Elsebeth en Ineke maken wagon-interieurs k De vrouw is a-politiek, zegt men VOORAL VOOR DE VROUW VROUWEN EN TREINEN Welke Margreet zou U clan wel zijn? Nog eens zeventien zijn en plannen maken Houtrust turncentrum met Pinksteren PRACHTBIJTS. CetcbHeuex 5 Engels mannetje Een spoorwegcoupé mag geen salonnetje zijn Belgisch elftal zonder Jef Mermans 20.000 Gymnasten uit binnen- en buitenland naar Den Haag Run op kaartjes Schotl.-Engeland yrijdag 14 Maart 1952 A OH" zegt de mevrouwdie bij ons op visite sit. En is zc nu helemaal alleen?" Ze legt een droeve hand op dikke zusjes ronde kopje en praat „Helemaal geen kindje om mee te spelen „Nou," protesteer ik, U ver geet d'er broertje Maar ze geeft geen antwoord. Niet geheel ten onrechte, want zoontje leidt een wild en uit huizig leven. Dus vertel ik rap, om het verwijt voor te zijn, van de kleuterschool die te ver en bovendien al vol is. Ze knikt argwanend, staat ten slotte op om te gaan. Maar het zaad, dat ze zaaide blijkt de dag daarop een tierige plant. „D'er zijn geen kindjes," piept dikke zusje. „D'er is alleen maar de stoute, vieze Bibi Maar net heeft ze dat gezegd of kijk. net als in de sprookjes, verschijnt daar haar prins voor het raam. Hij draagt een vierkant papieren gezicht met een rode mond en twee zwart omkranste ogen. Dikke zusje gritst haar jasje mee, en holt door de keu kendeur naar buiten. Daar staat een kind, even klein als zij, in een groen jak met een lange broek, met een groen petje op en een mombakkes voor, wellicht een restant van een feest. Ze wisselen nauwelijks een woord maar beginnen prompt sa men te rennen op het stoepje. Dikke zusje mag het papieren ge zicht ook es proberen, totdat het aan glorie verliest en vergeten ligt op het grint, terwijl die twee met stokken strepen trekken in het zand. Ut Is er een uit het hotel", weet de groenteman. „Z'n pa is bii de muziek." Zo moet het wel zijn, want later verschijnt er een beeldschone ma in iets straks van lila. Ze roept het groene kind dat meteen met dikke zusje onze keuken instuift. „Als jij de bal neemt, mag ik de emmer." tatert het. wijfje, „en als jij„What did she say?" (wat zegt ze) vraagt het jochie en bekijkt me met koele. Engelse oogjes. Maar voor ik tracht uit te leggen: „Okay, okay," met het royaal gebaar dat uw van de films wel kennen. Te gelijk stapt hij weg. „Fijn, nou heb je toch een kindje," doe ik liefjes tegen dik ke zusje. Maar zij. met gepaste trots: „Dat is geen kind, dat is cen jongen, dat wordt een (Van een onzer verslag geefsters) HEBT U er wel eens over nagedacht, waarom het altijd vaders zijn, die in de moppenbladen met de speel- goedtrein van hun zoontje over de grond kruipen, terwijl dat arme kind terzijde staat en roept: hè pappie nou ik es? Het zijn nooit moeders, of zusjes of tantes, altijd vaders of wellicht ooms. Mannen dus. Waarmee wij maar willen zeggen, dat men vindt dat treinen bij man nen horen, het is immers iets van de techniek, en op dat punt aangekomen, neemt men aan, houdt de vrouwelijke belang stelling op. En het echte trei nen bouwen laten wij ook gaarne en met overtuiging over aan mannen en daarom trof het ons dubbel, dat wij twee vrouwen ontdekten, die zich sedert anderhalf jaar bij voort during bezinnen over treinen. Niet zozeer wat de technische constructie alswel wat de in richting ervan betreft. Het zijn twee binnenhuis-archi tecten Elsebeth van Blerkom en Ineke Boks. die tot voor enkele jaren deden, wat de meeste archi tecten-interieur, zoals zij zich noe men, doen; huizen inrichten. Tot haar door de firma Beynes in Be- erwijk werd gevraagd te adviseren Nederlandse vrouw behoort onder de bevoorrechten onder haar ge- ij wagon-interieurs. Later wendde L' civiliseerde zusteren. Ze mag al 30 jaar meehelpen het land tc be- trein mag geen „salonnetje" zijn Die mag van binnen niet