DE VLIEGTUIGMOTOR ZWEEG En twee mannen moesten hun leven opnieuw beginnen Taft daagt Eisenhower uit kleur te bekennen Betogingen in Tunis tegen nieuwe regering Missouri richt enorme verwoestingen aan De kleine vuurtoren onder de grote Washingtonbrug MacArtliur wil geen candidaat zijn Vliegongeluk eist vijf doden D' Tito vraagt lening aan Wereldbank Evacuatie van Sioux City Dinsdag 15 April 1952 7. HET was op zeven Mei 1919 dat hij voor het laatst startte met een jagertje. Dat was ook voor een remousvlucht, wat in die dagen veel gevaarlijker was dan nu. Elke piloot moest er doorheen wilde hij zijn brevet halen als ge vechtsvlieger. Sergeant-constabel Van der Steeg was toen acht en twintig en de vliegerij was nog maar pas geboren. Het was een andere tijd. Nooit is die tijd sterker voor mij gaan le ven dan toen de heer Van der Steeg er zijn foto-album bij haalde. Hele rijen mannen in leren jassen en met fiere knevels staan er in afgebeeld naast de propellors van hun twee- dekkertjes. „En dit is de vliegtuigfabriek," zei de heer Van der Steeg, „waar wij destijds vaak zelf hielpen met bouwen." Ge ziet op die foto een ruimte, die dan de fabriekshal blijkt te zijn, waar weer zo'n man zit met zo'n trotse knevel. Hij zit daar achter een trapnaaimachine, net als moe der thuis. Hij maakt vliegtuigen Zo werden ze dus gemaakt: die gammele muggen van lappen en latten en stangetjes, waarmee ze het destijds waagden de lucht in te gaan. Op het vliegveld De Kooy, waar de marineluchtvaartdienst ge vestigd was sliepen de mecano's in de hangars in hangmatten die ze zelf maakten van het linnen van neergestorte vliegtuigen. De sputte rende motortjes weigerden nogal eens, en in die maanden ging er zelden een week voorbij zonder een dodelijk ongeluk. We stonden meer tijd aan de mo tortjes te prutsen dan dat we „vlo gen". herinnert de heer Van der Steeg zich. „En als we er weer eens een aan het draaien hadden, was het een wedloop wie het eerst zijn jas en zijn valhelm aan had en in het vliegtuig zat". Nu, die dag in Mei 1919, heeft sergeant-constabel Van der Steeg liet gewonnen Maar er kwam nog iets tussen. De mecano. die met hem mee zou gaan, was die ochtend overstuur op net vliegveld aange komen. onder de indruk van een ruzie met zijn vrouw, die door de vele dodelijke ongelukken van de laatste tijd was murw gebeukt. De jongen was pas getrouwd. Hij stond wat bleek en nerveus naast het vliegtuig, en hij schudde ineens koppig het hoofd. Hij ging niet mee. Om toen geen consequenties van insubordinatie te krijgen, heeft Willem Kokclaar, een mecano, die toevallig vrij van dienst was. aan geboden zijn maat te vervange"n. Een twintigjarige jongen was hij. die ook nog nooit iets niet gedurfd had. Toen de machine een paar meter van de grond was, merkte sergeant Van der Steeg dat de motor terug liep. Hij draaide geen twaalfhon derd toeren meer. het minimum dat vereist was om het toestel in de lucht te houden. Hij raasde recht op de hangars af, waar tientallen mensen werkten. In een uiterste poging forceerde hij de jager over de hangar. Achter de hangar stond een vismeelfabriek. Om niet tegen de schoorsteen te pletter te vliegen, legde hu het toestel op zijn kant, en vloog er in een scherpe bocht rakelings langs. Toen zweeg de motor. De machine gleed af m de bocht en plotte naar beneden. Het einde r) AT was het eind van piloot Van der Steeg en mecano Ko kelaar. Zij zijn van het toneel ver dwenen. En in een huisje aan de rand van Leeuwarden en een huisje aan de rand van Vlissingen moesten twee mensen opnieuw beginnen in een ander leven, aan welks begin Sergeant constabel Van der