de tuberkelbacil YY V streeft naar meer toeristen Robert Koch ontdekte zeventig jaar geleden mersfoortse modelbouwers maken treinen voor miniatuurstad „Tramlijn Begeerteook als film aangrijpend Strijd om kampioenschap cadre-klasse ontbrand De heer M. Korthals Altes geeft blijk van grote bekwaamheid Legershow in Tokio" (City) -J Eindstanden Bekertournooi Winstkansen voor „Amersfoort" De betekenis van het ambacht Huishoudschool zet de feestmuts op Zaterdag 22 Maart 1952 5 ri. (Van een onzer verslaggevers) Amersfoort is groot in het kleine. Wanneer de fabriekssirenes het tindc van de dagtaak hebben aangekondigd, wanneer de schrijfmachines de kantoren worden afgedekt en de deuren der winkels op de knip paan, begint voor de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers, waarvan hoofdbestuur aan de IVIauritslaan 5 zetelt, de arbeid pas goed. Nijvere handen slaan aan het zagen, schroeven, solderen, horen; op zoldertjes, in schuurtjes en huiskamers wordt het gereedschap tevoorschijn gehaald en vrocht men iets, dat juist door zijn kleinheid groots cn monumentaal zal Want de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers in Amersfoort beeft een belangrijk aandeel in de bouw van de miniatuurstad Mikropolis, Madurodam", die in Den Haag zal verrijzen en later wordt geëxploiteerd bate van het Nederlands Studenten Sanatorium in Laren. Om het nauwkeuriger te zeggen: aan de leden der vereniging is de bouw toe vertrouwd van een aantal treinstellen, die op een vijf-en-twintigstc van de lorspronkelijke grootte door cn om de miniatuurstad zullen sulzen. Wat in Amersfoort gebeurt is een Jein wonder. Uit platen en plaai- raessing worden de onderdelen eboren; onderdelen, die stukje na cetje saamgevoegd, de gedaante een werkelijke trein opleveren, trein met tweede en derde banken, met bagagenetten, met chte verende beugels, waarvan de ontacten net als in werkelijkheid estaan uit grafiet. Een trein, waar- het onderstel in staat is het eringste schokje op te vangen; die ■;opt op een echte electro-motor, elke niet zoals bij speelgoedtrein- gevoed wordt door een driede- rails, maar via een heuse bo- enleiding. Hoe het kwam Hoe het kwam? Hoe het groeide? let is een hele geschiedenis, die est begon. In dc ongste wereld- orlog werd de jeugdige luitenant Huzaren, George Maduro, die ich in de bange Meidagen van '4U nderscheidde door zijn moedig op- ■eden, gevangen genomen en naar lachau gezonden. Zijn leven em- iigde zoals dat van zovele goede rijders en luitenant Maduro werd ostuum begiftigd met de Militaire lülems Orde. Na de bevrijding ilde zijn familie welgestelde ankiers op Curasao een blij vena lonument voor hem en zijn gevai- lotgenoten oprichten en stelden liervoor een bedrag van f 100.00U eschikbaar. Dit bedrag werd het amkapitaal voor Mikropolis „Ma- arodam", de eerste Nederlandse uniatuurstad, geinspireerd op een ergelijk stadje, dat destijds bij eaconfield in Engeland is aange- :gd. Om de bouw van een Nederlandse iiniatuurstad te verwezenlijken oesten plannen gesmeed worden, iannen, waar ingenieurs, architec- stede- en waterbouwkundigen historici vrijwel belangeloos aan :eewerkten. Zij schetsten bouw werken, woonwijken, bruggen, een ■en, een vliegveld, wegen, kort- alles wat tot een echte grote behoort. En toen het aankwam de uitvoering van de plannen, _r men de hulp van Nederlandse idrijven en industrieën in. Zo zeg- n KLM, Spoorwegen, Philips, olie- latschappijen en ontelbare andere (tellingen hun medewerking toe aar zelfs de grootste bedrijven oden het niet alleen af. Ook de ederlandse Spoorwegen, die voor treinverbindingen en stations uden zorgen, niet. En daarom was aanbod tot medewerking van Nederlandse Vereniging van Mo- •lbouwers in Amersfoort uiterst ■Lkom. Drukke periode De ontwerpers en tekenaars van Spoorwegen in Utrecht kromden i ruggen boven hun tekenborden zo verscheen treinstel na trein- •1, rails na rails, seinpaal na sein- al, wissel na wisselop papier. ontwerpen voor een aantal wa- „.s gingen naar Amersfoort cn ompt werd