"V oetbalpool door stroman geleid? VRIJHEID: NIET ALLEEN ONTBREKEN VANTYRANNIE, MAAR LEVEN ZELF" Prof. dr S. Berkelbach v. d. Sprenkel 70 jaar Roof was motief van moord te Tilburg VAN HOUTEN S Koningin tot Amerikaans Congres: GELEZEN—, Apen oefenen energiek voor televisie Dr Drees vol vertrouwen in driejarige Nato Directeur van Koning Voetbal werpt schuld op anderen Nog steeds spanning in de KVP Explosie in Duitse fabriek: 7 doden Regering ontvangt Zuid-Amerikaanse gasten Theoloog met brede belangstelling en grote invloed legt Arrestant bekentenis af MELKCHOCOLADEKORRELS Op weg naar Atlantische Gemeenschap Spaak wil grondwet voor vrij Europa Urker vissers schandelijk bedrogen ""fyioadAefC? KRE0FLAV0N l en gewogen .Vrijdag 4 April 1952 3 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Is de gezette, en zeer brcedsprakerige Amsterdammer C. D. H., destijds directeur van bet voetbalblad ..Koning Voetbal'de man. die duizenden Nederlanders met zijn voetbalprijsvraag de dubbeltjes uit de zak klopte en vervolgens iedere week de prijswinnaars fingeerde? Of is het anders en was hij slechts het stromannetje, die de schuld op zich nam voor de directeur van een bekend café-restaurant in de Amsterdamse bin nenstad? Of nog verder weg ook voor de eigenaar van een aarde werkfabriek in het Zuiden van ons land? Voor de beantwoording van die vragen ziet het Amsterdams gerechtshof zich thans gesteld, na een zitting waarin alle knoeierijen bij ..Koning Voetbal" nog eens uitvoerig werden behandeld. „Hij heeft bij de politie alle schuld op zich genomen, ik houd me aan het proces-verbaal, dat hij bij de politie tekende. Ik vraag zes maan den gevangenisstraf (het vonnis van de rechtbank was vier maanden) zei de procureur-generaal, die tegen twee andere verdachten in deze zaak, resp. zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 40.— en zes weken ge vangenisstraf eiste. Ook zij waren destijds door1 de rechtbank tot vier maanden veroordeeld. „Ja hij heeft bij de politie alle schuld op zich genomen." zei de ver dediger mr J. A. van Waarden, „en ik kan hier zeker niet het bewijs leveren, dat anderen achter de scher men stonden. Maar er zijn wel en kele vreemde zaken. Mijn cliënt zelf heeft 3750,— in de zaak gestoken. De directeur van het restaurant ik zal zijn naam nu maar noemen, een zekere N. 10.000 En toen de zaak stuk gelopen was. toen de knoeierijen aan het licht waren ge komen. kon mijn cliënt niet alleen de hele zaak aan hem en de eige naar van het (inmiddels ook ver dwenen) sportblad ..De Sportwereld" overdoen voor 7000.maar hij kreeg er bovendien nog eens 300Ö bij. Mijn cliënt heeft gewerkt bij een aardewerkfabriek in het zuiden. Daar heeft N. ook gewerkt. Dat zegt u misschien wel iels. U kunt het in de stukken vinden". Tijdens de zitting kwam het ver schillende malen tot botsingen tus sen de president en de verdachte. Ook werd de rechercheur gehoord, die de zaak destijds had onderzocht. „U hebt toch gezegd, dat u de in druk had. dat ik iemand anders dek te, dat ik de schuld voor iemand an ders wilde dragen?" vroeg de ver dachte deze getuige met nadruk. „Zoveel herinner ik me daar niet van." zei de rechercheur. ..Ik had wel de indruk, dat er misschien een an der achter zat en soms wekte hij ook de indruk niet geheel schuldig te zijn. Maar als we aandrongen trok hij zich terug, en zei dat het alle maal was. zoals hij had gezegd „Maar u weet toch wel. dat ik bij het eerste onderzoek niet aanwezig (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De