Schilderingen uit het Stenen Tijdperk „Zeer aanbevolen wandeling van veertig jaar terug Quy Mitchell Amersfoort verloor veel natuurschoon „DE WIEG DER KUNST Close Up van 5 "M Yï'agtmans elfde in Milaan-San Remo Boeiende collectie in Amsterdam Jeugd-elftal oefende in Amsterdam Militair elftal door Grieken verpletterd Amersfoort leent zich bijzonder voor het ondernemen van wandel tochten. Die wetenschap is niet van vandaag de dag. In de dagen, dat de fiets nog geen algemeen vervoermiddel was, stond de wandeling bü velen hoog aangeschreven. Het waren wel geen dagtochten, die de mensen maakten, maar tegen een fikse wandeling zag men niet op. Onze gedachten gaan uit naar een „zeer aanbevolen wandeling". Dat ommetje dateert van een dikke veertig jaar geleden. Er is zelfs een boekje over verschenen, waarin nog meer wandelroutes werden aangegeven. Anno 1900 liep men vanaf dit „Grote stille heide" is niet meer Voor dat bewuste ommetje ging men vanaf de stad naar het „nieu we station". Daar sloeg men de Ko- ningmnelaan (nu de Wilhelmina- laan) in, nadat men nog eerst een blik had geslagen op het borstbeeld van Johan van Oldenbarnevelt op het Stationsplein. Op dat pleintje stonden ook die vier fraaie lan taarns. die nog altijd ergens in on ze stad te vinden zijn! Wij ontdek ten ze in de omgeving van het Berg-Hotel. Op een modern voet stuk flankeren zij thans de oprij laan van het kantoorgebouw der Bedrijfshoreca en van de Vakgroep Pluimvee op de Anna Paulowna- laan. Gaat U maar eens kijken, want U kunt ze van de straat af gemakkelijk zien! Halverwege de Koninginnelaan lag een „rond point", dat zich be vond bij de kruising met de Oude Utrechtseweg, ook wel Artillerie- weg genoemd. In het zanderige kar- respoor, dat die weg toen was. zou men nauwelijks de huidige Prins Frederiklaan herkennen. Jammer is het, dat de historische naam niet op deze laan is blijven rusten, want cr werd zo typisch mede geaccen tueerd, dat de huidige weg over de berg „nieuw" is. d.w.z., dat die weg een honderdvijftig jaar geleden door Napoleon werd aangelegd. Hebt U er wel eens op gelet, hoezeer bij de Raad van Arbeid de Prins Fre deriklaan in het verlengde ligt van de Utrechtseweg tot de stad? Dui delijk is hier nog altijd te zien. dat de weg hier vroeger rechtuit liep. Een handwijzer is dan ook nodig om de automobilisten op het juiste spoor te brengen. HAAST U Het mulle zandpad liep langs de rand van de berg. zodat men een prachtig vergezicht over het lagere land had. Nog is het mogelijk een klein gedeelte van deze heerlijk heid te aanschouwen, want tussen Waldeck Pyrmontlaan en Willem de Zwijgerlaan kan men nog in de wijde verten blikken, zij het dan ook, dat het diepe spoorwegravijn niet meer zichtbaar is tengevolge van de bebouwing. Het mooie ver gezicht dat men vroeger in Ooste lijke richting op de stad had, is geheel verloren gegaan. Men had daar de hele stad „aan zijn voe ten" liggen. U zult zich moeten haasten wanneer U met het over geblevene nog kennis wilt maken. Reeds zijn de aannemersloodsen op deze plaats gezet. Het schamele res tant van de akkermaalsbosjes wordt gekapt om ruimte maken voor nieu we huizen. Dan zal het niet meer mogelijk zijn om van hieruit over do voormalige Zuiderzee te blikken, om de torens te kunnen zien van Baarn en Soest en zelfs de hoge spits van de St. Vitus in Hilversum. punt verder door en kwam men al spoedig op de eindeloze verlaten heide, waar men uren kon ronddo len zonder een mens tegen te ko men. Ongeveer ter plaatse waar nu O.L. Vrouwe ter Eem ligt, kwam men bij de oude kogelvanger, een hoge zandheuvel, die eenmaal dienst gedaan had om de „miliciëns" de schietkunst bij te brengen. Sedert jaren werd dat ding niet meer ge bruikt, omdat nieuwe schietbanen bij Oud-Leusden waren