DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Herhalingsoefeningen van langer duur in 1952, 1953 en 1954 Voor kader verhoging van het wettelijke maximum Gruwelijke tragedie in Brabants dorp Europa heeft grens van zijn inspanning bereikt V akver enigiiigsleiclers contra Bevan Onbekende telefoneerde: „Geef f 2500 - af!" Truman nodigt Adenauer uit Lie twijfelt aan vredeswil van Noord-Korea IK EIS LEVENSLANG! Vader en zoon brachten jonge vrouw om het leven Weer n Meteor neergestort Baby geboren op Schiphol Eerst in heel Duitsland verkiezingen 12e Jaargans;, no. 63 Vrijdag 14 Maart 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamschc Bank Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7, Amcrsfooif Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. Doordat ons leger wordt manoeuvres. In verband hiermede aldus de overgeschakeld van de Engelse op de Ameri-regering in haar toelichting op ingediende wij- kaanse organisatie en mede door tekorten aan zigingen van de Wet voor het Reservepersoneel Amerikaans materiaal, heeft men onderdelen en van de Dienstplichtwet zullen in genoem- met verlof moeten zenden, zonder dat zfj vol- de jaren de herhalingsoefeningen van langere komen voor hun oorlogstaak waren geoefend, duur dienen te zijn dan tot dusver gebruikelijk. Als gevolg hiervan zullen de herhalingsoefe- De regering is er zich volkomen van bewust, ningen voor 1952, 1953 en 1954, niet het gewone dat dit zéér veel vergt van de betrokken mili- karakter hebben om de bereikte graad van 1 tairen. Evenwel is zij de mening toegedaan, dat geoefendheid te behouden. Zij zullen moeten dienen om het noodzakelijke peil van geoefend heid te bereiken, onder meer door het met grote deze offers moeten worden gebracht, wil de enorme inspanning, die het Nederlandse volk als geheel zich getroost voor de opbouw van eenheden deelnemen aan intcrgealliecrde I zijn defensie, niet tevergeefs zijn. De in de Wet voor het Reserve- kens zeven dagen langer kan du- personeel genoemde tijd welke of ficieren en personeel beneden de rang van tweede luitenant moeten opkomen voor herhalingsoefenin gen, is in verschillende gevallen beslist onvoldoende, zegt de Rege ring. voor het bereiken van een voldoende geoefendheid. Het zal dan ook noodzakelijk zijn reservepersoneel, dat is of wordt ingedeeld bij bepaalde, na der aan te wijzen onderdelen van de Landmacht, welke in genoem de jaren zullen moeten deelnemen aan uitgebreide herhalingsoefe ningen. gedurende een langere tijd onder dé wapenen te doen verblij ven. Gunstige resultaten kunnen worden verwacht, indien het be trokken reservepersoneel geduren de de eerstkomende drie jaren ten hoogste 90 dagen in totaal werke lijke dienst verrichten zal. De Dienstplichtwet bepaalt, dat dienstplichtigen ten hoogste 85 da gen voor herhalingsoefeningen on der de wapenen kunnen worden geroepen en dat voor onderofficie ren iedere herhalingsoefening tel- WASHINGTON. President Truman heeft besloten om de West-Duitse kanselier, Adenauer, uit te nodigen deze lente een offi cieel bezoek te brengen aan Ame rika, waarschijnlijk in Mei. Waarschijnlijk wordt binnenkort een formele uitnodiging verzon den, mits het „vredescontract" de volgende maand geparafeerd zal zijn, hetgeen verwacht wordt. Het bezoek van Adenauer zal het eerst zijn van een Duitse kan selier sedert het einde van de oor log. De druiven zijn zuur in Moskou MOSKOU De Russische pers ziet in het aanbieden van een caril lon door ons volk aan dat van de Verenigde Staten, uit dankbaarheid voor de na de oorlog verleende hulp. een „kapitalistische machinatie". Slechts de grote kapitalistische maatschappijen hebben van de Mar shall-hulp genoten, aldus de Praw- da. maar aan het gewone volk heeft deze hulp „ellende cn ongeluk" ge bracht. De Prawda betoogt dan ver der. dat de klokkencampagne ten doel heeft de aandacht van ons volk af te leiden van de werkelijke aard der Amerikaanse hulp. die ..in feite de ondergang van Nederland bewerkstelligt." Maar, zo besluit het Russische blad, het Nederlandse volk laat zich door een dergelijke propaganda niet om de tuin leiden. Natuurlijk wordt het feit. dat ons gehele volk aan het geschenk heeft bijgedragen, verzwegen, want dit past nu eenmaal niet in het Russi sche betoog. ren dan voor de andere dienst plichtigen. Voor deze laatsten zal het ge stelde maximum van 85 dagen niet behoeven te worden overschreden, doch de zeven dagen extra voor onderofficieren moeten worden opgevoerd tot ten hoogste achttien. Hierbij zal een totale extra-duur van 36 dagen niet worden over schreden. Dit betekent, dat door de onderhavige wijziging de her halingsoefeningen voor dienst plichtige onderofficieren in totaal hoogstens met 22 dagen worden verlengd. Herhalingsoefeningen luchtmacht DEN HAAG In 1952 zullen dienstplichtigen van onderdelen van de militaire luchtvaart voor herha lingsoefeningen worden opgeroepen. De opkomstdatum voor soldaten en korporaals varieert van 50 dagen (commando tactische luchtstrijd krachten) tot 12 dagen (lucht- machtsbewakingscorps) TIENTALLEN kubieke meters water wierp een V-l omhoog, die Donderdagmiddag in het Brase- mermeer door dc Marine-mijn- opruimingsdienst tot ontploffing werd gebracht. Het oorlogsmon ster was bestemd voor Antwer pen of Londen, maar bereikte ge lukkig nooit zijn doel. Nu is het geheel onschadelijk. ACHESON WAARSCHUWT CONGRES HarrimanVan program voor hulp aan buitenland kan geen dollar af WASHINGTON. „De landen van West-Europa hebben de uiterste grens bereikt van hun vermogen om nieuwe strijdkrachten op de been te brengen. Als die grens overschreden wordt komt dc veiligheid van Europa en daarmede van dc Verenigde Staten in gevaar". Met die woorden ver dedigde minister Acheson de West-Europcse landen tegen de beschuldi gingen van het Amerikaanse Congres dat zy niet hun volle aandeel geven bij het opbouwen van de defensie tegen communistische agressie. Acheson en andere Amerikaanse leiders pleitten krachtig voor het nieuwe program van president Truman voor steun aan het buitenland. De president heeft hiervoor aan het Congres 7.9 milliard dollar gevraagd. Verlaging van die hulp. waarschuwde Acheson, betekent „dc onmiddellijke vernielende uit werking van een ondermijnen van de gehele economie van de NATO- Ianden op een kritiek ogenblik van hun bewapening". 1 1 1 i i Harriman. de directeur van de MSA die vóór Acheson het woord Nederlandse boter voor US A-troepen in Duitsland DEN HAAG In het tweede kwartaal van dit jaar zal Neder land 680 ton in aluminium folie verpakte roomboter aan het Ame rikaanse leger in Duitsland leveren. Ons land is hiertoe in staat, omdat grote delen van onze veegebieden thans vrij van tuberculose zijn. Tot dusverre werd dc boterleverantie door Denemarken verricht. Bij Ringers 45 man overtollig (Van onze correspondent) ALKMAAR De directie van de Rmgers-chocoladefabrick heeft 45 leden van haar personeel ver zocht naar een andere werkkring uit te zien. De directie stelt ook zelf pogingen in het werk het over tollige personeel naar andere be drijven over te hevelen. Wanneer deze pogingen geen succes opleve ren. is de kans groot, dat die 45 