verhoudin gen tussen de rechtervleugel van de K.V.P. en de partij zelf zijn er beduidend op achteruit gegaan sinds het vertrouwvol beraad tus sen het partijbestuur en de z.g. Groep-Steenberghe een kleine storm in de gelederen van de Ka tholieke Arbeiders Beweging had doen ontstaan. Weliswaar is deze storm wat geluwd, maar de de pressie heeft zich nu weer ver plaatst naar de rechterzijde, waar thans prof. Duynstee betoogt, dat de vraag of op de K.V.P. dient te worden gestemd nog allerminst bevestigend kan worden beant woord. In Bussum heeft prof. Duynstee een rede gehouden, waarin hij o.m. cijfers heeft genoemd over de ach teruitgang van het ledental van de K.V.P. Op het secretariaat van de K.V P. verzekerde men ons. dat het volkomen juist is, dat het le dental van de K.V.P in 1951 in belangrijke mate is teruggelopen, maar dat de cijfers, die prof. Duyn stee daaromtrent heeft gebracht foutief zijn. De daling van het le dental noemde men overigens op het partij-secretariaat een normaal verschijnsel in een periode tussen de verkiezingen. Onze zegsman voegde hieraan toe: „Wij weten niet wat prof. Duynstee wil, maar zijn feiten deugen niet." Vrouw aan stuur van smokkelauto •Van onze correspondent TERNEUZEN. Bij de Neder landsBelgische grens onder Eede (Zeeuws-Vlaanderen) werd Donder dag door de Belgische douane een vee-auto aangehouden met veertien kalveren, bestemd voor clandestiene invoer. De auto werd bestuurd door mej. G. uit Goes. Auto en kalveren werden in beslag genomen. was"'" riep de verdachte uit. President: „Doet u nou niet zo theatraal." Verdachte: „Ik doe niet theatraal." President: „Dat doet u wel." Volgens de verdachte werden de gefingeerde namen op de uitslagfor- mulieren van de voetbalprijsvraag na afloop vana de voetbalwedstrijden op Zondagmiddag ingezonden. „Maar ik vulde alleen de cijfers in. Ik vul de niet de namen in." zei verdachte. „Dat deed N. Ik kwam er speciaal voor naar zijn restaurant op Zon dagavond." „Het was een reusachtige knoeie rij." vond de procureur-generaal. De verdediger zei, dat het moeilijk zou zijn om de medewerking van de mannen achter de schermen te be wijzen. „U kunt echter een schrift kundig onderzoek laten instellen. Als het schrift van de uitslagcijfers, en de ingevulde gefingeerde na men verschillen is een bewijs gele verd." Hij bestreed voorts de tenlaste legging. omdat er werd gesproken over valsheid in geschrifte. Hij vroeg vrijspraak, of ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie (1 M.I Ik moet. wat je noemt. hard werken En kan dat 's avonds ook best merken. Maar ik voel me weer £it Als 'k in m'n leunstoel zit. Met een Bootz' Tip om me te sterken. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr J. 1 fl. Tip RMoordrecht, ontv. Bootz' Oude Gcnever DUSSELDORF. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is in de ceLstoffabriek van Walsum Noord- rijnland-Westfalen) een ketel met chloorgas ontploft. Zeven mensen kwamen daardoor om het leven en 187 werden gewond. Velen dei- gewonden verkeren in levensge vaar. UTRECHT. Het station De SteegRheden wordt met ingang van 18 Mei gesloten voor gewoon reizigersvervoer; het blijft uitslui tend voor goederenvervoer ge opend. DEN HAAG „Aan ons is de taak het voorbeeld van Prins Bern- hard na te volgen en de onderlinge goodwill tussen Nederland en Zuid- Amerika, die de prins tijdens zijn bezoeken aan een aantal landen van het Latijns-Amerikaans continent door dc gehele inzet van zijn per soonlijkheid in