Jachtopziener B. Ham noemt roek ,,'t zwarte gevaar" „Alle boomen schijnen dwergen bij Stichting Duinrell komt tekort geld FILMS IM AMERSFOORT Romantische „Dr Holl in Grand X geboomte van Den Treek Amersfoorters trokken in mooi pakje naar buiten r Krachtig optreden tegen pseudo-vogelpest te Ede Overvloed van vogels is nasleep van oorlog Omroep „doet niet bijster veel aan dichtkunst V Nieuw voorlopig bestuur zal financiën saneren „Ku Klux Klanfilm voor mensen met sterke zenuwen Zaterdag 29 Maart 1932 5 „Alle boomen schenen dwergen By 't geboomte van Den Treek". Deze uitspraak, rond 15(1 jaar geleden door de Amersfoorter Pieter Pypers gedaan, typeert wel zeer goed de omgeving van de buitenplaats „Den Treek", die thans als hotel in exploitatie zal komen. De naam „Den Treek" roept herinneringen op aan de tijden van paard en rijtuig, toen er nog vrywel niet gefietst werd en de auto nog haast onbekend was. De buitenplaats met de prachtige bossen, die helaas in de laatste oorlog voor een groot gedeelte gekapt zijn, was in het algemeen te ver voor een wandeling, zodat men derwaarts toog „per vigilante". Nog zien wij de Zondagmiddagen uit die tyd. Vrolijk klepperden de paardenhoeven over de keien van de Arnhemseweg, die toen al spoedig „naar buiten" voerde. In de open rijtuigen zaten de dames in witte pompeuze jurken met veel kant en franje, een enorme witte hoed met veren in dezelfde kleur dekte het hoge hoofdkapsel. Ter bescherming van het gezicht tegen zonne brand (bleekgezichten waren toen erg „en vogue") en mis schien ook wel om te voorkomen, dat het witte japonnetje ver-1 fanddhaast niet vindt^"53 °nS schieten zou en nog witter zou worden, hield men boven het hoofd een grote witte parasol! Heimwee naar molen van Bavoort een mooie collectie planten en vogels. En nu wij het toch over die Vieweg hebben is het misschien wel aardig erbij te vertellen, dat het woordje ..Vie" niets anders, dan „vee" betekent, zodat wij eigenlijk nu over de ..Veeweg' moeten spreken. In Utrecht treffen wij nog altijd midden in de oude binnen stad een „Viestraat" aan, die nog altijd deze oude naam gehouden heeft, hoewel er sinds lang geen koe meer in de omgeving te vin den is! MOERASSEN Ook aan de andere zijde van de Buurtweg moeten eenmaal moeras sen geweest zijn, die evenwel rond 1900 reeds tientallen jaren her drooggemaakt waren, maar toch sprak men toen nog over dit ter rein van de „Droogmakerij". Ook de namen ,,'t Vogelwater", ,,'t Ha- zenwater" en het nog steeds zo be kende ..Waterloo" duiden op de waterrijkdom van deze hoge gron den. Het gebied van „Den Treek" is eenmaal woeste onvruchtbare grond geweest, die door de noeste arbeid van onze voorvaderen zo prachtig mooi bebost kon worden. Een voor beeld van landontginning uit vroe En hier is dan een oude bekende voor vele Amersfoorters, de Ba- voortse molen, die helaas reeds sedert jaren gesloopt is. Foto: G. G. Vecnendaal. De heren zaten „vis a vis" met dikke zwarte pakken, wit vest met blauwe stippeltjes en parelmoeren knopen en een dikke gouden hor logeketting over de borst, op hun wandelstokken geleund. De heren droegen bolhoedjes, terwijl het bui tengewoon deftig stond, als bril een ..gouden lorgnet" te dragen. Men toog erop uit om te zien enom gezien te worden. De Zondagse tocht van de Parijzenaars naar het ..Bois de Boulogne" herhaalde zich in Amersfoort naar „Den Treek". De laatste echte stadshuizen, die bij de Bisschopsweg stonden, waren spoedig achter de rug. dan kwamen er nog enkele verspreid liggende woonsteden en daarna was men helemaal in de vrije natuur. Vanaf de Arnhemseweg keek men vrijelijk over Randenbroek aan de ene zijde en over de diepe spoorweginsnijding aan de andere kant, waar men zelfs de kazernes aan de Leusderweg kon ontwaren! Voorbij de overweg bij de Gast huislaan (die toen óók al zo heette) kwam men in de bosrijke streek. Aan de