STADSVENSTER Wilhelmina" ziet terug op jaren van krachtig verenigingsleven Enquête naar activiteit van de jeugd Stoffelijke resten van vier Oranjewachters bijgezet Tien j arig meis j e gaat niet meer naar school Lichamelijke en geestelijke vorming liggen in evenwicht Jubilea bij het Mannenkoor Burgerzinlening overtekend V eilingdirecteur gearresteerd Nehroe krijgt 74% van de zetels in nieuwe parlement 2 Maandag 3 Maart 1952 (Van een onzer verslaggevers) Dc christelijke organisatie voor lichamelijke opvoeding „Wilhelmina" viert dit jaar haar negende lustrum. Dit was voor het bestuur voldoende aanleiding om de Zaterdag j.l. in het Hervormde Wijkgebouw aan het Laurens Costerplein gehouden jaarlijkse ledenvergadering, die een voor dc vereniging wel zeer actief jaar afsloot, een feestelijk tintje te geven. Behalve de gewone agendapunten was daar dc benoeming van twintig erc-leden en leden van verdienste, een vertoning van de Wilhclmina-film en de aanbieding van cadeaux aan het bestuur door de verschillende onder afdelingen. tegenwoordigers van zustervereni- I gingen, bevriende organisaties en overkoepelende lichamen aan het woord. In gloedrijke bewoordingen herdachten zij allen de prettige sa menwerking met Wilhelmina. ter wijl zij hun woorden vergezeld de den gaan van wisselbekers, lauwer, kransen en spelmateriaal Achter eenvolgens spraken de heren Ter Wolbeek. B. Verschuur. Achterberg en Van Mourik. respectievelijk na mens de ABvLO. de Sportstichting, de SGWB en ODILO De plannen voor 1952. het jubel jaar. werden door de directeur, de heer Van Mourik bekend gemaakt. Op 7. 9 en 10 April zullen gymnas- Waardering uit brede kring De voorzitter, de heer A. v. Zwee- den. met zijn vijf mede-bestuurs leden achter een met bloemen ver sierde bestuurstafel gezeten tegen een fond van kleurige vlaggen, her dacht in zijn openingswoord de ge schiedenis die Wilhelmina in 45 jaar tijds heeft gemaakt. Voor sportver enigingen. die gewoonlijk even ge makkelijk ontstaan als verdwijnen, zeker een tijdperk de moeite waard er een moment bij stil te staan. Er moest gestreden worden om de vele moeilijkheden steeds weer- het hoofd te kunnen bieden en te overwinnen. In materieel opzicht is er in de efgelopen jaren veel bereikt. Wat er aan gees* gewonnen werd is niet te controleren. Toch gelooft de heer Van Zweeden dat het vertrouwen van de oprichters niet is beschaamd en dat de taak. die in de lichame lijke opvoeding ligt besloten, niet werd verwaarloosd. Vervolgens gaf spreker een korte terugblik waarin hij de voor de ver eniging belangrijkste gebeurtenissen memoreerde. De oprichting van het Nederlands Gymnastiek Verbond, de organisatie van nationale athlctiek- en zwemkampioenschappen etcdie Wilhelmina als eerste ter hand nam. Resumerend was er reden tot grote dankbaarheid, terwijl het verwilt, dat geestelijke vorming op de ach tergrond was geraakt, overtuigend kon worden weerlegd. Op een buitengewoon vlotte wijze werden de hierna volgende agenda punten er door gehamerd: benoe ming kascommissie. bestuursraad leden en leden van verdienste. Mej. G. van de Akker mocht de Wilhelmina-wisselbeker als beste turnster, voor een jaar onder haar hoede houden. De heer J. Vogelsang ontving de lauwertak van ver dienste. Het tweeede deel van de avond werd o.a. gevuld door een geestige toespraak van het erelid A. van Woudenberg, waarin hij de jaren '20'30 herdacht De Wilhelmina- film gaf een beeld van de jongste sportprestaties van de jubilerende verenigingen. Hierna kwamen ver- Wanneer het op 5 Juli a s. 45 jaren geleden zal zijn. dat Amers foorts Mannenkoor werd opgericht, dan telt dit koor een behoorlijk aantal zangers, die reeds 