STADSVENSTER Grote belangstelling voor „De Witte Engel „Olympia" treedt goed voor het voetlicht Pieter Pouwels exposeert Geestelijke reveille in Duitsland „Keitjes" komen met een blijspel Zaterdag eerste van vier marsen Militairen krijgen verkeersles Vijfdubbele bekeuring voor motorrijder Schoolschaak voor B-ploegen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Dresdner Kreuzchor in Joriskerk Architect H. Kroes begraven CAO in grote havens opgezegd Ouderavond van openbare school Ringvergadering van Moria De vlaggen uit; de commissaris komt! Ouderavond van de Chr. Nat. School Sportagenda Agenda Amsterdam Agenda van Utrecht Maandag 10 Maart 1952 Er komen nog drie voorstellingen De Amersfoortse afdeling van het ÏS'ederlandsche Roode Kruis, ver zorgde Zaterdag voor leden en dona teurs in het Grand Theatre een film voorstelling van „de Witte Engel". In deze film wordt het leven van Florence Nightingale, de pionierster op het verplcgingsgebied van oor logsgewonden. uitgebeeld. Voor deze film bestond een der mate grote belangstelling, dat het bestuur besloten heeft de voorstel ling nog drie maal te herhalen. Florence Nightingale kwam op 4 November 1854 te Scutari, voorstad van Konstantinopel aan de Aziati sche zijde van de Bosporus aan, om daar de ondragelijke toestanden in de hospitalen te reorganiseren. De bloedige veldslagen die op de Krim geleverd werden, eisten duizenden doden en nog meer gewonden, terwijl bovendien ontelbaren het leven lie ten door besmettelijke ziekten. Over de Zwarte Zee werden stervenden en gewonden naar Scutari verscheept, om daar te worden verpleegd. Man nen met bevroren en geamputeerde ledematen, dysenterie- en cholera- patiënten werden met scheepsladin gen vol aangevoerd, om geen andere verpleging te vinden dan die door een handvol ruwe soldaten. Geen bedden of dekens, geen geneesmid delen of verband waren aanwezig. Het gemiddelde sterftecijfer bedroeg 54%. Verandering in deze onhoud bare toestand bracht Florence Nigh tingale, die door berichten in de Timse van de wantoestanden op de hoogte was gebracht. Welk een strijd zij moest voeren alvorens naar de Krim te kunnen vertrekken, om daar de verpleging der soldaten ter hand te nemen; de tegenwerking, zelfs van het Ministerie van Oorlog, die zij het hoofd moest bieden, daarvan gaf ,.de Witte Engel" een treffend beeld. Meedogenloos laat zij zien hoe in de z g. hospitalen geleden werd. Het leven van Miss Nightingale. (Van een onzer verslaggevers) Het was druk Zaterdagmiddag in de tentoonstellingszaal van de Amersfoortse Academie van Beel dende Kunst. De kunstenaar Pie ter Pouwels had succes met zijn slagzin anti-ismen-ist. Velen wil den ongetwijfeld zien op welke wijze Pouwels In deze tyd van ismen nog onbeinvloed kan w erken. geheel gewijd aan de lijdende mens heid, was de eerste stap in de rich ting van het Rode Kruis. De orga nisatoren die deze voorstelling moge lijk maakten, komt lof toe voor hun initiatief deze film, die een ge tuigenis is van wat opofferingsge zindheid en naastenliefde bereiken kan. te vertonen. Melden wij nog dat voor deze mid dag de directie van het Grand-Thea tre de zaal gratis beschikbaar stelde, terwijl ook het personeel belange loos zijn diensten verrichtte. Dr de Beaufort sprak een openingswoord. Onder de vele genodigden merkten wij o.m. op het lid van Ged. Staten, de heer H. van Galen Last, en de gemeenteraadsleden mej. Gr. Stien- stra en de heren W. J. A. Bartels, K. Gooien, J. van Stek, F. de Feber, laatstgenoemde is tevens secretaris van de plaatselijke Rode Kruis- afdehng. Sinds enkele jaren is in Duits land voornamelijk in Westfalen, een geestelijke opwekking aan de gang, die in brede kringen be- belangstelling wekt. De heer F. A. Stroethoff, evangelist van de Vereniging tot Heil des Volks te Amsterdam, bezocht het centrum van deze opwekking, verbleef daar enige tijd, en over zijn ervai-ingen vertelde hij gisteravond een en ander in „Filalethes". Dr J. A. Hendrik leidde de spreker in. De heer Stroethoff stond, toen hij voor het eerst door vrienden van de gebeurtenissen in Westfalen kennis kreeg, daar sceptisch tegenover. Zijn verblijf in gevangenissen tijdens de bezet ting had zijn vertrouwen in de Duitsers geschokt. Niettemin stel de spreker zich na enige tijd op de hoogte. De man. die de ziel is van de opwek king is een zakenman, een groot indus trieel. Herman Zeiss. Hij stelde eens a's het waie God een ultimatum: twintig jaar zou Zeiss zich tegen God verzetten, geen kerk bezoeken, niet bidden, geen