VOORAL VOOR DE VROUW Jacqueline Auriol verkoos vliegen boven society Poppen die kunnen lopen en verlichte maasballen Het kopen van nylons is moeilijker dan u denkt Over karakter en stukken Zondagse koek Tuinbouw verzoekt om oplossing moeilijkheden 'S WERELDS SNELSTE VROUW Schoondochter van president kreeg nieuw gelaat Kamerlid beschuldigt NS van „kleine politiek" Impressies van een Simpele Ziel Voor de liefhebbers komen er bromfietsen in kleuren [Vrijdag 7 Maart 1952 5 (-^re- Overstroming OP een morgen komt dikke zus je haastig aangerend. Ze heeft iets in d'er handjeiets nats. 't ls c endroppel water, die heeft ze ge vang enbov enzoontjes bed. Want daar drupt het uit het plafond met uestage regelmaat. Heel het kussen is al nat. Top. top, top gaat het, terwijl ik naarbov enren, naar het balcon van de juffrouw boven. Daar is wat mis. De afvoer zit verstopt, zegt de werkster, de juf frouw doet dat met de kattebak, d'er zit rommel van de katte in de pijp." Omdat er toch wat gebeuren moet, bel ik de loodgieter. Een frisse man met een kordaat hoofd. Hij is er rnetc enen we hollen ach ter hem aan de trappen op. Daar staat hij op de drempel voor het water dat golft door de wind. ..Dat is een beste,"' roept hij, plenst door de plas naar de pijp, grijpt, rukt en bens, daar is het hele ding eraf. Meteen stort de overstroming als een slurf naar beneden, op het straatje. De loodgieter kijkt het onbewogen na en rept zich vervol gens naar z'n fiets. ..Kom morgen terug." belooft hij kalmerend, net e enhuisarts. Zoontje moet naar school, en hij gaat want er is geen minuut te verliezen. Hoewel niet -onder gram want dikke zusje mag buiten staan kijken naar die al naar durende waterval Todat het balcon leeg en het straatje voor de schuur vol is. „Nu kan ze er niet meer in." constateert de werkster. En zo is het. de plas voor de keukendeur is te diep. „Laat maar," praat ik, „de zon schijnt." Maar r enpos later wordt er na drukkelijk gebeld. Daar staat dik ke zusje op een omgekeerde em mer, plus een bak met aardappel schillen. Ze is in rep en roer en holt pie rend naar het kamertje met haak je. Maar als ik later als grap van de dag aan de anderen viertel, ineemt ze het niet. en stapt gebelgd met Bibi teg enzieh aan naar haar treur- en mokhoekje boven. Ook van zoontjes kant komt verzet: „Dat is nou niks, Mam." praat hij critisch. „Ze had geen pret. ze had endrama. Als je dat maar weet." ijk aan, ze worden groot. BIBEB (Van één onzer verslaggeefsters) /T ET een variatie op een bekend spreekwoord zou men kunnen -1-*-1 zeggen: Zeg mij wat voor nylons u draagt, en ik zal zeggen wie gij zijt. Daarbij de steeds kleiner wordende groep vrouwen, die wat finders aan haar benen draagt dan nylons, buiten beschouwing laten de. Er bestaan nylons in zeer vele soorten, voor de degelijke vrouw en voor haar, die vooral op het mooi, let, en er bestaan vooral nylons in zeer veel verschillende prijzen. Nu is het voor een leek en dat zijn de meeste nylondraagsters eigenlijk zeer moeilijk op het eerste ge zicht te zien, wat het vaak zeer aanzienlijke prijsverschil tussen op het oog niet zo erg veel uiteenlopende kousen rechtvaardigt. En zo zijn er wouwen die luchtig beslissen: Geeft u mij maar een paartje van de goedkope en anderen, die zich houden aan het systeem twee gelijke paren van een bekend merk te kopen. Dit betekent natuurlijk een gro tere uitgave ineens, maar op den duur blijkt dat toch vaak de beste tactiek. Zelfs nog afgezien van het feit, dat duurdere kousen uiteraard de regel een betere pasvorm hebben en regelmatiger en fijner van eefsel zijn dan goedkope. edes [ma* loor- itaat. Tans oden ïblr- zes >eng- ater- Me- i«- Kade Brie js en ureau koop, hall, 000.