leuk of grappig zijn, maar jarijdend. Een trein heeft de vorm van een tube, en daarin moet het interieur zich aanpassen Geen boerenbontjes langs de ra men dus, of andere knusse vrou welijke dingen. Wel bij huisinrich- ten natuurlijk, maar niet bij trei nen. Een industrial designer is on persoonlijk in zijn vormgeving en dat is in tegenstelling tot de eigen schappen. die een vrouw juist als binnenhuis-architecte ontwikkelt, de persoonlijke smaak. Het was dus een zoeken en tasten met die trei nen Niet alleen voor de vrouwelijke binnenhuisarchitecten, maar ook voor de technici van Beynes en Werkspoor De dames zijn er al lang achter, dat treinen inrichten voor 90 procent bestaat uit samen werking en overeenstemming met de ingenieurs. Het is zeker niet zo, dat als de wagen klaar is, dc in dustrial designers binnenkomen en aan de inrichting beginnen. ,.U moet dat als een teamwerk zien, van den beginne af. Wij beginnen al veel vroeger met onze ontwerpen en wederzijds leren wij veel van elkaar, de ingenieurs en wij. Wij ontwerpen steeds minder dingen, die niet uitvoerbaar zijn door de techniek, en zij houden bij de tech niek weer rekening met de aesthe- thische eisen, die wij stellen. 1.ankhof 300 14 59 21.42 Barzilay 187 14 36 13.55 De Kleine 300 13 76 23.07 Hiemstra 137 13 48 12.07 Jansen 300 19 55 55.78 Bakker 208 19 69 10.94 Wcssels 300 33 70 9.09 Heuts 241 33 38 7.30 Hiemstra 300 19 62 15 78 Jansen 276 19 38 1452 Wcssels 300 19 93 15 78 Barzilay 207 19 66 10.89 Dc Kleine 300 10 119 30.00 Heuts 32 10 9 320 Lankhof 300 15 59 20.00 Bakker 146 15 56 9.73 Na de eerste dag (en twee ronden) luidt de stand: 1. De Kleine 4 600 119 26 09 2. Lankhof 4 600 59 20.69 3. Wessels 4 600 93 11.54 4. Jansen 2 567 55 15.16 5. Hiemstra 2 457 62 14.28 6. Barzilay 0 394 66 11.94 7. Bakker 0 354 69 10.41 8. Heuts 0 273 38 6.35 En zij vertellen graag en veel over de treinen voor Argentinië, die Werkspoor nu bouwt, eerste en tweede klasse wagons, pullmans, barrijtuigen, slaapwagens. Treinen voor Argentinië moeten aan heel andere eisen voldoen dan die ons land. Zc zijn aan groter slijta ge onderhevig en zo moest worden gezocht naar materialen, die tegen een stootje konden. Bovendien stuift er daar altijd zand naar binnen cn ook daar moest rekening mee wor den gehouden. In de tweede klasse rijtuigen (in Argentinië derde) komt helemaal geen hout voor. ..Per slot is het staalbouw", zeggen de archi tecten „en dan hoort er van binnen ook geen hout meer tc zijn, dat hoort niet bij elkaar". De banken krijgen kunstleer Ne derland maakt het beste kunstleer dat er is! de vloeren worden van linoleum en rubber. bij wagon-i ook Werkspoor zich tot de dames om adviezen over de inrichting der treinen, welke dit bedrijf bouwt voor Argentinië. Zo komt het dat Elsebeth van Blerkom en Ineke Boks, zich de laatste jaren figuurlijk gesproken op treinen geworpen hebben cn al denkende en ontwerpende daar heel speciale ideëen over hebben gekregen. Men noemt hen bij de bedrijven „industrial designers", industrieële ontwerpsters, een nog weinig uitgeoefend beroep in ons land. Waaraan, vroegen wij aan Else beth van Blerkom cn Ineke Boks, moet volgens U het interieur van een trein voldoen? Zij hebben na enig nadenken geen moeite om daar antwoord op te geven, want daar dachten ze al anderhalf jaar over. Elsebeth van Blerkom zegt: „Het interieur moet „rijdend" zi)n, niet met ornamenten, het moet het wezen van een trein heb ben. snel.... Sommigen mensen menen dat het in een trein moet BTBEB I zijn als in de huiskamer. Mis, een jaar meehelpen het sturen. Niet dat z(j zich hier erg van bewust is of er veel gebruik van maakt. De vrouw is a-politiek zegt men. Dat wil dus zeggen, dat zij er geen gevoel voor heeft. Nog erger luidt de mening, dat de vrouw een aversie tegen de politiek heeft, dus een afkeer. Hoe