Tignes: strijd tegen modern noodlot VERBORGEN SCHATTEN" „Polynorm heeft kans op buitenlandse opdrachten Candidaat-notaris voerde „eigenaardig beheer Strijd om radiozegel is nog niet beslist ontstaan uit gecompliceerde motieven Critiek GELEZEN—, Eerste kievitsei gevonden Mist in de KVP is opgetrokken ..Meisjes onder de 16 niet naar fabriek" en gewogen Zaterdag 15 Maart 1952 3 Credieten steeds verhoogd om mogelijkheid voor export niet af te snijden DEN HAAG. Uit het antwoord van minister Lleftinck. op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Janssen (K.V.P.) over de door „Poly- norm" geleden verliezen, blijkt dat de Herstelbank aan het bedrijf een crediet heeft verleend van 25.9 millioen. waarvan plra 24.3 millioen komt voor rekening van het Rük. Herhaaldelijk heeft ..Polynorm" om verhoging van crediet moeten verzoeken, voornamelijk omdat begrotin gen en ramingen belangrijk waren overschreden. Aan de verzoeken is steeds voldaan, omdat afwijzing geleid zou hebben tot faillissement of liquidatie, waardoor lopende orders niet zouden kunnen worden afge werkt en zeer reële mogelijkheden tot export zouden worden afgesneden. De laatste maanden is getracht door inkrimping van personeel (er werden meer dan 500 personen ontslagen), gepaard gaande met het werken in minder ploegen en stop zetting van alle activiteiten, welke niet strikt onontbeerlijk zijn te achten, de financiering zo krap mo gelijk te houden. Het is niet juist dat de directie van de Herstelbank steeds tegenstandster is geweest van het project-Polynorm. Wat de omvang van het ver wachte verlies aangaat, kan wor den medegedeeld, dat hiervan in beginsel een belangrijk gedeelte voor rekening van de staat komt. De grootte van deze verliezen is thans niet aan te geven, want zij hangt ten nauwste samen met de toekomst van het bedrijf. Het is duidelijk, dat de vooruitzichten voor Polynorm geheel veranderen, als het lukt om opdrachten van buitenlandse militaire autoriteiten te verwerven. Eén van de mogelijke orders is gebaseerd, op de door de Amerikaanse autoriteiten aan het bedrijf gegeven ontwikkelingsop dracht voor de bouw van een leger- barak. welke korte tijd geleden in Amerika met succes aan een groot aantal proeven is onderworpen. Doch ook al zou men menen, dat voor de bepaling van het verlies van de onderstelling van liquidatie van het Polynorm-bedrijf moet worden uitgegaan, dan is het uiterst moeilijk om een bedrag te noemen. De wijze, waarop de afwikkeling Het Leger hijst de stormlantaarn Onder het motto Het Leger hijst de stormlantaarn zal het Leger des Heils in de komende week zijn nationale voor- jaars-inzameling houden. Kommandant Thykjaer hoopt, dat deze actie het be drag van 200.000,. zal opbrengen. Dit is nodig, wil het Leger des Heils zijn werk op het huidigo peil kunnen hand haven. Het blijkt nog steeds nodig, het pu bliek te verzoeken goed op te letten, of de collectant of collectrlce inderdaad van het Leger ties Heils is. omdat van de goodwill, die deze organisatie geniet, vaak misbruik wordt gemaakt. Soms door personen in uniform, die veel ge lijkenis vertoont met de Leger-uniform. [Voortaan gevangenisstraf voor dronken fietsers „De processen-verbaal wegens het in dronken toestand berijden van fietsen stromen het parket van de Officier van Justitie binnen. Geen zitting van de Politierechter gaat voorbij of wij krijgen hier meerde re gevallen te berechten. De mensen schijnen niet te beseffen, dat zij, wanneer zij „onder invloed" op de fiets verkeren, niet alleen eigen le ven, maar ook dat van anderen be dreigen. Daar moet vérandering in komen door krasse maatregelen. Met mijn collega ben ik overeen gekomen dat voortaan tegen wiel rijders, die onder invloed van sterke drank verkeren, zonder meer on voorwaardelijke gevangenisstraf zal worden geëist, zelfs wanneer het voor de eerste keer is. dat zij met de Justitie in aanraking komen". Aldus do Officier van Justitie in de zitting van de Utrechtse Politie rechter op Vrijdag, bij de behande ling