VOORRANG Regels van. zijn niet MOEILIJK Franz André leidt het vakbondenconcert Verleng WILT U SUCCES BRANDPUNT Forum-avond voor middenstanders U 'lr Utrechts elftal gekozen Bank-employé's op non-actief met behoud van salaris Kerknieuws Scheepsramp in Paraguay Tijsseling's Modelhuis HUIB HOLSTEYN HUIS De krant kunt U niet missen 4 Dinsdag 4 Maart 1932 Soesterkwartier op tweede plaats Door het onverwachte gelijke spel van Soesterkwartier tegen Giraffes is diens positie op de tweede plaats iets verzwakt. Nu ook Tovers tegen Samos gelijk speelde is Soesterkwartier geens zins uitgeschakeld .daar zij alle gegadigden voor de tweede plaats nog eenmaal moet ontmoeten. S.K.V. maakte geen fout en klopte, al ging dit niet zonder moeite, Kameo niet 31. Kameo zal zich danig moeten gaan her stellen. anders streeft Excelsior deze ploeg nog voorbij. In de tweede klasse G.U.K.B. ded^n zich geen verrassingen voor, daar Samos 6 zich niet door To vers liet verrassen. Het wachten is op de wedstrijd Samos 6 Soesterkwartier 2, die de beslis sing moet brengen. Soesterkwartier 4 wist in de 3e klasse G.U.K.B. Samos 7 met 8—2 te verslaan en hierdoor de laatste p'aats aan S.K.V. 3 over te dra gen. Stand in dc le klasse G.U.K.B.: S.K.V. 1 11 8 1 18 53—35 Soesterkw. 1 13 6 4 15 5847 Tovers 2 12 6 4 14 5441 Vogel 2 12 5 4 13 36—42 Altius 1 13 6 7 12 52—48 Samos 4 12 4 5 11 5451 Giraffes 1 9 4 4 9 3635 Kameo 1 11 2 6 7 3546 Excelsior 2 13 3 9 7 4277 SOEST De plaatselijke Middenstandsver enigingen en de Winkeliersvereni ging „Soest" hadden voor Maandag avond in zaal Eemland. een Forum avond belegd. Het Forum was sa mengesteld uit mr S. P. baron Ben- tinck, burgemeester van Soest: me vrouw Th. Quik-Van Dijk: mr F. C. A. Eenhorst, secretaris Kamer v. Koophandel: P. Dondorp. secr. Chr. Middenstandsbond en H. van Har ten. directeur Ned. Middenstands- bank te Soest, die tevens als voor zitter van dit Forum fungeerde. De voorzitter van het comité van voorbereiding, de heer J. H. Hom. sprak een kort openingswoord en lichtte het doel van deze avond toe. De heer Swagerman, secr. Kon. Ned. Middenstandsbond, maakte een kort gebruik van de gelegenheid die hem werd geboden, om de aan wezigen er op le wijzen, dat het noodzakelijk is voor de midden standers. om georganiseerd te zijn. Verscheidene schriftelijke vragen werden door het Forum behandeld. Zo werd gevraagd: Hoe denkt het Forum over de melksanering? Is een gesaneerde melkslijter nu amb tenaar? Mag eenv gesaneerde melk slijter 's middags na zijn dagtaak kruidenierswaren enz. verkopen. De volgende vraag was: Wat is de beste reclame? Dagblad-, bio scoop- of huis aan huisreclame. Eens luidend was het antwoord „Dag bladreclame". Over leveranties door de middenstanders aan de gemeente gaf de burgemeester een duidelijke uiteenzetting, waarmede iedere mid denstander tevreden was. Over het beschikbaar stellen van z.g. prijzen voor tombola's en bazars, was de mening afwijzend. Daarna gaven de heer P. Don- dorp en de heer L. A. A. Hamers- veld uit Amersfoort, hoofdbestuurs lid van de R.K. Middenstandsvereni ging. een duidelijke uiteenzetting over het nut van een samenwer kende middenstand. Na de pauze werden nog enige vragen beantwoord, o.a. het crediet- wezen, het uitbreidingsplan, de li