zulk een belang rijke mate heeft gestimuleerd, ver der te verdiepen en uit te bou wen Dit zei gistermiddag de minister van Economische Zaken. prof. dr. J. R. M. van den Brink, tijdens een ontvangst in hotel .Kasteel Oud-Wassenaar" te Wassenaar, ter gelegenheid van het bezoek aan ons land van een groep officiële personen en zakenlieden uit Argen tinië. Brazilië. Uruguay en Vene zuela. Nadat de minister het gezelschap namens de Nederlandse regering had verwelkomd, merkte hij in het vervolg van zijn rede o.m. op. dat de mogelijkheden tot een verdere intensiverihg van het onderlinge handelsverkeer nog slechts zeer ten I dele zijn uitgeput. UTRECHT. Op Donderdag 10 April bereikt prof. dr. S. F. H. J. Ber kelbach van der Sprenkel, een der markantste figuren in de Theologische Faculteit van de Utrechtse Universiteit, de leeftijd van 70 jaar. Van enig feestbetoon wil de door velen bewonderde hoogleraar en geliefde leermees ter niets weten; hU zal, op zijn verjaardag, niet thuis zUn. Ofschoon prof Berkelbach uit 'n predikantengezin stamt, was 't op het gymnasium in Gouda nog hele- DINSDAG A.S., EEN GROTE DAG Dinsdag 8 April is het voor Kobus Orang Oetan en Sophie Gorilla, twee apen van diergaarde Blij-Dorp in Rotterdam, een grote dag: zij gaan dan met de orangs Thomasvaer en Pieternel naar Bussum. Onder toezicht van de oppassers Chris Baris en Willem van Vliet en met assistentie van de drie-jarige Robbie (een zoon van Chris) treden zij op in het televisie-programma van de VARA. Kobus en Sophie. iblie" die de hele zomer het publiek hebben laten zien, dat zij keurig aan tafel met een lepel kunnen eten en limona de uit een kroes kunnen drinken, geven deze demonstratie nu voor de Nederlandse kijkers in de Bus- sumse studio Aangezien de entou rage daar met de grote camera's, die de dieren op korte afstand moeten benaderen, heel anders is dan hun vertrouwde verblijf in Blij-Dorp. zijn Chris en Willem de laatste dagen op verscheidene plaat sen in de diergaarde druk aan het repeteren om de artisten aan een andere omgeving te wennen. En zo stonden gistermiddag de tafel en de bankjes in de Rivièra- hal opgesteld en was een oude doos. waar een paar dikke stokjes uit staken (de lenzen) op een kar gemonteerd, hetgeen de camera moest uitbeelden, toen Chris met Kobus en Sophie aan zijn hand bin nenwandelde. Robbie was er ook en het joch klom alvast op zijn bankje, de beide apen uitnodigend eveneens plaats te nemen. „Hij treedt ook op." zei Chris met vaderlijke trots, „de apen kennen hem al. Hij oefent steeds mee." Kobus keek aanvankelijk wat be deesd rond naar de diergaarde bezoekers, die rond het trainings kamp kwamen staan, doch Sophie trok zich nergens wat van aan. „Kobus is erg zenuwachtig. Daar mot1 ik tijdens de voorstelling naar uitkijken, want anders neemt hij de benen." verduidelijkte Chris, terwijl hij als een ober de apen dikke havermoutpap serveerde. Robbie schonk de limonade in en zoals gebruikelijk was er fruit als dessert. Gulzig scheurde Sophie de schil van haar sinaasappel en griste tegelijk naar de koekjes, die Robbie in een zakje voor de aapjes had Advertentie (l. Af.) CeOlSTillEECO PE8 IIIE8 7AS TILBURG. In verband met de moord op het 18-jarige meisje Ij. van Breda uit Biest-Houtakker, wier Iük gevonden werd onderaan de dijk langs het Wilhelminaka- naal, is Woensdag de 28-jarige J. de W., een los werkman uit deze gemeente, gearresteerd. Het on derzoek door dc politie leverde voldoende bewijsmateriaal op doch De W. bleef ontkennen. Don