—. tingen Telc- C* EN van de meest gefotografeerde vrouwen van Parijs, een van de schoonste -vrouwen vn Frankrijk was kort na de oorlog mevr. Jac queline Auriol, de schoondchtcr van de Franse president. Het had wel heel wat voeten in de aarde gehad voor zü met Paul Auriol trouwde. Zij was de dochter van een rUke scheepsbouwer, terwijl dc familie Auriol tot de invloedrijkste mensen in dc Franse socialistische partü behoorden. Dat kon niet samen gaan vonden zowel Vincent Auriol als monsieur Douet, Jacqueline's rijke vader. Maar de liefde overwon. In een kapelletje in de bergen, dicht bij de skihclling waar Paul Auriol en Jacqueline Douet elkaar leerden kennen, trouwden zij in Februari 1938. Toen de oorlog een jaar later uit brak ging Paul bij dc ondergrond se, Vincent Auriol vluchtte, na door de Vichy-regering te zijn gevangen gezet en later on der toezicht te hebben gestaan, naar Engeland. Jacqueline weiger de Frankrijk te verlaten en ging rustig op het plat teland leven, haar dagen doorbren gend met het zoe ken van voedsel voor haar toen vier maanden oude zoontje Jean- Paul. Na het einde de oorlog kwam Vincent Auriol als president naar Frankrijk terug cn Paul en Jacque line kwamen bij hem in het Elysée wonen. Paul werd secretaris van zijn vader. Jacqueline assisteerde mevr. Auriol bij alle of ficiële ontvangsten en diners. Op een van die diners zat zij naast Raymond Guillaumc, een van Frankrijks beroemdste piloten. Zij vroeg hem iets over vliegen en sindsdien heeft de aviatiek haar le ven beheerst. Guillaume vroeg haar en haar man eens met hem dc lucht in te gaan. Zij accepteerden graag en dat werd het begin van een hartstocht, die haar later bijna het leven zou kosten. Al spoedig bracht Jacqueline al haar dagen door op VUlacoublay. een groot prl- vé-vliegveld buiten Parijs, 's Avonds om vijf uur rende zij naar het Elysée terug om haar overall daar snel te verwisselen voor een gala japon. Toen zij tenslotte voor de keus werd gesteld tussen het vliegen en de salon koos zij de aviatiek. Nadat Waar moet u nu bij het kopen an nylons opletten. U weet na- uurlijk wel, dat het woordje „de- )ier" de draaddikte aanduidt. Het lunst zijn de zg. „kristalnylons" 'an 15 denier. Zij zijn heel mooi n dun, maar eigenlijk niet ge- chikt voor dagelijks gebruik. Het "ijn avondkousen en wanneer u e van vroeg tot laat draagt, moet zich er niet over beklagen als betrekkelijk gauw bezwijken, ^oor „gewoon" zijn de toch ook liet zo erg dikke 30 denier ny- ons veel geschikter. En wanneer een werkelijk onverslijtbare •ous zoekt, dan moet u een 70 knier kopen. Die ziet er niet „ny- onachtig" uit, maar is werkelijk ■norm sterk. De „gauge" duidt de fijnheid an het weefsel aan. Hoe hoger de auge, hoe fijner de kous. Een -SO auge is dus uiteraard veel duur- kr dan een 45 gauge: en tegelijk •ok sterker, omdat er meer garen n verwerkt zit. De zg. „Standaardkousen" wor- ien in de rondte geweven, in te- cnstelling tot de gehele gemin- lerde „fully fashioned" nylons. De lachines voor de geminderde kou- zijn veel kostbaarder dan voor 'e standaards, dus alweer verschil 11 prijs. Nu kunnen machines voor unstzijden kousen worden omge- °uwd voor nylons, maar de mooi- kousen worden gemaakt op Pedaal voor nylons goconstrueer- kostbare machines. U ziet, al- 'e£r een oorzaak van prijsver- ihil. De zg. irregulars zijn kousen iet weeffouten of maatafwijkin- De fabrieken die een merk- °us maken leggen zeer strenge loi'men aan en hun „eerste keus" Tlons zijn werkelijk gegarandeerd ?nder fouten. Kléinere fabrieken |jn op dit punt wel eens minder wiscientieus. Het garen waarvan Amerikaan- e nylons worden gemaakt komt Mijd van Dupont. Dat is een norm chemisch concern, dat zich niet bezig houdt met het weven van kousen „Echte Dupont-nylons" zegt als aanduiding dus al bijzon der weinig. Dat garen wordt door Dupont geleverd in de verschil lende denier maar bovendien nog in enkele twijningen. Nu weet u