quidatiebelasting. het bijvullen van automaten na sluitingstijd enz. Tenslotte werd de VVV-film: „Soest, het hart van Holland" ver toond. Bouwvakarbeiders propageren Zaterdagavond hield de afdeling Soest van de Alg. Ned. Bouwvakar beidersbond. in zaal Eemland. een propaganda-feestavond. onder lei ding van de voorzitter, de heer J. v d. Brakel. Het ledenaantal van de afdeling Soest bedroeg thans 158. De heren H. Diters en P. de Nooij, werden vervolgens door de voorzitter ge lukgewenst met hun 40-jarig lid maatschap van de Bond. waarbij spr. hen de Bonds-insigne op de borst speldde. Het vrolijke gedeelte van dc avond werd verzorgd door het A tot Z cabaret, met dc revue ..Er is altijd wat", waarvan de talrijke aanwezigen hebben genoten. Na de pauze ontvingen de heren Grift. Van Drie. Rijkscn en Van Klooster de Bonds-insigne voor hun 25-iarig lidmaatschap. Hierna voerde het cabaret-gezel schap belevenissen, op uit hotel ..Stoot je hoofd niet", dc schetsen van Willem van Iependaal. waar mede veel succes werd geoogst. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Hoge onderscheiding Op Maandag 3 Maart 1952. heeft de heer A. Entrop, opzichter 1 klasse van het Wapen der Militair. Luchtvaart, op het Kon. Paleft Soestdijk. uit handen van Z.KE Prins Bernhard ontvangen, een doet H.M. de Koningin beschikbaar steld bronzen kruis, wegens moedig optreden tegenover de vij. and, toen hij op 10 Mei 1940 belas; was met dc bewaking van een mil], tair magazijn te Katwijk a. d. Rijn. Met zijn manschappen werd een vij, andelijk vliegtuig omlaag geschote'; en nadat de heer Entrop reeds ge wond was. nam hij nog aan de feilt strijd deel, totdat hij door een an dere afdeling werd afgelost. Diefstal van een Skoda Uit de Rademakerstraat te Soe« sterberg. werd een personenautc merk „Skoda", die aldaar gepar keerd stond, ontvreemd. De dieve zijn echter niet ver met de wage; gekomen, daar deze 's avonds o; een doodlopende weg te Soesterbei; werd aangetroffen. Vermoedelii zijn dit dezelfde personen geweer, die dezelfde avond op de Vele maarschalk Montgomeryweg uit ee geparkeerde auto. de accu wilde halen, om deze in de door hen ach tergelaten Skoda aan te brenger Bij deze laatste poging werden z door de eigenaar van de wagen gf stoord, waarop zij de vlucht name: HJADOSC 0—4 De Soester korfbalverenigiu ,.H J A." spelende in de 3e klas? GUKB, verloor Zaterdag de comp; titiewedstrijd tegen DOSC te D« Dolder. Met rust was de stand 2- voor DOSC. (Van onze verkeersredacteur) DE regels van de voorrang op de weg zitten er bij het publiek nog lang niet goed in. Dat bleek indertijd bij een onderzoek. Het was een aller eenvoudigste vraag bij een plaatje, waarop een kruising was afgebeeld, waar een auto en een fiets elkaar naderden. Heelt écn van hen voorrang, en als er één voorrang heeft, wie?" luidde de vraag, Meer dan een tiende van de ondervraagden wist helemaal geen antwoord te geven. Ruim 40 gaf een foutief antwoord en 46 beant woordde de vraag goed Meer dan de helft van al die mensen verkeren dagelijks in levensgevaar Want hoe kunnen zij ooit goed aan het verkeer deelnemen, als zij niet eens weten wie er nu eigenlijk voorrang heeft, als op een gewone kruising een fiets en een auto naderen, een situatie, waarin honderdduizen den Nederlanders