aangelegd Vanaf die oude kogelvanger liep een steil bergpaadje dwars door een dicht en somber dennenbos naar beneden, waar het uitkwam bij de stopplaats „De Vlasakkers", die zich bij de huidige overweg in de Barch- mann Wuytierslaan bevond. Wan neer U daar eens poolshoogte gaat nemen zult U zien, dat de smalle perronnetjes nog altijd aanwezig zijn. Zij zijn zelfs kort voor <le oor log nog eens dichter met reizigers bevolkt geweest, dan ooit het geval was. Dat was toen op Birkhoven het VARA-Zomerfeest gehouden werd. Had men geen zin om naar de Vlasakkers te gaan. dan kuierde men over de terreinen waar zich nu het Belgische Monument ver heft en waar het Rijksopvoedings gesticht staat. De gronden behoor den tot het Berghotel en een deel was als tuin aangelegd. De grote verandering is hier gekomen, toen in 1914 de Daam Fockemalaan (toen óók Laan 1914 geheten) werd aan gelegd. De weg werd gebouwd ter weerszijden van de nieuwe tram baan naar Zeist. Een enorm karwei was het, dat evenwel niet door Ne derlandse handen verricht werd, want onze eigen mannen waren in militaire dienst. In de omgeving van Amersfoort wanen veel Belgi sche soldaten geïnterneerd. „Belse soldaten" droegen van die grappige mutsjes met zo'n dartel kwastje. Van de vroege ochtend tot de late avond waren zij met toewijding aan de arbeid. Zij vonden die wegen bouw een aangename tijdpassering. To-an de hele weg van Oud-Leusden tot de spoorweg klaar was, wilden zij aan ons volk iets geven, dat tot in lengte van dagen van hun dank baarheid zou getuigen. Zij bouwden het „Belgisch Monument" op één van de mooiste en hoogste punten van de Amersfoortse Berg, vlak bij de plek waar zij jarenlang aan de arbeid geweest waren. Verval Nog altijd trekt het monument drommen belangstellenden uit het hele Bencluxgebied. Dezer dagen stonden de Belgische auto's er al- En hier is dan een d rent je van de Prins Frederiklaan Niet uit de da gen toen er al villa's stonden, maar uil de tijd toen deze weg nog de grote heirbaan naar Utrecht was. Overigens was een goede bestrating nog ver te zoeken! De tekening werd gemaakt tussen de Waldeck Plirmontlaan en de Willem de Zwij gerlaan. Het vergezicht oo de stad was in het begin van deze eeuiv nog net zo. Alleen miste men toen de molen van Wolf. die aan de Vlas- akkerweg stond ter plaatse waar nu de Garage van Nefkens ligt. De molen is dest\jds afgebrand, de Plei- nes' Fabrieken, die ervoor in de plaats kwamen, eveneens, laten wij hopen, dat deze ramp aan Nefkens bespaard zal blijven. (Gravure uit de Collectie Kunsthandel Veenendaal). weer geparkeerd! Jammer is het. dat de fraaie fresco's blijkbaar niet tegen weer en wind bestand zijn. Overal brokkelen zij af. De restau ratie is op enkele plaatsen niet bij zonder gelukkig. Hier moest reso luut worden ingegrepen, zo men al geheel verval wil voorkomen. Op 22 November 1938 heeft het monument in het middelpunt van de internationale tentoonstelling ge staan Een cordon van fotografen en filmreportcrs was aanwezig en het zag er zwart van de mensen, want Leopold III de toenmalige Koning der Belgen, vereerde dit ge denkteken met een bezoek Op die dag zijn tevens in aanwezigheid van Koningin Wilhelmina gedenkplaten aangebracht. Ja. het is heus niet alleen de ge schiedenis der oudheid, die in en om onze stad ligt! J. H. E. REESKAMP „Een mooie lente-ochtend op de Barchmann Wuytierslaan", zouden wij kunnen zeggen. Maarniet in 1950, doch een dikke veertig jaar geleden. Vele bekende Amersfoor- ters trekken hier te paard erop uit. Het is niet zo erg toevallig, dat het centrum van de Landelijke Rij- verenigingen zich juist in onze stad bevindt.' De foto werd genomen bij de plek waar nu het Van Olden barnevelt Gymnasium staat. (Foto: Collectie Kunsthandel Veenendaal). Met