V OOR AL V OOR DB V W neemt de vrouw serieus! Bevrijdingsfeest met wagenspel Metz bedreigt Sweering's record hoogste serie yrö HUISHOUDBEURS STELT EISEN Organisatoren en standhouders Voor de meesten middagje uit niet de hoofdzaak Belastingstudie voor de vrou w bemoeilijkt Een goede secretaresse is moeilijk te vinden Autoped Huishoudgoed fleuriger? „De schout aan de schandpaal een boertig spel Officiers-beëdigd 24-Uursrit van de RAC-West Dukel in de finale Honderd motoristen in Voorjaarsrit Natuurwacht doet goed werk .Vrijdag 4 Aapril 1952 (Van een onzer verslaggeefsters) DE Damesbeurs in bet R.A.I.-gebouw te Amsterdam mag dan nu Huis houdbeurs heten, in wezen Is er weinig veranderd: misschien, dat dames er „een middagje uit" kunnen doorbrengen, huisvrouwen zullen er bitter weinig vinden, dat de moeite van een bezoek en de kosten loont. Wat wy ons dan van een huishoudbeurs voorstellen? Een gelegenheid voor de huisvrouw om zich op de hoogte te stellen van de gereedschappen, die haar werk beter en gemakkelijker en sneller doen verrichten; de mogelijk heid om de vele verschillende merken ijskasten, schoensmeer, wasmachines, smeerkaas, melkkokers en noemt u maar op te kunnen vergelijken en daarna met overtuiging baar keuze te bepalen. Aan geen van deze beide eisen voldoet de huishoudbeurs. Mis schien was er wel iets nieuws, maar dan verdronk dat in de veelheid. Zeker zagen wij vele aardige, practische dingen (al waren ze dan niet gloednieuw), maar ze kwa men niet voldoende tot hun recht. Ook was de indeling niet zo, dat de vrouwen, die bv. van plan zijn zich een wasmachine aan te schaffen, zich zonder veel moeite een oordeel konden vormen over de voor- en nadelen van de verschillende mer ken. Wat doen bv. op een huishoud beurs stands van firma's die wer- kelijk niets bijzonders en niets nieuws hebben te bieden, alleen maar stofjes en spulletjes, die u ook bv. in de winkel om de hoek kunt gaan kopen? Er waren verscheidene loffelijke pogingen in de goede richting. Het Instituut Industriële Vormgeving legde de bezoeksters een aantal stof- ontwerpen voor, waaruit zij hun keuze op een „stern-biljet" konden vermelden; ook konden zij een keu ze uit verschillende kleurcombina ties doen. Een grote schoenfirma verzocht het publiek keuze te wil len doen uit haar producten (ook op een stembiljet) en demonstreer de verder, hoe onberispelijk een machine sokken breit: klaar terwijl u wacht. De Ned. Ver. van Huis vrouwen vroeg een keuze en uit een aantal woonsferen (waartoe een lV/fET verontwaardiging hebben wij kennis genomen van het antwoord van de Minister van Fi nanciën op de vragen van het Ka merlid, mevrouw PloegPloeg be treffende de toelating van vrou wen tot de Belastingacademie. De minister deelde mede. dat vrouwen tót deze academie ook in de toe komst niet zullen worden toegela- tèn. Als reden voerde de minister aan dat het Rijk grote bedragen aan deze studie ten koste legt en dat daartegenover de kans te groot is, dat het, door huwelijk van de vrouw, te weinig proffit van de kosten trekt. Een wonderlijk argument, wan neer men bedenkt, dat het Rijk, door de vrouw bij huwelijk te ont slaan. zelf de oorzaak is van dit veringe proffit. Het wel zeer betreurenswaardige van deze beslissing is, dat op deze wijze zelfs de ongehuwde vrouwen de nadelige terugslag ondervinden van het op zichzelf reeds zo on rechtvaardige ontslag van de ge huwde vrouwelijke ambtenaar. Wij achten het argument, ook afgezien van het bovenstaande, trouwens weinig reëel. De belas tingstudie werkt niet op de ver beelding. Als de academie voor vrouwen wordt opengesteld, zal niemand verwachten dat zij be zocht zal worden door een stroom van trouwlustige jonge dames, die deze studie uit een soort