dagelijks duizenden malen verkeren. Het gevolg van deze toestand is, ne van links gaan voor een auto. die van rechts komt. Wij hebben nu nog slechts één punt" te behandelen en dat is de regel: „recht door gaat voor", dc regel, die toepassing vindt bij links of rechts afbuigend verkeer op dezelfde weg. Wij hebben van deze situatie's een tekening laten maken, die 't geheel kan verdui delijken. Verkeer, dat bij 'n krui sing naar links afbuigt, moet voor rang geven aan tegemoetkomend- en achteroprijdend verkeer op dezelfde weg als dit verkeer recht door blijft gaan. En verkeer dat naar rechts afbuigt, moet zo no dig voorrang geven aan 't rechts- rijdend verkeer op dezelfde weg. In beide geval- tlat een groot aantal vcrkcers ongevallen en juist ernstige onge vallen, tc wijten is aan deze uitermate gebrekkige kennis. Al lerlei botsingen van kleine foutjes als fietsers, die tegen el kaar rüdcn tot grote rampen als zware auto's, die botsen zou den kunnen worden voorkomen, als de weggebruikers even tijd namen om die voorrangsregcls er in te „pompen". De twee hoofdregels zijn niet moeilijk: snelverkeer gaat zaam verkeer; voor lang- 2 bij gelijksoortig verkeer gaat rechts voor. Die regels geven ons echter nog niet alles over de voorrang, want er zijn, om te beginnen, in ons land wegen van verschillende orde: voorrangswegen, gewone wegen, onverharde wegen, fiets paden; en daarbij is het met ae voorrang verschillend gesteld. Hierbij en bij al het volgende geldt, dat iedere bromfiets gelijk staat met een fiets en dus behoort tot het langzame verkeer. Laten we, als practijkoefening, een wandeling maken op een „ge wone" weg. Bijgaande tekening, afkomstig van het Verbond voor Veilig Verkeer geeft bij A een kruising van onze weg met een andere gewone weg. Dat leven, na het bovenstaande, niet yeei moeilijkheden op. Hier gaat im mers het verkeer van rechts voor. Alleen snelverkeer, dat zijn autos en motorfietsen, gaat voor lang zaam verkeer; rijwielen, handkar ren, paardenwagens. D.w.z. dat als een auto een auto ontmoet op die kruising, de auto van rechts voor gaat; maar als een auto een fiets ontmoet gaat altijd de auto voor, ook als deze niet van rechts komt. Even later bij B kruisen we een voorrangsweg; dat zien we omdat er op de gewone weg een driehoekig bord staat, wit met rode rand. Nu moet al het ver keer, dat van de gewone weg komt, voorrang verlenen aan ai het verkeer op de voorrangsweg Tussen haakjes: die voorrangs- vvegen zijn aangeduid door vier kante oranjekleurige borden me* witte rand. Terug naar onze gewone weg. Bij de volgende kruising C vinden we een bord, dat eerst in de nieu we verkeerswetgeving is inge voerd. Het bestaat uit een rode cirkel, waarin een rode driehoek met daarin zwart de letters „stop". Dat bord staat bij een kruising van twee gewone wegen; het duidt aan, dat hier een z.g. voorrangs kruising is. Het verkeer, dat dit bord nadert, moet stoppen en voorrang geven aan al het ver keer op de andere weg. Even verder bij D vinden we aan de ene zijde een onverharde weg en aan de andere zijde een zandweg. „Wij" op de gewone weg gaan voor, want verkeer op een verharde weg gaat voor het verkeer, dat van een. onverharde weg komt. Wij zijn nu bijna aan het eind, maar vinden alleen nog bij E rechts en