Steeg die met gammele muggen van lappen en latten en stangetjes de lucht in ging en viel. de figuur van „dok Tange" stond, een chirurg in marinedienst. Van der Steeg, die destijds voor dood is opgeraapt, zegt, dat hij zijn leven dankt aan dok Tange. Hij kende hem al langer, want voor hij bij de vliegdienst kwam, dien de hij op een oorlogsschip waar dok Tange de scheepsarts was. De dokter heeft de "sergeant Van der Steeg, voor wie niemand enige hoop had, meer dan dertig keer geopereerd. Zijn kaak was versplin terd. zijn borstbeen gescheurd, zijn borstkas totaal ingedrukt, en hij had geen rib meer heel Anderhalf jaar heeft hi.I in het hospitaal ge legen. Toen stond hij weer op zijn benen. Al zijn organen function- neerden weer, maar hy zou zich nooit meer mogen vermoeien. Hij was negen en twintig. Het leren zoals hij zich dat had voorgesteld, was voor hem afgegrendeld. De luchtvaartdienst heeft hem een baantje gegeven als fotograaf van neergestorte vliegtuigen voor het archief. Hij had het druk. Hij heeft nog hele rissen foto's thuis van wrakken. Maar na enkele maanden kwam zijn ontslag af. op grond van licha melijke ongeschiktheid, cn is hij te ruggegaan naar Friesland, waar hij vandaan kwam. met nog een heel uitzichtloos leven voor zich. Een gordijn WILLEM KOKELAAR had veel minder letsel opgelopen. Hij had slechts een been gebroken en zijn ogen deden een beetje pijn, want bij was met zijn gezicht tegen de fusillagc geslagen. Met zijn lin keroog kon hij niets zien. maar zijn rechteroog functionneerde goed, J. VAN DER STEEG moest helemaal op nieuw begin nen in een an der leven, om dat hij zich nooit meer mocht ver moeien. CpNIGE tijd geleden kwamen twee te Leeuwarden f-* gestationneerde piloten van onze luchtmacht op het idee een kleine oude man mee te nemen op een oefenvlucht langs het strand, waar de lucht stromingen een vliegtuig doen duiken en schomme len als een roeiboot op zee. Een „remousvlucht" noemen ze dat. Een angstaanjagende ervaring, wanneer ge het niet gewend zijt. Dat oude heertje was de toezichthouder op de burgereigendommen, welke na de vordering van het vliegveld om en nabij het landingsterrein waren achtergebleven. En daar hij zich weinig liet zeggen wilden ze die barse burger-pottenkijker eens goed zijn plaats laten voelen. „Ga toch eens mee de lucht in voor een vluchtje, meneer Van der Steeg!" zeiden ze zoetsappig. En hij trapte er in. Compleet met zijn nikkelen brille tje en zijn kogelronde, kale hoofd zorgvuldig over trokken met een grote pet die op zijn wijde oren een stevig steunvlak vond. hees hij zich het toestel in. De vliegers hadden moeite het 'niet uit te proes ten van de voorpret. Nooit is dat vliegttuig zo hart grondig door mekaar geschud als tijdens die vlucht. Overal waar maar luchtzakken en luchtbuiten te vinden waren werd heen ge vlogen. totdat tenslotte zelfs dc piloot zijn maag in zijn keel voel de. Intussen had die nog gelegen heid met stijgende ontsteltenis zijn passagier te beschouwen, die met al zijn rimpels in rust, wat stil en dromerig naar buiten zat te staren. Hij was volmaakt te vreden! Dc korporaal- vliegtuigmaker Willem P. Ko kelaar is een geval" ge weest. Als generaal candidafuur krijgt, vraagt hij ontslag uit het leger WASHINGTON. Tafts aanhangers zyjn na het hekend worden van Eisenhowers ontslagaanvrage als NATO-opperbevelhebber in Europa, on verwijld een krachtige campagne begonnen, om de generaal te dwingen I zich uit te spreken over bepaalde, doornige politieke vraagstukken. Zij verwachten dat, hoe ook het oordeel van Eisenhower zou luiden, hij, alleen reeds door zich uit te spreken, een gedeelte