man na Pasen zullen worden ont slagen. PTT wil specialisatie aan loketten opheffen (Eigen bericht) DEN HAAG. Op het post kantoor te Baarn neemt de P.T.T. op het ogenblik proeven om te komen tot verkorting var de wachttijden aan de loketten. Deze proeven zullen voortgezet worden op het postkantoor te Hilversum en daarna op een nog groter kan toor. Jn Baarn tracht men de wacht tijden te bekorten door de specia lisatie der loketten op te heffen, zodat het publiek aan elk loket alle handelingen kan verrichten. De P.T.T. verwacht niet, dat de opheffing van de specialisatie' der loketten op de grootste kantoren verlichtend zal werken. Hier zul len de gespecialiseerde loketten waarschijnlijk gehandhaafd wor den. (Van onze correspondent) NEW YORK. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Ver. Na ties, heeft op een persconferentie zijn teleurstelling uitgesproken over het verloop van dc onderhan delingen in Korea. Ondanks de lange duur van de besprekingen in Panmoensjon was. naar hij zei- de. zijn hoop op het totstandkomen van een bestand steeds levend ge bleven, doch nu was hij minder optimistisch geworden. Lie was van mening, dat de communisten, wanneer zij werke lijk vrede wensen, een eerlijke en redelijke poging moeten doen om tot een regeling te komen. De ont wikkeling van de laatste weken heeft bij de secretaris-generaal evenwel de twijfel doen rijzen of de Noord-Koreanen en Chinezen nog wel vrede willen. Tot zover onze correspondent. United Press meldt in dit verband nog, dat de verbondenen niet van plan zijn zelf de gevechten op gro te schaal te hervatten, indien de besprekingen in Panmoensjon zou den mislukken. Men zou er de voorkeur aan geven, het initiatief aan de communisten te laten. sS; y «ff ZO MET AL die mensen op het trottoir, die geïnteresseerd kijken naar wat cr voorbij komt. lijkt het misschien alsof dc Deense regering dc vliegtuigen, die de defensie zullen moeten helpen versterken, laat deelnemen aan een optocht. De verklaring is echter, dat toevallig de kortste weg van dc haven naar 't vlicq- veld door deze Kopenhaagse stra ten voert. Ook hoofdbestuur van Labour laat geschillen onopgelost (Van onze correspondent) LONDEN. Na een lange en naar het schijnt nu cn dan stormachtige vergadering van het hoofdbestuur van de Labourparly, waarin door som mige van de vakvcrenigingsleiders hevig tegen Bevan cn door Bevan hevig tegen hen van leer getrokken werd, is ook aldaar gisteren een uitcriyk compromis bereikt, waarbij het hoofdbestuur ..inet goedkeuring" kennis nam van het besluit van de parlementaire party om weer een reglement van orde in te stellen. Tevens sprak het hoofdbestuur r I „verklaringen in de pers" tegen, als zou er in het bestuur op het laat ste partijcongres in Scarborough over de herbewapening een „com promis" zijn getroffen. Dit is een indirecte berisping van de Bevania- nen, want uit hun koker kwam een paar dagen geleden de stelling, dat Attlee en de zijnen met hun inte grale steun aan het bewapenings program der conservatieven een bij het opstellen van het verkiezings manifest stilzwijgend aangegaan compromis, waardoor i» het mani fest geen cijfer zou worden ge noemd, gebroken zouden hebben. Slapende chauffeur rijdt autobus in ravijn: 38 doden LIMA. Op zeshonderd kilo meter van Lima, de hoofdstad van Peru, heeft zich een ernstig autobusongeluk voorgedaan, waar bij 38 personen om het leven zijn gekomen. De autobus stortte in een ravijn, doordot de bestuurder in slaap was gevallen. Een pas sagier. die het ongeluk zag aan komen, wist bijtijds uit de bus te