derdagmiddag viel hij echter door de mand. Als motief voor zijn daad gaf hij roof op. Het meisje had na melijk een boodschappentas bij zich, die hij haar ontrukte. Toen zij om hulp riep, heeft hij haar met haar das de keel dichtge- snoerd. Hoewel het meisje zich eenmaal wist los te rukken en de dijk langs het kanaal kon op vluchten, wist hij haar nogmaals te grijpen. Wederom draaide hij de das om haar hals met het ge volg, dat zij gewurgd werd. Een polshorloge, een zakdoek, een portemonnaie met geld en enige eieren vormden de buit van de moordenaar, die gehuwd is en vader van vijf kinderen. De po ging tot aanranding gaf hij niet toe. Er is echter vast komen te staan, dat De W. enige weken geleden aan de Gilzerbaan onder Tilburg ook een meisje haar handtas ontrukte en meermalen andere meisjes lastig viel. Wegens diefstal werd hij reeds enige ma len veroordeeld. Hij wordt ter be schikking gesteld van de Officier van Justitie. Verdachte is een broer van de beruchte beul van Ommen. meegebracht. Kobus kreeg zodoen de de kruimeltjes, want hij was het laatst klaar met eten. „Zeg maar dag tegen ze." zei Chris tegen zoonlief, toen hij de apen weer naar hun hok bracht. En terwijl de kleine Robbie de grote eeltige hand van Sophie aaide, fluisterde hij: „Voor de tele visie krijg je weer een appelesien maal niet zeker, dat hij theologie zou gaan studeren; hij toonde uit gesproken aanleg voor dc wiskun de en volgde ook de B-richting. Toch ging hij theologie studeren en wel in Utrecht, waar hij onder in vloed kwam van Ovink en Bol land. Hij studeerde een tijdlang ln Berlijn, o.a, bij Harnack. Prof Berkelbach was al lang predikant toen hU ln 1920 bij prof. H. Visscher promoveerde (met lof) op een proefschrift over „Vrees en religie". In 1907 werd Berkelbach v. d Spren kel predikant in Wijk aan Zee. in 1915 kwam hij in Purmercnd. ln 1919 werd hij predikant in Haarlem ln 1925 volg de Rotterdam, daarna Amsterdam, tot dat in '34 de benoeming kwam tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht. Van zijn talrijke publicaties noemen wij ..Op weg naar den nieuwen mcnsch". een studie over Paulus. Ge loof en Illusie Oud-Testamentische Verhalen, en tal van bijdragen in maand- en weekbladen. Zijn invloed op de studenten Is groot en de colleges over dogmatiek, ethiek en het kerkrecht worden gaarne ge volgd. Een grote rol vervult de zeven tigjarige in de Oecumenische be weging Hij behoorde tot de veer tien mensen, die in 1937 het voor bereidende werk deden tot stich ting van de Wereldraad, hij is thans voorzitter van de Oecume nische Raad van Kerken in Neder land. Ook was prof Berkelbach voor zitter van het College in de Ned. Herv. Kerk, dat de nieuwe Kerk orde heeft ontworpen. Advertentie (LM.) 'n Boterhatnbelegging die nooit verveelt I 90 cc 250 g. DEN HAAG. Dc eerste minister dr W. Dices heeft ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Nato een telegram gezonden aan dc Canadese minister van Buitenlandse Zaken Pearson in zijn hoedanig heid als voorzitter van de Atlantische Raad. Nadat hij de ontwikkeling van het Atlantische deelgenootschap als uerdedigingsorganisatic heeft gememoreerd en betoogd, dat het daarin gestelde vertrouwen gemoti veerd is gebleken, gaat hij als volgt verder lAQverienrip l rtf veel staan? Pas op voor doorgezakte voeten I Welf-schoenen, met hun naar de gezonde voet gemodelleerde zool. bewa ren de natuurlijke boog tus sen voorvoet en hiel en maken U on-ver-moei-baar I Voor elke voei een pas sende maat: 72 