STABSVENSTER oprichting Openbare Leeszaal Rode Kruis Amersfoort doet veel en goed wérk Problemen rond nieuwe ziekenfondswet VEERTIG JAAR GELEDEN Onderwijzers namen initiatief tot Na 1945afgenomen leeshonger nu weer bijna vooroorlogs Politie redde deel van boekenbezit Moeilijke taak voor handbalteams DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Ledental loopt Dr P. Muntendam geeft toelichting iets terug Maak geen mestvaalt van Uw tuin Weggelopen jongens gingen graag terug Noteert U even Agenda van Utrecht Agenda Amsterdam Vrijdag 29 Februari 1952 (Van een onzer verslaggevers) Wie kan zich op het ogenblik een stad van enig formaat voorstellen, waar geen openbare leeszaal is. en geen grote algemene bibliotheek? Veertig jaar geleden was dat anders. Amersfoort bijvoorbeeld kende een dergelijke instelling toen nog niet. al werd door velen het gemis gevoeld. Het was de Bond van Nederlandse Onderwijzers, die met een voorstel kwam tot oprichting van een Openbare Leeszaal en Bibliotheek, en men voerde het plan ook uit. Op 15 Januari 1912, dit jaar dus precies veertig jaar geleden, gingen de deuren open. gebouw, waarvoor de plannen in 1939 gereed waren, is pas onlangs een feit geworden. Ze is nu bijna klaar. Er is o.a. een nieuwe kap op het pand gekomen. Nu al weer ruim 25 jaar geleden werd een uitleenbibliotheek in het Soestei- kwartier geopend. Ook een kin derleeszaal beneden in het ge bouw aan de Muurhuizen kwam tot stand. Jaren lang waren er bovendien correspondentschap pen van de Openbare Leeszaal in Soest, Socsterberg en Wouden berg. Dat in Soesterberg is echter opgeheven, en de beide andere zijn, als gevolg van een nieuwe provinciale regeling, enkele jaren geleden in andere handen overge gaan. De belangstelling voor de biblio theek is in de jaren voor 1940 steeds toegenomen. Een hoogte punt bereikte ze tijdens de oor logsjaren. Daarna daalde het aan tal uitleningen plotseling sterk. Men kon immers weer uitgaan, en van lezen kwam er niet zo veel. Geleidelijk aan neemt de „lees honger" echter weer toe: de laatste tijd zelfs zeer sterk. Het De Bond van Nederlandse On derwijzers nam reeds in 1911 con tact op met verscheidene plaatse lijke verenigingen, en het resultaat was het tot stand komen van een commissie, die de plannen verder zou gaan uitwerken Het lag in de bedoeling één leeszaal voor de ge hele stad op te richten, waarin ook alle kerkelijke groeperingen waren verenigd. Dit mislukte echter reeds direct. Maar al moest de opzet enigszins gewijzigd worden, men zette door, en in 1912 kon een ge bouw aan het Beukenlaantje wor den betrokken. Het begin was be trekkelijk bescheiden: er waren nog niet zo erg veel boeken, maar het aantal groeide in de volgende jaren gestadig. In 1913 ontving de Verenigde Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor de eerste maal subsidie. Het dagelijks bestuur van die vereniging werd o.m. gevormd door twee heren, die er ook nu nog deel van uitmaken. Dat zijn de heren W. H. E. Vrijdag, die nu voorzitter is, en de heer T. Boer, die de financiën beheert. De mede oprichters en bestuursleden waren de inmiddels overleden heren Ho- vens Greve. Mebius en ds Panne bakker. In ruim tien jaar groeide het aantal boeken van de nieuwe in stelling zodanig, dat het huis aan het Beukenlaantje te klein werd. Bovendien wilde de eigenaar het zelf gaan bewonen. In 1924 ging men daarom verhuizen naar het tegenwoordige gebouw aan de Muurhuizen, waarin voorheen een handelszaak gevestigd was, ge naamd „De Pool". Reeds direct moest een verbou wing uitgevoerd worden, en de groei bleek zodanig dat ook daar na nog