DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Kabinet Edgar Faure is ten val gebracht RAI: verkoop-tentoonstelling met enkele verrassingen Zonder schrikkeldag winter in Juli Bewoners onvoorzichtig met petroleumstellen? Minister Stikker: resultaat van Lissabon bevredigend 40 Ministers, 40 dagen, 40 milliard francs Ontslag aangeboden na nacht vol spanning ..Zuivering" in Oost-Duitsland Attlee erkent deels juistheid van Churchill's onthulling Door de 29ste Februari krijgen wij een vroege lente Belgen eten veel meer boter clan Nederlanders Meeste interesse voor goedkopere wagens „Er is rekening gehouden met wensen der kleine landen 12e Jaargang, no. 51 Vrijdag 29 Februari 1952 Opgericht door de SticJiting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER BERLIJN. De Oost-Duitse communistische partij heeft be kend gemaakt dat zij de rangen van haar functionarissen zal zui veren door middel van partijver kiezingen die op 9 Juli gehouden zullen worden. Onthuld wordt dat deze verkie zingen de grote zuivering uit de eerste helft van 1951 zullen aan vullen, toen duizenden leden uit de partij werden gezet. Herhaaldelijk heeft de commu nistische pers de laatste tijd ge klaagd dat hoge partij-functiona rissen „het contact met de arbei ders verloren hebben". Op dezelf de beschuldiging is de voorzitter der communisten in de staat Sak sen, Ernst Lohagen, jl. Zaterdag uit de partij gezet. Met gesloten deuren Burgemeester van Wormerveer voor Haagse rechtbank DEN HAAG. Voor de Haagse rechtbank, gepresideerd door mr. Maiius. stona hedenmiddag de bur gemeester van Wormerveer, de 49- jarige I. C. L. terecht, omdat hij op 4 November van het vorige jaar op de Zijdcweg te Wassenaar on der invloed van drank een auto zou hebben bestuurd. De behande ling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. Een motivering hiervoor werd door de president niet gegeven. Zün wij wel inge licht, dan is niet op verzoek van de raadsman, jhr mr C. R, C. Wyckerheld Bisdom, tot behande ling met gesloten deuren besloten. Labourregering wilde in geval van nood Chinese bases laten bombarderen LONDEN. Ex-premier Attlee heeft erkend, dat zijn Labourregering een geheim verdrag met de Ver. Staten sloot om de communistische lucht- bases „aan gene zijde van de Jaloerivlcr" (de grens van Noord-Korea aan Mandsjoerije) aan te vallen indien de verbonden legers op Korea aan zware luchtaanvullcn blootgesteld zouden worden. Attlee verklaarde ech ter met de meeste nadruk, dat dit geen afwijking betekende van de alge mene politiek om de operaties tot het Koreaanse front te beperken. Attlee's verklaring werd be- hij. ..dat niet afgeweken werd van schouwd als een stap om een open lijke breuk in de Labourgelederen te voorkomen, nadat minister-pre sident Churchill het bestaan van dat verdrag in het Lagerhuis onthuld had. Attlee erkende, dat zijn regering met de Ver. Staten gesproken had over een eventuele actie indien van af bases ver ten Noorden van de I.Jaloerivier zware aanvallen ontke tend zouden worden ..Men kwam tot de conclusie, dat het. indien dergelijke aanvallen 2ouden plaats hebben, onredelijk zou zijn de algemene commanderen de officier te beletten deze vliegvel den aan te vallen. De Labourrege ring was het met dit standpunt eens". Attlee zei de Verenigde Staten echter voorgesteld te hebben de Britse regering, of indien dit on- cgelijk bleek de Britse verbin- ingsofficieren ter plaatse, te raad- 'legen alvorens de vergeldingsaan- •allen te ontketenen. „Het ligt voor de hand", betoogde Half tot zwaar bewolkt Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- 1 avond: Half tot zwaar bewolkt met i aanvankelijk hier en daar eni- 1 ge lichte regen en nevel of mist; later overwegend droog. J Matige tot vrij krachtige Wes- telijke tot Noord-Westelijke s wind. Weinig verandering in g temperatuur. 