Ambassadeur der vriendschap gaat naar Zuid-Afrika Dal in Franse Alpen wordt stuwmeer Maison Kuiper toon nieuwe modellen Rijnkanaal niet tijdig voor gebruik gereed Rijnvaartmoeilijkheden beginnen bij Diemen 3 Jan van de Graaf (8000 vrienden) gaat naar Van Riebeeck- feesten Bewoners verbitterd omdat ze huis en hof moesten verlaten Kerknieuws Verbreding van oude gedeelte komt te laat Aanbesteding pas over 3 maanden Bord met kruis: schip mag door kanaal ra Dinsdag 11 Maart 1952 Als op Donderdag 13 Maart de „Bloem fontein" vande Hol land Afrika Lijn uit Amsterdam vertrekt, 2iet een 29-jarige jongeman uit Slie- drecht de grote wens van zijn leven in vervulling gaan. Hij vertrekt voor enkele maanden naar Zuid Afrika, dat. hoewel hij er nimmer ge weest is, zijn tweede vaderland is. Die jongeman is Jan van de Graaf, administratief ambte naar bij P.T.T. in Den Haag, en in zijn vrije tijd thuis in Sliedrecht leider van de grootste corres pondentie-centrale voor Zuid Afrika in ons land. In vijf jaar tijd bracht hij 4000 Nederlanders in schriftelijk contact met een even groot aantal Afrikaanders. Er wonen in Slie drecht 21 mannen, die Jan van de Graaf heten, maar als er uit Zuid Afrika een brief komt, waarop alleen staat „Jan van de Graaf, Sliedrecht", dan weet de post wel waar die brief besteld moet wor den- Het is zelfs al voorgekomen, dat een poststuk, waarop abusie velijk „Jan van de Graaf, Amster dam" stond, prompt en zonder vertraging op het goede adres in wijk C. in Sliedrecht bezorgd werd. Zo iets is mogelijk, wanneer elke mail uit de Unie stapels brieven voor je brengt! Het record was totnogtoe600 stuks op één dag! Zoveel kreeg Jan van de Graaf er enkele jaren geleden, toen het Zuidafrikaanse tijdschrift „Die Brandwag" een verzoek om adres sen gepubliceerd had. Toen wilde de directeur van het Sliedrechtse Postkantoor liever dat de jonge man een postbus nam. De zaak is tenslotte op een gndere manier opgelost; de brieven van de vrien den van Jan van de Graaf worden thans door de paketpost bezorgd. Jan van de Graaf heeft mij ver teld, dat „Zuid Afrika" zijn grote hobby is, al zeventien jaar lang. Toen hij twaalf jaar oud was, kreeg hij een boek van Penning over de Boerenoorlog in handen, en dat was het begin van alles. Hij rustte niet, eer hij meer boe ken over Zuid Afrika kon lezen, en weldra ging hü corresponderen met een jongen van zijn leeftijd in Bitterfontein, Z.A. Die corres pondentie werd door de oorlog on derbroken. Zoda Nederland be vrijd was. zocht Jan weer contact met zijn oude vriend. Toen droom de hij al van een reis naar Kaap stad. Als Boerhaave Vijf jaar geleden kwam hij op het idee ook anderen aan corres pondentie-adressen te helpen. Op roepen in Zuidafrikaanse bladen deden de zakken met post binnen komen die hem nu al bijna net zo bekend als Boerhaave gemaakt hebben. In Nederland ging de sneeuw bal aan het rollen dank zij enkele oproepen in streekbladen en in een weekblad, maar vooral ook door persoonlijke aanbeveling. Jan kon weldra het werk niet meer aan, maar zijn moeder hielp hem met het schrijven van de formu lieren, waarop adressen opgegeven werden. Tot diep in de nacht za ten zij dikwijls te pennen. Al dat LEUSDEN Koninginnedag wordt 's middags gevierd Maandagavond j.l. hield de Oran jevereniging te Leusden een leden vergadering in Hotel Dc Mof. Van de 350 leden waren er 15 aanwezig. De voorzitter, Jhr Van Geen. open de deze bijeenkomst en sprak zijn spiit uit over de slechte opkomst. Nadat de notulen, jaarverslagen van de secretaris en penningmees ter waren afgehandeld, ging men over 4,ot verkiezing van de bestuurs leden. Aftredend waren de heren R. van Buurcn en J Berg. die beiden met grote