Bijbel lezen en als God na die twintig jaar hem dan nog zou opzoeken, dan zou hij gehoorzamen. Precies na twin tig jaar in 1944, in een schuilkelder her innerde hij zich zijn belofte. Hij aan vaarde de opdracht het Evangelie te gaan prediken en maakte daar aan stonds een begin mee. Zijn gehoor van eerst tientallen, steeg met grote snel heid tot vele duizenden. Honderden werden bekeerd. Overal werd de bood schap van Zeiss gehoord en als gevolg van die boodschap grepen er ook won derbare genezingen van het lichaam plaats. Velen werden genezen als de voorbede opsteeg uit de vergadering en de broeders overeenkomstig het woord van Jacobus de handen oplegden. De prediking van Zeiss is origineel en recht De inleider, de heer W. J. A. raan sc>!erP vlijmend hier 1 en daar vermengd met humor. Niet al- Bartels, hielp zijn toehoorders JeGn uJt DUjtsiand, maar ook uit Engc- hielp gauw uit de droom en misschien ook wel de heer Pouwels. „We zijn allemaal een beetje verwonderd over dat woord anti-ismen-ist" zei- de de heer Bartels. Het is zo ne gatief. Uw werk heeft niets af stotends: het brengt alleen maar bewondering op. Verander uw leu ze in iets positiefs, verzocht spr., die niet naliet er op te wijzen, dat hoe-dan-ook Pouwels niet losstaat van de stromingen in de schilder kunst. Niettemin had de inleider zeer veel waardering voor het stre ven van de inzender om zichzelf te zijn. Hij wil zich niet in een vakje laten opsluiten. Maar nog maals doe niet zo anti, zeide de spr., die het werk minutieus, pre cieus en scrupuleus noemde. De heer Bartels vond belangrijk in het werk van Pouwels, dat het tot ieder mens spreekt. Hij hoopte, dat er veel van dit werk in de nieuwe woningen, die Amersfoort zo veelvuldig ziet, zal komen te hangen. De kunstenaar dankte de inleider voor de wijze waarop hij het stand, punt van de inzender had aange vallen en diens werk verdedigd Burgemeester Molendijk gaf van zijn belangstelling blijk. De sectie Vrouwen van de Amersfoortse Gemeenschap is be zig om de actie „Huismoeders naar buiten" ook dit jaar te doen sla gen Het sectiebestuur vond de Amersfoortse toneelgroep de „Keit. jes" bereid om op Zaterdag 22 Maart in Amicitia ten bate van genoemde actie een toneelavond te verzorgen. De „Keitjes" brengen het blijspel „De Kunst om te le ven". U moet beslist gaan kijken. BEZINNINGSBIJEENKOMST HUMAN. VERBOND Zondagmorgen sprak op de bezin ningsbijeenkomst van de plaatselijke gemeenschap van het Humanistisch Ver bond de heer Stefan Lubienskl uit Am sterdam over het onderwerp: ..De mens en zijn verantwoordelijkheid tegenover aarde en mensheid." Na gewezen te hebben op enige be langrijke punten uit het beginselpro gramma van het Verbond, waarin alge meen-menselijke taken en mogelijkhe den worden gesteld, onderzocht spr. de oorzaken van de spanningen en tegen stellingen. die bestaan tussen individu en massa en tassen grote mensengroe pen. zoals Rusland en het Westen. In een werk van Gabriel Marcel: „L'être et ravolr" 192833> wordt gewezen op de tragische ontwikkeling van elke groepswereldbeschouwlng. die ten ge volge van het uitverkiezen van een be paald standpunt andere beschouwingen afwijst en op allerlei gebieden tot groepsegoïsme en collectivisme leidt, In verband met het probleem Rusland herinnerde spr. aan het werk van de Engelse filosoof Hobbes (15881679): „Leviathan" (1651). waarin de volmaak te staat als volmaakt kunstwerk wordt beschreven. Zo is ook in Rusland een ..superstaat" gerealiseerd, waarvan het ontstaan, als vrucht van verzet tegen de Westerse inmenging sedert de 17e eeuw. alleszins begrijpelijk Is. Niettegenstaande de grote dreiging van de huidige conflictsituatie kan de humanist dc positieve mogelijkheden blijven zien. wanneer hij de „ander" niet ais tegenstander, maar als noodza kelijke factor ziet. dienstig om elke eenzijdigheid te overwinnen. Deze taak zag spr. als een eis van zelfopvoeding bij een ieder individueel, en ook als een kwestie van solidariteit tussen alle menselijke bewoners van onze aarde. Burgerlijke Stand Geboren: Annetta Elisabeth Claslna, d. v. H. W Nijhof en A. E. C Willem- sen Getrouwd: G Hengstman en W. L. C. van Voorene. W. J M. v. d. Weert en J. Hop. F Vermeulen en C. H. van Daat- selaar. zzzzzzzzz Overleden: Joannes Rommers, 53 j.. geh met J. v. d. Berg. Hermanus Kroes. 87 j wed van J A. A. H. Reijnen. Elbertus Pronk. 