VAN HOUTENS Koningin in heksenketel van baseball-stadion Brutale roofoverval op Frans goudtransport Leger móét terreinen bij Vorden hebben Kamerlid Jan Schilthuis morgen zeventig jaar De ROOS— SARON Journalisten vragen: ..Hoeveel zakgeld krijgen prinsesjes?" Japan 28 April souverein België verhoogt de benzineprijs Eisenhower's kans stijgt aanzienlijk Levendige handel door koersverschil Spoor van vermiste Noorse schepen? Parij zenaars lachten en geloofden aan vreemdsoortige filmreclame B-36 stort neer: 15 doden Britse vakbond achter Bevan Pleidooi voor kanaal van Maas naar Rijn Tilburgs ambtenaar gearresteerd Militaire autoriteiten zeggen: MELKCH0C0LADEK0RRELS i van Chefarine „4" d^twon^^^n Nederlanders gaan VN-leger opleiden GELEZEN^ l en gewogen oen sdag 16 April 1952 DETROIT. Ietwat vreemd zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich wel hebben gevoeldtoen tij Dinsdag terecht kwamen in de heksenketel van liet Brigg's stadion, waar 57.000 op elkaar ge pakte mensen het base-ball-seizocn „inlociden". Toen aangekondigd werd, dal het koninklijk paar in het stadion was, richtte al dit enthou siasme zich op hen: vijf minuten lang werd hun een oorverdovend welkom toegeschreeuwd. - - WASHINGTON. President Truman heeft het Japanse vredes verdrag en de bcvciUgingsverdra- Bgen met Australië, Nieuw-ZeeLmd, K Japan en de PhilippUncn getekend. Het vredesverdrag treedt 28 April |iri werking. Het Japanse vredesverdrag is, B behalve door Amerika, reeds be- Rkrachtigd door Australië. Engeland len Nieuw-Zeeland. Twee z.g. sleu- I tellanden moeten nog ratificeren alvorens het van kracht kan wor- Iden. Bekrachtiging door Canada. Pakistan en Frankrijk wordt spoe- I dig verwacht. De Amerikaanse autoriteiten heb- Iben Japan Dinsdag volledige vrij- Iheid gegeven om zijn oorlogsindus trie weer op gang te brengen. (Advertentie LM.) BRUSSEL De prijs van ben zine is m Belgie verhoogd met een franc vijftien centimes en staat thans op ongeveer zes francs zestig. De regering heeft als reden voor deze prijsverhoging aangevoerd, dat het geld besteed zal worden voor de defensie. Verwacht wordt dat door de nieuwe belasting op ben zine 1.220.000.000 francs per jaar gewonnen zal worden. Seri. Tajt lijdt zijn tweede nederlaag in Netc-Yersey NEWARK (A.P.). De kansen van Eisenhower om tot repubU- keins candidaat gekozen te worden zijn na de voorverkiezingen In de staat New-Jersey aaanmerkelük ge stegen. In dit duel met zijn grote rivaal Robert Taft waarschijnlijk het laatste, voordat de partijconventie in Chicago bijeen zal komen om de republikeinse candidaat vast te stellen heeft Eisenhower zich verzekerd van een grote meerder heid van de 38 presidentstemmen, die deze staat straks uit zal brengen. Reeds nadat ongeveer de helft van de uitgebrachte republikeinse stemmen waren geteld bleek de po pulariteit van de generaal. Senator Taft leed hiermede een tweede nederlaag, waar hij slechts een overwinning in Nebraska tegen over kan stellen. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL Het is de re cherche gebleken dat bij geldwisse- ling misbruik is gemaakt van het koersverschil tussen de Nederland se markt en de buitenlandse. Men heeft daarom een verscherpte de- viezencontróle ingesteld op bedra gen boven de f 5000. Sommige lieden maakten er een winstgevend handeltje van en had den dagen dal zij. louter door wis seling van Franse francs honderden guldens voordeel boekten. Prinses Wilhelmina bij Paasspelopvocring AMSTERDAM. Prinses Wilhel- mina heeft Dinsdagavond, vergezeld door haar