Jarenlang meubels kijken en dan kop en VOORAL VOOR DE VROUW WêêKKêêêëêÈêêBêê ïn Nijmegen joeg Amerikaan veertig Duitsers op de loop Mannen vragen geen kunst; ze moeten ook „ja zeggen Parijse mode geeft haar geheimen prijs Roofmoord op Zutfenaar van te voren beraamd ZET DROMEN IN DADEN OM Word nooit slaaf van uw woninginrichting Schrikkeldag in de aether Ondervraging VLAK VOOR DE BEVRIJDING Machinepistool voor microfoon imiteerde snelvuurgeschut iVïijdag 29 Februari 1952 5 v.31 zcGüniï^!E!rHrir2]üi{,mQ!£.,Dnon.TiiD;iir,,iri:irnii:riiftuui.r[ii;:i (Van een onzer verslaggeefsters) NAAR welke étalages kijkt u het meest als u langs de winkels loopt? Interesseren de schoenwinkels u het meest, bent u niet weg te slaan voor modezaken, of zyn het parfumerie- of bloemenwinkels die uw groot ste belangstelling hebben? Het is natuurlijk erg leuk om te dromen over al dat moois dat u zo graag zou willen kopen, maarwaarom loopt u die meubelzaak voorbij? Omdat u op een klein kamertje woont, waar alleen plaats is voor het allernoodzakelijkste? Maar u hoopt toch dat u nog eens een echt, eigen huis zal krijgen? U spaart zelfs ijverig voor de inrichting? Maar dan moet u juist naar meu bels kijken. Als u dat uitstelt tot het huis er is, hebt u te weinig tijd om rustig keus te maken. Want, bedenkt u toch wel, dat u meestal maar één maal in uw leven een echte woninginrichting aanschaft. U kiest uw omgeving voor een heel leven! En daarom is het nodig dat u maanden, zelfs jaren meubels hebt bekeken en zorgvuldig hebt overdacht hoe uw eigen huis zal worden ingericht. Met kopen kunt u beter wachten tot u weet wat voor woning u krijgt Misschien is het een nieuw gebouwd huis en dan is de kans groot dat de ka mers wat klein zijn uitgevallen. Misschien ook kunt u in een oud huis twee grote kamers huren, die tegelijk voor eet-, zit-, slaap- en studeerkamer moeten dienen. Begint u eens met een platte grond van uw woning te maken en knutselt u dan van karton copictjes van de meubels die u denkt te kopen op dezelfde schaal als de plattegrond natuur lijk. In een grote hoge kamer lij ken meubelstukken, soms vrij klein, terwijl ze in werkelijkheid veel te veel plaats in de kamer zouden innemen. Enmaak een budget op U moet er °P rekenen dat u onge veer een derde zult moeten uit geven aan stoffering; gordijnen, vloerbedekking e.d Eten. slapen en zitten moet u in ieder geval: of u veel of weinig kasten nodig hebt hangt weer af van het aan- j tal muurkasten. Telt u eerst zorg vuldig op, hoeveel geld nodig is voor het volstrekt noodzakelijke; dan v/eet u meteen of u zich nog een luxe in de vorm van een bu reau, een toilettafel of een mooie boekenkast kunt permitteren. In een behoorlijke meubelzaak kunt u gerust vertellen hoeveel geld u beschikbaar hebt; een meubelver koper. die zijn vak verstaat, zal u waardevolle raad kunnen geven. Maar het is van groot belang, iVan een onzer verslaggeefsters; MOGEN wij U even attent ma ken op een radioprogramma van vanavond om negen uur voor de V.A.R.A.. speciaal voor vrou wen. Het is tenminste afgestemd op Schrikkeldag. Een aetherforum met uitsluitend vrouwen achter de groe ne tafel. Het zijn mevrouw Straal manCremer, mevrouw Van der Goes van Natersv. d. Plaats, me vrouw Gerda Brautigam, journalis te mevrouw Alice van Eu gen—van Nahuys, uitgeefster en Mary Dres- felhuys, actrice. Een paar dagen ge laden hebben zij voor een voile kieine zaal in het Minerva-pavii- }uen in Amsterdam op het pediurn jezeten achter de microfoons en op de eerste rij zaten tien mannen. iie mochten de