DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Truman vraagt 7.9 milliard dollar voor hulp aan buitenland Pinay mag kabinet gaan vormen Wij mogen ons niet schuldig maken aan een te-weinig-en-te-laat Attlee wil Bevanianen tot de orde roepen VERRASSING IN PARIJS: Desertie van Gaullisten geeft de doorslag Oud-ambassadeur wacht op eerherstel Frankrijks nieuwe premier leeft als een Spartaan Hoogste bedrag sinds oorlog 12e Jaargang, 110. 57 Vrijdag 7 Maart 1952 WASHINGTON. President Truman heeft het Congres gisteren verzocht, een bedrag van 7.9 milliard dollar beschikbaar te stellen voor militaire en economische hulp aan de vrije landen, opdat deze het hoofd kunnen bieden aan de bedreiging, welke Rusland vormt voor het „voortbestaan van de beschaving". Tru man zei, dat het geld besteed zou worden: 1. om de Europese bondgenoten van Amerika van wapens te voorzien; 2. om de geallieerde verdediging in het Midden- en het Verre- Oosten op te bouwen; 3. om de Europese lan den te helpen bij het zelf vervaardigen van wapens; 4. om de levensstandaard in de lan den van Afrika en Azië, die een prooi van het communisme dreigen te worden, op te voe ren. Er mag geen dollar op het voorgestelde bedrag worden besnoeid", betoogde de presi dent, tenzij de Ver. Staten zich bij de be scherming van de bevriende landen tegen het communisme, schuldig willen maken aan het „te-weinig-en-te-laat". Koningin Frederika omhelst ko ning Paul van Griekenland bij zijn aankomst op het vliegveld van Athene. De Griekse koning had de begrafenis van koning George VI van Engeland bijge woond en daarna nog enige dagen in Parijs vertoefd. penburg contra Schieveen in Eerste Kamer Minister verdedigt regeringsbesluit DEN HAAG. In de Eerste Kamer heeft minister Wemmers geantwoord op de vraag van ir Kraayvanger (K.V.P.), of de kans van Rotterdam op 'n eigen vlieg veld door de beslissing van de Regering in zake Schieveen Ypenburg nü voor goed verkeken is. De minister zei, dat gezien de huidige militaire en economi sche behoeften van het Westen een uitgebreid Ypenburg toerei kend is. Zou de situatie in de loop der jaren veranderen dan kan het plan-Schieveen nog eens in over weging worden genomen. De heer Kraayvanger maakte hieruit op, dat de Regering thans zelf wel inziet, dat haar beslissing hiet de juiste is geweest. De mi nister antwoordde hierop, dat het van de ontwikkeling van het luchtverkeer zal afhangen of Schieveen nog eens aan de beurt zal komen. Albert Schweitzer candidaat voor Nobel-prijs OSLO. Op de door het Nobel- instituut gepubliceerde lijst van candidaten voor de Nobelprijs voor de Vrede 1952 komen o.a. voor de Zwitserse journalist Walter Robert Corti. dr Albert Schweitzer, de Canadese minister van Buitenland se Zaken. Lester Pearson, de Ca nadese minister-president St. Lau rent en de Indiase diplomaat Sir Benegal Rau. De lijst bevat 27 na men van personen en vier van or ganisaties. „Stop het lekin één maand een ton bijeen HILVERSUM Binnen één maand heeft de „aartsbedelaar" Johan Bodegraven onder het motto „Stop het lek'1 f 100.000 bijeen gegaard voor de twee tbc- sanatoria „Sonnevanck" te Harder wijk en .Zonnegloren" te Soest. Dit bedrag hebben de verheugde directeuren der sanatoria eerlijk gedeeld. In zijn boodschap aan het Congres, gaf president Truman vier redenen op, waarom het programma voor de wederzijdse beveiliging erdoor moet komen: a. „Het naakte feit. dat wij zelf geen duurzame veiligheid zullen kennen, tenzij wij met andere lan den samengaan." b. „De fondsen, die door de Ver. Staten krachtens het programma voor de wederzijdse beveiliging worden beschikbaar gesteld, zijn van es sentieel belang voor het welslagen van de gemeenschappelijke inspan- j ning, die wij ons met de overige vrije landen voor de vrede getroos ten." c. „De fondsen, die door de Ver. Staten op deze wijze worden ge ïnvesteerd, zullen in termen van onze eigen veiligheid veel gróter profijt opleveren