recht ..brood en spelen NEW YORK. De voorzitter van de afdeling voedselvoorzie ning van het Amerikaanse Olym pische Comité deelde mede dat tijdens de zomerspelen dagelijks 500 broden en 1000 „doughnuts" (een soort pannekoeken) per vliegtuig van Los Angeles naar Helsinki zullen worden gezonden voor de leden van de Amerikaan se Olympische ploeg. Het betreft hier een schenking van een grote bakkerij te Los Angeles, die ook de vervoers kosten voor haar rekening neemt. Alles wat van het voedsel over blijft. zal ter beschikking worden gesteld van de ziekenhuizen in Finland. s.J Van Breenen legen einde terug gevallen SAN REMO. De Italiaan Pe- trucci heeft de klassieke wegwed strijd MilaanSan Remo gewon nen. Dc Nederlandei Wout Wagt- raans werd elfde. Kort nadat de karavaan de kust had bereikt deed zich een valpartij voor, waarbij de Belg Anthonis zodanig kwam te vallen, dat Kï met verwondingen aan armen cn benen in het ziekenhuis te Varazzc moest worden opgenomen. Even later moesten ook Coste en Levè- que het strijdtoneel verlaten. Met nog 16 km voor de boeg hadden 14 coureurs de leiding. Van Breenen. Spuhler. Barozzi, Ri- voli en Schils. die kort tevoren in de kopgroep hadden gezeten, wa ren op dat moment ver terug ge. vallen. Onze landgenoot Wagtmans. die tot dusver een onopvallende rol in het peloton had gespeeld, kwam vlak voor San Remo in gemakke lijke stijl naar voren en nog voor de laatste strijd ontbrandde, had hij zich tussen de koplopers ge nesteld. Een felle sprint naar de finishlijn werd ingezet; 100 meter voor het einde flitste Petrucci er tussen uit. op een lengte gevolgd door Minardi. Petrucci ging even later zegevierend over de eind streep. 1. Petrucci (Italië) 282 k.m. In 7 uur 22 mir. 07 sec.; 2. Minardi (It.); 3. Blusson (Fr.); 4. Geminiani (Fr.i; 5. Falzonl (It.): 6 Seghezzl (It.); 7. Schacr iZwits.); 8. Pettinati (It.); 9. Moresco (It.); 10 Barducci (It.); 11. Wagt mans (Ned). 12. Lambertlni (It.) al len in dezelfde tijd als Petrucci; 13 Ferrari (It., 7 23.05; 14 Corrlcri (It.) z.t. Vervolgens een groep van 12 ren ners In het grote peloton, dat met een minuut achterstand op de winnaar bin nenkwam. zaten o.a. Coppi, Bartali. Bobet en Koblet. J dier daarentegen het „zijn". Broekman eerste te Narvik NARVIK. Tijdens te Narvik gehouden schaatswedstrijden ein digde Kees Broekman in het al gemeen klassement met 195.300 punten op de eerste plaats. Twee de werd de Engelsman Cronshey met 198.480 punten; derde Karlsen (Noorwegen) met 202.247 punten. Onze landgenoot wist zowel de 3000 meter, de 1500 meter als de 5000 meter te winnen, resp. met tijden van 5 min. 00.2, 2 min. 22.1 en 8 min. 33,(nieuw baanre cord). Wales klopt Ierland (3-0) SWANSEA De interland voet balwedstrijd Wales-Ierland. die te Swansea werd gespeeld, eindigde in een 3-0 overwinning voor Wales. Alle doelpunten werden in de tweede helft gescoord. TOEN in de I9e en 20 eeuw in Z.-FrankrUk en Spanje een reeks grotten werden ontdekt met grandioze wandschilderingen van dieren en men besefte hier te doen te hebben met kunstuitingen uit een prae-bistorisch j verleden, verbaasde men zich over het machtig realisme van deze kunst, die niets primitiefs had. Onder primitief verstond men in de 19e eeuw veelal onbeholpen cu ongekund en als voorbeeld daarvan beschouwde men dc irreële, fantastische kunst van nog bestaande natuurvolken. Nu bleek plotseling dat dc syra' jlische, of decoratieve kunst van negers. Zuidzce-clfandcn enz. niet het eerste stadium vertegenwoordigde in de ontwikkeling van het menselijk scheppen, docb het tweede of derde. Ruw weg zou men de ontwikke ling van de mensheid kunnen vei- delen in drie stadia of fazen, die ieder vele duizenden jaren geduurd hebben. De eerste faze is die van de Jagers. De