vragen stellen. Er is veel gelachen tijdens dat aetherfo- rum, wij hopen dat U het ook zult doen. Dat kwam omdat het 'uchtig was. De vragen waren aardig cn niet te zwaar op de hand en de da- rr.es waren gevat, geestig en amu. rant. En kort. Gezegend kort, ter- vijl ze toch antwoord gaven op wat hun werd gevraagd. Eigenlijk een verademing lussen al die gedegen loodzware aetherfo- rums en olympossen, met de moei lijke vragen en de gedegen ant- v oorden. Zo gedegen, dat er vaak niet geantwoord wordt op de vraag, maar een lezing wordt gehouden over een onderwerp, waarbij de in ternationale toestand, de conjunc tuur. de democratische dit of dal, de grote lijn te pas komt en de vragensteller verdrinkt in al die celeerderigheid en toch niet bevre digd is. Nu, die dames doen dat an ders. Toegegeven, zij kregen geen vragen over wereldschokkende ge- bcurtenisen, maar tochzij namen 2ich zelf niet zo ernstig en dat is geloven wij, het verfrissende van d;t forum. Nu, eens in de vier jaar mogen wij onszelf toch wel eens niet „au sérieux" nemen? dat u naar een goede, betrouw bare zaak gaat, want u kunt beter een kleiner aantal meubels van goede kwaliteit kopen dan uw huis vol te zetten met rommel. En, he laas, er wordt in ons land op het gebied van meubels nog steeds te veel rommel verkocht. Als u een goedkoop bloesje koopt, dat later tegen blijkt te vallen, is er geen ramp gebeurt, maar slechte meu bels bezorgen u jarenlang ver driet. De tijd dat meubels van mas sieve planken werden gemaakt ligt achter ons. Maar dat zegt niets over de kwaliteit: meubelplaat is een voortreffelijk materiaal. Ge knoeid wordt er echter veel en ..old finish" in vuilbruine kleur kan veel ongerechtigheden bedek ken. Goede meubels moeten be hoorlijk gepolijst zijn en glad van oppervlak; de rondingen moeten mooi zijn afgewerkt. Zijn de naden niet goed dichtgestopt, dan duidt dat op nonchalance in de afwer king. Alle details zijn belangrijk zoals de afwerking van de laden en van planken. Een la die niet goed schuift of een deur die slecht sluit zijn kwalijke tektnen. Loopt er iets scheef, dan is er zeker iets mis met het meubel, en een deur tje. dat uitsteekt of te diep ligt is ook een waarschuwing. Een kastje van licht hout mag geen poot heb ben die een tint donkerder is, en o'e nerf moet ook gelijksoortig zijn. Knoesten moeten zijn weggewerkt. Andere euvels zijn: vernis; dat op de kanten dik afloopt, verbin dingen die slecht sluiten, lymvlek- ken. die niet zijn verwijderd, en het gebruik van spijkers in plaats van schroeven. Kortom, u moet de Advertentie (l. M.) Mijn adergestel ls niet sterk, De arts zegt: ..Wees wijs en beperk. Neem een opwekking, maar niet te koppig en zwaar. Tip van Bootz Is het ideale merk ieszeeeeib Inz. Hr. A. M., Den Bosch. ontv. 1 fl. TIP meubels met een technische blik bekijken en als u die zelf niet hebt neem dan een adviseur mee zodat u de overtuiging hebt dat het een goed stuk werk is. Dat de voorkant aardig is, is niet vol doende; de achterkant moet ook van behoorlijke kwaliteit zijn. En ten slotte koop naar uw eigen smaak. Laat u niet beïnvloe den door uw ouders, ook al geven zij misschien een deel van de in richting cadeau. Koop geen vol ledige ameublementen als u er geen plaats voor hebt. Want u richt geen toonkamer in, maar een huis om in te wonen. Er moet ruimte zijn, licht en lucht. In een heel grote kamer kunt u zich zware massieve donkere meubels permitteren als de kamer ten minste licht is maar in een klein vertrek staan luchtige meubels veel beter. Leer meubels