een fabelachtig druk i periode voor de meest ervaren ien van de modelbouwers-vereni ig ingeluid. Voor dag en dauw Als een hinde draaft de tempe- mentvolle Betty Grable door egershow in Tokio" en zij laat n seconde onbenut om haar ale, danskunstige en manne- ■prestaties op volle sterkte te aen. Ofschoon de soldaten van buitenpost op Japan, die zon- ooit een toneel onder de voe- gehad te hebben, een dave rde show met haar in elkaar ten, waarschijnlijk nog geboren >eten worden, in zo'n film mag es. Samen met de dansende Dailey, de komiek Danny omas, een perfect tap-dance ïm en begeleid door een onbe- pelijke band, zorgt blonde Bet- in weelderige balletten voor zonder pittig amusement. IJ kunt daarvan deze week in gaan genieten. U moet dan ciaal ook letten op een onge- :kige leger-kok, die een paar stekende liedjes zingt en pre- weet hoe hij die liedjes moet rengen". Uegershow in Tokio" is in uren opgenomen. De inhoud ift weinig om het lijf, maar ar gaat het in dit genre films niet zo zeer om. Het gaat wel ontspanning en die biedt „Le ishow in Tokio" in voldoende ite. mrnaal van zeven dagen Het „Neerlands Nieuws" van eze of liever: van vorige 'eek wijdt aandacht aan het snbieden der geloofsbrieven oor Birma's eerste gezant in 'ederland. Hoe het mogelijk 'es, dat het motorschip „Safi" de 'leine sluis van Spaarndam esseerde, kunt u goed in het Mrnaal zien. De sportliefhebber en zijn hart ophalen aan de 'tsen van de Brabant-Grensrit. Groningen is een modeshow oor kleuters geweest en in Am- l*rdam had men grote moeite 'et het transport van eenstand- leid. hi het wereldnieuws, voor zo er dat U getoond wordt, komen e. voor de ontzettende spoor- egramp in Brazilië, de voor- trkiezingen in de V.S. en de itruiming van Tignes. stonden zij op, tot diep in de nacht trilden de boren, raasden de zagen klopten de hamers en hier en daa- dreunde in een eenzaam zolderhoek je zelfs een draaibank. Gierend spatte het spaan opzij, maar geen millimetertje te veel. Want de trei nen voor Mikropolis „Madurodam' moeten tot op de haar nauwkeurig lopen. Er mag zich geen stagnatie voordoen, want het devies voor de miniatuur-spoorweg luidt, evenals dat van de N.S.: Veilig, Vlug, (Voor delig). Nóg zitten de leden van de Neder landse Vereniging van Modelbou wers niet met de armen over el kaar. Alle treinstellen zijn nog lang niet voltooid, dus gaat het werk door. Het werk, waaraan vlijtige eenvoudige arbeiders in hun vrije tijd deelnemen, maar ook notabelen. Wij denken aan de directeur van de l)E SPOORWEGEN leveren ccn belangrijk aandeel in de bouw en de kosten van de eer ste Nederlandse miniatuurstad Mikropolis Madurodamdie in Juni van dit jaar te 's-Graven- hage zal worden geopend. Hoe veel de kosten, die de N.S. voor haar rekening ,neemt, bedragen, valt moeilijk te ramen. Het staat echter vast, dat het bedrag een uiterst miniem en welhaast te verwaarlozen percentage is van de totale jaaromzet der Spoor wegen. De recente verhoging der spoorwegtarieven staat hier dus als vanzelfsprekend volkomen buiten. Temeer, daar de aanschaf der materialen voor de minia tuur-spoorweg reeds het vorige jaar geheel werd verrekend. Al dus werd ons namens de directie der N.S., meegedeeld. Korthals Altes aan zijn liefhebberij-arbeid. Amersfoortse N.V. Phoenix Brou werij, de heer M. Korthals Altes, die zich in zijn vrije avonduren bui tengewoon bekwaam met schroeven draaier en soldeerbout over zijn in spoorwegemplacement herschaper, tafel buigt. Vele handen maken het werk licht en dat is nodig, want de tijd dringt. In Juni zal Mikropolis ..Madurodam" op het terrein in de Scheveningse Bosjes zijn poorten openen voor niet minder dan een halve eeuw. Ja, er wordt gezwoegd door de knutselaars in onze stad. Amers foort is groot in het kleine! Stanley en Blanche tijdens hun eerste ontmoeting. Een scène uit de uitstekende film „Tramlijn Begeerte". Het is best mogelük. dat de New Yorksc filmcritici 't bij het rechte eind hebben gehad, toen zij aan de film Tramlijn „Begeerte" de kwalificatie, „beste film