TIROLERS jodelen nooit Putten riskeert een „Mijdt Putten-campagne ACME En als ze het toch doen noemt men ze gekken Amerikaanse critiek op Nederlandse schrielheid Duurste auto kost „maar 66.000 gulden Strijd tegen communisme programmapunt nr één TWEE WEKEN „TIROL" VOOR FL 164 (III) Niets over voor het carillon? Dr Korten horst: Integendeel j 2 80 ct. Raad handhaaft belasting op kamperen Fransman in Polen ter dood veroordeeld Gasvergiftiging door ondeugdelijke reparatie Conferentie over Duitse schulden begonnen Volkswagen nu als ziekenauto en „busje* Houdt U van mooie kleren Gebruik dan Acme! de reinigende wringer Dader t an overval gearresteerd Eerste Kamer raadt regering: koop een dictionnaire Lang wachten op naturalisatie Doodstraf bevestigd tegen dader van aanslag op Truman Vrijdag 29 Februari 1952 3 (Van onze speciale verslaggever) l\fOG vier dagen en dan is het weer afgelopen met h't lachenzei juffrouw Fie: klein juffrouwtje dal het hele jaar bogen zit in een bedompt kam toorlokaal, waar men elkander gans de dag giftig beloert, *s Avonds is ze altijd alleen. Veer tien dagen mag ze lachen met de reisvereniging voor honderdvier enzestig gulden in de Oostenrijkse Alpen. En dan is 't weer gedaan. Onwillekeurig nam haar gezicht even die wezenloze uitdrukking aan waarmee men daar op het bureau het leven passeert. Ik groet u, lieve juffrouw Fie, namens ons allen vanaf deze plaats, en moet u van de jongens zeggen, dat zo het vale leven u beklemt, ge nog eens denken moet aan onze vervaarlijke Ollie, die de raspa danste met de stokoude Stoppel in Ober-Stokach, dat diens Tirolcr knoken er van ram meldenEn doe uw dunne chef dan eenmaal verbleken met die schallende lach, die slechts wij van u kennen! JA. die Tirolers. mensen! Zij zijn anders dan ge denkt. Zij weige ren u joechei-roepend en pitoresk op de blote knieën slaand tegemoet te treden. De knieën zijn trouwens helemaal niet bloot in de winter, want dan is het knap koud daar. En ik heb er ook geeneen zien staan jodelen op een bergtop. In de wijde omtrek waren er slechts twee die dat konden. Dat waren artis- ten. „Gekken", zeiden ze in het dorp. En denkt maar niet dat die op een bergtop klommen om een nummertje weg te geven. Ze voel den merkwaardigerwijs de lust tot jodelen slechts in zich op komen wanneer er een heleboel mensen om hen heen stonden Dat is de waar heid. Nee, die Tirolers zitten voorna melijk thuis boven op de kachel: een aardige Tiroolse gewoonte. De kachels zijn er op gebouwd Ze zitten er dure souvenirs te maken voor de touristen, wat een bloeiende tak van huisvlijt is in het hele land. Af en toe houden ze daar even mee op om wat te schateren om die buitenlanders, die dagen reizen om hier in de sneeuw te vallen, terwijl ze niet eens hoeven. Slechts zo nu en dan tonen ze openlijk hun verachting, door in hun huisjasje op de ski's met een zcstig-kilometervaart feilloos de bergen af te suizen. Maar alleen als ze toch naar de kruidenier moeten. Ja, ze zijn gek! Ze gaan daar de sneeuw in als ze op de kachel kun nen zitten! „Ajuus" GELUKKIG hadden wii een ge- pensionneerde tabaksplanter uit Sumatra in onze groep die een boel van Tirol afwist. Een vriendelijke, krasse heer. die nog een heel eind weg skide. Hij had drie jaar in een Japans gevangenkamp gezeten, ver telde hij ons, en'hij kon dat geen verloren tiid vinden, want zo he lemaal op een tabaksplantage lees je veel. en vorm je een eigen me ning. maar je ziet nooit iemand om er over te praten. Hij had in dat kamp overigens voornamelijk geleefd van slangen. Vaak had hij het geluk gehad een meer dan twee meter lange slang tegert te komen. Hij pakte die dan gauw bij de staart en trok het ge vaarlijke beest hard achteruit