101 jaar. wed. van E. Pronk. Jannetje Masman, 69 J., ongeh. land, Scandinavië. Amerika en zelfs uit Japan komen dezelfde klanken. Ook de kerk in Nederland krijgt oog voor deze dingen en vurig hoopte de spreker, dat ook hier het geestelijk leven zal op bloeien. Majoor Geutjes van het Leger des Heils sprak een slotwoord. Zaterdag zal de Koninklijke Amers foortse Muziekvereniging voor de eerste maal in uniform op straat verschijnen. Al6 dank tegenover de burgerij van Amersfoort, en mede in verband met het 63-jarig bestaan heelt het bestuur het plan opgevat vier rondgangen door de stad te maken. De route van de eerste mars. die door hel BcrgKwarticr zal lopen, is als volgt: Start v.m. Distributiekantoor, Plantsoen West. Utrcchtsewcg. J. Tolliusstraat, Westerstraat, Utrechtseweg. Paulus Buyslaan, Berkenweg, Stationsplein B. W.-laan. Groen v. Prinstcrerlaan. Thor- beckeplein. Van Beuningenlaan. Konin gin Sophialaan. Bilderdijklaan. Vondel laan, Jacob Catslaan. Tollenslaan, Van Marnixlaan. Van Effenlaan. Kapchveg, Borneoplcln. Leusdcrweg. Vei hoeven- straat, Kapelweg, Van Bemmelstraat, Leusdcrweg, Kroontjesmolen. Bisschops- weg. Joannes van Dieststraat. Frederik v. Blankenheimstraat, Aldegondestraat, Arnhemseweg. Arnhemsestraat, Var- kensmarkt, Ütrechtsestraat, Plantsoen West, Distributiekantoor. Dc start is 's middags om vijf uur: omstreeks zeven uur zal men bij het Distributiekantoor terug zijn. De verkeersbrigade van de Amersfoortse politie gaat binnen kort in samenwerking met de plaat selijke vereniging voor Veilig Ver keer beginnen met het geven van verkeersles aan militairen. Het ini tiatief hiertoe is uitgegaan van de minister van Oorlog. De eersten, die aan de beurt komen, zijn 80 be woners van de Dumoulinkazerne in Soesterberg. Zij krijgen twaalf les sen, waarvan de eerste wordt ge geven op 3 April. Na afloop van de cursus zal de militairen, evenals reeds enkele jaren het geval is met de leerlingen van de lagere scho len, een verkeersexamen worden afgenomen. „Als ik toch bekeurd moet wor den, dan maar ineens goed," dacht een motorrijder Zaterdagavond in de Langestraat. De kantonrechter zal er zijn handen aan vol hebben De mo torrijder reed in de eerste plaats de Langestraat in verboden richting. Was het nu maar op de rijweg ge weest, dan was het tot daar aan toe, maar de man gebruikte het voetpad. Hij was niet alleen; voor- en achter op zat een passagier, en ook dat is verboden. Is het een wonder, dat iemand onder die omstandigheden geen richting aangeeft, wanneer hij een bocht maakt? Dit was de vierde overtreding. Nummer vijf was het logisch gevolg van alle andere: dc motorrijder reed aanvankelijk door. toen een agent hem sommeerde te stoppen. ZWIJNTJESJAGER Zaterdagavond om ongeveer zeven uur verdween een fiets, die was neergezet voor een kruidenierswin kel in de Vermeerstraat. %Het rij wiel stond op slot. De turnvereniging Olympia presenteerde zich Zaterdagavond in Amicitia aan een talrijk publiek met een eenvoudige opmars en een vaandelgroet. In zijn begroetingwoord deed voorzitter Nieuwland een ernstig beroep op de ouders om hun kinderen niet van de vereniging te nemen als de rap portcijfers op school beneden de verwachtingen biyven. Volgens spreker, is dit niet dc juiste weg. Naar zyn mening gaat studie en sport goed samen. twijfeld beter zou hebben gedaan. Ook andere oefeningen leden min of metr onder dit euvel. De senioren-dames voerden een goede knotsoefening uit, doch het tempo van de muziek was wel iets te vlug. Het nummer lenigheidsoefeningen dames, dat hierna kwam, was een van de beste nummers van de avond, terwijl na de pauze dezelfde groep met een hoepel-oefening deze goede indruk bevestigde. De nodige afwisseling werd ge bracht met een dansje op de Tritsch Tratsch polka en het als Czardas aangekondigde slotnummer, hoewel de keuze van de muziek voor dit nummer niet gelukkig genoemd kan worden. Het sterk gevarieerde tem po van de Hongaarse volksdans is wel heel iets anders dan het strakke rhythme van een mars. Bij het toestclturnen van de heren, waarin het jeugdige element domi neerde, werden enige goede oefenin gen „gedraaid", doch het gebrek aan routine deed zich natuurlijk gelden. Voor ringen en brug stond een grote groep dames aangetreden, en indien de afwerking nog beter ver zorgd wordt, schuilen hieronder voor de toekomst enkele goede krachten. Olympia kan op een goede uitvoe ring terug zien en wij twijfelen er Goede vooruitgang valt op De heer Nieuwland richtte een bij zonder woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de Amers foortse Sportstichting en de ABvLO. Hij sprak zijn vreugde uit over de aanwezigheid van