modegril beginnen. Het vergelijkend toela tingsexamen is daarvoor ook veel te zwaar. Verwacht mag worden, dat de vrouwen die dit examen met goed gevolg afleggen over het algemeen niet zo heel jong meer zfin, zich in hun huweliikskansen beperkt weten en zich gaarne een aanzienlijke inspanning getroosten om een behoorlijke en interessante positie te verwerven. Tevens kan worden aangenomen, dat alleen vrouwen met een zeer speciale in teresse en begaafdheid zich tot deze studie aangetrokken zullen voelen. Bij deze vrouwen is de kans dat zij de dienst zullen ver laten, zo zij trouwen, gering. Juist omdat een scherpe selectie wordt toegepast is het onrecht vaardig aan hen, die deze selectie zouden kunnen doorstaan, de toe lating te weigeren op grond van overwegingen, welke geheel buiten de vraag naar de bekwaamheid omgaan. De minister wees erop, dat men ook via de Universiteit de belas tingstudie kan volbrengen en dat deze weg uiteraard ook aan vrou wen openstaat. Dit feit doet echter aan het onrechtvaardige van de beslissing niets af. Te meer niet, omdat, naar wij begrepen hebben, bfi de universitaire studie geen te gemoetkoming in de kosten zal worden verstrekt. paar firma's op geheel verschillen de wijze flatjes van precies dezelf de afmetingen inrichtten. Jam mer dat die Huisvrouwenstand zo in een hoekje was weggedrukt. Die door de vereniging goedgekeur de artikelen met 'n speciaal merkje hadden zeker meer aandacht ver diend!). Zo is er nog meer te noe men. Maar wanneer U reeds bij het betreden van de zaal wordt uitgeno digd de eindcijfers van uw entree biljet te controleren, omdat u mis schien op die cijfers een prijs hebt gewonnen, wanneer men u toastjes met kaas en kopjes bouillon op dringt. wanneer men u nauwelijks wilt laten gaan zonder uw nagel riemen zacht te hebben gemaakt, dan weet men opeens, dat de orga nisatoren èn de standhouders de huisvrouwen toch niet au serieux nemen en hen hardnekkig als da mes op een middagje uit blijven zien. Maar er is een kentering. Wie weet, wie weet, neemt men onze dochters nog eens ernstig! Hoe adresseer ik een brief aan de Paus, aan een Vloot-admiraai, of aan een Rabbi? Welke bloemen zet ik in welk jaargetijde op het bureau van mfin baas? Welke kleren trek ik aan naar kantoor en welke make-up is geoorloofd? Antwoord op deze vragen en nog veel meer nuttigs vindt de Amerikaanse secretaresse in het onlangs verschenen boek „Complete Se cretary's Handbook", samengesteld door twee Amerikaanse top-secreta- resses: Lillian Dorris en Bessy May Miller. Het boek is er speciaal op ge richt een leidraad te vormen voor de jonge secretaresse, maar het be vat een dermate uitgebreide collec tie van beroepsgeheimen, dat het ook als vraagbaak voor de dage lijks wederkerende problemen van de geroutineerde secretaresse uiter mate nuttig is. Het secretaresse-ambt in Ameri ka is een omlijnd begrip. Er be staat een deugdelijke opleiding voor en wanneer men solliciteert naar een vacante secretaresse-be trekking, dan weet men aan welke eisen men heeft te voldoen. Een Amerikaans zakenman zonder se cretaresse is ondenkbaar; zonder haar is hij volkomen hulpeloos. Ze maakt zijn afspraken en poeiert ongewenste bezoekers af, schrijft zijn brieven, denkt aan de ver jaardagen, organiseert zijn reizen, zorgt voor zijn theaterkaartjes, enz. enz. Dit alles is veel vegaander dan hier in Nederland doorgaans van een secretaresse verlangd wordt, ofschoon er in de laatste jar entoch een tendenz waarneem baar is. dat meer het Amerikaanse voorbeeld gevolgd zal worden, hoewei het invullen van het be- alstingbiljet van de baas, hetgeen voor de Amerikaanse secretaresse geen moeilijkheden schijnt op te leveren, bij ons wel tot de onmo gelijkheden zal blijven