om hoog. Dan kon zo'n slang niet veel meer doen, want dan waren er min stens een paar wervels gebroken. Slangen smaakten niet naar vis of paling, legde hij uit. doch meer naar kip. Twee jaar geleden is hij aangere den door een motorrijder in Ne derland. en sindsdien is zijn ene been een centimeter korter dan zijn andere, zei hij. Je ziet er niets van. Ook heeft hij daar een deuk in zijn jukbeen van overgehouden, die je eveneens niet ziet. maar hij heeft mij even laten voelen. Hij danste echter nog als een jongkerel, en wanneer wij 's avonds spelletjes speelden deed hij van harte mee. Alleen toen Henkie en Bep gingen proberen wie het langst op het hoofd kon staat, liet hij verstek gaan. Maar bij blindeman netje. stoelendans, pesten, bal in 't petjehaantje de voorste hoor! ..Ik heb dan ook drie weken niet gerookt', zei hij belerend tot het ionge geslacht. Ook ging hij er trots op geen ons vet aan het lijf te hebben, wat hij doorslaand voor ons bewees door ziin vel tussen duim en wijsvinger te pakken en een hele slag om te draaien. Zoals ik al zei wist hij veel van Tirol, want hij was er twintig jaar celeden ook al eens geweest, en hij leerde ons dat men in dit land zeer hartelijk is. en nooit vergeet elkander bij het passeren een Griiss Gott" toe te roepen. Daar hij niemand wilde beledigen keek hij voortdurend goed uit. en haalde alle boeren uit hun werk teneinde niemand over te slaan. Ja. ik vrees zelfs dat de onversaagde man deu ren heeft geopend teneinde ook de slapenden deze inheemse groet over te brengen, want hij staat voor niets. De Tirolers zeggen overigens niet ..Grüss Gott". Ze zeggen ..sGott" of „ott". En wij zijn eenmaal een bars klein jongetje tegen gekomen dat alleen maar ..tt" zei uit de mondhoek. Dat vonden wij toen zo ingelicht klinken dat wij het alle maal zo zijn gaan doen. Maar toen ik in de laatste dagen dat zelfde vlakkere manneke nog eens tegen kwam. en hem zijn eigen „tt" in het gelaat plaatste, riep hij „Ajuus" I—J ET hoogtepunt van de hele reis A is toch zeker wel geweest het feest bij de oude Stoppel, de kas telein van de herberg „Zur Traube" m Ober-Stockach: een grijsaard Imet een keizerlijke snor. Lang ge leden heeft hij tweemaal een daad verricht. Hij heeft éénmaal op ne gen meter afstand in een mini maal klein roosje geschoten, en éénmaal vlak er naast. De beide schietschijven heeft hij in de ge lagkamer opgehangen, en sindsdien lag hij onder die twee schijven uit te rusten. Hij is zeer oud ge- DEN HAAG. Onder de kop Eên-richling verkeer" heeft de Chicago Tribuneeen verhaal gepubliceerdwaarvan de strekking is, dat de Nederlanders liet vloeien van geld uit Amerika naar Nederland toejuichen, maar de hand op de zak houden als liet er om gaat fondsen bijeen te brengen voor het carillon-geschenk aan Amerika. Het blad schrijft, dat Koningin Juliana tot nu pas één van de 49 klokken heeft, welke zij zal aanbieden en dat een oproep om bijdragen voor de rest van liet carillon te geven met onverschilligheid is ontvangen. dubbele zpl bedragen van de ge raamde. Overal bestaat er een enthousiast medeleven" Men heeft aanvankelijk gedacht Advertentie l.M.) Een knappe jongen die mij van m'n TILBURY afkrijgt 1 Ter staving van zijn bericht geving meldt het blad dan. dar in Amsterdam. ..een stad met een mil- liocn inwoners". 