Het hindert niet wat het kost' Itrechts Huis van Bewaring is thans observatiekliniek Vijftien gokkers gegrepen Verlenging der E.B.U. in gevaar Paas-Maandag beslissend voor Y.Y.O.G. [aatregelen tegen aderlijk parkeren gevraagd Minister Stikker doet beroep op de Ver. Staten Breekt Israel onderhandelingen met West-Duitsland af? Schrootsmokkelarij aan Nederlands- Belgische grens Definitie gevraagd van bromfiets 55 "55 Personeelsleden van Jongerius staan terecht in verband met knoeierijen in 1946 Van alles werd doorberekend Grootscheepse inval in Zeeliedenbeurs l'-nderdag 10 April 1952 genlük ion het zo moeten zün, dat per arrondissement van elke recht- maar dat dit ook lichamelijk het in overleg met die rechtbank, een halftime-psychiater werd aange- die een stage van b.v. een half jaar of langer aan de Observatie- ek te Utrecht cn in het Rijksasyi voor psychopatenzorg te Avercest, doorlopen. Iedere verdachte, die „vóór" komt, zou dan in overleg met agistraat door een kort onderzoek een eerste schifting moeten onder- opdat degene die verminderd toerekeningsvatbaar wordt geacht, niet en volkomen toerekenbare wordt behandeld", aldus prof dr mr Baan, e geneesheer bU dc Observatiekliniek van het Gevangeniswezen, te- belast met de supervisie over het selectie instituut, welke beide in- ingen zijn ondergebracht in het (voormalig) Huis van Bewaring te :ht. jcidive belangrijk teruggelopen ou de betrokkene in bepaalde ^ilen moeilijker beoordeeld en worden, dan zou hij door psychiater naar Utrecht kun- vvorden verwezen en in die ge- ggfcaliseerde inrichting zouden ge adviezen kunnen worden •muieerd. Op het ogenblik is tuatie al zo, dat 10 a 15 der bservatie naar Utrecht gezon- delinquenten onvoorwaardelijk leschikking van de Regering len gesteld en pl.m. 30 voor- delijk, zodat zij onder deskun- toezicht kunnen worden gc- dit verband deed prof. Baan •men, dat een zeer groot deel de verdachten als minusver ten moet worden beschouwd, reken van .beroepsmisdadiger' itelijk onjuist. Als de „be- smisdadigers" werkelijk een ïp hadden, waren zij geen adiger. Zij komen er niet spoe- oe, om de misdaad a.ls brood ing te beschouwen, maar het hun aanleg, als ook het milieu e omstandigheden, die hen tot misdaad brengen. Natuurlijk de maatschappij hierbij ook Idig. Andere behandeling Viividueel gezien is een nor- man te corrigeren door straf, reclassering hem opvangt, debielen en epileptici b.v. en geheel anders behandeld len en opgeborgen tot heil der inleving, eventueel met daar- t toepassing van enige straf, mate het verantwoordelijk- jgevoel groter is. de kinderrechtspraak gebeurt eeds gedeeltelijk, doch dit kost geld. Het is echter zo, dat, ieer niets in deze richting gc- t, men nog veel duurder uit lelaas houdt die zorg voor de ?ren bij het achttiende jaar op. Utrecht werden vroeger mis- tn twee rapporten per maand de kinderrechter uitgebracht, s reeds tientallen, dert 1 Januari van dit jaar len in het Huis van Bewaring trecht degenen, die ter beschik van de Regering werden ge- in het voorgebduw geselec- I. teneinde tot een juiste keuze de inrichting, waarin zij moe- worden ondergebracht, te ge- ti. In meer dan één geval de man eerst nog een straf jzeten, die het doel had de bc- cene een deel van zijn verant- •delijkheid te doen dragen. Het •aiwens beslist zo, dat een ver te liever veroordeeld wordt ter beschikking gesteld, omdat laatste voor onbepaalde tijd geschieden, terwijl een straf 1 in tijdsduur wordt vastge- De selectie geschiedt in over- net de geneeskundige directies gestichten, om te bevorderen, men gedifferentieerde moge eden krijgt, waardoor de ver ing gemakkelijker en eenvou- r kan worden. Geen zware en e gevallen dus bij elkaar. Wat nodig is lar de mening van prof. Baan aan een tweede inrichting t Avereest behoefte. Er zijn urlijk