enkele malen inwendige veranderingen nodig waren. Oor spronkelijk waren er drie grote ruimten in gebruik: een leeszaal, een studiezaal en een uitleen ter gecombineerd tot één grotere lees- en studiezaal, waardoor te vens meer ruimte voor de eigen lijke bibliotheek ontstond. De uitwendige restauratie van 't A.s. Zondag spelen beide eerste elftallen van de handbalvereniging „Amersfoort" op het terrein aan de „Bokkeduinen" hun eerste competitiewedstrijd van dit jaar. Steeds weer moesten de wedstrij den worden afgelast in verband met de weers- en terreinomstan digheden en vorige week, toen er overal weer veldsport kon worden gespeeld, hadden beide elftallen een vrije Zondag. Nu starten zg dan eindelijk en de wedstrijden welke er op het programma staan, zijn niet eenvoudig. De dames krijgen bezoek van het Amster damse A.D.A. Deze wedstrijd heb ben onze stadgenoten nog lang niet gewonnen. Wij willen daar mede geenszins beweren dat er geen kans op succes bestaat, maar dan zal er stevig aangepakt die nen te worden. „Amersfoort" heeft trouwens nog iets goed te maken, want de uitwedstrijd werd met 31 verloren. In deze wedstrijd waren onze stadgenoten geenszins in de minderheid, maar het slech te terrein speelde toen een grote rol. Misschien weten nu de Amers- foorters het voordcel van eigen terrein te benutten en komen zij met een zege uit de bus. En dan de heren! Ja, zij zullen het wegens ziekte a.s. Zondag zon der doelman «v. d. Hoef moeten stellen. Hij zal vervangen worden door de jeugdige doelman van het tweede elftal, J. Hensen. Tegen stander voor a.s. Zondag is het machtige Aalsmeer, dat fier onge slagen aan de kop gaat met een fantastisch doelgemiddelde van 101 tegen 33 uit acht gespeelde wed strijden. Het klinkt allemaal niet erg opwekkend, maar aan de an dere kant weten wij ook, dat Aalsmeer altijd met een beetje vrees de reis naar de keistad aan vaard. Het zijn nooit grote over winningen geweest, welke zij in Amersfoort wisten te behalen en ook fiu zouden onze stadgenoten het de Aalsmeerploeg wel weer eens erg lastig kunnen maken. Wij verwachten dan ook een spannen de strijd! Voor de afdeling speelt Dames II in Utrecht tegen U.H.V. en Heren II in Hilversum tegen H.H.C. III. Burgerlijke Stand 28 FEBRUARI 1952 Geboren: Herma Francina. dochter van H- F. Schutter en F. Ruiter: Jo hanna Margaretha, dochter van J. H. Sloksoedc en A, G. M. van Óostrum; Gerdina, dochter van G. A. M. Ger ritsen en G. MorrenJantlne Eeke Joutje, dochter van M. Kerseboom en G. Toering: Antonius Hcinrich, zoon van J. Veenendaal en E. Nigbur. Ondertrouwd: H. W. Aitlnk en E. Schotman H. G. H. Tjoonk en L. G. N. de Valk: K. Jagtenberg en M. J. Roerink P. Lambrechts en J. C. Schle- velt; S H. den Ouden en H- E. G. Kerkhof; L. W. Versnel en G. Mons. Gehuwd- A. Hoegen en A. van Dijk: G. Kriikamp en J. C. Beukman; M. J. B. Jimmink en G. van der Linde; H. O'ttcns en C. W. Jansen. Overleden: Marretje Catharlna ter Haar. oud 6 jaar. In de leeszaal aan de Muurhui- zen kan ieder op zijn gemak in talrijke handboeken, encyclope dieënen andere werken alles naslaan, wat hij wil wetenVe len komen hier ook een dagblad of een tijdschrift lezen. aantal uitleningen per jaar heeft de 100 000 al weer overschreden. Het boekenbezit, dat in de oor log verloren ging als gevolg van de inleveringsplicht van een groot aantal „Deutschfeindliche" (anti- Duitse) werken, was niel zo groot als men aanvankelijk vreesde. Dc Amcrsfoortse politie bleek name lijk flink wat delen zuinig be waard te hebben. FINANCIEEL PROBLEEM De grote moeilijkheid van de jubilerende Openbare Leeszaal en Bibliotheek