meerderheid der stemmen werden herkozen In dc vacature commissarissen werden gekozen" J van Bentum. T de Kruijf. E. Wallet on T. Greef- horst. Bij de bespreking van de feeste lijkheden op 30 April a.s. werd vastgesteld om op die dag om 14 uur in dc zaal van Hotel de Mof een voorstelling te geven voor de kinder?n. Hierbij wordt gedacht aan een filmvoorstelling. Verder werd besloten om eveneens die middag een puzzlerit voor wielrijders te houden, terwijl er bi] voldoende deelname ook gelegenheid bestaat om op ev?n bromfiets (in een af zonderlijke klasse» deel tc nemen Een avondvoorstelling voor die dag werd afgewezen wegens te hoge kosten, die aan een goed gezelschap verbonden zijn. Neemt men c?n ïninder goed gezelschap dan bestaat er bij het publiek waarschijnlijk toch geen belangstelling. Een hele discussie ontstond bij de vaststelling van het feestterrein, dat op 19 Juni a.s. zal worden bespro ken. Er kwamen stemmen uit de vergadering om dit weer in de om geving van Bavoort te nemen. ter wijl anderen voorstanders waren van een feestterrein in Harnersveld Het bestuur zal zich nog nader over dit punt beraden. Wel is nog besloten om op die dag des mid dags ook gelegenheid te geven tot kinderspelen. Tot besluit van deze vergadering Werden de heren K. F. E. Brouv^'- en H v d. Hengel benoemd in ue kascommisste. JAN VAN DE GRAAF ....8000 vrienden.... werk deed Jan van de Graaf kos teloos. Omdat niet iedereen er aan dacht een postzegel voor ant woord in te sluiten, en omdat ook niet iedereen op de hoogte is van de tarieven van de Post heeft Jan uit eigen zak heel wat extraport en strafport moeten betalen. Nooit heeft iemand hem er over horen mopperen. Het maakt hem nu een maal gelukkig als hij de vriend schapsbanden tussen Nederland en Zuid Afrika kan versterken. Met bijzondere toestemming van het Hoofdbestuur van PTT dat hem voor enkele maanden op non- actief (zonder salaris) gesteld heeft iets wat heel zelden ge beurt! gaat Jan van de Graaf nu zelf naar Zuid Afrika om er een aantal van zijn vierduizend vrienden op te zoeken, en om dat gene te zien waarover hij zoveel gelezen, zoveel gehoord en zoveel gesproken heeft. Hij is één der weinige Nederlanders, die feilloos Zuid-Afrikaans kan schrijven en spreken, en het zal hem daarom geen moeite kosten hier en daar eens in die taal een lezing over Nederland te houden. Door lang, heel lang te sparen, hebben Jan en zijn ouders het geld bijeengebracht, dat nodig was om de lange reis te kunnen maken. (Als hij getrouwd of verloofd was geweest, had het niet gekund" zegt vader Van de Graaf, ook een PTT- er, lachend). Jan gaat o.a. bezoeken bren gen aan Kaapstad, Bloemfontien, Pretoria en Johannesburg. In Kaapstad komt hij net op tijd om de Jan van Riebecck-feesten mee te maken. Hotels heeft hij beslist niet nodig, want hij heeft zoveel uitnodigingen om te logeren ge kregen, dat hij ze niet eens alle kan aannemen. Wel zal hij enige tijd de gast zijn van Zuidafrikaan se studenten, die toen zij in Ne derland waren, in Sliedrecht ge logeerd hebben. Dan heeft Jan van de Graaf nog een bijzondere taak op zich genomen. Namens de 84-jarige weduwe van dr. Herman Coster, gaat hij bloemen leggen op het graf van haar man. Dr. Coster, die staatsprocureur van Transvaal was, en indertijd één der belang rijkste staatslieden, is gesneuveld in de slag bij Elandslaagte. Er is in Den Haag een straat naar hem genoemd. Eén der zoons van dr. Coster is door de Duitsers gefusil leerd. een andere zoon is in een Japans krijgsgevangenkamp om gekomen. Mevrouw de weduwe Coster woont nu verdrietig en vergeten in een Haags pension. In September komt de „ambas sadeur der vriendschap" weer thuis. Hij wil dan zijn