de heer \V. C. Oos terman, oud-secretaris-penningmees- ter van de ABvLO. Ook de vertegen woordigers van zusterverenigingen uit Amersfoort en omgeving, heette hij welkom, evenals de donateurs, die hij een blijvende steun noemde voor de vereniging. Tot hen die zich in 't afgelopen jaar bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de vereniging behoorde mej. Van Doorn en mevr Benink als leidsters van dc kleuter-afdeling en mevr. Blaas als pianiste. De dames kregen een stof felijk blijk van waardering. Hierna richtte de voorzitter het woord tot de heer en mevrouw Van de Velden, die wel uitzonderlijk veel voor de vereniging hebben gedaan. Mevr. Van de Velden kreeg een fraaie fruitmand. Uit het optreden van Olympia bleek duidelijk dat de vereniging de laatste twee jaren goede "vorderin gen heeft gemaakt. De bezetting van alle groepen is zeer bevredigend. De kleintjes van Olympia, die de eerste nummers voor hun rekening namen, hadden direct het publiek op hun hand. maar zij bleken later, op het balcon gezeten, wel wat erg rumoe rig. De meisjes hebben met een keu rige, gevarieerde springriet-oefening en een vlotte vrije oefening een goed figuur geslagen. Bij de jongens liet de afwerking wel wat te wensen over. Het leeftijdverschil was o.i. te groot, terwijl een andere opstelling, waarbij meer rekening wordt ge houden met lichaamslengte,het onge- Onder leiding van de jeugdschaak- leider H. F. Jongman werden in het Schoollaantje de eerste en tweede ron de van het schoolschaaktournooi voor B teams gehouden. De uitslagen hiervan zijn als volgt. Ie ronde; Chr. Lyceum IJan Ligthartschool, Dick Hollander Mej. R. Gerth 1—0. Agtcrhuis—Wiers- ma 10. De Vries Bep Meyer 10. Klop—Grabovsky 1—0. Strous—van 't Laar 10. E. Blauw—Gerrltse 10. To taal 60 voor Chr. Lyceum. Het twee de team van dit Lyceum won met 5'.'2'/- van dc Jacob van Campen- school. Vrede\oogd—van Dijke 01. v. d. Heide—Paschedag \2. v. Reenen— Wolthuis 01. van Noortwijk—Koudijs 0—1. SchreuderBakkenes 01, G. J. v. Reenen—Plüylaar 0—1 2e ronde- in dezelfde opstelling als van de eerste ronde van Chr. Lyceum I van II en versloeg de van Campen- school met 60 de Jan Ligthartschool. De stand is nu: Chr. Lyceum I 4 pnt., van Campenschool 4 pnt., Chr. Lyceum II en J. Ligthartschool beiden 0 pnt. Zaterdag a s. wordt in de VGLO school Lange Beekstraat de laatste ronde ge speeld Het winnende team speelt mee in de Stichts Gooise B kampioenschap pen voor middelbare scholen. 1839. Met belangstelling bekijkt Rob de wapens, die de heer Van RiebeecK nog in zijn bezit heeit. „Dit zwaard komt uit Atjeh," zegt <vj. „Ja," antwoordt de lieer Van Riebeeck; „ofschoon de gouverneur-generaai hem eerst niet wilde ontvan gen. wist hij <-p oen duur toch tot oe.n door Ie dringen. En na enige tijd werd hij aangesteld tot secretaris van Pieter Soury, die met het schip de „Otter" een reis maakte naar Atjeh." Ja, zo was het. De zaksn van de Oostlndiscbe Compagnie breiden zich voortdurend uit en het is zaak voortdurend 'lingen aan te knopen met de vorsten op Su steven gewend naar de kust van Atjeb, waar nieuwe gebieden te ontsluiten voor de handel. I matra's Oostkust. De „Otter" wordt begeleid een beeldschone vorstin de scepter zwaait. Pieter Soury krijgt de opdracht onderhande-door de fluit „Anna" en allereerst wordt de 1 Het Dresdner Kreuzchor komt'in de St. Joriskerk op Zaterdagavond 15 Maart a.s. een concert geven. Dit jongenskoor telt 75 stemmen. Het achtstemmig gezang van deze knapen zal ongetwijfeld in de Jo riskerk van een ontroerende schoonheid zijn. Het tournee, dat dit koor door ons land maakt, is bedoeld om gel den bijeen te brengen voor de in nood verkerende kerken. Vanmorgen is het stoffelijk over schot ten grave gedragen van de heer H. Kroes, die Donderdagavond in de leeftijd van 87 jaar is over leden. In de parochiekerk van St. Franciscus Xaverius. waar de heer Kroes deel uitmaakte van het kerk bestuur. droeg een neef van de overledene, pater Alb. Kroes van de orde der Lazaristen, de plechtige Requiemis op met assistentie van de kapelaans der parochie, de wel eerwaarde heren C. C. M. Breukel en J. Vredendaal. Pastoor X. F. H. Rcijers verrichtte na de Mis de ab- soute. In het kerkgebouw waren o.m. aanwezig vertegenwoordigers van het kerkbestuur, van de bijzondere Raad der St. Vmcentiusvereniging, waarvan de heer Kroes lange tijd president is geweest, en van het schoolbestuur, waarin de overledene tot kort voor zijn dood zitting heeft gehad. Ook wethouder A. J. Spie- kermann en