dan wanneer het zelfde bedrag gebruikt werd voor de opbouw van onze eigen defen sie." d. „De kosten van het program ma voor de wederzijdse veiligheid, tezamen met de veel groter kosten van onze eigen strijdkrachten en defensiemaatregelen, blijven ruim schoots binnen onze economische capaciteiten." Truman adviseerde de fondsen als volgt over de verschillende gebie den te vërdelen: Europa: rechtstreekse militaire hulp 4 070.000.000 dollar, fondsen ter ondersteuning van de defensie-in-1 spanning 1.819.000.000 dollar. Bij dit laatste bedrag is inbegrepen de eco- nomische hulp aan Oostenrijk. i Nabije Oosten en Afrika recht- 1 streekse militaire hulp 606 000.000 dollar, economische en technische hulp 196 000.000 dollar. Azië en het gebied van de Stille Oceaan: rechtstreekse militaire hulp 611.000.000 dollar: economische en technische hulp 408.000.000 dollar. Bij dit laatste bedrag zijn inbegrepen de fondsen ter ondersteuning van de militaire inspanning in Zuid-Oost Azië en het gebied van de Stille Oceaan. De Amerikaanse republieken: rechtstreekse militaire hulp 62.000.000 dollar: economische en technische hult) 22.000.000 dollar. Multilaterale technische bijstand, gelden voor de migratie en het ver voer van reliefgoederen: 30.000.000 dollar. Administratie: 75 000.000 dol lar. De cijfers zijn afgerond. Met betrekking tot Europa zei Truman: „Er heeft in het Europese denken een omwenteling plaatsge vonden. Europa is de afgelopen vijf jaar dichter bij integratie komen te staan dan de voorafgaande vijfhon derd jaar het geval is geweest. Te gen het eir.d van dit kalenderjaar zal generaal Eisenhower's comman do. naar verwacht wordt, de be schikking hebben over een formi dabele strijdmacht o.m. over 50 legerdivisies, waarvan de helft in actieve dienst, en ongeveer 4000 militaire vliegtuigen. Er zal dan ver der een gezonde basis zijn waarop de opbouw van de defensie in de jaren 1953 en 1954 kan geschieden. Deze strijdmacht, met daarbij die van Griekenland en Turkije, zal binnen afzienbare tijd zo sterk zijn. dat de meest doldrieste figuur van het Kremlin zich niet meer aan een openlijke aanval zal wagen." Reeds bij voorbaat is in het Ame rikaanse congres krachtige oppositie ontstaan tegen het verzoek van de president om 7 9 milliard dollar voor het buitenlandse hulp-program- ma uit te trekken. Zelfs de Con gresleiders. die met de behande ling van het milliarden-programma zijn belast, voorspelden dat het niet aanvaard zou worden. Senator John son verklaarde tegenover verslag gevers: „Het programma zal tot de helft teruggebracht moeten worden en zelfs dat zal nog te veel zijn." VLEUGELS UIT -r _r r j- IN onze, zich snel ontwikkelende maat- A.._\OjLAA 1 schappij, wordt dc taak van het KNMI voortdurend omvangrijker. De uitbreiding van het lucht- en scheepvaartverkeer, het steeds meer veldw innen van wetenschap pelijke methoden in landbouw en veeteelt doet het aantal diergenen, die bij dc weersverwachting belang hebben, regelmatig stijgen. Hier ligt de reden, dat uitbreiding van het KNMI een gebiedende noodzakelijkheid was. Deze luchtfoto geeft een goede indruk van de afmetingen van nieuwe vleugels bij het oude gebouw, die thans hun voltooiing naderen. (Luchtfoto; Meteoor). Rutland's defensie MOSKOU. Rusland zal dit juar ruim 23,8 procent van het to tale begrotingscijfer uitgeven nor de bewapening. Op dc begroting die de regering aan de beide Hui zen van de Opperste Sowjct heeft aangeboden is voor defensie 113.8 milliard roebel (ruim 102.4 mil liard gulden) uitgetrokken. Dat is bijna evenveel als In het laatste oorlogsjaar en het hoogste bedrag sinds het einde van de oorlog. Voor het eerst in zes jaar was Stalin niet aanwezig toen de be groting werd ingediend. Het totaal der uitgaven omvat 476.9 milliard roebe1 (ruim <*29.2 milliard gulden). Dc inkomsten worden op 508.8 milliard roebel (ruim 457,9 milliard gulden) ge schat. Spionnage in Duitse staalindustrie (Van onze