belevenis sen gaan publiceren. Hoe. dat is van later zorg. Bij het vertrek zal een aantal zijner correspondentie-vrienden en -vriendinnen hem uitgeleide doen. A's h'i in Ko-'Dótad annkomt, zal hij niet moederziel alleen op de kade staan, want er schijnt hem daar een groots welkom van de Zuidafrikaanse brievenschrijvers te wachten. Een aantal Zuidafri kaanse bladen heeft zijn komst al in kleuren en geuren aangekon digd! SOEST Gewapend met bijl het huis in Twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. benevens een boete van 20. subs, acht dagen hechtenis, eiste de Officier van Justitie tegen een 28-jarige grondwerkcr-bosar- beidcr uit Soest, die zich voor de Utrechtse Politierechter moest ver antwoord-en wegens mishandeling. Toen het slachtoffer, de medebe woner van het perceel, waarin de verdachte woont, zich toegapg tot het huis wilde verschaffen en de deur gesloten vindend met geweld de toegang wilde forceren, greep de verdachte een bijl en sloeg hem daarmee op de pols. Dank zij het feit. dat de kracht van de slag werd gebroken door het hout van de deur, kwam het slachtoffer er zon der ernstige kwetsuren'af. De advocaat van de verdachte, mr Caro, voerde aan. dat de man. die zich toegang tot het huis had willen verschaffen, eigenlijk een gevaarlijke krankzinnige was, die slechts onder politie-geleide het huis mocht betreden, zodat hier z.i. sprake was van noodweer of nood weer-exces. Bovendien zou de ge troffene de vrouw van de verdach te met een mes gestoken, althans bedreigd hebben. Op deze gronden concludeerde hij tot vrijspraak,subs, een lichte straf. Dc Politierechter veroordeelde de verdachte conform de eis tot twee weken voorwaardelijk, maar bepaalde de geldboete op 10, subs, vier dagen hechtenis. Waarschuwing Voor de ge%raarlljke veeziekte ..mond en klauwzeer'zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen, die naar het de politie is gebleken, niet goed worden nageleefd. De desbetreffende veehouders trekken zich niets van de voorschriften aan en doen hun gewone bezigheden, zoals mest-vervoer enz. Er zal streng op gelet, worden en bij overtreding volgt onmiddellijk procesverbaal. Soestdijk I wint De resultaten van RKTVV Socstdiik" van de afgelopen week waren de vol gende Soestdijk 1 wist een keurige 7—3 zege te behalen op Jaffa 2 uit Utrecht en nam daarmede revanche. J v Asch zorgde voor 3 winstpunten B. Borgts voor 2. terwijl invaller Sjaak Quaars 1 maal zegevierde Soestdijk 3 won in Utrecht met 73 van PTT 4. ZwaluwenHJA 32 De Soestcr korfbalclub H J.A." bond Zaterdag de strijd aan tegen dc .Zwa luwen" in Hilversum, één der kooloners van de 3e klasse B der Zaterdagmiddag, competitie. De Hilversummers waren technisch veel beter dan de jonzc Socs- ter ploeg. Voor de rust brachten de Zwaluwen de stand op 3—1, Na dc rust was HJA het meest in de aanval. De Zwaluwen konden dc korf niet vinden en het zag er naar uit. dat Soest zou winnen, toen 10 minuten voor het einde C. v. d. Zouwen de stand op 32 bracht. Damclub „De Variant" De onderlinge wedstrijden van de damclub „De Variant met als inzet het kampioenschap van Soest, werden voort, gezet met het volgende resultaat: le afd Van Oosterom—Collet 0—2: Van Es— Damcn 1—1; Waal—Sjollema 2—0. 