overzijde van de spoorbaan de mooie bossen van 't Stort en langs de Arnhemseweg de bossen, waarin „Waterdal", „Nimmerdor" (het prachtige buiten van onze keientrekker!). „De Hertekop" be nevens „Groot, en Klein-Schutter- hoef" verscholen lagen. Dan kreeg men een echt stukje Holland te zien. Een kleine nederzetting met een beekje, een smal brugje en een molen. De Bavoortse koren molen. hoewel al niet meer in zijn gloriedagen, stoffeerde het land schap op een wijze, die wij thans node missen. Juist waar de grintweg naar ..Den Treek" aftakte, lag die trouwe wachter, wiens silhouet zich 's avonds in het maanlicht helder tegen de hemel aftekende. Dof gingen de hoeven nu in het grint van de weg. terwijl de lang zaam draaiende rijtuigwielen zo'n gezellig knerpend geluid maakten. IN DE DUINEN Spoedig bevond men zich nu in het lommer van de Treker bossen, die een vijftig jaar geleden een schoonheid ten toon spreidden, die men nu helaas moet missen. Achter het buitengoed, met zijn ouderwets opengeslagen gordijnen en hoge openslaande ramen en deuren, be vonden zich de Treker duinen, toen een terrein met gedeeltelijk bos en gedeeltelijk laag akkermaals hout. vliegdennen en zandverstui- vinkjes. De heide, waarin de dui nen overgingen, was rijkelijk ge stoffeerd met berkeboompjes, die en langs de hele Doornse Grintweg was nog geen enkel huis te beken nen. Slechts bij „Jannetjes Dal" en de „Koude Kelder"' bevond zich een woest en ongerept stuk bos, maar dat was ook de enige uit zichtshinderpaal. Dit stuk bos be staat gedeeltelijk nog onder de aloude naam van het „Sterrebos". Heerlijk was het om te dwalen over de terreinen tussen de Vieweg en de Buurtweg, alleen moest men oppassen, dat men geen natte voe ten haalde, want het was er toen nog danig moerassig! Het was een veengebied met een wasmeertje en Wanneer het tegen etenstijd liep maakte men aanstalten weer huis waarts te keren, veelal langs de zonnige Doornse Grintweg, die thans in een moderne geasfalteerde autoweg herschapen is. Rond 1900 duurde het nog wel even voordat de paardenhoeven weer op de keien klepperden, want óók de Leusder weg was toen nog onbestraat en van een dik grintbed voorzien, tot de kazernes toe. Het is haast niet in te denken in een tijd als deze, die nog slechts vijftig jaar verder ligt. J. H. E. REESKAMP Huize „De Treek", zoals het er vijftig jaar geleden uitzag. Foto: G. G. Veenendaal. OM MISVERSTAND TE VOORKOMEN In pluimvcehouderskringen en ook b(j sommige ambtenaren van de Vee- artsenijkundige dienst bleek enig misverstand te bestaan omtrent de inter pretatie van het ophokgebod voor pluimvee, dat door de burgemeester van Ede enkele maanden geleden werd uitgevaardigd ter bestrijding van de pseudo-vogelpest. Bij velen had n.L de mening post gevat, dat men aan dit ophokgebod voldeed, indien men er slechts voor zorgde, dat de kippen niet op het erf, op dc openbare weg of op het land van de buurman kwamen. Eenzaam en ellende Een oude moeder zit heel al leen, denkt aan het verleden toen haar gezin er nog was, dat al haar zorg en liefde vroeg, denkt aan haar man, die werd weggenomen, aan haar kinde ren. die trouwden, en nu wel eens een keer komen, maar het leven is nu eenmaal druk. Zij, die midden in het leven staan, hebben zo geen erg in de een zamen. Toch ligt daar een gro te verantwoordelijkheid, waar van het goed is, als wij jonge ren daar weer voor geplaatst worden. Gelukkig die eenza men, die innerlijk niet vereen zaamd zijn, omdat ze dc ver borgen en rijk-makende om gang met God mochten behou den, Zo'n eenzame is er in de vijf en twintigste psalm aan het woord: Tot U, Heer, hef ik mijn ziel op, mijn God, op U vertrouw ik. Des Heren ver trouwelijke omgang is met wie Hem vrezen Wendt U tot mij en wees mij genadig, want eenzaam ben ik en ellendig Laat mij niet beschaamd wor den, want bij U schuil ik. En Hij, die eenzaam in deze wereld