leesten! om stevif in Uw schoenen te staan! „Maar de Nato is nu meer dan een verdedigende coalitie alleen: In het afgelopen jaar is het verband tussen de verdedigingsinspanning van dc Nato-deelgenoten en de economische cn sociale omstandig heden in de betrokken landen, voor het eerst grondig onderzocht. Ik wijs op het uitstekende werk van de tijdelijke commissie van de Raad. Deze commissie heeft, nog afgezien van het belang van haar rapport en aanbevelingen, een ge heel nieuw voorbeeld gesteld van internationale samenwerking Sou- vereine naties legden haar defensie- inspanning en haar financiële ver wikkelingen voor een critische analyse voor aan haar Nato-deelge noten Enkele jaren geleden zou een dergelijke handelwijze ondenkbaar geweest zijn. Dit ene voorbeeld toont reeds, welk een voortgang de Atlantische samenwerking het af gelopen jaar heeft gemaakt. Ik vertrouw dat op deze wijze, door versterking cn verbetering van de Nato. wij stap voor stap nader komen tot dc verwerkelijking van een ware Atlantische Gemeenschap, die ons einddoel blijft. DALLAS (Texas). De Belgische oud-premier Paul Henri Spaak heeft hier tijdens een redevoering ver klaard. dat onmiddellijk een grond wet voor dc Ver. Staten van Europa moet worden opgesteld „Europa, ver minkt. ellendig en bedeesd, moet op het ogenblik met een oorlog rekening houden. Indien het veel langer treu zelt, zal het misschien te laat zijn." Spaak weet de toestand van Europa ten dele aan het achterwege blijven van maatregelen voor grotere een heid en de aarzeling om zichzelf van douanegrenzen los te maken. 9? KONINGIN JULIANA heeft Donder dag een hooggestemde rede gehouden tot het Amerikaanse Congres. Van deze rede drukken wij hieronder een uit treksel af. K ben dankbaar, uitgenodigd te zijn, tot u te spreken, zoals ook eens mijn moeder deed, tot u, de gekozen vertegenwoordigers van het Amerikaanse volk. Ik doe dit aller eerst om uitdrukking te geven aan dc dank baarheid, die mijn man cn ik en het gehele Nederlandse volk gevoelen voor het hartelijke en warme welkom, ons bereid door uw land, dat zichzelf met recht het land der vrijen en der dapperen noemt. Wij voelendat wij hier verschijnen in de naam van een volk, van uw kameraden in dc laatste oorlog, die kruistocht tegen het kwaad, waarin ieder zijn eigen aandeel droeg. Een broederschap werd daar geboren in het diepste leed en de hoogste vreugde. Het Nederlandse volk herinnert zich met diepe eerbied en dankbaarheid uw dapperen, die hun leven offerden, overal waar wij zij aan zij hebben gestreden. Voordat gij ons te hulp gekomen zijt, ken den wij reeds een kameraadschap, bestaande uit de nauwe verwantschap door onze afstamming, terwijl ook onze nationale geschiedenis en groei als onafhankelijke en democratische na tiën op vele punten overeen kwamen. Maar niettegenstaande dat blijft toch steeds nog de behoefte bestaan wederzijds begrip te verdie pen. U hebt dit ingezien en een programma ont worpen voor hulpverlening aan de door de totalitaire oorlog beroofde en verwoeste landen. Wij in Nederland waren zeer onder de in druk van uw grootse plannen en van de uit voering daarvan. Zij stellen ons in staat weder op eigen benen te staan. Wij zullen dit zo spoedig mogelijk doen in steeds gezonder eco nomische omstandigheden. deze gelegenheid opnieuw en in deze zaal in het bijzonder, wil ik uitdrukking geven aan de dank van Nederland voor dit be wijs van gulle vriendschap. Indien Amerika niet wenst alleen te staan, denk ik. dat het niet