van 1951" hebben toegekend. Vivien Leigh, de vertolkster van Blanche, als dc beste actrice van dat jaar hebben bestempeld cn Elia Kazan als de beste regisseur. Trouwens, het succes schijnt toneelstuk cn film gelijktijdig te zijn toegevallen. De schrijver Tennessee Williams kreeg indertyd al de „Pulitzer Price", aan 't stuk werd een bekroning toegekend door de New Yorkse toneelcritici en de film plus dc voornaamste mede werkers (sters) werden in Venetië bij het festival rijk bedeeld. J Deze week wordt de film in Grand gedraaid en het zou jammer zijn, als het filmpubliek daaraan te weinig aandacht schonk; 't gaat hier ook niet alleen om de trouwe filmklanten. Ook zij, die zich nau wer aan het toneel verknocht voe len, zullen o.i. goed doen deze film te gaan zien. In de eerste plaats omdat het werk in de filmversie niets van zijn aangrijpend karakter heeft verloren en ten tweede omdat het interessant is een vergelijking te maken tussen de Amerikaans-Engelse acteurs en de Hollandse, die de hoofdrollen hebben gecreëerd. Deze vergelijking valt zeker niet ten ongunste van onze spelei's uit, maar ook niet ten kwade van de anderen. De verschil len komen voort uit de uiteenlo pende persoonlijkheden, niet uit een andere opvatting of een minder ta lent. Met grote kennis van zaken, een rake tekening van sfeer en milieu, een zeldzaam knap gebruik van de camera en een boeiend geraffineerd spel met licht en donker, heeft de Amerikaanse regisseur Elia Kazan dit filmwerk aangevat. Het is ver bijsterend wat een wereld hij van die twee kleine vertrekjes weet te maken, waarin het verhaal zich af speelt. Wij zouden wel eens willen weten hoeveel verschillende décors hij daarvoor heeft gebruikt, of is dat allemaal te danken aan de ge varieerde instelling van de camera? Prachtig spel Dank zij deze fenomenale tech niek wordt het geen ogenblik hin derlijk, dat Kazan in hoofdlijnen de gang van het stuk heeft aangehou den en dezelfde tekst volgt. Natuurlijk is dit feit niet minder te danken aan het rijk geschakeer de spel van de hoofdrollen. Zowel Kim Hunter (Stella) als Marlon Brando (Stanley) hebben zich in hun rollen zo intens ingeleefd, dat men geen ogenblik meer denkt aan „spel". Brando's doordringend© schreeuw „Stella", een roep die weinig menselijks meer heeft, schijnt in Amsterdam, waar de film reeds enige weken draait, een zekere po pulariteit te hebben gekregen. De rol van Mitch, de vriend, die op Blanche verliefd raakt, maar haar los laat, als hij iets verneemt van haar onfatsoenlijk verleden, wordt gespeeld door Karl Malden, die als Mladen Sekulovitch in Joegoslavië is geboren. Natuurlijk valt het volle licht (in figuurlijke zin) op Vivien Leigh, de vertolkster van Blanche, de tragi sche heldin: de vrouw met de ge spleten natuur, behept met „nym- phomanie', ontwikkeld, beschaafd en kunstgevoelig, maar tegelijk een hetaere, die dank zij haar donker verleden zelfs in die nederige kring van primitieve bruten, waar zij in de grote stad New Orleans terecht komt, wordt verstoten, om tenslotte naar een zenuwinrichting te worden overgebracht. Deze onevenwichtige, door haar affecties, haar hartstochten ener zijds en haar kwetsbaar fijn gemoed anderzijds heen en weer geslingerd op de levenszee, is wel een super latief beeld (met de nodige over drijving en sociale onverklaarbaar heden) van de verschrikkelijke ont reddering van deze tijd. Vivien Leigh speelt deze rol an ders, nerveuzer en geprikkelder, morbieder dan Ank van der Moer, maar het is groot, meeslepend en fascinerend van 't begin tot 't eind. Een opwekkend werk men be grijpt het is deze film allerminst. Maar wel aangrijpend cn onthul lend. Wat is het beeld Gods, de mens, vaak 'n armzalig fataal wrak, een noodlottig schepsel zonder stuur en wat is de wereld wreed en zon der erbarmen! De eindstanden in het Bekertour. nooi van S. G. Amersfoort zijn als volgt: Groep A (Van Hamersveldbe- kcr) 1 G. W. v. Vloten (Utrecht) 3te pnt. 2Drs. P. G. de Haan (Utrecht) 3 pnt. 3 Drs. D. M. Ho- gendoorn (NUSV Utrecht) 2 pnt. 4 Mevr. F. Heemskerk (Amf.) lte pnt. P. L. La tour (Amf.) lte ptn. 6 Ir. H. Mondria (A'dam) lte pnt. Groep B: (J. Jochembeker): 1 A. v. d. Heydcn (MAT (Utrecht) 4',2 pnt. 2 G. J. Cieraad (Dc Dom Utrecht) 3% pnt. 4 J. A Uding Jr. (AMF) 1% pnt. 5 H. Kijne (LES. A'foort) 1 pnt. 6 H.K.G. Reurslag (Utrecht) 0 pnt. Groep C (LeVobbeker): 1 H. Vermeulen (Ons Genoegen) 4te pnt. 2 G. Bakkenes (Amf.) 3 pnt. 3 W. Th. v. Ravesteyn (MAT) 2te pnt. 4 I en 5 T. Schuyt Jr. cn A. Geudeke belden „Amersfoort" 2 pnt., 6 L. Houbaer (Amf.) 1 pnt. Groep D: (le AS VA Lustrum, beker). 