het ook zij „de vrouw", dus de uitzonderingen daar gelaten, doet niet aan politiek. Het stemmen is dan ook voor haar een moeten. Gewichtig, want als je het niet doet krijg je een boete, drib belt zij even tussen dc boodschap pen door het stemlokaal binnen. Thuis heeft manlief precies ver teld, wat en hoe. Je neemt dat rooie potlood en daarmee kleur je het bovenste hokje van de lijst zoveel. Deze lijstaanvoerder is na tuurlijk een man. Er staat ook wel een enkele vrouw op de kiezers lijst, maar de meeste mannen vin den dat niet belangrijk. En de vrouw heeft er geen weet van en geen voorkeur. Ongetwijfeld is het heel begrijpelijk cn rechtvaardig, dat de lijstaanvoerder en dc mees te candidaten mannen zijn. Al heb- NIEMAND ontkomt op een gegeven ogenblik aan de hartgrondige wens om eens zo niet anders te zijn, dan toch anders te lijken. Iedereen zit op zijn tijd voor een spiegel en denkt: Als ik m'n haar nou eens zó deed, ran gezicht nou eens zus zette, is dat wat? Iedere vrouw die niet van uiterlijk en ijdelheid ontbloot is vermeit zich wel eens in de voorstelling hoe zij er op een flatteus schilderij, een retoucheerde foto, een uitgebalan ceerde film-opname uit zou zien. En allemaal zouden we wel eens willen weten wat een aantal verschillende mensen nu eigenlijk van ons zouden vinden, als zij om een persoonsbeschrijving werden gevraagd. Stel dat U Margreet heet en dertig jaar oud bent. Uw paspoort zegt dan van U dat uw gelaats- vorm ovaal is, de kleur van uw ogen grijs, uw haar blond. Bij zondere kentekenen hebt U niet. Dat is al mis, op de kentekenen na, want volgens Uzelf is uw gezicht rond, zijn uw ogen groen cn uw haar bruin. Maar goed. dit is pas het begin. Stel U voor dat vijf romanschrijvers U nu een ogenblik te zien kregen en U dan een historie mochten ver werken. Dan schrijf, de eerste: „Mar greet kwam de kamer binnen, en Jan zag een jonge vrouw in de bloei van haar jeugd. Er was van haar niet veel anders te zeggen dan dat zij gezond en goed vei- zorgd was. Haar frisse glimlach aam hem in". De tweede: „Tussen de vijf vrouwen op het terras viel zij hem dadelijk op. Ze was jong, raaar niet tc jong, en ze leunde raet de iets-bestudeerde noncha- lance van een vrouw die zich sinds haar jeugd aantrekkelijk weet, in haar stoel. De zon glansde over haar rossig bruine haar, en haar stem verraste hem met zijn diepe, wat hese timbre". De derde (een vrouw): „Vrou wen, dacht ze, kijk Margreet nu. Ze ziet er niet eens zo gek uit, raaar wat mankeert er aan haai? Ze heeft ean regelmatig gez:cht, aardige ogen. een nette neus, er. een behoorlijk figuur, en toch Saat er zo weinig van haar uit. Als ze nu eens een andere jurk aan had, een andere poeder, een andere lippenstift gebruikte Nou ja, het doet er niet veel toe. heeft het niet De vierde: „Hij vond dat ze ouder geworden was en het stelde hem teleur. Ze had nog dezelfde ««rlijke grijze ogen, dezelfde mak- olijke manier van bewegen, maar er was iets bijgekomen, of iets a/gegaan, misschien allebei, hij Onde haar niet meer. Maar toen ?e in de schemering naar huis '«pen zag hij haar profiel, ver bouwd als tien jaar geleden. Het voorhoofd dat soepel naar de haargrens boog, de wenkbrauwen I in een rechte lijn boven de don- kerbewimperde ogen. Zij zag haar neus, che kort en recht, niet eigenwijs en niet verlegen was, de lippen, die van gevoel en humor getuigden en dc lijn van hals en kin. En hij wilde haar weer op nieuw leren kennen". De vijfde: „Een vrouw waarvan er dertien in het dozijn van de vrouwen van cht land kunnen. Lang, slank, blond haar. grijze ogen, goede teint, meer niet. Of het moest dan zijn dat ze ver standig uit haar ogen kijkt, cn ergens anders zou kunnen aarden, zonder sentimentaliteit. En daar zou ze dan in een paar jaar zo worden als dertien in het dozijn vrouwen van dat land. Of