kennen, voor u ze koopt, en dat kunt u alleen bereiken door er veel naar te kijken. Kies meubels die niet alleen passen bij uw behoefte, maar ook bij uw persoonlijkheid. Want een woning wordt alleen echt uw huis. wanneer u er iets van uw zelf in hebt gelegd. Maar zorg wel. dat u nimmer de slaaf van uw eigen inrichting wordt! Impressies van een Simpele Ziel TV/T EJ. B. te H. vraagt mij in haar brief, of zij. nu het een schrikkeljaar. is, de hand van Jan de Wit maar zal vragen. Want hij is zo ver legen. En vier jaar geleden had zij het ook al willen doen. maar toen was zij zo verlegen. Of zou zij Barend van Bruggen vragen, die heeft een hogere posisie en die had zij liever, maar ze is niet zeker dat hy ja zal zeggen. En dan zijn er ook nog Bas de Leeuw en Leo van Dijk Droom van een Debutante" noemt Pierre Balmain de hieronder af gebeelde japon van doorschijnend vitfe ottomanzijde. En omdat hij ons heel mooi wil maken, gébruikt hij hier weer het hulpmiddel van onze groot- en overgrootmoeders, de hoe pel. Deze rok, van voren eenvoudig en glad, valt van achteren over wijd uitstaande stroken lichtpaarse organdie, bekroond met een reus achtige strik. - ."'4 Geheel nieuto is de halslijn van bovenstaand pak je met ver af staande boord. Jacques Griffe ontwierp dit voor zijn nieuwe collectie, waar van ons de eer ste plaatjes be reikten. Versie ring met een dia manten speld op de heup versterkt nog extra het ef fect van de lage taille van dit jas je. dat wordt ge dragen op een plooirok van het zelfde materiaal. Z? EER BIBI is sinds kort weer in staat tot verbazingwekken de dingen. Dat hij een oog, een oor en allebei z'n poten mist, want hij is de laatste weken achteruit gesukkeld, mag niet ihnderen. Hij rukt zich elke morgen los uit z'n wieg, waarin hij met een oude riem om de buik ligt vastgesnoerd en vliegt zonder eten met de auto ped naar school. Daar heeft-ie les van een meester, die een vrouw is en hem laat schrijven in een schrift. Hij denkt zelfs dat ie zo een jongen wordt, maar dikke zusje weet wel beter. Bibi is geen jon ge," zegt ze slim, „Bibi is een kind." Ondertussen is het kleine wijfje door dit alles vooral tussen de middag in een draf. Want dan moet er gauw gegeten worden om Bibi, die moet op tijd naar school. Dus doet ze even 'haastig als zoontje, iets waardoor hij zich duidelijk ge griefd voelt. „Altijd naapen," bromt hij, „nooit wat nieuws verzinnen, hè". Maar dikke zusje is te rol vast om zich hieraan te storen. Ze holt naar het raam, van waar uit je b\j ons de gemeenteklok kunt zien, en roept: „Nog vijf mi nute, Bibi kan nog twee boterham- me Op een middag stopt er een auto voor het hotel, naast ons, datzelfde dat verleden jaar failliet ging en dus de ganse winter dicht was. Er stappen bedrijvige mannen uit, met actetassen. Even later arriveert er een wilde juffrouw op een fiets. Ze heeft rode haren met een groe ne strik erin en ze begint op slag de stoep te zwabberen. Daarop werpt ze alle vensters open en leunt met een lap in d'r hand op de vensterbank van het laatste raam, naar buiten. „Dat zal wat zijn," gromt onze werkster, „dat 2a* weweer wat zijn." Als zoontje thuis komt is alles in dat hotel echter weer net als daar voor behalve het naambord oo de voorgevel dat is verlicht Dus stapt hij de keuken binnen en roept met ferme stem: „d'Er heeft er een aan de knop gezeten. D'er is er een aan de knop geweest." Dan. tot dikke zusje, dat thuis dc laatste dagen met hartstocht aan alle knoppen draait: ,Jieb jy dat nou gedaan?" „Welke knop," roep ik. „Die van het licht