1315 dollar is in. gezameld een zesde van wat ver wacht werd. ..Volkomen vals", zei mr Kortcn- horst. de voorzitter van het klnk- ken-comité. over deze mededcltng. „Er is zelfs geen schyn van waar- heid in. Door het comité worden uit alle delen van bet land berichten ont vangen. welke erop wijzen, dat de stoutste verwachtingen zullen wor den overtroffen. Men verwacht zelfs een opbrengst, welke het worden Soms kon hy opkijken naar zijn twee tropheeën met de tevre den blik van een mens die iets tot stand heeft gebracht in zijn leven. Totdat die avond onze Ollie bij hem binnen rolde, en hem alsnog de stramme mergpijpen van de vloer deed lichten Het is toen ge weest dat hij die verdwaasde blik in de ogen kreeg, die hem sinds dien kenmerkt: de blik van een blinde die plotseling ziende werd Die avond is bij opgestaan om niet meer te gaan liggen, en ik denk dat hij tot aan zijn dood toe zal gewagen van ene „Herr Olie". Want gaan praten is hij ook. ..Voor de eerste wereldoorlog was Oosten rijk een rijk land" zei hij nog .te gen mij ..Toen hadden we hier geen schillingen als geld. maar guldens. In Holland hebben ze nu nog gul dens. Daar zijn ze nog rijk". En hij knikte begrijpend. Feest Het was me een feest, mensen! Het dorp had namelijk het plan op gevat al vast een voorproefje van het aanstaande carnaval te genieten door bij Stoppel een rondje to gaan dansen. Nu had het dorp slechts honderd-zesentwintig inwoners, waaronder een dertig feestlustigen. Wij waren met zijn vijfendertigen, waaronder een twintigtal feestlusti- gen. Ge begrijpt dat het een hele gebeurtenis was, toon wij daar op eens jodelend en joechei-roepend binnen traden, en het aantal feest gangers verdubbelden. In het begin raakten wij wel wat in de war met die vlugge walsen en stamppolka's die daar in de mode zijn. maar alras ging het beter, en die Tirolers bleken ook goed ge sorteerd in marsen, waar je zowat alles op kunt dansen met een beet- kniesoor! je goede wil. Onze Henkie heeft zelfs nog een Russische hurkdans ten beste gegeven op het lied „Moskwa Maja", het Aaaamstèèr- daaam" van de Russen. Hij zong de originele Russische tekst er per soonlijk bij. Ja zeker, die longen spreekt een aardig mondje van buiten de poort Geleerd van een gisse Moskouwer. denk ik. toen hij in 1943 in Duitsland zat. Nu zijn die Tirolers wereldbe roemd omdat ze zo hard en door dringend kunnen zingen, zoals ge weet, en dat hebben zc ons dan ook laten horen Maar stelt u daar als Nederlander niet te veel van voor. hoor Wij kunnen harder, dat is bewezen Goed. Dolf en ik zijn er drie dagen schor van geweest, maar we hebben hun oren dan ook laten klapperen en de muren doen verbleken. Zeer laat in de avond zijn wij huiswaarts gekeerd En als fijne jongens hebben wij de schoenen uitgetrokken onder aan de trap ten einde de thuisblijvers niet wakker te maken Helaas hoorden wij de volgende ochtend dat dit niets ge holpen had. daar wij vergeten had den onze monden te sluiten, en wij, naar wij vernamen, uit volle borst jodelende naar boven zijn ge slopen. Ook zijn enigen van ons al zingende of. als zij daar te schor toe waren, al „Woef! Woef!" roe pende. in het verkeerde bed ge stapt. wat ook een boel herrie gaf. En onze Ollie schijnt iedereen zo aardig zijn gaan vinden dat hij allen zonder uitzondering nog even hartelijk de hand is gaan schudden En wie zijn hand niet boven de dekens had. schudde hij gewoon even de neus. Maar wie daarom treurt is een aan een bijdrage van 3 ct per hoofd van de bevolking. Uit tal van binnen gekomen berichten bliikt. dat deze in vele plaatsen o tot 9 ets per hoofc bedraagt Tot nu toe ls gebleken, da' uit de plaatsen, die door de Ameri kaanse strijdkrachten werden be vrijd. de grootste bijdragen binnen komen. „Panhard", speciale open lage wagen van Englebert en Van der Poll Aan het eind van de tentoon stelling zal een verkoper U met bijzonder zachte stem verraden, clat daar de allerduurste auto van de R.A.I. staat. Dat allerduurste is een wagen gemerkt met zwarte lettertjes „RR"; de Rolls Royce Silver Dawn en aan de andere Kant de Bentley 6-cylinder Ca briolet 