behoren. In ons land zijn goede secreta resses zeldzaam. Dat is jammer, want het is een bij uitstek vrouwe lijk beroep. De secretaresse moet een help ster zijn voor haar baas. of het nu een man of een vrouw is en dat betekent opgaan in het leven van de ander en het leven van die an dere gemakkelijker maken. Hoe zii dat moet doen? Dat hangt helemaal af van de persoon lijkheid van degene, voor wie men werkt. Zii moet zich aanpassen bij zijn rhythme en manier van wer ken, proberen uit te vinden wat hfi al dan niet prettig vindt, hem met een half woord kunnen be grijpen. zijn eventuele ochtendhu meur en andere hebbeb'ikheden lankmoedig ondergaan. Zii moet vooral niet proberen hem haar wil op te dringen, hem niet norberen te dwingen zich naar haar inzich ten te gedragen. Is men het prin- cioiëel oneens met ziin zienswijzen of appreciëert men zijn werk niet, dan moet men een andere baan zoeken. Er is veel aanpasisngsver- mogen en tact nodig om een goede helnster te zfin, maar de voldoe ning iemand bii het werk een on misbare steun te ziin geworden is daarom des te groter. Wat de technische kant van de secretresse betreft, zo is natuurlijk een grondige kennis van de Neder landse en moderne talen, steno en typen een eerste vereiste. Zij moet verder een archief kunnen inrich ten en behoorlijk kunnen telefone ren. Zij moet op de meest uiteen lopende vragen een antwoord kun nen geven, en daarvoor moet zij vasthoudend als een terrier kun nen zijn en zich vooral niet met een kluitje in het riet laten sturen. Zo nodig moet zij initiatief kun nen ontwikkelen, maar zij moet niet proberen het heft in handen te nemen! Hoewel de secretaresse een gro te steun heeft aan haar „vrouw zijn" mag dit toch niet gaan over heersen. Wanneer een chef zich teveel van haar als vrouw bewust is. gaat het werk er onder lfiden. Het is moeilijk, maar niet onmoge lijk het evenwicht in dit opzicht te bewaren. Advertentie (l M.) Zij miste opeens zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Totdat z\j merkte dat er iets aan de maizena haperde, 't xoas niet de maizena die ze gewend was de naam DU RYE A stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA DU RYE A gevraagdzoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie jeWel ge vraagdmaar niet gekregen. Jets om te onthouden 1 Voor eens en all\jdNiet alleen Maizena DU RYE A vragen, maar ook opletten dat U inderdaad DU RYE A krggt. OVER een dag of wat wordt dik ke zusje jarig en nu wil zc een autoped Dat komt door het jochie uit het hotel, die heeft cr een. Een blinkende met een rood stuur, een geruisloze op dikke, ble ke banden. „En je wou een mamma-pop," zeg ik. „Je wou zo graag een popMaar dikke zusje wil daar niet meer van horen. De autoped van Lex je, zo heet dat ventje, heeft al haar andere wensen uitgewist. Dat is een onverwachte pech. „Tel maar neer, als je een goeie wil hebben," praat de werkster. „Maar zeg maar es nee, tegen zo'n kind Op een dag is de kachel uit en omdat ik nergens een splinter hout kan vinden, hak ik woedend de oude broodplank stuk. Omdat je zo'n ding toch mist, moet er de morgen daarop een nieuwe gehaald en dik ke zusje mag mee. achterop. De sneeuio kleeft nog aav de stoepen maar er is zoiets lente achtigs in de zondat ik monter fietsend, de verste winkel neem van de straat. Het is een bazar, je kunt er punaises krijgen en tand pasta, boenwas, eau de cologne, potten, pannen, touw, kwasten, speelgoed. Dat alles ligt stoffig in laden en bakken en de oude meneer, die er de baas over is, kan dc hoeveel heid niet meer aan. Z'n helpster, een rappe juffrouw, is altijd op zoek naar iets „wat nog wel in het magazijn is". „Even kijken", zept ze dan en verdwijnt door een luxk, want daaronder is een trap. Ook nu