der kiezers van zich zou ver vreemden. Eisenhower zelf heeft intussen meegedeeld, dat, als hij in Juli I door de Republikeinen candidaat wordt gesteld, hij zyn ontslag uit het leger zal vragen. behalve dan dat er op ren dag aan de grens van zijn gezichtsveld een zwarte streep opdoemde. Niet dat dit erg hinderlijk was. maar die streep was er eerst niet geweest. Ten zei dok Tange: „Jongen, jij moet eens naar huis voor een week je, want je hebt je ouders al in zo lang met gezien". Hij is naar Vlissingen gereisd en heeft zijn ouders en zijn vrienden en kennissen opgezocht. Het is de laatste keer geweest dat hij ze heeft gezien. Toen hij terugkwam stond dok Tange op hem te wachten. Het dode linkeroog werd vervangen door een glazen. Intussen was de zwarte streep aan de grens van zijn gezichtsveld elke keer als hij wakker werd. een beetje dikker geworden en de dag brak aan dat Kokelaar met een schok een an dere vergelijking vond voor het verschijnsel. Het was geen streep Het was een rolgordijn, dat lang zaam neer ging voor het zonlicht dat de zalen van het hospitaal nog zo'n vriendelijk aanschijn gaf. Drie maanden duurde het. Toen sloot zich de laatste kier waardoor hij nog iets zag, en was de zwart ste nacht voorgoed znn dccl. Hij was net een en twintig geworden. Een geval DE korporaal-vliegtuigmaker Willem P Kokelaar is een „ge val" geweest. Een één en twintigja rige jongen die blind werd in dienst van Rijk cn luchtvaart. De minis ter van Oorlog, de admiraal, drie Kamerleden en de dochter van Abraham Kuyper Julia hebben aan zyn bed gestaan, en zich ongemak kelijk gevoeld. Ze hebben hem op beurend toegesproken en gezegd dat hij op 's Riiks kosten een cur sus voor radiotelegrafist zou mogen volgen, opdat hij weer met zyn oude troep mee zou kunnen doen Om de een of andere reden is het daar niet van gekomen Koke laar heeft zijn diploma gehaald en toen zijn commandant verwittigd, onder verwijzing naar wat de mi nister. de admiraal, de dochter van Abraham Kuyper en de drie Ka merleden hadden gezegd Maar hii heeft nooit antwoord gekregen. Hii is gepensionnccrd Misschien wist men toch geen weg met ren blinde telegrafist. „Ik was erg alleen toen", zegt hij nu: een zware man van drie en vijftig jaar met spierwit haar ..Je gaat het hospitaal in en je ziet nie mand meer. Mijn ouders hadden geen geld voor de reis". Hij heeft in al die maanden geen bekende stem gehoord. Niemand van de oude makkers zocht hem op. En hij begrijpt dat wel. De vliegerij was gevaarlijk. Het was een heerlijk leven, behalve als je angst kreeg. Dan werd het afschu welijk. Daamm duwden de man nen altijd alles wat met dood en ongeluk te maken had uit hun ge dachten weg. en vermeden wat de angst op kon wekken. Alleen in de nacht heeft hij met al zijn een en twintig jaren zijn strijd gestreden. Toen dok Tange kwam óm zijn dode rechteroog ook te vervangen door een glazen heeft hy geweigerd. En daar hoeft hij zyn hele gevecht aan opgehangen Op de zware tocht die -'oor hem lag kon hij zyn laatste metgezel, de hoop. niet missen Hij had in de voorafgaande maanden het gordyn zien zakken, week na week. cn hij wou blijven geloven dat het eens weer op zou gaan, beetje voor beet je. tot hij de dag weer zou zien. Hij heeft het oog nog. Hel van medelijden QeRGEANT-CONSTABEL Van der Steeg is naar Friesland gegaan met het meisje dat zo trots was op haar luchtschipper. en dat met de dood in het hart op hem wachtte als hij de lucht in ging Daar zijn ze samen van voren af aan begon nen. Het heeft jaren geduurd eer hij zijn evenwicht hervond. Ze heeft naast hem gestaan in al die sombere jaren van onmacht en