VIinister Joekes stelt rechts- liberale meerderheid tevree u heeft toch wel air-wick in huis? BUffiTfill vernietigt elk spoor van hinderlijke geuren. taliaanse sokken als Nederlandse uitgevoerd Alles gereed ex-KNIL zelve van de vroege ochtend weer in KL op te nemen Opa KI ijzing in training voor duurrecordpijproken GELEZEN—. 2 luiiuerdag 6 Maart 1932 ORGANISATIE SOCIALE VERZEKERING Milde glimlach van Romme Chauffeurs vinden lijk in garage tegenstemmen der P.v.d.A. am arry Bos ontkent beschuldiging Wees niet koffie-krenterig! Von Starhernberg krijgt zijn kastelen nog niet terug Isolement voor kleine staten uit de tijd Nederland deed zijn plicht met aanleg vliegvelden RADIOFORUMS SCHIETEN OP ALS PADDESTOELEN Vrijheidsstraf voor automobilist zonder rijbewijs Eén a drie ton aan materiaal gestolen van GEB-Amsterdam en gewogen 3 de de Door stroom gedood ROTTERDAM. Woensdag- ond omstreeks acht uur hebben auffeurs achterin de autobus rage van de Rotterdamse Elec- ische Tram aan de Sluisjesdijk levenloze lichaam gevonden de 51-jarige C. van M. uit Spanjaardstraat. De man was met een electrische ophamer aan het werk geweest t had, mogelijk door een defect in het instrument, de electrische oom door het lichaam gekre- die hem op slag doodde. Ioeziclit op particuliere onderwijsinstellingen dringend nodig DEN HAAG. Is de minister reid aldus vraagt het Tweede imerlid mevrouw Fortanier-De it (V.V.D.) schriftelijk aan de nister van O., K. en W. om korte termijn een wetsontwerp te dienen, dat voorziet in het izicht op particuliere onderwijs- itellingen, zowel wat betreft het ancieel beheer als wat de deug. lijkheid van het onderwijs aan- at. Zij stelt deze vraag naar ileiding van de arrestatie, we- is malversaties, van de direc- ir van de N.V. Maatschappij ter vordering der Leidse Onder- yto isinstellingen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Met zUn jongste nota van wijzigingen heeft minister Joekes een parlementaire meerderheid gewonnen voor zijn wetsontwerp, dat meer eenheid in de uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekering wil brengen. Het voorstel passeerde Woensdagmiddag de Tweede Kamer met 75 tegen 22 stemmen. Vrijwel de gehele rechterzijde plus liberalen kwam hem met dit resultaat gelukwensen en prof Romme schonk staats secretaris Van Rbijn. die hij onlangs zo fel te lijf sprong, zelfs ccn milde glimlach Maar de minister verloor er de werp in te trekken. liever dan hier- steun van zijn geestverwanten door. De gehele P.v.d.A.-fractie stemde met de CPN tegen. Ja. haar woord voerder. de heer Van den Born had bij de stemming wel eerst „voor" geroepen, doch dat was een hilari teit verwekkend abuis, dat hij zó gauw herstelde, dat de Voorzitter hem toch maar bij de tegenstem mers liet optekenen. En daar hoorde hij ook inderdaad thuis. Want in niet malse bewoordingen had hij minister Joekes verweten, dat deze overstag was gegaan, door het be faamde amendement-Stapelkamp c.s. vrijwel over te nemen. Het Ge meenschappelijk Administratiekan toor zal immers niet het centrale uitvoeringsorgaan worden; er blijft een groot aantal vakbedrijfsvereni gingen. dat de administratie zelf ter hand zal nemen, zodat er van de ge wenste eenheid toch maar weinig terecht komt. Een gezin, dat werk nemers uit verschillende vakken omvat, zal voor de sociale verzeke ring toch weer op verschillende adressen terecht komen.. De PvdA vond derhalve, dat de regering be ter had gedaan door het wetsont- Advzrientxe fl. M.) (Advertentie LM.) er t to l oor vervalsing van export-vergunningen gevangenisstraffen geëist (Van onze correspondent) MSTERDAM. „Ik ben het volkomen eens met de opvattingen van rechtbank, dat deze valsheid in geschrifte met