vormen wel de finan ciën. De subsidies zijn niet zo groot als men wel graag zou zien. Het gevolg is dat de post „boeken en tijdschriften" op het ogenblik een sluitpost op de begroting vormt. Om over een eventuele uit breiding nog maar te zwijgen. En toch zal men daaraan in de toe komst moeten gaan denken, want de ruimte, waarin nu de boeken zijn ondergebracht het zijn er ongeveer 33.000 zal binnen niet al te lange tijd te klein blijken Men beschikt weliswaar over een flinke zaal op de tweede verdie ping van het gebouw aan de Muurhuizen, maar als die in ge bruik genome-» zou worden, zou dat uitbreiding van het personeel moeten betekenen, en dus grotere uiteaven. Mej. B. A. C. de Vries, die sinds December 1948 directrice is, staat aan het hoofd van een staf van zes leden. Haar voorgangsters wa ren achtereenvolgens de dames A. Labvijn. W. C. Hovens Greve, en J. van Dijk. Het dagelijks bestuur van de jubilerende vereniging be staat uit de heren W. H. E. Vrij dag, J. Stap, T. Boer, D. H. Huy- gen, en mei Van Dis Dit bestuur had aanvankelijk niet het plan het veertigjarig bestaan te herden ken. Tenslotte is echter besloten toch nog een bescheiden ju- bileumavond te houden. Dat zal nu vanavond zijn. Vertegenwoor digers van zusterinstellingen en andere verenigingen zijn uitgeno digd tot het bijwonen van een voordracht door mevr. H. Janssen Klenke uit Bilthoven. 1831 De krachtige wind gaat over in een zware Noordwesterslo-ro en het schip wordt steeds meer naar de kust ge- dreven De bemanning doet wa' in haar macht is, maar wanneer na een bange nacht de wind nog naar het Westen krirr.pt ook. ziet iedereen wel in, dat ..He* Hof va.. Hol land" (en ondergang is gedoemd De kust is dichtbij en boven het loeien van de storm uit kunnen de opvarenden al het donderend gerat»-' horen, waarmee de branding stuk slaat op de rotsen van Sier'a Leone Kan het schip nog behouden worden, i vel gegeven, ol de bodem van het schip schuurt i gaan!" schreeuwt al een matroos: „het if met wanneer de schipper order geeft de ankers ie over de bodem. Een heftig gekraak... „Wij ver-1 ons afgelopen!" laten vallen? Maar nauwelijks heeft hij dat be-1 Dc gczondhcldsvcrzckcring is voor elke arbeider op het ogenblik een brandend probleem. Waarom Is dc premie verhoogd? Moet men voortaan bij hèt eerste doktersbezoek een vergoeding betalen? Wat houdt dc nieuwe ziekenfondswet in? Dc N.Y.V. Bcstuurdersbond Amersfoort had Donder dagavond voor liet beantwoorden van deze vragen een wel bij uitstek deskundige uitgenodigd: dr P. Muntendam, dc staatssecretaris voor Volks gezondheid. Volgens de spreker die een inlei dend overzicht gaf. wordt ook in do nieuwe ziekenfondswet het principe van premie naar draagkracht ge handhaafd. De grootste moeilijkheid is echter de sterke stijging van de kosten: van 10 per hoofd per jaar tot 40. De ziek-enhuisverpleging is gestegen van 3 per dag tot 11 per dag. Behalve de normale stijging van de prijzen zijn er nog enkele bij zondere oorzaken. De geneeskundige wetenschap heeft zich in de laatste jaren snel ontwikkeld. Er zijn nieu we middelen uitgevonden, er kun nen veel meer operaties worden verricht enzovoorts. Een andere oorzaak is de sterke veroudering van de bevolking. Be haalde vroeger slechts 30 procent de 60-jarige leeftijd, thans >s dit 80 procent. Hieidoor komen ver schillende ziekten naar voren. M«en denke slechts aan de kanker, die veel op oudere leeftijd optreedt. Na dc oorlog werd tot tweemaal toe dc ziekenfondspremie verlaagd. Men kon toen nog niet voorzien, dat er in de volgende jaren een zo sterke stijging zou optreden. Op het ogenblik