was, en voorttornde tot de volstrekte eenzaamheid van het kruis op Golgotha, door Zijn vrienden verlaten. Hij is het, die de vereenzaming van een mens tegenover God weg neemt. In Zijn gemeenschap is er een nieuwe taak. Oud en eenzaam, maar niet verbitterd, niet meer ellendig. Wat is er veel, om over te denken en voor te bidden. Kijk, door zulke mensen is er nog hoop en vre de in deze wereld. En een ver moeide, die er binnen komt, rust uit. v. E. V. Brits schip in nood redt zichzelf SCHEVENINGEN-RADIO. Het kuststation North Foreland (Zuid- Oostpunt van Engeland) heeft een noodsein doorgegeven van het Britse schip „Seniority", dat een anker verloren heeft en welks twee ankers niet houdt. Het schip, (Van een onzer verslaggevers) De lente is er weer en daarmee voor dc boeren een t(jd van zaaien en poten, maar ook een van een voortdurend waakzaam zijn voor de gevaren die zjjn land en daarmee z(jn brood bedreigen. De onlangs in ons blad gepubliceerde mening van Dr. Koetsveld ten aanzien van dc roekenbe- strijding. geuit tydens een vergadering van dc vereniging voor Bedrijfs voorlichting te Leusden, hebben we gisteren eens willen vergelijken met die van jachtopziener B. Ham uit Hooglanderveen. Zwerm ploegt soms jS een akker om De heer Ham doet ons zelf open en voert ons in een kamer waar opgezette fazanten, hertengeweien en schilderijen met wildtaferelcn de wandversiering vormen. De heer Ham. zegt u maar Bartus zegt hij joviaal, blijkt maar al te zeer ge neigd ons in te lichten. Hoe hij denkt over de roeken- bestrijding? Wel meneer, als jacht opziener heb ik het toezicht over ongeveer 2000 ha. grond. Niet al leen op stropers moet ik letten, maar tevens de boeren bescher men tegen schadelijk gedierte. Zo ving ik deze winter 24 bunzings. Klemmen met aas een dode duif of wild konijn zetten we daarvoor langs de slootkanten uit. Natuurlijk zijn de boeren me dank baar als ik zo'n kippendief vaak verslindt een bunzing zeven a acht hoenders per nacht weet on schadelijk te maken. BEDROEVEND Maar de boeren vragen meer, meneer. Huilend staan zij soms aan mijn deur en vragen of ik niet eens mee wil komen. En wat je oog dan ziet, is bedroevend. Na de aardappelpoot bijv. gebeurt het wel dat een zwerm van 300 roe ken op zo'n stuk aardappelland is neergestreken. Binnen enige uren tijds zfjn dan dikwijls dagen werk verloren en wat erger is een goe de oogst. Ik heb wel meegemaakt dat in een „val" op een stuk bie- tenland, de roeken 400 roede to taal vernielden. Of 't aangenomen werk was trokken zij de jonge plantjes uit de grond. De bouw is dan verloren, om opnieuw in te zaaien of te poten is het te laat. Of mais, haver, ja vrijwel op ieder veldgewas is de roek belust. Neen, zo vervolgt Bartus Harn, heus niet alleen in de lente lijdt de boer on der die plaag. Ook in de zomer en herfst, tijdens het rijpen van het graan Hoe het komt dat er zo ontzet tend veel roeken zijn? Wel, dat is eenvoudig te verkla ren: gedurende de oorlog zijn zij niet of vrijwel niet bestreden. Een gebrek aan patronen was hier o.a. de oorzaak van. Zo is de roeken kolonie (in Randenbroek gehuis vest) steeds weer uitgebreid. Over enkele weken kunt u ze weer in Jachtopziener B. Ham schiet niet voor zyn plezier op roeken. rustig noemen. Komt u maar eens kijken wat er vernield wordt NUTTIG? „Maar. brachten we in het mid den, hoe komt het dan dat de roek toch als nuttig bekend staat?" Dat zal ik u eens vlug uit de doeken doen, was het antwoord. Stuurt men een geschoten roek naar Wageningen dan volgt bij een maagonderzoek van de vogel aldaar de conclusie, dat deze zich gevoed heeft met voor het land schadelijke larven, rupsen e.d. als „Op het pad der zonde" Het is een alleszins droevige ge schiedenis, die het gegeven js ge- worden voor de in Rembrandt lo- pende film „Op het pad der zonde", i Een meisje, dat niet ver van haar meerderjarigheid af