correspondent) BONN Vier leidende functio narissen van bekende Wcstduitse industriefirma's zijn in Kcttwig aan de Roer gearresteerd. Zij worden ervan verdacht, belangrijke gege vens over productie van staal en ander materiaal tegen grote ver goedingen in geld te hebben ver strekt aan derden. Wie die derden zijn is nog niet duidelijk Volgens het blad „Die Welt" zou den geïnteresseerde kringen uit de sfeer der Westelijke mogendheden als „kopers" zijn opgetreden maar volgens de in Duitsland verschij nende Amerikaanse krant „Die Neue Zeitung'* gaat het om een grootscheeps spionnagccomplot ten behoeve van de Sow jet-zone. Welke van deze beide lezingen de juiste zij, in ieder geval verwacht men, dat nog meer arrestaties zullen worden verricht. „Zondaars" echter weinig bereid het hoofd te buigen (Van onze correspondent) LONDEN. Dc stemming aan het einde van het defensiedebat, waarbij 57 Bevanianen tegen de officiële partijlijn in gingen, blijft de gemoederen van de Labourparty natuurlijk danig beheersen. Het bestuur van dc parlementaire party oftewel het „schaduwkabinet", waarin geen Bevan ianen zitting hebben, vergaderde onder .voorzitterschap van Attlee giste ren anderhalf uur en besloot de parlementaire party tegen Dinsdag byecn te roepen. In deze bijeenkomst zal de ongehoorzaamheid van Bevan en de zynen worden besproken. Wat de officiële leiders dan denken te doen hou den zij voor zich. Men verwachtte echter gisteren, dat dit niet meer dan een reprimande zou zün. IN Den Bosch werd een paarden markt en heng stenkeuring gehou den. Een gegeven paard kijkt men niet in de bek, maar een paard dat men kopen wil wél. De zondaars hebben echter al lerminst bij yoorkaat het hoofd gëbogen. Zij beklagen zich van hun kant. dat de officiële partij leiders, door uit te laten lekken, dat in de besloten vergadering van dc fractie van Dinsdag bij de stemming over de amendementen de Bevanianen in de minderheid waren gebleven, hen geforceerd hadden om dan ook openlijk in het Huis zelf voor hun mening voor de dag te komen. Ook zijn zij bijzonder ontstemd, dat de ..Daily Herald", het officiële par tijblad, gisteren op de voorpagina in een groot opgemaakt hoofd artikel in ongezoutc taal de aan val tegen hen begonnen is. „De Labourbeweging als een geheel krijgt genoeg van de eigenwaan van deze minderheid", zei de „He rald". Zo geeft men elkaar de schuld en hoe dit alles zich zal ontwik kelen. valt nog niet te voorzien. Volgens sommigen zou Bevan het er eventueel op willen laten aankomen uit de partij gezet te worden, of zich vrijwillig als een onafhankelijke groep gaan af scheiden. Dit alles lijkt voorshands nog echter voorbarig, want een openlijke afscheiding zou sterke weerstanden oproepen. Ook heeft, zoals men weet bij de grote vak verenigingen Bevan hoegenaamd geen steun. Veel zal in deze da gen, nu de eenheid van de partij in het geding komt, afhangen van de mate van autoriteit, die Attlee in staat zal blijken te zijn tegen over de gelederen uit te oefenen. Gezin verliest 2 Vinderen binnen een M eek ALKMAAR De zeventien jarige Nico Wijnkcr vond Donder dag in Spanbroek een granaat en bracht deze naar een schuur ach ter de boerderij van zijn ouders. De familie hoorde een geweldige ontploffing en trof de jongen levenloos in de schuur aan Het zelfde gezin verloor op 28 Febr. een driejarig zoontje tengevolge van een verkeersongeval. Denen peilen diepte van 10.260 meter KOPENHAGEN De opvaren- den van het Deense expeditieschip ..Galathea'die in de Stille Oceaan oceanografische onderzoekingen ver richten. hebben een zeediepte aan getroffen van 10.260 meter. Dat is achthonderd meter meer dan de grootste tot nu toe bekende diepte. Volgens het Deense persbureau Ritzau doet deze diepte zich voor in „het Noordelijk deel van de Ker- madec-Trog ten Oosten van de Phi- lippijnen". De trog ten Oosten van deze eilandengroep heet echter Phi- lippijnentrog, terwijl de Kermadec- trog ten