25 en meer jaren lid zijn. En al wordt het koor geregeld met jonge nieu we stemmen aangevuld, hét. valt de oudere leden dikwijls moeilijk van deze zangersvriendenkring af scheid te nemen. De heer J. C van den Brink mag dan nog wel niet tot de oude re zangers gerekend worden wat zijn leeftijd betreft, op 15 Maart a s. zal het toch 25 jaren geleden zijn dat deze koorzanger lid werd van A.M.K. De heer Van den Brink, zanger in de le tenorenpartij, is een lid waar A.M.K. steeds op kan reke nen. Ongetwijfeld zal deze hoogtijdag van de heer Van den Brink in de grote A.M.K. vriendenkring niet ongemerkt voorbij gaan. Wij vernemen nog. dat aan het 45-jarig bestaan van A.M.K. geen bijzondere aandacht zal worden ge schonken. want 1952 zal het „Jubi leumjaar" worden van den heer Gerrit van den Burg Deze populaire A.M.K.-dirigent zal in September a.s. zijn zilveren jubileum vieren als directeur van Amersfoorts Mannenkoor Reeds zijn hiervoor grootse plannen in een vergevorderd stadium van voorbereiding. tiekwedstrijden worden georgani seerd. 11 Juni is de dag van de athletiek. 9 Aug. die van de 15de standaardtocht. terwijl op 16 Aug. de zeventig kilometermars zal wor den gehouden. Voorlopig is als af sluiting geprojecteerd de Volleybal- dae op 20 September. Deze voor een jaarvergadering bijzonder druk bezochte avond werd gesloten door dc voorzitter van de Kring Utrecht van het NCGV. de heer Vermooten. Melden wij nog dat 's middags voor leden en gedurende de avond pauze voor genodigden, een buiten gewoon overzichtelijk ingerichte tentoonstelling was opengesteld, waar de bezoekers door honderden foto's en statistieken zich een goed beeld konden vormen van het bloeiende verenigingsleven van Wilhelmina Ter gelegenheid van het huwe lijk van koningin Wilhelmina en prins Hendrik kwam de gymnas tiek- en zwemvereniging „Wilhel mina" in Februari 1901 met een praalwagen uit. Van l. naar r.: Achterberg, M. van Hoogevest, SpeelbergF. van Slootcn. M.Dijk. Op de wagen:Boelens (directeur) en Louis van Zwol Opgericht in 1901 werd de vereniging, die uit voeringen gaf in Odeonaan de Krommestraat, wegens gebrek aan belangstelling in 1904 opgeheven. Taxi-chauffeur was te goedgelovig ,.Ik hom zo geld brengen9 zei passagier „Laat ik maar een taxi nemen", dacht de Amersfoorter, die Zater dagavond in Amsterdam de laatste trein miste. Prinsheerlijk reed hij naar de Keistad. maar toen het op betalen aankwam, trok hij een be denkelijk gezicht. Hij vond echter een oplossing. In de Persijnstraat liet de man de chauffeur wachten. Hij vertelde, dat hij „even" geld zou gaan halen, en verdween in de nacht. Een half uur is de chauf feur blijven wachten. Toen had zijn goedgelovigheid een flinke knauw gekregen. Natuurlijk kwam de pas sagier niet met het geld. Een scha- depostje van 24 60 (exclusief) voor de Amsterdammer. Oneerlijke radio-maniak De 13-j. Amersfoortse jongeman K.. die Zaterdag is gearresteerd, moet wel een grote radio-maniak zijn Hij stal van zijn patroon een compleet radio-toestel. Eon zakenrelatie van een vroegere baas van hem lichtte hij op met radio-onderdelen. Na zijn aanhouding heeft K bekend ook nog een pick-up gestolen te heb ben. Burgerlijke Stand Geboren: Gljsbertus Jozef, zoon van C. Prins en W. van Eijden; Joannes Pe trus Maria, zoon van P. J. van de Wolfshaar en H. A- van de Hoef. Gehuwd: Cornells Pelegrinus Bokkers en Cornelia Arolda Mol; Hendrlkus Meinten en Rijkje van der Horst. Overleden: Bernerdus Odijk. oud 30 iaren wedn. van C. van Zullen: Aaltje Ter Plaat, oud 74 jaren, ongehuwd. 