ook particuliere gestich te Rekken, Heilo, het Hoge- Koningslust. en dat van het ■r des Heils), maar hoewel het >edoeling is geweest, dat het culier initiatief in deze voorop gaan, ligt momenteel toch de uk op het Rijksasyi. Het best nog zijn, dat er nog een R.K. hting bij kwam, of anders een de Rijksinrichting, maar liefst en ze er beide moeten komen, rallel met de differentiatie IN HAAG Hoe kan worden treden tegen hinderlijk par- i van vrachtauto's, verhuiswa- en veewagens? Deze vraag stelt aste commissie voor Verkeer Vaterstaat uit de Tweede Ka- aan de minister. Een algemeen eerverbod zou wat te vergaan, e Regering, aldus wordt gc- gd, bereid een bepaling in de verkeerswet op te nemen, waar althans een einde kan worden 'iakt aan het parkeren van zul- 'erkeersobstakels in de avond en gedurende de nacht. irabier te Leiden gepromoveerd IDEN. De Arabier Muham- Khalib Ibrahim is hier Woens- in de rechtswetenschappen gc- ïoveerd op een proefschrift ge- 1 „The application of interna- 1 law in disputes between ber states of federal unions, a special reference to the ed States, Australia and Ca- (De toepassing van interna- ial recht bij geschillen tussen ï-staten van federale unies, met speciale verwijzing naar de Australië en Canada." Prómo- .vas^prof. F. M. baron van As- Khalib Ibrahim werkte tot kort bij dc Arabische sectie de Wereldomroep Hij is lid van 'uitenlandse Persvereniging. Op initiatief is het vorig jaar in Haag een Arabisch studenten- res gehouden met tachtig deel- !rs. Prof dr mr BAAN dient, volgens prof. Baan, de Ina- zorg te lopen, om de betrokkenen na het verlaten der inrichting op te vangen. Ook daarom is het zo goed, dat de wetenschap met dit vraagstuk voeling houdt, en was het gewenst, dat de observatiekli niek in of nabij een universiteits stad werd gevestigd, wat in Utrecht dus verwezenlijkt werd. Dergelijke klinieken echter zullen ook in an dere universiteitssteden moeten komen. Afgezien hiervan is de na zorg volgens prof. Baan uitermate belangrijk. Die nazorg, voor zover ze er is. is gegroeid uit de barm hartigheid der particulieren, die er zich veel offers voor hebben ge troost. Maar het werk der nazorg moet deskundig en vol men- selijkheid geschieden. Daar hebben de betrokkenen recht op, omdat ook de maatschappij immers mede schuldig staat aan wat hun is overkomen? Van 50% tot 25% Nu de nazorg reeds met deskun dige krachten wordt uitgeoefend, is het zeer opmerkelijk, dat het reci divepercentage in de laatste drie jaren is gedaald van ongeveer 50 tot ongeveer de helft daarvan. Prof. Baan zeide dit met grote voldoe ning en met te meer vreugde, om dat dit kon geschieden, ofschoon de asyls nog lang niet op peil zijn. Prof. Baan wees er nog op, dat bij klinische onderzoekingen in vele gevallen is gebleken, dat de delinquenten niet alleen maat schappelijk niet aangepast waren, geval was Een belangrijke factor is natuurlijk ook de oorlog geweest. Ten aanzien van de selectie wees prof. Baan erop, dat in 't Utrecht se Huis van Bewaring ook de ver pleegster haar intrede heeft gedaan en hij deed uitkomen, hoe belang rijk de vrouwelijke invloed juist in deze inrichting kan zijn en ook is. Aan die verpleegsters -orden zeer hoge eisen gesteld, üj vormen in derdaad een soort keurcorps, zo verzekerde hij. Straf cellen kent men in deze inrichting niet meer, hoogstens isoleercellen, die slechts zeer zelden gebruikt behoeven te worden. In totaal heeft het Huis van Be waring een capaciteit van 140 gas ten: 70 verpleegden in de selectie afdeling, 40 in de observatiekliniek en 30 gedetineerden in de vrouwen afdeling van het „Huis van Bewa ring". In deze inrichting bestaat het regiem van 'n normaal Huis van Bewaring, maar het wordt milder toegepast. Er kan wat sport be oefend worden en 3 a 4 avonden in de week is er