is, vindt haar moeder, die zij in de oorlog kwijt I is geraakt, terug bij een kunstschil- der. Deze blijkt haar moeder te misbruiken voor allerlei duistere praktijken. Het meisje, dat geweldig aanhaar moeder is gehecht, kan haar ver driet niet aanzien en verlicht de taak van haar moeder door zaken te doen met een jonge handelaar. Deze raakt op haar verliefd en vindt zijn liefde beantwoord. Als de Nu er weer veel gepraat en geschreven wordt over de roek en zijn al of niet gewenste be strijding, meenden w>j er goed aan te doen, de heer B. Ham over dit vraagstuk eens aan 't woord te laten Dc heer Ham, wiens vader en overgrootvader reeds jachtop ziener waren, acht dc bestri ding van dc rock een eerste vereiste. Hij spreekt zelfs van een „zwart gevaar". Uit zijn betoog hebben wij opgemaakt dat we te doen hadden met een ware natuurminnaarAllereerst echter waakt hij voor de belan gen van de landbouwende be volking. Hoe hij dit doet, leest u in nevenstaand artikel. V.J koperworm, emelt e.a. Wat is ech ter het geval. Op zoek naar zijn prooi ploegt de roek een heel stuk bouwland om. Zodoende Is de aan gebrachte schade veel groter dan het nuttig effect. In polderland hebben zij misschien enig nut, maar in bouwland als rond Amers foort, zijn ze ten enen male ontoe laatbaar. En niet alleen voor dc boer zijn de roeken een ware be zoeking, ook voor dc natuurlief hebber, althans vojgens Ham. Do stand van de kievit bijv. gaat door hen voor een groot deel verloren. Er blijft geen nest over. Dat zij de eieren eten, heb ik per soonlijk gezien, dat zij dc jongen verslinden laat voor mij geen twij fel over. Zo gaat ook een deel van de wildstand er aan. Hoe zij z.i. het best te bestrijden zijn? Door het op de pen zetten van enige dode vogels. Je stelt je zelf recht onder de wind op, zo dat de rocken met kopwind vlie gen en dan is ieder schot raak, zegt Bartus, op zijn GEKO dubbel loops kloppend. Ook het leggen van phosphoreieren kan afdoende werken. Iedereen, zegt Ham, kan zich met mij in verbinding stellen om de bestrijding te bepraten en ac tief tegen het gevaar op tc treden. Het belang van de landbouwen de bevolking en daardoor ook van de stedeling is er mee gediend. De roek, die een „te grote vlucht" heeft genomen, moet beslist ge kortwiekt worden. dat snel naar de kust dreef, meld- dc later dat het geen cnm.ddel.ij- koppels van honderden naar Hoog- j ^nsUc^id'^r'ccnü"0XvTval"plccgt ke assistentie behoeft. Het hoopt land zien trekken. Aan ons is dan I - .r 6. op eigen kracht Harwich te berei- de bestrijding van het „zwarte ge- ken. I vaar'" Toen een vrij groot aantal land bouwers door de C.CD. werd be keurd omdat zij de kippen niet in een afgesloten ruimte hielden, berie- oiuuttiu pen zij zich op de adviezen van de in^het'voórjaar" hun "Vatjesweelde veeartsenijkundige dienst. Nochtans ten toon spreidden. Van hier af werden zij door de kantonrechter be keek men vrij cn ongehinderd over boet, hetgeen tegen het rechtsgevoel de hele Leusderhei tot Soesterberg van velen indruiste omdat men meen- toe. Weinig bomen stonden er toen de tc mogen afgaan op de adviezen DEN HAAG. De Nederlandse Kunstorganisatie „Stichting Duinrell", die dc laatste vijf jaar voor vele jonge Nederlandse musici de weg naar het concertpodium baande, is in ernstige financiële moeilijkheden geraakt en heeft zich bezonnen op de vraag of z(j met haar werk moet doorgaan. Men is hiertoe besloten nadat een zakelijk bestuur is aangesteld, dat zich als „voorlopig" aandient tot de financiën z(jn gesaneerd. Enerzijds wordt gehoopt op sub sidie van de regering, anderzijds wil men voor het eerst in het groot een beroep doen op particulieren. Het werk van de stichting zal op dezelfde voet doorgaan, maar er zal meer aandacht worden besteed aan het organiseren van concerten in de provincie. Bovendien zullen hogere maatstaven aangelegd wor den bij de beoordeling