1 Maart. Zon op u 26 m onder 18 u 20 mMaan op 8 u 49 m 1 onder 0 u 18 m. 3 HET WEER IN EUROPA j 7 uur voormiddag PARIJS. Premier Edgar Faure is vandaag afgetreden, nadat de Franse Nationale Vergadering het regerings-voorstel tot verhoging van de belasting met 15 procent, te gebruiken voor de verdediging, had afgestemd. President Vincent Auriol heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. Faure deelde zyn aftreden zelf aan de pers mede. Het was laat in de nacht, of liever vroeg in de ochtend, toen hij terugkeerde van een be spreking van een uur met de president. Sprekend tot de ver slaggevers, stond hy op het bordes van het Palais Elysee, waar hij des avonds had aangezeten aan een galahanket. Bovenaan de lijst van de 200 gasten stond generaal Eisenhower. Orchideeën en voorjaarsbloemen hadden het paleis de overvloedige pracht geschonken, welke deed denken aan de dagen van Madame de Pompadour. Nu waren de schijnwerpers ge doofd en de republikeinse garde en de lakeien in hun kniebroeken waren heengegaan. De jonge pre mier stond er nu alleen, met zijn kabinet, de verslaggevers en zijn nederlaag. Faure sprak als volgt tot de re porters: ,.Ik hoop. dat er spoedig een persoonlijkheid gevonden kan worden, die de Assemblee tot actie kan galvaniseren en die in staat is haar de maatregelen te laten goedkeuren, die mij dringender dan ooit lijken". Voordat hij de Assemblee verliet om zich naar de president te be geven, had Faure zijn kort bewind tot vrienden en autoriteiten in één korte zin gekenschetst; „Veertig ministers. 40 dagen, veer tig milliard francs". (Met de 40 milliard zinspeelde hij op de één milliard francs, die naar schatting de schatkist elke dag van het jaar 1952 verloren had. zonder dat er aanvullende belastinggelden gevo teerd werden). Het was het voorstel om de be lastingen met 15 procent te verho gen ter financiering van de her bewapening dat Faure zijn ne derlaag in de Assemblee bezorgde. Tegen hem stemden 309 afgevaar digden. o.w. 29 van de rechter vleugel van zijn eigen radicaal-so^ ciallstische partij en vóór hem 233. De grondwet schrijft voor, dat al leen met een absolute meerderheid van het totaal aantal leden (625) aan het kabinet het vertrouwen ont houden kan worden. Strikt gespro ken hadden daarom zijn tegenstan ders 313 stemmen nodig, maar Fau re achtte de marge tegen hem te groot om aan het bewind te blijven. In totaal stonden er 20 stemmin gen op het program, en voor alle had Faure de vertrouwenskwestie gesteld. Zijn nederlaag volgde reeds bij de tweede stemming. De eerste, die het militaire budget betrof, had hij met de grote meerderheid van 512 tegen 104 gewonnen. Alleen de communisten en hun vrienden wa ren er tegen. Door de tweede stemming werd het effect van de eerste eigenlijk teniet gedaan, en in parlementaire kringen is men van mening, dat over de mi litaire begroting opnieuw gestemd zal moeten worden. Faure verzoch^ de Assemblee om Vrijdagmiddag bijeen te komen ten einde de fondsen te voteren die voor de maanden Maart en April nodig zijn voor de