadsbesluit van 27 Juli 1948. nr. 282, inzake de subsidiëring van de openbare leeszalen en bibliotheken. Voorstel tot vaststel ling van het subsidie over het jaar 1950 voor de afdeling gezinsverzorging van de commissie ..Wijkzorg" van de Ne derlands Hervormde diaconie. Voorstel tot wijziging van de alphabetische stra- tenlijst. als bedoeld ln artikel i van de algemene politieverordening voor de gemeente Amersfoort. Voorstel tot vast stelling van het getal wekelijkse les uren. gedurende hetwelk in 1952 aan foort heette de heer J. W. van Ach- opleiding is nu zo. dat de woning terbergh de genodigden welkom, inrichters in staat zijn een ver Namens het gemeentebestuur wa ren aanwezig de wethouders A J. Cursus verkoopkunde trekt velen aan De F.A M heeft het initiatief ge nomen om te komen tot oprichting van een cursus in verkoopkunde voor allen die hun arbeid vinden in het mooie en zeer verantwoordelij ke vak van verkopen. Al te vaak is men van oordeel, dat voor het op treden als verkoopster of verkoper in een zaak of bedrijf weinig of geen scholing nodig is Een zekere flair, welbespraaktheid en een do sis handigheid worden voldoende geacht om in dit vak te slagen. Echter blijken er geheel andere factoren voor zulk een slagen aan wezig te zijn. Vandaar dat de F.A.M de mid denstanders en het kopende publiek heeft willen dienen door deze cur sus te organiseren. Dat de behoefte daaraan gevoeld wordt, bleek wel uit de grote aan melding, Deze overtrof dermate de verwachting, dat er twee cursussen moesten worden gehouden en wel op Woensdag- en Vrijdagavond. Door deze uitbreiding is het mo gelijk nog enkele deelnemers in te schrijven. Inlichtingen geeft het se cretariaat t an de F.A M., Snou- ckaertlaan 2. telefoon 6015. Aan het einde van de cursus, die tien weken duurt, wordt een prac- tisch en een theoretisch examen af genomen en aan de geslaagden een diploma verstrekt. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrikus. z. van G- de Kruijf en H. Berendse: Frank Robert. T. van D. J. H. Blesta en M F. G. Koe- voets; Cornells Adrianus Gerardus. z. van Th. Hagebeuk en H. M. Laarhoven: Arie Leendert, z. van Ph. van Ouwer- kerk en H E. dc Wijs: Johannes Alber- tus. z. van E. J. van der Kraak en N. Knoppers. Gehuwd: L. A Kerkhof en R. A. de Ridder- G. L>. Kranen en E. van der Veer. Spiekermann en C. van Zwol. Ver der zagen we enkele raadsleden en hoofden van drenst, vertegenwoor digers van de middenstands-orga nisaties FAM en WAS, afgevaardig den van de Nederlandse Bond van Patroons in Meubileringsbedrijven en van de Vakgroep Woninginrich ting en vertegenwoordigers van de Technische en Industrieschool. De heer Van Achteibergh wees er op. dat een tentoonstelling van woninginrichting in deze tijd een gevaarlijk iets is. omdat de menin gen sterk uiteen lopen. Men heeft zich echter niet laten weerhouden door eventuele critiek. Dank bracht spreker aan de leden van de voor bereidingscommissie, die veel werk hebben verzet voor de beurs. Mr Venhorst begon zijn toespraak met naar voren te brengen, dat het contact tuspen de jubilerende geza menlijke woninginrichters en de Kamer \an Koophandel reeds werd selcgd kort nadat deze organisatie tien jaar geleden was opgericht. Ze droeg toen de naar commissie, om het verenigingskarakter tegen over de bezetter te camoufleren. Het belangrijkste werk heeft de organisatie gedaan bij de woning inrichters zelf, aldus mr Eenhorsl. Onder leiding