hofdame mevrouw L. Th. de Beaufort, in de Nieuwe Remon strantse Kerk in Amsterdam-Zuid de opvoering bijgewoond van het Paasspel „De dag des Heren" van M. Nijhoff. Het Paasspel werd op gevoerd door „Divina Commedia", de lekenspelgroep van de V.C.J.C. Noordwijks bloenienfeest een week vervroegd NOORDWIJK. In verband met de zeer gunstige weersomstandighe den heeft het bloemencomité beslo ten de bloemenfeesten. die aanvan kelijk waren vastgesteld van 2 tot en met 5 Mei a s. te vervroegen en te houden op de dagen tussen 24 en 29 April. Maandag, na de aankomst uit Sea Island, stond er maar één officieel punt op het programma, een pers conferentie. waar de journalisten bo venal wensten te weten, hoeveel zak geld de prinsesjes krijgen Prins Bernhard rekende uit. dat dit onge veer een dollar per maand is. Minister Stikker kreeg een aan tal politieke vragen te beantwoor den. waardoor hij o a. duidelijk kon maken, dat de controle van de Ne- derl. Bank vrijwel geheel voorkomt, dat er strategische goederen uitge voerd worden naar landen achter het ijzeren gordijn. Dinsdagvoormiddag hebben Konin gin en Prins zich er persoonlijk van kunnen overtuigen, dat in 's werelds giootstc automobielfabriek, die van Ford, elke minuut een complete auto de lopende band verlaat. Bijzonder veel belangstelling legde de Koningin aan de dag voor het Edisoninstituut. dat op het terrein van de Ford-fabrieken is opgetrok ken. Het Koninklijk paar luisterde hier naar de geluiden, die Edisons eerste fonograaf voortbracht. 's Avonds v/as er een officieel di ner, waar de Koningin een redevoe ring hield, waarin zij o.a. zeide, dat naties niet de vergissing moeten be gaan om andere naties te willen vor men naar eigen voorbeeld. (Advertentie l.M.) OSLO. Een van de Ameri kaanse vliegtuigen, die van IJs land uit zoeken naar de vijf ver miste Noorse zeehondenjagers, heeft een olietank en een aantal andere voorwerpen gevonden, die mogelijk van deze schepen af komstig zijn. De Noorse lucht macht heeft de Amerikaanse lucht macht verzocht, het zoeken voort te zetten. De vermiste schepen hebben in totaal 77 Noren aan boord. PARIJS. Op nog geen honderd meter afstand van een politiebureau hebben vijf bandieten Dinsdag op klaarlichte dag een vrachtauto met goud staven aangehouden. Met 46 staven ter waarde van 26 millioen francs gingen ze er vandoor. Een van de bandieten drukte een bewaker een machinegeweer In dc buik en siste: ,«Sta stil of ik doorzeef je!" Verschei dene voorbijgangers keken glimlachend toe en dachten aan een filmstunt, terwijl de vier andere kerels In allerijl de goudstaven versjouwden naar hun eigen auto. De Parijzenaars dachten aan de Engelse film „Lavender Hill Mob", die hier onder de titel „Goud in staven" uitverkochte zalen heeft ge trokken. Daarin komt net zo'n over val voor. Een politieman, die een vrije dag had en met een mandje boodschap pen voor zijn vrouw liep te doen. dacht helemaal niet aan de film, toen hij de rovers met het goud zag sjouwen. Hü blies alarm, waarop het hele politiebureau uitrukte. De bandieten gingen er ijlings van door en lieten nog voor 14 millioen francs goud in de vrachtauto achter. Toen volgde een woeste achter volging dwars door Parijs. De ban dieten sloegen een gat in de ruit van hun wagen en beantwoordden het vuur van de politie. Niemand werd gewond. De achtervolgers raakten een ogenblik het spoor bijster. Overval- brigades vonden de wagen na enige tijd op de Place de République. Vol gens ooggetuigen waren de vijf ban- dieten met het goud weggesneld over de Boulevard $t. Martin. Daar waren zij een huis binnengelopen en hadden dat aan de achterkant weer verlaten, zonder een spoor achter te laten Vrijwilligers vertrokken naar Korea AMSTERDAM. Met het KLM- lijntoestel naar Tokio is Dinsdag avond van Schiphol opnieuw een aanvullings-detachement van 25 Korea-vnjwilligers vertrokken. Ze ven van hen gaan voor de tweede keer naar Korea. Generaal-majoor Lagas las vóór het vertrek een telegram voor van de Koningin aEBTOOTCI!! SPOKANE (Washington). Een tienmotorige bommenwerper B-36. de grootste ter wereld, is Dinsdag kort na het opstijgen van het mili taire vliegveld „Fairchild" neer gestort en in brand gevlogen. Vijf tien van de 17 inzittenden zijn om gekomen. De twee overlevenden liepen ernstige brandwonden op. Het was de tweede B-36 die bin nen drie maanden verongelukte. Een B-36 kost 3.5 millioen dol lar. MARGATE. Een van de sterk ste Britse vakbonden die van de arbeiders uit dc grossiersbedryven met 350.000 leden liccft aange drongen op een vermindering van het nationale bewapeningsprogram ma. Deze vakvereniging is de eerste van de zes grote Britse vakbonden, die na het meningsverschil van Bevan met de rest van de Labour- partijleiding over de herbewape ning, bijeenkwam. De andere vak verenigingen zullen later in het jaar vergaderen en waarnemers verwachten, dat nog enkele bon den, in het bijzonder de bond van spoorwegarbeiders en de arbeiders uit de machine-industrie, zich ach ter Bevans politiek zullen scharen. (Het opmerkelijke hierbij is dat het totnogtoe steeds de vakbonden waren, die de politiek van Bevan afwezen en de herbewapenings- politiek van Attlee steunden. Red.) MAASTRICHT In een rapport van de samenwerkende Limburgse Kamers van Koophandel over het waterwegenvraagstuk wordt de aan leg van een Maas-Runkanaal econo misch verantwoord genoemd voor het onderling verkeer tussen de in dustriebekkens in het stroomgebied van Rijn, Maas en de Schelde Bo vendien moet, volgens het rapport, een dergelijke verbinding beter wor den geacht dan iedere andere tussen Rijn en Schelde voorgestelde nieuwe verbinding. Post voor de „Van Galen" DEN HAAG. Post. uit te reiken aan de opvarenden van Hr Ms torpedo jager ..Van Galen" te Buenos Ayres, dient uiterlijk 22 April om 13.00 te Am sterdam aanwezig te zijn. Voor te Re cife uit te reiken post is de sluiting te Amsterdam bepaald op 3 Mei om 14 00 uur, voor Paramaribo 8 Mei om 18 00 uur. voor Willemstad op 17 Mei. 21 Mei en 31 Mei, alle drie dagen om 14.00 voor Hamilton op 3 Juni om 10 00 uur en voor Ponte Delgada op 9 Juni om 13.00 uur De brieven mogen worden ge frankeerd met 10 cents voor een maxi mum-gewicht van 10 gram en moeten als volgt worden geadresseerd: naam, rang o£ kwaliteit, marinenummer, aan boord van Hr Ms „Van Galen", Amster dam-C S Marine De haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet op het adres te worden vermeld. Voormalig Brits minister in Nederland AMSTERDAM. Morrison, de voormalige Britse minister van Bui tenlandse Zaken, is Dinsdagmiddag op Schiphol aangekomen. Hij zal Vrijdag en Zaterdag as. deelnemen aan het verkiezingscon gres. dat de Partij van de Arbeid in het concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen zal houden en zal boven dien Vrijdagavond op een aparte de monstratieve bijeenkomst in de Markthallen te Nijmegen een rede uitspreken over „De taak van het de- mocratisch-socialisme in een veran derende wereld." MAASTRICHT kreeg Dinsdagmor gen een gratis circus-voorstelling. Wat voor de bewoners een extra pretje betekende, was voor José