staat dc baas alleen Hij is aan het treuzelen met een dame. die kopjes wil, zonder oor. Terwijl ik botervloten, jampotten en pol lepels bekijk, zie ik ineens, naast een emmer, het autopedje van vroe ger. Een iel houten voertuigje met dunne wieltjes en een plankje, net breed genoeg voor één voet van dikke zusje. „Kijk nou es," doe ik blij, verrast. „Kijk nou es wat een leuke. Die ts goed voor jou, daar kun je niet meer vallen Probeer es hoc die gaat Dikke zusje schiet er op af cn stept lustig over de winkelvloer, terwijl de oude. net als ik, zonnig toekijkt. „Hoeveel kost die"*" roep ik. „Drie rijksdaalders," vertelt de juffrouw, die net weer es boven komt. Dat is een bof," praat ik opge lucht. „Hebt u er nog meer van?" ,,'k Wil wel es even kijken." start ze en gejaagd knikkend naar het luik van 't magazijn. „Nee," roep ik, „laat u maar Geef me maar een broodplank." En dan met. de gebruikelijke geheim zinnigheid: ,,'t Is voor d'r verjaar dag De juffrouw begrijpt en streelt dikke zusje, die almaar rond stept, in het voorbijgaan over d'er haar. De broodplank wordt omzichtig ingepakt en de oude zelf, neemt dikke zusje vriendelijk mompelend het autopedje af. Dat laat ze zo protestloos toe, dat ik builen het cadeau een beetje ga voorbereiden. „Als je die nou cs voor je verjaardag kreeg," zeg ik. „Als Mammie die nou es kocht Waarop dat wijfje verschrikt- „Dat kleintje? Maar wat zal Lexje dan wel zeggen!" BIBEB. „Ik bezit een stuk of wat langwerpige theedoeken en ze bevallen me uitste kend. Het langwerpige model ligt me plezieriger ln de hand dan het vier kante „Mijn oordeel over de langwerpige theedoek? Ideaal! Dan kun Je tenminste de borden met dc theedoek aanpakken en ze aan alle kanten afdrogen. .,In mijn linnenkast prijken groen-rood gestreepte theedoeken, langwerpig en keukenhanddoeken idem Dat is de reactie van enkele van onze lezeressen op onze vraag, wat denkt U van langwerpige theedoeken en vrolij ker huishoudgoed. En alleen van een man komt een af keurend geluld: „Langwerpige doeken (die bfi kamperen wel eens worden ge bruikt) zijn onhandig. Een vierkante doek is Je ware En hij prefereert het ouderwetse rode ruitje, omdat hij dan direct weet wat de theedoek is. Maar dc hulsvrouwen, die ten slotte meer met linnengoed hebben te maken, oordelen anders En zij zeggen behar tigenswaardige dingen: De hulsvrouwen willen wel anders, maar het ls niet te koop. Dc winkeljuffrouw heeft geen belangstelling voor klonten die iets an ders wensen. Van doorgeven van wen sen van klanten aan de directeur komt niets terecht. Een andere hulsvrouw schrijft on--; Niet wij vrouwen moeten er om vrfigen, maar de fabrikanten moeten het brén gen om koopsters te trekken Zelf con tact zoeken met fabrikanten is voor de meeste hulsvrouwen te omslachtig En daarom stelt een briefschrijfster voor: Iedere zaak legt een lijst aan voor bij zondere wensen van klanten. Of ae fabrikanten wenden zich vla de bladen direct tot het publiek om te vertellen wat ze aan nieuws brengen of te vragen wat voor wensen er bij de hulsvrouwen leven. En een andere schrijft: Mijn zoontjes slapen onder gekleurde lakentjes. Maar als ze straks in grote mensenbedden moeten slapen, hoe kom lk dan aan gekleurd katoen dat breed genoeg is om er lakens van te maken? „Een nieuw patroontje, alstublieft" is de mening van weer een ander. Een belangrijk probleem raakt ten slotte een hulsvrouw aan die meent, dat het conservatisme op gebied van de kleuren van huishoudgoed voor een groot deel daardoor veroorzaakt wordt dat gekleurd goed niet met heet sop behandeld kan worden. Als er een was middel zou zijn, waarmee ook gekleurd goed gekookt zou kunnen worden, zou den dc vrouwen meer kleurig huishoud goed kopen, meent zij. En