ontspanningsgelegen heid. Ook vindt men hier de nood zakelijke laboratoria, een sociaal werkster en bovendien is er nog werkzaam een „welfare'-werkster van het Rode Kruis. (Advertentie I. M.) gepeeóeesaf W//////M NEW YORK. De oprichters van de Europese Betalings Unie zün er twee jaar geleden van uitgegaan, dat vroeg of laat alle aangesloten landen economische stabiliteit zouden kunnen bereiken. Dit is niet het geval ge weest en hierdoor valt de E.B.U. uiteen in landen, die een overwegende crediteurenpositie hebben en in landen met een overwegende debiteuren- positie. Eerstgenoemde landen dreigen de Unie te verlaten en dc andere landen hebben reeds getracht maatregelen te doen aannemen, welke de handel binnen Europa zouden beperken. bied van internationale clearing be- Aldus verklaarde minister Stik ker Woensdag op een persconfe rentie in New York. Hij wees erop, dat de landen van West-Europa zich daardoor voor een moeilijk vraag stuk zien geplaatst. Als de E.B.U. op 30 Juni a.s niet zou worden ver lengd. zou de enige Europese orga nisatie verdwijnen, die op het ge- Overeenkomst met Wereldjodendom DEN HAAG. Bü dc Duits- Joodse besprekingen over de scha deloosstellingen openbaart zich een opvallende tegenstelling tussen de houdbig van de (Amerikaanse) vertegenwoordiging der Joodse or ganisaties en die van de Israëlische delegatie. Beide delegaties hebben in persconferenties hun standpunt toegelicht. De vertegenwoordiger der Joodse organisaties. Leavitt, zei dat tal van Joodse eisen door West-Duitsland zijn ingewilligd. Met uitzondering van een tweetal belangrijke punten wordt een over eenkomst getroffen, welke Leavitt juist en eerlijk noemde. Ten aanzien van de aanspraken en de houding van Israël deelde de heer Leavitt mee, dat het we reldjodendom deze volledig onder steunde. H(j kon niet zeggen, wat zijn delegatie zou doen, ingeval de Duits-Israëlische besprekingen zouden worden afgebroken. „Het afbreken van de onderhan delingen lussen West-Duitsland en Israel over de schadeloosstelling, is zeer bepaald mogelijk", ant woordde de heer Avner, lid van dc Israëlische delegatie, op een hem gestelde vraag op de persbij eenkomst van die delegatie. De Israëlische bezwaren richten VOETBAL VO ORBESCHO UWING Uitgestelde programma's worder nu afgewerkt Op Tweede Paasdag wordt het door de sneeuw uitgestelde voet balprogramma van Zondag 30 Maart gespeeld. Zaterdag gaat het programma van 29 Maart door met ingelaste bekerwedstrijden zodat een voet- balvcorbeschouwing in herhaling vervallen zou betekenen. Zondag j.l. werd i.v.m. België Nederland ook niet gespeeld. Slechts Zaterdag was er een so ber programma. De belangrijkste wedstTijd was de beslissingsontmoeting te Amers foort tussen VVOG en Bloemen- kwartier. VVOG behaalde een dui delijke 30 zege op de Hilver summers en werd hierdoor kam pioen. Voor Bloemenkwartier dat voor het derde achtereenvolgende jaar in de beslissings- of promo tiewedstrijden strandde een lelijke tegenvaller. In klasse 1 A won Altius van Matjan met 41 en met'dezelfde cijfers won Eemnes van NVV. In 2 B nam NOAC de leiding over door bij de Merino's te win nen. GVW deed het zeer slecht door een punt aan Barneveld te ver gokken. In 3 C verloor Scherpen- zeelse Valleivogels met 32 van Beverwij kse Boys. Voor Paas- Maandag staat als zeer belangrijk op het programma in 1 A BDC (Soest)WOG (Harderwijk). Reeds bij een gelijk spel zijn de Harderwijkers kampioen. Hoewel het een zware opgave is voor de Veluwenaren, zal ook nu de vlag AMHC naar tournooi in Den Haag Zoals elk jaar wordt ook ditmaal weer op Goede Vrijdag door de Haagse eerste klasser HOC thans na een fusie HGC genaamd het grote hockey-tournooi voor mixed elftallen georganiseerd. Het is een zgn. open tournooi en door de popu lariteit, die dit evenement in de loop