springen. Nederland krijgt schepen van Russen terug BERLIJN. De Russische autoriteiten hebben de laatste Ne derlandse binnenvaartschepen die sedert het einde van de oorlog in Berlijn waren vastgehouden, vrij gegeven voor terugkeer naar Ne derland. Dit maakte de Neder landse militaire missie in Berlijn Donderdag bekend. Vier en dertig Nederlandse binnenvaartschepen zijn naar Nederland vertrokken. De Russen hadden destijds beweerd dat de schepen moesten worden beschouwd als oorlogsbuit. voerde, waarschuwde de leden van de Congrescommissies voor bui tenlandse zaken, dat een belang rijke beperking van het hulp-pro gramma een „grote zege voor de leiders in het Kremlin" zou zijn. Hij zei, dat meer dan 5 milliard dollar van de voorgestelde gelden bestemd waren voor de opbouw van het leger van 50 divisies on der generaal Eisenhower, dat dit jaar voltooid zou moeten zijn. On geveer 1.8 milliard zou gebruikt worden voor grondstoffen en ma chinerieën ten behoeve van de de fensie van Europa in het alge meen. „Elke poging om dollars te besparen", hield Harriman de commissie voor. „kan de levens van Amerikaanse jongens kosten". Generaal Omar Bradley, voor zitter van de commissie van staf chefs, verklaarde, dat de VS een fout zouden begaan indien zij mili taire uitrusting zouden zenden naar een land, dat zich economisch niet kon handhaven. Griekse Romeo en Julia gescheiden HERAKLION De Griekse Ro- meo-Julia-affaire is thans officieel geëindigd. Het hof van beroep te Heraklion op Kreta heeft de eis van de vader van Tassoela Petra- koghiorghis, dat het huwelijk van zijn dochter met Kosta Kefaloyan- nis ongeldig wordt verklaard, heeft ingewilligd De reactie van Tassoela was: „Dit is het eind van een on gelukkig avontuur. Ik draag Kosta geen wrok toe. Wij waren beiden het slachtoffer van een hersen schim". Kosta zei biter: „Tassoela heeft onze liefde door haar eerzucht ver drongen. De moeilijkheden begon nen, toen zij in Athene wilde gaan wonen". li Indonesië laat in 1952 8000 vreemdelingen toe DJAKARTA Vastgesteld is. dat dit jaar in principe 8000 vreemde lingen Indonesië mogen binnenko men. Dit aantal kan te allen tijde worden veranderd, indien de be langen van het land zulks noodza kelijk maken. Onder de vreemde lingenregeling vallen o.a. de echt genoten en volwassen kinderen van ingezetenen van Indonesië, als deze nooit in het land zijn geweest. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De officier van Justitie mr C. Bruigom, eiste Don derdag levenslange gevangenisstraf tegen de 36-jarige J. K. en diens 73-jarige vader, beiden landbou wers uit Liempde, die in de nacht van 14 Juli 1951 dit vredige Bra bantse dorpje in opschudding brachten door een moord, die zij gezamenlijk pleegden op Johanna Huyboom. de vrouw van de jong ste verdachte. Het „motief" voor deze moord was gierigheid. De familie K. vader, zoon en een oude tante zat er warmpjes in. Haar leefwijze was zó bekrompen en primitief, dat zij in een beschaafde wereld vrijwel niet mogelijk moet wor den geacht. Enige maanden, nadat de 36- jarige J. K. door een advertentie met het slachtoffer in contact ge treden en later in het huwelijk was getreden, ontstond in het ge zin vrees, dat de jonge vrouw te veel geld uit het huis zou „sleu ren". Johanna Huyboom. die uit Velsen afkomstig was, gaf meer geld uit dan tot nog toe bij deze vrekken was voorgekomen. Zij kwam uit een geheel ander milieu, zodat zij een leefwijze aanhield, die bij beschaafden als normaal geldt, doch bij deze primitieven als iets ongehoords werd beschouwd. Toen de jonge vrouw dan ook