gevangenisstraf moet ■den gestraft. Ook al beweren belde verdachten, dat het vals invullen formulieren om exportvergunningen te krijgen normaal is in textlel- gen en dat zelfs de Nederlandse Bank en de Devlczenbankcn dit oog- lend toestaan: ik neem dit maar niet zonder meer aan. Dal zou getui- van een misdadige mentaliteit in onze handelskringen, die de Neder- dse economie èn onze naam in het buitenland grote schade kan doen. d.' srom vraag ik bevestiging". tot .4 jr. uur. uur. Vrij' tol •n Ik Za ndap erigi Ora -Pai irenl Dirl Forls Iet deze woorden eiste de pro- jr-generaal bij het Amster- ise gerechtshof, mr Kist, gister gen opnieuw een gevangenis- f van zes maanden, waarvan maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar. tegen 55-jarige G. B., eigenaar van textielfirma te Amsterdam, en zijn 45-jarige procuratie- Iglnf over: ileni uur film iteuri éAtre Lar- •wie: Me eersli Neu! am den") Hol' enoo' urm jpole lekui S ut adssd Afgesproken werk?" (Van onze Scandinavische correspondent) lOPENHAGEN. De Zweedse houdt zich momenteel met een schandaal, dat zich, :ens mededelingen van de edse boksprof Sture Fröberg tjjd geleden tijdens een ont- bng in Amsterdam zou hebben gedaan. Fröberg, die destijds tinsterdam tegen de Nederland- lokscr Harry Bos was ultgeko- en door hem knock out ge en werd, heeft in het Zweedse ftblad „Match" een artikel ge- even, waarin hU beweert dat uitslag van deze wedstrijd van ren was afgesproken, is zou tegen de Zweed gezegd ten dat deze nog een tweede strijd in Nederland zou kun- boksen als hij Bos liet winnen, s hij dat niet zou doen, zou hij iederland nooit meer een enga- "int kunnen krijgen. 'It is de mentaliteit en de mo- in de professionele bokssport." i-v eef Fröberg. „maar een vol keer zal ik geen afspraak maken en een eerlijke strijd ■en. zal daartoe echter nauwelijks ïc-nheid hebben want de pre- van de Zweedse boksbond 1 verklaard dat Fröberg ge- xalificeeró zal worden wan- blijkt dat zijn beweringen zijn. irry Bos ontkende desgevraagd heiligste en met verontwaardi- gat dat hij met zijn Zweedse blander een afspraak zou heb- gemaakt. Bos voegde er aan ura". dat hij via de Duitse promotor holt Tomford, die het contact Froeberg tot stand had ge ilt, werk zou maken van de iuldiging van de Zweedse er. secretaris van de Nederlandse bond, de heer Koens, verklaar- ïat de bond geen stappen zal 'en ondernemen zolang de offi- gegevens ontbreken. ^SKOU. De vertegenwoor- r van de Sowjet-Unie bij de Jacob Malik, is Woensdag per Maar {Ujg ujt ]\{oskou naar NeW Opei Vertrokken- Hij reist over houder J. K., die in Mei 1950 grote partijen herensokken in totaal 16000 dozijn paar uit Italië via een Belgische tussenpersoon had den geïmporteerd en, via manipu laties met valse formulieren, deze sokken naar West-Duitsland ex porteerden. Dat mocht niet, omdat het han delsverdrag met Duitsland bepaal de, dat alleën Nederlandse textiel- fabrikaten naar dat land konden worden geëxporteerd. Voor de rechtbank werd inder tijd tevens de 28-jarige F. G. P. veroordeeld, die als zoon van een firmant van de textielfabriek P. en B. te Nunen de naam van deze firma leende voor deze ver valsingen, door zijn handtekening te zetten onder valse pro forma- facturen, waarin verklaard werd, dat deze Nederlandse fabriek de Bartijen sokken had vervaardigd. !ij verdiende daarmee ongeveer 2500. De verdachten B. en K. waren in beroep gegaan. aan medewerking te verlenen. De minister was door deze critiok enigszins in zijn wiek geschoten. Hij merkte op dat hij bij het overleg, dat tot de nota van wijzigingen had geleld, het been op een drietal centrale punten had strak gehouden Een bedrijfsver eniging zal aan bepaalde eisen moeten voldoen