Mullens en Henri Strassburger vreugdige ernst. Voorafgegaan door het circusorkest reden deze telgen uit twee oude oircusgeslachten op hun vertrouwde paarden naar het stadhuis. De artisten en beesten van het circus volgden trouw tot inOp de Markt mochten de olifanten met het bruidspaar op een plaatje. (Van onze correspondent) .TILBURG. De recherche heeft de 59-jarige directeur van het ge meentelijk wonnigbeheer. de heer J L. H. gearresteerd. Deze zou zich. in zijn functie, de laatste jaren door fraude grote geldsommen hebben teogeèigend. Een aaccountantson- derzoek heeft deze verduistering, waarvan de grootte nog niet vast staat, aan het licht gebracht. „Laat commissie noodzaak bestuderen suggereren grondeigenaars beschikbaar te stellen. Majoor Van Dijk. eerstaanwezend ingenieur van de Genie te Apel doorn, had daarvoor de overwegin gen van de militaire autoriteiten toegelicht. Voor het regiment Oran je Gelderland, dat. gelegerd is te Deventer. Schalkhaar en Ecfde. sterk 1300 man, is geen andeV oefenterrein in de omgeving te vin den. dat uit militair oogpunt aan dc behoefte voldoet. De Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft zich met deze keuze accoord verklaard. Dc terreinen zullen niet worden afgesloten en evenmin afgerasterd. Getracht zal worden zoveel mo gelijk tegemoet te komen aan de belangen van het toerisme. Het ter rein zal liet worden gebruikt voor schietoefeningen. ZUTPHEN Is het niet mogelijk om de plannen voor ccn militaire oefenterrein van 300 HA in dc om geving van Vorden te doen bezien door een zeer deskundige en vol komen onpartijdige commissie, die behalve het militair ook het bos bouwkundig en financieel aspect kan bezien? Deze suggestie deed Dinsdag mr J. O. Tliatc als verte genwoordiger van de betrokken grondeigenaren op een aan dit brandende vraagstuk gewijde pers conferentie. Hij was overtuigd, dat. indien de conclusie der commissie luidt, dat het oefenterrein in Vorden moet komen, de grondeigenaren zullen medewerken door hun terreinen Fietser door vrachtwagen meegesleurd en gedood (Van onze correspondent) TILBURG Een wielrijder, de twintigjarige J. Hofhuis uit Til burg, werd Maandagmorgen door een zwaar beladen vrachtwagen overreden. Hij droeg een zware kapstok op de rug. wilde een ande re wielrijder passeren, doch werd op dat moment door een vrachtwa gen gegrepen en een eind meege sleurd. Bij aankomst in het zieken huis bleek het slachtoffer te zijn overleden. (Van onze parlementaire redacteur) Als u bij een bezoek aan de Tweede Kamer met nadrukkelijk Gro nings accent hoort spreken over vervoersproblemen, over de midden stand of over de organisatie en techniek van dc handel, dan hoeft u niet naar de naam van het Kamerlid in kwestie tc informeren. Dan is het de heer Jan Schilthuis. Het is hem niet aan tc zien, dat hij morgen zeventig jaar wordt. Maar is een mens eigenlijk niet z° oud als hij zich zelf voelt? En houdt noeste arbeid niet jong? (Advertentie LM.) Boterham- belegging die nooit verveelt 1 90 ct. per 250 gram m door A. S. M. Hutchinson Hij vouwde het velletje papier open. Zij drukte zich tegen hem aan. Een schok voer door haar heen, toen ze de regels weer terug zag. George verzocht haar ze voor te lezen. Dat wilde ze niet nu ja, vooruit dan maar Bescheiden trots gleed over haar wangen. Ze begon, met warme stem: „Zo hebt Qe dus getracht; Zo hebt ge dus gekend Het brandend pogen't strijden voor 't succes Het vast geloof in eigen kracht en kennis; De bitterheid van 't falen; het geluk Om 't zoet succes." „Brandend pogen," zei