4. De prijs U fluiste rend meegedeeld f 66.000, Terug naar de verrassingen, die men kan vinden op de stand van Stokvis met Austin, Chrysler en Plymouth. Op deze grootste stand van de tentoonstelling, waar de Engelse en Amerikaanse wagens broederlijk naast elkaar staan, vindt men de Austin A 30 seven, en de A 40, Somer. Vermelding verdient ook de nieuwe Ford 'Taunus, die een ge heel nieuwe zelfdragende carros serie kreeg en onafhankelijke voorwielvering. Uit Zweden komt ditmaal ook nieuws, namelijk de S.A.A.B. De ze auto heeft reeds enkele malen deelgenomen aan de Rallye's, die door Nederland reden. Voor Duitsland zijn opvallend de I.F.A. personenwagens uit (Van een onzer verslaggevers) PUTTEN. Dat de forse hamerklap, waarmee burgemeester Jhr. Quar- les van Ufford gistermiddag een ogenschijnlijk weinig belangrijk besluit bekrachtigde, het vriendelijke Veluwsc dorp Putten in rep en roer heelt gebracht, mogen wij niet beweren: de meerderheid van de gemeente zal er zich weinig van aantrekken, maar ver buiten haar grenzen zal dit besluit wel deining veroorzaken. Want het betrof het besluit tot goedkeuring van een verordening, waarbij bepaald wordt, dat kampeerders voortaan per dag een kwartje, per week een gulden en 75 cent voor eventueel volgende we ken als leges zullen moeten betalen, indien zij hun tent opslaan binnen de grenzen van de gemeente. Feitelijk had de raad hiertoe nen worden, dat in Putten de zaak reeds besloten in haar vergadering van 6 September van het vorig jaar. maar de ANWB droeg het be sluit voor tot vernietiging bij de Kroon on de (kleine) oppositie in de raad wendde zich tot Gedepu teerde Staten van Gelderland, met het gevolg, dat gisteren de leges- verordening opr.ieuw Ier goedkeu ring aan de raad werd voorgelegd, maar nu in die zin gewüzigd. dat het leges niet per persoon, maar per vergunning zal worden gehe ven. „Van deze verordening kunnen wij weinig goeds verwachten", zei de heer Nijburg. die met de twee andere leden van de kiesvereniging ..Vooruitgang" en het enige lid van de Partij van de Arbeid, de heer Bouten, tot de oppositie behoort. Hiermee", zei hij, „wordt de in druk gevestigd, dat Putten belasting gaat heffen op het kamperen. Fi nanciële baten hebben wij er nau welijks bij. Koesteren B. en W. niet juist de stille wens. dat die kam peerders nu Putten maar voorbij zullen trekken?" Dat bestreed de burgemeester. Hij beriep zich op een verklaring van de Inspectie voor de Volksgezond heid. waarin gezegd wordt, dat vele kampeerplaats^n niet over voldoen de drinkwater beschikken en een te geringe accomodatie hebben. Hij achtte deze heffing juist in het be lang van de kampeerders, die in Putten zeer welkom zijn. „Ja maar", zei de heer Bouten (PvdA), „die kosten konven juist neer op de minst draagkrachtigen, want die zijn het, die hier komen kamperen". „Eén kwartje", riep toen de bur gemeester uit. „en iedereen kan be ter een kwartje betalen dan een doktersrekening". De heer Nijburg bleef echter bij zijn mening dat er een heel andere opzet achter deze verordening schuilt en die is: weg met de kam peerders. „En kost de inrichting van kampeerterreinen geld", riep hij uit. ..dan verhaalt u die maar op de VW!" (de heer Nijburg is zelf voorzitter van deze vereniging. Red.). „Die heeft meer belang bij intrekking van dit voorstel dan bij een subsidie van een paar duizend gulden! Er moet straks gezegd kun- weer in het reine is". „Ik hoop, dat het in het reine komt", zei de voorzitter, „en nu gaan we stemmen". Nu ja. de uitslag stond van te voren vast: elf stemmen vóór (AR en CH) en vier tegen. En de ha mer viel. En is daarmee de kampeerkous af? Dat staat nog te bezien. Want de ANWB komt ongetwijfeld opnieuw in het geweer. De bond zal zich tot de minister van Binnenlandse Zaken wenden en tot Ged. Staten van Gelderland om alsnog deze verordening ongedaan te maken. De bond beschouwt in de eerste plaats het kamperen als een der ge zondste middelen om vacantie te houden voor de man met de kleine beurs en in de tweede plaats de gemeente Putten als een der be- Advertentie (l Al.) Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn tenge volge van het veelvuldig hoes ten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het ge vaarlijke slijm met ABDÜSTROOP WARSCHAU Jean Bastard, een Frans staatsburger, en twee Polen zijn ter dood veroordeeld wegens spionnage onder leiding van de vroegere Franse vice-consul in Gdansk. Aldus meldt radio-War- schau. Een Pool werd tot levens lange gevangenisstraf en vijf tot straffen variërend van elf tot vijf tien jaar veroordeeld. De veroor deelden zouden zich ook aan sabo tage van de Poolse industrie heb ben schuldig gemaakt. langrijkste recreatie-oorden. Boven dien trekt ook de bond de motie ven van de gemeente Putten in twijfel. Men meent, dat het de meerderheid van de raad wel dege lijk om te doen is om de kam peerders kwijt te raken. Een groot deel van de (zeer kerkelijk ge oriënteerde^ bevolking ziet de „kor te broekjes" het liefst zo gauw mo gelijk verdwijnen In feite ziet de bond deze verordening als een ver kapte belastingheffing op het toe risme en daar zal hij tegen blijven ageren. En als dat alles niet helpt? Dan een grote „Mijdt Putten!"-campag- ne? Dat is geenszins uitgesloten. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De 74-jarige heer J. K. en zijn 69-jarige huis houdster. mevr. van W -R zijn door de zoon van de heer Kin hun woonkamer in bewusteloze toestand aangetroffen tengevolge van gasvergiftiging. Beiden zijn in de R.K. Ziekenverpleging opge nomen. Maandag had men de gasfabriek gewaarschuwd dat in genoemd perceel de gasdruk te laag was. Het bleek dat de gasbuis, waar deze het huis ingaat, poreus was geworden. Het euvel werd verhol pen. doch in de gerepareerde buis bleef een kleine scheur zitten, waardoor lichtgas ontsnapte. De huishoudster voelde zich in de woonkamer onwel worden en ging cp een stoel zitten. Dë heer K. wilde haar hulp bieden, doch ver loor eveneens het bewustzijn. LONDEN. Vertegenwoordi gers van de crediteuren, debiteu ren en regeringen van 28 landen zijn Donderdag in Londen bijeen gekomen om te zoeken naar een regeling ter aflossing van de Duit se schulden. Het gaat hier over een bedrag van ongeveer 4.6 mil liard dollar. In de komende weken zal worden vastgesteld of de som die Duitsland zegt te kunnen be talen overeen komt met de eisen die de crediteuren stellen. Ame rika. Engeland en Frankrijk zijn de grootste schuldeisers. Oojc Ne derland neemt aan de besprekin gen deel. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM De Volkswagen was oorspronkelijk alleen personen auto. Naast die personenauto is een vrachtwagen ontwikkeld, die men langzamerhand in Nederland tot de bekende verschijningen op de weg mag rekenen. Intussen hebben de constructeurs niet stil gezeten. Op deze RAI vindt men allereerst een V.W.-ziekenwa- gen. Men heeft kans gezien om de ruimte zo uit te buiten dat met deze wagen óf twee liggende patiënten ....v. en één zittende kunnen worden ver- een andere stand de West- voerd óf één ligsende en twee zit- -tende zieken, in beide gevallen met een verpleger. Bovendien kunnen dan nog twee begeleiders naast de chauffeur plaats nemen. De bodem van de wagen is voorzien van lino leum; frisse lucht kan op verschil lende wijzen worden toegelaten. Het andere V W -nieuwtje is, wat men tegenwoordig zo gaarne aan duidt met de naam „Stationcar" en wat