2e afd Dielisscn—Nicmantsverdriet 2—0. Siruyck—Immerzeel 0—2; Wal straNap 20; BremerVan Gemert 02; BulensElbcrse 20; Kregcr Van Dijk 2—0, Jak—Liefhebber 0—2; Kreger—Elbersc 20. Van Dnk—Jak 2—0. Diefstal van gereedschap Een timmerman uit Baarn. die werk zaamheden te Soesterbere verricht, deed bij de politie aangifte van diefstal van enig timmergereedschap, dat uit eon keet aan de Amersfoortsestraat was ontvreemd. Onrechtmatig trekken van steungelden Tegen de Soester inwoners, de 58- jarige W.. de 53-jarige v. V. en de 43- jarigc De J werd procesverbaal opge maakt. terzake het onrechtmatig trek ken van steungelden. SOESTERBERG Rode Kruis-avond Maandagavond organiseerde de afd. SoestSoesterberg van het Nederl. Roode Kruis in de grote garnizoens-ontspanningszaal aan de Kampweg een film-toneelavond die uitstekend is geslaagd. Ver toond werden twee filmpjes: „Uw reddend bloed" en „Geef hun het licht terug". In de eerste film maakt men kennis met de bloedtransfusie dienst en met de bloedplasmabe- reiding, waardoor het reddend werk zo enorm kon worden uitge breid. De tweede film behandelde de hoornvliestransplantatie. Het bestuurslid, de heer Ezer- man, sprak een propagandistisch woord, waarbij hij er o.m. op wees, dat het Rode Kruis geen oorlogsinstelling is, maar een ver eniging, die in oorlogs- en vredes tijd, nationaal en internationaal, bij grote rampen op alle mogelijke gebieden hulp verleent. Daar zij TIGNES. In het rustige dal van Tignes in de Isèrevallei in de Franse Alpen, dat over enige dagen een diep stuwmeer zal zijn achter dc grootste stuwdam van Europa, zijn de laatste dagen bittere en tragische woorden gesproken. Een aantal onverzettelijke inwoners ver klaarde eerder de verdrinkingsdood in 't stuwmeer te zullen ondergaan dan hun haardsteden tc zullen verlaten. Intussen heeft dc pastoor Zondag in dc laatste godsdienstoefening in de kerk van Tignes kal merende woorden gesproken en zijn ook de meest verbitterden begon nen om zich voor het vertrek gereed tc maken. Aan de inwoners van Tignes is een schadevergoeding tot ander half maal de huidige herbouwkosten van hun woningen aangeboden. De be zitter van een hotel in het dorpje is door dit aanbod in staat twee ho tels te Cannes te doen bouwen. De meesten van de 490 inwoners van Tignes hebben dit aanbod aanvaard. De onverzoenlijken benepen zich op een bepaling van bijna een eeuw oud. waarin gezegd wordt, dat geen dal van Savoye dat voordat het bij Frankrijk kwam Italiaans was kan worden afgescheiden, zonder dat een volksstemming er haar goedkeuring aan gehecht heeft. „Hier is niet slechts sprake van een afscheiding" zeiden zij, „maar van een van de kaart vegen". Een hardnekkige boer verklaarde: „Wanneer het water gaat rijzen, zal ik mijn vrouw, kinderen en vee in veiligheid doen brengen. Daarna zal ik de kerktoren beklimmen om. op het ogenblik dat het water de spits bereikt, mij er in te werpen". Nu de vrede klaarblijkelijk gete kend is, zal op 15 Maart het water van de Isère het stuwmeer, dat eens een lieflijk dal was gaan vullen en als daarna het krachtstation op de dam begint te werken, voegt Frank rijk aan zijn electriciteitsproductie per uur 800 millioen kilowatt toe. Tweede slachtoffer van verongelukte auto overleden EINDHOVEN. Ook de Si- jarige A. van O. uit Helmond, die, evenals de reeds overleden 20-ja- rige J. C., Zondagavond zwaar ge wond werd gevonden in een zwaar beschadigde over de kop geslagen auto op de Geldropse weg, is in het Binnenziekenhuis alhier aan zijn wonden bezweken. geen subsidie geniet, is zij afhan kelijk van particuliere steun. Na de pauze voerden leden van de personeelsvereniging van het sanatorium Zonnegloren onder veel bijval een vermakelijk toneelstuk in 3 bedrijven, „De familie van mijü vrouw" op. Namens het talrijke publiek sprak de burgemeester zijn waar dering uit voor het gebodene. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Groot Ammers. J. Smit, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Arnemuiden. Benthuizen. Berkel. Goedereede. Hoogblokland, Jaarsveld. Kesteren, Molenaarsgraaf. Neerlang- brock. Oud-Alblas en voor Schoonre- woerd; naar Utrecht (voc. J B Groe- newegeni J. J. Hetkamp tc Rotterdam- Delfshaven. Bedankt voor Stevensweet-Maasbracht J. F. Wagcner te Zoutelande. Aangenomen naar Kampen (vac. J. H Hartzheim) J. L. Meesters te Veendam. HOEVELAKEN TOELATING LEERLLVGEX De nieuwe cursus aan do Open- lagere school te Hoevelaken be, 1 April a.s. Aangifte voor nieuwe !s lingen bij het hoofd der school, de Th. Hendriks. Dc kinderen moeten - 1 April 1952 zes jaar zijn. Trouwbcn meebrengen. INENTING TEGEN POKKEN De gemeente geneesheer van H« laken zal Woensdag 12 Maart a.s ir, consistorie der Ned Herv. Kerk legenheia geven tot kosteloze iner.. tegen pokken De aanvang is om 25 AANVANG MOEDERCURSUS De aanvang van de moedercursu; bepaald op Dinsdag 25 Maart 's au- om 7 uur in het veren gebouw te K velaken. Deelneemsters kunnen zich i nog opgeven by zuster Crueq. GEVONDEN Een glacé herenhandschoen en i snoer kralen. VERLOREN Een rode zesgaalsvclg met band een rubber zadeldek. Inlichtingen Ri politie. HET KAN NOG A s. Vrijdag tussen 9 en 12 uur bestaat cr nog gelegenheid om belasting, wegbelasting en rechten i renwet zonder verdere kosten te doen, nadien komt er boete. ADRES VERANDERINGEN Betrokkenen worden er op gewt; dat adresveranderingen ten spoecL; ter secretarie medegedeeld moeten v den Dit geldt ook voor verhuizlr. binnen de gemeente. In verband met de komende verl zingen is het noodzakelijk, dat de se: tane beschikt over de Juiste adre: der kiezers. NOTEERT U EVEN? 15 MAART. Zaterdag Uitvoering cordeonvercn. .Selecta" uit Nilk? met medewerking van cabaret ..K ver Vier" uit Amersfoort en Ja: van dc Ham. Jodelzang uit Hot laken. Veren gebouw. 8 uur. Mantelpakken zonder blouse Te Zeist mochten \vjj behoren tot de bezoekers van dc eerste van een reeks modeshows, waarmee Maison Kuiper een proefje wil geven van haar nieuwe voorjaarscollectie. Zij nodigde daartoe haar klanten in de meer intieme kring van het eigen huis". waar z() met bloemen, vogels en de bekende ijzeren tafeltjes van het Parijsc café-terras een Franse entourage had geschapen. Maar een slaafse navolgster van Parijs is Maison Kuiper allerminst, want haar toiletten, geven blijk van een grote dosis eigen fantasie en een uitste kende coupe. De lust. om in het voorjaar de dikke mantel in de kast te hangen en ons in de specifieke dracht van dit jaargetijde, het mantelcostuum. te steken, bekroop ons gisteren al heel sterk, niet alleen door het stra lende weer. maar vooral door het aanschouwen van de collectie tail leurs. Wat Maison Kuiper ons laat zien, zijn goedzittende pakjes, sim pel van lijn, maar van bijzonder mooi materiaal. Er wordt veel palm- beach gebruikt dit materiaal komt ook steeds meer voor japon nen in zwang maar dc exempla ren van Zwitsers tricotweefsel blin ken wel bijzonder uit. Ze hebben een zeer vrouwelijke lijn. waarmee vooral de vrouwen met een dunne taille kunnen pronken; de jasjes sluiten strak om het middel, terwijl ze daarboven meer ruimte vertonen en over de heup zelfs iets opbollen, wat die smalle taille nog accentu eert. Voorts worden de meeste man- telcostuums. ook al vertonen ze de gewone halslijn met revers die in dit geval natuurlijk niet al te laag moet vallen gedragen zon der blouse, terwijl drie of vier snoe. «ren parels de decoratie vormen. KLEUREN De kleuren van pakjes, japonnen en mantels is grijs in alle tinten, geel. zwart en een bijzonder mooi blauw. Prachtige ruime swaggers met laag ingezette mouw vertonen de nieuwste lijn: van achteren iets langer dan van voren. Wc noemen hierbij een mantel van witte kam- garen stof, Engels handweefwerk, met grote opgestikte zakken. Een zwarte regenmantel met voering, kraag en manchetten van blauw grijs zullen we, al is het nog zulk zonnig