lusteloosheid Vandaag ziet hij er weer uit als Hollands Welvaren met zijn een en zestig jaar. en hij heeft weer alles van de niet te verdouwen sergeant die hij vroeger geweest moet zijn. tuigmaker Kokelaar ziet het niet. Hij staat in zijn tuintje en bouwt i aan een kippenkotje. Soms dreunt dan hoog over hem heen eon van de Constellations van luitenant l Plesman. Eon paar maanden geleden heeft hij door een toeval voor het eerst na drie dertig jaar weer con tact gekregen met de sergeant Van der Steeg, die hem uit het oog verloren had. Van der Steeg is hem op komen zoeken, en ze hebben lot drie uur in de nacht zitten praten over vroeger. Ze hebben de vriendschapsbanden weer aange knoopt en schrijven elkaar nu ge regeld. Taft's aanhangers hebben grote ad vertenties m de dagbladen geplaatst, waarin van Eisenhower gecist wordt zich ondubbelzinnig over de volgen de punten uit te spreken: 1. Is hij voor of tegen de Taft Hartleywet, die de mogelijkheid tot staken beperkt en een rem betekent voor het optreden der vakver enigingen? 2. Wat denkt de generaal van maatregelen voor sociale zekerheid, het huidige peil der regeringsuit gaven en de thans geldende belas tingen? 3. Is hij voor of tegen het uitvaar digen van wetten tot bescherming van de rechten der negers? Generaal Eisenhower za] 4 Juni in zijn geboortestad Abilene, in Kansas, zyn eerste toespraak houden. Deze zal echter, volgens alle aanwijzingen welke op het hoofdkwartier van de ,,Eisenhowcr-als-prcsidcnt"-bewe- ging te verkrygen zijn. in zeer alge mene termen worden gesteld Men verwacht, dat Eisenhower daarna een aantal besprekingen zal voeren met republikeinse partijleiders, waarbij hij openlijk doch niet openbaar van zijn inzichten zal doen blijken. NEW YORK. Generaal Douglas MacArthur heeft verklaard „zich voor geen enkel openbaar ambt can didaat te zullen stellen Generaal MacArthur legde deze verklaring af in een brief aan de voorzitter van de club van jonge Republikeinen van Reed College in Portland t Oregon Hy adviseerde de kiezers in Oregon bij de voorverkiezingen op 16 Mei „hun stemmen niet op mij te verspillen". BRUNSWICK (Maine). Een patrouille-vliegtuig van de marine met tien man aan boord is Maandag bij het marinestation van Brunswick neergestort en in brand gevlogen. Vijf man overleefden de ramp doch werden gewond. Het vliegtuig kreeg kort na zijn start voor een oefenvlucht, motor storing. Het trachtte te landen, doch stortte neer. „Overblijfselen van het toestel waarmede ik viel op 9 Mei 1919 achteraanzicht)" Kokelaar is terug gegaan naar Vlissingen, waar hij geboren is. Hij heeft er een klein dapper vrouwtje getrouwd met bruine ogen. dat hij van vroeger kende. Hij heeft zijn stoel naast de kachel bij de radio „Niet zien. daar wen je gauw aan," zegt hy. „Maar niet werken is er ger. en nog erger is het medelij den". En hij is door een hel van me delijden heen gegaan. Hij walgde van het voortdurende „och arme" dal zijn toestand uitlokte. Hij heeft geen baan meer gezocht om het medelijden te ontgaan. Hij schar relde thuis wat rond en zat in zijn stoel: een grote, sombere kerel met een sterk lijf en hammen van han den. Herinneringen E heer Van der Steeg heeft zyn foto-album en zyn sigaret tenkoker: een stalen ding met een deuk erin. Die had hij bij zich op die fatale ochtend, en de stuurknup- pel. die recht op zijn lichaam stond, is er op afgestuit. „Als ik die niet had gehad, leef de ik niet meer", zegt hij. „En toen ik thuis kwam zag ik dat mijn zwa ger net wou beginnen er de deuk uit te slaan". .Ik vroeg toen aan hem of hij gek was", voegt hij er aan toe. en hij laat dat pretgrinnikje