van hiernaast, die van bij dat trapje. Zij kan erbij." Ik k\jk naar het dikke wijf je, dat met ogen rond van schrik op het matje staat. ..Dat komt omdat..." begin ik. Maar zoontje leidt de ondervra ging. Vertel het maar." praat hij kalmerend, ,,'t is niet erg. toe wil len 't alleen maar weten." En dan, als een slinks advocaat: „Heeft Bibi 't gedaan?" Dikke zusje echter staat dit niet aan. Beer plast in bed, doet stout en baart zorgen bij de vleet, maar lichten in hotels aan doen, nee. Ze toont z'n ene gehavende pootje- ..Daar kan dié niet mee draaien," praat ze zeer beslist. En in haar felle verdediging Bibi van alle glo rie ontdoend- „Hy heeft geen be nen ook, hij kan niet lopen." „Hoe moet ie dan op de autoped naar school," hoont zoontje, want dit is een dagelijkse grief. Doch dikke zusje is niet vast te zetten: .Dat is hij met," zegt ze rap. „dat is een andere beer, dat is z'n broer tje." BIBEB. Ik geloof, mej. B. te H., dat ik in uw plaats de namen onder el kaar zou opschrijven en dan met gesloten ogen zou prikken. Zou dat niet het beste zijn? Overigens vind ik de regeling dat wij de mannen mogen vragen, een heel jaar lang. waardeloos, zolang er niet een clausble bestaat die be helst dat zij nooit nee mogen zeg gen. Pas dan zou die instelling voor ons een uitkomst betekenen. Weliswaar zouden alle ongehuwde mannen zich misschien het gehele jaar schuilhouden in hun kolen- kasten en zich vermommen met grote valse baarden, maar dat zou het leven allicht boeiender maken Overal zou men in de schemering sluipende vrouwenfiguren zien, in tensief op jacht. Telkens zou men onverhoeds op een verstopte man met een baard trappen, nu en dan zou men er een zien zitten, treurig in een boom, die kermend door de takken zou fluisteren: Verraad mij niet, o, verraad mij niet Neo, nu ik cr langer over na denk, mej. B te H.. lijkt mij die manier om tot het huwelijk te ge raken, toch niet de juiste. Zoals het nu is, mogen zij weliswaar nog altijd nee zeggen. Maar stel, U prikt Jan de Wit. Hij is wa schijnlijk te verlegen om nee te zeggen. U sleurt hem mee naar het stadhuis. Denk er om, mej. B uw hele leven door zal dat aanzoek als een doem boven uw huwelijk blijven hangen. Altijd zal hij net die ene borrel nog drinken, die hij niet meer mocht hebben en zijn blik zal zeggen: Je wou me toch zo graag? Nou danNa twintig jaar zal hij altijd nog gaan zitten met de laarzen op de schoorsteen loper en commanderen: Bouillon met ei! En u bent weerloos, want u hebt hem zelf uitgenodigd op dit levenslange partijtje. En het is nu eenmaal zo: wie de gastvrouw of de gastheer is, moet altijd de hon neurs blijven waarnemen. Lujstert u nog. mej. B. te H U luistert niet naar me; u bent al aan 't prikken! Dan moet u 't zelf maar weten Per slot is het uw leven en niet het mijne. Wat mij betreft, mej. B.. vraag Jan de Wit Neem hem mee uit naar ..Zondige Grenzen", dat animeert allicht. Breng hem naar huis en fluister: Jan. wil je mijn man worden'' Dan zal hij zeggen: O. maar het is zo plotseling, mej. B Dan moet u zeggen: Ja. maar ik houd van je. Jan, mag ik hoop koesteren'' Dan zegt hij. Spreek met Moeder! De volgende dag meteen gaat u naar zijn huis met een bosje ane monen om met zijn moedei over uw vooruitzichten te praten Maar als u door Moe de buitentrap wordt af gemept, mijn schuld is het niet. mej. B., ik heb u gewaarschuwd. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag om drie uur zal Prins Bernhard in een korte sobere plechtigheid in het koninklijk paleis op do Dam te Amsterdam het Bronzen Kruis uitreiken aan de weduwe van de Amerikaanse soldaat Theodore H. Bachenheimcr nlt Fullcrton in Californic. De onderscheiding wordt namens de weduwe in ontvangst genomen door de Amerikaanse ambassadeur. En daarmee is hU nog eenmaal in dc herinnering terug ge roepen: Ted Bachenheimcr, een kleine blonde dikkerd, die drie dagen vóór de bevrijding van Nijmegen het Nijmeegse station veroverde op veertig zwaar gewapende Duitsers, door hen te doen geloven dat hij met vier snelvuurkanonnen schoot. In plaats van met een machinepistooltje dat hU vlak bij de microfoon van de stationsomroeppost hield, waardoor het geknal tienvoudig versterkt uit vier verspreid opgestelde luidsprekers kwam. Amerikaanse vrouw Grandma Moses, de Ameriaan- se schilderes van primitieve land schappen (ze exposeerde ook in Den Haag) is dezer dagen in Troy. N.Y. 91 jaar geworden. Ze heeft nu een arbeidskaart aangevraagd en staat ingeschreven als zelf standige arbeidskracht In Washington werd Bess Tru man de vorige week 67 jaar. ze verwekte opschudding toen zij op haar verjaardag met een lavendel blauw kapsel verscheen in de moderne poedel-coupe. Wij hebben het verhaal nog eens gehoord van zijn oude strijdmak ker, meneer Van Hedel. die de Bronzen Leeuw heeft gekregen: een zeven en vijftigjarige inspecteur van de Spoorwegen te Utrecht, die sa men met Bachenheimer dit wapen feit volbracht, dat tot de merk waardigste van onze bevrijding be hoort. Het is moeilijk u meneer Van Hedel voor te stellen in de rol van desperado, want hij is het type van een correcte ambtenaar met zijn keurig streepjespak, zijn witte ge steven boord, en zijn gouden bril letje. Hij lijkt wat op minister Lief- tinck met zijn kale hoofd en zijn streng gezicht. Met dat zelfde ge zicht moet hij een paar uur voor hij dat station veroverde op een sein post zijn afgestapt, waaruit een aan tal Duitsers in de richting van de brug zaten te schieten. Hij was toen gemeen kwaad, want de Duitsers schoten rakelings over een schuil kelder. waarin hij zijn gezin had ondergebracht. ..Wat is dat voor "n flauwekul!" heeft hy hen veront waardigd toegeroepen. „Wat hebben jullie op die schuilkelder te schie ten! Mijn vrouw en kinderen zitten daar in!" En Hitlers Wehrmacht is toen be duusd opgehouden met schieten, on der de indruk van het verschrikke lijke gelijk van die kaarsrechte oude heer. „Als u er iets over schrijft moet meneer De Jong in het stuk," zegt hij beslist. Meneer De Jong blijkt een acht en vijftigjarige chef-com mies uit Nijmegen te zijn. Meneer Van Hedel had een illegale groep destijds, en er was afgesproken, dat ze de ochtend van die zeventiende September bij mekaar zouden ko men om te zien of ze iets konden doen. Nijmegen lag toen al onder vuur, de enige die werkelijk op kwam dagen was meneer De Jong, de oudste van de hele groep. Om iets te doen is meneer De Jong toen het station gaan verken nen. Na een tijdje kwam hij ge heel ontdaan terug, want er was op hem geschoten uit die zelfde sein post waartegen meneer Van Hedel ook al op had moeten treden. Ze zijn toen weer uit mekaar ge gaan, meneer Van Hedel is gaan kijken hoe zijn woning er aan toe was, die aan het station grensde. Toen hij uit zijn keukenraam keek, zag hij even verderop van achter een stootblok op de rails een dun sliertje rook omhoog kringelen. Hij is gaan kijken wat dat kon zijn. En daar vond hij Bachenheimer. De jongen lag in volle uitrusting, met zijn Amerikaanse uniform aan dood gemoedereerd tussen de Duitse stel lingen een sigaret te roken en wat uit te rusten van een