weer. toch met plezier dra- gen. De nieuwste geklede mantels zijn heel wijde swaggers van zwar te ripszijde, gevoerd met tafzijde- Men draagt er parmantige hoedjes bij, heel klein en plat, die voor op (Van onze vcrkeersredactcur) Het zal nog tot ongeveer eind 1952 duren, voordat een belangrijk onder deel van het Amsterdam-Rijnkanaal, dat officieel op 21 Mei geopend wordt, gereed is. Het gaat hier om de verbreding van het bestaande Mer- wedekanaal, waarvoor dc regering zojuist belangrijke bedragen beschik baar heeft gesteld. Nu blükt echter, dat dc directie Rijkswaterstaat tc Utrecht weliswaar opdracht heeft gekregen van Den Haag met de ver breding van de betreffende panden zo spoedig mogelijk tc beginnen, doch dat de aanbesteding eerst over drie maanden kan plaatsvinden, omdat de noodzakelijke bestekken nog niet gereed zün. Als men dan met de bagger molens begint te werken en de nieuwe beschoeiingen moet maken, zal het werk als er geen bijzondere maatregelen worden genomen, ongeveer drie tot vier maanden na de aanbesteding gereed zün. De plannen om, ter gelegenheid van de internationale Havendag, vlak voor Pinksteren, grote buiten landse Rijn-sleepboten naar Am sterdam te laten komen, waarbij deze schepen zouden deelnemen aan een vlootschouw op het IJ, kunnen vermoedelijk geen door gang vinden. In het Amsterdam-Rijnkanaal- pand tussen Amsterdam en Zuilen bevinden zich enkele nog niet op volle breedte gebrachte stukken. Het gaat hier speciaal om de smalle panden, t.w. van Diemen tot Weesp (3% kilometer) en van Nigtevecht tot Maarssen (18 km) Levert 't pand NigtevechtMaars sen reeds grote moeilijkheden op, deze zijn. zo vernemen wij van Rijnvaartzijde, nog niet te vergelij ken met die, welke in het pand DiemenWeesp worden ondervon den. In het bijzonder op dit ge deelte wordt de toestand bij de dag slechter. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft zeer kort geleden voor de uitvoering van boordvoor- zieningen in het Amsterdam-Rijn- kanaalpand tussen A'dam en Zui len een bedrag beschikbaar gesteld van f 500.000; verder zal de minis ter var. Financien voor verbiedings VOORBIJ dc verkeersbrug, tus sen het oude en het nieuwe ge deelte van het Merwedekanaal, een deel dat nog moet worden uitgebaggerd, ligt een half ka pot. oud bruggetje. Als men daar opklimt ziet men rechts, in de richting Amsterdam, het oude deel waar de schepen varen. Het gaat er niet bepaald vlot. Het water begon te kolken. Zo komt de .rommel" in het smalle stuk, dat daardoor nog smaller en nog minder bevaarbaar wordt. werkzaamheden nog f 800.000 ge ven; de mogelijkheid bestaat, dat nog meer geld ter beschikking wordt gesteld. Het bedrijfsleven was natuurlijk zeer ingenomen met deze medede ling. Helaas echter zal het nu nog maanden duren voordat de sche pen ook hier kunnen profiteren van een Amsterdam-Rijnkanaal, dat gereed is. Amsterdam heeft deze zaak reeds herhaaldelijk aan de orde gesteld. Op 18 November van het vorige jaar wendden B. en W. van Amsterdam 2ich tot de voorzitter van de Raad van Ministers, er op wijzend, dat de veiligheid op het smalle Merwedekanaal voortdu rend afneemt; schepen van de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij hebben per 15 reizen één ongeval. Op 4 December zond deze maat schappij een telegram aan de bur gemeester van Amsterdam, over het smalle gedeelte tussen Diemen en Weesp, waar het passeren van tegenliggers aan grote gevaren is blootgesteld, terwijl het oplopen van langzaam varende schepen on mogelijk wordt; en in de Kamer van Koophandel van Amsterdam werd op 13 December meegedeeld, dat de huidige toestand niet anders dan alarmerend genoemd kan worden. .4Is u uw Parijse zuster wilt doen! Ze