waarschijnlijk wel, dat een garen sterker wordt naar mate het ster ker wordt getwijnd. Sommige fa brieken zijn daar nog niet mee te vreden en twijnen ook zelf, om een nog betere draad te krijgen. U begrijpt het al: speciale appa ratuur, meer werk, hogere prijs. Sterke twijningen kunnen alleen op speciale nvlon-machines wor den verwerkt. Geverfd worden de nylons pas nadat zij zijn geweven. De houdbaarheid van de kleur hangt dus af van het procédé dat de weverij gebruikt. En ook op dit gebied zijn er weer zeer grote verschillen. Waar u nog verder op moet let ten? Od de rekbaarheid van de boord b.v. Op de pasvorm, die door de minderingen wordt aan gebracht (vergelijkt u maar eens een paar kousen, dan zult u grote verschillen zién). Of de kous goed om hiel en enkel sluit. Zeer be langrijk is ook de lengte. Een te korte kous is afschuwelijk, maar een te lange moet u zeker ook niet nemen. Dat u zc niet te klein moet kopen, hoeven wij u niet meer te vertellen. U ziet., het kopen van nylons is nog moeilijker dan u gedacht had. Maar wanneer u met zorg nylons kiest, die werkelijk aan hoge eisen voldoen, kunt u er zeker lang ple zier van hebben, mits u ze ook met zorg behandeld, bii aantrek ken en wassen. En wanneer u moppert, dat al die wonderverha len over nvlon-kousen leugentjes waren, dan moet u eerst eens na gaan, of uw eigen slordigheid soms de oorzaak is. En u moet bedenken dat u, zeker bij nylons, van een goedkoop product geen wonderen mag verwachten. zij haar vliegbrevet had gehaald zette zij door cn ging leren stunt- vliegen. Daarvoor moet zij echter de schriftelijke permissie van Presi dent Auriol hebben. Het was weer Raymond Guillaume die haar in strueerde en toen zij in Juli 1949 bij een reusachtige luchtshow in Parijs, als enige vrouw in een groep van 20 beroemde Franse vliegers haar kunsten toonde, kon hij trots zjjn op zijn pupil. Drie dagen later maakten Jacque. line, Guillaume en een testpiloot een oefenvlucht. die eindigde met een duik in de Seine. Guillaume had verscheidene gebroken ribben, de testpiloot een hersenschudding. Jacqueline Auriol was bewusteloos. De vrouw, die men naar het hospi taal vervoerde, had geen gezicht meer. geen kaak, geen neus. Het verhemelte van haar mond was weg, een sleutelbeen gebroken en haar rechterarm versplinterd. Het was ongelooflijk, maar toen zij na vijf uur uit de operatiekamer kwam leefde zij nog en haar eerste woor den die zij "tegen haar echtgenoot kon mompelen luidden: „Zou Ik nog weer kunnen vliegen?" „Je ogen zijn nog goed", antwoordde hij, „dat is het voornaamste". „Maar mijn ar men"? De helft van haar spieren was weggerukt. Gedurende acht vloeibaar voedsel. Zij begon algebra te studeren, trigonometrie, aerody- namie en alle verdere theorie, die men moet kennen voor een mili tair. en en verkeersbrevet. De eerste keer dat men haar het verband afnam durfde zjj niet te kijken, maar zij zag haarzelf in de ogen der verpleegsters. Toen zij het hospitaal verliet trok zij zich terug in Zuid Frankrijk, in de bergen die zij liefhad. Zij kwam er alleen van daan om een eindeloze tocht te ma ken langs de Franse hospitalen. Maand na maand kwam zij er terug om de dokters te laten proberen haar een nieuw gezicht te geven. Maar het wilde zelfs Frankrijks knapste koppen niet lukken. Het waren tenslotte de chirurgen van een beroemd New Yorks hospitaal die een wonder verrichten. Na 22 operaties kreeg Jacqueline in Ame rika een nieuw gezicht. Dat ging niet ineens, het ging stukje voor stukje, eerst de ene wang, daarna de an dere. Zij is heel tevreden met haar nieuwe gezicht, nog een paar opera ties en alles is weer goed. Zij vond ook dat zij weer moest vliegen. Tussen de 21e en 22e ope- ratie ging zij naar Buffalo, waar zij van 's morgens acht tot 's avonds vijf in een fabriek van helicopters werkte. In 