niet?" ben wij in Nederland dan ook naar het aantal inwoners een vrouwelijke meerderheid. Voeren de mannen ook niet het woord de bijeenkomsten, voor propaganda en partijdoelen? De hierin naar voren komende vrouwen kan men op de vingers aftellen. Vrouwen hebben het altijd te druk voor zul ke saaie, nutteloze, oninteressante kletskouserij. Zijn er dan helemaal geen strijdvaardigen onder de vrouwen of vinden zij onze ge meenschap volmaakt? O, zeker, de vrouw is als het er op aankomt fanatieker en vechtlustiger dan de man. Zij moet dan echter emotio neel door de zaak zijn gegrepen zonder bedenkingen, in staat dc grootste opofferingen, zal zij recht op haar doel af gaan. De politiek echter kent bijna geen rechte weg naar het doel en kan het zeker niet stellen zonder be denkingen. De politiek is een typisch verstandswerk, waar het gevoel het altijd af moet leggen tegen de rede. Wordt de vrouw toch geestdriffig en stelt zij zich fel en onverzettelijk achter een leuze, dan gebeurt dit meestal uit domheid Eenzijdig voorgelicht cn opgewarmd met schijnargumenten. spant dc man haar voor „zijn" wagentje. Dat wagentje houdt dan meestal heel andere dingen in, dan waarvoor de vrouw denkt te strijden. De meeste vrouwen zijn echter te verstandig zich zelf voor de gek te houden. Zij weet er niets van. Het interesseert haar niet. Dus bemoeit zij er zich niet meer mee. dan strikt noodzakelijk is. Wat bij de meesten betekent, dat haar po litieke leven zich beperkt tot het stembiljet invullen naar voorschrift van de echtgenoot. Toch leeft er in de vrouw een sterke eritiek op onze samenleving. Zelfs de minst ont wikkelde kan U er direct een aan tal opnoemen: de duurte, de wo ningnood, de „ouwe dag". het „dooicn-fonds". gebitsverzorging, de Russen, de kinderen op straat, de goddeloze jeugd. Iedere vrouw tot de meest ont wikkelde weet. dat zij die vraag stukken op de manier van de man zeker niet in staat is aan te pak ken. En haar conclusie is, dan maar niet. Toch houdt deze vrouwen meerderheid een ontzaglijke poten tiële onontwikkelde kracht in. Zij zal zich moeten ontwikkelen om zelf vorm te geven aan eigen mo gelijkheden. Biljartkampioenschap 2e kl. klein 38/2 SCHAGEN. nool om het tweede klasse uitslagen van In Schagen Is het tour- nationaal kampioenschap klein biljart begonnen. De de eerste dag waren: (Advertentie l.M.) Moeder voetbal ook mee. „Goal" zei Pa. Het 2e Goalalbum Is er. wéér samengesteld door Leo Pagano. de bekende radio-reporter. Het ls al even boeiend cn interessant als het eerste met een schat van gegevens over alle vooraanstaan de Nederlandse voetbalclubs. Dc honderden foto's zijn ver krijgbaar op dc bons dlc worden verpakt bij: Condor huishoud zeep. 1. 2. 3. zelfwerkend was middel. Carlton Old Lavender toiletzeep, Relnal schuurpoeder, Glorine bleekwater en Snel alka. livrU wasmiddel, dc bekende was- en reinigingsmiddelen, die in elk gezin worden gebruikt. Aan dc uitgave ls een grote voct- balprijsvraag verbonden, waar voor o.a. 100 voetballen cn 100 paar voetbalschoenen worden uitgeloofd, vóór 1 April a s. Alle inlichtingen z(jn te krijgen bij Uw kruldenir of drogist of bij de N.V. Zeepfabrieken v/h de Haas A- van Brero, a(d. Goal In Apeldoorn. Moeder voetbalt nu ook met haar jongens mee en helpt ze bij het sparen van dc bonnen. Impressies van een Simpele Ziel ZOU ik nog weer eens zeventien willen zijn? Ja, als ik dan wist wat ik nu weet." Zo redeneeit iedereen ongeveer Maar wat is daar nu voor aardigheid aan: een bakvis, die weet waar Abraham de mosterd haalt! Nee, zeventien zijn en weer dezelfde stomme fouten makenbijna niemand wil dat. Wéér al die volwassenen tegenover je, die allerlei Dingen Zeggen: „Je moet toch iets leren, voor geval je niet trouwt!" (Dat zeggen de vaders). „Kind. de wereld staat voor je open, met jouw figuur!" (Dat zeggen