vermoeiende mars. Een merkwaardig mens, die sol daat Bachenheimer. Hij was in de gevechten bij Grave zijn troep kwijt geraakt en achter het Duitse front terecht gekomen. Daar hij een opti mist was had hij het tijdverspil ling geoordeeld om zijn eigen front weer op te zoeken. Hij wist dat de verovering van Nijmegen het doel was van zijn legeronderdeel, en hU is toen maar vast met behulp van een kaartje en een kompas naar die stad gelopen, om daar op de in tocht van zijn kameraden te wach ten. Een kleine glundere dikkerd van due en twintig jaar was hij. Het verschijnsel angst scheen hij niet te kennen. Hij was zeer rus tig. en scheen erg gesteld op zijn lichamelijk gemak, terwijl hij in tussen van het ene avontuur in het andere rolde. Hij was al twee keer krijsgevangen gemaakt door de Duit sers, en elke keer was hij ontsnapt en dwars door de fronten terug ge keerd naar zijn troep. Meneer Van Hedel vertelde hem dat hij achter dat stootblok erg ge vaarlijk zat, omdat de verkenning van meneer De Jong had uitgewe zen dat de Duitsers nog steeds in die seinpost even verderop zaten. Soldaat Bachenheimer richtte toen zijn machinepistoof en gaf een rof fel schoten af. om ze uit hun tent te lokken, zei hij. De Duitsers lieten echter niets van zich horen. Daarop zei meneer Van Hedel dat er niets anders op zat dan om de seinpost te bestormen. En omdat hij nog officier is ge weest. en wist dat men als zodanig verplicht is om zelf het voorbeeld te geven, vroeg hij aan soldaat Ba chenheimer een granaat te leen. „Jij dekt me in de rug met je machine- pistool. Bachenheimer." zei hij nog. En toen is hij met al zijn vijftig i jaren, en met een bezorgde gedach te aan zes kinderen in zijn achter- hoofd, en met die granaat in zijn hand hard naar de seinpost gelopen Er werd niet op hem geschoten. 1 De Duitsers hadden hem niet ge- zien. Voor de deur ls hij toen op i zijn knieén gaan liggen om door i een reet naar binnen te kijken of 1 hy wat zag. Hij zag vier voeten. Hij heeft diep adem gehaald, en i is met opgeheven granaat door de i deur gevlogen. Hij kwam terecht in een lege kamer. Het waren geen vier voeten die hij door de spleet had gezien, maar de vier poten van het seinblok. En ineens wist hij het. Het was etenstijd! De hele Duitse bezetting zat rustig te eten in het stations restaurant! Tegelijk kreeg hij het idee. „Als we nu eens naar de mi- crofooncel kruipen, en ze eens hard laten schrikken," zei hij. „Misschien lopen ze dan weg" Hij wist wat een overdonderend geluid er uit de stationsluidsprekers kwam. En hun actie zou als een volslagen verrassing komen. Maar het ging om veertig ervaren zwaar gewapende Duitsers. „Wat denk jij er van Bachenheimer?" tig Duitsers waren. Vijf minuten later stonden ze ln de omroepceL Meneer Van Hedel zette de verster ker aan en tikte op de microfoon: een gewoontegebaar om te zien of alles in orde was. Het tikken weer klonk tienvoudig versterkt over de perrons. De installatie werkte. Toen riep meneer Van Hedel: „Heraus! Hande hoch oder ihr stirbt!" Het was overweldigend. Hij schrok er zelf van, want normaal stond de geluidsregelaar nooit op volle kracht. Een zware stem die niet van hem zelf scheen te zijn dreunde de Duitse woorden door het station. Het geluid was overal. Het rolde in holle echo's onder de sta- tionskap heen en weer. Het vulde de kleinste hoeken van 't gebouw. Het scheen over de hele lengte van het emplacement recht uit de grond te komen, en het dreunde door tot in het ruggemerg. En onmiddellijk er over heen schoot soldaat Bachenheimcr zijn