we ietwat oneerbiedig „busje" zouden willen noemen, waarin men totaal acht zitplaatsen vindt. Oost-Duitsland, die als enig merk zijn uitgerust met een drie cy linder tweetact-motor. De F. 9 is geheel nieuw terwijl de F. 8 sprekend gelijkenis vertoont met dc voor de oorlog hier zo be kende D K.W. Intussen vindt men in Duitse D.K.W. Uit Italië een nieuwe Alfa Ro meo 1900 en een Lancia Aurelia. De kenner en liefhebber zal ze ker nog meer moois ontdekken. Englebert maakte in samenwer king met Van der Poll een zeer speciale open wagen, 80 'cm hoog, heerlijk om mee te rijden in de zomer. Hij heet Panhard. (Advertentie l.M.) rijde» dc fieurigste katoen, het stevigste linnen, de zachtste wol alJcs is veilig bij ACME. Het geheim? "ACME-druk". Die krachtige, gelijkmatige druk, gecontroleerd door do drukmeter, die op verende rubber rol len werkt, het nieuwste wat ACME U kan bieden. Dat is bet resultaat van 70 jaar ervaring I Deze rollen worden geheel vervaardigd in de ACME-fabrick, in speciaal daarvoor ontworpen machines. En rij zorgen ervoor, dat achtergebleven vuildceltjes 7 tegelijk met het overtollige water uit het goed wordca geperst; een extra-reiniging dus, terwijl bovendien elk kledingstuk langer meegaat. Alles wat U door do wringer laat gaan komt als nieuw tevoorschijn en gaat een langer leven tegemoet. "ACME-druk" betekent: l blijvend minder slijtage, blijvend een betere verzorging 5 van de gehele gezinswas. Een product van de fabriek die al 70 jaar lang bet beste maakt ACME WRINGERS LIMITED, 0AV1D STREET, GLASGOW, S.E., SCHOTLAND VALKENSWAARD De recher che heeft de vermoedelijke dader gearresteerd van de roofoverval, die Zaterdagavond is gepleegd op dc 72-jarige lompenhandelaar K. Het is H L van B. uit Eindhoven. Mcj. A. de B. die K goed kende en Van B inlichtingen gaf over de lompenhandclaar, heeft verklaard dat Van B de overval heeft ge pleegd. Beiden worden voor de Officier van Justitie te Den Bosch geleid. Advertentie I M Hoe kan Uw raaa? „graag" zijn met angst om 't hart voor Brandend Maagzuur? Die „anRst-bij-voorbaat" kunt U weg nemen door altijd een paar Rcnnlcs bij U tc steken. Dlc geven dadelijk ver lichting bij het eerste optreden van brandend maagzuur en zelfs de hevig ste aanval kunt U met Rcnnlcs dadelijk blussen, 'n Heerlijk middel, die Ken- nies. Smakelijk, onbetwist afdoende en gemakkelijk in tc nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Rcnnlcs in huis. Voor U rolf en Uw huisgenoten: ook voor de gaande en komende man.... Vertaling duurde jaar DEN HAAG. In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de wet tot goedkeuring van het ver drag over het wegverkeer (in Sept. 1949 getekend) wordt de Regering aangeraden om ten be hoeve van de departementen enke le exemplaren aan te schaffen van de dictionnaire, uitgegeven door de permanente commissie voor wegencongressen. De aanleiding tot deze raad is de verontschuldi ging der Regering, dat de ver traagde indiening van dit wets ontwerp te wijten is aan de verta ling der verdragtekst. Misschien kan een dictionnaire in het ver volg goede diensten bewijzen. Een jaar tijd voor de vertaling lijkt de hier aan 't woord zijnde leden een beetje lang. Uit dertiger jaren nog achthonderd gevallen niet afgehandeld DEN HAAG Van dc Joodse vluchtelingen, die zich tussen 1933 cn 1939 in Nederland vestigden en om naturalisatie verzocht hebben, is ongeveer twee-derde gedeelte reeds genaturaliseerd. De nog res terende aanvragen van deze vluch telingen ten getale van ongeveer 800 worden regelmatig in de naturalisatie-ontwerpen verwerkt. Het streven is er op gericht om de wachttijd te verkorten, door op voering van het aantal naturalisa tie-ontwerpen. Hierbij zullen ook