van hem los, dat die luehtmachtblagen van het vliegveld Leeuwarden ook al zo van kleur heeft doen verschie ten. De heer Kokelaar heeft in 1947 voor het eerst weer contact gehad met zijn oude wereld. Dat ging via meneer Buitenhuis van de KLM. een oude kennis, die hem uitnodig de voor een bezoek aan Schiphol. Toen is hij rondgeleid door de werk plaatsen. Het is een grote dag voor hem geweest, waar hij levendig over kan praten. Hij heeft overal aan mogen voelen, .,'t Is nog precies hetzelfde als je het zo voelt, alleen groter en ingewikkelder", zei hy mij. Hij kan boeiend vertellen over het verleden, dat hij zich herinnert in details, die elk ander mens ver geten is. Van de tijd dat hij in een machientje aan de toerenteller zat te prutsen en ineens in het gezicht van prins Hendrik keek, die het vliegveld met een bezoek vereerde. De tijd van meneer Doorman, die instructeur was, en die je op de grond nog tegen zyn leerlingen kon horen kafferen, als- hij tweehonderd meter hoog in een lestoestcl zat. Meneer Doorman is later admiraal Doorman geworden, de held van de slag op de Javazee. En dan luitenant Plesman. Die heeft Kokelaar nog meegemaakt op Soesterberg. Een joviale man. zegt hij, die veel voor zijn mensen voel de, en die je overigens ook goed kon horen op grote afstand. In het huisje aan de Vlissingse- weg heeft de tijd stil gestaan. Langs de ramen jaagt het leven steeds sneller, maar de korporaal-vlieg- Klacht komt niet op agenda van Veiligheidsraad TUNIS. Premier Bakkoesj heeft eindelijk een lijst van zes ministers bekend gemaakt, die sa men met de premier de nieuwe Tunesische regering vormen. Het kabinet. aldus Bakkoesj. zal slechts fungeren tot de Fransen hun goedkeuring hebben gehecht aan constitutionele hervormingen. Na het bekend worden van de samenstelling van het kabinet werden betogingen gehouden en braken in Tunis ongeregeldheden uit. Enkele nationalistische beto gers werden door vuur van de politie gewond. De auto van de nieuwe minister van Arbeid werd met stenen bekogeld en een spoor brug bij Sousse werd opgeblazen. De Arabische winkels in Tunis zyn uit protest tegen de nieuwe regering gesloten. In de Veiligheidsraad heeft Chili Maandag als compromis in het FransTunesische geschil voorgesteld dat de kwestie op de agenda wordt gehouden, doch dat de Raad zich voorlopig van optre den onthoudt om Frankrijk en het protectoraat gelegenheid te geven over een nieuwe overeenkomst te onderhandelen. Pakistan diende een resolutie waarin de Raad verzocht wordt tafel plaats te nemen om te ant woorden op de Franse verklarin gen die op een eerdere vergade ring zijn afgelegd. Beide resoluties werden verwor pen. Amerika onthield zich van stemming, evenals Nederland en Griekenland. Frankrijk en Enge land stemden legen. Vrouw beroofde juweliers voor duizenden guldens HAARLEM. De Haarlemse re cherche heeft een 34-jarige inwoon ster van Bloemendaal gearresteerd, die er van verdacht wordt in de af gelopen weken Amsterdamse en Haarlemse juweliers te hebben be roofd van gouden en platina ringen ter waarde van enkele duizenden guldens. BELGRADO. Joego-Slavië heeft onderhandelingen met de Wereld bank geopend over een lening tot een bedrag van 80 millioen dollar, waarvan het geld bestemd zal zijn voor de aankoop van industriële uitrusting. In October 1951 heeft Joego-Slavië van de Wereldbank een crediet van 28 millioen dollar ontvangen. Postman ontvreemdde brieven met geld (Van onze correspondent) NIJMEGEN De recherche van de PTT heeft op het postkantoor een 37-jarige postman aangehouden, die er van beschuldigd is. brieven met geldswaarden te hebben ont