aleer de administratie zelf ter hand te kunnen nemen. Voor de rechts positie van het personeel van Rijks verzekeringsbank en Raden van Ar beid is zo goed mogelijk gezorgd en de Sociale Verzekeringsraad zal evenals de minister zekere invloed kunnen uit oefenen op het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor. Daarnaast stelde staatssecretaris Van Rhijn in het licht, dat bij in trekking van het ontwerp een on overzichtelijke situatie zou zijn ge schapen in verband met de invoe ring van de Werkloosheidswet, wel ke immers ook vakbedrijfsvereni gingen in het leven gaat roepen. Dan zouden er meer soorten be drijfsverenigingen zijn ontstaan. Bo vendien wees hij er op. dat het ont werp in ieder geval één overkoe pelend orgaan de Sociale Verze keringsraad tot stand zal brengen, hetwelk nu op het terrein van de sociale verzekering ontbreekt. De Kamerleden, die de regering steunden, brachten nog andere licht punten naar voren. Voor iedere be drijfstak zal er nu maar één uitvoe ringsorgaan komen Mevr. F o r t a- nier (VVD) betwijfelde ook of een centrale uitvoering doelmatiger zou verlopen dan een meer gedifferentieer de. Maar het grootste winstpunt achtte de heer Stapelkamp (AR) toch wel. dat de uitvoering niet in handen van de overheid doch in die van het bedrijfsleven zou komen Een argu ment. dat de heer v. d. Born overigens al bestreden had door op te merken, dat ook het oorspronkelijke wetsont werp van staatssocialistische smetten vrij was geweest Maar alle pogingen om door amendering het oorspronkelijke wetsontwerp tot leven te roepen werden door de Kamermeerderheid afgewezen. Op één punt bracht de heer v. d. Born de minister echter hulde. Hij meende, dat de positie van het personeel van Rijks verzekeringsbank en Raden van Ar beid inderdaad in voldoende mate was verzekerd. De heer Gortzak (CPN) was daar niet gerust op. Doch de Kamer verwierp een met die ongerustheid verband houdende motie, met' grote meerderheid als zijnde overbodig. Blijft Elckerlyc in Delft? DELFT. Het openlucht-thea ter in Bloemendaal heeft pogingen gedaan om de opvoeringen van „Elckerlyc" in het kader van het Holland Festival in genoemd theater te doen plaats vinden. Het bestuur van het Holland Festival schijnt daarvoor niet veel te gevoelen, omdat in de beide voorgaande jaren de Delftse op voeringen geslaagd zijn. Van par ticuliere zijde is thans 't initiatief genomen om te trachten, de op voeringen voor Delft te behouden. Er zijn van die kleine dagelijkse genoegens in het leven, die een meng zich zeker gunnen moet. Eén van die genoegens is ons dagelijks kopje koffie en we zijn er niet krenterig mee nu de koffie vrij is. Maar aan de p r ij s kun nen we wat doen. Ruim twintig cent per half pond kunnen we besparen op koffie van de beste soort. Want De Gruyter's koffie wordt met cassabon verkocht. In deze dure tijd maakt 10 korting op kwaliteits-koffie zóveel uit, dat geen enkele huisvrouw zich veroorloven kan daar van niet te profiteren. Als Staat ongelijk had gekregen Klcill bcdl'Og O tot dc late avond als een rijpe Legerwagens met uniformen keerden naar hun bases terug (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De uitspraak van de Centrale Raad van Beroep inzake de positie van de Amboncse cx-KNIL-militaircn, waarbij werd vastgesteld, dat deze niet behoeven te worden hersteld in hun tijdelijk verband by dc Koninkiykc Landmacht, beeft een abrupt einde gemaakt aan een com plex van voorbereidende maatregelen, welke de regering had doen treffen met het oog op dc mogeiykheid dat de staat in bet ongeiyk zou worden gesteld. nese ex-KNIL-mtlitairen op staan de voet weer op te nemen in de Koninklijke Landmacht indien de Centrale Raad van Beroep de staat in het ongelijk zou stellen. Leger wagens met uniformen, ambtenaren van de militaire administratie met zakboekjes, stonden op korte af stand van de wooncentra gereed, om namens de regering onmiddel lijk over te gaan tot uitvoering van een besluit van de Centrale Raad. dat de staat zou hebben .