machinepistool leeg. cn stond het station te trillen van een lang ge rekte explosie, als vloog het hele gebouw de lucht in. En tegelijker tijd vlogen de deuren van het re staurant open, en daar renden ze dat het vuur uit de stenen spatte, de veerig Duitsers. Ze renden voor hun leven: hoestend van de laatste aardappel die van de schrik in het verkeerde keelgat was geschoten, struikelend en vallend over mekaar als in een komische film. Een halve minuut later was het station van soldaat Bachenheimer en meneer Van Hedel. Tegen de avond zijn dc Duitsers hei station met artillerie gaan be schieten, en moesten ze zich terug trekken, want het station bood niet voldoende dekking, en Bachcnhei- mers kameraden lieten op zich wachten. Ze zijn toen ieder hun weegs gegaan. En misschien had me neer Van Hedel nooit meer iets ge hoord van soldaat Bachenheimer. als hij hem niet een dag na dc bevrij ding op wacht had zien staan voor een gebouw. „Hé Bachenheimer!" heeft hij toen gezegd. En Bachen heimer zei: „Hallo!" Ze hebben mekaar de hand ge schud. en op een papiertje dat me neer Van Hedel uit een schrift scheurde heeft Bachenheimer toen zijn adres gezet en zijn handteke ning. Theodore H. Bachenheimer. Het staat in grote onverschillige let ters schuin over het papiertje, zoals dat hoort bij handtekeningen. Het is het enige dat meneer Van Hedel heeft als herinnering aan zijn strijd makker, die enige tijd later dpor een SS-cr werd neergeschoten 1 op een weiland bij Oldebroek, toen hij voor de derde maal gevangen geno men was, en voor de derde maal probeerde te ontsnappen. Dat papiertje bewaart meneer Van Hedel zorgvuldig, want in de paar uur dat ze samen tegen do Duitsers optrokken is hij zich sterk gaan hechten aan die kleine kerel uit Californië, die zo volkomen zijn tegendeel was in aanleg cn karak ter. Ach, het ls allemaal al weer lnng geleden. Maar als soldaat Bachen heimer Zaterdag in het paleis op do Dam uit het verleden wordt opge roepen, is bij de plechtigheid aan wezig meneer Van Hedel. die hein nog steeds oprecht betreurt. DE MUSEUMBOERDERIJ in de Driehoek te Ede, eigendom van de vereniging „Oud-Ede", zal worden gerestaureerd. Zodra de weersom standigheden het toelaten begint men met het werk. Jongedame die ook in het complot was in arrest gesteld ALMELO. - BU nader onder zoek door dc Hengelose politie naar dc moord op de 61-jarige J. Boers alt Zulfen, waarvan «0 Woensdag reeds melding maakten, is komen vast tc staan, dat de beide daders al enige tUd van te voren het plan hadden opgevat om B te vermoorden, omdat zij meenden dat deze er warm by zat. Zij hebben het plan uitvoerig be- voerig besproken, waarbij ook de 23-jarige mej. C. C. M. uit £utfen aanwezig was die thans eveneens •s gearresteerd. De daders hebocu hun plan sneller ten uitvoer ge bracht dan oorspronkelijk de be doeling was. omdat het hen be kend was dat B van plan was een ander kosthuis, waarschijnlijk in Enschede te zoeken, en tevens, omdat hij als aflossing van een hypotheek enige honderden gul dens had ontvangen. Beide verdachten hebben in Apeldoorn een wagen gehuurd en zijn daarmee in gezelschap van mej. M. een ritje gaan maken. Daarbij kwamen zij aan het kost- huis van hun slachtoffer te Zulfen, waar zij hoorden dat deze naar kennissen in Enschede was ver trokken. Hierop zyn zij ook naar Enschede gegaan, waar het een der daders gelukte om met B in con tact te komen Hij nodigde hem uit voor een ritje en enige tijd later zette hij hem af voor het huis, waar hij logeerde. Hij had echter een afspraak gemaakt om nog eens een avondje uit te gaan. 