Noord-Oosten van Nieuw- Zeeland ligt. Urker vissers nn in vïsfabriek aan het M'erk BUENOS AIRES. Naar Ass. Press meldt tracht de Nederlandse gezant, de heer Klein Molenkamp, voor dc 18 Urker vissers, die door de Belgische reder Van Iseghem ontslagen zijn, werkvergunning te krijgen. Hun oorspronkelijke ver gunning was inbegrepen in de collectieve vergunning ten name van de rederij. Inmiddels heeft Van Iseghem de mannen plaatsen gegeven in de visfabriek. waar zij met klein werk. zoals het herstellen van netten en het schoonmaken van het visgerei, een weekloon ver dienen,. PARIJS. Niet in het minst tot zyn eigen verra&slng Is Antoine Pinay premier van Frankryk geworden. Met 324 tegen 206 stemmen verleend© dc Nationale Vergadering hem Donderdagmiddag de investituur. Zeven en twintig Gaullisten lieten hun partij die besloten had zich van stem ming te onthouden in dc steek en stemdcu voor! Fen ongehoorde desertie in de gelederen van generaal Dr Gaulle, waar lot nu toe een Ijzeren discipline heerste. Pinay kreeg hierdoor elf stemmen meer dan de vereist© meerderheid van 313 stemmen. Deze onverwachte overwinning is slecht© een eerste hindernis. De grootste komt nog wanneer Pinay zyn kabinet aan de Nationale Vergadering voorstelt. Socialisten cn communisten stem- i samenstellen die boven de politiek Kamercommissie tot minister: „Trek uw beschuldigingen in DEN HAAG. Op 13 Juni van het vorige jaar heeft de Eerste Kamer enkele conclusies aangenomen naar aanleiding van een verzoekschrift I van baron Van Breughel Douglas, oud-ambassadeur te Moskou, dat de beschuldigingen, welke geleid hebben tot zyn ontslag, zouden worden ingetrokken dan wel door bewyzen zouden worden gestaafd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is in dit laatste niet geslaagd en de Kamer ver- 1 langde van dc minister, dat hij de beschuldigingen zou intrekken en dat hy de Kamer zou mededelen, op welke wyze hy bereid is rechtsherstel te bevorderen. schriflen stelt aan de Kamer voor om de minister mede te delen dat zij haar uitnodiging handhaaft om de onjuist gebleken beschuldigin gen in te trekken. den tegen Twee Gaullisten, die te gen het partu-consigne in. voor stemden, hebben inmiddels bedankt voor hun party-lidmaatschap De andere „deserteurs" blijven d" ge neraal trouw Pinay. de eerste rechtse premier na de oorlog, heeft verklaard, een kabinet van specialisten te zullen Vrij veel wind Vrijdagavond tot Zaterdag- i Weersverwachting geldig van j avond: Overwegcndz zwaar bewolkt i met plaatselijk enige neerslag. Matige tot krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid cn Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. 8 Maart. Zon op 7 u 10 m onder 18 u 32 m; Maan op 14 u 97 m onder 6 u 13 m. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag staan Zijn eerste taak zal zijn streng op te treden tegen belasting ontduikers. De buitenlandse politiek bliift ongewijzigd Pinay verklaarde tegenover jour nalisten. dat de uitslag van de stem ming een grote verrassing voor hem betekende .Ik dacht 296 stemmen te kriigen. hetgeen eervol zou zijn ge weest. on verwachtte rust te krijgen cn dan morgen te gaan vissen." Hij begaf zich vervolgens naar president Auriol Vandaag zal hij zijn besprekingen beginnen om tot de vorming van een kabinet te ko men. Men verwacht dat hij hiermee Dinsdag gereed zal zijn. Minister Stikker meent dat z.i. baron van Breughel Douglas zich had te wenden tot de speciale com missie van bijstand voor perso neelsaangelegenheden. De commissie voor de verzoek schriften uit de Eerste Kamer is het daarmede niet eens. De minis ter heeft de tegen baron Breughel ingebrachte beschuldigingen des tijds niet kunnen rechtvaardigen. Voor een nieuw onderzoek is der halve geen reden en de Kamer mag verlangen, dat de Regering hieruit haar consequenties trekt. De commissie voor de verzoek- Ltz. Van Hamel wordt op Erebegraafplaats bijgezet DEN HAAG Het stoffelijk overschot