1833. De schepelingen richten op het strand een kamp ir. en onder leiding van Van Riebeeck wordt, met behulp van een paar stokken en wat zeilen een tent gemaakt, waar de zieken beschut liggen tegen de felle zon. De schipper bestudeert met Robert Jansz. de plan nen om naar meer be woonde streken te trek ken. ..De dichtst bij zijn de plaats Is St. George da Mina," zegt de stuur man; „daar hebben de Engelsen een handelsde pót ingericht en mis schien kunnen wij daar een sch-p vinden." „De Engelsen zegt de schipper, „die zien ons waarschijnlijk liever gaan dan komen Maar wij hebben nu eenmaal geen andere keus." De vol- DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB gende dag beginnen de schipbreukelingen hun lange tocht. St. George da Mina is nog een heel eind weg en bovendien kunnen ze niet langs i het strand trekken, want dit is onbegaanbaar door de vele rotsen. Hun weg leidt door het binnenland. P.T.T.-ers „op eigen kracht vooruit" (Van een onzer verslaggevers) Onder het technisch personeel van de PTT in Amersfoort schui len goede cabaret-krachten. Dat heeft een volle Oranjeboom-zaal Zaterdagavond nog eens ervaren, tijdens een genoeglijke feestavond, die werd georganiseerd door de personeelsvereniging van de Tech nische Dienst „Rota". Onder leiding van de heer A. Groeneveld brach ten de PTT-ers de revue ..Op eigen kracht vooruit", een vrolijke verza meling muziek, zang en schetsjes. Het eigen orkestje „The Blue Boys" dat ook bij het bal-na-afloop voor een pittig muziekje zorgde, vervul de een belangrijke rol in het pro gramma. Als goed ensemble hebben wij opgemerkt de ..Mona Loa's" die zich met een warm en verdiend applaus beloond zagen. Ook de longlisten, die voor hun schetsjes soms een minder gelukkige greep hadden gedaan en de zangeresjes én zangers hadden over de gulle lach en het applaus niet te klagen. Lies je v. d. Logt zorgde voor een -attractie in de vorm van een paar nummertjes tap-dance. Voorzitter J. M. Koelink vertelde Commissie vraagt medewerking Onlangs Is door het gemeentebe stuur van Amersfoort een commissie ingesteld, die tot taak heeft een on derzoek in te stellen naar alle acti viteiten van jeugdbewegingen, jeugdverenigingen en jcugdzorgin- stellingcn in deze gemeente. De be doeling van dit onderzoek is, om een diepgaand inzicht te verkrijgen in het jeugdvraagsluk in Amersfoort en na te gaan, welke activiteiten ge stimuleerd en gecoördineerd kunnen worden en welke taken de gemeen telijke overheid met volledige eer biediging van het kerkelijke en par ticuliere initiatief op dit gebied heeft. De commissie, die zoveel zijdig mogelijk is samengesteld uit een aantal landelijke deskundigen, heeft zich in de eerste plaats tot taak ge steld een jeugdkaart van de gemeen te samen te stellen, waaruit dus blijkt, de omvang en de mate. waar in de jeugd van 3 tot 24 jaar bij de Leergangen School v. Wijsbegeerte Voor de komende maanden heeft de Internat. School' voor Wijsbegeerte te Amersfoort de volgende conferenties etc. op haar programma slaan: 1516 Maart. Hel economisch be leid van Nederlandonder leiding van prof. dr C. A. Mennicke. Sprekers - Ir H. Vos over Planeconomie en mr H. F van Leeuwen over: „Grotere Vrijheid" 29—30 Maart ..Bijdragen tol het pro bleem Indonesië" o 1 v. prof. Viennlche. Sprekers: prof. dr K. A H. Hlddlng over de geestelijke achtergronden van Oost en West: dc heer Socleiman, hoofd In formation Service van het Hoge Com missariaat van de Republiek Indonesia; Counselor R. Basukl-Djatjasmoro. hoofd afdeling Handelspolitiek v. Econom. Za ken van het Hoge Commissariaat over de economische situatie van Indonesië 1920 April: ..De alleenstaande vrouw", o.l.v. Drof. Mennicke. Inleiders Anna Blaman over de volwaardigheid van dc vrouw en dr J C. Schuurman over de psychologie van de alleenstaan de vrouw. 