deken G. C. Smit wa ren aanwezig. Een groot aantal belangstellenden was op het kerkhof aanwezig, toen pastoor Reyers daar de begrafenis plechtigheden verrichtte. ROTTERDAM. Tegen 1 Mei zijn de collectieve arbeidsovereenkom sten in de havens van Rotterdam en Amsterdam opgezegd. Tijdens on derhandelingen over 'n nieuwe CAO zijn verscheidene geschilpunten tot uiting gekomen: wat Rotterdam be treft vooral de loonsverhoging in het machinale bedrijf, voor Amsterdam over het ploegenstelsel en arbeids voorwaarden der schuitenvoerders. Voor beide havens kon geen over eenstemming worden bereikt over de arbeidsvoorwaarden van het op zichthoudend personeel. Politie zoekt getuige NUNSPEET De commissaris van de rijkspolitie te Nunspeet tel. K 3412-2133 verzoekt de bestuurder van een vierwielige vrachtauto met een vierwielige aanhangwa gen, die zich op 8 Maart te on geveer 15 uur bevond op de rijks weg Amersfoort-Zwolle nabij Nun speet en zich begaf in de richting Zwolle, zich ten spoedigste bij hem te melden teneinde te worden ge hoord in zake een verkeersonge luk, dat aldaar op 8 Maart ge beurde. Signalement vrachtauto: vermoedelijk merk Dodge, kleur geel-bruin, boven de cabine een naam waarin voorkomt heer of heers, de rest is onleesbaar. Veerdiensten over de Wadden hervat HOLLUM Zaterdag is voor het afhalen van passagiers en post van de Friese wal ook hier een red dingsboot ingeschakeld, evenals tussen Schiermonnikoog en Oost- mahorn. De „Jhr. H. J. Ort" heeft 21 passagiers en post naar Holwerd gebracht en terug naar het eiland 23 passagiers en post meegenomen. Zaterdagmiddag kon de postboot e weer uitvaren. Ook de bootverbin niet aan dat de toeschouwers zeer I ding tussen Oostmahorn en Schier- tevreden huiswaarts zijn gekeerd. monnikoog is hersteld. HOEVELAKEN Vrijdagavond werd er in de openbare lagere school te Hoevelaken een ouder avond belegd. Trouw waren de ouders opgekomen B en W. konden door an dere plichten niet aanwezig zijn. Tegen woordig waren de gemeente-secretaris en -ontvanger. Het hoofd der school, de heer Th. Hen driks. verwelkomde de aanwezigen, w.o. de heer Stenvers, hoofd der openbare ulo-school te Ndkerk. De onderwijzeres, mej. G. Veldkamp, gaf een korte maar interessante inleiding over het onmis bare en noodzakelijke contact tussen school- en huisgezin. Hierna vertoonde de heer Stenvers zijn eerste met zorg gekozen collectie lantaarnplaatjes, die een beeld gaven van dc ontwikkeling van de scheepvaart ln Nederland. In de pauze werd het werk der kinderen be keken. Na de pauze bracht de heer Sten vers nog een collectie plaatjes over zijn reizen in binnen- en buitenland. De heer Th. Hendriks sloot deze avond met een dankwoord. Vrijdagavond kwam de ring van de Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereni gingen. afdeling „Moria". in het Ver enigingsgebouw in een ringvergadering bijeen. Bij deze ring behoorde behalve Hoevelaken ook Amersfoort, Nijkerker- veen. Nijkerk. Driedorp. Zwartebroek en Terschuur. De vergadering stond door afwezig heid van ds Laurence onder leiding van de heer Kolk uit Amersfoort. Deze sprak naar aanleiding van Johannes 19 een openingswoord. De heer G. Wllligenburg uit Zwartebroek hield een referaat over Ruth 2. Er volgde een breedvoerige be spreking. Na de pauze behandelde de heer Van de Bunt een onderwerp over de hedendaagse liturgie der Ned. Herv. Kerk. Ook dit onderwerp stond in het teken der belangstelling. „De vlaggen uit", zo luidt een verzoek van burgemeester Jonkh. S. M. Snouck Hurgronje, want op Donderdag 13 Maart a.s. des middags om 3 uur zal de Com missaris der Koningin in de Provincie Gelderland. Hoevelaken met een bezoek vereren. De ontvangst zal zijn bij de Klaarwater Brug. Voorts slaat een rond gang door het dorp op het programma. De veenwal zal o.a. bezocht worden. Om 4 uur bijeenkomst met de Raad ten ge- meentchuize. om 4.40 zal audiëntie ver leend worden. Zij die audiëntie wensen dienen dit uiterlijk Dinsdag 11 Maart ter secretarie op te geven. Het einde van het bezoek is om 5 uur. Ouderavond van Chr. kleuteronderwijs Vrijdagavond vond in Gebouw Bouw. lust de ouderavond plaats van het Chr. Kleuteronderwijs. Deze avond werd geopend door de ere-voorzitter ds. Laurense die naar aanleiding van 1 Tim. 2 1—13 een kort woord tot dc ouders richtte. Hierna gaf de voorzitter van het kleuteronderwijs, de heer Joh. Pothof, secretaresse en penningmeester gelegen heid hun jaarverslagen voor te lezen. De secretaresse, mej. E. van Heesd. maakte meldltng van 'n steeds