wij zouden daaraan willen toevoe gen: Laten de fabrikanten bij gekleurd goed een wasvoorschrift geven Mis schien blijkt de behandeling gemakke lijker dan de huisvrouwen menen. De stern van de vrouw DET is ons gebleken, dat som migen menen dat de leuze: „Vrouwen, stemt op een vrouw" zinloos is omdat voorkeurstemmen toch naar no. 1 van de lijst zou den worden ov rgebracht. Deze mening is onjuist. Iedere candidaat. die een aantal stemmen op zich verenigd krijgt, dat gelijk is aan ae lijstkiesdeler, is gekozen, op welke plaats hij ook op dc candi- datenlijst voorkomt. (Aangenomen, dat aan de lijst voldoende zetels zijn toegekend) Bv. op een lijst zijn 400000 stemmen uitgebracht. Er zfin 10 zetels toegewezen De lijstkiesdeler is 400 000 gedeeld door IC is 40 000. Iedere candidaat die 40.000 stemmen behaalt is geko zen. Behaalt een candidaat de lfist- kiesdelcr niet, dan worden de op hem uitgebrachte voorkeurstem men overgebracht naar no. 1. Het zelfde gebeurt met de voorkeur stemmen welke een candidaat bo ven de lijstkiesdeler nog behaalt. HERAUTEN GAAN DOOR AMERSFOORT (Eigen bericht) Op vfif Mei zult U op vier plaatsen in onze stad kunnen zien „Hoe de> schout zichzelf aan dc schandpaal bracht". De Oecumenische Lekenspel- groep zal dit „zeventiende ceuwsc" wagenspel, oorspronkelfik als drie delige cyclus door Ilclla Haasse geschreven voor „Damstad", op een ver rassende wfize onder uw aandacht brengen. Herauten zullen met schallende trompetten door Amersfoorts straten trekken cn U „kond doen waar en ter welker ure de schout zal worden ten schand gesteld." Vier opvoeringen Tweemaal in het Socsterkwartier en tweemaal in de binnenstad zal dit vrolijke spel worden opgevoerd. Met een muziekcorps voorop zullen de spelers op hun wagen de stad door trekken. De eerste twee ver toningen zullen ongeveer om vijf uur in de namiddag in het Soestcr- kwartier plaats hebben, 's Avonds krijgt de binnenstad een beurt. Claas Slootman, die de algehele lei ding heeft, zei ons met de overige festiviteiten „een beetje in de maag te zitten.'' Het reeds vastgestelde avondfeest, dat op dc Hof is gepro jecteerd neemt een prachtige plaats voor een opvoering weg. Gedacht wordt nu aan het plein onder de „Lange Jan" en dat tegenover de Academie. Hella Haasse beschrijft in dit spel. dat wij kunnen vergelijken met de middeleeuwse „klutehoe een bij ziende schout moet rechtspreken over een marktdicf. Laatstgenoem de heeft daartoe door een dienst bode aangezet, een worst gestolen. De dief, zowel als dc meid. worden schuldig verklaard. Zij handelde echter in opdracht van haar „vrou we". Ook deze wordt evenals haar man. die haar weer aanspoorde, schuldig bevonden. Juist heeft de schout dit oordeel uitgesproken of hfi vindt zijn verloren bril, en her kent zijn vrouw, zijn dienstbode etc. Het vonnis moet echter worden uitgevoerd. De schout komt aan de schandpaal. Dit boertige spel, zo vol zotter nij, zal het in Amersfoort heus wel doen. De entourage is uitstekend verzorgd (de oude Hof of het to- rcnplein!). Voor dc muzikale om lijsting zorgt een koor dat o.l.v. Ri- nus Kuyper Oud-Hollandse liederen ten gehore zal brengen. Amersfoort heeft door een derge lijk spel in het programma van het bevrijdingsfeest op te nemen, be wezen dat het een stemmiger en op hoger niveau slaande feestvie ring wenst. Een lofwaardig initia tief. dat wij niet genoeg kunnen waarderen. Dertig maal weerklonken van morgen op het sportveld van de Juliana van Stolbergkazeme weer de woorden: „Ik zweer trouw aan dc Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht, zo waarlijk helpc mij God Almachtig". Vijf en twintig reserve-officieren van de Genees kundige Dienst en vijf reserve-of* ficieren van de Geneeskundige troe pen