10—11 Mei: Pacdagogischc Studiecon ferentie over De zelfstandigheid van het basis-onderwijs. Inleider cn cursus leider prof Mennicke. Aan het woord komen vertegenwoordigers van verschil lende stromingen in het onderwijs. 31 Mei3 Juni Pinksterleergangj„De liefde als onderwerp der filosofie". Cursusleider prof. dr C. A. Mennicke. 1415 Juni: Angst en onzekerheid in het. hedendaags menselijk bestaan. Indi- vldualpsychologische studie-conferentie o.l v. dr P. H. Ronge. Sprekers de heer J. Vinkenborg. de arts J. A. Delhcz cn prof. Mennicke Verder is er een voorlopige aankondi ging voor de volgende zomcrleergangen 1419 Juli: Prof. dr J. Clay: Teloso- fie der natuurwetenschap. 21—26 Juli: Dr H J. Mispelblom Bever: Ontwikkeling en betekenis der religieuze (met name christelijke) sym bolen. 26 Juli2 Aug.: Humanistische studie conferentie (in samenwerking met het Humanistisch Verbond». 49 Augustus: dr C. J. Schuurman: Op weg naar vervulling. 1116 Aug.: dr Erich Neumann. Tel Aviv: ..Ticfenpsyehologie der Kultur". 1823 Aug.: Anthropologlschc Studie week: Hans Redcker. dr J. L. Springer en prof. dr C. A. Mennicke. 25-29 Aug.: prof. dr L. J. v Hoik: Talent en karakter, de twee grondpei- lers der humanistische levenswaarde ring. 29—30 Augustus: Wijsgerige studie conferentie. 1—16 September: Internat, congres van het Internat. Signifisch Genootschap. RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank te Hoe velaken werd over de maand Fe bruari ingelegd f 1688.50, en terug betaald f 2650,77. verschillende activiteiten in de meest ruime zin is betrokken. Teneinde dit beeld zo volledig mogelijk en be trouwbaar te doen zijn is het nood zakelijk een enquête te doen instel len naar de leden van alle in deze gemeente werkzame verenigingen, clubs en instellingen op het gebied van jeugdbeweging, jeugdzorg, sport, muziek, zang. vrije tijdsbesteding enz. De initiatiefnemers zullen het zeer op prijs stellen indien de vereni gingen aan deze enquête, die voor het welslagen voor het werk der commissie en in verband hiermede voor de gehele jeugd van onze stad van het grootste belang is, alle me dewerking zullen willen verlenen. De formulieren, die door de com missie zijn samengesteld, zo volledig mogelijk ingevuld voor 16 Maart a.s. terugzenden aan de secretaris der commissie, de heer W. G. Hagens, stadhuis, kamer 16 of 43. De heer Hagens is voorts gaarne bereid alle verder gewenste inlichtingen met betrekking tot de invulling der for mulieren te verstrekken en alle eventuele moeilijkheden, die hieruit mochten voortvloeien, met belang hebbenden te bespreken. De burgerzinlening is voor Amersfoort een volledig succes ge worden. De twee obligatieleningen van elk f 500.000 zlln overtekend. Het zal zelfs nodig z(jn nan enkele intekenaren een kleiner bedrag toe te kennen. Het houwen van woningen aan het Isseltseveld is nu verzekerd. In tekening op de lening was mogelük tot 1 Maart j.l. Storende drukfout Het zettersduiveltje heeft ons weer parten gespeeld. In het arti kel Cor de Jong, eerste koetsier van Amersfoorts oudste manege, van Zaterdag j.l., kwam een wel zeer storende drukfout voor. Er werd daar abusievelijk vermeld dat de heer C de Jong in dienst was van de landwacht U zult begre pen hebben dat hier bedoeld werd landmacht. Jaarvergadering van de Knapenvereniging Vrijdagavond kwam de Ned. Herv Knapenvereniging „Spreuken 22 6" te Hoevelaken in een jaarvergade ring bijeen in het Verenigingsge bouw. Voor de vergadering bestond van de zijde der ouders, begunsti gers en zusterverenigingen grote be langstelling. Het programma werd vlot door de knapen afgewerkt en en menigeen stond versteld, over wat