George. „Dat is mooi!" „Ik ben blij, dat je het mooi vindt. „En je weet, wat ik met „vast geloof" bedoel?" „Natuurlijk." De dichteres warmde zich aan haar eigen woorden. Zo hebt ge dus getracht; Zo hebt ge dus gekend Het blinde tasten naar 't gestelde doel. Dat aan de verre Horizon van 't Pogen wenkt; Plots'ling gaat lichten als een klare ster, Dan weer verdwijnt." ,,'n Soort blanke verzen, is 't niet?" vroeg George. „Ja, min of meer." gaf de dich teres toe. „Toch niet helemaal, na tuurlijk." „Nee, natuurlijk niet", stemde George volmondig in. Margaret las het volgende cou plet. „Zo hebf ge dus getracht; Zo hebt ge dus gekend De bitter-zoete pijn. die 't Pogen brengt: Snelle beslissing en gevreesde wanhoop. Die u verscheure' als ge wanhopig worstelt Om 't juiste beeld." George keek haar vragend aan: „Het juiste beeld"'" „Dat couplet Is eigenlijk meer voor mezelf bestemd dan voor jou", verklaarde de dichteres. Om het juiste beeld te vinden; het juiste woord, begrijp je?" „O ja," zei George. „Het geldt trouwens voor mij ook. Op een examen, als ik het niet verder meer weet." „Jagaf Margaret aarzelend toe. „JaNiet tussen de couplet ten door praten, George." Een nieuwe golf van emotie ont laadde zich in haar stem. Eens komt 't succes.' O. dat ge klimm' Tot hoogten ongekend en ongedroomd. Uw lot ligt in uw hand. de weg ligt open Voorwaarts.' Het lot lacht eens u toe, ook u Met milde lach „Nee maar, dat is prachtig!" riep George. Hij legde een arm om de schouders van Margaret en drukte haar tegen zich aan. .En dat je dit zo maar voor mij hebt geschreven! Het is verduiveld lief en knap van je!" Ademloos bevrijdde ze zich uit zijn omhelzing. „Ik ben zo blij. dat je het mooi vindt. Het is eigenlijk niet de moeite waard, maar het is tenminste echt, hè. Kom, daar is vader." Ze wachtte nog. of er misschien tegen haar uitspraak geprotesteerd zou worden. Maar George, humeu rig alleen al by het zien van het oog van de heer Marrapit, was doorgelopen. Margaret stopte het papier in haar blouse. Onder het ontbijt dwaalden haar gedachten er telkens naar af en zachtjes voor zich heen herhaal de ze de ongekend schone regels. DERDE HOOFDSTUK Uitstapjes in een Ziekenhuis I Met de trein van half tien ging George naar de stad. Een uur later was hij in het St. Peter Zieken huis. In de bar van de studentenclub werd hij door een aantal jonge mannen van zijn jaar geroepen. Hij ging naar hen toen en incasseerde met een glimlach huncondoiean- ties met zijn ongeluk. Hij drukte de geslaagde studenten de hand. De geslaagden gaven rondjes. De bar stond vol rook en er werd veel gelachen. Er werden examenverha- len verteld. Men kreeg de indruk, dat de geslaagden hun succes al leen te danken hadden aan stom geluk, dat ze, zoals ze het noem den hadden „gezwijnd". Geen van allen hadden ze ooit gewerkt.. Al len waren ze „doorgezaagd" over het onderwerp waarvan ze nu net niets wisten Aan het succes, waar mee ze hun examinatoren er tus sen genomen hadden, aan de mate. waarin ze hen hadden kunnen af houden van de onderwerpen, waar van ze minder dan mets wisten, uitsluitend daaraan dankten ze hun slagen. Zo beschrijft de jeugd altijd haar strijd met de ouderdom. De jeugd is een gewiekst kereltje, waar de grijsheid hopeloos achter aan komt sukkelen Later neemt de jonge held zijn plaats in de sukkelende rijen in. en leert dan. dat hij in derdaad gelijk heeft gehad. De grijsheid weet niets. Want met de jaren worden we ons onze onwe tendheid bewust, en de les is nog niet eens uit als het graf ons boek dichtklapt. Enkelen