werden beëdigd door gen maj. J Th. Wilkes, inspecteur van de Geneeskundige Drenst der Kon. Landmacht. Na afloop van de plechtigheid volgde een défilé Medewerking hieraan werd verleend door het tiompettcnkorps van de Huzaren van Boreel. omdat het muziekkorps van de Geneeskundige Troepen tij delijk ontbonden is wegens vertrek van een groot aantal muzikanten naar andere garnizoen-en. Een bij zonderheid van de beëdiging van vanmorgen was ook, dat de deel nemende troepen alle uitgerust wa ren met pistool, huil organieke be wapening. Terreinmoeilijkheden voor ZAC Gisteravond werd in ..Astoria" de jaarlijkse .startavond" gehouden van de Amersfoortsc zomeravond- competitie. Na een inleidend woord van de heer A. Mosterd, werd de vergadering gepresideerd door de heer v. d, Water, bestuurslid van de afd. Utrecht, van de Kon. Ned. Voetbalbond. Behalve enige gedachtenwisselin- gen die lek jaar op het programma staan en waarvoor de heren Mos terd en v. d Water altijd een toe lichtend woord hebben, was het urgente punt toch wel de terrein- kwestie. De vergadering was van oordcel, dat het toekennen door de direc teur van De Sportstichting van een speelveld, echter zonder kleed kamer, niet direct aanvaardbaar is Het gemis van een kleedgelegen- hcid werd vroeger al als een ern stig gemis gevoeld, doch de ver enigingen kunnen er nu niet meer buiten, terwfil de „Bond" er ook geen genoegen mee neemt De terreinkwestie zal echter wel opgelost v/orden, van verschillende zijden werden toezeggingen gedaan; o.m. speelt Polynorm haar thuis wedstrijden in Spakenburg Zonnegloren speelt op haar eigen terrein in Soest, terwijl zij ook nog voor andere verenigingen haar ter rein beschikbaar stelt. Met de verenigingen Soester Boys. Sofa en A B.v.L.O, zijn onderhandelingen gaande. Aan de competitie nemen, deel: Erdal. Eysink. Hapam. Blazer Metz Phoenix. Polynorm. VVKK (verffabrick Kleine Koppel). Buurt- veren. Het Soesterkwartier, Buurt- veren. De Utrechtsestraat. Zonne gloren, Soestermelkhandel (CSM) en Hees. Erdal en VVKK nemen deel met twee elftallen Er wordt in twee afdelingen gespeeld, elk een gehele competitie. Het secretariaat van de Zomer avondcompetitie wordt weer waar- fenomen door de heer Runneboom, oesterweg 217. Bijenmarkt aan de Utrechtse weg Vanochtend is er op het terrein aan dc Utrechtseweg te Amersfoort bijenmarkt gehouden. Het weer was wel uitzonderlijk gunstig De aan voer bleef echter beneden de ver wachting en kwam niet hoger dan tot 20 korven en 20 kasten. Er was con matige handel; de prijzen voor de korven varieerden van 15 tot 18 en die voor de kasten van 24 tot 28 Er was ditmaal aan voer uit de. omgeving van Soest cn van de Veluwe. DEN HAAG. Op Vrydag 6 en Zaterdag 7 Juni zal een 24 uursrit v. orden gehouden. De rit is in vier étappes verdeeld, t w. Schevcnin- gen—Valkenburg. Valkenburg—Lu xemburg, Luxemburg—Gr. Bar rière en Gr. BarrièreSchcver.in- ge'n over een afstand van ongeveer 1000 km. Dc automobiclclub van Luxemburg zal op Zaterdag 7 Juni een wedstrfid organiseren voor Luxemburgse deelnemers, die de rit zullen rijden van Luxemburg naar Scheveningen. Het streven van de organisatoren, het district 's-Gravenhage van de RAC-West, is om deze 24 uursrit tot een jaarlijks wederkerend sport gebeuren te maken. Damlamp. van Ned. 1952 Eén van de barrage-matches voor een plaats in de finale om het damkampioenschap van Nederland is inmiddels tot een beslissing ge komen. Door twee opeenvolgende overwinningen van Dukel op Yme de Jong, is de IJmuidcnse meester als elfde deelnemer geplaatst. De twaalfde is nog onbekend, omdat de beslissingswedstrijden tussen Hofman. De Jongh en Drenth, wegens ziekte van laatst genoemde. het afgelopen weekeinde niet konden doorgaan. Bijna