de jongelui in hun mars had den, getuige de keurige inleidingen, gedichten, voordrachten en de rake antwoorden, bij de „famillecompe- titie". Met genoegen en trots kun nen de beide leiders, de heren van Hunen en Berkhof, op deze avond terugzien. in zijn openingswoord, dat „Rota" enige moeite had gehad bij het vinden van een geschikt zaaltje, nu 's Prinsenhof niet meer beschikbaar is. Hij riep een hartelijk woord van welkom toe aan de voorzitter van het telefoondistrict, de heer Broek- meyer en zijn echtgenote, aan de afgevaardigde van het districts- bestuur Noord-West en aan verte genwoordigers van enkele zuster verenigingen. Verzetsstrijders vinden laatste rustplaats op Erebegraafplaats te Loenen (Van onze correspondent) APELDOORN. Terwyl slechts de klaaglijke roep van een over de nog dorre vlakte scherende kraai dc immense stilte op het kerkhof, verbrak, werden Zaterdagmiddag op de Erebegraafplaats te Loenen, dc stoffelijke resten van de vier verzetsslachtoffers, behorende tot de voormalige Oran- jewacht in vaderlandse bodem herbegraven. Met deze zeer treffende plech tigheid werden op symbolische wijze alle in de bezetting omgekomen Oranjewachters herdacht. ONDERÏÏ IJSMOEILIJK HEDEN IN VOORBURG Verontwaardigde vader richt zich tot gemeenteraad (Van een onzer verslaggevers) De tienjarige Madeion Lucie v. d. Wiel uit de Essesteynstraat in Voof> burg gaat al sinds 24 October 1951 niet meer naar school, ofschoon zij goed gezond is en normaal kan leren. Haar vader heeft gemeend haar van dt openbare lagere Elsbcrgschool te Voorburg te moeten nemen, omdat hy dt hoofdonderwijzer incompetent acht en heeft geconstateerd, dat er op dezt school wantoestanden zouden heersen. Overplaatsing naar de Voorburg^ o.l. Van Faukenbergeschool, waaraan de vader de voorkeur geeft, Is hen door de officiële instanties geweigerd. Wel is hem toegestaan zijn dochter tje naar de o.l. Van Dcventerschool in Voorburg te sturen, maar daar zit! de heer v. d. Wiel van af, omdat zyn kind dan geen geschikte tramverbin- ding heeft. De vader is vast besloten Ma deion thuis te houden, totdat de zaken zijns inziens bevredigend zijn geregeld. Om dat te bewerk stelligen heeft hij thans een adres aan de Voorburgse gemeenteraad gericht. Adressant beroept zich op de Leerplichtwet, die op vrije schoolkeuze is gebaseerd en maakt ernstig bezwaar tegen het beleid van B. en W. van Voorburg, die deze vrije keuze zouden belem meren. Omdat hij de kwestie desnoods op het hoogste niveau wil uit- Een schat van bloemen en kransen omringde de geopende groeven, waarin achtereenvolgens zeer lang zaam de stoffelijke resten van Frans Hcinekamp (Arnhem», Leonardus L Twijnstra )Leeuwarderadeel). Hen drik M. E. P. Maertens (Rotterdam) en Petrus W. G. van de Weijer (Utrecht) ter aarde werden besteld Het waren vier van de negen man nen. die op 9 Juli 1942 te Fort Rhij- nauwen bij Utrecht tijdens een fus- sillade uit het leven werden wegge rukt. Precies om twee uur wijdde klok gelui in de toren van de kleine ka pel de plechtigheid in en namen de familieleden en belangstellenden van verzetsorganisaties hun zitplaatsen in om een korte dienst bij te wonen, welke werd geleid door ds. P. P. Sa- raber. Ned. Herv. predikant te Ab- cpude. De predikant, die indertijd zelf deel uitmaakte van de Oranje- wacht. zeide. na gebed en geza menlijke gewijde zang. dankbaar te zijn dat deze vier verzetshelden thans eindelijk temidden van het volk waarvoor zij hun leven heb ben gegeven rust zullen vinden. Hij herinnerde eraan hoe op die noodlottige 15 November 1941 de in het Oranjehotel te Schevenin- gen vertoevende veertien Oranje wachters voor de Krijgsraad moes ten verschijnen