alleen zijn hulp aan an deren wil geven, maar ook op hun steun re kent. Nederland kan u die steun geven in uw ogen misschien een luttel bedrag aan geld of goed. maar veel in de vorm van „goodwill". Het menselijk geslacht zou één geslacht moe ten zijn onder Gods leiding. Een gespleten mensdom is geneigd van kwaad tot erger te gaan, tenzij het komt tot een gecoördineerd denken, en gezondheid cn geluk verwerft. BIJ zaa HET Amerikaanse volk heeft u de eer en zware opdracht toevertrouwd de rol van uw grote land in dit belangrijk tijdperk uit te schrijven. Ik zie die taak als een van de mooiste maar tevens als een van de moeilijk ste. Zij legt op ieder van u de volle last van een verantwoordelijkheid, die niemand u zal benij den. aangezien uw beslissingen enorme gevol gen hebben voor de gehele wereld. Ik wil niet zo kortzichtig zijn u te vragen de belangen van Nederland in het bijzonder in gedachten te houden, of zelfs maar die van Europa. Waar ik voor wil pleiten, zijn de be langen van de wereld als geheel. Laat mij u ervan verzekeren, dat het Ne derlandse volk voor een gemeenschappelijke zaak de volle last van zijn aandeel zal aan vaarden. Amendementen in de Grondwet zijn onlangs in het Nederlandse parlement aangenomen, om enige nog overblijvende hinderpalen voor ons deelgenootschap in toekomstige supra-nationale organisaties uit de weg te ruimen. Er is een groeiende kracht in deze groeiende eenheid van een vrij en democratisch Europa. VELEN van ons geloven, dat wij in een neerwaartse spiraal zitten. Hoe kan nu de neerwaartse beweging tot een opwaartse wor den? Ik geloof, dat het de uitdaging is van onze tijd voorgoed een opwaartse beweging te beginnen naar een hogere eenheid en welvaart dan wij ooit tevoren bereikten. Oordelend naar de resultaten van al ons streven echter, moet het juiste antwoord nog gevonden worden. Ik doel hier niet op idealisme. Ik doel op prac- tische oplossingen. We zullen er misschien in slagen plannen uit te werken voor een coördinatie, die althans een nauwere samenwerking tussen de landen mogelijk maken. Wij zijn ogenschijnlijk nog ver weg van dit Utopia. Indien wij slechts de werktuigen behoorlijk konden gebruiken en de knapsten konden plaat sen op de moeilijkste posten, zouden w() in staat zijn resultaten te bereiken, die ons dc offers, welke wij brachten, zouden doen zegenen. De organisatie der Verenigde Naties staat nog in de kinderschoenen en hoewel zij op sommige gebieden hoopgevende successen boekt, moet zij het hoofd bicden aan de groot ste moeilijkheden. Maar toch, wie zou het nut van een wereld-organisatie nog in twijfel wil len trekken? Niet te ontkomen is aan het feit. dat de we reld in tweeën gespleten is, dat er twee magne tische polen zijn, waarvan de een positief is de democratie en de andere slavernij, nega tief. Naar rnyn mening lijdt het geen twijfel dat het. indien wij slechts de energie, uitge straald door de positieve pool van vrijheid en democratie, konden vergroten, onmogelijk zou zijn voor de negatieve pool om weerstand te bieden aan deze kracht. DAAROM voel ik mij gedrongen hier uit drukking te geven aan de gevoelens van diepe waardering voor de vérziende Ameri kaanse politiek wat betreft hulp aan de over bevolkte en technisch minder vergevorderde gebieden in de wereld, die dringend behoefte hebben aan dc bekwaamheid en kunde der Westerse volken. Nederland kan hieraan slechts steun verlenen door export van kennis, het uitzenden van ex perts, die deze landen zullen wijzen, hoe zij