is er nog een tekort van veertig millioen gulden. TWEE MAATREGELEN Er is een tweetal maatregelen, die ieder tien millioen zullen op brengen. Ten eerste is de premie verhoogd. Ten tweede zullen en kele voorzieningen als brillen en prothesen voortaan zelf betaald moeten worden. Er blijft dan nog een tekort van twintig millioen over. Hoewel dit voorlopig nog gedekt kan worden, kan men hiermee toch niet doorgaan. Er is daarom nog het idee geopperd om de patiënt Tapdans-kampioenschap- pen in Amersfoort Op Hemelvaartsdag 22 Mei orga niseert de Dansschool Kamperman te Amersfoort nationale wedstrij den voor amateurs om het Neder lands kampioenschap tapdansen. Op deze wijze wordt uitbreiding gege ven aan de al enige jaren acnter- een gehouden tapdans wedstrijden om de Grand Prix d'Amersfoort. De wedstrijden om het nationale kampioenschap worden 's middags gehouden in Concordia. De jury be staat uit leden van de Nederlandse Bond van Dansleraren. 1 te laten betalen voor dc ver wijzing naar de specialist of een bijbetaling te vragen voor het eer ste bezoek. Hierover is echter nog geen beslissing genomen. De staatssecretaris achtte het uit gesloten. dat het nieuwe ontwerp nog voor dc verkiezingen in dc Kamers zal worden behandeld. De belangrijkste critiek is. dat het ont werp niet veel verschilt van het ziekcnfondsbesluit. Uit financiële overwegingen was het echter niet mogelijk een verplichte volksverze kering voor te stellen. Een belangrijk middel om de kos ten te doen dalen is een concen tratie van het ziekonfondswezen. Alleen in uiterste noodzaak zal dit van bovenaf opgelegd kunnen wor den. Dc concentratie is echter op het ogenblik onvoldoende. (Van een onzer verslaggevers) De afdeling Amersfoort van het Nederlandse Rode Kruis hield Donderdagavond in „Monopolc" haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer W. H. dc Beaufort. Dr J. Drukker en J. Har- tog, arts, beiden bestuursleden, wa ren door omstandigheden niet aan wezig. Aangezien er reglementair ditmaal geen der bestuursleden aan de beurt van aftreden was bleef het bestuur als volgt samengesteld: W. H. de Beaufort, voorzitter; J. J. Otto, vIce-v<\orzitter; F. de Feber, secretaris; J. Stuurop, penningmees ter; G. J. M. Laumans. Jhr. S. M. Snoeck Hurgronje. J. Hartog en dr J. Drukker, bestuursleden. Beide laatsten resp. colonne-commandant en medisch leider der bloedtrans fusiedienst. De heer Dc Feber kwam hierna met een lijvig jaarverslag ter tafel. Het aantal leden van de afdeling bedroeg per 31 December 1951: 2591 tegen 2837 in het voorgaande jaar. Het bestuur heeft inmiddels haar volle aandacht aan een ledenwerf actie geschonken. In 1951 waren er diverse bestuursmutaties. De heer P. J. Hermans trad af als penning meester. terwijl de heer en mevr. v. d. Pol per 1 Aug. jl. hun functie ter beschikking stelden. Voor het zeer vele werk van dat echtpaar was de afdeling zeer erkentelijk. De assistente in algemene dienst mej. W. van Dasselaar werd ver vangen door mej. H. M. van Wa- gensveld. Een verheugend verschijnsel was dc uitbreiding van de Rode Kruis- colonne met twaalf man. De colon ne deed veel en goed werk. Er werden in totaal 21 cursus avonden gegeven. In de zomer maanden hield de Rode Kruis- colonne een aantal buiten-oefenin gen. Over het algemeen blijkt hier uit dat Amersfoorts' Rode Kruis paraat is wanneer dat nodig is. Er was vele malen hulpverlening bij sportwedstrijden, kinderfeesten en op nationale feestdagen, terwijl ook de invalidenbond op steun van de Rode Kruis-afdeling mocht re kenen. Met de EHBO-afdcling be staat een prettig contact. Ook ver richtte de