en negen van hen het doodvonnis hoorden uitspreken. De vijf. voor wie de gevangenis deuren opengingen, voelden het als verraad tegenover hun kameraden, dat ze de vrijheid herkregen, maar in hun harten werden diepe won den geslagen. Ook op dit voor de nabestaanden zo moeilijk uur wor den oude wonden opengereten Terwijl het orgel het Wilhelmus speelde, trok daarna de droeve lange stoet door de kapel naar de plek, waar de vier eenvoudige kis ten stonden temidden van de vele oorlogsgraven. Voor elk afzonderlijk sprak daar na ds Saraber tijdens het afdalen van de kisten in het graf. Het was de voorzitter van de Stichting Oranjewacht. dr J. F. van Vliet uit Scheveningen, die nog een kort herdenkingswoord sprak en zijn gevoelens vertolkte als een der vijf 'ranjevvachters, die het doodvonnis van hun negen kameraden hoorden uitspreken. Nadat ook de oud-commandant van de Oranjewacht, de heer W. de Boer uit Dordrecht nog enkele woorden ter herdenking had ge sproken. dankte tot slot dr Van Vliet in het bijzonder de vertegen woordigers van de Oorlogsgraven stichting en de dienst Identificatie en Berging. Rond de geopende groe ve werd gezamenlijk het Wilhel mus gezongen. Als laatste plechtig heid van deze herdenking werd de driekleur, welke gedurende de ter aardebestelling halfstok hing, weer in top gehesen. Minstens f 25.000 verduisterd LEEUWARDEN De directeur van de coöp. velling „De Tuinbouw", de heer H. R.. is enige tijd geleden op vermoeden van verduistering ge schorst. Bij een controle door het Centraal Bureau voor de Veilingen bleek, dat in de laatste twee jaren 25.000 was verduisterd en 8000 fruitkisten waren verdwenen. De inmiddels ontslagen directeur is thans gearresteerd. Daar de fraude over een groot aantal jaren loopt, vermoedt men, dat het verduisterde bedrag veel groter is. Nederlandse gedood bij poging tot roof MAKASSAR - Bij het verlaten van een Chinees restaurant werd mevr. Van Mourik, de echtgenote van de secretaris van het Nederlandse com missariaat. Vrijdagavond met een mes aangevallen, door een rampok- ker. die het op haar handtas ge munt had. De rampokker wist te ontsnappen. Mevr van Mourik is aan haar verwondingen bezweken. Amerikaan ontving pakje uit lading van Flying Enterprise NEW YORK De heer Gross alhier heeft Zaterdag een pakje ont vangen, dat zich aan boord bevon den heeft van de „Flying Enter prise". Het bevatte boekensteunen, een geschenk van de zuster van de heer Gross in Wenen. De posterijen hebben verklaard, niet te weten, wie het pakje gevonden heeft en ook niet hoe het naar Amerika is verzonden na de ondergang van de ..Flying Enterprise". Volgens dc pos terijen bevond het pakje zich in de best mogelijke staat, de omstandig heden in aanmerking genomen. NEW DELHI De einduitslagen van de parlementsverkiezingen in India zijn Zondag bekend gemaakt. De Congrespartij van premier Neh roe heeft 74 procent van de zeteis in het centrale parlement gekregen. De verdeling van de 489 zetels, die de inzet zijn geweest van de verkiezingen luidt: Congrespartij 363: Onafhankelijken 36; Communisten 27; Socialisten 12; Arbeiders- en Boerenpartij 10; Ove rige partijen. Zaak Bertha Hertogh laat Islamieten niet los KARATSJI - Islamietische schrift geleerden uit verscheidene landen zullen hier in de loop van Maart bijeenkomen voor een bespreking van de zaak van Bertha Hertogh, wier Mohammedaans huwelijk met een Maleise nfon door het Hoogge rechtshof te Singapore ongeldig werd verklaard. Bovendien heeft een organisatie van Maleise studen ten alhier vier Pakistaanse geleer den verzocht, een studie van deze zaak te maken „ten einde aan an dere Islamietische landen duidelijk te maken, welk