eens naar het ouderlijk huis ging om dit milieu voor een wijle te ontvluchten besprak de familie K haar „onbehoorlijke" gedrag: dat zij ging zwemmen, van zonneba den hield cn niet altijd 's avonds het rozenhoedje meebad. Erger was echter nog dat zij te veel geld uitgaf. Men kwam tot de conclu sie. dat het gezin in handen van een „roversbende" was gevallen. De wens van het drietal was dan ook, dat Johanna een ongeluk zou krijgen vóór ze terugkwam. Tante Hcnrica fingeerde een diefstal: zij stopte twee guldens in het tasje van Johanna en sug gereerde vader en zoon K., dat Johanna ze had gestolen. Vader en zoon maakten zich daarover zo driftig, dat zij het plan smeedden Johanna door wurging om het le ven te brengen. Toen zij na vier dagen terugkeerde zei de zoon tot Zie verdei pag. 3 WILLEM BEUKELSZOON had dat moeten beleven! Een paar Duitse ingenieurs hebben 'n ma chine geconstrueerd, waarmee het mogelijk is per uur 8000 tot 12000 haringen te kaken volgens dc klassieke methode, die de be roemde Biervlietcr had „uitge vonden". Waarschijnlijk zal als eerste Nederlandse vissersvaar tuig de nieuwe trawler ..Corne lia MariaSch. 135 van de fa. Vrolijk met een dergelijke machine worden uitgerust. Op on ze foto tonen twee vrouwen, hoe de machine werkt. Weinig bewolking Weersverwachting geldig van g Vrijdagavond tot Zaterdag- g avond: g Heldere nacht met op de jg meeste plaatsen zware nacht- - vorst en weinig wind. Morgen U s overdag zonnig en droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Oos- >- telijke tot Zuidelijke wind en - hogere middagtemperaturen. 15 Maart. Zon op 6 u 51 m onr.cr g 18 u 45 m Maan j-> 2.1 u 52 rr _7 onder 7 u 38 m. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Sinds begin 1950 bel 2.1e ongeluk met. Nederlandse straal jager (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Een Me- teor-straaljager van de vlieg basis Leeuwarden is Donder dagmiddag even na drie uur buiten het dorp Bayum, tussen Leeuwarden en Franeker, neer gestort. De piloot, de 23-jarige reserve tweede luitenant H. Stikvoort kwam hierbij om het leven. Dit is, sinds het begin van 1950, het 23ste ongeluk met een Nederlandse straal jager. DEN HAAG. Binnen een uur nadat mevrouw Dumexsch Wintsch Donderdag de uit Mon treal gearriveerde KLM ..Constel lation" had verloten, schonk zij op Schiphol liet leven aan een zoon. Dc geboorte geschiedde in de kou- ringskamer van de barak van de geneeskundige dienst der KLM. Mevrouw Dumexsch was op weg van Montreal, waar zij woont, naar Zürich. haar geboortestad. Dc nieuwe wereldburger Is do eerste die op Schiphol werd ge boren. Hij kreeg de namen Peter Pohumcl. Moeder cn kind maken het goed. Peter is twee maanden te vroeg ter wereld gekomen. Westen reageert: LONDEN. Dc Westelijk© Grote Drie zullen Rusland volgen de week formeel laten weten dat een vicr-mogendhedenconferentie over een Duits vredesverdrag niet kau worden overwogen voor dat de Russen instemmen met vrije verkiezingen voor geheel Duits land. Het Westerse antwoord op Rus- land's jongste voorstellen zal eind van de volgende weck, door de vertegenwoordigers der Grote Drie in Moskou overhandigd worden. Men was het er over eens dat de Russische voorstellen niet bot weg verworpen mochten worden, doch dat aan het Kremlin moest worden verzocht een concreet be wijs te leveren dot het de Russen ernst is met hun wens tot een schikking van de Duitse kwestie te komen. Daarom zal aan Moskou worden verzocht de door de VN ingestelde commissie toe tc staan zowel in Oost- als Wcst-Duitsland: te onderzoeken of dc omstandig