21 dagen veroverde zij daar het brevet om met helicopters te mogen vliegen. In Februari 1951 kwam Jacqueline naar Frankrijk terug Dat was misschien wel een van dc zwaarste beproevingen die zij heeft moeten meemaken. Oude vrienden herkenden haar niet. De genen die haar vanouds kennen zeggen, dat zij nog schoner is ge worden. maar dit wil niets zeggen: een meisje ging weg, een vrouw kwam terug, een vrouw met een nieuw gezicht en een nieuwe geest. Zij had totaal geen lust weer haar oude plaats in het society-leven in te nemen. „Zolang ik nog niet aan mijn eigen gezicht ben gewend, kan ik het toch ook niet van de andere mensen verwachten" Kort na haar terugkomst kondige Jacqueline aan. dat zij een aanval wilde doen op het wereld-snelheidsrecord voor vrouwen, die op naam stond van de Amerikaanse Jacqueline Cochran. De straaljagers vormden een nieu we uitdaging voor mevr. Auriol, die van alles op het gebied der avia tiek nu eenmaal het naadje van de kous wil weten. Iedere morgen ging Jacqueline toen met haar oude Ci- troën naar Villacouvlay. waar een Vampier straaljager werd omge bouwd voor haar recordpoging. Op het vliegveld Marignane bij Marseille bracht zü weken door om alles in orde te brengen voor haar vlucht en alleen in de weekeinden kwam zij naar huis om die met haar gezin door te brengen. De 13e Mei 1951 schreeuwden alle Franse kranten op hun voorpagina's het nieuw uit met grote koppen: Madame Jacqueline Auriol heeft gisteren in een straaljager met een snelheied van 818.181 km per uur het werelrecord van 755.668 km gebro ken en daarmee de kroon gestoten van het hoofd van de Amerikaanse miss Jacqueline Cochran. Voor Frankrijk betekende dit een nieuw record, voor Jacqueline een over winning op pijn, op vrees en op haarzelf. Haar grootste droom is thans een internatonaal vrouwen- vlicgerskorps te vormen dat transporten kan vliegen, zodat de mannen, als het ooit nodig mocht zjjn. zich vrij kunnen maken voor DEN HAAG. BÜ de behande ling van de begroting voor Ver keer en Waterstaat heelt mr baron De Vos van Steenwjjk (V.V.Der bij de minister op aangedrongen, de streek-vervoersondernemingen in het leven te laten. „Op dit gebied," zo zei hij, „voeren de spoorwegen een kleine politiek. Zij leggen niet- rendcrende pendeldiensten in op lijnen, die door van de spoorwegen onafhankelijke autobusondernemin gen worden onderhouden. Daar door ontstaat de indruk, dat deze inlegging hoofdzakelijk is bedoeld om concurrerende autobusdienslen te hinderen. Mr baron De Vos van Steenwijk stelde voorts de vraag, of het niet mogelijk was de Scan- dinavië-expresse via Groningen te laten lopen. maanden kreeg zij alleen maar het verrichten van oorlogstaken. VROEGER zeiden ze: De behandeling in de eerste vier jaren van iemands leven is be slissend voor zijn karakter en zijn hele verdere houding. Nu heet het al: Niet de eerste vier jaren, maar de eerste vier maanden zijn be slissend voor het hele leven, en het is zo be langrijk dat de moeder applaudisseert bij alles wat het kind doet! Als het zo doorgaat, zal over een poosje in alle psychologische werken staan: De eerste vier minuten na de geboorte bepalen het hele verdere leven. Dat wordt dan voor de opvoeder wel kort dag. Maar nu gaat het dan nog om de eerste vier maanden cn het schijnt er niets meer op aan te komen, wat er op latere leeftijd met je gebeurt. West-Duitsland gaat invoerrechten verlagen BONN De Westduitse regering voornemens de invoerrechten voor bepaalde agrarische producten tc verlagen. Er werd met dat doel een besluit opgesteld, dat op 14 Maart door de Bondsraad zal wor den besproken. Wanneer het wordt goedgekeurd zal het een weck later van kracht worden. Dit besluit be hoeft geen goedkeuring van de bondsdag. Volgens het ontwerp zul len voor de tijd van 6 maanden oor hoornvee voor de slacht en