1 H. JufferOns Genoegen) 4 pnt 2 F. J. Duursma (MAT) 3 te j pnt., 3 Dr. O. J. Offringa (Amf.) 3 1 pnt. 4 J. J. v. d. Laan (Amf.) 2te I pnt. 55 A. M. Prins (Amf.) 2te pnt. 6 W. Klee (Soestrekw. 0 pnt. Groep E (2e ASVA-Lustrumbe- ker): 1 Henk Meester (Amf. 5 pnt. 2 J. B. van Nieuwenhuyzen (Ons Genoegen) 3 pnt. 3 H. v. d. Berg Sr. (Amf.). 2 pnt. 4 J. Mosterd (Amf.) 2 pnt. 5 en 6 L. A. A. van Hamers- veld en A Poot resp. van „Amers foort" en schaakclub „Baarn" ieder lte pnt. Groep F (ASVA 1944 beker): 1 J. Weyer (Amf.) 5 pnt. 2 G. H. D. v. Blerk (Amf.) 4 pnt- 3 L. Luiker (Soesterkw.) 3 te pnt. 4 L. van Dom melen (Amf. 2te pnt. 5 C. v. Buren (Toekomst, Leusden) 1 pnt. 6 H. Kruiderink (Amf.) 0 pnt. Groep G (Huismanbeker): 1 A. J. Mol (Amf 4 pnt. 2 D. C. Helder, man (Amf.) 3te pnt. 3 F. Prill (Dol- der)3 pnt. 4 T. v. Raay (De Toe komst) 2 pnt. 5 J. de Bontridder (Onder Ons) lte pnt., 6 G. Schreu- der (huisschaker) 1 pnt. Groep H: (Amersf. Courantbe. ker) 1 H. K. C. Foeken (Baarn) 4J/2 pnt. 2 F. van Walsteyn (Soesterkw.) 3 te pnt. 3 en 4. A. Karskens en J. E. Prins (beiden Amf.) 3 pnt. 5. G. van Buren (de Toekomst) 1 pnt. 6 M. G. van Gelder de Neufville 1 pnt. G r o e p J: (Concordiabeker), 1 R. Schram (Toekomst) 4 pnt. 2 en 3 J. J. Visser en S. Feersma Hoekstra beiden „Amersfoort" eveneens 4 pnt. 5 C. C. H. v. Doorn (Amf.) 1 pnt. 6 J. D. van Ramshorst (Nij- kerk) 0 pnt. Groep K (Hollander beker:) 1 E. J. Neervoort (Amf.) 4 pnt. 2 en 3 (naloting) J. v. Schalkwijk en M. J. Mees (Amf.) 3te pnt. 4 M. J. Tap. perman (Utr.) 3 pnt. 5 C. Wijnber ger (Veenendaal) 1 pnt. 6 R. Zand. bergen (de Toekomst) 0 pnt. Groep L. (Monopole-beker): 1 G. II. Nieuwstad (Barneveld) 3 te pnt. 2 M. Nieuborg Jr. (Amf.) 3 pnt. 3 Th. v. Roon (Amf.) 2te pnt. 4 B. W. Pijpers (Amf.) 2 pnt. 5 A. J. M. Jocker (Amf. 1 pnt en 6 G. v. Dijk huizen (Amf.) 0 pnt. Groep M (Scholtens-beker): 1 J. H. Jans (Amf.) 5 pnt. 2 D. J. Nijssen (Amf.) 4 pnt. 3 H. C. v. Raay (Onder Ons) 2te pnt. 4 H. v. Raay (Toekomst) 2 pnt. 5 Th. W. van Straten (Ons Genoegen) 1 pnt. 6 G. Hudig (Amf.) te pnt. Groep N: (Tulpbeker) 1 D. J. A. Bouman (Amf.) 4te pnt. 2. 3 en 4 (na loting) resp. W. F. v, Putten, P v. Roon en S. Jansma (allen „Amersfoort") 2te pnt. 5 W. Vee. nendaal (de Toekomst) cn 6 G. v. d. Beek (O.G.) belden lte pnt. Groep P: (Van Dambeker) 1 P. W. Jacobs (huissch.) 4te pnt 2 J. Kuipers (huissch. 4 pnt. 3 J. Nabar- ro (Amf.) 2 pnt. 4 Dick Hollander (Amf.) lte pnt. 5 G. C- van Lingen lte pnt. 6 Mevr. HoogmoedWoh- lers (Amf.) lte pnt. Groep Q: 1 H. J. M. Kempeneers (huissch.) 5 pnt. 2 Ir. H. Knoppien (huissch.) 4 pnt. 3 G. Brom (huis sch.) 3 pnt, 4 H. Lem (huissch 2 pnt. 5 Fenny Heemskerk Jr. (Amf.) 1 pnt. 6 Mej. P. van Amerongen (Amf.) 0 pnt. (Champlainbeker. In „van ouds de Wapenroem" hield gisteravond de vereniging tot fcevor- dering van het Vreemdelingenverkeer haar algemene ledenvergadering. De voorzitter van het V.V.V. dc heer Jac. Spoel, bracht in zUn openings woord dc verheugenis tot uitdrukking voor de, in verhouding met vorige jaarvergaderingen, zo grote opkomst van dc leden. „Het stemt tot dank baarheid", zo zei de heer Spoel, „dat door meer leden het belang van een dergelijke bijeenkomst, die zo'n uitstekend middel is om de band tussen bestuur en leden strakker aan tc halen, wordt ingezien." Officieel rijwielpad bij Stadhouderslaan Vanaf heden is het verboden per rijwiel te rijden op de Stadhouders- laan. Een reeks van jaren was het