links vrijüggende fietspaden, en ook hier geldt, dat het verkeer op de verharde weg voorgaat voor het verkeer, dat van een vrijliggend fietspad komt. Wat de wegen betreft kan ons nu niets meer overkomen. Maar in vijf gevallen hebben vervoet- middelen op kruisingen van we gen altijd voorrang, zelfs bij voor rangswegen. Dat is de tram, de politie-auto, de brandweer-auto (beide als zij bijzondere signalen geven: sirene of bel): begrafenis stoet en militaire colonnes.. Dat betekent dus, dat bijv. een tram van links en een militaire colon- len dus recht door gaat voor, d.w.z. dat b.v een rechtdoor- gaande fiets in dit geval gaai voor een naar links afbui gende auto. Met deze wijze lessen punt 1: twee grondregels; punt 2: ver schil in we gen; punt 3: vijf uitzonde ringen: punt 4: rechtdoor gaat voor zijn alle puzzies van dc voor rang opgelost. Het Utrechts elftal dat Woensdag 12 Maart een lichtwedstrüd speelt tegen het Nederlands jeugdclftal is voor deze ontmoeting, welke om 8 uur aanvangt, als volgt samenge steld: doel: Mostcrt Ct Gooi); achter: Ockhuyzcn (Vclox) en Malestcin (HVC); midden: Van Capclle (DOS). Bak ('t Gooi) en Blocmendaal (Elink- wUk); voor: Van dc Bogcrt (DOS). Sleeking (HVC). Vonk (Elinkwük). Kromraert (DOS) cn Blom (Elink- wijk). Reserves: Van Kooten (Velox). Van Basten «DOS). Westbroek «DOS). Lammers «DÓS) cn Van Beek (Einkwijk). Sparen in Februari De Nutsspaarbank geeft het vol gende overzicht over Februari 1952: Ingelegd weid in 10 927 oosten f 1.293.591.30 Terugbetaald werd f 1.105 228 09 in G 449 posten Het spaarderstegoed bedroeg op het einde der maand f 17.570.847.63 toebehorende aan 42.119 spaarders. Er werden 316 nieuwe inleggers ingeschreven: 267 spaarrekeningen werden tengevolge van vertrek, overlijden e.d. opgeheven. Bij 3122 bij de Afhaaldicnst aan gesloten spaarders werd f 61 000.23 aan huis afgehaald Op dc 26 scholen, waar het vchool- sparen toepassing vindt, werd door 2627 leerlingen f 4.897,92 gespaard. Door 982 leden van dc Honderd Gulden Club werd deze maand f 8.334.gestort waardoor het totaal der stortingen steeg tot f 48.612.—. Een bedrag van f 7.267,87 aan kleine besparingen uit 525 ter ledi ging aangeboden spaarbusjes werd als inleg op de bijbehorende spaar rekening ingeschreven. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Naar wij verne men. zijn de directies van «ie Asso ciatie Cassa. de Rcnle-Cassa cn de Kas-Vereeniging voornemens om het personeel, dat dit jaar 53 is resp. wordt of reeds ouder is en 25 ja ren in dienst is. tot de 65-jarige leeftijd het volle salaris uit te be talen. wanneer de betrokkenen be reid zijn nu het bedrijf te verlaten. Na zijn ü5ste jaar ontvangt men dan zijn pensioenuitkering. Deze drie kassiersbedrijven, die, hebben besloten tot een nauwere samenwerking, hebben voor het gehele personeel onvoldoende werk. Inkrimping v?n het aantal em ploye's wil men op bovenvermelde wijze tot stand brengen. Dokter in het oerwoud Nog te weinig verdiepen wij ons in de nood van anderen. Nog te weinig gaan onze gedachten uit naar de mensen ,dic in onher bergzame streken van de aarde menslievende arbeid verrichten. Wij leven doorgaans ons eigen le ven en geloven de rest wel. Nu komt dan uit de oerwouden van Suriname een dokter naar Amersfoort om