varkens voor de slacht, varkens vlees, reuzel en bacon alle invoer rechten worden opgeheven. Verder wordt bij het besluit het invoer recht voor kaas verlaagd van 30 tot op 20 procent van de waarde en wordt het invoerrecht op jonge paling opgeheven. Voor invoer van eieren zal tussen 1 Augustus en 15 Januari slechts 5 procent van de waarde worden geheven. Tot dus ver was de termijn vastgesteld op de periode van 1 September tot 15 Januari. Het besluit heft ook de invoerrechten op aardappelen gedu rende de wintermaanden op en vermindert het tarief voor prui menjam van 30 tot 10 procent van de waarde. Motie aan minister gezonden AMSTERDAM. De heer W. J. van Kampen, voorzitter van de af deling tuinbouw van het Kon. Ne derlands Landbouwcomité. hield Donderdagmorgen tijdens de jaar vergadering van het comité in Kras- napolsky te Amsterdam een ope ningsrede. waaraan wij het volgen de ontlenen: Het jaar 1951 is begonnen met grote moeilijkheden door de slechte betalingspositie van Duitsland, waardoor in het voorjaar tot twee maal toe de export werd stopge zet. De Europese octaiingsunie red de deze situatie door credietcn te verstrekken voor de export van be derfelijke producten. De verbeterde financiële positie van Duitsland daarna en ae abnormaal lage pro ductie in geheel Europa hebben de algemene uitkomsten gunstig be- invloed. De productiekosten zijn voor de tuinbouw de laatste jaren gemid deld met 15 procent gestegen, waar door de verhoogde omzetten der laatste jaren als totaal-bedrag in guldens uitgedrukt geen zuiver beeld geven. De fiscale structuur, mede gelet op de steeds hogere exploitatiekos ten, sluit reservering practisch uit, waardoor er een te zwakke basis ontstaat voor verliesgevende jaren De sterk progressieve belastinghef fing maakt het voor de tuinbouw noodzakelijk om het gemiddelde in komen over perioden van 5 jaren als basis te nemen. De cultuurgronden van hoge kwa liteit moeten door nationale be scherming voor ons volk bewaard blijven als een kostbare bron van welvaart. De Ned. export van tuinbouw- producenten naar Duitsland wordt ernstig bedreigd met ruim 25 pro cent invoerrechten van het factuur bedrag aan de grens. De revolve- rende werking zal een lagere op brengst op de veilingen tot gevolg hebben. waardoor de Engelse. Belgi sche en Nederlandse inkoopsprijs indirect beïnvloed wordt naar be neden. De Ncd. industrie daarente gen tracht zich door hoge bescher- Advertentie l. M.) PIKÉ. FLANEL. HYDROPHIEL. ^JOfinjGfild! MODUCI mende rechten veilig te stellen voor invoer van Duitse industriële pro ducten. De agrarische sector wenst zich echter niet op te offeren voor een industrie, die zich niet zonder invoerrechten kan handhaven en reeds thans de schaduw vooruit werpt als hinderpaal voor een ko mende liberalisatie. Als dc tuin bouw t.a.v. deze aangelegenheid be tere voorwaarden zal kunnen berei ken, zal het wederkerig door de industrie in Nederland aanvaard moeten worden. De huidige ontwikkeling van het economische leven, die weer sterk in de richting van autarkie wijst, met al de noodlottige gevolgen, be wijst temeer, dat de liberalisatie van de Europese landen noodzake lijk is. De Ned. tuinbouw juicht het inte gratiepion van minister Mansholt cn van de Franse minister van Landbouw in beginsel in hoge mate toe. Gelet op dc zeer riskante positie van het tuinbouwbedrijf zal een weerstandsfonds voor dc tuinbouw gesticht moeten woiden. Tot slot zeide de heer Van Kam pen; „Primair is het afschudden van de invoerrechten cn het opvoe ren van de welvaart in de tuin bouw. Het is nu tijd. dat er aan do noodrem getrokken wordt" Hij stel de de vergadering voor de volgende motie aan minister Mansholt te zen den. De vergadering stemde daar mee in. „De afdeling Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouw comité kennis genomen