rijwielpad aldaar voor rijwielen onbegaanbaar, maar thans is het dermate verbeterd, dat de officiële fietsen op ronde blauwe borden bij de ingang van het rijwielpad zijn geplaatst, zodat men verplicht wordt van het rijwielpad gebruik te maken. Er zal streng op worden gelet. Weekeindconcerten bij Amicitia Spreker memoreerde de prettige bestuurssamenwerking in het afge lopen jaar en bracht de erkente lijkheid van het bestuur naar vo ren, voor hen die ingezien hebben dat een contributieverhoging onver mijdelijk was en niet in de laatste plaats voor het gemeentebestuur, die ook dit jaar weer door middel van subsidie, de vereniging zo'n grote hulp verleende. De heer Spoel zette de noodzake lijkheid van een bekendheid in bre de kring uiteen. In de eerste plaats, zo zei hij, moeten de zakenlieden ons in staat stellen ons werk te ont plooien. Tot nog too hebben we een directeur, waaraan een vereniging als de onze zo'n dringende behoefte heeft, moeten ontberen. Kleinere ge meenten als Soest blijken financieel wel in staat te zijn een directeur aan te stellen. We hopen dan ook. zo besloot dc heer Spoel zijn ope ningswoord, het met de onmisbare medewerking van de middenstand, het ook nog eens zo ver te kunnen brengen. Overgaande tot de agenda las de secretaris-penpingmeester de heer F. H. Stam, het algemeen en finan cieel jaarverslag. We hebben daar aan al eerder aandacht besteed. Bij de statutair voorgeschreven verkiezing van de twee aftredende bestuursleden, werden de voorzitter on secr.-penmngmecster respectieve lijk de heren Jac. Spoel en F. H. Stam bij acclamatie herkozen, even als de leden van de kascommissie de heren Visser, Kaptcin en Van 't Hul. Tijdens de rondvraag kwamen ver schillende urgente kwesties naar voren. Uit de antwoorden van be stuurszijde bleek o.a. dat zal worden overgegaan tot het plaatsen van wijzers naar het VW-kantoor zo wel op 't station als in de randge meenten van Amersfoort. In over weging wordt genomen om in het bij het station gelegen plantsoen een blijvend bloemperk te ontwerpen dat naar de VVV verwijst. Op een vraag van dc heer Kok bleek dat tijdens het hoogseizoen het kantoor ook 's Zaterdagsmiddags Goede start van Verkerk (Van een onzer verslaggevers) Het biijartdistrict „Eemland" telt zes derde-klasse klein cadre-spelers, die elkaar regelmatig in de team wedstrijden tijdens de competitie treffen, waarbij over het algemeen het krachtsverschil wordt uitgedrukt in het geven of krügcn van een aan tal caramboles als handicap. Dit weekeinde strijden deze zes cadre-spelers in café-restaurant „Neuf" aan de Leusderweg voor de titél „cadrc-kampioen van het dis trict „Eemland". Van handicap is nu geen sprake en alle spelers moeten 250 caramboles maken. Tijdens de eerste ronde, die Vrijdagavond werd gehouden, is wel gebleken dat het ontbreken van deze handicaps nog geenszins de kanshebbers naar vo ren brengen. Een uitzondering hierop was ech ter Anton Verkerk uit Soestdijk, die zijn eerste twee partijen won en daarmede de beste troeven in han den heeft. In zijn eerste partij trof hij de Vergulde Wagen-speler Hietink te genover zich, die niet op volle toeren kon komen. Verkerk „draaide" in het begin ook niet best, waardoor .door. W. J. v. d. HOOFT directeur GG en GD te Amersfoort Verkerk 250 29 50 8.62 Hietink 163 29 22 5.62 Van der Heiden 250 36 36 6.94 P. Stalenhoef 250 36 29 6.94 Verkerk 250 20 36 12.50 Stalenhoef 76 20 28 3.80 Bregman 250 30 41 8 33 Steffen 250 30 47 7.93 Op 24 Maart is het zeventig jaar geleden, dat Robert Koch een zeer belangrijke ontdekking op het ge bied der geneeskunde gedaan heeft, een ontdekking, die zó gewaar deerd werd, dat hij daarvoor in 1905 de Nobel-prijs voor physiolo- gie en geneeskunde ontving. Het lijkt thans zo heel simpel, en iedereen weet het wel haast, dat de tuberculose veroorzaakt wordt dooi een bacil. Maar als we eens nagaan, welke gigantische arbeid er door Robert Koch is verricht om dat te ontdekken, dan moet men wel een heel grote bewondering krijgen voor dit grote genie. De