*er- oordeeld. Dagorders van de minis ter van Oorlog lagen gereed, om de nieuwe situatie te proclameren. Maar toen de uitspraak de staat in het gelijk stelde, keerden de leger auto's, met uniformen geladen, weer naar hun uitgangscentra terug en bleven de leger-orders niet anders (Van een onzer vearslaggevers) PURMEREND ..Tja, maar om nou te zeggenoch, och mat smaakt die pijp me lekkeriee. dat niet." Dat is de mening van de Nederland se kampioen-pijproker, de heer N. G. („Opa") Klijzing uit Purmerend over zijn recordpoaingen. Normaal vindt hij een pijp heerlijk, maar zo'n wedstrijd, als hij ruim tachtig minuten doet met een pijpje van 33 gram inhoud, dat is wderkelijk nietomdat zo'n langzaam branden de pijp zo lekker h- „Ruim tachtig minuten" schreven wij hierboven achteloos. Maar het vestigen van pijprook-records is geenszins een achteloze zaak Opa Klijzing. de trots van de Purme- rendse Koemarkt houdt op het ogenblik het Nederlandse record met een prestatie van 84 minuten en 29 seconden Maar in Amerika, in Michigan, woont een meneer Paul Spaniola en die heeft op het ogenblik het wereldrecord: 88 mi nuten en 2 seconden deed hij over zijn pijp met 3.3 gram. Maar als u dacht, dat opa Klij zing dat op zich liet zitten, heeft u het geheel mis. Aangevuurd door alle dertig leden van de Eerste Ne- Nasleep saak-Schurer Mishandeling van journalisten door Leeuwarder politie DEN HAAG. De door de Leeuwarder politie op 16 Novem ber afgeroste journalisten P. Wy- benga en C. Sikking hebben aldus antwoordt minister Mulde- rije op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Scheps P. v. d. A.) zich bij de Of ficier van Justitie daarover beklaagd, doch volgens deze was er geen voldoende basis voor ver volging. Beide klagers hebben zich nu tot het gerechtshof gewend, dat nog geen beslissing heeft ge nomen. derlandse Pijprokersvereniging ,,De Gesellighe Dampkring" zal hij op 17 April in de gelagkamer van het Noordhollands Koffiehuis in Pur merend een aanval op Spaniola's record doen. Opa is al maanden in training. Zijn zoon, die in tabak handelt en voorzitter is van de „Dampkring", vertelde ons vol trots, dat opa gisteren tijdens de training een tijd van 87 minuten en 1 seconde heeft gemaakt. „Dat was met de eigenlijk te snel bran dende Hollandse Baai-tabak; voor de werkelijke recordpoging is op het ogenblik een zending zware Amerikaanse Burlëigh-tabak naar Nederland onderweg." Er is dus wel hoop voor Nederlands eer op het gebied van pijproken. WENEN. Het OostenrUkse parlement heeft besloten een kwes tie voorlopig van de debatteniyst af te voeren, die misschien de val van de Oostenrykae regering ten gevolge zou kunnen hebben. Het ging over de bestemming van de eigendommen van de gehate leider van de fascistische „Helmwehr", prins Von Btarhemberg. Ter elfder ure hebben de coalitie, partijen de kwestie naar de parle mentaire juridische commissie ver wezen voor nadere beschouwing. Het eigendom van Von Starhem berg werd onteigend na de an nexatie van Oostenrijk door Duits land. Hoewel hij indirect de Duit sers geholpen had. moest hij uit wijken naar Argentinië. Op 4 Januari gaf het Hoge Ge rechtshof de eigendommen, be staande uit 82 kastelen, buitenver- biyven en huizon, terug aan Von Starhemberg. Hierop volgde een golf van protest van socialistische zijde die in Von Starhemberg nog steeds hun doodsvijand zien. dan ontwerpen, die hun betekenis hadden verloren. De regering acht geen reden aan wezig om op haar oorspronkelijke besluit, dat een einde maakte aan de tijdelijke K.L.