groeiend aantal leerlingen. De penningmeester kon een voordelig saldo melden. De heer Pothof werd herbenoemd als voor zitter en in plaats van J. B. Mannie, die als penningmeester aftrad, werd be noemd de heer E. van Roemburg. Het bestuur werd uitgebreid met een be stuurslid t.w. J. Doornekamp. Het hoofd der school gaf een uitgebreid overzicht van het huidige kleuteronderwijs. In de pauze was voorts gelegenheid tot het bezichtigen van de werkstukjes der kleuters. Een collecte tot dekking van de kosten bracht 19.85 op. „Frans Tromp" weert zich te Baarn De schietvereniging „Frans Tromp be haalde op het schietconcours te Baarn de volgende resultaten: korpsKlasse A: 3e prijs. 196 p. J. Beitler. hoogste korps- schutter A. 48 p. D van Maanen, hoogste korpsschutter B, 47 p. Vrije baan A: J. Beitler. SO p. St. Stam B. 86 p. Personeel A: J. Beitler 49 p. B. G. v. d. Kullen. 46 p. BURGERLIJKE STAND Geboren: Arle, z. v. P. van Hussel en A. Willigenburg. Ondertrouwd: Jan Schotsman. 21 j. (Nijkerk) en Aaltje van den Akker, 21 j. Goede jaaruitvoering van Te Hoevelaken Zaterdagavond gaf het Fanfarecorps „Te Hoevelaken" in het Verenigings gebouw een concert. De voorzitter, de heer G. van Deuveren, memoreerde in zijn openingswoord dat het beroep ge daan op de burgerij, om de vereniging te steunen, zeer aan de verwachtingen heeft voldaan. Met deze hulp en met die van de beschermheer, mr, N. J. van Aalst, is het mogelijk geworden vier nieuwe instrumenten te kopen, en drie oude geheel te laten revideren. Een uit acht man bestaand programma werd vlot afgewerkt. Bijzonder viel in de smaak „L'Echo au Bois". waarin een viertal vocalisten zich meester op hun instrument toonden In de pauze werd een drietal taarten verloot. Er kwam op deze wijze een aardige sommetje in de kas. Na de pauze brachten leden van het corps de klucht „Cel 13 is vrij" ten tonele. Een verhaal van een zwemkam- pioen. die kamers in een hotel bespro ken had en bij aankomst vernam dat een ander zich onder zijn naam had uitgegeven. De aanwezigen hebben zich kostelijk met dit stuk vermaakt. BIDSTOND VOOR HET GEWAS Donderdagavond 13 Maart a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk te Hoevelaken een bidstond gehouden voor het gewas. Voorganger ls ds. Laurense. Aanvang 7.30 uur. SOEST De zaal van „Eltheto" was geheel ge vuld, toen de heer P. Bocrema. hoofd van de Chr. Nat. school aan de Drie- hoekeweg. Vrijdagavond de vele pudeis welkom heette en de Jaarlijkse ouder avond opende met een overzicht over 1951. Het was een aantrekkelijk en af wisselend programma, waarin door de opvoeders werd getoond, welk een be langrijk deel van de opvoeding de Chr. school verzorgt. Door leerlingen, zelfs uit de le klas. werd een charmant zangspel uitgevoerd, getiteld: „Sprookjesdroom". dat od hoge prijs werd gesteld. Ook de kinderzang, ingestudeerd en uitgevoerd, o.l.v de heer v. d. Hucht, werd zeer gewaar deerd. Na de pauze werden door de meisjes en jongens van de hoogste klassen twee series van 5 voordrachten in ernst en luim naar voren gebracht. Mej: Pontier hield een causerie over het onderwerp: „Wat kinderen ons le ren". waarin wij werden getrokken in de denksfeer van het kind. Het Is zeei gevaarlijk een kind te oppervlakkig te beoordelen. Het denkt al diCD na over vele problemen, Ja een kind staat reeds in dienst van de Koning der Kerk en verkondigt, ongeweten, vaak het evan gelie. Tot slot bezichtigden de ouders in de schoollokalen het werk hunner kinderen en zij konden zich onder houden met het onderwijzend personeel. Ver. v. Vervoerspersoneel vergaderde Onder grote belangstelling van de zllde der leden werd Vrijdagavond in zaal „Zonneheuvel" de jaarvergadering ge houden van de Ned. Ver. van Vervoers personeel „oud Spoor- en Tramperso neel). De voorzitter, de heer D Verwev. be sprak de voornaamste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder dankzeg ging goedgekeurd. Na de bestuursver kiezing. die geen wijziging bracht in de huidige samenstelling, werd het ver dere deel van de agenda vlot afgewerkt. Aan het slot wekte de voorzitter de aanwezigen op de organisatie zo trouw mogelijk te blijven, opdat in gesloten eenheid voor de belangen van de ar beiders kern worden opgetreden. In Soest jeugdafdeling Dierenbescherming In zaal Eemland hield de afdeling Soest van de Ned Ver. tot Bescherming van Dieren, een goed bezochte filmmid dag en -avond. De opkomst van de jeugd was 's middags zo buitengewoon groot, dat de voorzitter, de heer P, M. Wijsmuller, mededeelde, dat