eerste mensen (ik laat nu de wezens, met reeds mensachtige, doch nog steeds zeer dicht bij bei dier staande kenmerken, zoals de Neanderthaler, buiten beschouwing) waren nomaden, die de grote kud den wild volgden en uitsluitend leefden van de door hun bemacn tigde jachtbuit cn van eetbare ge wassen, wortels en bessen, die z(ï zochten, doch niet zelf teelden. Der gelijke mensen hebben ook in Euiv- pa geleefd, aan het eind van de laatste ijstijd, 40.000 jaar voor het begin van onze jaartelling. Zij ver vaardigden met grote bedrevenheid vuurstenen werktuigen en wapenen doch zij kenden nog geen aarde werk of vlechtwerk, zij bouwden geen hutten. Hun voornaamste scheppende activiteit lag vooral m de reedsgenoemde rotsschilderingen. Met gekleurde aardverven konden zij op de ruwe rotswanden bisons, rendieren, oerossen, paarden en evenzwijnen weergeven, met een adembenemende leven* "ihtheid Toen een steeds warmer ordend klimaat in Europa, de gletscher- velden naar het Noorden terug drong en de steppen en toendra's met bossen bedekte, trokken ook de grote rendierkudden steeds Noor delijker en met hen verdwenen de Jagerstammen zonder verdere spo ren na te laten. Symbolen en tekens Het tweede stadium ln de oni wikkeling der mensheid brak aan dat van de Landbouwers. Eerst leet. de de mens dieren te temmen en te fokken. Zo werd hij onafhanke lijker van de wildstand. Daarna kwam men tot het telen van plant aardige gewassen en dat bracht ves tiging op een vaste standplaats en oouwen van hutten met zich mee. Men ging manden vlechten en maakte potten uit aardewerk, die op eenvoudige wijze werden ver sierd. Een begin van godsdienstige ge voelens openbaarde zich in het ge loof dat alle dingen bezield zijn. Om dit geloof in kunstvormen uit te drukken kon het realisme van de Jagers niet meer dienen. Het on zienlijke wordt door symbolen en tekens uitgedrukt. Op het stadium van de Land bouwers, volgt tenslotte het derde, dat van een ingewikkelder, sociaie organisatie, met een arbeidsverde ling. Men onderscheidt diverse klas sen, die van landbouwers, van hand. werkslieden, van kooplieden, van krijgers en priesters (die al spoe dig de lakens gaan uitdelen). Deze derde faze leidt tot alle historische staatsvormen. Ook in onze tegen woordige tijd bestaan deze drie ver. schillende ontwikkelingsfazen nog naast elkaar, al zijn de volken die ch nog in het eerste stadium be vinden aan het uitsterven. Dat zijn b.v. de Eskimo's, een handje vol Australiërs en Indianen, en voorat de Bosjesmannen. Deze Bosjesman, r.en leven nog in gering aantal in de woestijngebieden van Zuid-Afrika waarheen zij in de laatste eeuwen door negerstammen en blanken uit vruchtbaarder en wildrijker streken verdrongen zijn. Het gebrek aan wild is hun dood, want zij hebben zich niet aan veranderende omstan digheden kunnen aanpassen. Hun levensgewoonten en hun werktui gen en wapens verschillen niet vee] inct die uit het Stenen Tijdperk ook zij onderscheiden zich doo. merkwaardige rotsschilderingen, die irappante overeenkomsten vertonen met sommige grotten tekeningen, in Zuid-Spanje. Er is op het ogenblik in het Tro- Een le\ - at hard en moeilijk IS met strijd tegen dieren (olifanten, leeuwen, buffels) doch ook tegea menselijke vijanden, die even mee dogenloos. de Bosjesmannen van hun bestaansmogelijkheden beroven. Naast deze grimmige aspecten zijn er dan toch o^' - vre- volle, zoals de feestelijke of plcch. irre danspartijen. En tal van kleine bijzonderheden komt men in deze tekeningen tegen, die door hun menselijkheid ontroeren cn die deze gemeenschap uit het C'.cnen Tijd perk dichter bij ons brengen, dan men in 'en aanvan~ -en vermoe den. Dat is ook het voornaamste belang van deze expositie in het Tropen Museum. R. E. PENN Detail van tentoonstelling „Rofs- tekening en Afrika" in het Kon. Instituut voor de Tropen. |Eeii^ 1 nieuwe lente door Robert Nathan BURGEMEESTER KEYZER, van Urk, is Woensdagmorgen per vliegtuig naar Argentinië ver trokken om daar de belangen van zijn ex-gemeentenaren te behar tigen. Een aantal Urker vrouwen en mannen wenste hem op Schip hol Goede reis!" 15 Wat zou ze dan doen? Misschien zou ze hen er alle drie uit willen zetten. En dat was dan het einde van de vioollessen. Hij zuchtte diep. „Je breekt mijn hart", zei Rosen berg. „Ik schaam me voor je, waar mijn vrienden bij zijn. Houd dc viool in je hals, je kunt niet spelen dis hij op je maag ligt" Lang voor het uur voorbij was, ging Sweeny, in ongenade, naar huis. Toen hij de deur van de flat binnenkwam, keek Mary hem aan, en 'naastte zich om zijn pantoffels te balen, „Je bent moe. Michael" zei ze. „Ik ben niet moe", zei Sweeny. „Ik loop zogezegd te denken". Maar dat leek haar haast nog erger. In haar eenvoudige leven ging denken samen met harigheid. En met een bezorgde uitdrukking ging ze zitten wachten op zijn re laas, wat het dan ook zijn mocht. Sweeny vulde zijn pijp en liet zich moeizaam in zijr. stoel zakken. ,,'t Spelen ging niet zo best van daag." merkte hij op. „Nee?" vroeg Mary, afwachtend. „Maar 't is 'n beste kans voor me. om les te hebben van zo'n man." „Dat zal wel zo zijn ,.'k Zou zeggen," zei Sweeny met nadruk, „dat je van zo'n man niet venvachten kan dat-ie leeft als ieder ander." „Waarom niet?" vroeg juffrouw Sweeny. „Ze zeggen dat zulke mensen niet leven als ons soort." Ze leunde voorover en tikte op zijn knie. „Waarom zeg je niet wat je meent. Michael. Zonder 'r om heen te draaien?" zei ze. Hij slikte eens. „Nou dan," zei hij, somber, „ze hebben daar 'n meisje bij zich, in de schuur Ze ziet er niet best uit. Ze schijnt zelf geen huis te hebben." Juffrouw Sweeny luisterde aan dachtig, maar ze keek verbijsterd. „Was je daarover aan 't piekeren?" vroeg ze. „Waar anders over." zei Sweeny. „Ik dacht dat je zelf in moeilijk heden was. God behoede je," zei ze. „Wat zou ik nou voor moeilijk heden kunnen hebben?" vroeg hij. Ze keek hem liefdevol aan. „Doet er niet toe." zei ze. „Je hebt ze gelukkig niet." „Nou," zei hij met nadruk. „Ze ker heb ik ze niet." En toen ze er niet verder op door ging zei hij nog, alsof hij 't niet werkelijk kon geloven. „Vind jij 't dan goed, van dat meisje?" „Wat voor meisje?" vroeg juf frouw Sweeny. Sweeny nam zijn pijp uit zijn mond. zonder hem neer te leggen. „Dat magere meisje, waar ik je over heb verteld," zei hij. „Dat jonge meisje in 't schuurtje." „O." zei juffrouw Sweeny. „Die." Ze dacht een ogenblik na. „Ik weet 't niet," zei ze. „Laat ik 'r eens even over nadenken." Ze schommelde op en neer en dacht, 't Werd winter. De kranten stonden vol van storm in 't westen en in 't noorden, 's Ochtends, als ze naar haar werk ging, kon ze zelf de kou voelen, 't Raakte haar schouders en verkilde haar kniecn. En nou werd er blijkbaar van haar gevraagd dat ze iemand on derdak verleende, een vrouw als zij zelf, alleen armer, die mager was en er niet zo best uitzag. Nie mand had haar tevoren ooit iets anders dan om een paar centen ge vraagd, nooit zoiets. Ze wist nau welijks wat ze daarvan moest den ken. Ze zou niet denken dat er veel warmte in het schuurtje was. maar 't was een onderdak en zij had dat bij wijze van spreken te ver geven. Ze vroeg zich af wal de Paus zou doen. Ze was bang dat de Heilige vader ze er alle drie uit zou zetten. Maar hij was zo ver weg en hoe kon hij cr 't fijne van weten? Aan de andere kant zou de Gezegende Verlosser ze er wel in laten, want Hij was erg vergevensgezind. Hij had bijvoor beeld Maria Magdailena vergeven. Die had natuurlijk wel Zijn voeten met haar tranen gewassen en ze met