der jaren gekregen heeft, is het aan tal inschrijvingen steeds zeer groot, en bevolken een kleine duizend hoc keyers en hockeysters uit alle wind streken de velden van de Roggewo- ning bij Wassenaar. Ook AMHC zal met een combinatie van de partij zijn Of onze stadgenoten succes zul len hebben is erg onzeker en hangt in belangrijke mate van de indeling af. wel in top gaan. Dit is trouwens nodig ook want mocht WOG van de ZMC de promotiewedstrijd win nen dan zou deze club niet pro moveren kunnen omdat het Zon dagelftal dan nog afdelings-elftal zou zijn. Een Zaterdag-elftal kan n.l. niet hoger spelen dan het Zon dagelftal der vereniging. De KNVB zou over e.e.a. dus eerst moeten beslissen. Hopenlijk zal het zover niet komen. Het jubileumgeschenk zou mooi zijn. De standen in de Zaterdag-afdelingen zijn: 19 13 4 2 30 19 13 2 4 28 Ie Klasse A. V.V.O.G Bloemenkwartier Eemnes 18 11 0 7 Altius 18 10 2 6 22 Matjan 18 9 3 6 21 Sparta (N) 18 6 3 9 15 T.O.V18 5 4 9 14 C.J.V.V, 18 5 2 11 12 N.V.V18 4 3 11 11 O.M.S. 18 2 3 13 7 2e Klasse B. NO.A.C, 15 12 1 2 25 Cobu Boys 15 12 0 3 24 Putten 15 8 1 6 17 G.VV.V13 6 1 6 13 Triangel Bovs14 4 4 8 12 Dc Posthoorn 14 5 1 8 11 Barneveld 15 4 3 8 11 De Merino's14 4 2 8 10 S.N.A13 2 1 10 5 3e Klasse A. S.O.V.A. 12 8 2 Hulshorst 12 6 2 Wit-Rood 11 4 4 Hterden 12 4 4 VV.M.V11 5 1 Stroe 12 4 2 V.V.OJ»12 2 1 3e Klasse C. D.E.V Sportcl. Rhenen Valkenhelde 14 Vallelvogels 14 Beverw. Boys14 Scherpcnzecl 13 Edervccn 14 Voorwaarts (R) 14 13 9 2 2 20 5 17 6 15 5 12 Weerzien met Amsterdam DEN HAAG. De Engelsman Mackrell, een oorlogsvlieger uit de eerste wereldoorlog, was in 1931 de eerste retourpassagier Djakarta- Amsterdam. De piloten Geijssen- dorfer en Parmentier hebben hem toen Amsterdam laten zien en dat heeft zo'n indruk op hem gemaakt, dat hij, uit Calcutta voorgoed naar Engeland terugkerend, de wens heeft uitgesproken om Amsterdam nog eens te zien. Als Mackrell op Eerste Paasdag op Schiphol aan komt. zal aan zijn wens voldaan worden. Met zijn vrouw zal hij enige dagen de gast zijn van de K.L.M. zich v.n.l. tegen twee punten in het Duitse antwoord van 5 April. Het uitstel van de beslissing tot 19 Juni beschouwt de Israëlische re gering als zeer ernstig en even eens het ondergeschikt maken van de Israëlische aanspraken aan de Londense schuldenconferentie, welke op 19 Mei zal worden her vat. De Israëlische regering heeft nog geen antwoord gegeven op de verklaring der Duitse delegatie, dat een theoretische schuldver plichting van 3000 millioen D.- marken wordt erkend. Woensdag hebben de West- Duitse en de Israëlische delegatie nog een informele bijeenkomst ge had. BREDA. Aan de Nederlands- Belgische grens is een nieuw soort smokkelarij ontstaan, n.l. die van schroot. De douaniers hebben thans handenvol werk om deze dc kop in te drukken. Meestal wordt het oude ijzer per fiets over de grens ge bracht naar België, waar de prij zen voor dit schroot heel wat ho ger zijn dan in Nederland. De uit voer van schroot is verboden. De smokkelarij ls dermate winst gevend. dat men zich niet ontziet soms diefstal te plegen om aan oud ijzer te komen. Op een vrachtje van plm. 50 kilo schroot, per fiets over de grens gebracht, wordt ge makkelijk 14, winst gemaakt Even over de grens nabij Esschen, staat een smeltoven, waarin het oude ijzer verdwijnt. Zodoende kan dan de oorsprong van het ijzer niet meer worden nagegaan. DEN HAAG Dc vaste commis sie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer kan er zich mede verenigen gelijk de minis ter in het wetsontwerp tot wijzi ging van de Wegenverkeerswet voorstelt dat voor bromfietsen een uitzondering wordt gemaakt op de regel, dat rijwielen met hulp- motor een kentekenbewijs moeten hebben. Maar: wat is een „brom fiets". Hoe denkt de minister dat begrip te omschrijven? Wat