besloten was in Soest een jeugdafeling voor Die renbescherming op te richten, met een eigen bestuur. De vertoonde films over het leven der dieren in stad en land. werden toege licht door de heer K. Visser, hoofd inspecteur van genoemde vereniging In Den Haag. Ook de film op de boerderij, veemarkten, de kaasmarkt te Alkmaar enz. gaven een duidelijk beeld van het leven der dieren, die somstiids niet al tijd goede behandeling genieten. Klop heenen „handen vol geld in de bruine, nog kale bo- moeten verreizen voor je '11 men vogels schuchter kwin Ook bloemen behoorlijk brokje natuur keieerden. Daar ergens in ziet?" Wij kunnen ons in die lusthof vinden wij een De inhaal-zucht van het - wandelend Zondagspubliek het vroege voorjaar geen hele katjestum. Voorzichtig beperkt zich niet tot katjes, bekoorlijker landschap voor hebben ivij er een paar maar richt zich ook op stellen, waarin het stenen takken afgebroken. Om de sneeuwklokjes en soortge- maakwerk, dat Amersfoort herinnering aan deze uren te bewaren. Nu staan ze daar in hun glazen vaas. pollen tegelijk uit de grond. even aap 't Stadsven- «ter. Tel 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. heet, te pronk. ligt. Geen stap zetten of ergens lokt lijke lieflijke inluiders van steld op Woensdag 12 Maart de lente. Soms haalt men in het Volksgebouw. wel een slingerende land- zéér slank, zéér schoon. zijn njet èens ruwe klan- Te veel Een enkel takje katjes, om de lente in huis te ha- h7rd*neJje"™'J,iH WhZ" tegen"be"wS?nmakcn.Mfar meeïanss de weg. her en der en de hooe he, wordt bedenkelijk. wan_ Hands nff! rr neer zwermen van fietsen de en wandelende mensen, profiterend van het mooie weg, die nu eens verborgen ligt tussen hoog opgaand hout, dan weer vergezich ten opent op wijd polder- her en der en de hoge bruine ruggen van boerde- riien, breeduit in het land als luierende, in zich zelf In de Cobu-Boys-klok wordt aangekondigd dat het ten, die daaraan meedoen, eerste elftal in de Beker maar jonge dames, die zich competitie zal uitkomen. naar ons gevoel ook een De leden worden herinnerd beetje geneerden, liepen er aan twee mooie NOAC- overwinningen. Ook het „Hands off!" roepen wij derde blijkt in agtie te zijn. hun toe: „Hands off." Klein Paradijs XfATUURLIJK staan er I ook bij u katjes in de gekeerde beesten. En daar- Zondagsweer, zoals giste- boven die voorjaarshemel. ren< een ongeorganiseerde Niet puur Mauw, want de aanval op elze- en wilge- r zit nog in de maand, struiken ondernemen. maar tintelend zilver, soms Wij zagen duo-rijders wordt met enthousiasme kamer, nu ge een ganse zelfs goud met vage wol- achter op de fiets met gro- nieuwe wandelseizoen aan- Voetbalmenu Na de zware maaltijd van afgelopen Zondag is verenieinc Trekvo'eels" S°ed dat de Amers- vereniging ^kvogels^ f tbalUemebbers Clubbladen In het clubblad van de Amersfoortse wandelsport- zonnige Zondag de gele- kenstrepen. genheid hebt gehad rond te bossen, wandelaars dito gekondigd. Men dringt er Zo'n weggetje, dat u re- en toen wij zelf langs de vooral op aan de kleding te zwerven in beemd en gelrecht de wereld van alle beroofde heesters kwamen na te zien. - veld. Wij hebben ze in een dag uitbrengt, vonden ook boden deze een treurige, „Trekvogels" glazen vaas gezet, zodat ons wij gisteren. Wc stondenx gehavende aanblik. De lief- actie onder de jéugd. Men geen greintje wordt ont- zoals later bleek, in het hebbers van „katjes" had- wil op 5 April in Utrecht houden van hun tere voorportaal van een klein den niet hier en daar een met een flinke jeugdgroep slankheid en hun fluwelen paradijs. Waar alles licht tak geplukt of afgesneden uitkomen. N Uiteraard gaan luister. Waf praten de was, waar de wind zachte maar op roekeloze wijze de Trekvogels-leden ook mensen toch altijd over geuren meebracht van aar- gerukt, geplunderd en ver- naar de ZUT-tochten. De „geen moois om onze stad de en ontkiemend groen en nield! ledenvergadering is vastge- voor a.s. Zondag een lich ter menu krijgen voorge zet. De grote chef-kok van voert een de KNVB serveert: HVCHFC APWC—EMM SDO—SEC Quick—DVSU Zebra'sAmsvorde BarneveldJSV GWAmersf. Boys. SOESTERBERG Roode Kruis-avond De afd. Soest—Soesterberg van het Nederl. Roode Kruis organiseert op Maandagavond 10 Maart in de gxote garnizoens-ontspanningsz.ini aan de Kampweg een film-toneelavond. Aan vang half acht Ook toegankelijk voor de militairen van Soesterberg PROGRAMMA MIL. TEHUIS „HUIS TEN HALVE". Dinsdag 11 Maart, half acht. film: „Het laatste duel". Woensdag 12 Maart, half acht, film: „Ik zal je gelukkig maken". Donderdag 13 Maart, half acht. film: „Lullaby of Broadway". PARTIJ VAN DE ARBEID. Voor de afd. Soesterberg van de Partij van de Arbeid spreekt Wijdagavond 14 Maart, om 8 uur, de heer W Schmidt ox'er het onderwerp: ..De mens en zijn arbeid in onze samenleving Noteert U even GRAND THEATRE t/m 12 Maart: „Een vrouw werd geschonden", 18 j.: Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen- 2.30, 6.45 en 9 uur. „Donderdagcyclus". 