strijdkrachten. Daarna riep hij zijn kabinet bijeen om zijn ontslagbrief op te stellen. De rechtervleugel en de commu nisten hebben Faure's nederlaag bewerkstelligd. EDGAR FAURE, de algemene politiek om de opera ties tot het Koreaanse oorlogsfront te beperken". Vliegongeluk eist 23 doden RIO DE JANEIRO. Bij Uber- ladia in de Braziliaanse staat Mi- nas Geraes is een vliegtuig van de Panair Do Brasil neergestort- Van de 37 inzittenden zijn er 23 om het leven gekomen en 14 ge wond. bij d I Stations Weert. Wlnd- e i toestand richt V 5 Oslo n. ontv. n Berlijn motregen wzw 3 1 Londen betrokken W 4 5 Parijs mist stil 1 Wenen n. ontv. s Innsbruck n. ontv. Nice 1. bew. NNW 5 1 Rom® 1. bew. ONO 4 s Warschau betr. na 6n ZZO —6 g Amsterdam regen zzw 4 S Uitreiking onderscheidin gen door Prins Bernhard DEN HAAG. Maandag a.s. ies namiddags om drie uur zal *rins Bernhard in het koninklijk ►aleis te Amsterdam dapperheids- •nderscheidingen uitreiken aan Qgeveer 180 landgenoten. (Van een onzer redacteuren) FRIJWEL ieder weet, althans in grote lijnen, hoe wij aan de schrik keldag komen, die wij vandaag beleven. Zij dateert reeds uit de tijd van Julius Caesar en wordt eenmaal in de vier jaar ingevoegd. Eeuwen later, in 1582 nam paus Gregorius XIII het initiatief tot een nieuwe tijdregeling (de Gregoriaanse),, die heden nog wordt gebruikt en waarbij ten aanzien van de schrikkeldag wordt bepaald, dat deze om de vier jaar zou worden ingelast, echter niet de eeuwjaren, be halve ééns in de vier eeuwen. Het jaar 1600 was dus een schrik- kcljaar, het jaar 2000 zal ser ever eens een zijn.De tussenliggende eeuwjaren echter niet. Al deze spiongen zijn nodig in verband met de duur van het zg. „tropische" jaar, waarop wij de kalender base ren. Dit duurt namelijk 365 dagen, 5 uur 48 minuten en 46 seconden. Het is iets korter dan de tijd die de aarde nodig heeft voor een omloop om de zon: deze duurt namelijk 365 oagen, 6 uur, 9 minuten en 11 s?con- oen. Zouden wij echter van dit „sterrejaar" uitgaan bij het vast. stellen van de kalender dan /.ouden do aardse seizoenen in de loop van de jaren verschuiven: na ruim ze ven eeuwen zouden wij in Januari zomer hebben en winter in Juli. Deze 29ste Februari nu is in één opzicht zeer aantrekkelijk: hij zorgt voor een vroeger begin van de lente. In een jaar tijd zien wij de zon een baan om de aarde beschrijven in werkelijkheid gaat het natuurlijk andersom, maar wie in een draai molen zit, staat nu eenmaal zeif schijnbaar stil terwijl het kermis- plein om hem heen draait en deze schijnbare zonnebaan hebben wij in eon aantal stukken verdeeld, van BRUSSEL. Uit statistieken van de Ver. Naties blijkt, dat de Belgen per jaar 8,7 kg boter per hoofd der bevolking verorberen te genover slechts 2,7 kg in Neder land. Hiertegenover verbruiken de Nederlanders per persoon 17 kg. margarine, de Belgen slechts 8 kg. De Belg eet 235 eieren per jaar, de Nederlander niet meer dan 68 Waar in België per hoofd der be volking per jaar 40,8 kg vlees wordt genuttigd, bedraagt dit voor Nederland 34,4 kg. Iedere Belg drinkt per jaar 125 liter bier, de Nederlander slechts 10.9 liter. Aan koffie gebruikt men in België 5 kg per jaar, in Nederland 1,6 kg. Iedere Belg eet gemiddeld per jaar 149 kg aardappelen, de Nederlan der 130 kg. Wat de kaas, melk, vis en suiker betreft worden de Belgen door de Nederlanders ge slagen. Aan kaas verbruiken de Belgen namelijk 4,8 kg. de Neder landers 5 kg, aan melk 98.8 