-status van deze Ambonezen, terug te komen. DEN HAAG Wie in de voor stellen tot Grondwetsherziening betreffende de buitenlandse be trekkingen een bedreiging van onze nationale zelfstandigheid ziet, hul digt een opvatting van „nationale zelfstandigheid", welke onvoldoen de rekening houdt met de groei der internationale samenwerking. Aldus de Regering in haar memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer. Een zelfstandigheid in die zin, dat de staten nog een geïsoleerd bestaan kunnen voeren, door een ondoordringbaar pantser van „sou- vereiniteit" beschermd tegen in vloeden van buiten, is tegenwoor dig zeker niet practisch te verwe zenlijken voor de kleine, maar zelfs ook niet voor de grote mo gendheden. Geen „uiterste bezorgd heid" bij Eisenhower DEN HAAG. Door of namens een opperbevelhebber van de Na- to-strijdkrachten werd geen uiting gegeven aan een bij deze be staande „uiterste bezorgdheid" over de trage gang van zaken bij de aanleg van vliegvelden voor de West-Europese defensie. Nederland heeft geheel voldaan aan de in internationaal verband aangegane verplichtingen en ge maakte afspraken ten aanzien van de aanleg van vliegvelden. Aldus beantwoordt minister Staf schrif telijke vragen van hpt Tweede Kamerlid Goedhart (P. v. d. A.) handpeer zit op te eten, ïs mijn vrouw met hem naar de dierenarts gegaan, die een bedaard zicktctje constateerde en een poeder voor schreef. Zo'n geneesmiddel komt in een keurig apothekcrsdoosjc. als gold het een mens, maar je kunt het een kat niet in zijn mand wer pen met een eenvoudig: „Neem dat nu maar elke avond in." „Help je even?" vroeg mijn vrouw de eerste keer. Zc had hem op schoot, waar hij met dc melancholieke ernst, die zijn gedrag steeds kenmerkt, bezig was zijn rechter schoudertje af te kluiven, gestadig, als iverd hij er door een contact met satan toe ge dwongen. „Kijk, nu moet j(i zo'n poeder op een lepeltje doen", zei ze, „dan hou ik hem vast en maak zijn bek open." Toen zij hem in de klem van haar omarming nam cn z(jn kaken handig vanecnspleet, keek hij als een kind bij de tandarts, dat na de geruststellende kletspraatjes van oom dokter plotseling dc bar re realiteit van de tang in de mond voelt. „Gautb.'" riep myn vrouw, maar ik talmde te lang, zodat hij alles over kin er! borst kreeg* en wit bcvocdcrd onder de kast vluchtte. Later werden we er pas handig in. Ik mik het geneesmiddel thans met trefzekere hand naar binnen, mijn vrouw klept zijn bek dicht en houdt zijn kop nog enige t(jd in dc muilkorf van haar hand gevangen. Hij kijkt dan altijd of hij zcagen wil: „zo kan ik geen asum krij gen" en houdt iets primitief-wrok kigs als hij weer op dc grond mag. „We doen het voor je bestwil!" roept mijn vrouw hem nog va. maar het fijne van die uit vaag berouw geboren opmerking ont gaat hem. dunkt me. Hij luistert er trouwens maar half naar, want hij vlucht altlid naar de gang, ge lijk iemand, die na een ingrijpen de ervaring even tot zichzelf ko men wil. „Geloof jij, dat het veel helpt""9 vroeg ik. toen het eerste doosje biina leeg was. Eigenlijk niet", gaf zij toe en re keek meewarig op hem neer. want h(j zat als een kangeroe op zijn. staart en was, met een geheel uit het lood gedraaid bovenstuk bezig In zijn eigen rug te bijten. „Als je weer eens naar die dok ter ging?" sloeg ik voor. Maar het bleek onnodig. Want nog geen twee dagen later zuchtte de werkster in een donker hoekje van de gang: „Hier ligt altijd van dat poeder." Diezelfde avond zijn we, na de operatie, achter de pa tiënt aangeslopen. We zagen hem met dichtaeklcmde kaken de ka