haar haren gedroogd. En bo vendien was ze katholiek. Mis schien was het meisje in de schuur ook wel katholiek. En wat was dan het verschil tussen hen? „Ik weet 't niet. Michel", zei ze langzaam. „Ik moet 't morgen maar aan Vader Duffy vragen, 't Is hard om een meisje op straat te zetten. Ik zou niet graag willen dat ze 't mü deden". Sweeny boog zich voorover en legde zijn hand op de hare. „Je bent een beste vrouw, Mary", zei hij. Ze ging wat rechter zitten, maar keek meteen weer bedenkelijk. „Hebben ze zondige gedachten, Mi chael," vroeg ze, „Die drie daar in de schuur??" „Ik geloof niet dat het ook maar in hun hoofd opkomt", zei Sweeny ongemakkelijk. „Misschien niet", gaf ze toe en schommelde verder. Maar hoe meer ze er over dacht, hoe minder zeker ze zich voelde, „Wat wil je dan?", zei ze „Met je gepraat van dat zo'n man niet leeft als een ander?" Sweeny zoog hard aan zijn pijp. „Zei ik dat dan?" vroeg hij. „Als 'k dat zei, dan was 't bij wijze van spreken. Hij zou geen vlieg kwaad doen, die man". „Hij heeft met een meisje te ma ken", zei Juffrouw Sweeny ver standig, „Niet met een vlieg. Alle bei hebben ze dat. De vioolspeler, en die andere". „Zo is 't," zei haar man, „Zo is 't. Maar d'r is niks moois aan 'r. als je mij vraagt. Laten we naar bed gaan, Mary. Voorlopig zullen ze geen kwaad doen. Ze hebben meest al honger." Hij klopte zijn pijp uit, stond op en draaide de lamp laag. De volgende ochtend ging juf frouw Sweeny met haar priester praten. „In het schuurtje, waar Michael z'n kar opbergt, woont een vrouw met twee mannen samen," vertelde zij hem. „Hij zegt dat ze mager is. en geen huis heeft Wat moet ik doen. Vader?" Vader Duffy zou graag willen dat iedereen katholiek was en de Paus gehoorzaamde. Maar hij gunde niemand iets slechts. „Wat zou je willen doen, mijn dochter?", vroeg hij vriendelijk. Juffrouw Sweeny voelde zich be schaamd. Ze liet haar hoofd han gen. „Niets", antwoordde ze ver ontschuldigend. „Goed", zei Vader Duffy. „Leven ze in zonde. God vergeve 't ze!" „Mijn Sweeny zegt dat hij denkt van niet", zei Mary. „Dan is cr niets om over te pie keren", zei de priester. (Wordt vervolgd) pen-museum te Amsterdam, eeo tentoonstelling die iets van deze rotstekeningen van de Bosjesman nen laat zien. De Franse zendeling V Ellenberger, heeft in Basutolano (Z. Afrika) verscheidene rotsschil deringen op papier gecalqueerd, zo goed mogelijk in kleur gecopiëerd en deze copieën naar Parijs meege nomen. Deze collectie bevindt zich nu te Amsterdam. De expositie is uit acsthetisch en artistiek oogpunt niet bijzonder be langrijk, omdat de copieën toch le veel de werking van de oorspronke lijke materie, van gekleurde okers op de grijze rotswand, missen. Ook kunnen zelfs de beste Bosjesman nentekeningen niet het overrompe lend meesterschap uit de bloeitijd van de poleolithische kunst in Eu ropa, veenaren. Doch het blijft in hoge mate belangwekkend uit deze documenten het relaas te lezen van het denkbaar meest primitief, men selijk leven op aarde. De ouderdom van de Bosjesman- nenkunst is zeer verschillend. De oudste resten zijn waarschijnlijk ge lijktijdig ontstaan met de oude grot. tenschilderingen in Europa In de daarop volgende periode (die dui zenden jaren duurt) valt het hoog tepunt van de kunst der Bosjes mannen. Er worden in verschillen de kleuren, dieren, meestal antilo pen, afgebeeld. Een tekening in Am sterdam van zulk een kudde anti lopen laat zien hoe de dieren in allerlei houdingen, lopend, liggend, van op zij, van voren en var ach teren worden weergegeven. In latere perloden komt ook de menselijke figuur veelvuldig voor. De rotstekeningen zijn dikwijls over elkaar heen geschilderd, zodat voor- stelligen van verschillende ouder dom op één tafereel voorkomen. Op vallend is