liter en 191 liter, aan vis 5 kg en 9,3 kg., aan suiker 30.8 kg en 35,4 kg. SYDNEY. De wolraad te Sydney verklaart, dat naar schatting meer dan een millioen lammeren in dit seizoen in Australië door de buiten gewoon grote droogte en de struik- ge wasbranden zijn omgekomen. elkaar gescheiden door lentepunt, zomerpunt, herfstpunt en winter- punt. Dikwijls staat de zon op 21 Maart in het lentepunt. Wij zeggen dan dat op die datum de lente oegint Doordat wij dit jaar echter één dag aan Februari vastplakken, bereikt de zon haar lentepunt vroeger. Brand in Alkmaar eist twee doden ALKMAAR. Twee doden heeft de felle brand geëist, die Donderdagnacht heeft gewoed in Alkmaar. Het zijn de oude me vrouw Blom, die toen het gebouw was geblust werd vermist, en de hoogbejaarde heer Kwantes, wiens stoffelijke resten ook tussen het puin zijn gevonden. genoemd. Er is een mogelijkheid dat deze wagen, waarvan er reeds duizenden in Frankrijk rijden, op korte termijn hier te leveren is. De prijs zal waarschijnlijk liggen in de klasse van f 4000.tot f 4500,Met de Lloyd is deze Citroen dan de goedkoopste wa gen op de R.A.I. Beide wagens tonen aan, hoe en met welke mid delen men moet werken om een auto te bouwen, die minder kost dan de beide „klassiek" goedkope auto's. Volkswagen en de kleine Renault, die omtrent f 4900, kosten. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM. Vandaag is in het R.A.I.-gebouw de 30ste automobieltentoonstelling geopend. Er staan deze keer niet minder dan 72 merken personenauto's, waarvan 24 uit Enge land, 17 uit de Ver. Staten, 12 uit Oost- en West-Duitsland, 8 uit Frankrijk, 3 uit Italië, 4 uit Nederland (assemblage), 2 uit Tsjechoslowakije en 2 uit Zweden. Deze R.A.I. £eslaat een opper vlakte van 13.000 vierkante meter, die bijna geheel door personen auto's en voor een klein deel door kampeerwagens wordt bezet. Doordat de fabrikanten en impor teurs van accessoires en onderde len deze keer hebben afgezien van deelneming, is ook de zijzaal ge heel voor de automobielstands be schikbaar. Tracht men in één woord deze R.A.I. te kenschetsen, dan kan men misschien het beste spreken van een tentoonstelling met een stabi liserend karakter. Natuurlijk zijn er nieuwtjes we komen daar op terug maar men moet niet ver wachten dat hier nu veel schok kends te zien is. Wij haasten ons echter te schrijven, dat het in elk opzicht een prachtige show is. Men kan zeggen, dat het bij deze show misschien meer gaat om de prijzen dan om de auto's. Want nu de wagens duurder worden, beginnen de kopers de laagste prijzen te zoeken. Ongetwijfeld zullen de duurste wagens de be wondering genieten, maar de goedkope wagens en die van de lage middenklasse zullen wel in de eerste plaats de belangstelling hebben van de kopers. Deze tentoonstelling onder scheidt zich van haar voor gangster door het feit, dat vrij wel alle geëxposeerde wagens geleverd kunnen worden. Op de R A.I.-tentoonstellingen, die na de oorlog werden gehouden, was dat nog geenszins het geval. Een tweede karaktertrek van deze tentoonstelling is, dat zij aantrekkelijk is. Wat aankleding betreft kan men zeker zeggen, dat zij tot de beste behoort welke hier in Nederland zijn gehouden. Wie hier en daar op straat, in het buitenland, bij dealers of op andere shows heeft rondgeneusd, zal wel enkele verrassende ont dekkingen doen. Daar is om te beginnen, de Citroen C.V. 2, die nog niet eens in de catalogus is Inbeslagneming van wapens te