vreemd. De man behoorde niet tot het distributiebedrijf van de post doch doorzocht toch iedere nacht geregeld de postzendingen. Nederlandse journalisten door Sukarno ontvangen DJAKARTA. De Nederlandse journalisten, die deze week hun be zoek van twee maanden aan Indo nesië bëëindlgcn, zijn Zaterdag door president Sukarno in zijn paleis ont vangen. De president onderhield zich ruim een uur met zijn gasten. OMAHA (Nebraska). De rivier de Missouri, sterker gezwollen dan ooit te voren, heeft 500.000 hectare bouwland onder water gezet cn dui zenden bewoners uit hun huizen ver- de elf ArabischeAziatische lan- dreven. Van Zuid-Dakota door low a den uit te nodigen aan de Raads- cn Nebraska tot in Kansas cn Mis- (Van onze corres pondent) New York VELE jaren lang was de kleine rode vuurtoren aan de Hud son ten Noorden van Manhattan, op de hoog te waar zich nu de 180ste straat bevindt, het enige vertrouwde baken op dat punt van de rivier. De brede, machtige stroom, die nog vele mijlen Noor delijker onderhavig is aan eb en vloed, baant zich daar 'n weg langs hoge, rotsige oevers. Nu zijn er andere bakens gekomen. De sierlijke George Wash ington Brug, waarover zich hetvverkeer spoedt naar New Jersey, gele gen op zulk een hoog te. dat de grootste zee schepen er vrij onder door kunnen varen, werd over de vuurto ren heen gebouwd. Hoog in de lucht, waar de kabels die de brug dragen, te zamen komen, flikkert bij donker een rood licht aan en uit, ter waar schuwing voor de vliegtuigen. Dat rode signaal is op grote afstand van het Noorden en Zui den uit zichtbaar. Bo vendien vormen de talloze grote en kleine lichten op en langs de brug een feestelijke illuminatie op zichzelf, ruimschoots voldoende om de overigens bij donker slechts matige scheepvaart veilig de weg te wijzen, zelfs bij laaghangende mist. De dienst voor de kustwacht, waaronder de kleine vuurtoren ressorteert, schijnt er genoeg van te hebben deze nutteloos gewor den bewaker langer te verzorgen. Men heeft den aan de hoogstbie dende. die tevens be reid is hem naar el ders te verplaatsen. Daarmee heeft men echter een tere plek geraakt. Om deze vuurtoren heeft zich nl. 'n modern sprook je verweven, dat sterk blijkt te spreken tot de verbeelding van de jeugd en van veie ouderen, die nog jeug dig genoeg van hart zijn. Een jaar of tien ge leden verscheen nl. 'n prentenboek voor kin deren, dat uiterst po pulair is geworden en waarin de geschiedenis wordt verteld van een kleine, rode, ronde vuurtoren die. om zyn hulpvaardigheid alom bemind, licht en vro lijkheid verspreidde in de harten van de men sen en een gelukkig leven leidde, totdat op een kwade dag een grote machtige brug boven hem werd opge trokken, die hem niet alleen het verre uit zicht ontnam, maar ook met angst vervul de voor een nutteloze oude dag. waai op de mensen zijn natuurlij ke gaven niet meer nodig zouden hebben. Een angst die pas werd opgeheven, toen de vuurtoren uit erva ring leerde, dat er nog voldoende voor hem te doen overbleef om zich niet nutteloos te voe- tatie zover, dat hij het voortbestaan van de toren verdedigt op grond van het feit. dat deze „een veiligheids symbool is geworden voor vele stadskinde ren" en dat menig kind „in de vereenzelviging met deze vuurtoren de geruststellende verze kering vindt dat het niet met vernietiging wordt bedreigd, ^hoe klein het zichzelf te midden der omringen de grote wereld ook vindt „De kleine vuurto ren." redeneert een ander, „vertegenwoor digt een oplossing voor een angstprobleem, dat zich aar» vele kinderen opdringt wanneer zij zich klein en zwak ge voelen in een wereld van volwassenen. Wanneer