de visite-dames). „Jullie bouwt de toekomstige wereld; besef je de verantwoordelijkheid?" (Dat zeggen de leraren). „Als je maar een zuiver hartje bewaart." (Dat zeggen de tantes). En dan weer schuldgevoel te hebben om de moeilijkheden thuis, en huil buien te hebben om moeilijkheden die je niet kent, en die ergens binnen in je aan het hannesen zijn. Neen, het heeft grote bezwaren, het zeventien zijn. Het enige grote voordeel is: De tijd, die je voor je hebt om alles goed te maken, is eindeloos en eeuwig. Tot nog toe was het leven een vervelende documentaire; nu wordt het een echte film, een grandioze speelfilm. Eén? Nee. hon derd films! En zelf heb je de re gie, zelf schrijf je het scenario, zelf speel je alle hoofdrollen en je kiest zelf de medespelers. Wat een moge lijkheden zijn er; en de ene sluit de andere niet uit, dat is zo heerlijk als je zeventien bent. Je kunt met zoooóveel mannen huwen.Met een kampioen bok ser of met een dichter of met een president van de United States. Je kunt een schatrijk oesterkweker trouwen en met een dure raspeki nees onder je arm naar bridge- parties gaan Maar een doodarme schilder is ook niet te versmaden: fijn de stille heldin zijn in zijn leven op een zoldertje en dan zeg gen: jongen ik geloof toch in je. en er met borduren bij slecht licht iets bijverdienen En je zult nog eens een groot staatsman huwen en hem dagelijks zacht maar dringend raad geven, zo. dat de wereld ineens Goed wordt. En trouwens, vóór dat ge- huw zijn er nog zoveel prachtige rollen in je eentje! Cabarettièrc. met een wereldberoemde hartvcr- overende song. stampvolle zalen, ra dio, televisie, handtekeningen zet ten in solistenkamers, interviews, bloemen en minnaars.... Of, net zo romantisch, verpleeg ster. zo eentje, die alleen maar een koele hand hoeft te leggen op een gemarteld voorhoofd cn weg is het gemartelde voorhoofd. Privé-secretaresse, heerlijk zake lijk met een bril en een overhemd- bloes, cn ook wereldreizigster en dan maar op een ezeltje doot- Thi bet jakkeren Al die rollen kun je nog spelen als je zeventien bent en op een of andere manier kan he1 allemaal tegelijk; je twijfelt er niet aan, of dat zal allemaal nog wel eens gebeuren. Pas veel later ontdek je op een goeie dag plotseling dat het maar één film is. waarin je speelt. En zelf de regie voeren? Geen sprake van en het scenario zou ie zelf nooit zo verzonnen hebben De me despelers heb je niet gekozen die zijn er maar vanzelf ingerold en sommigen doen het bar slecht Je hebt nog wel altijd zelf de hoofdrol, maar de tekst die je snreekt komt altijd weer neer oo: ..Wat zullen we vandaag 's eten?" en: ..Laat dat. Jan!" en: De stome rij is weer niet geweest!" Het is nu niet bepaald een slechte film. maar zo rommelig, het ziet er naar uit. dat het eind wat triest is. En wie zich dat realiseert, zou toch wel weer eens zeventien willen zijn. Robinson's titel was niet in gevaar SAN FRANCISCO. Sugar Ray Robinson heeft Donderdag avond met succes zijn wereldtitel middengewicht tegen Carl Bobo Olson uit Honoloeloe verdedigd. De kampioen was weliswaar favo riet, doch had geen gemakkelijke tegenstander. Olson's bewonde raars gaven luid hun afkeuring te kennen, toen de beslissing van de scheidsrechter en twee juryleden werd bekend gemaakt, hoewel de uitspraak unaniem was. Robinson stond voor op punten en er was geen twijfel mogelijk aan zijn superioriteit. Er kwamen in de wedstrijd geen knockdowns voor, de wedstrijd werd bijgewoond door ongeveer 11.000 personen. BRUSSEL. Het Belgisch voet balelftal, dat 23 Maart te Wenen tegen Oostenrijk in het veld komt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht): ach ter: Diricx (Union St. Gilloise) en Schroyens (Beerschot); midden: Van Kerkhoven (Daring). Carré (F.C. Luik) en Maertens (Antwerp); voor: Van Steen (Anderlecht). Bensch (Beringen), Henri Coppens (Beer schot), Anoul (F.C. Luik) en Lem- berechts (F.C. Mechelen).. Reserves: Scghers (la Gantoise), Saeren (F.C. Luik), Mees (Ant werp) en Van der Auv.era (F.C. Mechelen). Mermans kon wegens een Zon dag opgelopen blessure niet wor den opgesteld. Men vreest, dat de middenvoor van Anderlecht ook 6 April, wanneer tc Antwerpen de wedstrijd BelgiëNederland wordt gespeeld, nog niet hersteld zal zijn. Arsenal wint weer LONDEN. Voor de eerste di visie van de Engelse league werd gespeeld: ArsenalCharlton Athle tic. Arsenal won met 21. In totaal zullen zeven Neder landers deelnemen aan de klas sieke wegwedstrijd MilaanSan Remo, die Woensdag 19 Maart wordt gehouden. Behalve Van Est, Wagtmans en Peters zijn ook Faanhof, Dekkers, Voorting cn Van Breenen voor deze wedstrijd ingeschreven. (Van onze sportredacteur) DEN HAAG. Het ziet er wel naar uit dat het sportgebeuren ln do Residentie dit jaar met Pinksteren zal worden beheerst door het 30c turn- bondsfeest van het K.N.G.V., dat Zaterdag 31 Mei, Zondag 1 en Maandag 2 Juni geheel Houtrust, d.w.z. beide Houtrusthallen cn het H.B.S.-terreln in beslag zal nemen met niet minder dan 20.000 gymnasten, die uit allo hoeken van ons land, maar ook van ver daarbuiten naar dit centrale punt zullen komen om het vierjaarlijkse massale turnappcl tc houden. Den Haag heeft hiermede een zeer belangrijke taak op de schouders genomen, welke, zoals begrijpelijk, niet erg gemakkelijk tot een goed einde te brengen is. Het organisatiecomité beeft dan ook lange lijd weinig of niets van zich laten horen, doch binnenskamers zeer hard aan de uitgebreide voorberei dingen gewerkt. Gisteren heeft het dan de eerste mededelingen kunnen verstrekken, welke uiteraard nog lang niet volledig zijn, want de inschrij ving voor bet bondsfeest sluit pas 10 April en de voorbereiding is nog in volle gang. Men rekent er echter op dat acht landen zullen zijn ver tegenwoordigd. KNGV viert 30e Bondsfeest Voor het eerst in do geschiedenis van het K N G.V. zal tevens een landenwedstnjd tegen Saarland wor den gehouden, n.l. op le Pinkster dag in de Houtrusthal. Voorts wor den de evenwichtsbalk voor dames cn de lange mat voor heren als nieuwe attributen speciaal in de belangstelling geplaatst. Het wed strijdelement zal bij dit bondsfeest niet overheersen, doch de hoofd zaak is de drang van allen hun kunnen te tonen. Om priizen gaat het dan ook niet. Alle deelnemende verenigingen krijgen als beloning voor hun komst een simpel lint met opdruk, dat aan het vaandel kan worden bevestigd als herinnering aan dit turngebeuren in Den Haag. Reeds Vrijdagavond 30 Mei wordt het feest geopend met de aankomst van het Bondsvaandel, dat officieel aan het Haagse gemeentebestuur in de Raadzaal aan de Javastraat zal worden aangeboden. De traditie wil dat dit vaandel de volgende vier jaar in de Hofstad zal blijven. Het programma voor de volgende da- geji is pas voorlopig in elkaar ge zet. Wel staat vast, dat Zaterdags in de Houtrusthal een gala-avond zal worden gegeven, waarop de beste stof van binnen- en buiten landers zal worden gedemonstreerd. Op de drie dagen wordt van 's mor gens 8 uur tot 's avonds laat door de vele groepen van aspiranton, van dames cn heren aan de meest uit eenlopende stof gewerkt. Zelfs de veteranen blijven niet achter en zullen hun steentje bijdragen. Op het H.B.S.