honderd motorrijders zul. len Zaterdagmorgen in Lage Vuur- se starten voor de Voorjaarsrit van de K.N.M.V. Behalve senioren en junioren baken ook 15 leden van rfiks_ en gemeentepolitie deel uit van het „veld", dat het 280 km lange traject door Utrecht en over de Veluwe zal afleggen. In het parcours zfin twee non- stops opgenomen, die van de deel nemers de nodige rijvaardigheid zullen vergen. Het wordt een be hoorlijk zware wedstrijd, die cven- v-el door allen, die over uithou dingsvermogen, wilskracht, stuur manskunst en oriëntcringsvermo- gen beschikken, is te rijden 's Morgens van 8 uur af worden de deelnemers om de minuut in Lage Vuurse gestart en tegen 4 uur kan de eerste rijder aan de finish in Veenendaal aankomen. GentWevelghem voor Imf parus WEVELGHEM. De Belg Rav- mond Impanis is winnaar gewor den van de wegwedstrijd Gent Wevelghem over een afstand von 240 kilometer zijn tijd bedroeg 6 uur en 27 minuten. Tweede werd Blomme (Belg.) op een lengte en derde De Hertog (Belg), op twee lengten. 10. Vortlng (Nederland) zt. Van Est eindigde op de twintigste plaats op. 8 minuten achter dc winnaar. Om de Nederlandse titel bandstoten HILVERSUM. Te Hilversum werd een aanvang gemaakt met het tournooi om het kampioen schap van Nederland bandstoten. De eerste uitslagen luiden: Metz (Den Haag) 150 30 34 5. Kruythof (B'drecht) 85 30 10 2 83 Sweering (A'dam) 150 55 17 2.72 Eichclsbeim (R'dam) 124 55 16 2.25 Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen le Rijsscn, J. van DUk t« Gameren. Beroepen te Moercapelle J. Koele te Dlrksland. Benoemd tot voor ganger Herv Evangelisatie te Drieber gen H. A Lecnmans te Bleskensgraaf. Aangenomen naar Zwolle (voor bilzon- dcre werkzaamheden) J. C. van Elzenga te Zwolle. Nationaal Biljarttournooi bandstoten Titelhouder Sweering nog niet op dreef; Metz in goede vorm HILVERSUM, ,,'t I!ollandt Huys", Donderdagavond. Jan Sweerlng's nationaal record hoogste serie bandstoten 38, verleden Jaar tijdens het titcltournooi te Den Haag gevestigd, is nog nimmer zo ernstig bedreigd geweest als vanavond. De Hagenaar Henk Metz, die de zlekp Piet van do Pol vervangt en daarmede zfin rentree in de nationale hoofdklasse tltel- tournooicn doet, maakte hiervan een grandioze come-back en was reeds ver gevorderd In zfin poging tegclfik een nieuw record te vestigen. Vier en dertig caramboles had hfi reeds geproduceerd. Dc ballen kwamen in een betrekkelijk eenvoudige positie te liggen: één dicht bfi de lange band dc rode bal een dertig centimeter er vanaf en de stootbal Iets lager er tussenin. Metz waagde een lange rappelstoot om aldus alle ballen weer in een goede positie nabfi de hoek te krfigen en daardoor op gemakkelfiko wijze Sweerlng's record te laten sneuvelen. Haardun miste Metz en daar door een prachtige gelegenheid het trotse record van Sweering over te nemen. Deze Hagenaar bracht onmiddel lijk sfeer in het tournooi, dat de B V. ,,'t Hollandt Huys" ln het ge lijknamige café-restaurant namens de KNBB organiseert. Het niet kun- SOEST In de Gouden Ploeg hield de Natuurwacht-vereniging „Eemland'' haar jaarlijkse algemene vergade ring. onder leiding van de heer J. G. H Gótz. Een speciaal woord van welkom richtte de heer Götz tot de heer v. d. Hoef van het Staatsbos beheer cn twee afgevaardigden van de Federatie van Buurtverenigin gen. Er zijn plannen om een Jeugdaf deling op te richten. In het jaarverslag van de secre taris wordt het verlies van wijlen het bestuurslid de heer E. H. D. Insinger gememoreerd. Het verslag van de penningmees ter was optimistisch, daar een voordelig saldo in kas was. Uit het rapport van de leider van de natuurwachten. de heer A. Kleyn Molenkamp, bleek, dat de natuurwacht geen overbodige luxe was. In 1951 werden niet