van luit ter zee L. A. R. J. van Hamel, die 13 Juni 1941 op de Larense hei werd gefusilleerd, zal Zaterdag 8 Maart op de Erebe graafplaats te Bloemendaal worden bijgezet. Luit. ter zee Van Hamel, die een der heldhaftigste illegale strijders is geweest, werd posthuum be noemd tot ridder M.W.O. en be giftigd met de ..Mention in des patches". een belangrijke Britse onderscheiding. Oslo Berlijn r Londen i Parijs Wenen Innsbruck j Nice Rome Warschau J Amsterdam 1. sneeuw betrokken h bew. h. bew h. bew sneeuwbui onbew. motregen betrokken sneeuw ONO ZO zo N O NW O ONO ZO i-3 1—5 i I 5 i—9 i Staatsstukken over dc jampotten PARIJS Een werkster van het F ranse ministerie van Oorlog is Donderdag tot gevangenisstraf ver oordeeld. omdat zij oude papieren van het ministerie stal en voor het I afsluiten van potten eigengemaakte jam gebruikte. Verder had zij grote enveloppen weggenomen om haar boterham in te pakken. Madame Lucie Canon, een wedu we. werd bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf cn een I geldboete van 60.000 frank. Toen de I papieren begonnen te verdwijnen I dacht men op het ministerie eerst, j dat er spionnen in het spel waren. In Juni verscheen madame Canon I voor een krijgsraad Na een ver- hoor achter gesloten deuren werd zy echter op vrije voeten gesteld. De Parijse dagbladen zeggen de I wet een beetje te hard te vinden voor een werkster. „Bovendien zijn prullcmandcn sinds de affaire-Dreyfus een ge bruikelijke vergaarplaats voor mili taire geheimen geweest", merkt France-Soir op. (Van onze correspondent). PARIJS. Antoine Pinay, die gisteren in de Franse Nationale Vergadering de goedkeuring ver kregen heeft voor het vormen van een regering van technici, die de franc rnoet redden, heeft een snel le politieke carrière achter de tug. Hij is eigenaar van een looierij, die zijn vader en grootvader vóór hem bezaten. Met trots toont hij dat zyn kasboek nog uit 1780 dateert. Op zijn 61ste jaar is hij nog slechts eenmaal naar de bios coop geweest. Dat was om de film „Jeanne d'Arc" van Ingrid Berg man te zien. Men vertelt dat hij leeft als een Spartaan, dat hy voornamelijk fruit eet en op on Franse wijze aan water de voor keur geeft boven alle andere dranken. Hy houdt van reizen, muziek en van zyn pijp. De heer Pinay is afgevaardigde voor de onafhankelijke partij in het departement Loire en burge meester van Saint Chamond. In 1946 ving hij zijn politieke loopbaan aan. Op herhaald aan dringen liet hij zich in dat jaar op het laatste moment candidaat stellen tegen een communist. Hij werd met grote meerderheid ver kozen. Drie jaar later deed hij voor het eerst zijn intrede in een regering. Het was Queuille. die hem na herhaalde weigering er toe bewoog minister van Econo mische Zaken te worden. Bij de vorming van het kabinet-Faure werd zijn naam al genoemd als candidaat voor het ministerie van Financiën. Locomotief juist op tijd stilgehouden GELDERMALSEN Woensdag morgen reed een motorrijder tegen de gesloten spoorbomen by het sta tion. Hij schoot er onder door en kwam op de rails te liggen. Een zoon van de overwegwachter wist de naderende enkele locomotief door haar tegemoet te rennen tijdig tot stilstand te brengen cn de motorrijder van een wisse dood te redden. DEN HAAG. Vrijdagavond, na het nieuws van 8 uur, zal mr. P. J: Oud. burgemeester van Rot terdam, in zijn kwaliteit van voor zitter van het comité van actie voor de Nationale Woningbouw leningen 1952, voor de N.C.R.V, (Hilversum II) een korte radiotoe spraak houden over deze leningen. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TT. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonncments- UltgHVC! IN.V prijs 47 cent p. w. of f 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent •p. ,T. Redactie en Administratie: Snouckacrüaan 7. Amersfoort De INieUWe Irers Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 623f HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1