te vertellen van het werk onder de bevolking van dat land. Het is dokter Picr-Arjan de Groot, geneesheer-directeur an i het Prinses Julianaziekenhuis, die Donderdagmiddag 6 Maart in de Remonstrantse kerk aan de He renstraat zal spreken over ,,Dok- ter in het oerwoud". Uit zijn lezing zal de toehoorder vooral leren, dat er hulp geboden moet worden om dit menslieven de werk voort te zetten. Het is dan ook het plaatselijk Simavi- comité. dat deze bijeenkomst or ganiseert. Het comité rekent op uw aanwezigheid en op uw voort durende steun. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Akkcrwoude-Murmer- woude. (toez Tj. Haitjema te Sloten (Friesland). Te Hcusden (toez) A. J. Mooy. vicaris te Utrecht. Beroepbaars-telling: dc heren W. Hoekstra. Mauvestraat 17 te 's-Graven- hage: A J Hollander, mr P. J Troel- straweg 67. Leuewarden; J. \V. Falken- burg. Overboslaan 21 te Heemstede: F. van Raalten. Rijnstraat 45 te Amstcr- dam-Zuid; H. A. J. Smits-, Julianastraat 93 te Alphen aan de Rijn en C. Uidam, te Amsterdam-West. Benoemd tot vicaris te Luttelgeest (N.CF H. A. J. Smits. cand. te Alphen aan de Rijn. die deze benoeming heeft aangenomen VENLO. Onder grote belangstel ling van Noord-Limburgse paarden, fokkers en bestuursleden van de Kon. Ver. „Het Nederl. Trekpaard" arriveerde de Duitse kampioens- hengst 1951 Honvcd 1, die door de hengsthoudersassociatie „Vooruit gang" te Venray in het Land var, Münster is aangekocht voor 30 000 Mark. Evangelisatie-avond De Vrije Evangelische Gemeen te belegt op Donderdagavond 6 Maart in het gebouw Bethel aan de Eemstraat een evangelisatie- bijeenkomst. Ds Joh. J. van Pete- gem van Apeldoorn spreekt over hei onderwerp „Gebeurtenissen die wijzen op de komst van de anti-christ". Er is die avond mede werking van het Vrije Evangeli sche zangkoor „De Lofstem". Canada zet immigratie van boerenarbeiders stop OTTAWA. Volgens een AP.- bericht heeft de Canadese regering gisteren de immigratie van boeren arbeiders uit landen, waar mond en klauwzeer voorkomt, stopgezet. Dit besluit, dat het gevolg is van de mond- en klauwzeer epidemie in Saskatchewan, zal naar verwacht wordt een scherpe daling teweeg brengen in het aantal immigranten, dat Canada in 1952 verwachtte. In 1951 zijn er in Canada ongeveer 25.000 boerenarbeiders binnengeko men Zij waren voor het merendeel afkomstig uit Europa. ASUNCION (Paraguay). Een Paraguese rivierboot met 90 per sonen aan boord is Zondag in de Faraguay-rivier gezonken. Van de opvarenden \vor<ien 23 personen vermist. Gedegen techniek van Frits Knol Na de voortreffelijke uitvoering, welke Frits Knol enige tijd geleden heeft gegeven van het vioolconcert van Bartok, was het te verwachten, dat op het vakbondenconcert van gisteravond Knol in het vioolcon cert van Max Bruch goed vioolspel zou te genieten geven. Ook ditmaal overtuigde de 2e concertmeester van het USO met zijn gedegen techniek, meermalen bereikte hij op zijn door een Utrechtse viool bouwer gebouwde viool een prachtige toon. Dat desondanks de vertolking niet geheel gaaf was, is te wijten aan enige nervositeit welke soms de streek ongunstig beïnvloedde. Wouter Paap veronderstelde in zijn aardig gestelde toelichting dat Bruch's concert nog wel enige eeuwen repertoire zal houden. Een optimistische