van podium- geschiktheid. De structuur der or ganisatie zal gewijzigd worden. Kunstenaars zullen nu geen zitting meer hebben in het dagelijks be stuur, maar een strict adviserende taak vervullen. De stichting heeft in dc afgelo pen vijf jaar zeer goed werk ge daan en het is vooral de sterke uitbreiding van het werk geweest, die financiële moeilijkheden deed ontstaan. In Den Haag alleen al werden jaarlijks vijftig concerten georganiseerd. Ruim 55000 perso nen bezochten de Duinrell-uitvoe- ringen in verschillende steden van ons land. De onzekerheid over de rijkssub sidie acht het voorlopig bestuur ontstaan door een foutieve wijze van aanvragen door het vorige be stuur. De stichting hoopt haar mid delen ook te versterken door de uitbreiding van het aantal dona teurs, dat thans rond 1100 be draagt. Na een degelijke sanering wil men ook steun gaan verlenen in andere sectoren van de kunst, zoals bij de oprichting in het voor nemen lag. Benelux-gemeentedag slaagde uitstekend (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Het voorzichtige, voor de buitenwereld ietwat onop vallend gelanceerde initiatief van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten om een Belgisch-Neder lands-Luxemburgse gemeentedag te organiseren, is oen groot succes ge worden. 's-Hertogenbosch was gatvrouwe en de stad was het met gratie. Burgemeester mr H. J. M. Loeff, vice-voorzitter van de Vereniging, ontving Vrijdag de bijna 300 con gressisten op het fraaie, oude stad huis. waar de Nederlandse en de Belgische vlag naast elkaar van de toren woeien. Tot de eregasten op de bijeen komst behoorden de ambassadeur van België, de heer E Graeffe, ver tegenwoordigers van Belgische mi nisteries, de secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, dr M. J. Prin sen cn mr J M. Kan, raadadviseur aan dit departement. 5? van dé Veeartsenijkundige Dienst, die achteraf onjuist bleken te zijn. Om aan deze onzekerheid een ein de te maken, heeft de burgemeester van Ede opnieuw een ophokgebod afgekondigd, waarbij het echter is toegestaan, de kippen overdag te luchten „in een aan het nachthok aansluitende en door voldoende hoog ijzergaas omheinde matig grote ren, welke de dieren niet kunnen ver laten en welke geen toegang geeft tot de brink. De rennen van de ver schillende eigenaren mogen niet aan elkaar grenzen." Indien loslopend pluimvee in de gemeente wordt aangetroffen zal zon- Veel Duitse films van voor de oorlog werden gekenmerkt door een i romantische melo-dramatiek, die oorzaak was van veel gesnik in de zaal. i Een deel van het publiek liep na dc voorstelling met rode ogen naar bui- ten. B(j het zien van „Dr Holl", die deze week in Grand vertoond wordt, hebben we een ogenblik gedacht, dat de vooroorlogse traditie was voort gezet. Achter de sobere titel van deze rolprent gaat een verhaal schuil, dat wordt aangekondigd als „waar gebeurd", maar dat toch waarschijnlijk flink geromantiseerd is. op de jonge handelaar wordt het - - meisje in de affaire betrokken. Zij Ja meneer, zo kan ik het t komt terecht in een verbeterings huis voor meisjes. Het is in dit verbeteringshuis dat de cameraman zich in zijn element voelt. Hij filmt allerlei „inciden tjes" tussen de vrouwelijke delin OOSTENRIJK, dat met zijn Bo- denmeer en gletscherijs als het ware vraagt om vacantiegangers toont op de Jaarbeurs, dat het ook om andere redenen belangstelling verdient. Sierlijke huishoudelijke artikelen, luxe glaswaren, galan terieën en bijouterieën liggen er uitgestald naast meer prozaïsche Journaal van zeven dagen arfikelen als houtvezel- en isoleer- quenten en de leiding, met kenne lijke sympathie voor de gevonnis- ten. Tenslotte zegeviert het recht. Het meisje wordt door de jonge zakenman uit de gevangenis ge haald. als haar moeder op het sterfbed een bekentenis heeft afge legd. Ziehier de inhoud: De dochter van een schatrijke fabrikant