Djakarta voor Uniehof? DEN HAAG Nederland heeft bij de Indonesische regering aange drongen op teruggave van de wa pens, die aan boord van de „Blitar" en de „Talisse" te Djakarta in be slag werden genomen. Mocht aan dit verlangen onverhoopt niet vóór 1 Maart worden tegemoet gekomen, dan is de Nederlandse regering voornemens de kwestie aan hei Uniehof voor te leggen, tenzij de Indonesische regering er de voor keur aan mocht geven de bindende beslissing van een andere interna tionale rechterlijke instantie of arbiter in te roepen De Indonesi sche regering heeft tot dusverre nog niet geantwoord op de. Neder landse stap. Dit kreeg de heer Weiter (KNP) ten antwoord van de minister-pre sident op schriftelijke vragen over deze kwestie. Brand in Westerlichtwerpt vragen op Brandweer werd te laat gewaarschuwd (Van onze correspondent) ALKMAAR. Het vuur, dat in do vroege Donderdagmorgen enige honderden oude liecten dakloos maakte, is geblust. De fraaie „Hui ze Westerlicht" is ten dele een ruïne geworden, waarnaar de Alk- maarders de hele dag met ernstige gezichten hebben staan kijken. Er is leed gebracht over de bewoners, die hadden gedacht hun laatste le vensdagen rustig te kunnen slijten en die er niet over hebben ge droomd. dat hun rust door een ramp zou worden verstoord Intussen dringt zich de vraag naar voren, hoe het mogelijk is geweest, niet alleen dat de brand zulk een omvang kon aannemen, maar ook hoe hij kon ontstaan Het is niet uitgesloten, dat enkele conclusies moeten worden getrokken, die voor sommigen minder aangenaam zijn. Het wordt vrijwel als vaststaand aangenomen, dat de brand is ont staan doordat een der omgekomen slachtoffers, vermoedelijk do heer Kwantes, voor het naar bed gaan nog wat pap heeft gewarmd op een petroleumstel. Daarbij moet een on geluk ziin gebeurd met het be kende trieste resultaat. Dit zelf kokkerellen op een pe troleumstel blijkt in „Westerlicht" min of meer gewoonte te zijn ge weest. Er zou wel eens door iemand zijn gevraagd: „Mag dat nu maar. is het eigenlijk niet gevaarlijk?", waarop dan het antwoord zou heb ben geluid: „Het mag niet, maar het wordt toegestaan". Voorzichtige bewoners zouden wel eens hebben geprotesteerd tegen dit gebruik, dat zij misbruik noemden, blijkbaar echter zonder resultaat. De ontruiming is uitstekend ver lopen. maar de brandweer is niet onmiddellijk gewaarschuwd „Om geen paniek te verwekken", hoor den we zeggen. Maar het resultaat is geweest, dat de brandweer kwam te staan voor een schier hopeloze taak. Het vuur had via de zolder, die volgepropt stond met brandbare voorwerpen, reeds te ver om zich heen gegrepen. AI deze dingen zullen wel nauw keurig worden onderzocht. Ook wanneer ze juist blijken, kan daar mee het onheil niet worden her steld Maar de resultaten van het onderzoek kunnen wellicht als waarschuwing dienen om soortge lijke onheilen te voorkomen. EEN overzicht van de grote RAI- tentoonstellino, waar op duizenden vierkante meters ontelbare prach tig glanzende personenauto's staan opgesteld, die de bewondering trekken van ieder, die deze show bezoekt. Vandaag zijn de deuren van de expositie open gegaan. Oost-Duitsland laat vertegenwoordigers van VN niet toe BERLIJN. De Oostduitse re publiek heeft Donderdag het voor stel van de Verenigde Naties om een onderzoek in te stellen naar dc in Duitsland heersende toestan den met het oog op het houden van eventuele vrüc algemene ver kiezingen, van dc hand gewezen. Het Oostduitse kabinet heeft in een communiqué aangekondigd, dat de commissie van de Ver. Na ties niet welkom zal zijn in de Russische zone of de Russische sector van Berlijn. De V.N.