van een dergelijk geval tegen een 59-jarige timmerman, die op 6 Januari in Plantsoen-West te Amersfoort slingerend op een rij wiel werd aangetroffen. En de daad bij het woord voe gend requireerde de Officier tegen deze verdachte één week onvoor waardelijke gevangenisstraf. De Politierechter verklaarde zich volkomen eens met dc opvattingen van de Officier van Justitie en von niste conform. Op gravingen in Maart en Februari De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amers foort heeft in de maanden Februari en Maart de volgende oudheidkun dige opgravingen verricht: Groningen: Dollardgebiedcn. kerk- terreinen in de omgeving van Bel- lingwolde. Overijssel: het stadsonderzoek te Deventer, dat in de herfst van het vorige jaar werd aangevangen, is voortgezet. Gelderland: op voor militaire doeleinden bestemde terreinen in de omgeving van Elspeet worden momenteel verscheidene grafheu vels onderzocht. Het onderzoek van het 4de eeuw- se grafveld in de binnenstad vêj Nijmegen werd voortgezet en is bij na voltooid. Noord-Holland: Te Wieringerwerf kwam een groot schip aan het licht. De opgraving hiervan zal vermoe delijk nog geruime tijd in beslag hemen. Op Maandag 17 Maart zullen op gravingen in de stad Heerlen aan vangen op het terrein bij het stad huis. Op Dinsdag 18 Maart begint een onderzoek van het voormalig kerk- terrein te Oostburg. plaats zou vinden, is immers van overwegende invloed op de liqui datie-opbrengst en daarmede op het verlies SOESTDIJK. Gisteren is het eerste kievitsei, dat Donderdag in de gemeente Ruurlo is gevon den, op paleis Soestdijk aan Ko ningin Juliana aangeboden. Twee jongens. Arend-Jan Stok kink en Bernard Hakken, beiden uit Ruurlo, hebben het ei in een weiland gevonden. De burgemees ter van Ruurlo. H. G. I. baron Van Tuyll van Serooskerken en de twee jongens i'ebben zich vanmor gen naar Soestdijk begeven, waar prinses Marijke het eerste kie vitsei in ontvangst heeft genomen. Voorzitter KAB zegt: AMSTERDAM. De heer A. C. de Bruyn, de voorzitter van de Ka tholieke Arbeiders Beweging, heeft. Vrijdagavond, sprekende voor en kele Amsterdamse afdelingen der KVP. uit de tot stand gekomen overeenstemming met de groep- Steenberghe de conclusie getrok ken. dat er meer helderheid is ge komen nopens elkanders posities, opvattingen en bedoelingen. Dat is winst. Winst is ook, dat de span ning binnen de parlii tot ontlading heeft geleid. De mist schijnt inder daad opgetrokken. Er is weer uit en doorzicht. Het partijbestuur heeft medege deeld, dat de koers van de KVP niet zal worden gewijzigd. M.a.w. in de sociale politiek van dc partii zal geen verandering worden ge bracht. In de onlangs gehouden wetgevende vergadering van de KVP. aldus de heer De Bruyn, is uitgesproken, dat de partij zal blij ven voeren een ..christelijk, voor uitstrevende politiek Prinses Armgard gaat in Diepenheim wonen SOESTDIJK Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernard, zal zich binnenkort definitief in Neder land vestigen. Op medisch advies heeft zij moeten afzien van het huis in Hilversum, dat aanvankelijk als woning was gedacht. De prinses zal zich thans vestigen op het rustiger gelegen kasteeltje „Warmelo" te Diepenheim. thans bewoond door baronesse Van der Borch van Ver- wolde. Nieuw Europees record 100 meter rugslag TROYES. De Fransman Gil bert Bozon is er te Troyes in ge slaagd het Europees record op de 100 meter rugslag te verbeteren, door een tijd van 1 min. 04.3 sec te noteren. Het oude record stond sinds 26 Juli 1949 op naam van zijn landgenoot George Vallerey. Oo die datum liet deze zwemmer te Casablanca 1 min. 04.9 sec. voor zich afdrukken. Prof. Banning pleit voor wettelijk verbod HAARLEM Prof. dr. W. Ban- ning heeft Vrijdagavond, tijdens het jeugdcongres van de P.v.d.A. gepleit voor een wet, die verbiedt dat meis jes jonger dan zestien jaar naar de fabriek gaan. Hij waarschuwde tegen, gelijk hij zei. „een onder burgerlijke intel lectuelen levend romantisch pessi misme. dat de toekomst der ge