een onrecht aan het echtpaar is aangedaan". KAAPSTAD Te Clocolan (Zuid Afrika) is een Siamese meisjes tweeling geboren. Dl Op bezoek E wind is nog schraal. Dat zeggen de mensen, die de. temperatuur van eigen innerlijk naar De Bilt regelenGoed, schraal dan. maar wij weten, dat buiten de akker geploegd ligt. Tus sen vette kluiten wroeten de vogels. Er is alom die on weerstaanbare drang naar nieuw leven. Gisteren zijn we de voegen gegaandie ons buiten de stad leidden. Wij lieten de huizen achter ons. Huizen, waarin mensen misschien gelukkig zijn. Huizen, waar in mensen, en dat welen wij zeker, zich verliezen in de kleine beslommeringen levens. Daar buiten, waar een lichte nevel over de velden hing, daar buiten voelden wij ons gelukkig Een matte voorjaarszon gaf aan het landschap een bijzondere bekoring. Ons doel was goed, dat wisten we. In de bocht van dc weg zagen w\j in de wa zige verte de contouren van een kerk Daar moesten we zijn. toont omzoomd door eeuwig groen e gaand geboomte het oord waar oude mensen de laatste gelukkige jaren van hun leven slijten. In dat huis wachtte onze vriend Op bezoek II Er was vreugde over onze komst. En wij waren blij daar te zijn. waar wij wis ten, dat een kunstzinnig mens leeft en werkt. Dik ze ventig jaar telt dit leven, maar er is nog altijd energie en pure drift tot het schep pen van kunst. Wij vonden het landschap, dat ons zo des had geboeid weer terug in de schilderijen die onze vriend ons toonde. En toch was er iets eigens in. Voor al die kleur, dat rood. dat tintelende groen. En dan die sfeer van het haast ongrijp bare! Zo hadden wij een rijke Zondagmorgen Wij willen u er in laten delen. Daarom schreven wij deze simpele regels die niet vermogen weer te geven de rijkdom van het leven als de lente hoogop- aan zijn poorten klopt. ligt daar Het menu Het ziet er wel naar uit dat vele voetbalenthousias ten a.s. Zondag hun „maal tijd" buiten de stad zullen gebruiken, want ongetwijfeld trekken vele Amersfoorters met HVC mee naar IJmui- den. Voor de thuisblijvers is er echter ook nog voldoende te „consumeren", hetgeen wei uit onderstaand pro gramma blijkt; deur. „Een goed begin is het halve werk" is de leuze en daarom doet het SOS- bestuur een krachtige op wekking om op 22 en 23 Maart deel te nemen aan de tochten van ZUT. Een tweede leuze is: „Sta op de bres voor SOS! Met Stormvogels—HVC; Hol- deze leuze op de lippen gaan de SOS-ers op propaganda om de gelederen van hun groep te versterken. Concert Op Vrijdag 7 Maart houdt de kleine kunstkring Amers foort een concertavond in de grote zaal van het gebouw die scheepjes bemand met der Vrijz. Herv. Vereniging Gerrit en Henkie Smeenk. aan de Zuidsingel. landAPWC; Amsvorde Zwaluwen Vooruit; Laren —Quick; Amf. Boys—WIJ; JSVBarneveld. Zilvervloot De scheepjes van de zil vervloot varen nog af en toe. Ditmaal was een van Zij brachten geen zilver papier aan. maar 't scheep- Uitvoerenden zijn ditmaal Bram Balfoort. tenor; Hans je was toch rijk belaan met de Graaf, piano. Op het pro postzegels. Beste jongens, dank voor dat mooie ge schenk. De zieken sanatorium zullen mee zijn. Zilverpapier bracht Bart van Lingen. Berkenweg 28. De „vijf" Bart en ga zo voort! Clubblad De SOS-er blaakt van ijver. Geen wonder, het wan delseizoen staat voor de gramma staan werken van Dvorak. Caplet. Wolf. Chaus- het sen. Haydn en Ravel, blij Klop even aan t Stadsven- ater. TeL 4291: iedere morgen van tien tot twaalf our. - s vechten, is de heer v. d. Wiel zelfs naar het Kantongerecht Den Haag gestapt en heeft de be treffende ambtenaar verzocht heni te dagvaarden wegens het thuis houden van de leerplichtige Ma« delon. Bij ettelijke instanties