is on- - i geneeslijk ziek. Een jonge dokter waarschuwing en zon- weet haar lyden te verzachten, en der dat enige schadevergoeding kan worden geëist, dit pluimvee inbe- slaggenomen, afgemaakt en vernietigd worden. Ongetwijfeld zal deze nieuwe pu blicatie heel wat misverstand weg nemen al zou het o.i. boter geweest zijn indien de omschrijving „matig grote ren" vervangen was door vast gestelde afmetingen. het meisje, dat een groot vertrou wen in hem heeft, klampt zich aan hem vast, eerst met genegenheid, later met liefde. Och, ze zal niet lang meer heb ben te leven en om haar gelukkig medicus echter met verwaarlozing van eigen gezondheid aan een ge neesmiddel. Hij slaagt er werkelijk in een serum samen te stellen, dat genezing kan brengen. Men begrijpt het probleem, dat hierdoor ontstaat. Wat moet er van het huwelijk te recht komen? De dokter staat op het punt zijn genezen vrouw te verlaten, te maken, gaat de arts een schijn- maar merkt dan. dat. wat bi) hem huwelijk aan, mede op aandringen - - van zijn verloofde, de verpleegster van het meisje. Inmiddels werkt de deques Snoek teil. voor de VPRO. luisteraars winnen voor poëzie Aan de dichtkunst doen onze ra- i dio-omroepen niet zo bijster veel. Het lezen of voordragen van ge dichten is een in Nederland niet machtig geliefd programma-genre. Waar dat aan ligt? kozen poëzie en de vertolkende stem de juiste harmonie kan vin den. dan is er niets anders meer nodig. Wie weet zullen er Vrijdagavond 4 April, als in de serie „Dichters Hoeveel boekenlezers kiezen wel- van deze tijd" (VPRO. Hilversum II. eens oen verzenbundel? Op hoeveel I 20.15 uur) Jacques Snoek verzen van scholen brengt men op bezielende Muus Jacobse leest, weer een paar wijze de kinderen in aanraking met de vruchten van Nederlands dich terschap? Ons volk is niet bepaald een poëzie-minnend volk. Dit maakt misschien wel weer, dat, wat wel aan poëzie in de radio wordt ge daan, zo dikwijls een valse toon heeft, alsof de verzenlezers er zelf niet in geloven en nu maar hun kracht zoeken in hijgend char geren. Toch hebben wij van een En gelse dichter aanvankelijk slechts medelijden was, is veranderd in liefde. Zijn verloofde offert haar eigen geluk op en gaat weg. Dit gegeven is aanvaardbaar, maar niet altijd overtuigend op het witte doek gebracht. In het bijzon der de verandering, die zich bij de jonge arts voordoet, is op zijn zachtst itgedrukt „onbegrijpelijk". De oplossing, die voor het pro bleem van de „overgebleven" vrouw wordt gegeven, kan er mee door. Zij sterft niet, en dat is voor een Duitse film al heel wat. De hoofdrollen worden niet al tijd vrij van misplaatst pathos vertolkt door Maria Schell, Heide- marie Hatheyer en Dieter Borsche. Regisseur Rolf Hansen heeft de melo-dramatiek niet geheel buiten de deur weten te houden, maar voor „rode ogen" hoeven we bij deze film toch niet te vrezen. Luisteraars- Logboek nog onlangs de uitspraak gelezen, dat de radio het ideaalste medium is voor de dichtkunst. Want de ra dio geeft het woord, de schikking der woorden, de woordklanken, de metriek van een vers vlak aan het oor. En als men nu maar in de regie der uitzending tussen de ge- mensen voor de poëzie worden ge wonnen. Streept u het eens aan in uw programmabladmen kan nooit weten. Voor hen, die Engels verstaan en die weieens ver van de aarde willen vertoeven, hebben wij in het ko- nvende programma der BBC iets speciaals gevonden. Op Donderdag avond, om 23 30 uur, in de Home Service (300 meter), neemt profes sor Edward Appleton zijn toehoor ders zo'n tien kilometer boven het aardoppervlak mee om hun een be schrijving te bieden van wat zich in de daar aanwezige luchtlagen afspeelt. Prof Appleton, die met een van de BBC geleende radiozender proe ven heeft genomen met de weer kaatsing van radiostralen. is een groot autoriteit. Nobelprijswinnaar natuurkunde 1947. PIET BEISHUIZEN De