mer uittrippelen en pas In dat hoekje hoestte hij het zorgvuldig op zijn tong bewaarde geneesmid del als een mooi, wit wolkje voor zich uit, gelijk een tevreden ro ker, die graag naar zijn eigen krin getjes kijkt. „Wc zullen hem voortaan een eetlepel water na-geven", zei mijn vrouw ernstig Want berusten doet ze alleen in m ij. KRONKEL (Advertentie LM.) VOOR NEDERLAND: CIG. IMPORT CY. A. J. BLOK. SCHEVENINGEN door Robert Nathan „Zoals je ziét, heb ik je niets te bieden", zei hij tegen Rosenberg. „Je hebt het ei op. en je kunt zelf zien wat er verder is. Een bed met spiraal en matras, een paar boeken, een kacheltje en mijn eigen gezelschap. Na vandaag ben ik dak loos, net als jij. En het lijkt me dat we misschien samen dakloos zouden kunnen zijn. In elk geval zullen we er geen van beiden veel armer van worden. Wat denk je ervan?" En hij stak zijn hand uit, die de jongeman stevig drukte. „Waarom niet?", zei Rosenberg, die niets te verliezen had in de wereld. Met deze woorden werden ze com pagnons. Rosenberg hielp Otkar het bed uit elkaar te halen. Toen ging Otkar naar de buren om te probe ren of hij een of ander vervoer- Zijn ogen stonden ineens vol met middel kon lenen. Weldra kwam hij tranen. „Wat is er overal aan de terug met een handkar, waarop hand", riep hij uit. „Dat je geen ze het bed. de jas. de viool en het werk meer kunt vinden? Is dat een spiritusstel laadden. Toen sloten ze manier om de wereld te besturen? deur van de nu kale en donkere Heb ik mijn hele leven gestudeerd winkel en gingen op weg. om over straat te zwerven als een ..Waar gaan we naar toé?", vroeg bedelaar? Ik zeg U dat er iets mis Rosenberg, niet onredelijk, is. dat er iets door en door rot .J* heb al lang verlangd buiten is. Ik ben heel dankbaar dat U me te wonen", zei Otkar. „In het park te eten hebt gegeven". groeit nog gras. Laten we daar Otkar zei niets, hij dacht na. In naar toegaan en een plaats voor de winkel was het stil. cn het rook ons bed zoeken. Na de onzekerheid er naar stof. Het leek wel alsof het v*n de laatste weken zal me dat stof zachtjes en geluidloos van het oen hemels verbluf lijken. als het plafond viel en ronddanste in de tenminste niet koud wordt" En lucht. Wat rustig was het. en wat met een serene uitdrukking op zijn leegnet als ikzelf", dacht hy. gezicht zette hij koers naar het do's versierde bed neer. Boven hen menteel." zei Rosenberg, spijtig. was slechts de hemel en ze kon dén door de stadslucht jes heen, vagelijk de dorre grond onder hen jij 't niet bent.' ruiken. Om hen heen. in de ver- „Een musicus, diepende schemering was het mi niatuurlandschap, waarnaar Otkar zo had verlangd Alles was stil. Geen geluid van kikvorsen of kre- ,,'t Kan zijn," gaf Otkar toe. „Maar 't verbaast me te horen dat zei Rosenberg, „Krijgt net zoveel kans om senti menteel te zijn, als een leeuw of een tijger." En hij ging naar 't bed terug, en legde zijn viool onder het kS «S 7a. "?tattel.nd«tm^Tr. ""hii "SS» Alleen het verre stadslawaal leek ?oe" ™SÏPkii een gemurmel van wind of water. Er viel geen dauw, maar de wind werd kouder. Langs de wegen en je musicus bent." merktehij op, „dan moet je elke dag weer voor je leven vechten." Otkar gaf toe dat het leven van in het park gingen de lantarens een musicus vol inspanning en aan, maar op de plek, waar ze hun bed hadden gezet, werd de nacht moeilijkheden is. „Maar." voegde hij er aan toe. „Het is ook vol van dé donkerblauw. Otkar keek met vol- meest uitgelezen vertroostingen en Er was een afwachten als in hem zelf. van de dingen die zouden ge beuren En wat zou er dan moeten ge beuren? Ook hij had geen huis en geen geld meer. En hij geloofde niet dat kennis van antiek hem veel zou baten in het nieuwe