afdeling veel sociaal Soesterkwartier moet oppassen De competitie van de G.U.K B wordt Zaterdag en Zondag weer volledig hervat. Voor dc derde maal is voor Soesterkwartier de wedstrijd tegen Giraffes vastge steld. Dit betekent een gevaarlijke aanval op dc tweedo plaats van onze stadgenoten, daar Giraffes door een nederlaag voor de eerste plaats wordt uitgeschakeld. Het zal danig spannen in Baarn maar we houden het od de groen-witten. De leider S.K.V. gaat bij Kanico op bezoek wat de volle winst op levert daar Kameo tot de zwakke ploegen behoort. Samos 4 ontvangt Tovers 2. door een overwinning werken zij zich uit de gevaarlijke zóne. doch hier door zou Tovers 2 practisch voor de tweede plaats uitgeschakeld worden. Een puntenverdeling is dan ook zeker mogelijk. Soesterkwartier 4 ontvangst Sa- mos 7 en moet in staat zijn te winnen. werk. De Bloedplasmaslag in de Willem Kazerne leverde 249 flessen bloed op. Jammer genoeg kon men niet voldoende aandacht schenken aan het onderdeel: „Jeugd Rode Kruis". De Mocdermelkdicnst on dervindt nog weinig belangstelling. Niettemin zijn de resultaten van deze dienst, onder leiding van mevr. E. F. v. Dissel—Otto. niet ongunstig. Om grotere belangstel ling te wekken voor dit belangrijke onderdeel van het Rode Kruiswerk heeft het bestuur besloten folders in brede kring uit te geven. Uiteraard stond men even stil bij het 40-jarig bestaan van de afde ling Amersfoort. Tenslotte willen we nog wijzen op de uitbreiding welke in samen werking met de longarts dr T. A. H. Höweler tot stand werd ge bracht ten aanzien van het bestaan de Consultatiebureau voor tbc be strijding. Dit in verband met de voorbereiding voor de a.s. door lichting van de gehele bevolking. Het bestuur heeft zich bereid ver klaard hierin de helpende hand te bieden. De penningmeester was korter van stof. Er is momenteel een kapitaal van f 56.542.79. In 1951 werd de zo belangrijke transport- auto voor de colonne in gebruik genomen welke f 5.000.kostte. Niettemin is er nog een klein ba tig saldo. De filmmiddag, welke 8 Maart a.s. gehouden zal worden, zal op een andere Zaterdagmiddag herhaald worden aangezien er gro te belangstelling voor is. Het be treft dc film „De witte engel". Tijdens de vergadering gaf bur gemeester H. Molendijk van zijn belangstelling blijk. De Commissaris van Politie is een groot bewonderaar van mooie tui nen. Toch zou hij graag zien, dat sommige Amersfoorters verandering brachten in de manier van bemes ten. Er zijn namelijk mensen, die hun vuilnis niet allemaal meegeven aan de Reinigingsdienst, maar het achter in de tuin bewaren. Dat mag niet Ook het bewaren van mest is verboden. De reden? Volksgezond heid. De politie heeft opdracht streng op overtredingen te letten Wie zich niet aan de voorschriften houdt gaat onherroepelijk op de bon. De drie jongens, die vanmorgen omstreeks vijf uur in de Langestraat door een agent werden aangehou den, waren eigenlijk maar wat blij Deze knapen van vijftien en zestien jaar liepen gisteravond weg uit het Rijksobservatlehuis te Zeist. De nacht brachten ze door op de hei, en reken maar, dat dat in*de regen geen pleziertje was! Daarom vonden ze het helemaal niet erg om mee genomen te worden naar het war me bureau. Vandaar zullen ze wor den teruggebracht aan Zeist. In verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd is eervol ontslag verleend aan de heer W. J. van Lee, als leraar aan de R.HB.S. en de daaraan verbonden Rijks middel bare school voor meisjes te Amers foort. (Advertentie I. M.) SOEST AR. Kiesvereniging stelt kieslijst samen In het Oranje-Hotel te Soest- dijk, hield