gedachte, een droom welke wel niet vervuld zal wor den. Niet om het werk zelf. maar om de onwaarschijnlijkheid, dat ons huidig concertwezen zich nog zo lang zal handhaven. De leiding was toevertrouwd aan de bekende Bel gische radiodirigent Franz André, die zijn programma opende met Danses villageoises van Grétry (ontleend aan verschillende van diens opera's) en na de pauze Beethovens vijfde bracht. André weet ongetwijfeld prachti ge sfeervolle momenten te schep pen, de geest uit Beethoven's werk sprekend, treffend te benaderen. In het 2e deel van de vijfde trof mij de juiste tempokeuze. Er staat con moto, doorgaans hoort men dit te langzaam. Daarom bevreemd de het, dat André op andere plaat sen minder serieus met de tempi omsprong. Daarbij zijn zijn gerouti neerde directie-gebaren wel eens enerverend, zeer drukke handbe weging. welke toch weer niet exact genoeg bleek om misverstan den en daarmede ongelijke inzet ten te voorkomen. Deze te geringe precisie viel evenzeer op in enkele maten van Grétry's dansen. Maar wil men al deze tekorten laten voor wat zij zijn, dan mag men verheugd zijn over de rijke orkest klank, welke er tegenover stond (bijzonder in het trio van deel III uit de vijfde) en zeker dit vakbon denconcert hcrinnerenswaard maakt. Het publiek was zeer opgetogen. Men verrast ons dan ook met een aantrekkelijke afwisseling aan de dirigentenlessenaar. In korte spanne tijds zagen wij, behalve Hupperts en nu André Neumark, van Otter- loo, Knol en Arends (zonder even wel dat de laatste vijf meer dan een oppervlakkig contact met or kest en publiek konden leggen). HENK STAM. De Heer en Mevrouw W. VONK*—KOOPMAN geven kennis van de ge boorte van hun Dochter ANTHONETTE JACOBA Amersfoort. 2 Maart 1952 Langestraat 87 Tijdelijk: Ziekenhuis ,de Lichtenberg' Mevr.K.J.Verheek Borggreve Huidarts Amersfoort Woensdag 5 Maart des middags GEEN SPREEKUUR Zuidsingel 45. Amersfoort Tel. 5584. IIIIIIIIIIIIIIHIIIIIillllliaiHigilllllllUHIIIillli: Uw leven door een LICHTLOPENDE fiets te berijden. geeft gratis advies. Agent van: GAZELLE LOCOMOTIEF R U D G E iiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiNiniiiiniiiiuii Tc koop aangeboden: te Hilversum (Borneolaan). S kamers, badkamer, zolder, keidei-, schuur; huurwaarde plm. 600.Gevr.: huis te Amersfoort: idem als boven met garage en centrale ver warming. Huur ca. 800.—. Inlichtingen: Mevr. KeppelHessellnk Meerweg 7 - Buss urn VERZEKERD ZIJN PLAATST Zonder krant is het leven saai en bar eentonig! Daarom is vrijwel ieder gezin abonné op een dagblad. Elke dag wordt de krant bezorgd, steeds op tijd. Mocht Uw dagblad eens wat later komen, dan klinkt de vraag: „Waar blijft de krant?" Dit bewijst met hoeveel belangstelling het dagblad wordt verwacht en gelezen. Geen wonder, want van de eerste tot de laatste bladzijde bevat het interessant nieuws. Elke dag is Uw krant een bron van voorlichting voor alle leden van het gezin. Ook de advertenties bevatten NIEUWS, vooral voor de huis vrouw. Zij blijft daardoor op de hoogte van prijzen en kwaliteiten zij weet wat zij wèl of niet moet kopenzij weet waar zij iets voordelig kan krijgen. Wie een dagblad leest, weet wat er te koop is, letterlijk en figuurlijk. AMERSFOORT

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4