leven. Hij had iets nodig om in te geloven. En hij benijdde Rosenberg, die in zijn kunst geloofde en in de harten van mannen en vrouwen, waarvoor hij hoopte te spelen. Het was een be gin. het was iets. Niet veel. maar beter dan niets. En Otkar had niéts. park. HOOFDSTUK II Na zonsondergang was het koud in het park, wat Otkar niet had verwacht Ze zochten een open plaats uit tussen de bomen, met uitzicht op het donkere water van een vijver. Het was onmogelijk om niet tegelijk de weg te zien met zijn verkeer, maar Otkar besloot om dat de negeren. Op 't gras, dat uitgedroogd en geel onder de bomen lag. zetten Otkar en Rosenberg het met cupi- doening om zich heen. „Nu moeten we nog een vuurtje hebben", zei hij. „Dat zou ons warm houden en ons het gevoel geven dat dit stukje grond van ons is". „Het is niet van ons," zei Rosen berg. „Dat is zo." antwoordde Otkar, „daarom zal de politie er ons wel uit zetten, wat reden temeer is om ervan te genieten zolang dat kan. Laten we dus vooral een vuurtje maken, dan kan jij daarna bij 't licht van de vlammen viool spelen." Maar Rosenberg schudde zijn hoofd. „Denk je soms dat ik een zi geuner ben." vroeg hij. „Mijn viool zou kou vatten in de avondlucht. En als er een snaar springt heb ik geen geld om een nieuwe te kopen." Maar Otkar had zijn hart gezet op een vuurtje, en hij begon takjes te verzamelen. ,'We zullen gearres teerd worden," zei Rosenberg, en hielp hem. Otkar hoopte van niet. Hij was koud en hongerig, maar genoot van zijn gevoel van vrijheid. „De ge vangenissen zijn al vol." zei hij. „Misschien laten zc ons met rust. We doen tenslotte niet veel kwaad." „We zondigen tegen de wet," zei glorieuze beloningen. Ook al komt de beloning meestal niét dan na de dood." „Het is een tredmolen,' zei Ro- senberg, somber, „Een musicus is nooit klaar. Hij moet elke dag op nieuw met alles beginnen. En wat heeft hij dan tenslotte'' Een paar critieken met „Rosenberg was nie* slecht". „Schei er dan mee uit', drong Otkar aan, en bukte om een twijg op 't vuur te gooien, ,Ga in appe len doen!" „Luister naar hem!", riep Rosen berg verbitterd. „Daar komt hij weer met zijn appelen, ik heb een grote carrière voor me Maar. zoals ik al zei, dat heb ik alleen omdat ik niet sentimenteel ben, en omdat ik op elk ogenblik weet wat ik doe. Nu ga ik naar bed". Het werd nacht. In het oosten rolde de donder al door de hemel Otkar's vuurtje flakkerde gelig over het grasveld. H)j boog er over en warmde zijn handen. „De violist heeft gelijk", dacht hij. „Je moet niet te week zijn als je -ooruit wiU komen in de wereld. Mijn moeilijk, heid is misschien dat ik veel te vee! Rosenberg, met holle stem. Maar van alles houd. Wat een zwakheid Otkar die een zuiver geweten had, om van dingen te houden!" was er van overtuigd dat men het hun zou vergeven. „Je bent senti- (Wordt vervolgd) Luisteraars- Logboek NADAT de VARA met de thans verwaterde Radiolympus was begonnen zijn de ronde tafel gesprekken, microfoondiscussies, radioforums enz. als paddestoelen uit de Hilversumtc grond gevlogen. Wie zijn programmablad bestu deert, telt er voor deze week liefst vijf: vanavond om 19.40 uur de vierde bij de AVRO. morgenavond om 21.15 uur de vijfde bij de NCRV. Indien deze presentaties van ge sproken woord, alle variëteiten op een aan Engeland ontleende grond vorm, geneesmiddel moeten zijn voor de onder het publiek levende afkeér van gepraat in onze fadio, dan dreigt het geneesmiddel nu ziekte te worden. Te méér, daar men er nog maar zelden in slaagt werke lijk pakkende uitzendingen te verzorgen. Eén van de uitzonderingen hierop was het VARA-Aetherforum van Woensdagavond, komende uit een zaal in Twente. Mevrouw Straalman—Kromer, D. van Stave