van de heer Van Achterbergh. die vrijwel gedurende de gehele lijd voorzitter is geweest, is tussen de woninginrichters van klein- cn grootbedrijf een hechte band ontstaan. Er is begrip ge kweekt voor de verantwoordelijke taak. die men heeft. De Nederlan der streeft er naar. zim vriie ti)d zeveel mogelijk in eigen woning door te brengen Er zal daarom Hoevelaker ernstig gewond De heer Geurt van Kullen uit Hoevelaken is gisteren ernstig ge wond. toen hij door een militaire vrachtauto op de hoek var de HogewegRandenbroekerweg werd aangereden. Met een gebro ken dijbeen, een gebroken arm, een hersenschudding en schaaf wonden is het slachtoffer opgeno men in het ziekenhuis De Lichten berg te Amersfoort. Van K„ die uit Hoevelaken was komen fietsen, liet op het kruis punt een colonne militaire vracht auto's passeren Op een gegeven ogenblik was er een grote gaping tussen de wagens, en Van K. wilde daarvan gebruik maken om snel over te steken. Toen hij bijna de weg gepasseerd was. kwam de eer ste auto van het tweede deel der colonne de hoek om. De wagen nam de bocht uiterst links, en reed Van K. aan. inrichters in staat zijn een ver antwoorde keus te doen voor de cliënt, die geen uitgesproken eigen smaak bezit. Een gelukkige omstandigheid is. dat het publiek, door woningnood gedwongen, meer dan vroeger er prijs op stelt zijn weinig omvang rijke meubilair van goede kwaliteit te hebben Duidelijk bracht mr Benhorst naar voren, dat burgerij en overheid van Amersfoort er nog te weinig van doordrongen zijn. dat men voor inrichtinc van huis of kantoor in eigen stad volledig te recht kan. Met de wens. dat de meubelbeurs in de hal er toe zou mogen bijdragen verandering in de ze verkeerde opvatting te brengen, opende mr Eenhorst de tentoonstel ling. De genodigden maakten hierna een rondwandeling langs de diverse stands, en woonden tenslotte een filmvoorstelling bij. waar o.a, een kleurenfilm werd vertoond over de vervaardiging van Schotse wollen stoffen. ,,De wereld heeft geen wachtkamer toneelstuk over de atoombom Hoe lang nog zal het duren dat de menselijke energie en het menselijk vernuft de weg gaan naar de volkomen vernietiging van hetgeen in eeuwen is opgebouwd? Waarom de mysterieuze kracht van de atoomenergie niet uitsluitend aangewend om de vrede, het geluk der mensheid te dienen? Waarom staan aan de bronnen van die menselijke energie de diplomaat en de generaal en putten er de levenssappen uit voor een nieuwe (alles ver nietigende) oorlog? AG moet mensen teleurstellen Zo ongeveer drongen zich bij Maurits Dekker de vragen op. Hij hield zich bezig met de verschrik kelijke gevolgen van een atoom oorlog. Hij stelde zich een probleem en werkte dat uit in een toneel stuk „De wereld heeft geen wacht kamer". Zijn probleem is zo oud als de mensheid. Daar herinnert de auteur ons te weinig aan. Even grijpt Dekker in de geschiedenis terug. Hij laat professor Charles Thomson (Ben Groenevcld) zeggen, dat de uitvinding van het buskruit, van de stoommachine, kortom vele uitvindingen keer op keer opstan dige reacties wekten. Opstandig, c-mdat het menselijk vernuft in dienst stond (en staat) van Mars. Het probleem is oud, heel oud. Het begon niet met het buskruit. Misschien wel met het stenen tijd perk. Toen al leerden mensen, dat een stenen hamer kon dienen om te doden. Zo keert de menselijke energie. zich tot-vandaag-de-dag tegen zichzelf. Dekker beperkt zich dus tot onze de openbare