peilen de diep ten van hun onwetendheid nog voor hun dood. Zij hebben recht van spreken, en zij zijn de weg wijzers der mensheid. Dat is één van de redenen, waarom we in on ze tijd zo weinig reuzen tegenko men: met het voortschrijden van wetenschap en techniek groeit de berg van de ijdelheid, waar men zich doorheen moet worstelen. Meer hersenschimmen verschijnen om ons van het zoeken naar de waarheid te weerhouden. II Kort na de middag ging het ge zelschap uiteen Er werd vroeg ge luncht. Dokters en chirurgen gin gen hun patiënten bezoeken George wandelde naar het bureau van de Deken. Een jongmens met een bril op en een gezicht alsof hij zijn laatste oortje had versnoept stond voor de tafel. Tegenover dit jongmens zat de Deken. Hij keek op. toen George binnenkwam en knikte. Hij mocht George wel. „Kom maar verder" zei hij. „ik ben over een halve minuut klaar." Hij wendde zich tot het verdrie tige jongmens. „Uw geval, meneer Carter,'* zei hij, „is beslist uniek. In dc annalen van het medisch onderwijs" hij wees op een rij dikke boeken in de boekenkast „in de annalen van het medisch onderwijs vinden we niets, dat er ook maar in de verste verte op lijkt. U hebt het gepresteerd om tweemaal een onvoldoende te ha len in In De Deken zocht wanhopig in een stapel papieren, maar hij vond het verlangde niet. Hij wees nog eens met een vermanende vinger naar de jongeman en zei nadrukkelijk: „Tweemaal! Andere opleidingsin richtingen hebben misschien plaats voor treuzelaars, meneer Carter, w ij niet! Wij hebben een naam hoog te houden, waarop wc terecht trots zijn. U bent in uw tweede jaar. Hoe oud bent Konijn stief moedert over rat ten wees (Van onze correspondent) ZIERIKZEE. De landbouwer I. L. van Nieuwenhuyze te onnemai- re (Sch.-Duiveland), ontdekte in zyn konijnhok, waarin zich het moederdier en zes jongen bevon den, een jonge, bijna volwassen rat, die rustig tussen de kleine ko nijntjes bij de voedster dronk. Enige dagen tevoren had de land bouwer twee volwassen ratten ge dood, kennnelijk de ouders van dc jonge rat. die hierdoor naar een andere verzorgster moest uitzien. Pogingen van de landbouwer de jonge rat te verschalken misluk ten. Hertog van Edinburgh naar Olympische Spelen LONDEN. De hertog van Edinburgh zal de Olympische spe len in Helsinki bijwonen. Dit werd op Buckingham Palace bekend ge maakt. Op zijn reis naar Finland zal hij een bezoek brengen aan Noorwegen en Zweden. Voor zover deze „volkswijsheden" juist zijn. worden ze in hem be waarheid. Hij is nog altyd in de weer. Het tempo van het bedrijvig handelsleven te Rotterdam, waar hij als graanimporteur naam maak te. zit hem nog steeds in het bloed. En dat maakt het hem ook moge lijk zijn belangstelling en activiteit breed uit te spreiden. Spreek hem over de Rijnvaart; hy weet er alles van. Of over Zuid-Afrika: hij is consul-generaal van dat land Over het emigratie- vraagstuk? Hu was immers de voorzitter van een staats-commissie. En zo zouden we door kunnen gaan. Want het Nederlands organi satie leven heeft voor hem weinig geheimen. Met middenstandsvraag- stukken is hij ten volle vertrouwd. Met die van het beroepsgoederen- vervoer al evenzeer. Begrijpeiyk. dat zijn deskundig oordeel in de Kamer, waarin hij sinds 1933 eerst voor de Vrijzinnig het puurste idealisme kan de schoor- Democratische Bond en later voor de Partij van de Arbeid, zitting heeft, op hoge prijs wordt gesteld. Hij is een levende tegenspraak van de definitie, volgens welke politici sprekers zijn over zaken, waarvan ze geen verstand hebben. Maar daarom niet alleen wordt de heer Schilthuis in de Kamer gewaardeerd. Het is ook omdat hij zo'n eenvoudig, prettig mens is, dat morgen stellig velen hem zullen gedenken. Advertentie (I. M.