13 Maart: 2.30, 6.45 en 9 uur: .Rigoletto", 14 jaar. CITY THEATER; „Lord Wanhoop". Elke leeftijd. Zondag. 2. 4.15. 6.49 en 9 uur. Ov. dagen; 2.30. 6,45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „Er op of er onder" (Go for Broke"), 14 jaar. Van Dins dag t/m Donderdag: „Tarzan's Vlucht", 14 jaar. Zondag: 2. 4 15. 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK t/m 12 Maart: ..Samson en Delilah", 14 Jr. Vrijd.: 8 u. Zat 2 30 6 30 en 9 uur. Zond.: 1.30. 4. 6.30 en 9 u. Ov dag. 2 30. 8 u. Donderdag, 13 Maart: 2 30, 6 45 en 9 uur: ..A Song to Remember", 14 jaar. 10 MAART, Maandag. Inst, v Volks ontwikkeling. dc heer N. H. Caarls over „Het veiligheidssysteem' bij de Ned. Spoorwegen". Met lichtbeel den. Geb. v. Vrijz Herv 20 uur. 12 MAART. Woensdag. Schriftelijk Verkeersexamen op de scholen. 13 MAART. Donderdag. RK. Volks universiteit: „Het ontstaan van Amersfoort". AG-huis, 20 uur. 13 MAART, Donderdag Volksuniver siteit: cursus „voordrachtskunst". Openbare Leeszaal, 20 uur. 13 MAART. Donderdag. Ver Ned. Fa brikaat: Lezing met film over Bloembollenbedrijf. Geb. v. Vnjz. Herv.. 20 uur. 14 MAART. Vrijdag Volksuniversi teit: cursus „het geboorteproces". Openbare Leeszaal, ,20 uur. 15 MAART* Zaterdag Korfbalvereni ging Soesterkwartier: feestavond met cabaret-revue ,.Vogel-follie3 1952". Clubgebouw Noordewierweg, 19.30 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUN STEN. 8 t m. 28 Maart tentoon stelling schilderijen en studies van Pieter Pouwels. Geopend 10—17 u. Zondags gesloten. MUSEUM Kl.EHI i't Westslngei. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 14 uur, Zaterdag 10—12 en 1 303 uur Avonddienst Apotheken: Jansen. Lan gestraat 74. tel. 3677; Java Apotheek, Leusdcrweg 212. tel. 4887 10 MAART. Maandag Finale Kam pioenschap Hoofdklasse libre „Ter minus", Stationsstraat. 7.30 uur n.m. 11 MAART. Dinsdag Finale Kam pioenschap Hoofdklasse llbre „Ter minus", Stationsstraat. 7.30 uur n.m. 12 MAART. Woensdag A.B.v.L O Algemene Vergadering Gebouw Vrijz. Herv. Zuldslngcl. 8 uur n.m. 12 MAART. Woensdag Finale Kam pioenschap Hoofdklasse libre „Ter minus", Stationsstraat, 7.30 u. n.i TONEEL MAANDAG. 10 MAART. Stadssch., 8.15 u.: Comedia met „Kinderen zijn kinderen". WOENSDAG. 12 MAART. Stadssch.. 8 uur: De Haagse Comedie met Shakespeares „De vrolijke vrouw tjes van Windsor" DONDERDAG. 13 MAART Stadssch., 8 u.: Hlma Kesarcodl voert Hindoe- dansen uit VRIJDAG. 14 MAART. Stadssch.. 8 u. Haagse Comedie in Gogols „De Re visor". MUZIEK DINSDAG. 11 MAART. Concertgeb., 8 15 uur: Het U.S.O. o.l.v. PauJ Hupperts. Stadssch., 8 u.: Ned. Opera me* Puccini's „Butterfly" WOENSDAG. 12 MAART.'Concertgeb. 8 15 11 abonnementsconcert DONDERDAG. 13 MAART Concert*. 8.15 u.: abonnementsconcert. VRIJDAG, 14 MAART. Concertgeb. 7.30 uur: Haarlemse Orkestvereni ging met Bachs Matthaeus Passion. DAGELIJKS CENTRAAL THEATER 8 u.- Het Vrije Toneel met „Het witte schaap van de familie". LEIDSEPLEIN THEATER. 8u Het ABC- cabaret van Wim Kan cn Corry Vonk brengt „De moordzaak A B C." KLEINE COMEDIE. 8 u (Zo ook 2 u Toon Hermans met zijn cabaret ..Hartendwaas" CARRÉ. 8 uur (Zo. ook 2 u.). Tot 12 Maart speelt het gezclschan Jaca. v. Bijleveld het bllispel „Pikkel en Pukkel". Van 12 Maart af treedt het voormalige „Monte Carlo Ballet", nu onder dc naam „Grand Ballet du Maquis Cuévas". op HYPOKR1TERION, Tot 11 Maart Stu- dententoncclvereniging Helicon met William Connclls „Europa's 190 hole". MUZIEK DONDERDAG. 13 MAART Tivolii 730 uur Jeugdconcert Utrechtscb Stedelijk Orchest. TONEEL MAANDAG. 10 MAART. Stadssch., 8 uur: Haagse Comedie met „Vro lijke vrouwtjes van Windsor". DINSDAG, 11 MAART Stadssch, 8 uur: Ned. Comedie met „Groen koren". WOENSDAG. 12 MAART Stadssch., 8 uur: Ned. Opera met Samson en Dallla" DONDERDAG. 13 MAART Stadssch.. 8 uur: Toneelgroep Comedia met „Bobbeltje" VRIJDAG. 14 MAART Stadsschouwb. 8 uur: Toneelgroep Comedia met ..Bobbeltje". ZATERDAG. 15 MAART. StadsscN. 8 uur: stuk nog niet bekend.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2