scholen voor voortgezet ge woon- en uitgebreid lager onderwijs vakonderwijs zal worden gegeven. Gunstig advies naar aanleiding van hei door het bestuur der „Vereniging tot bevordering van het Christelijk natio naal schoolonderwijs" gedane verzoek om ingevolge artikel 72 der lager on derwijswet 1920 medewerking te verle nen voor de aanschaffing van leermid delen en schoolmeubelen ten behoeve van de school aan de Dollardstraat. Gunstig advies naar aanleiding van het door het bestuur der .Vereniging tot bevordering van Christelijk nationaal schoolonderwijs" gedane verzoek om ingevolge artikel 72 der lager-onder wljswet 1920 medewerking te verlenen voor de verandering van de Inrichting van het gymnastleklokaol van de school aan de Rozenstraat en voor de aan schaffing \an hulpmiddelen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening aan die school. Voorstel tot overplaat sing van J van Duinen, hoofd van de Van der Palmschool naar de Joost van den Vondelschool. Voorstel tot wijzigin gen in dc gemeentebegrotingen voor de jaren 1951 en 1952. (Eigen bericht) De Amersfoortse burgerzinlcning is büna voltekend. Uit alle lagen der bevolking is het geld binnengekomen. Ais er nu nog wat nadruppclt, is het mogelijk het bouwen van de 90 woningen aan het Isseltseveld te finan cieren. atoomtijd en schreef daarover een beklemmend toneelstuk. De dialo gen zijn dynamisch zoals in onze eigen tijd. En het verhaal0 Dr. James Thomson (Jan Hundling) redt m atoomstad duizenden van een ver schrikkelijke dood. Als op een ge geven moment in het laboratorium van de stoomfabriek de controle wegvalt over de verzamelde atoom energie zet James zijn leven in om een ramp te voorkomen. Hij ont komt niet aan de gammastraten, die zijn lichaam langzaam doen wegteren. Zo wordt James als vroeger de marmot het proefdier voor de medici. Prof. Thomson (James* vader) staat op de grens van twee werelden: moet hij in zijn wetenschap kiezen voor vernieti ging of opbouw? Hij wil gehoorza men aan de wetten van de Staat en zijn intellect. Ten slotte kiest hij de zijde van zijn stervende zoon. die. voor hij tot zijn moedige daad kwam. reeds had gekozen voor een wereld waarin vrede zal heersen. „Is er dan geen wachtkamer voor hen die van goede wille zijn?" vraagt James zich af. Dit uitzicht geeft Dekker ons niet. Er is geen wachtkamer. De gehele mensheid zal de tragedie van de atoomener gie moeten beleven. De wereld biedt geen wachtkamer voor dro mers en dichters. De wereld biedt wel ruimte voor de krachten, die voor de vrede willen werken. Maurits Dekker noemt de jeugd. Wij betwijfelen of dgt voldoende is. Maar.... het is beter nu een offer te brengen voor de vrede dan straks geofferd te worden aan Mars De auteur zegt het niet met deze woor den, maar dit is toch wel de kern gedachte van zijn toneelstuk. In dit, (gedwongen door het pro bleem) koud en somber verhaal, met de snijdende humor van Inge nieur George Benner (Ferd Sterne- berg) bloeit nog even de liefde op tussen James en de chemica Mary Holms (Bé Schenk). Het is een moeilijk te spelen stuk. Het probleem laat weinig ruimte voor gevoeligheid. Hetgeen niet wegneemt, dat de spelers van het Nederlands Volkstoneel ver mochten te boeien. Er was voor deze onder auspi ciën van de Amersfoortse Gemeen schap gegeven toneelvoorstelling grote belangstelling. Zo zelfs, dat ongeveer 300 Amersfoortcrs teleur moesten worden gesteld. In de zaal zaten zeker een 150 