heden het houden van vrije ver kiezingen mogelijk maken. Politie in actie na een verhaal, dat veel op Lord Lister leek SLIEDRECHT. Waarschijnlijk had de in Hongarije geboren fabrieks arbeider M. B., momentcel wonende te Slicdrccbt, teveel drie-stuiver» romannetjes gelezen. Zijn hoofd, hierdoor op hol gebracht, had hem een plan doen uitbroeden dal in dc avonturenreeks van Lord Lister geen slecht figuur zou hebben geslagen. Het begon met een telefoontje. Woensdag morgen om 11 uur werd dc heer Kooyman, directeur van de Fa. Kooijman's Constructie Werkplaatsen te Sliedrecht, opgebeld door een man die hem sommeerde 2500.te betalen. en de injectie voor dc dag. Dc ar restant vertelde voorts, dat hij het geld had moeten overhandigen aan twee heren, die in een gele auto op zijn terugkomst zouden wachten. Hoewel de politie direct de ge hele omgeving afzocht was er van een gele auto geen spoor te ont dekken. Waarschijnlijk heeft de man het gehele verhaal gefanta seerd om zich zelf vrij te pleiten. Stations Weers. Wind- toestand richt Oslo 1 bew. 1 stil 1 -5 Berlijn 1 bew. WNW I -3 LondeD recen O 1 4 Parijs onbew. NO 1 Wenen 1 bew. NW I -4 Innsbruck sneeuw ONO 1 -1 Nice 1. bew. NNW 6 Rome bew NO 1 3 Warschau sneeuw NW 1 -3 Amsterdam onbew ZO 1 0 1 De onbekende had eerst een aar dig verhaaltje verteld, dat er op neerkwam dat hij onder dv/ang handelde, als gevolg van een injec tie, die hem door enige misdadi gers in zyn arm was toegebracht. Zijn linkerarm was door deze in jectie verlamd. Als de heer K. nu maar zo goed wilde zijn om het geld te betalen, dan zou hem niets gebeuren. Deed hij dit niet, dan stond hem ook oen verlamming te wachten. De grote onbekende be sloot met de waarschuwing, dat de politie niet in deze zaak gemengd mocht worden daar anders niet voor zijn leven kon worden ingestaan. Het geld zou 's avonds om acht uur door een jongen worden afge haald. Onmiddellijk waarschuwde de heer K. de politie en om acht uur lag een cordon agenten om zijn woning. De loopjongen bleef weg en eerst om negen uur kwam cr leven in de brouwerij. Weer ratel de de telefoon bij de heer K. en wederom was de grote onbekende aan de lijn. Of mijnheer zo goed wilde zijn. het geld maar vóór tien uur op de rijksweg achter een er- kcerspaaltje te deponeren bij de Tolsteeg onder Sliedrecht. Ernstige bedreigingen werden geuit als het niet zou gebeuren. Voorzichtig trok het politiecordon af en direct werd een nieuw plan de campagne opgezet. In de nabijheid van de Tolsteeg stelden de agenten zich weer verdekt op en zij hadden succes. Omstreeks tien uur kwam er een man aan wandelen die bijzonder veel be langstelling had voor de verkeers- paaltjes. Onmiddellijk werd hij in zijn kraag gegrepen. Op het bureau kwam wéér het verhaal van de twee misdadigers Boeren vernielden 2 noodwoningen „Beledigende" journalist vrijgesproken ROERMOND. De heer G. J. Bertels, hoofd-redacteur van het „Dagblad voor Noord-Limburg", is Donderdag door de politierechter vrijgesproken van de beschuldi ging „belediging". In Juni 1951 had hij een artikel in zijn blad geplaatst over een „schandaal te Overloon". Daarin werden twee boeren uit dat dorp als a-sociale- elementen aange merkt, omdat zij hun noodboer- derijen, waarin zij hadden ge woond, met voorhamers totaal on- bewoonhaar hadden gemaakt. Zelf hadden zij nieuwe boerderijen be trokken. Burgemeester Jans kwam ver tellen, dat hij zelf en het woning bureau moeite had gedaan uit In donesië gerepatrieerde gezinnen in de noodwoningen onder te bren gen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1