de A.R Kiesvereniging „Nederland en Oranje" haar jaar vergadering, onder voorzitterschap van de heer P. B. van Reenen. Dc secretaris, de heer W. van Kam pen, bracht in z'n jaarverslag naar voren, dat het ledental iets is te ruggelopen. hetgeen hoofdzakelijk te wijten is aan sterfgevallen en emigratie. De kas van de penning meester sloot met een voordelig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren P. B. van Reenen (voorzit ter), Drost en Van der Ley, wer den herbenoemd, terwijl de heer T. J de Ruiter als nieuw bestuurs lid werd gekozen. Hierna volgde een breedvoerige bespreking over de candidatenlijst voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, waarbij het be- slüurs-advies werd nagestreefd. De heer Ooms sloot met dankzeg ging. Friezen vieren feest Gisteravond kwam de Friese Vereniging Freonskip en Ienland" in zaal Eemland in fecstvergade- ring bijeen. De heer J. H. de Jong, voorzit ter. uitte zijn blijdschap over de goede opkomst, waarbij hij speciaal noemde het erelid, de heer Jong- ma, die de reis van Nijkerk er voor over heeft, om met zijn oude kameraden deze gezellige avond bij te wonen. Na het zingen van het lc en 4e couplet van het Friese Volks lied, werd het toneelstuk in vier bedrijven „Sé. dou wide sé" van C. Schuitemaker ton tonele ge bracht, alles vertolkt door eigen krachten. Het publiek leefde geheel met dit vrolijke zeemansstuk mee en er was werkelijk een goede feest stemming. De zeemansweduwe Gjet (mevr. Wassenaar) en Taeke. de oude zee man (W. dc Jong! waren bijzonder in hun rol. De hulde die de medewerkende dames en heren aan het einde van dit prima gespeelde stuk. van het publiek in ontvangst mochten ne men, was verdiend. De heer Bin ken uit Amersfoort zorgde voor de dansmuziek. Film voor dieren beschermers De afdeling Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, zal op Donderdag 6 Maart a.s. in zaal Eemland, de nieuwe film. „Dieren in stal en land" vertonen. De toelichting zal worden ge geven door de heer K. Visser, hoofdinspecteur van de vereniging te Den Haag. Botsing tussen auto en motor Op de Soesterbergseslraat reden dicht achter elkaar een personen auto, bestuurd door J. v. d. E. uit Utrecht en een motorrijwiel, waarop oen zekere C. v. L. uit Jutphaas als bestuurder was gezeten. Bij de Os- sendamweg sloeg de auto plotseling naar links, met het gevolg, dat de motorrijder pardoes tegen de auto opreed. Dc bestuurder liep verschil, lende verwondingen en een bloed uitstorting aan de rechterknie op. Hij kon met een taxi naar zijn woonplaats worden vervoerd. ondergaat de terugslag van de algehele verjongings- jullie! kuur. Kijkt u maar eens naar ons gebouw aan de Snouckaertlaan. Al meer dan een week wordt daar gehamerd en geverfd dat het 'een lust voor het am- bachtminnend oog is. De voorgevel prijkt in een nieuw stralend wit gewaad. Nieuwe borden zullen u straks het laatste nieuws brengen. Maar niet alleen uitwendig, ook inwendig onderging ons gebouw een metamorphose. U moest het stadsvenster eens zien. In De vlag in de mast voor ty en Bertus, nogmaals on ze dank hoor! Clubblad Wie wint de fiets? Op naar de Pretzolder den van de loterij, die is uitgeschreven door de Ver eniging voor Kleuteronder wijs. Dc hoofdprijs, een fiets, is er maar één van ae honderd. De pret begint om acht uur. 29 Februari Het ..ZUT-nieuws" maakt ditmaal moldinc van een ^enPSe"Lx:broï,wel'U "Vrouwen, dio vraten, "rotera handelactiviteit van?,y°n,d! Daar wordt na- worden overeeslatcn", rei t Zondag sluit ZUT de wtn-' mel,Jk de trekkinK ^hou" mïnncke vanmorgen. Festijn terserie met de zesde tocht. En dan ruikt ZUT al het voorjaar. Waarom ook niet. de crocus bloeit, dc sneeuw klokjes staan overal in de tuinen, kortom het wordt uitstekend wandelweer. En daarom is ZUT druk met de voorbereiding voor de 19e I gerestaureerde lijst u-acht nationale wande,- het op uu, klop. De terug- houden °P 22 en 23 gekeerde ooievaar, het eer- maart- sfe kievitsei... Zelfs Puck. die u niet Niet 20, maar zo MET minder brandstof ïent redactie des te dan we dachten zijn oeter lteP vanmorgen tn Wij hebben twee kinde- w.