militairen. Een verblijdend verschijnsel, waaruit blijkt dat het contact tussen gar nizoen en burgerij beter wordt. Daarop wees vooraf ook maioor Gunther van de Geneeskundige troepen. Advertentie tl M Een ruk in de goede richting kreeg de lening toen ook de te Amersfoort gevestigde Levensver zekering „Ons Belang" voor een groot bedrag op de lening inteken de. De thermometer op de Var kensmarkt steeg toen snel. Onge twijfeld gaat de dank van het ge meentebestuur naar al de inschrij vers uit. Wij weten, dat velen uit ons woningbouwnummer de weten de. Als die 90 woningen klaar zijn. is daarmee de woningnood niet opgeheven. Er is dan wel opnieuw een aanval gedaan op het euvel van de samenwoning. De burgerzinlening, groot een millioen gulden, is dus bijna voor elkaar. Geen Amersfoorter zal tot de sluitingsdatum van de lening echter tevergeefs bij het gemeen tebestuur aankloppen, als hij zijn aandeel in deze lening nog wil schap hebben geput, dat er gehol- nemen. Hij moet zich dan wel pen moet worden, snel en afdoen- haasten. Klop' nekoek" gaat omhoog, het fluitsignaal snerpt over het perron en de trein zet zich in beweging. Op het bal- Of zo: Reiziger 3 schrijven, vindt hij de abonnements-kaart in het zijvak van zijn actetas. De even aan 't Stadsven- ster Tel 4291: (edere morgen van tien tot twaalf uur. Een jongeman, die geen conducteur is tevreden en connetje ontstaat wat con- zitplaats meer kon vinden, gaat verder. En de onge- sternatie, want naast de leunt ongemakkelijk tegen schoren man zegt tegen zijn deur rent een man. die per de gesloten schuifdeur. Hij buurman, die gemteres- sé in de trein wil. Hulp- heeft een sportblad staan seerd had toegekeken: --aardige handen schuiven lezen, dat hij nu achteloos „Snap je zo'n conducteur Korfballers komen Itv .4 ,1 TT-, T-T.. L. L1_ - lpim n«5 :n, uai ii >j iiu auliciuvo r j IS de zijn jaszak steekt. Uit nou? Hij hoort me toch te leus- D* Soesterkwartier- Jjseries worden dit jaar op Zondag 15 Juni gehouden. Clubbladen En clan is er op Zaterdag de deur open en de man springt naar binnen. „Net z,jn broekzak haalt hij een kennen?; o ptijd, meester," wordt er pakje sigaretten, steekt er gezegd. De man geeft geen een op en veegt dan de antwoord. Hij zoekt en tranen uit zijn ogen, hoest uumunci, n» vindt een plaatsje, gaat zit- en proest en trapt de si- frisse orgaan van de Chr. 'eestavond. Dat ..~i* garet uit op de vloer. De Org. voor Lichamelijke Op- Soecl te worden, eerste sigaret op deze mor- Uit De Schalmei, het 15 Maart de Op reis i'Vanmorgen vroeg zijn we met de trein naar Utrecht gegaan. Het boe- meltje zat vol forensen. ten en valt in slaap Reiziger 2 Of zó: In het hoekplaatsje zit een welgedane man-van buiten. Z'n zijden petje ligt achteloos in het bagage-net, z'n klompen zijn onder de voeding, blijkt, dat de jaar gen is hem blijkbaar niet vergadering is vastgesteld goed bevallen. jaarlijkse belooft August op Zaterdag 1 Maart. Het wordt een zeer belangrijke Reiziger 4 vergadering. De .viering van V. At 1 >.4hi I.U I.AM.I Of zo: Met de slaap nog in zijn daarover ook het een en vertelde wat laat te zijn. Er kwam vanochtend een man de redactie op, dié het negende lustrum komt meer weg had van een zicht. Uiteraard wordt zacht gekookt eitje. Hij bank geschoven. Uit een ogen kijkt de ongeschoren ander op 1 Maart verteld, want er was gisteravond 'n glimmende jaszak haalt hij reiziger naar de conduc- Er wordt zelfs al, namens