heeft dt vader zijn bezwaren tegen ai Damzigtschool naar voren ge bracht. De bevoegde autoriteitei hebben aldus adressant dezi klachten grotendeels toegegeven maar zij zouden er niets tegeü kunnen doen, omdat het school hoofd in kwestie een ambtenaal in vaste dienst is. Zo wordt de kleine Madeion a maanden lang bijgewerkt dooi haar moeder, die een onderwijs- acte bezit. De vader, die een prin cipieel voorstander van openbaai onderwijs is, wacht intussen welke maatregelen er van over heidswege genomen zullen worden en op welke gronden men heit eventueel het recht tot vrijt schoolkeuze kan ontzeggen. Noteert U even GRAND THEATRE tot en met 5 Maa: ..Zij. die vergeten worden", 18 jaa Zondag: 2.00. 4.15. 6.45 en 9.00 overige dagen 2.30, 6.45 en 9 Donderdagcyclus 6 Maart 2.30. 6< cn 9 00 uur: „Onder de hemel vi Parijs". 14 Jaar. CITYTHEATER: .Actie in de Stil Zuidzee". 14 jaar. Zondag: 200. 41 6.45 en 9.00 uur. Overige dagen 2Z 6.45 en 9.00 uur. REMBRANTTHEATER van Vrijdag ti cn met Maandag „Furie van i Congo", 14 jaar. Van Dinsdag ti en met Donderdag „Sirocco". 14 J Zondag: 2.00, 4.15, 6 45 en 9.00 uut Overige dagen 2 30. 6.45 cn 9.00 uut CITYTHEATER SOESTDIJK: Van Vr>! dag tot en met Maandag „Mense in 't wit". 14 jaar. Van Dinsdag te cn met Donderdag „Morgen ben il rijk". 14 jaar. Vrijdag 8.00 uur. Z: terdag 2 30. 6 45 cn 9 00 uur. Zond; 2 00. 4.15. 6.45 en 9.00 uur. Overig dagen 2.30 en 8 uur. 3 Maart. Maandag- Inst. v: Volksontwik keling: filmavond met o.a. kleurer. film Venezuela. Gebouw v. Vriji Herv. 20.00 uur. 4 Maart, Dinsdag- Slotavond Boeker: week. Monopole, 20 no uur. 4 MAART. Dinsdag- Nederlands G« sprekcentrum. A G.-Huis. 20 uui 5 MAART. Woensdag: Amersf. meenschap, sectic Toneel: toneeJ cursus. A. G.-Huis. 19.30 uur. 5 Maart. Woensdag Herman Boube: Max Tailleur en Lou Bandy „Elias weet het beter". AmicitU 20.00 uur. 6 MAART. Donderdag: Toonkunst On torlum Vereniging: Johannes-Pal slon. Medewerking: Orkest Veren! ging Aihersfoort en solisten. Dtri gent- Adriaan C. Schuurman, Jorü kerk, 19.30 uur. 6 Maart, Donderdag- R.K. Volksunivel siteit: „Het ontstaan van Nederland A. G -huis. 20.00 uur. 7 MAART. Vrijdag: Ned. Reisverenigin OostenrijkZwitserlandavond. KA.B -gebouw. 20 uur. 7 Maart, Vrijdag: Volksuniversiteit: cut sus „Het geboorteproces". Openbar Leeszaal. 20 00 uur. 7 Maart. Vrijdag. F. A. Stroethoff over „Wonderbare Reis door Westfalen' Gebouw Filalethes. Havik 27, 20 uu: 3 Maart. Zaterdag: Roode Kruis: fiks voorstelling voor leden en donateur (De Witte Engel). Grand Theétri 16.30 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KW STEN; 16 Februari tot cn met Maart: tentoonstelling van tekenir gen en lino's van Adrl I. Cornell Geopend van 10 tot 17 uur. Zondaj gesloten. Avonddienst Apotheken: Ketjser. LV gestraat 9, tel. 6307; Kraan, Noordewie weg 89, tel. 4893. Agenda van Utrecht TONEEL Stadsschouwburg MAANDAG 3 MAART. 8 uur: H12 Kesarcodl met klassieke Hinde* dansen. DINSDAG 4 MAART, 8 uur: Utrech studententoneel; Travestl voflt stelling. TIVOLI MAANDAG 3 MAART. 8 uur: Val bondenconcert door het U.S.O.. Agenda Amsterdam TONEEL MAANDAG. 3 MAART. Stadisd 8.15 u.; Toneelgroep Comedla S' „Kinderen zijn kinderen". MUZIEK DINSDAG 4 MAART. Stadsschol burg. o u.; De Nederlandsche OP«-' geeft Gounods Faust. DAGELIJKS CENTRAAL THEATER 8 u.: Vrtje Toneel speelt „Het witte scha» van de familie". LEÏDSEPLEC THEATER. 8 u.: Het A.B.C.-cabar' van Wlm Kan en Corry Vonk br«ui De moordzaak A.B.C." KLEIN' KOMEDIE. 8 u.: (Zo. ook 2 u.): ToS Hermans met „Hartendwaas". CA* RÊ. 8 u.: (Za. en Zo. ook 2 uJ): T° 4 Maart Circus Strassburger.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2