ïndustrialiseerde maatschappij zo somber mogelijk ziet." Spreker wil de het industrialisme geenszins als een ideaal zien. maar het heeft z i. toch mogelijk gemaakt, dat „de ar beider niet meer is de afgestompte, dodelijk vermoeide proletariër, die na zijn werk tot niets meer in staat was." Altzangeres Pauline de Haan-Manifarges 80 jaar DEN HAAG Dertig jaar gele den sloot dc altzangeres Pauline de HaanManifarges haar schitterende carrière af te Rotterdam in de „Mis- sa Solemnis" van Beethoven. Met Aaltje Noordewier-Reddingius was zij in ons land gedurende lange jaren een van de meest geliefde concert- en oratorium-zangeressen. De kunstenares, die tot het vorig jaar nog als zangpaedagoge werk zaam was, wordt op 4 April 80 jaar. In hoger beroep zwaardere eis icegens manipulaties met vermogen van herder (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Ik ben het volkomen eens met de rechtbank, die des tijds het zware vonnis van vier jaar gevangenisstraf op zjjn plaats achtte. Maar nog meer ben ik het eens met de officier van justitie van die recht bank, die tegen een verdachte met zo'n positie en zo'n morele verdorven heid vijf jaar eiste. Ik vorder hier dan ook vijf jaar gevangenisstraf met aftrek," zo besloot mr Zaayer Vrijdagmiddag voor het Haagse gerechtshof zijn geladen requisitoir tegen de 48-jarige candidaat-notaris E. L. M. P. uit Den Haag, die in hoger beroep terecht stond, verdacht van verduiste ring en valsheid in geschrifte. Verdachte had van een bijna tachtigjarige schaapherder het be heer over diens vermogen gekre gen. Zonder dat hij over dit beheer enige boekhouding bijhield, had hij het vermogen tot een waarde van ongeveer tienduizend gulden op zijn eigen naam laten overschrijven, gebruikmakend van een volledige volmacht, die de schaapherder hem had verstrekt. Zelfs de kudde schapen van de oude man was ten slotte op papier eigendom van P. geworden. Verdachte probeerde zeer rad van tong, duidelijk te maken, dat hij uitsluitend philantropische be doelingen had gehad. Het vermo gen was op ziin naam overgeschre ven, omdat de schaapherder, uit vrees voor dc belastingen, niets op zijn naam wilde hebben staan. Ook de valsheid in geschrifte, hem ten laste gelegd op grond van het feit, dat hij aan een oude dame een huis had verkocht voor een aan merkelijk hoger bedrag, dan in hel contract stond, trachtte hij met een ingewikkelde uitleg weg te praten. De verdedigster, mejuffrouw mr Jacobs, bestreed de ten laste leg ging voornamelijk op juridische gronden. Na raadkamer wees het ge rechtshof het verzoek tot directe invrijheidsstelling af. Het hof zal op Vrijdagmorgen 28 Maart arrest wijzen. (Advertentie I. M.) Vlaardingse ambtenaar in hoger beroep; Eindhovense vrijspaak aanvechtbaar ROTTERDAM. Opnieuw is Vrijdagmiddag de „juridische waterval", zoals de president van de rechtbank te Rotterdam, mr. Ch. J. Enschedé, de radiozegel-kwestie noemde, aan de orde geweest. Nadat de Schicdamsc kantonrechter dc Vlaardinger W. C. Ilogenkamp op 13 Februari veroor deelde tot een boete van zes gulden of een dag hechtenis wegens het feit dat hU ongeldig verklaarde radiozcgels plakte, had diens raadsman hoger beroep aangetekend. Deze zaak is ondertussen uitgegroeid tot een principe-kwestie met als inzet dc al of niet rechtmatige heffing van de radiobclasling door de P.T.T. Tijdens dc behandeling Vrijdagmiddag kwam nog wel tot uiting, dat dc Eindhovense vrijspraak in ccn soortgelijk geval juridisch zeer zwak is. Voor het kantongerecht had de raadsman van de Vlaardinger be toogd. dat in de eerste plaais geen noodzaak aanwezig was geweest voor het nemen van een besluit als dat van 10 October 1945. toen en kele weken voor het weer in wer king treden van de Staten-Generaal de heffing en inning van de radio belasting was geregeld door de mi nister De redactie hiervan was vol gens de mening van mr. Scheer zo danig. dat moest worden gesproken \an een vervanging van het Lon- dense besluit van November 1944, waarin de radiobelasting reeds was