-. -v" ren, die enthousiast zilver- de winter dan toc}\ tomeHtiJk Lntoóh lln Pa^er voor onze actie had- maar weer voor een goed zomerjurK, aan toen een d gespaard onrecht pp- lentekleed kon z\jn. En dat jj!" 8f®p alles ter ere van het nade- daar? en haasten ons- deel doorgekomen. Nog even en we hebben het ge- had. Reeds nu, als de zon ren® festijn, schelms om een hoekje kijkt, voelen we hoe on weerstaanbaar de lente in aantocht is. Vogels zingen Er liepen weer wat scheep _7 dit goed te maken. Het gaat cm Hetty en Bertus Craa- nen, Appelmarkt 18, die Zilvervloot enige tijd geleden met een w R heerst bedrijvigheid genoeg in Amersfoort. Aan de grote koffer vol zilverpa- ■*-' buitenkant van de stad klinkt het metalen geluid van pier kwamen aantorsen, de troffel op steen. In het nachtelijk duister werpen De opvarenden waarvoor zij lange tijd schijnwerpers stalen bundels op de betonwerken, die de brachten zilverpapier en hadden gespaard. Ja. zij machtige flats in het Soesterkwartier bouwen, capsules aan wal. Ditmaal hadden er zelfs vader en En op dat plaatje ziet U een ander deel van de activiteit, noemen wij de namen van: moeder voor geïnteres- die Amersfoort opbrengt om de stad meer luister te geven. Alphons Bosma. Woestijger- seerd. In ons resumé van Een grijper haalt het zand weg. dat gestort is om de werk- het jaarlijks lentefeest, ook weg 92: Anneke Vink en 23 Februari kwamen de zaamheden aan de sluis in het Spui mogelijk te maken. de mens en zijn omgeving Jantje Vink, Edisonstraat 41. namen verminkt door. Het- Het is daar keurig geworden. het hoogste lied en menige jes binnen, heester of struik toont al een eerste vruchtbeginsel. Maar niet alleen de na tuurmaakt zich op voor Alphons Bosma. Woestijger- Loshangende schoenveter veroorzaakt ongeval De 21-jarige mej. Van H. uit Soest, fietste gistermiddag op Ce Rijksstraatweg. Voor de Gouden Ploeg werd zij ingehaald door een grote vrachtauto met aanhangwa gen. Toen de auto haar reeds ge passeerd was, geraakte een loshan gende schoenveter tussen de trap per van dc fiets, met het gevo'g, dat mej. v. H. omviel en daarbij tegen de aanhangwagen tereent kwam. Zij liet gelukkig het rijwiel los, dat dan, ook onder de zwa*e wielen gemangeld werd. Zij zelf liep kneuzingen aan de benen en enige verwondingen aan hoofd en armen op. GRAND THEATRE tot cn met 5 Maart „ZIJ. die vergeten worden". 18 jaar. Zondag; 2.00. 4.15. 6.45 en 9.00 uur. overige dagen 2.30. 6.45 cn 9 uur. Donderdagcyclus 6 Maart 230. 6.45 cn 9.00 uur; „Onder de hemel van Parijs". 14 Jaar. CITYTHEATER: „Actie in dc Stille Zuidzee". 14 jaar. Zondag: 200, 4.15 6.45 en 9.00 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9.00 uur. REMBRANTTHEATER van Vrijdag tot en met Maandag- „Furie van de Congo", 14 jaar. Van Dinsdag tot en met Donderdag „Sirocco", 14 jr. Zondag: 2 00, 4 15. 6-45 en 9 00 uur. Overige dagen 2 30, 6.45 en 9.00 uur. CITYTHEATER SOESTDIJK: Van Vry- dug tot cn met Maandag „Mensen in 't wit". 14 jaar. Van Dinsdag tot en met Donderdag „Morgen ben ik rijk", 14 jaar. Vrijdag 8.00 uur. Za terdag 2 30, 6.45 cn 9.00 uur. Zondag 2.00. 