dat de menso' figuur veel schematischer wordt voorge steld dan de dieren. Het is alsoi van de mens vooral de actie, zijn functie als jager, krijger of danser, belangrijk wordt geacht, van het AMSTERDAM In het Olym pische Stadion speelde het Neder lands JeugdeUtal een oefenwedstrijd tegen een ploeg, samengesteld uit spelers van Amsterdamse 2e en "3e klassers. De wedstrijd eindigde in een 31 overwinning voor de jeugd, die met de rust een l—O voorsprong door Visser (DOS) had genomen. In dc tweede helft maakte de Amsterdammer Kaas gelijk, maar de Fcijenoorder Van der Hoek stel de met twee doelpunten dc over-, winning voor de jeugd zeker. Dc beste spelers bij de Jeugd waren Van der Hoek, een goed spelverdeler met een gevaarlijk schot, spil Uter- mark (BW), rechtsback Claus (Hel- mondlai cn doelman Tap (HDVS). Dc snelle RIJn\Ls (BMT) op de linker vleugel had ditmaal geen gemakkelijke taak tegen de stevige Amsterdamso achterhoede maar hij blijft altijd ge vaarlijk. In de achterhoede kon Links back Boskamp (AJax) er niet in ka men, hetgeen de taak van de verdedi ging verzwaarde In de mlddenllnie was Van Woerden (Feljcnoord) van links naar rechts verhuisd omdat zijn clubgenoot Van der Hurk niet kon uit komen. Visser speelde nu op links ATHENE In de halve finale van het tournooi om het interna tionale militaire voetbalkampioen schap. dat te Athene wordt gehou den, behaalde Griekenland een 6-1 overwinning op de Nederlandso militaire ploeg. Bij de rust hadden de Grieken met 1-0 de leiding. Na de hervatting kwamen zij tot 6-0. De Griekse doelman maakte zelf het ene tegenpunt. Met truly, truly fair" nestelde de 25-jarige Ameri kaanse zanger Guy Mitchell zich meteen aan de top van de Amerikaanse vocalis ten-ladder. Tevoren was hij tot grote hoogte geklommen met zijn vertolking van de songs „My heart cries for you" en „The roving kind" die, nadat zij op Co lumbia platen waren vastgelegd, top-sel lers bleken te zijn. Het was altijd al Guy's bedoeling ge weest zanger te wor den. Reeds op 12- jarige leeftijd, toen hij met zijn ouders in Los Angcles woonde, kreeg hij zangles en nam bo vendien lessen in to neelspelen en ballet- dansen. Dat was in 1939 en in hetzelfde jaar trad hij al voor een plaatselijke ra dio-omroep op. Een jaar later, toen de familie Mitchell was verhuisd naar San Francisco, kreeg Guy aanbiedingen voor de Frisco-radio-stations. De militaire dienst in 1945 was een on derbreking van het radiowerk. Echter niet voor zijn voca- listische prestaties, want met een Navy- band reisde hij veer tien maanden lang van de ene posf naar de andere. Na zijn demobilisatie kreeg Guy de kans van zijn leven. Niemand vlin der dan Carmen Ca- vallero engageerde hem voor twee jaar. Hij zong in 1948 met die band tijdens de opening van het gro te Astor-hotel in New York. Alles ging naar wens. Hij had enorm veel succes cn het was wel bijzon der spijtig voor de levenslustige Guy, dat een ziekte hem enige tijd tussen de witte lakens kluister de. Guy Mitchell was er echter de man niet naar om zich hier door te laten ontmoe digen. Een jaar later, na volkomen genezen de wijde wereld weer te zijn ingestapt, meldde hij zich voor Arthur Godfrey's Ta lent Scout Program en ziehij toon de eerste prijs. Tijdens deze zelfde periode maakte Guy een demonstratie- gramofoonplaat voor de muziekuitgever Eddie Joy. De song vond Eddie prima, maar die onbekende zanger ook. fiij con tracteerde hem maar gelijk voor enkele gramofoonplaten. En zo kwam het dat „The roving kind", „Unless", „My heart cries for you", A beggar in love", „Sparrow in the tree topen niet te ver geten „My truly, truly fair" spoedig een enorme bekend heid kregen en de naam Guy Mitchell op Ieders lippen lag.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5