volksziekte tuberculose was ai vele eeuwen bekend en, hoewel men in 1840 in Engeland en in 1859 in Duitsland reeds afzonderlijke verpleging in sanatoria toepaste, werd deze ziekte pas in 1865 als een besmettel ij ke ziekte be schreven. Van de verwekker, van de over brenging of de wijze waarop men de ziekte kreeg, wist men niets hoe naarstig er ook naar gezocht werd. Het is bekend, hoe zich in dc tweede helft der 19e eeuw na het pionierswerk van Louis Pasteur, de bacteriologie met reuze schreden heeft ontwikkeld. Van vele, toen bekende, besmettelijke ziekten werd de veroorzaker gevonden, ook van de tuberculose. Robert Koph was eerst platte landsarts, later districtsgeneeshecr en tenslotte directeur van het Kaï- serliche Gesundheitsamt in Berlijn Hij legde zich speciaal toe op het kweken van bacteriën in „reincul tuur", op vaste voedingsbodems. Met behulp van allerlei kleuringen en microfotografie ontdekte hij de kleine staafvormige bacillen als veroorzakers van één der meest verbreide ziekten van toen en van nu. Deze ontdekking bracht een grote ommekeer in de behan- deling en de bestrijding van ie tu berculose. Want pas toen de ver oorzaker ontdekt was, kon eerst goed de strijd tegen de tbc begin nen, een strijd die in hevigheid toe nam naarmate meer feiten bekend werden. Koch had zich voorgesteld, de tu berculose te kunnen genezen met de z.g. tuberculine (een praeparaat dat hij maakte uit gedode fijnge wreven tuberkelbacillen). Het is één der dramatische momenten uit zijn leven geweest, toen bleek dat zijn opvatting onjuist was. Hel praeparaat tuberculine is echter ge bleven en wordt sinds 1907 over de gehele wereld gebruikt voor de re actie van Von Pirquet, met behulp waarvan men de tuberculose op het spoor kan komen. Toen Robert Koch in 1910 stierf, was men met de behandeling der t.b.c, nog maar weinig gevorderd Men beperkte zich tot de z.g. alge mene therapie, waarbij men trachtte de lichamelijke afweer van de pa tiënt zo te verhogen, door goede voeding en sanatoriumverpleging, dat de tuberkelbacilleninfectie werd overwonnen. Wel werden steeds po gingen ondernomen met de z.g. ac tieve therapie, waarbij het proces zelf wordt aangegrepen. Thans is men zover, dank zij de grote vor deringen in de operatieve techniek en de narcose, dat zelfs grote delen van de longen, die ziek zijn, weg. genomen kunnen worden. Niet alleen de behandeling van tuberculose is met sprongen vooruit gegaan, ook de opsporing heeft enorme vorderingen gemaakt. In het middelpunt van de opspo ring staat in ons land het consulta. tieburcau voor de bestrijding dec tuberculose. Het werk. dat hier in het belang van de volksgezondheid gedaan wordt, kan nooit hoog ge. noeg geschat worden. De laatste jaren is de schermbeeldfotografie sterk op de voorgrond getreden. Hiermede is het mogelijk, de gehele bevolking van landstreken en ste den Röntgcnologisch te onderzoe ken, waardoor een aantal daarvóór nog onbekende gevallen van actieve tuberculose worden ontdekt. Geval. Ien dus, die zonder dat zij het zelf weten, weer bronnen van besmet ting zijn voor andere mensen. Uit deze weinige feiten moge blij ken, van welk een ontzaglijke waar de de ontdekking der tuberkelbacil door Robert Koch in het jaar 1882 voor de mensheid is geweest. de stand na 23 beurten vrijwel ge lijk stond (123121). Daarna kwam de Centraal-speler beter op dreef on met series, waaronder een van 37 en een slotserie van vijftig caram boles, die de hoogste van deze eer ste avond bleek te zijn, boekte hij zijn eerste overwinning. Inmiddels waren de teamgenoten Van der Heiden en Piet Stalenhoef op de andere tafel in hevig duel gewikkeld. Het werd een spannende strijd waarbij Van der Heiden met een remise genoegen moest nemen. Bregman verdient ongetwijfeld een pluim voor de wijze waarop hij te gen zijn clubgenoot Steffen speel de. Hoewel op papier de kansen voor Steffen beter stonden lukte het Breg man na dertig beurten te winnen. De boste partij van dc avond was ongetwijfeld die tussen Verkerk en Piet Stalenhoef. Verkerk