aangekondigd. Een Koninklijk Be sluit hierop zou dan ook zeker no dig zijn geweest. De Officier van Justitie, mr. N. van Oosten, hield zich echter bij de mening van de Kantonrechter die z.i. zeer terecht verdachte strafbaar had geoordeeld De motivering van het vonnis door mr. Cos maakte de Officier dan ook tot de zijne. Zeer zeker was volgens hem de regering gerechtigd in October 1945 spoed te betrachten met het wettelijk regelen van de radiobelasting, daar men hieruit belangrijke inkomsten had te putten, Wat betreft het vonnis van het Kantongerecht te Eindhoven, waar bij de hoofdredacteur van een dag blad. die in het geheel geen radio- zegels plakte, werd vrijgesproken, merkte de Officier op dat hier sprake was geweest van een onop lettendheid van de Kantonrechter, wiens vonnis in ieder opzicht aan vechtbaar was. Op vrijwel dezelfde gronden als waarop hij zijn pleidooi voor het Kantongerecht had gebaseerd, voer de mr. Scheer ook nu ziin verdedi ging. Uitspraak Vrijdag 28 April. Het lijk. verleide- zei ik. dat beeld van Tignes te schilderen en het gebeurt natuurlijk hier in Frankrijk Een journalist zorgt nu eenmaal voor goede copie en de reiskosten moeten worden goedgemaakt. Maar het doet de werkelijkheid van Tignes geweld aan. Het verzet is er. onloochenbaar, en het leed van vele tientallen om hun geboorteplaats te verlaten, soms op hoge ouderdom, laat zich begrijpen. Maar desondanks heeft men er zich in het al génieën bij neergelegd te ver trekken. Sommigen verlaten Tignes met enige millioe- nen francs aan schadevergoeding Anderen, die zich verzetten, hebben reeds in stilte al les gepakt Men heeft een speciale delegatie naar Parijs gezonden, die met hulp van twee parlementsleden in dc Nationale Vergadering steun heeft gezocht. Maar oud-burgemees ter Leon Bosh, die deel uitmaakte van dc delegatie, gaf mij gister middag toe, na zijn terugkeer uit Parijs, dat men zich geen illusies maakt. Het gaat meer om de be handeling. zei hij, om e?n betere behandeling. Hij is het type van een Tignard. een stevige, vlotte en ge haaid uitziende man. die de waarde van publiciteit begrijpt en taai is tot het uiterste. „Wat gaat er morgen gebeuren?", vroeg ik. En Bosh antwoordde niet. maar lachte betekenisvol. Ach. zo snel stijgt het water nu ook weer niet, men heeft nog wel een week of wat de tijd, wil dat lachje mis schien wel zeggen. Er zal wat wa ter van de Isère de vallei binnen gelaten worden, om de mensen bang te maken. En in een paar weken is het dorp ohtruimd. Zo zal het gaan. Ja. zo zal het wel gaan, want voor harde maatregelen zal de re gering niet voelen. Men kan na tuurlijk het dorp met geweld eva cueren. Men kan ook de waterlei ding cn de electricitcit afsluiten. Maar dat alles zou dc rebellerende Tignards nog koppiger maken, en de journalisten stof tot sensatie en dramatisch bewogen verhalen ge ven. Neen. men zal officieel aan de datum van 15 Maart vasthouden en Vervolg van pag. 1 De enorme cluwdam. waarvan de sluizen vandaag gesloten zijn en die binnenkort 235 millioen kubieke meter water zal keren. wat water in de vallei laten. Niet te snel. Maar ook niet te langzaam, want tijdverlies zal de staat op een verlies van drie milliard francs ko men te staan. En 's lands financiën kunnen niet veel meer hebben.... Heel de streek van de bekende wintersDortDlaats Val d'Isère tot Bourg St. Maurice toe. op 25 kilo meter afstand van Tignes. wacht met spanning de gebeurtenissen van vandaag af. En niet alleen deze streek. Dc journalisten uit Parijs, uit Amerika en Engeland, uit Zwe den cn Nederland, hebben ervoor gezorgd, dat over de ganse wereld de mensen zich afvragen: wat gaat er 15 Maart in Tignes gebeuren? Hier is dus het antwoord: vandaag zal het water in de vallei oeginnen te lopen en over een paar weken zal het dorp ontruimd zijn. Over een half jaar ligt Tignes onder de waterspiegel cn zal het legende zijn. De stuwdam zal dan 180 meter hoogte hebben en oen der grootste cn modernste van Europa zijn. Er zal een weg over die