zichzelve kunnen helpen. Ik hoop van ganser harte, dat eens de mo- dene productie-vermeerdering, nu opgeëist door de herbewapening, omgezet zal worden in een. die tegemoet zal komen aan de eisen van deze reusachtige ontwikkelingsprojecten. De kring van landen rond de Atlantische Oceaan moet zien het voorbeeld te vermijden, gegeven door de landen achter het IJzeren Gordijn, die hun gedachten zo hebben gecon centreerd op hun verdediging, dat zij ver geten zich evenzeer te richten op hun econo misch, sociaal en cultureel welzijn, laat staan op de vooruitgang van de gehele samenleving der volkeren. Indien zij deze aspecten verwaar lozen. zouden zij op een gegeven dag wel eens kunnen bemerken, dat zij geïsoleerd stonden rond hun oceaan. Dit zou men de koude oorlog voor de vrede kunnen noemen. De algemene geest van hulp vaardigheid jegens de wereld vindt, zo ergens, dan toch zeker zijn oorsprong in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Indien deze gees tesgesteldheid haar kans krijgt, zal deze voeren tot „goodwill", tussen natiën en mensen, en „goodwill" voert tot begrip en vertrouwen. En vertrouwen is de enig bruikbare basis voor in ternationale samenwerking. Indien deze geestesgesteldheid haar kans krijgt, zal zij uitgroeien tot een „Pax Atlan- tica": Atlantische vrede. Ik denk niet, dat in een Pax Atlantica de Atlantische gemeenschap ooit een geïsoleerde groep zou kunnen worden. Nog veel minder zou zij ooit een bedreiging kunnen vormen voor andere delen van de wereld. VRIJHEID is niet slechts het ontbreken van innie, ln welke vorm dan ook, het Is het leven zelf. Het leven is de positieve pool, tegenover de negatieve, die slavernU cn dood betekent. Vrijheid aanvaarden wil zeggen verantwoor delijk dragen. Democratie is de enig billijke regeringsvorm. In geen ander regiem wordt de menselijke waardigheid zo absoluut geëerbiedigd en wordt een gelijke kans geboden aan iedereen, onge acht zijn overtuiging. Het is duidelijk, dat de mensheid, wanneer de boeien van tyrannie en totalitarisme ver nietigd zijn. het welbehagen van een leven in gerechtigheid en veiligheid een begin zou kun nen maken voor een betere wereld. Laten wij allen ons uiterste best doen. Laat ons de rest aan God overlaten. Hij zal deze arme wereld niet verzaken om der wille van de goedwillenden en dapper strijdenden, die er in wonen. Vervolg van pag. 1 derzoeken of er nog iets te doen was aan de schandelijke behande ling, die Van Iseghem hun heeft aangedaan en in de derde plaats om te zien in hoeverre het mo gelijk zou zijn hen tc helpen om als het conflict niet bijgelegd zou kunnen wordei# zich daar blijvend te vestigen". „Van Iseghem", aldus burge meester Keyzer, „heb ik nu in zijn ware gedaante gezien". Het is vreselijk te spreken met iemand, die er zo weinig moraal op na houdt. Naast Van Iseghem zat een ter dood veroordeelde Belg, een politieke delinquent, die hij heeft meegenomen. Die man is een avonturier, van wie ik de indruk kreeg, dat voor zijn part desnoods de hele wereld kan verbranden, als hij maar verdient!" Hij voerde als reden voor het ontslag van de Urkers weer het argument aan, dat de mannen op Zondag niet wilden vissen. „Maar dat was toch afgesproken?" heb ik tegengeworpen. „Ja, dat gold voor Urk, maar niet voor Argen tinië". was het antwoord. De burgemeester had toen ge vraagd hoe Van Iseghem tich voorstelde de schadeloosstelling te regelen. Van Iseghems antwoord was: „Ik denk er niet aan iets te betalen. Integendeel, ik wil terug hebben, wat