stroopt de lange van haar mantelpak op tot a: de elleboog; een nieuwe gewoi te, die we ook bij de toegepast zien. het hoofd rusten; als garnering ben ze vaak een lange piek achteren. Het materiaal van is practisch onkreukbaar, stoffen behoren niet tot de koopste, maar het gemak is waard! Maison Kuiper geen kunstzijde, maar dat tot zulke prachtige verwerkt is. dat het niet voor behoeft onder te doen en flatteus is. De dessins en eenvoudig of heel als bij een wit linnen met de hand bedrukt met rige blokken. Een zwarte pon, met een kraag zo groot als matrozenkraag en een van naturel-raffia (wasbaar) is een door exclusiviteit uitmunt! model van deze show. evenals piqué. De show wordt tot 20 piqué. De show wrodt tot 20 dagelijks herhaald. (Van onze verkeersredacteur) Het AmsterdamRijnkanaal be gint in Amsterdam; daar zijn wij de vaart begonnen op dat kanaal, dat 21 Mei a.s. officieel geopend wordt. Eerst de Zeeburgersluizen, een beetje smal, maar dat gaat best; dan 2fa km prachtig vaarwater van 70 meier breed, waar schepen kunnen passeren en inhalen. Maar dan be gint de ellende bij het Wagenveer van Oud-Diemen. Daar wordt het kanaal zeer smal. Het gedeelte, dat nog niet klaar is, ligt vlak naast ons, een soort half ondergelopen land, met aan het eind een dijk. Wij varen in een soort smalle, nauwe fles, waar de schepen elkaar nauwelijks kunnen inhalen, en waarin brede schepen grote moeite hebben elkaar te pas seren. Honderden en honderden Neder landers kunnen dagelijks zien in welke bijzonder slechte toestand dat stuk van het nieuwe kanaal ver keert. Alle automobilisten, die van Amsterdam naar Amersfoort rijden, hoeven, als zij de grote verkeers brug overrijden, maar even links of rechts te kijken. Dat zelfde geldt voor de reizigers tussen Amsterdam en Amersfoort, die ook uit hun trein, even verderop het niet ver brede pand duidelijk kunnen zien; het stuk. dat nog niet verbreed is, eindigt dan vlak vóór de brug van de provinciale weg tussen Amster dam en Weesp. Bij het doorvaren van dat gedeel te van ZVz km brokkelt de ene kant van het kanaal gewoon af. De inspecteur van de buitendienst van de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij vertelt, dat de breedte van de bo dem van het kanaal niet te schat ten is, omdat men niet kan zeggen, waar de ..rommel", die van de kant komt. blijft. Maar twee schepen van tien meter breedte kunnen hier elkaar amper passeren. Schepen breder dan ÏO1^ meter en langer dan 85 meter moeten bij de haven meester van het kanaal te Utrecht een vergunning vragen, om door het kanaal te mogen varen! Zulk een schip krijgt dan een bord met een kruis erop; het moet een eigen sleepboot hebben, en mag niet in een sleep meevaren. De haven meester heeft alles gedaan om de vaart zo veilig mogelijk tc maken; zelfs heeft hij nog geleide-lichten aangelegd voor de nachtvaart. De gevaren zijn hier niet denkbeeldig. De schepen kunnen hier maar uitermate langzaam varen. Doordat de beide stukken hier en verderop tussen Nigtevegt en Maars sen nog niet gereed zijn, deed on langs een der grote schepen 4^ uur over de vaart tussen Amsterdam en Utrecht; het zou mogelijk geweest zijn dat in 2 uur te doen als deze panden uigebaggerd waren. Dat geldt eigenlijk voor alle motorsche pen op het meest bevaren kanaal van Europa, het kanaal, dat aan de zijde van Tiel op 21 Mei plechtig wordt geopend. Een kaartje met het merk dier" aan een lap stof i waarborg voor uitstekende k'J liteit en exclusiviteit van des-' Simpel is het model van japon van een ruit van Rodier, die geen garnering behoeft, maar waat' de wijze van verwerking het t langrijkstc is. (F.igcu P

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4