ren. M. Sluyser en J. Winkler be antwoordden vragen uit de zaal Ernstige vragen over werkloosheid, oorlog, hygiëne, woningtekort; ern stige antwoorden ook. Maar alles helder en recht op de man af. Onafhankelijk van zijn eigen in zichten kon de luisteraar geboeid meeleven. Er was vaart, spanning, humor en zelfs.... zelfspot, een weinig voor Nederlandse micro foons komend goed. Met alle respect voor antwoor dende forumleden en vragende Twentenaren aarzelen wij niet voorzitter Jaap Buys Jr., die ook de „Radiolympus" in zijn grote tijd leidde, hulde te brengen voor zijn voortreffelijke samenvattingen en zijn handhaven van strakke lijnen. Deze gespreksleider is eigenlijk re gisseur: hij geeft vorm aan de DELFT De koelhuishouder P. uit Nootdorp had, toen hij bij die gemeente de rijksweg opreed in de richting Utrecht, geen voorrang ge- geven aan een auto uit de richting 'en Haag. Een dame, die in die auto zat had daarom minder vrien delijk gekeken en P. was zo kwaad geworden, dat hij met zijn auto de andere wagen in de berm drukte. Hij moest voor de kantonrechter plaatsvervanger te Delft verschij nen, maar liet verstek gaan. De ambtenaar van het O M. zei dat verdachte niet eens had mogen rijden, omdat hem wegens het rijden onder invloed van sterke drank het rijbewijs was ontnomen. Hij eiste nu een maand principale hechtenis, ontneming van het rijbe wijs voor twee jaar en t 300 boete. Het vonnis was conform de eis. debatten, stimuleert, remt af en haalt, al improviserend, treffende details naar voren. Het Aetherforum is Woensdag 19 Maart weer om 21.00 uur te horen. PIET BEISHUIZEN Advertentie (I M.) Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetlj: Hamea-Gclel Vijf en dertig verdachten voor de rechter (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Dertig em- ployé's van het Gem. Energie-Be drijf hebben in vier jaar voor één a drie ton aan materialen gestolen uit de magazijnen van het G EB. Alleen al 67.000 stoppen waarde f 30 000 hebben zij verkocht aan vijf opkopers, die Woensdag gelijk met hen voor de rechter stonden. In een zitting, die de hele dag duurde, heeft de officier van Justi tie tegen de twee hoofddaders resp. één jaar cn negen maanden geëist. De eisen tegen de andere verdach ten varieerden van vier maanden voorwaardelijk tot acht maanden onvoorwaardelijk. HET is goed tussen de vele romans, die moeten doorgaan voor bij uit stek Christelijke lectuur, een boek tegen tc komen als het laatste werk van Aart Romljn. Het Is getiteld: „Wie zon der zonden is"., cn werd uitgegeven door Jan van Tuyl te Antwerpen/Zalt- bommel (Prijs 6 90, voor inschrijven op dc Triomt-recks f 3.90). Een jong onderwijzer is de lk-flguur in het boek, maar het verhaal concen treert zich om een vroegrijp volksmeis je uit een allermiserabclst milieu. ZU hecht zich aan de „meester" van d© School met de Bijbel, maar al diens po gingen om haar voor de zelfkant van 't leven, voor „de baan" te behoeden mislukken. Ja, mislukken ze eigenlijk wel, geheel cn al? Want in de barre dagen van dc hongerwinter blijkt dit zelfde meisje een voor vele „Christe nen" beschamend voorbeeld van naas tenliefde. een levend getuigenis van het Evangelie, waarvan zij ln haar ramp zalige staat een sprankje in het diepst van haar hart heeft bewaard. Dit is een triest boek maar tegelijk een boek. dat blij stemt. Omdat er uit blijkt hoe toch het Woord nog leeft uit Johannes 8: En toen zij hem bleven vragen, richtte hij (Jezus) zich op en zeide tot hen Wie van Ulleden zonder zonde is. werpe het eerst de steen op haar" Nee. geen vergoetllj- king vraagt dit eenvoudige, eerlijke re laas. maar wél begrip en vooral: dee moed I

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3