-commissie heeft voor 17 Maart vertegenwoordigers van de Westduitsc regering tot een be spreking uitgenodigd. Met verte genwoordigers uit West-Berlijn zal op 21 Maart worden geconfe reerd. Aan Oost-Duitsland is via de Sowjetrussische controle-com missie ook een uitnodiging gezon den. Mossacleq verkoopt Perzische tapijten TEHERAN De Perzische rege ring heeft opdracht gegeven alle ta pijten uit de huizen waar overheids instellingen zijn gevestigd, op te ne men. De tapijten zullen tegelijkertijd met een duizendtal rcgeringsauto'» worden verkocht. De financiële po sitie van Perzie is thans zo slecht geworden, dat dc regering van Mos- sadeq tot dergelijke drastische maatregelen moet overgaan om een bankroet te voorkomen. Koningin Juliana zal het Congres der V.S. toespreken WASHINGTON. Donderdag heeft het ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt, dat volgens de voorlopige plannen Ko ningin Juliana op 3 April, dus daags na aankomst in Washing ton, een verenigde vergadering van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat zal toespreken. AMSTERDAM. Minister Stikker, die Donderdagavond uit Lissabon op Schiphol is teruggekeerd, achtte de resultaten van de Nato-bijccnkomst over het algemeen bevredigend. Dat dc BriUc ambassadeur in Washington, sir Oliver Franks, de functie van sccrctaris-gcncraal van de Nato-raad niet op zich wil nemen, vond hü zeer teleurstellend: Hij had wel een idee, wie voor de functie In aanmerking kunnen komen, doch liet zich daarover niet uit. Hij geloofde niet, dat hij zelf aangezocht zou worden. In politiek opzicht was er naar ?en- 6e zijn mening in Lissabon grote voor uitgang geboekt, maar in econo misch opzicht maakte hij zich zor- O LANGZAAM tenminste voor ónze ogen schuift het donkere maanlichaam voor dé stralende zon. Het verduisterde segment wordt steeds groter, totdat de maan de zon geheel verbergt en haar scha- i duw op de aarde valt. Het is nacht overdag. Drie minuten duurde Maandag de totale zonsverduiste ring, daarna kwam de zon weer te voorschijnDeze prachtige serie foto's genomen tijdens de rond vijf kwartier, die de verduistering duurde geeft ons, die niet naar de Soedan konden om dit wonder lijke natuurverschijnsel te aan schouwen, een goede indruk hoe de daar verzamelde geleerden en de inlanders het zagen. gen. In de vaststelling van dc Duitse financiële bijdrage aan de Europese Defensie Gemeenschap zitten z i. voetangels en klemmen, „Wat heeft het ten slotte voor zin om een E.D.G te vormen, als Duitsland ten slotte niet blijkt te beschikken over voldoende geld? Zeer tevreden toonde de minis ter zich over het succes van de Beneluxlanden: „Er is in Lissabon ter dege rekening gehouden met de wensen van de kleinere landen om gekend te worden in alle problemen." Hij achtte het uitge sloten. dat het verdrag der E.D.G. gereed en geratificeerd zou zijn vóór 1 Mei. „Tussen de NATO en de EDG zullen banden moeten worden ge legd. waarover gedetailleerde voor stellen waren uitgewerkt,'' zo ver klaarde hij tenslotte. „Dat die voor stellen thans zijn geaccepteerd, acht ik bijzonder belangrijk De minister zal over ruim veer tien dagen ons land verlaten om fn Parijs een nieuwe conferentie van de OEES bij te wonen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1