minder dan 366 waarschuwingen voor ver schillende baldadigheden gegeven. De natuurwacht bestaat uit 17 leden, w o. 2 vrouwelijke, hetwelk niet voldoende werd geacht. Twee adsp. natuurwachters, de heren Post en Rosier, werden als zodanig voorgedragen. Dief ging aan de haal Een surveillerend politicman zag op het Berkenlaantje een wielrijder een zak met inhoud vervoeren. Toen de man de politieagent zag, gooide hij de zak op de grond en koos het hazenpad. De zak bleek een sleepketting en enige zuigers van een automotor te bevatten. De voorwerpen bleken afkomstig van het LSK-kamp te Soestduinen. De dief was en bleef voortvluchtig. Niet stoppen op bevel Een zekere S. uit Soest reed ln een automobiel in Soest. Een poli tieman wilde hem laten stoppen en gaf daartoe het teken. S. stoorde zich daar niet aan en reed door. Het onderzoek wees uit. dat S. niet in het bezit was van een rijbewijs, zodat dit een duur ritje voor hem zal worden. Schoppen ontvreemd Toen de los arbeiders van de gemeente Donderdagmorgen met nun arbeid aan het Berkenlaantje zouden beginnen, bleek, dat iemand zich ln de afgelopen nacht ont fermd had over een achttal schop pen. die opgeborgen waren in een keet. nen uitkomen van Van de Pol ook verleden jaar was de lange Rot terdammer niet van de partij werd algemeen betreurd, doch het Is nog maar zeer de vraag of Metz in deze speelsoort zwakker is. Bel den als deelnemer zou ongetwijfeld een aanzienlijke versterking be tekenen. Het valt te begrijpen, dat de Ba- rendrechter Kruythof, die met 6, 7 en weer 6 ook niet onverdienstelijk Van wal was gestoken, tegen het machtsvertoon van de Hagenaar niet was opgewassen. Deze was ook uitmuntend gestart, met 14. 6. 1 en 15 niet minder dan 36 caramboles na 4 beurten. De serie van 34 wekte herinneringen op aan de partij SweeringEichelsheim. vorig jaar in „Du Corbeau" In Den Haag. Er zat veel overeenkomst in de wij ze. waarop toen Sweering tot zfin fantastische prestatie kwam. en van avond Metz zijn serie opbouwde. De ballen steeds nabij de korte band houden cn van de ene hoek langzaam naar de andere drijven, met daap tussendoor enkele afge meten lange rappels. Metz riskeer de op 31 een zeer moeilijke door stoot op de band om aldus de goe de positie te kunnen handhaven. Het lukte Niets scheen een nieuw record meer in de weg te zullen staan, totdat hfi op de bnven reeds omschreven onfortuinlijke wijze strandde. De lange afwezigheid van Mete heeft niets aan ziin stijl en gewoon ten verandert. Hij is ..Jantje Se cuur". speelt tergend langzaam, juist voldoende om een tegenstander ner veus te maken Dan Is Sweering een heel ander type Hij bezit meer fantasie cn brengt meer variatie in ziin spel (hoewel enkele malen bleek, dat ook Metz niet meer bang is voor een driebander) Hij riskeert meer en mist daardoor oj\ wel eens wat zoals b.v. in het begin van zijn partij tegen Eichelsheim. waarin hij evenwel tot het eind toe minder ge concentreerd speelde dan wij van hem gewoon ziin. Was het een ge volg van de wetenschap, dat hfi een ernstige concurrent heeft, terwijl in Februari 1951 het kampioenschap slechts voor het grijpen lag? Kruythof blijft dezelfde speler. Hij lost meermalen de grootste moeilijkheden op om direct daarop door nonchalance te missen. Eichels heim is de rustige caramboleur. die te veel zwakke momenten heeft om ooit in dit genre tot een ernstige pretendent voor de titel uit to groeien Met deze karakteristiek van de vier deelnemers is tegelijk de ver klaring van dc nederlagen van Kruythof en Eichelsheim gegeven. Metz 150 30 34 5.00 Kruythof 85 30 10 2.83 Sweering 150 55 17 2.72 Eichelsheim 125 55 16 2.27 Vandaag spelen alle deelnemers twee partijen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5