feestje geweest. Nu is er een pakje met brood en hij teur, die zegt: „Kaartje als- de leden, een geschenk kier en daar gisteravond Hebt u er wel eens opge- begint smakelijk te eten. tublieft". De man zoekt, aangeboden. Iet. hoe dit slag reizigers Daarna wrijft hij met de in zijn jaszakken, in zijn zich gedraagt in de trein, handen een plekje schoon broekzakken, in zijn vest 's mnraens nrnpaop jiet beslagen raam. Hij jeszakken, hij kijkt in zijn bezoeker krijgt daar kijkt er door naar buiten portemonnaie en en ziet een stuk heide- portefeuille. 's morgens vroeg? Reiziger 1 Zó: de stad inderdaad feest ge- „Wilhelmina" gaat ook 'n vierd. Het was toch vas- tentoonstelling houden. De tenavond! We hebben de man nog zijn inzicht in 45 jaar „Wilhel- eens goed in zijn gezicht Hij wordt mina". In het achterste gekeken. Tjonge wat een grond, waarvan men enke- steeds roder, stamelt wel deel van de grote zaal van smDe klodders schmink De perronopzichter kijkt le jaren geleden grasland drie keer ..'k Heb 'n abon- het wijkgebouw aan het L. zaten hem nog dik in de op zijn horloge en houdt heeft geprobeerd te maken, nement, dat weet u toch Costerplein wordt deze ten- oren. Achteraf had hij toch Geen best land voor de wel?" Maar de conducteur toonstelling ingericht. Op 1 meer van een August. En "aart is het zover. laat het nu zo zijn, dat hij Ons Clubblad van de in die kwaliteit een prijs verwierf. Het was een fles met water, vertelde hij. Ge- raampje en kijkt_naar de „Tjonge, geen best land conducteur al klaar staat tiviteit. De leden gaafi ac- looft u dat smoesje van om een bonnetje uit te tie voeren. „Er moeten meer August? zijn „Pannekoek" klaar om er het vertreksein mee te beesten," zucht hij- En, als blijft onbewogen Cn her- Maart is het zover, geven. Het is precies acht de trein Utrecht binnen haalt: „Kaartje alstublieft". Ons Clubblad uur. de vertrektijd. De wa- rijdt, zegt hij nog eens tot De man zoekt weer al zijn korfbalvereniging Soester- genbestuurder leunt uit het niemand in het biizonder: zakken af en. terwijl de kwartier meldt allerlei ac- raampje en kijkt naar de „Tjonge, geen b perronopzichter. De „pan- voor de beesten". Slachtoffertje van ongeluk begraven Het stoffelijk overschot van de 7-jarige Gerard Meeusen uit de Langestraat, die Zaterdagmiddag op zo tragische wijze om het le ven kwam, is vanmorgen onder zeer grote belangstelling op de R.K. Begraafplaats aan de Utrecht- seweg ter aarde besteld. Btj een Engelenmis, die om 9 uur door Kap. A. J. Wedemeijer in de Kerk van O.L. Vrouwe ten Hemelopne ming aan de Lange Gracht werd opgedragen, waren o.m. aanwezig alle jongens van de eerste en zes de klas der St. Aloysiusschool aan het Dupontplem De andere klas sen hadden met hun onderwijzend personeel een vroege Mis bijge woond. Zes klasgenootjes van het slacht offertje droegen de baar op het kerkhof naar het graf. Er achter liepen de andere schooljongens met armen vol bloemen. O.a. za gen we een krans van de Lange- straat-bewoners. Kap. Wedemeijer verrichtte de absoute. CPN-leden officieel uit de Raad De communistische raadsleden de heren W. van Apeldoorn en K. tci Burg. hebben vandaag officieel voor hun raadslidmaatschap be dankt. Eerstgenoemde werd kortge leden uit de C.P.N. geroyeerd. De heer Van Apeldoorn nam gister avond in de raad nog aan de De sprekingen deel. De benoeming van nieuwe leden, waarschijnlijk de lie ren Kranenburg en Mulder, is dus binnenkort te