de nog niet genaturaliseerde Jood se vluchtelingen gebaat zijn. Het zijn van vluchteling levert op zich zelf echter geen reden op voor bij zondere voorrang. Dc Joodse vluch telingen. die om een z.g. non- enemy-verklaring gevraagd hebben, zijn nagenoeg allen ontvijand. Aldus luidt het antwoord van de minister van Justitie op de betreffende schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Goedhart (PvdA). PARTIJRAAD K.V.P. VERGADERT Groep-Steenberghe zou geen conservatieve koers hebben verlangd UTRECHT. „Geen enkele verantwoordelijke regering kan zich ont trekken aan het feit, dat op internationaal terrein de scheidslijn tussen Oost en West hoe langer hoe meer wordt gemarkeerd. Twee ideologieën staan in slagorde tegenover elkaar cn alleen voldoende macbtsformatic van het Westen kan een catastrofe van ongekende omvang cn onpeilbare diepte voorkomen, zulks ten koste van enorme offers cn lasten, welke lood zwaar op de mensheid drukken. Toch kan aan deze offers cn lasten niet worden ontkomen, willen wjj ons niet schuldig maken aan een nalatigheid, waaraan dc meest elementaire menselijke waarden ten offer zullen vallen." Aldus de heer W. J. Andriessen, maar vooral ook positief is gericht." partij- kafholie- voorzitter der KVP op de raadsvergadering, die de ken vandaag in Utrecht hebben gehouden. Uit zijn woorden trok de heer Andriessen de conclusie, dat het Nederlandse volk bereid zal moeten zijn de consequenties uit deze feitelijke verhoudingen te aanvaarden, die o.a. hierop neer komen. dat uitgaven moeten wor den gedaan, die op zichzelf geno men spotten met redelijkheid en economisch inzicht, maar die nodig zijn omdat zij de voorwaarde vor men voor het behoud van vrede en vrijheid. „Deze verkiezingsstrijd" aldus spreker ..zal moeten staan in het teken van bestrijding van het com munisme, die niet alleen negatief, Omtrent de innerlijke verhoudin gen in de partij merkte de heer Andriessen op, dat er de laatste jaren aan gewerkt is om van de KVP méér te maken dan een ver kiezingsapparaat. Het partijbestuur heeft getracht de politieke lijn van mr Goseling door te trekken en politieke vorming cn scholing willen geven „De KVP." zo zcide hij. „wil een echte volkspartij zijn. dat wil dus zeggen een partij, waarin niet een of ander deel of groep van het katholieke volksdeel overheerst of de boventoon voert. De partij biedt plaats voor alle katholieke Neder landers en er behoeft geen vrees te bestaan voor een beleid, waarbij rechtmatige belangen van welke groepering ook zouden worden ach tergesteld." Spreker knoopte hieraan vast een beschouwing over het beraad met de z.g groep-Steenberghe. waarbij de bedoeling voorzat voor alles de eenheid in de partij te be waren. Dat thans een conservatieve koers zou worden verlangd of tij dens het beraad werd verlangd, ontkende de heer Andriessen met nadruk. Over de komende politieke con stellatie in Nederland merkte de partijvoorzitter op, dat géén ant woord kan worden gegeven op de vraag hoe de regeringscombinatie er uit zal zien. Dat het land niet te regéren zou zijn, zonder dat de PvdA aan het bewind deelneemt, ontkende de heer Andriessen. WASHINGTON Het Ameri kaanse Hof van Appèl heeft Don derdag de veroordeling en de dood straf bevestigd tegen Oscar Colaz- zo. die een wacht van het Witte Huis doodde bij een poging, in November 1950. om president Tru man tc vermoorden. Het opperste Hof kan het vonnis vernietigen en president Truman kan het verzachten. DELFT De Onderwijscommis sie uit de Tweede Kamer heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de Technische Hogeschool. Er werd o.a. gesproken over de stichting van een tweede T.H.S.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3