-terrein zullen massale demonstraties worden gegeven van 1800 dames en heren in totaal. Behalve de uitvoeringen op Hout- rust zullen de turners de inwoners van Den Haag blijk geven van hun tegenwoordigheid door drie optoch ten. nl. de eerste op Vrijdagavond, een grote mars van aspiranten op Zaterdag en een derde optocht op 2e Pinksterdag. De gang van beide laatste optochten zal worden opge luisterd met 25 muziekkorpsen en drumbands. Het hoogtepunt van het bonds feest ligt op Tweede Pinksterdag met de officiële bondsuitvocring, welke o.m. inhoudt algemene vrije oefening der heren, algemene knots- oefening der dames, vaandeldéfiló en uitreiking der linten. Het K.N.G.V. wil met dit inter nationale turnfestijn opnieuw tot uiting brengen dat de gymnastlek- beoefening aan alle sporten ten grondslag ligt, in welke zekerheid men wordt versterkt door het feit, dat het Gymnastiek verbond nog al tijd tot de grootste sportbonden van Nederland Schoort. (Advertentie I. Nl.) GLASGOW. Bereden politie, met stokken gewapend, heeft de grootste moeite gehad om een me nigte van 20.000 joelende en drin gende personen in bedwang tc hou den die aan de kassa van Hampden Park kaartjes wilden kopen voor do wedstrijd SchotlandEngeland op Zaterdag 5 April. Een queue van twee kilometer lang had gedurende vele uren rus tig gewacht, maar toon het tijdstip van de opening der loketten nader de, werd de volgorde verbroken. Hoewel dc politie versterkingen liet aanrukken uit alle posten in de stad, kon ze niet verhinderen dat dc loketten bestormd werden. Ze wist dc straat op een gegeven mo ment af te sluiten, maar het cor don werd verbroken en andermaal volgde een wilde ren naar dc kaar- fcnbureau's, waarbij sommigen on der de voet raakten. Twee mannen werden gearresteerd cn later be boet omdat ze de menigte hadden opgehitst. De wedstrijd SchotlandEngeland is altijd dc clou van het seizoen en tal van mannen en vrouwen hadden 24 uur geposteerd in de hoop een kaartje machtig te kunnen worden. ALMELO. Over de „Twentse Rijwielvierdaagse" (trajecten van 65 en 125 km. door het mooie Twente), die van 22 t/m 25 Juli worden gehouden, verstrekt VW Almelo inlichtingen. (Tel. 2000). door Robert Nathan 10 „Mary", zei Sweeny, en nam zijn pijp uit zijn mond. „Jawel", antwoordde ze. „Ze schrijven m de krant dat er in het Westen al sneeuw is". Hij tuurde in de kop van zijn pijp, om te zien hoe ver de as was. ,,'t Zal tijd zijn om m'n laarzen te voor schijn te halen". Juffrouw Sweeny zuchtte. „Ik kan 't haast niet geloven, dat 't winter vtordt". zei ze. „'t Is zulk mooi helder weer. Je hebt van het jaar v/at dikke wollen hemden nodig, Michael De oude zijn op Als ik tijd had zou ik ze misschien nog wat kunnen verstellen, dat ze nog wat langer mee konden. Ik kan je zeggen dat ik met de armen te doen heb. met de winter voor de deur. Wat zeggen ze nog meer?" Sweeny las langzaam: ..De weer- autoriteiten voorspelleu een koude winter. Er zijn zwermen ganzen gesignaleerd die over Carolina naar het Zuiden vlogen. In Kansas maar", zei zc, „lees me 's wat vro- lijkers voor". „D'r is niks vrolijkers". zei Swee ny. „Dan maar het kerknieuws zei juffrouw Sweeny. Sweeny sloeg de godsdienst rubriek op. „Hier staat," merkte hij na enige ogenblikken op, „Dat de Methodistische Raad van Bisschop pen heeft voorgesteld om 50.000 dol lars in te zamelen voor de Metho distenmissie in China". „Dat God het hun mag vergeven zei juffrouw Sweeny". „Is er niets over de katholieken?" I „Nee," zei Sweeny. Zijn oog viel i op ander nieuws beneden op de pa- 1 gina. „Maar hier is wat over de Prins van Wales", zei hij. „Hij is tot admiraal benoemd. „Mellon feli- citeert de Prins", staat er. Mellon is onze gezant in Engeland, Mary, een 1 nogal oude man". „En verder?", vroeg Mary. „Lees nog maar wat voor." ,Er zijn alleen nog maar moor den". zei Sweeny. Sweeny las de moorden voor. Hu las 't vervolgverhaal, een stuk over het toneel, de kennisgevingen van de departementen, en een recept voor vruchtenpudding. Toen keerde hij terug tot de Methodistische mis sieraad. Dat was wel erg veel geld voor China. Juffrouw Sweeny was 't met hem eens. „En waarvoor, als ik vragen mag", riep ze uit. ,Om de heidenen zwarte onwetendheid te leren. Ik denk wel 's dat God niet weet wat er hier gebeurt, de Hemel vergeve me