stuwdam lo pen cn als u over het meer kijkt, zult u nog even aan het dorn op dc bodem der vallei denken Hoe ro mantisch. En in de families der voormalige Tignards zal nog gene ratics lang het verhaal worden ver teld. dat vandaag een beslissende wending zal nemen. Tommy Law ton is nog 12.000 Pond Sterling waard LONDEN. De vermaarde Tom my Lawton. aanvalsleider van Not's County cn vroeger mldvoor van het Nationale Engelse elftal, zal voor taan voor Brentford voetballen. Dc transactie kwam Vrijdagavond tot stand en naar verluidt heeft dc/e transfer Brentford ongeveer 12UÜU pdst. gekost. De thans 34-jarige Lawton heeft in zijn loopbaan aan de verschillen de clubs, waarvoor hij speelde, m totaal 50000 pdst. aan transfer-be dragen gekost. Het contract rnct Brentford werd getekend in een hotel in West-Londen in tegenwojr. digheid van tal van filmoperateurs en persfotografen. Lawton begon zijn voetbalcarrière als amateur bij Burnley Toen hij pas 17 jaar was geworden werd hij voor 6.500 pdst. overgedaan aan Everton, een recordbedrag voor een zo jong speler. Dat was in December 1936. In 1945 ging hij over naar Chel. sca. dat 11.500 pdst. voor hem be taalde. en twee jaar later kocht Notts County hem voor 20.000 pdst. \an de Londense club. Vandaag zal I/rwton de voorhoe de van Brentford aanvoeren in de wedstrijd tegen Swansea. Nog een recordpoging 3 X 100 m wisselslag AMSTERDAM. In het Sport- fondsenbad-Oost te Amsterdam zullen Zondag, 16 Maart, des mid dags te 13.00 uur de zwemmers Halvorsen, Cor Wiering en Dik- staal van de vereniging het IJ een poging doen het Nederlands record 3 X 100 meter wisselslag heren, dat met 3 min. 26,9 sec. op naam staat van de zwemvereniging Aegir, te verbeteren. Zoals reeds gemeld zullen de Aegir-zwemmers Kievit, Van Rooy en Staals een half uur later in Eindhoven trachten het op naam van hun vereniging staande record te verbeteren. Tafeltennisploeg in Frankrijk verslagen CHAUNY Dc Interland tafeltennis- wedstrijd tussen dc heren ploegen van Nederland en Frankrijk, die tc Chauny. ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van dc Franse tafeltcnnisbond werd gespeeld, is in een 4—1 overwin ning voor de Fransen geëindigd. De uitslagen luiden: Collier (Fr) sl. Pelser (Ncd) 21—13- 21—18; 21—16: Ha- guenauer (Fr) sl. Stoop (Ned) 21—13; 21—9- 21—14; Collier sl. Stoop 21—15; 21—17; 21—19: Hagucnaucr sl Pelser 21- 12; 2111: 21—16: Stoop on Pelser sl. Haguenaucr cn Collier 1821; 1121: 21—19; 22—20: 21—14. Gevonden voorwerpen Vulpotlood; Ceintuur; Zakje met inh.: Bouvier; paar glacé damcshandschoe- nen; parapluiehoes; autoped; padvin- dersriem: kip; paar glacé herenhand schoenen: vétul met inh.; vulpotlood: paar glacé herenhandschocncn; paar kinderwanfjes; vulpen: damcsriiwicl; zwarte damesschoen: schakelarmband: hoofddoek: paar wollen handschoenen; schakelarmband; vulpen: halsketting; autoped: parapluie; glacé dameshand schoen:-bril in étui; paar klndcrwantcn: zadeldek: sjaal: autoped: paar glacé herenhandschoencn vulpen: paar wan ten: pak met inh.: paar glacé dames- handschoenen; damesrijwicl: autocrlk; paar wollen handschoenen: zadeldek: springtouw: halsketting: poes: portc- monnaic met inh.: uniform: actetas met inh.; kindetasje: paar glacé herenhand schoenen. huissleutel; autoped: oorbel: paar glacé dameshandschoenen heren rijwiel: damesrijwiel: paar wollen handschoenen. Gevonden in de stadsbus: damestas: baret: paar kinderwantjes: boorlint; oorbel; fluit in étui; corsage. (Van een onzer redacteuren) HET moeten wel gecompli ceerde motieven zijn die sommige mensen er toe bren gen hun leven in de bitterste armoede te slijten, terwijl bij hun dood blijkt dat zij aanzien lijke vermogens hebben beze ten. Ziekelijke gehechtheid aan geld, het onvermogen om zich na een lange periode van slo ven en zwoegen vertrouwd te maken met de gedachte, dat nu de mogelijkheid is gekomen om het leven wat gemakkelijker op te nemen, maar ook afschuw van en angst voor de medemens. Merkwaardig genoeg is het bij na