's Avonds verliet de oude heer zijn kennis sen, zonder hun mee te delen, waar hi? heen ging. Aanvankelijk ver keerden deze dan ook in de me ning dat B. weer naar ZutTen was teruggegaan, hoewei men dat wel enigszins vreemd vond. De beide mannen hebben om tien uur mej. M. naar het station gebracht, waarna zij met B naar Enschede terug gingen. Op de weg van Hengelo naar Enschede heb ben zij hem toen vermoord en zich van het stoffelijk overschot ont daan. Toen de politie later naar de verblijfplaats van de daders in formeerde bicken beide wegens het verduisteren van een auto ln de gevangenis te zitten. Toen dc buit zo tegenviel, zagen zij geen kans om de huur van dc wagen te betalen en ruilden zij de auto op de Apeldoornse automarkt te gen een andere wagen, waarbij z!J oen belangrijk bedrag in de wacht sleepten Dc politie heeft later in Apeldoorn de portemonnaie, het gouden horloge en de hoed van het slachtoffer teruggevonden. HOEVELAKEN Oud-minister Reymer overleden DEN HAAG. Te Uden Is Woensdag overleden oud-minister mr P J. Reymer. Hij bereikte de leeftijd van 69 jaar. De overledene was van Augus tus 1929 tot Mei 1933 minister van Waterstaat in het ministerie Ruys de Beerenbrouck. Voorts was hij Bachenheimer grinnikte. Die vond 1 o.a. van 19221929 burgemeester het zo'n goede grap dat het hem van Hilversum en van 1935 tot alleen maar speet dat er geen tach- 1943 van Roermond. Middenstanders vergaderen De middenstands-vereniging „De Sa menwerking' kwam dezer dagen in vergadering bijeen ln Hotel Fontein. Als spreker trad ln deze vergadering op de heer A I van Ginkel. bestuurs lid van dc K N.M.B. Allereerst werd in dorr vergadering besloten om op onge regelde tijden een krantje te laten verschijnen met mlddenvtandsnieuw* en reclames. De heer Von Ginkel vertelde dat de middenstand door verschillende besluiten van dc regering ln dc bock Slaat. Voorts zijn er veel zakenlieden ie menen, dat een middenstands-vereni ging op een dorp geen levensvatbaar heid heeft. Deze lieden zijn ernaast, al dus spr. Eendracht mankt macht. Als men in den Ha3g spreekt over 050.000 middenstander: dan tellen ook de Hoe- velakers mee. Als cr landelijk niets be reikt kan worden, probeer het dan plaatselijk. In vogelvlucht hesprak dc lieer Van Ginkel dc winkelsluitingswet cn de uitvoering ervan. Ook drong spre ker aan op aansluiting bij de Middcn- standsbank. welke door dc drie bonden ls Ingesteld. BURGERLIJKE STAND 17 Lm. 23 Februari 19S2- Geboren: Bernardus, z van P. Kaoo- nenburg en W. H. Groenendijk. Wou- tera. d van J. van Putten cn G. van Essen Overleden Gerritje Maria Haartman. 59 Jr. (cchtg van J. L Bloemendal Hendrik Vreekamp. 58 Jr. (cchtg. van J. van dc Becrecamp). OPBRENGST COLLECTE. Na de uitvoering van het cabaret „Miniatuur" werd voor de ouden van dagen t 25S0 bijeengebracht. NOTEERT U EVEN? 29 Februari Jaarfeest Knnpenvcrenl- glng Spreuken 22 6, Verenigingsge bouw. aanvang 7 uur. 1 Maart, Zaterdag: Toneel „Een zwer ver kwam". Chr Reel. Ver. „Dc Eem- ruiters". Verenigingsgebouw 7.30 uur. PREDIKBEURTEN. Ncd Hcrv. Kerk 9 30 uur ds Eislnga van Barneveld; 2 30 uur ds Van der Graaf van Nijkcrk. Gercf. Gemeente 930 en 3 uur lees- dienst. MEDISCHE DIENST Voor Hoevelaken. Hoogland rn Hoog landerveen wordt de medische dienst waargenomen door dr T. \V. Klaaren- bcelc. tel. K 3495—210. De wijkverpleging voor Hoevelaken. Nijkcrkérvcen en Terschuur-Zwarten- broek woidt waargenomen door Zuster Koetsier. Nijkerkcrvecn.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5