had ken nelijk de maat goed te pakken ge kregen. produceerde regelmatig be hoorlijke series en had zijn tweede winst reeds na twintig beurten, dus met het goede moyenne van 12.50 te pakken. De resultaten van de eer ste avond waren: Voordat de wedstrijden begonnen sprak de heer Van de Burg. voor zitter van de organiserende biljart vereniging „Het Leusderkwartier" een welkomstwoord. Namens het dis- trictsbestuur voerde de heer R Sta lenhoef het woord, die hoopte op sportieve strijd en deze derdeklasse cadre-spelers uitdaagde om te pro moveren, teneinde spreker, die tweedeklasser is. in het nieuwe sei zoen tc kunnen ontmoeten. De wedstrijden worden vandaag en morgen voortgezet. De huldiging van de kampioen en prijsuitreiking vindt Zondagavond plaats. Zondag a.s. Is er voor Handbal een inhaalprogramma vastgesteld. Voor „Amersfoort" staat hier een zeer be langrijke wedstrijd op het nrogramma, nl de herenwedstrijd HOC—Amers foort. Na de zeer verrassende overwin ning van „Amersfoort", vorige weck behaald op Achilles wisten onze stad genoten de laatste plaats te verlaten cn deze te laten aan het Haarlemse HOC. „Amersfoort" heeft momenteel vier punten cn HOC twee Wanneer onze stadgenoten a.s. Zondag deze uitwed strijd weten te winnen, zijn zil voor lopig van de onderste plaats bevrijd. Dit schijnt echter nog niet voldoende te zijn, want zoals men ons heeft me degedeeld. zullen dit jaar de twee laatst geplaatste ploegen voor degrada tie in aanmerking komen. Amersfoort" zal zich dus nog een plaats op de ranglijst dienen op te werken, willen zij vrij van degradatie blijven. Nummer drie van de zwakke broeders ln deze afdeling is het Utrechtse Attlln met in totaal zes winstpunten. Voorlopig valt hier echter nog weinig tc voorspellen er moet nog een behoorlijk programma worden afgewerkt en de drie candida- ten van de onderste twee plaatsen ont moeten elkaar, na as. Zondag, nog één maal. „Amersfoort" krijgt HOC dan nog thuis en Attila uit; Attila en HOC ont moeten elkaar nog een keer in Utrecht. De dames gaan ook naar HOC in Haarlem. Daar de positie van de „Amersfoort"-dames op de ranglijst aanmerkelijk gunstiger is dan die van de heren, is deze wedstrijd niet z 6 be langrijk, Niettemin zullen onze stadge noten dc kans op winst met belde han den aangrijpen. Voor Zondag a.s. dus weer kans op twee Amersfoortse overwinningen. geopend zal zijn. Door de heer Van 't Hul werd het verkeersvraagstuk Bisschopsweg aangeroerd. Dc voor zitter deelde mede. dat deze kwestie inmiddels aan de plaatselijke politie was voorgelegd. De heer Kaptein die naar de plannen voor de te voeren zomer- campagne vroeg, kon worden mede gedeeld dat het bestuur overweegt, aan pensionhouders kaarten uit te reiken, die de gasten verschillende faciliteiten zullen geven. Met medewerking van de contact commissie en het bestuur van Ami. citia, hoopt men aldaar op Zaterdag middagen een achttal concerten te geven. De heer De Visser zal in dc FAH de mogelijkheid naar voren brengen, ter vervaardiging van artistiek ver. antwoorde souvenirs. Vervolgens ontstond een uitvoerig debat tussen de heren Kok en Ver douw. Eerstgenoemde zag in de vergadering enkele leden het indi vidualisme te ver doorvoeren. Zij* verloren, aldus de heer Kok. het belang van het V.V.V. uit het oog en streden slechts voor de verdedi ging van eigen parochie." „Er zijn, zo zei hij, drie categorieën van toe risten. Zij die naar kampeerboerde rijen en tentenkampen trekken, zij die in hotels hun vacantie wensen door te brengen en een grote mid. dengroep." En ook die mensen moe ten volgens de heer Kok in Amers foort getrokken kunnen worden. Hij dacht bijv. aan seizoen-pension door particulieren. De heer Verdouw, vertegenwoor diger van de „Horeca" achtte een dergelijke oplossing onmogelijk. Volgens hem zou een evolutionnaire ontwikkeling van 't pensioenwezen van zelf leiden tot dat wat de heer Kok organiseren wil. De voorzitter gaf inderdaad toe dat er in Amersfoort een leemte is ontstaan. Er wordt een gemis ge voeld aan iets dat het