dat ik 't zeg!" Sweeny sloot zijn ogen. „Ik zou zelf wel wat &e!d kunnen gebrui ken", zei hij, „Ik zou met geld wat kunnen kopen, Mary". En hij deed zijn ogen open. en keek zijn vi-ouw vleiend aan Juffrouw Sweeny zag die blik met verbazing. Zelf kon ze niets bedenken wat ze zou willen kopen, behalve een kanarie. „Je zou een kanarie kunnen kopen", zei ze hem. En ze zuchtte, want ze had altijd een kanarie willen hebben. „Ik zou een viool kunnen kopen," zei Sweeny boud. Zijn vrouw ging rechtop in haar stoel zitten. „Een viool?" riep ze. Nou, ben jij even groots. Sweeny. En wat zou een viool je dan wel kosten, nou je 't er toch over hebt?" Sweeny keek nog eens verlogen in zijn pijp. „Voor dertig dollars zou ik een viool kunnen kopen," zei hij. „Een fijne viool, met strijk stok en al." „Ik zou hem hier kunnen hou den." voegde hij er aan toe. „En er 's avonds op spelen, om te oefe nen." „Maar waar zou ik dertig dollar vandaan moeten halen?" besloot hij droef Sweeny had geen spaarduit. Hij gaf zijn geld elke week aan zijn vrouw, die er de huur en 't eten van betaalde. Eén bankrekening, ciie van haar. was genoeg voor hen tweeën En als er eenmaal geld naar de bank was gebracht, dan kwamen ze zelden op de gedachte om het cr weer van af te halen. En een viool die dertig dollar kostte. Juffrouw Sweeny antwoordde niet Ze kon voor veel minder dan dertig dollar een kanarie kopen met een kooi, en met een steentje waar hij z'n snavel aan kon wet ten. Ze had er vaak over gedacht hoe het zou zijn om 's avonds tnuis te komen in een kamer met een zangvogel. Als ze dan aan de af was was zou ze hem in dc kamer er naast kunnen horen fluiten. Of ze zou hem misschien wel met kooi en al mee in de keuken kunnen nemen. Ze had nog nooit iets voor zich zelf gekocht, nooit iets wat ze echt graag zou hebben, zoals een kana rie. Goede mensen, waar God 't meest van hield, gingen geen din gen voor zichzelf kopen. De geze gende heiligen gaven zelfs dat weg waarvan ze hielden. Maar die had den op 't land geleefd. Sint Pacho- mius had een krokodil als vriend, en de heilige Franciscus had de vo gels. Die vlogen met hem mee, terwijl hij langs de stoffige wegen liep. Ze gingen in de schaduw van de heggen zitten en zongen hun mooiste liederen voor hem. Die nacht lag Sweeny nog lang te luisteren naar de geluiden van de rivier, naar het mistige getoe ter, naar het gedempte lawaai van de straat, de kreten cn stemmen, het zware gerommel van de trei nen die verderop boven de grond kwamen. Zijn hele leven scheen hem verbonden te zijn met die ge luiden Hij dacht dat zijn hart ook een geluid moest maken wilde het niet barsten, een geluid als de stoomboten die elkaar over het vrije water aanriepen. Muziek, als die van Rosenberg, wiens viool bo ven het geraas van auto's en trams uitklonk, zoda4 zijn toonlad ders de mensen voor een ogenblik tot luisteren brachten, de armen en rijken tezamen O, glanzende, onmetelijke droom En Mary naast hem. lag ook wakker en luisterde naar de stem men van de rivier. Zij dacht aan God. Wiens ontzagwekkende, lief derijke aanwezigheid, gebaard en vol erbarmen, door de nacht boven haar bewoog. Kon ze een kanarie voor zichzelf kopen, terwijl ande ren gebrek leden? Hun armoede bezwaarde haar minder dan haar eigen verkwisting. Dertig dollar voor een viool om Michael geluk kig te makenZe voelde een vreemde ontroering in haar hart. 't Was lang geleden dat ze iemand gelukkig had gemaakt Niet sinds ze een meisje was. niet sinds ze jaren geleden hem 't ja-woord had gegeven, 't Verleden was daar in eens duidelijk, simpel cn geurig: ze was jong geweest cn ze had niets verwacht. Meer kreeg ze ook niet, maar het leven was niet slech ter geweest dan ze had verwacht. Ze had een goede man ook al had hij niet veel conversatie. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5