zal be slissend zijn: de cylinderinhoud of de snelheid? middeling kan verlenen en dus on misbaar is. Deze uiteenzetting van minister Stikker mondde uit in een beroep op de Ver. Staten. Zij hebben be lang bü de handhaving van de eco nomische stabiliteit en het zou zün nut hebben, indien zij een collec tieve oplossing van de economische vraagstukken zouden aanmoedigen. Overigens probeerde de minister de Amerikanen ervan te doordrin gen. dat de West-Europcse landen reeds financiële cn economische sta biliteit zouden hebben bereikt, in dien de zware defensie-uitgaven hun streven niet hadden doorkruist. Hü noemde Nederland als voorbeeld van een land. dat niet getracht heeft daarvoor een tegenwicht te vinden in vermindering van invoer of an dere handelsbeperkingen. De opof feringen. die Nederland zich heeft moeten getroosten hebben in de eerste plaats het gemiddeld verbruik der bevolking getroffen en hebben de regering niet populair gemaakt. Zeepost voor Oost, West en emigratielanden DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzon den. De data. waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea m s. „Oranje" (29 April); Ned Antillen m-s. „Oranjestad" (15 April); Surina me m.s. ..Bonaire" (16 April); Austra lië en Nieuw Zeeland vla Engeland (12 April); Canada m.s. „Prins Willem III" (12 April)., s.s. „Rijndam" (16 April). OM DE REPARATIE VAN AUTO'S (Van een onzer verslaggevers) „Bü de N.V. Jongerius te Utrecht was het knoeien In 1946 een systeem geworden, dat zeer bedenkclüke vormen heeft aangenomen. Om welke be dragen het hier gaat, is thans, na zes jaar moeilük na te gaan, maar het staat wel vast, dat er enkele tonnen mee gemoeid zün geweest. Dc N.V. heeft daarvoor een hoge geldboete gehad, maar ook degenen, die persoon lijk vcrantwoordciyk zün geweest voor al deze vervalsingen moeten wor den gestraft" Dit zei vanmorgen de procureur-generaal bü het Gerechts hof te Amsterdam, mr. Kist, in zün requisitoir tegen een 57-jarige procu ratiehouder van deze zaak, die in Januari 1919 te Utrecht was veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk cn een geldboete van driehonderd gulden. Van dit vonnis was hü in hoger beroep gegaan cn vanmorgen (drie jaar en drie maanden na dc behandeling in eerste aanleg!) eiste de procureur-generaal bevestiging van dit vonnis. De N.V. Jongerius, die in 1946 nog onder beheer stond, kreeg in dat jaar opdracht van het Ryk tot revisie en reparatie van mili taire auto's. Een en ander liep via het Verbindingsbureau Civiele Autobedrijven (V.C.A.), waarvan een majoor en een kapitein bü Jongerius werden gedetacheerd. Deze vonden blijkbaar naar de verdachte vertelde alles goed, mits dc auto's maar gerepareerd eL nagekeken werden. Jongerius moest voor dit werk een nieuwe hal laten bouwen. Dat mocht wor den doorberekend. Jongerius had extra arbeiders nodig. Hij kon een detachement van 300 politieke de linquenten krijgen, die moesten eten. Voor dat eten was een keu ken nodig. Die keuken kon wor den doorberekend. Dat ging alle maal zo vlot, dat het doorbereke nen zo'n systeem werd, dat er ook dingen werden doorberekend, die met de revisie van de militaire auto's niets te maken hadden. In opdracht De verdachte gaf al deze feiten wel toe, maar by had dit in op dracht gedaan. ROTTERDAM. Gisteren heeft de recherche een grootscheep se inval in dc Zeeliedenbeurs op het Vasteland gehouden naar aan leiding van binnengekomen klach ten over bcroepsgokkers. die daar zeelieden het geld uit de zak wis ten te kloppen. Met „Amerikaans pokeren" werden zeelieden, die pas waren afgemonsterd en derhalve met grote bedragen in de zakken liepen, soms bonderden guldens af handig gemaakt. Vüftien beroeps gokkers, onder wie een aantal steuntrekkers, konden worden ge arresteerd. Rechercheurs in burger verschaf