hebbende van de ernstige bedreiging, die er recdi in de nabije toekomst be staat voor de export van tuinbouw producten naar Wcst-Duitsland. als gevolg van de op 1 October 1951 in werking getreden nieuwe Duitse in voerrechten. éénstemmig van mening zijnde, dat hierdoor de be staanszekerheid van tal van tuin bouwbedrijven in groot gevaar wordt gebracht, verzoekt de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met de meeste klem ten spoedigste alle stappen te willen ondernemen, die kunnen lei den tot een verlaging op korte ter mijn van de West-Duitse invoer rechten op die producten, waarvoor, op grond van verhoogde tarieven, urgente cn ernstige moeilijkheden met betrekking tot dc export naar West-Duitsland worden verwacht en verder pogingen in het werk te willen stellen om binnen afzien bare tijd met West-Duitsland tot een bevredigende regeling te ko men voor alle invoerrechten, die onze export van tuinbouwproducten ernstig belemmeren". Groenten cn fruit weer naar Duitsland BONN De commissie voor da invoer van West-Duitsland heeft Donderdag invoer van groenten uit Nederland tot een bedrag van 1.2 millioen d.m. toegestaan. Verder werd een bedrag van 420.000 d.m. toegestaan voor fruitinvoer uit Ne derland en een- bedrag van 630.000 d.m. voor de invoer van uien even eens uit Nederland. NIEUWE SNUFJES OP DE BEURS Iemand kan schipbreuk lijden, jaren op een vlot dobberen, aan wal spoelen in de rimboe, herhaal delijk op een adder gaan zitten, acht nachten in een boom hokken met een kring hongerige tijgers aan de voet, terugkeren en met een tang van een vrouw trouwen, en als hij dan zenuwachtig is. zullen zijn vrienden de koppen bij elkaar steken en zeggen: Ach. wat zit hij in de knoop! Waarschijnlijk heeft zijn moeder toen hij tien .dagen oud was. uit het raam gekeken toen hij een boertje liet. Het is namelijk niet meer bon ton om iemand's knoop in het meer recente verleden te zoeken, alles wordt op die prille tijd ge schoven. Maar het hele huwelijksleven dan? Zou het er helemaal niet meer toe doen of een vrouw applaudis seert en haar man toejuicht? Die lieve meneer Smit van hier naast zal toch ook wel een klein beetje gevormd zijn door zijn vrouw in de laatste twintig jaar. Zij zegt altijd: Mijn man? Frits? Laat die schuiven: hij heeft het hele departement achter zich. Zo flink is-ie hè. .en zo handig. Hij hoeft maar zó te doen en ze vlie gen voor 'm en het konijnenhok heeft hij ook helemaal zelf getim merd! Zij ziet hem nog steeds als een held en in het zonnig aureool dat ze om hem heenspint, beheerst hij departementen en konijnenhokken, dat is voor haar allemaal één toet- mem, haar Frits kan alles en een standbeeld moest-ie hebben. Dat moet toch wel invloed op de lieve meneer Smit gehad hebben: nou ja. groot is hij cr niet door ge worden, maar misschien wel daar door lief. En als je nu Thea, onze vriendin Thea eens over haar man hoort Ze komt vertrouwelijk praten, buigt zich naar mc over en zegt met ogen, die donker zijn van ver driet: En hij neemt altijd 's Zon dags het grootste stuk koek, niet dat het BELANGRIJK is, maar het is zo TYPEREND! Als Thea zo iets zegt is mijn eerste reactie: De bruut! Ik zie het voor me Zondagmorgen. de Triangel door de radio, dc kinde ren hunkerend bij de schaal met koek, en hij. de man en vader neemt het grootste stuk. Tk zou naar zijn kantoor willen hollen om daar de ruiten in te slaan, hard schreeuwend' Beul! Moordenaar! Maar later, als Thea weg is, denk ik: Je zult toch een vrouw hebben die twintig of dertig jaar lang zorgvuldig oplet, welk stuk koek je neemt. En die haar kinderen zwijgend, maar duidelijk laat mer ken- Kijk eens. papa neemt alweer het grootste! Of je vrouw je als een held ziet, of als de man die altijd het groot ste stuk koek neemt, dat moet toch nog wel enig verschil maken bij iemands