journaals van deze week geven weer een goede indruk van het wereldgebeuren. Frank- rijks strijd tegen de devaluatie wordt in filmbeelden getoond. Tornado's teisterden de V.S. en in West-Duitsland was de UNO- commissie op bezoek. Op de Theems is het jaarlijkse sport evenement „Head of the River" gehouden. Honden verrichten prachtig reddingswerk in de Al pen. Bovendien ziet u uitsteken de opnamen van hondentrans- porten in Zweden. In het Nederlands nieuws kan men zien, dat in Den Haag si multaan geschaakt is. De Am sterdamse brandweer kreeg nieu- we ladderwagens en de kleer makers hielden een efficiency- dag. Utrecht is ook weer eens in het nieuws, want Polygoon mensen waren b\J de opening van de Jaarbeurs. Trieste opna men van de vliegramp bij Frankfurt completeren het jour naal. J platen, brandweerslangen en po- lijstmiddelen. Kortgeleden in Den Haag gehouden handelsbesprekin gen hebben ertoe bijgedragen, dat de exportmogelijkheden van Oostenrijkse goederen naar Neder land worden verruimd. Wellicht dus dat het goud- en zilverkleurige servies dat de dame op deze foto toont binnenkort ook voor de Utrechtse huismoeders beschikbaar Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. Thuisreis: PH-TDK (Amsterdam) Vrijdagmiddag op Schiphol geland: PH-TDO (Maastricht) wordt van middag In Frankfurt verwacht: PH-TDN (Vlaardlngen) wordt vanmiddag In Ka rachi verwacht: PH-TDD (Delft) van nacht uit Djakarta vertrokken: PH-TFG (Friesland moet Zondag uit Tokio ver trekken. Uitreis: PH-TDB (Walcheren) Vrijdag uit Bangkok vertrokken; PH-TET (Til burg) vanmorgen uit Rangoon opgeste gen; PH-TDP (Rotterdam) vanmorgen In Cairo gearriveerd. Ma/tu Scneii en Uieier tsorscnc in de film „Dr Holl" tracht aan te randen, besluit zij te spreken. Haast te Iaat. want zij wordt door de Klan ontvoerd. Op een grote bijeenkomst van dc Klan wordt zij gegeseld. Enkele minuten later komt hoe kan het anders Raincy, de Officier van Justitie. De leider van de Klan wordt gear resteerd. Lucy sterft op het laatste moment door een kogel van haar eigen man. bedoeld voor Marsha. Zo als u ziet is er dc laatste mi nuten wel enige actie, o.i. iets to veel zelfs, alsof men het hele dra ma in enkele ogenblikken tot een oplossing heeft willen brengen. Niettemin is dit Warner Bros pro duct een firn geworden, waarin het aan de nodige spanning niet ont breekt. Vanaf het eerste beeld de aanrijdende autobus blijkt dat hier een regisseur (Stuart Heister) heeft gewerkt, die iedere opname wist uit te buiten. Beschikt u over sterke zenuwen, dan vindt it in twee uur spanning aan dc Westsin gel deze weck de nodige ohtspan- ning. In de hoofdrollen: Ginger Rogers (Marsha), Ronald Reagan (Raincy), Doris Day en nu eens niet zingend, maar slechts acterend als Lucy en Steve Cochran als Hauk de leider van de Klan. Wie heeft niet eens gehoord van de Ku Klux Klan. dat geheime ge nootschap In Amerika dat de blij vende overheersing van het blanke ras op kleurlingen wil handhaven? Mannen ln witte maskerade pakjes met om het hoofd een grote kap. die het gezicht onherkenbaar maakt. In het City-theater kunt u deze week zien welke pract(Jken dit genootschap er althans volgens deze film op na houdt. Marsha Mitchell bezoekt in Rock Point haar zuster en is getuige van een moord. De Ku Klux Klan heeft weer een slachtoffer gemaakt Twee van hen echter hebben hun kap niet op en worden herkend door Marsha. Een van hen blijkt de echtgenote van haar zuster Lucy te zijn. Burt Raincy. de Officier van Jus titie, is inmiddels met het officiële onderzoek begonnen naar de moor denaars van de om het leven ge brachte journalist Adams. Marsha, die op de duistere zaak enig licht zou kunnen werpen, zwijgt tijdens het onderzoek, uit angst haar zwa ger aan de galg te brengen. Wanneer deze echter diezelfde avond, haar in een dronken bui,

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5