nooit de behoefte om nabe staanden welgesteld achter te laten. Meestal zijn er geen di recte nabestaanden en als zij er zijn wisten zij niets van de verborgen schatten. De verde ling van zo'n erfenis is dan ook gewoonlijk een onontwarbare puzzle. Wat bewoog toch die beide dames te Hengelo, van wie wij dezer da gen belichtten dat zij een vermo gen nalieten aan geld en goederen, terwijl zij tijdens hun leven steun aanvroegen <en kregen) van de dienst van Sociale Zaken, omdat zij het zo arm hadden. En die steun niet eens van het postkantoor haalden. Geregeld komen er zulke won derlijke gevallen aan het licht Zo stierf in de zomer van 1946 Gerrit Top. een bekende figuur in Ede. Eenzaam leefde hij met zijn vrouw Eenzame zonderlingen leefden arm, maar lieten dikwijls grote vermogens na Stientje op zijn oude boerderij aan de Lunterse weg. Hij sprak met niemand en had geen aanloop. Zo lang het dag was stond hij op zijn veertien bunder land en deed met een halfwas knechtje het werk. dat nu twee knechts en een meid de handen vol geeft. Een stugge zwij ger. die nooit geld uitgaf en altijd werkte In het begin van de oorlog trok hij zich met zijn vrouw te rug in een landarbeidershuisje aan de Telefoonweg, waar hij in Juni 1947 stierf. En daar vond in October 1947 de zeventienjarige Gerritje van Donse laar, de dochter van een landar beider. die thans met zijn gezin in het huisje woont, bij de schoon maak in een gat onderin de pro visiekast een trommeltje met 22.000 gulden aan oude bankbiljetten. De oude Gerrit Top had het geheim van de schat, waarvoor hij zijn le ven lang gezwoegd had, zelfs niet aan zijn vrouw toevertrouwd Ook zij was kort voor de vondst dood arm gestorven. Het ergste was. dat de bankbiljetten verlopen waren en niet meer ingeleverd konden wor den. zodat de 48 erfgenamen niets krijgen. „Het Poelierke" Toen in 1948 Franske van de Avoort, die in Tilburg bekend stond als „het poelierke". omdat hij vroe ger kippen hield en met eieren scharrelde, ruim 70 jaar oud een zaam en verlaten stierf, dachten de buren dat hij doodarm was. Maar het poelierke bezat in Tilburg ver scheidene huizen, hij had een aardi ge som op de bank en ook thuis vond men nog heel wat geld. Een van zijn weinige kennissen had hem eens gevraagd, waarom hij zo ar moedig leefde. Grommend had de oude man geantwoord, dat hij ook aan zijn „oude dag" moest denken Hij was zo wantrouwig, dat hij als er iemand hem iets kwam betalen altijd eerst vroeg, oi het geld wel echt was. Al drie jaar lang zoekt men in Nederland. Amerika en Duitsland naar erfgenamen. Het geval in Hulst week af van de gebruikelijke. Hier ontving in October 1950 een politieman onver wacht een legaat van 13.000 van een in afzondering levende, hulp behoevende oude man Het was een blijk van erkentelijkheid voor de hulp die de politie-ambtenaar hem destijds had geboden bij een on derzoek. dat hij bij de man. die ten slotte in een liefdeshuis is over leden. had moeten instellen. Kluizenaar-millionnair De gevallen die men in Amerika kent zijn nog vreemder, omdat het hier vaak om duizelingwekkende vermogens gaat. In October stierf in Kings County Hospital te New York de 84-jarige Harry Chapin Smith, die zijn leven had doorge bracht in een smerig kamertje op Brooklyn, 's nachts in een oude autofauteuil sliep en die door de weinige mensen die van zijn be staan wisten voor straatarm werd gehouden. Dezer dagen ontdekte men bij een fiscaal onderzoek van bank-safes dat hij een erfenis had nagelaten van ongeveer S 400.000. Dertig jaar had hij geleefd als een schooier. Waarom? Er is geen tes tament dat hieromtrent ook maar enige opheldering brengt. Onder deze zonderlingen cn wie weet hoeveel meer er zijn dan waar men van hoort is zelfs een millionnair geweest. In Juni 1947 stierf de oude Oliver Cooper uit Greenwich, Conntijdens een be zoek aan het Amerikaanse Man chester. Pas vijf maanden later ont dekte men dat deze 77-jarige klui zenaar, die zijn leven doorbracht in een eenzaam pensionkamertje, 1.799.526 