4.15. 6.45 cn 9 00 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUN STEN: 16 Februari tot en met Maart: tentoonstelling van tekenin gen en lino's van Adri I. Cornells. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags gesloten. 29 FEBRUARI, Vrijdag. Openbare Leeszaal: voordracht door mevr. H. Janssen-Klenke. Gebouw VriJz, Hervormden. 20 uur. 29 FEBRUARI. Vrijdag. R.K. Volksuni. versitcit: cursus Godsdienst. A.G.. huis. 20 uur. 29 FEBRUARI, Vrijdag, Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel: viering van het eerste lustrum. Amicltia, 19.30 u. MUSEUM t'i.EHl IE Weaisingei. Oage- Ujks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en l4 uur. Zaterdag 1012 en 1303 uur. OPENBARE ceESZAAL Uitlening vol wassenen Z—0 en Dinsdag- en VrtJ- dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2,30i 3U uur ft-K OPENBARE uEESZAALl Uit lening 11 12 30 en 2 30—6.45: Maan dag. en Vrttdagavond 7—9 uur. Voor Kinderen Woensdag 35 en Vriidae 4f uur OPENBARE >,EKSZAAL filiaal Soes terkwartier «ZonneOlocmstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrtldagavond van 7—8 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: dr. Van As, Varkensmarkt 19a. tel 3767 dr Cramer. Utrechtseweg 93, tel. 3498. TONEEL Stadsschouwburg VRIJDAG. 29 FEBRUARI. 8 uur: Kon Rederijkerskamers Jan \an Beer; met De grote race voor het Rode Kruis. ZATERDAG 1 MAART. 8 uur: Hoofd st.idoperette met „Wenn der wcisse Fllcder wieder blüht" ZONDAG 2 MAART. 8 uur: Hoofdstad operette met „Wenn der weisse Fllcder wieder bltlht". MAANDAG 3 MAART, 8 uur: Hlma Kesarcodl met klassieke Hindoe- dansen. DINSDAG 4 MAART. 8 uur: Utrecht' studententoneel: Travesti voor stelling. WOENSDAG 5 MAART- Toneelgroep Comedia met „Bobbeltje". DONDERDAG 6 MAART, fi uur: Ned, Comedie met „Cocktail Party" VRIJDAG 7 MAART, 8 uur- Rotter dams Toneel met „Madamme Sans Gêne". ZATERDAG 8 MAART. 8 uur: Rotter dams Toneel met „Bonavonture". TIVOLI MAANDAG 3 MAART. 8 uur: Vak bondenconcert door het U.S.O.. WOENSDAG 5 MAART. 8 uur- Abon nementsconcert door het U.S.O. ZONDAG 2 MAART. 2.30 uur: Kinder voorstelling „Sjors van de Rebel lenclub". DONDERDAG 6 MAART. 8 uur: To neelvoorstelling ..El kis weet het beter", met Lou Bandy. TONEEL ZATERDAG. 1 MAART. Stadssch. 8 u.: Jan Musch Jubileert en neemt afscheid met „De Spaanse Bra bander". MAANDAG, 3 MAART. Stadssch. 8 15 u.: Toneelgroep Comedia met ..Kinderen zijn kinderen". WOENSDAG. 5 MAART. Stadssch. 8. u.: De Nederl. Comedie met „Df bruiloft van Figaro" DONDERDAG. 6 MAART. Stadssch. 8.15 u.: Toneelgroep Comedia met „Kinderen zijn kinderen". MUZIEK VRIJDAG. 29 FEBRUARI. Stadssch. 8 uur: Nederlandse Opera met Janaceks boerenopera „Jenufa". ZATERDAG. 1 MAART. Concertgeb, 8.15 u.: Volksconcert. Het Concert' gebouworkest. ZONDAG. 2 MAART. Stadssch 1.30 u.: De Nederlandse Opera m«' „De Parelvissers". DINSDAG 4 MAART. Stadsschouw burg. 8 u.: De Nederlandsche Open geeft Gounods Faust. WOENSDAG. 5 MAART. Concert gebouw. Gr.z. 8.15 u.: Ferent Fricsay dirigeert het abonnements concert. DONDERDAG. 6 MAART Concert- gebouw. Gr.z. 8.15 li.: Herhallnf abonnementsconcert van 5 Maart VRIJDAG, 7 MAART. Stadsschouw burg, 8 u.: Nederlandsche Open met „Jenufa". DAGELIJKS CENTRAAL THEATER. 8 u.: Het Vrije Toneel speelt „Het'witte schaal van de familie". LEIDSEPLEIN THEATER. 8 u.: Het A B.C.-cabaret van Wlm Kan en Corry Vonk breng' „De moordzaak A B.C." KLEINE KOMEDIE. 8 u.: (Zo. ook 2 u.): Toon Hermans met „Hartendwaas". CAR RÉ, 8 u.: (Za. en Zo, ook 2 uj): Tot 4 Maart Circus Strassburger.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2