midden houdt tussen kampeerboerderij en pen sion. De geopperde suggesties zullen aan een nader onderzoek worden onderworpen. Tenslotte deelde do heer Spoel mede, dat voor 1952 een kilometer-zwemwedstrijd in 't ka naal overwogen wordt. Voor het komen tot een wedstrijd in tuinver- sieringen zijn onderhandelingen gaande. Beide evenementen zullen onge. twijfeld het hunne bijdragen tot het trekken van toeristen en daardoor tot een grotere bloei en welvaart, niet alleen van de middenstand, maar van de gehele Amersfoortse gemeenschap. Vrijdagavond sprak ln „Vanouds de Wapenroem" voor de afd. Amersfoort van de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze" onze oud-stadgenoot, Prof. Dr. W. R. Heerc uit Tilburg, die als socio loog is verbonden aan de Economische Hogeschool aldaar. Zijn onderwerp was: „De betekenis van het ambacht". Als socioloog zei spr. in het bijzonder interesse tc hebben voor het ambachts wezen als één der vier zuilen van de middenstand. Hoewel de helft van do bedrijven hier te lande ambachtsbedrli- ven omvat, heeft dat zoals trouwens de middenstand ln het algemeen zich bij gebreke van een hechte organisatie geen kans gezien zich uit eigen kracht tc verheffen, hetgeen dc ambachtsman als éénling staande in 'n zwakke positie plaatste. Momenteel is een duidelijke omkeer merkbaar ln de waardering van het ambacht. In tegenstelling tot de boerenstand, welke door een krachtig organisatie wezen een machtige invloed heeft weten te verwerven, heeft het ambacht niet ingezien, dat bij dc ontzaglijke aanwas van het mensdom, organisatie nood zakelijk is om tot een goede ordening te komen Spr. gaf tevens als zijn mening te kennen, dat in deze overgangstijd met zijn ontwikkeling van de P.B.O., van vak- en bedrijfsgroepen, een algehele opsplitsing van het ambachtsvvczen er toe zal leiden, dat dit geen gewicht meer in de schaal zal kunnen leggen, gezien hun dan numerieke minderheid Daar om dient de middenstand als geheel, zo mogelijk ln een overkoepelend orgaan der vier zullen van de middenstand, in een machtig organisatie-verband haar invloed ter behartiging van de gezamen lijke belangen geldend te doen maken. Bijzonder geëigend is b.v. dc Instelling van een technisch- cn een fiscaal-econo- misch-bureau, waardoor men onafhan kelijker wordt van het grote geheel en beter toegerust gemakkelijker gehoor zal vinden bij 's lands overheid. Spr. besloot zijn buitengewoon leer zame inleiding met de conclusie, dat het ambacht geen uitsterven beschoren is, hetgeen bewezen wordt door het ont staan van talloze nieuwe ambachten in de laatste 50 jaren, doch aanpassing aan de tijdsomstandigheden ls volstrekt ge boden:. dan heeft het ambacht nog mogelijkheden te over. In de met groen en bloemen ver sierde gymnastiekzaal van de Amers foortse Industrie- en Huishoudschool werd dezer dagen de jaarlijkse con tactavond gevierd. Alle meisjes van de vormingsklasse en van de oplei dingen voor hulp-in-de-huishouaing, kinderverzorgster, naaister, huis houdkundige en lerares, zullen even als de directrice en de leerkrachten een mooie herinnering aan deze bui tengewoon goedgeslaagde avond be waren. Heel veel werk is gedurende de afgelopen weken verzet om tot dit grote succes te komen De sprookjesfee voerde de aanwezigen mee naar het land van de tango, de vlinders, een kampvuur en nog naar heel veel meer. te veel om op te noemen. Een, door de gymnastick- lerares geschreven, operette werd opgevoerd: zelfs een draaiorgel reed het toneel op. Veel dank gaat uit naar de gymnastieklerares mevrouw Sanders en de tekenlerares mej. Damman, die beiden wekenlang da gelijks voor een ieder klaar stonden. Hun energie en vindingrijkheid de den de avond voor een belangrijk deel slagen. Veel crêpe-papieren cos- tuums en pruiken, evenals de corsa ges voor de aanwezigen en de origin- neel uitgevoerde programma's, wer den door de leerlingen zelf vervaar digd. Tijdens de pauze boden de meisjes heerlijke eigengemaakte ver snaperingen aan.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5