ik ze heb uitbetaald. De Urkers hebben geen besom mingen gemaakt en volgens con tract kan ik dus terugvorderen, wat ik heb uitbetaald. Ik wil het verband met hen wel verbreken, maar dan moeten de vissers eerst een verklaring tekenen, dat ze mij 20.000 gulden schuldig zijn." Mr Wessels een Argentijns ad vocaat van Nederlandse afkomst, die de burgemeester terzijde stond, had hierop gezegd, dat het nog te bezien zou zijn, of Van Iseghem het recht had, zulke voorwaarden te stellen. En dc burgemeester had de Belg duidelijk gemaakt, dat hij met zo'n regeling zdker nooit ge noegen zou nemen. Maar dat zou dan een rechtzaak worden, die veel tijd cn veel ge\d zal vorderen. Of het tot een rechtzaak komt? De Nederlandse gezant heeft met zijn Belgische ambtgenoot ook over deze kwestie gesproken en dc ge zant heeft gezegd, te verwachten, dat Van Iseghem zijn standpunt zal prijsgeven. Maar enig tastbaar resultaat van dit gesprek heeft burgemeester Keyzer nog niet ge had. Burgemeester Keyzer die alle mogelijkheden wilde proberen heeft ook gedracht dc medewer king van „La Prensa" in te roe pen, maar de redacteur van dit blad, waarmee mij een onderhoud had. zei, dat de Argentijnse rege ring al kwesties genoeg aan het hoofd heeft.en als hij over deze zaak schreef, zou het toch over de censuur moeten lopen. Hij adviseerde de heer Keyzer een te legram te sturen aan mevrouw Pe- ron. Dat is gebeurd. „Evita werpt zich op als beschermster van de stciale rechten," zei de burgemees ter, „en waarom zou ik deze zet niet wagen? Ds Zonneveld, die al jaren predikant in Buenos Aires is, zag er ook geen kwaad in. Maar ik heb op dat telegram nog geen antwoord gehad." Van een ding was de burge meester overtuigd: de Urkers hoe ven niet terug te komen. De vis serij is daar uiterst belangrijk en er is veel mee te verdienen. Arlvpripntip HM) voorkomt en geneest BIJ dc Uitgeverij „Dc Tijdstroom te Lochem verscheen, Het Lijden, een beproeving en een genade. De naam van dit boek van dc Franse schrijf ster France Pastorclll is ln de oorspron kelijke taal: „Servitude ct grandeur do la maladle". De laatste tijd zijn cr stemmen opge gaan om een tijdschrift uit te geven, uitsluitend voor zieken. Het is zeer de vraag of deze poging zal slagen. Als dit toekomstige tijdschrift voor zieken de zelfde geest ademt als dit bock. dan ls het zeker een groot succes. Het bewijs hiervoor is. dat thans reeds de 3c druk van de Nederlandse vertaling verscheen. De schrijfster zelf ls lijdende aan een ongeneeslijke hartkwaal cn moet telkens direct of Indirect horen, dat het eigenlijk onmogelijk is dat zij nog leeft. Met deze wetenschap cn dag cn nacht aan het bed gekluisterd tekent ons deze fijnbesnaarde artiste alle fa cetten van het ziekbed. ZIJ maakt een onderscheid tussen de innerlijke 6trljd van de zieke en de strijd met de om geving. Deze ontboezemingen zijn zeer interessant, ze zijn helder en eerlijk getekend. De schrijfster vertelt over do grote steun, die zij in God vindt zonder daarbij in goedkope stichtelijkheid te vervallen Zij doet het op een wijze, welke gelovigen sterker zal maken en dc ongelovigen eerbied afdwingt Dc inhoud laat zich niet comprime ren in een paar regels. Vele bladzijden zijn elk voor zich een rijke bron van levenslust bij een doodzieke patiënt. Laat elke zieke van welke leeftijd ook. dit boeje lezen cn laat ook elke gezondó hier levenswijsheid uit putten Helaas ls het boek wat duur (t 4 S0 152 blz.).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3