had bezeten! Maar Cooper was nog niet half zo rijk als miss Mary Bullock Po wers. een vaal vrouwtje, dat meer dan twintig jaar in een hotelkamer tje verblijf hield en in die tijd mis schien in totaal tien mensen heeft gesproken, de dokter, de effectenma kelaar en de kellners die haar eten brachten inbegrepen. In Juli 1943 liet zij een vermogen na van 4.984.683 en geen testament. Eén bezoeker in 30 jaar Onverwachte nalatenschappen van vele tonnen komen herhaaldelijk voor. Dertig jaar lang zijn de luiken van het huis waar Henry Diffany te Newark met zijn blinde vrouw Rosa woonde, niet open geweest. Slechts één man die wat huis werk kwaiji verrichten is in al die tijd binnengelaten. Zelfs de postbode werd geweerd. Zij stier ven in Januari 1949, 85 jaar oud. Overal verspreid in hun verwaar loosde woning vond men in totaal voor bijna een half millioen dollar. En ook hier geen testament. In de New-York Times vinden wij een hele lijst van dergelijke verras singen. Ook elders in de wereld ko men zijnog betrekkelijk vaak voor. Zo werd deze week nog ontdekt, dat te Hobro in Denemarken een 72- jarige boerenarbeider een kapitaal van 135.000 gulden heeft nagelaten. De man was zo zuinig geweest, dat hij al dit geld van zijn loon bijeen heeft kunnen sparen. Hij kocht 's winters nooit kolen. Ten slotte is dit hem noodlottig geworden: hij is aan longonsteking overleden. Zelden komt het geluk Maar nimmer hoort men iets van de teleurstellingen, het verdriet, de misvattingen en de angst, die deze mensen er toe gebracht heeft een leven van armoede te leiden zonder dat het nodig was. Zelden brengen hun trieste vermogens na hun dood het geluk dat zij zichzelf ontzegd hebben. Soms is het geld inmiddels uit de circulatie genomen, of de be lastingen kunnen er rechten opdoen gelden, vaak ook de diensten van Sociale Zorg die ten onrechte ge steund hebben. Vermeende en echte erfgenamen vechten om de vermo gens en bederven zo hun eigen be staan. Triest. T AATST maakte ik, in een ge- zeischap van musici, kennis met een aantrekkelijke jongedame, die zich in het fluitspel had be« kwaamd, maar ons aanvankelijk warm contact verkeerde, wat haar betrofin een soort handgemeen, toen zij begreep, dat dc journalis tiek mijn broodwinning was. De oorzaak dezer betreurenswaardige verandering bleek gelegen in haar galbitter oordeel over de muziek- critiek. Zij achtte deze beledigend en baldadig en zij benijdde de to neelspelers, die haars inziens wèl behoorlijk werden gecritiseerd in dc bladen. Ik betoogde, dat. de ac teurs, op hun beurt, weder afgun stig ziin op de musici aangezien zij de scribenten over muziek, in srhrille tegenstelling tot die over de dramatische kunst, voor ach tenswaardige kenners houden, maar de mooie dame antwoordde, dat ik daarmede ten hoogste de verwerpelijkheid van de dagblad pers nóg steviger aan de schand paal timmerde cn keerde mij haar rug toe. teneinde met ecu vorme loos kcrrltic levendig over de wer ken van Benjamin Britten te be ginnen. Het was geen prettige ervaring. Torn ik even later in ccn klein café zat, hield het gesprek mij nog bezin en ik verzon een zeer pun tig betoog, dat de diepe zin van de daabladcritiek in het algemeen zonnelzlaar bewees. Vervolgens beet ik mij vast in een uitvoerige beschouwing over een film, die een bevriende courantier in zijn avond blad had neergeschreven. „Hoewel etnografisch bekwaam," las ik. „is deze cineast toch té zeer een niet uit eigen bronnen putten de adept van doelbewuster vorm gevers, om ziin werk als positieve bijdrage tot de schat der filmische verworvenheden te kunnen accep teren." Als ik dc krant even neerleg om deze doorwrochte zin wat te laten bezinken, zie ik, dat het vol ge worden is in het kroegje. Eenvou dige lieden komen hier, na een zware dagtaak, de lichte schemer van drie borreltjes kopen en ccn beetje met elkaar praten. De man, die nu binnentreedt, heeft een be kend gezicht. Wie is het ook weer O ja. de chcf-oortier van een gro te bioscoop. Hij gaat naast me