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 tabletten 75 CT. NEW YORK. De commissie voor collectieve maatregelen der V.N. heeft Dinsdag een comité van 20 officieren van acht landen opgericht. Het comité moet de le- den-staten helpen bij de organi satie. opleiding en uitrusting van nationale strijdkrachten, welke door de V.N. bestemd zouden wor den voor optreden tegen eventuele agressie. De officieren komen uit de Ver. Staten. Engeland, Canada. Frank rijk. Nederland, Griekenland, Turkije en Thailand. Voor Nederland hebben in het comité zitting: luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer, hoofd van het Defensiestudiecentrum, de gepen- sionneerde vice-admiraal J. W. G. van Hengel en generaal C. Giebel, (Wordt vervolgd) van het Defensiestudiecentrum. ER is een tijd geweest, waarin het gangbare buela voor uo i.ioi'dmg tussen de schrijver cn uitgever dat was van het. hongerlijdende genie en de medogonloze gcldvcrdiener. die goede sier maakte van de njKc win «ten, c.ie zijn bedrijf hem afwierpen Ach. van het puurste idealisme kan de schoor steen niet roken. Het bedrijf van de uitgever van boeken is als elk ander. Hc> moet rcilüju /.n. v >s tot op zekere hoogte accoord. De goede uitgever vervult echter ook ccn culturele functie en hij doet dit vooral, wanneer hij cr in ernst naar streeft goe. de boeken goedkoop onder liet publiek tc brengen. Zulk een goed uitgever bij uitstek is de firma, die in 1934 het be stuit nam tot de saia*> nnder-rcexs oe N.V. Em. Qucrldo's Uitgevers Mij, to Amsterdam, cn daarmede het geluk kig door allen nagevolgde voorbeeld gaf van een goedkope serie boeken van goed gehate Er zou reuen zi n hierover te schrijven, ware het niet, dat dezer dagen het honderdste deel va*\ de Salamandcr-rccks verscneen. in telde de reeks 30 delen cn voor de oor- Jog werd het vyftigtal volgemaakt. Naar aanleiding \un jjoj.tum der Salamanders he f d«* ultg»-' fQucri- do een alleraardigst klein boekje ln de bockhandel verkrijgbaar (f 0.35) uitgegeven, waarin op onderhoudende manier de historie van 16 Jaar Salcman- ders wordt verteld en waarin ook de erelijst der honderd deeltjes voorkomt. Deze lijst is Indrukwekkend. Er ko men de namen in voor van de groot- sten onzer eigen moderne letteren en van die van schrijvers van vreemde bo dem. Eu nu nogmaals over die culturele missie van be Saia.oncers l»«' c mg van deze 16 jaar Is, dat zelfs boeken, van „moeilijke" schrijvers of boeken voor de fijnproevers in aanzienlijke aantallen onder het publiek kwamen. Dat de Salaiv.anclcjs van A M. de Jong. van Cor Bruijn en Den Doolaard gctailen bereikten tot 05.000 exemplaren is mooi. Maar verwarmender nog is het cijfer var 31 000 ex. van Aart v. d. Leeuws „Kinderland". 28.000 ex. van „Gods Goochelaartjes" van Augusta do Witt, 1 000 van .Uitstel van execu tie" door Jeanne van Schalk-Willlng etc. De Salamander-reeks 1/2.50 per deel) heeft dc sprong naar het rondo getal gemaakt door zijn catalogus met vijf nieuwe deeltjes uit te breiden, stuk voor stuk boeken, waarmee de uitgever kan worden geluk gewenst. Het zijn: Arnold CIcrx „De zoon van Brons- mer". Hcnrlëtle van Eyk en S. Vestdijk „Avontuur met Titla". Jarques Gans „Liefde en goudvli- schen". Albert van Ifoogrnbcmt „De stille man". Josepha Mcndels „Rollen en Ballen".

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3