ten zich ongemerkt toegang tot het wachtlokaal in de Beurs. Zij trok ken een cordon rond een groep, waar het gokspel werd beoefend. Mensen, die er niets mee te maken hadden, werden voorzichtig wegge werkt, Daarna trok men het cordon nog nauwer en alarmeerde men te lefonisch het hoofdbureau. Een bus, bemand met agenten, reed daarna snel naar de Beurs. De agenten stoven het gebouw binnen en arres teerden vyftien gokkers. De ver warring onder deze mensen was groot. Zü zagen echter geen kans te ontsnappen. Onder de aangehoudenen bevon den zich enkele Rotterdamse steun trekkers. Ook drie Hagenaars wer den gearresteerd waarvan er twee steuntrekkers waren. Zij liepên met grote bedragen in hun zakken. Een van hen had zelfs een bedrag van 200 bij zich. In het bureau van politie trachtten enkelen van de arrestanten nog geld weg te moffelen. Een van hen had een briefje van tien in zijn schoen ver stopt. een ander verstopte geld in een broekriem. Een van de beroeps gokkers liep al maanden in de ziek tewet. De gokkers bivakkeerden soms de gehele dag op de Zeelie denbeurs. Zü namen zelfs hun brood mee. Kortgeleden vestigde ons blad reeds de aandacht op het euvel van beroepsgokkers in de Zeelieden beurs. Een comité van zeelieden had reeds ernstig bij de politie en de directie van de Beurs geklaagd over het euvel. Legioen van Eer voor minister v. d. Brink DEN HAAG. Tijdens een gis teren gehouden lunch, op de Franse ambassade, heeft de am bassadeur van Frankrijk, de heer J. P. Garnier, aan minister Van den Brink de tekenen van het Grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd. Dr Drees en an dere leden van de regering zaten mee aan. LANGZAMERHAND herstelt Zandvoort zich van de zware slagen, die het in de oorlog te incasseren kreeg. Langs de bou levard (links op de foto) ver rijzen moderne gebouwen; stra ten en pleinen worden aange legd; kortom in de badplaats Zandvoort vordert dc wederop bouw gestadig Zaterdag zal voor het eerst sinds twaalf jaar de verlichting op de boulevard weer branden en vindt de ope ning plaats van het Paviljoen Uitzichttorenop dc waterto ren, waarvan men een magni fiek uitzicht heeft op Zandvoort cn dc zee. Schietkampiocnschappen op de Harskamp LUNTEREN. In het Infanteric- schietkamp „De Harskamp" werden de jaarlijkse schietkampiocnschap pen voor dienstplichtige miltairen beëindigd. Ditmaal waren de deel nemers van de lichting 1951. Via voorwedstrijden was men reeds tot een selectie gekomen, zodat heden de beste schutters van de diverse infanterie-rcgimenten aantraden. De inspecteur der infanterie, generaal- majoor H. M. G. J. Lentz en de com mandant van het infanterie schiet kamp luit.-kol. F. J. M. van der Lin den. woonden de wedstrijden bij. Kampioen geweerschutter werd sol daat B. Jacobs van het Regiment Oranje-Gelderland uit Deventer met 35 punten. Kampioen brenschutter werd soldaat M. van Berlo. eveneens van het Regiment Oranje-Gelderland met 165 punten. In de namiddag ging de strüd tussen z.g. oranieke groe pen. bestaande uit 9 schutters en een commandant. De inzet was het zilve ren geweer, een wisselprijs alsmede een legpenning beschikbaar gesteld door Prins Bernhard. Beide werden gewonnen door de groep van het Re giment Limburgse Jagers uit Roer mondVenlo. Commandant was ser geant H. Spijkers. Na afloop reikte generaal-majoor Lentz de prijzen uit. „U begrijpt toch zeker wel, dat dc Politierechter U veel zwaar der gestraft zou hebben, wanneer gebleken was, dat U dit op eigen houtje gedaan had", zei de pre sident. „U hebt werkbriefjes la ten vervalsen op grote schaal. Ik begrijp niet, dat U dat maar goed vond. Zoiets betekent toch wel iets „Dc militairen zeiden", veront schuldigde de procuratiehouder zich, „dat alles in rekening mocht worden gebracht. Het deed niet toe, wat dat was: sigaretten, eten, verwarming. Het gaf allemaal niets". „Maar wat wij. als rechters, juist zo bedcnkelyk vinden", merkte de president op, „is, dat zo'n systeem onhcrrocpclük tot corruptie moet leiden. De gedeti neerden zagen ook hoe er ge knoeid werd". Uit het getuigenverhoor bleek wel, dat er geen sprake was ge weest van een behoorlijk contract, waarin dc wederzüdse verplich tingen nauwkeurig waren vastge steld. De heer J. J. Hollemans. hoofd van het bureau economische con troledienst, die het onderzoek heeft geleid, zei o.m.: „Het door berekenen van dc bouw van de hal B.V.A. was natuurlük niet geoorloofd. Een firma, die zo'n opdracht kryfit cn er niet de outillage voor heeft, moet die op dracht weigeren of anders pre cies afspreken voor wiens reke ning een en ander komt. Achter af doorberekenen is uiteraard niet geoorloofd". Wel was het dc getuige bekend, dat er aanvankelijk over gedacht was om het bedrijf van Jongerius voor dit werk te vorderen. „Vol gens mü echter was Jongerius er op uit aan deze order te verdie nen, wat er aan te verdienen was", zei hij. Dat dc verdachten cr persoonlijk voordeel van heb ben gehad geloofde hij niet. 24-urige werkdag President: „Op de duur was het zelfs zo gek, dat er arbeiders bij Jongerius werkten, die een 24- urigc werkdag maaktenvol gens de arbeidsbriefjes tenminste. Een ingewikkelde zaak met een zeer eenvoudige lijn, noemde de procureur-generaal deze kwestie. Hij vond echter, dat de verdachte er bij de politierechter met een milde straf is afgekomen. Hij vorderde don ook bevesti ging van het vonnis. Mej. mr Simons, die alle ver dachten verdedigde, was van me ning, dat, nu de N.V. voor dit feit reeds is veroordeeld, de ver antwoordelijke procuratiehouder, bedryfsleiders, enz., niet voor de zelfde feiten nogmaals kunnen worden gestraft. Bovendien wees zij cr op, dat al deze feiten nu al zes jaar oud zijn en zijn gepleegd in een tijd, toen het in Nederland op velerlei, gebied nog een chaos was. Wat te zeggen van de beide officieren, die dit alles maar goed vonden en die voor hun taak ab soluut niet berekend waren? „Welke ondergrondse machina ties in Utrecht hebben aan deze zaak meegewerkt?" vroeg pleitstcr zich af. Het is de verdachten er om te doen geweest het bedrijf aan zün trekken te laten komen, zonder dat zij op persoonlyk winstbejag uit waren. „Maar knoeien blyft knoeien", interrumpeerde de president haar. In de namiddag verschenen nog vier verdachten voor het hof, aan wie allen hetzelfde medewer king aan deze knoeierijen ten las te was gelegd. Het hof zal in al deze zaken over veertien dagen arrest wijzen. Kamer van Koophandel Utrecht vergaderde In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht, die op 1 Juni a.s. honderd jaar zal bestaan, is gisteren afkeu rend gesproken over de heffing van parkeergelden tijdens dc Jaarbeurs. De voorzitter, jhr Huydecopcr van Nightevegt, noemde deze heffing on billijk en vooral tegenover de bui tenlandse bezoekers ongepast. Dc vergadering besloot met de gemeen te Utrecht overleg over deze kwes tie te plegen. In de vacature, ontstaan door af treden van de heer De Cacs. die in de Kamer zitting had voor de Ned. Katholieke Arbeiders Beweging, werd voorzien door de benoeming van de heer B. A. Spelberg te Utrecht. Wijzigingen van dc Handels-regis- terwet, dc Vestigingswet, de Win kelsluitingswet en de Wet Opruimin gen en Uitverkopen gaven geen aan leiding tot bezwaren. Ter vergadering werd nog meege deeld, dat vanwege het Ryk en met medewerking van enkele Kamers van Koophandel een Stichting voor het geven van adviezen aan tabaks telers zal worden opgericht. Deze Stichting zal o.m. kwaliteitseisen uit vaardigen en trachten dc samenwer king tussen de verschillende belan gengroepen te bevorderen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5