staan. „Druk?" vraag ik. HU knikt. „Vrijdag hè?" zegt hij, met een gezicht vol evidentie, „en een ge prolongeerde film. Dan is het al tijd uitkijken in ons vak." En hij zet het plas aan de lip pen en int ziin eerste dosis betrek kelijkheid Intussen tracht ik ziin mededeling tc verwerken, maar ik kan er niet uitkomen. ..Waarom hebt u het juist op Vrijdag met een geprolongeerde film zoveel drukker dan anders?" vraag ik eindelijk. „Nou ja," antwoordt hij, „als zo'n film dc tweede week in gaat, heb je als portier natuurlijk goed op je vaste klanten te letten. Telkens zie je er weer een in de rij voor dc cassa staan. Dan ga ik er heen cn rco: „Meneer, denk er om, die film hebt u vórige Vrijdag al gezien." Want ach, de mensen slaan daar zo geen acht op. nietwaar, die lo pen gewoon je zaak binnen Voor me ligt de krant. Cmegrafisch bekwaam adept van doelbewuster vormgevino filmische verworvenheden Maar voor de cassa staat die man en hij heeft niet eens gekeken wat er vertoond wordtlaaf staan beproefd te begrijpen wat hier wordt beweerd „Heeft filmrritiek eigenlijk wel een diepe zin?" denk ik en de splijtzwam van de twijfel houdt voor één ogenblik huis in mijn binnenste. KRONKEL Schaaktournooi Havana HAVANA De uitslagen van de 17de ronde in het internationaal schaaktour nooi tc Havana lulden: Najdorf (Arg) —Cobs (Cuba) 1—0: Stclncr (VS)— Quesada (Cubn) 1—0 (w.o,); Pomar (Spl—Aralza (Mexico) 1—0 (w.o.); Gli- goric fZ.-SD—Dc Soto Larrca (Mexico) 1—0 (w.o.): Jimenez (Cuba—Lasker (VS) 1—0; Planas (Cuba)—Alcman (Cu ba) 1—0: Guimard (Arg)—Evans (VS) Va'.a; Gonzalez (Cuba)Ellskases (Arg) 'i; Horowitz (VS)—Prins (Ncdi afecbr.: Rossollmo (Fr)—Rc- shewsky (VS) atgebr. JUIST nu het Britse koningshuls. door het overlijden van Koning Geor ge VI en dc opvolging van Koningin Elizabeth II. qnlangs nog zozeer in het middelpunt der belangstelling heeft ge staan. is het interessant dc mémoires van dc Hertog v. Windsor te lezen. De ze toch. indertijd gepubliceerd in het Amerikaanse maandblad ..Life" en thans In Nederlandse vertaling, onder de titel „F.en Koning vertelt" versche nen bij F.lscvler (prijs 9,50).. geven een duidelijk Inzicht ln de Britse con stitutionele monarchie cn de bijzondere eigenschappen, die deze van haar hoog ste drager eist. Dc Hertog van Windsor, hoe intelligent cn bekwaam ook in vele opzichten, bezat deze niet alle. De cx- Koning geeft dit zeker niet toe. in tegendeel zelfs, maar ziin tekortkomin gen als constitutioneel monarch komen toch steeds om de hoek kijken in uitlatingen als bijvoorbeeld deze- ..Miln ministers, dlc steeds deden, wat zli wilden." Meer dan ln zijn huwelijk met mevrouw Simpson, zo krijgt men de indruk, moet de diepste oorzaak van het conflict, dat tenslotte tot zijn abdi catie leidde, gezocht worden ln zlln niet geheel Juist begrip van het karak ter der constitutionele monarchie. Ove rigens bevat het boek een schat van zeer lezenswaardige anecdoten. die do Hertog als Prins van Wales tijdens zijn verre reizen in het Britse Imperium verzamelde Het omvangrijke illustra tiemateriaal blijkt met zorg tc zijn ge kozen. BIJ dc uitgcverij„De Bezige BIJ" ver scheen van de hand van mr. dr. W. H. Nagel, onder de titel „Dc Melrtecd", een 6trafrechtssoclologlsche beschou wing. die ongetwijfeld ook bulten de kring der Juristen dc belangstelling verdient. In een kleine vijftig bladzij den onderzoekt dc auteur dc maat schappelijke betekenis van dc eed ca de eedsformule ln onze huidige maat schappij en in vroegere samenlevingen. Dc conclusie, waartoe hij komt Is deze. dat er aan het instituut van de eed grote bezwaren zijn verbonden, omdat daaraan als gevolg van diverse, door de schrijver onderzochte oorzaken sterk uiteenlopende waarden worden toegekend door de indlvfduën. die er mee te maken krijgen, terwijl ander zijds de overheid de onzekerheid om trent de eed cn de spanningen ver groot door willekeurig de eed dan weer wel en dan weer niet te achten. (Pril* 1 2.90).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3