verwachten. Noteert U even GRAND THEATRE. Tel. 4632. Van Maandag tot en met Donderdag Snip en Snaprevue 1952. „Extra Editie". Iedere avond 8 uur. In de middag voorstellingen aanvang 2.30 uur: ..Louise Lotte". CITY THEATER, tel. 6572. Van Maan dag tot en met Donderdag „Dede* de Havenmeid". Aanvang dagelijk: 2.30, 6.45 en 9 uur. Toegang 18 jaar. REMBRANDT THEATER: Vrijdag t/r Maandag: „Het duistere verleden1 (18 jr). Dinsdag t/m Donderdag „Zo begint het Leven" (18 Jr). - Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen. 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag: „Tokio Joe" (1< jaar). Van Dinsdag t/m Donderdae ..Born Yesterday" (18 jr). Vrijd. 8 u Zat. 2.30, 6.45 en 9 u. Zondag: 2, 4.15 6.15, 9 u. Ov. dagen 2.30 en 8 uur ACADEMIE VAN BEELDENDE KUN- STEN: 16 Februari tot en met 7 Maart; tentoonstelling van tekenin gen en lino's van Adri I. Cornells. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondag:* gesloten. 27 Februari. Woensdag „Een uui muziek": concert voor scholieren. Van Oldenbarnevelt-gymnasium. 11.30 uur. 27 FEBRUARI. Woensdag. Gymn. Ver. Oranje: ouderavond met to neeluitvoering. Amicltia, 19.30 uur, 28 FEBRUARI, Donderdag. Regiment Geneeskundige Troepen: RAO-to- neeiavond. 20 uur. 28 FEBRUARI. Donderdag. Volksuniver siteit: cursus voordrachtskunst, Openbare Leeszaal, 20 uur. 28 FEBRUARI. Donderdag. Roode Kruis: jaarvergadering. Monopole, 20 uur. 29 FEBRUARI. Vrijdag. Openbar* Leeszaal: voordracht door mevr. H, Janssen-Klenke. Gebouw Vrljz- Hervormden, 20 uur. 29 FEBRUARI. Vrijdag. R.K. Volksuüi. versitelt: cursus Godsdienst. A.G. huis. 20 uur, 29 FEBRUARI. Vrijdag. Ned. Chr. Bon* van Overheidspersoneel: viering van het eerste lustrum. Amicltia. 19.30 u. MUSEUM FLEH1TL. Westsingei. Dage lijks geopend, nehalvo Zondag; werkdagen van 10—12 en 14 uur, Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 2—5 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.3U*,3u uur AVONDDIENST APOTHEKEN: dr. Van As. Varkensmarkt 19a, tel 3767dr. Cramer. Utrechtseweg 93. tel. 3493. Agenda van Utrecht MUZIEK Tlvoll WOENSDAG 27 FEBRUARI. 8 uu: Abonnementsconcert door het USO TONEEL Stadsschouwburg WOENSDAG. 27 FEBRUARI 8 uur: Amsterdams Toneel met „Het man netje in de Maan". DONDERDAG. 28 FEBRUARI. 8 uur Cabaret Wim Sonneveld voor Utr Boekverkopersvereniging. VRIJDAG 29 FEBRUARI. 8 uur: Kon Rederijkerskamers Jan \an Been met De grote race voor het Rod? Kruis. ZATERDAG 1 MAART. 8 uur: Hoofd stadoperette met „Wenn der welss'- Flieder wieder blilht". 1 I Agenda Amsterdam TONEEL WOENSDAG. 27 FEBRUARI. Stad!" sch. 8 uur; Haagsche Comedie ,.D' Revisor". DONDERDAG. 28 FEBRUARI. StadJ- sch 8 uur: „Kinderen zijn kinde ren". MUZIEK DINSDAG. 26 FEBRUARI. Stadssch, 8 uur: De Nederlandse Opera geel de première van Saint-Saens „Sam son et Dellla" WOENSDAG. 27 FEBRUARI Con certgebouw, 8.15 uur: abonnement concert o.l.v. Ferenc Friscay. DONDERDAG. 23 FEBRUARI. —Con; certgebouw. 8 15 uur: Herhalini abonnementsconcert.. VRIJDAG. 29 FEBRUARI. Stadssch 8 uur: Nederlandse Opera r~ Janaceks boerenopera „Jenufa". DAGELIJKS CENTRAAL THEATER. 8 uur <Z» ook 2 uur) „Groen koren" door de N« dCrlandse Comedie. LEIDSEPLEIN THEATER 8 uur: Het A B.C.-caba«\ an Wim Kan cn Corry Vonk mgl moordzaak A B C KLE'NE CÖ MEDIE. 8 uur (Zo ook 2 uur) Hermans in ..Harteiidwass". CABR'" 8 uur (Za cn Zo. ook 2 uunj: Circ- Strassburger

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2