houding in het leven Maar goed als U blijft volhouden dat het allemaal in die vier eerste maanden zit, mij best, ik ben geen psycholoog. (Van een onzer redacteuren) „Een nieuwe lente, een nieuw geluid". Mogen wü een variant op deze uitspraak introduceren? „Een nieuwe Jaarbeurs, een nieuw geluid", zouden we dan willen zeggen. Want elke Jaarbeurs weer, komen de fabrikanten en importeurs met de nieuwste snufjes op hun handelsgebied. Meestal zUn die nieuwigheden niet van dien aard dat huisvrouwen en zakenlieden er „paf" van staan. In zo'n geval kan dc roem van het nieuwe product niet onderdrukt worden tot de eerstvolgende Utrechtse Jaarbeurs. Alttfd echter zijn de nieuwe producten interessant genoeg om ze stuk voor stuk te be kijken. Zo ook nu weer, bjj deze 58ste Jaarbeurs. Wat denkt de huisvrouw bijvoor beeld van de petroleumgaskachel, die uit Zwitserland wordt geïmpor teerd. Het toestel geeft met ander halve liter petroleum ook op koude dagen gedurende elf uur voldoende warmte voor een gewone kamer. Een koperen reflector dirigeert die warmte rechtstreeks de kamer in. Een schoorsteen is niet nodig. Warm teverlies langs die weg komt dus niet voor. De kachel ruist niet. suist niet en is gemakkelijk verplaats baar. Stofvrije vloerbedekking gaat wil men de brochures geloven nu ook furore maken. Linoleum Krommenie toont straks enkele soorten linoleum, die tot dusver in hoofdzaak aan Amerika werden ge leverd. „Colorite" ls de naam van tegels, vervaardigd uit tal van grondstoffen en in diverse kleuren. De tegels zijn 25 bij 25 cm groot en worden op de vloer vastgeplakt. Een Duitse fabriek importeert ..Gummalan".* een plastic-vloerbc- wen weten te profiteren. De prijs dekking, die in rollen van 1.40 mtr noemt men Isgcr. dan die van enige breed wordt verkocht. Het materiaal andere vloerbedekking, ls geluiddempend, isolerend, stroef Een bekende mosterdfirma gaat en afwasbaar. Vooral van deze laat- zijn product verpakken in Delfts- ste kwaliteit zullen de huisvrou- blauwe potjes. Voor kleinbehuisden komt een Dordtse firma op de Jaar beurs met betonnen kolenkisten, Tien HL-kisten in twee afdelingen, vijf HL-kisten met cén vak, speciaal geschikt om op balcons tc plaatsen. Om de taak van dcumoeder in het grote gezin te „verlichten" ls er een verlichte maasbal uitgebracht, die een helder licht naar bulten straalt door alle gaten die er in do te stoppen sokken mochten zitten. Verder zijn er in deze sector aard- appelschilmachincs, gas- en kolen- fornuizen cn tal van instrumenten, die het keuken-instrumentarium Poppen, die kunnen lopen komen op dc a.s. Voorjaarsbeurs uit kunnen verrijken. Dc prijzen heb ben we maar niet voor U geno teerd Bromfietsen zijn er nu ook in kleu ren. Wie nog zo'n wonderding wil aanschaffen kan ccn rode, groene, grijze, zwarte of blauwe ijcstcllen. Deze fietsen hebben verende voor- en achtervorken. Op twee liter ben zine lijden ze 120 kilometer. Voor kantoren van grote bedrij ven komt de „Televoice-installatie" uit. Het Is één dictcermachine. die echter van desnoods tien „Stations" af te bedienen is. Elke aangeslotene krijgt een telefoon-toestel op zijn bureau en één druk op de knop is voldoende om de dicteerrol in be weging te brengen. Een rood lamp je waarschuwt als een ander reeds gebruik maakt van dc „Telcvoicc". Het aardigste nieuwtje dat wij aan gekondigd zagen is de uit Duits land geïmporteerde lopende pop. Het speelgoed is tc verkrijgen als Tiro- ler meisje of jongen, Hollandse boe rin. negerinnctje of als een meisje met een grote strik. De poppen lopen zonder mechaniek op een ho rizontaal vlak en zijn vervaardigd van onbreekbaar en onbrandbaar materiaal. Een fraai hoekje met Colorite vloerbedekking. Deze tegels worden geleverd in vele gemar merde harmoniërende tinten.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5