men hen niet op een constructieve wijze helpt dit pro bleem op te lossen, zijn zij geneigd zich groter voor te doen clan ze zijn, hetgeen menigmaal leidt tot agressiviteit en vijan digheid Men zou kunnen be twijfelen of de kinder lijke fantasie de reële aanwezigheid van de vuurtoren nodig heeft om haar illusie te be waren. Wie door New York wandelt, vindt m de wijze, waarop klei ne sierlijke huizen of len en blijmoedig voort kerken weggedrongen staan tussen wolken krabbers. menig niet te leven Actie t ot behoud Kindervrienden en -psychologen zijn nu een actie begonnen om het gemeentebestuur van New York te be wegen de vuurtoren onder de Washington brug te redden. Eén hunner woordvoerders minder sprekend sym bool. Hij zal het eens zijn met de kinder psychologie, die „de redding van de kleine vuurtoren onder de grote brug niet als de belangrijkste psychia trische behoefte van het New Yorkse stads- Bouri brengt de rivier schrik en ver nieling. Het Rode Kruis heeft ver klaard dat 19.349 gezinnen dakloos zUn geworden. Er is onmeteiyko schade aangericht aan rUke akker gronden In hetgeen men wel „do broodmand van Amerika" noemt. De Missouri is normaal tussen Iowa en Nebraska ongeveer 800 meter breed. Maandag bereikte de rivier een breedte van 16 kilometer. Vooral de stad Sioux City in Noord West Iowa is zwaar getroffen. Zij staat voor een groot dccl onder wa ter. De burgemeester heeft algehele evacuatie bevolen. Meer dan 25000 personen in Coun cil Bluffs en meer dan 5000 in Oma ha hebben hun woningen moeten verlaten. De luchtmacht voert ge neesmiddelen, zandzakken en ander materiaal aan. Verzet op Cerani zou nog vrij hevig zijn PORT DARWIN. Volgens Reu- ter is de heer P. W. Lokollo, die zich minister van Bevoorrading der Re publiek Zuid-Molukken noemt door de blokkade om het eiland Ceram gedrongen, om in Australië het vraagstuk der Zuid-Molukken aan de wereld voor te leggen. Hij ver klaarde. dat het verzet tegen de troe pen der republiek Indonesië op Ce- ram nog steeds voortduurt. Volgens zijn zeggen wordt daar gevochten door 3000 man geregelde troepen en 20000 guerilla-stryders, die slechts gewapend zyn met pijl en boog. „Prinses Beatrix" heeft drijvende mijn gezien RADIO SCHEVENINGEN Het Nederlandse passagiersschip, dc „Prinses Beatrix" van de lijn Hoek van HollandHarwich, heeft Zater dagmiddag om vijf minuten voor half l vier (Ned. tijd) een drijvende mijn I gesignaleerd op 51 graden 54 minu ten 15 seconden Noorderbreedte cn 2 graden 26 minuten en 30 seconden I Oosterlengte. (Ongeveer honderd km Westelijk van Hoek van Holland). iets kunnen voelen ding een van de klei- het leven van het gro- voor haar conclusie, ne pleizierige bijdra- te-stadskind kunnen hem te koop aangebo- gaat in zijn argumen- kind kan zien," maar dat men met die red- gen kan leveren, die veraangenamen. Antoon Molkenboer 80 jaar AMSTERDAM. Zaterdag a s. zal in het ICC-paviljoen Vondelpark de eretentoonstelling van de mozaick- kunstenaar en schilder Antoon Mol kenboer ter gelegenheid van zijn 80ste geboortedag door de burge meester van Amsterdam, mr Arn. J. D'Ailly worden geopend. Op deze* tentoonstelling zal o.a. worden ge ëxposeerd het grote mozaiek ..De Gijsbrecht van Aemstel". De huldi ging zal met een receptie worden besloten. Romeins graf ontdekt AMERSFOORT. In het Noord- Brabantse dorp Esch zijn dezer dagen oudheidkundige vondsten ge daan bij grondwerkzaamheden. De rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort heeft vastgesteld, dat men te doen heeft met een belangrijk Romeins graf, vermoedelijk een ruitergraf.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7