DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Werkt voor heil der mensheid" I Michigan bood vorstin ere-doctoraat aan Algemene dreigt in staking België Opa Klijzing houdt zijn pijpje ruim anderhalf uur brandend Eerste regerende vorstin die West-Amerika bezoekt Botsing in Zuid-Afrika schijnt onvermijdelijk Truman beveelt Harriman aan als zijn opvolger Koningin wekt geleerden op: Schallenherg pleegde zelfmoord Jongens voorkomen natuurramp Ondanks luchtreis niet vermoeid Arbeiders eisen uitsmering van nationale voorspoed f 100.000+f30.000 op no. 3404 2.399.900.000 mensen Kamerlid vraagt openbaarheid over Westerling ..Alles is rustig in Tunis" WERELDRECORD PIJPROKEN GEBROKEN Gouverneur Stevenson stelt zich niet candidaat Enorme brand verwoest Japanse stad Nieuwe woonoorden voor Ambonezen &2e Jaargang- ne. 91 Vrijdag 18 April 1952 G)pgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche B^nk - Postbus 9 Abonnements- f prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. i Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER 55 ANN ARBOR (Michigan). Met het aanbieden van het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen aan Koningin Juliana heeft de staat Michigan de kroon gezet op een grootscheepse, tweedaagse huldiging, zoals zelfs hier Franklin Roosevelt in 1936 niet te beurt is gevallen. Gouverneur Williams reikte een oorkonde aan de Koningin uit, waarin plechtig werd meege deeld, dat Michigan voortaan jaarlijks de 16e en 17e April zal vieren als „Koningin Julianadagen". In haar toespraak bij de erepromotie, in de Universiteit van Michigan in Ann Arbor, wekte Koningin Juliana dd geleerden op, zich te wijden „aan de ontdekkingen die de mensheid ten goede komen, inplaats van die welke haar bedreigen." Koningin Juliana werd tijdens de plechtigheid in de universiteit Van Michigan door professor Karl Lit- zenberg „een glanzend symbool van huiselijk geluk" genoemd, dat „door de gehele wereld bewonderd diënt te worden". als een teken van de levendige vriendschap, die er tussen onze bei de volken bestaat". In haar promotierede zei de Ko ningin: „Geleerden, en in het bijzonder diegenen die de natuur onderzoe- Prof. Litzenberg prees de vorslin j ken. zijn zich bewust dat zij de weg als „een koninklijke vertcgenwoor- afzoeken door ongeexploreerde wou- digster van een land, tussen weljks den van nog steeds onbekende fei- vlijtige, moedige burgers en onszelf banden van vruchtbare vriendschap bestaan". Koningin Juliana aanvaardde hét eredoctoraat uit handen van de pré sident van de universiteit Harlan Hatcher met ..grote dankbaarheid Mr. Mulderije zegt DEN HAAG. De minister van Justitie, mr Mulderije, deelde gis teren in de Eerste Kamer mee dezer dagen van de procureur-gene raal bericht te hebben ontvangen, dat het onderzoek in de Velser af faire is gesloten. Een aantal vervol gingen zal worden ingesteld. Met betrekking tot de kwestie Schallenberg verklaarde de minis ter. dat men veilig kan. aannemen, dat, deze slachtoffer van zichzelf is geworden en zelfmoord heeft ge pleegd. Dit is ook de stellige over tuiging van de in deze aangelegen heid geraadpleegde psychiater. Heidebrand bedwongen (Van onze correspondent) STEENWUK. Een zestigtal j'on- géns van het kamp voor moeilijk opvoedbare jeugd op de Eese heeft gisteren waarschijnlijk een ramp voorkomen en een waardevol na- tuurbezit voor grote schade behoed. In de voormiddag ontstond brand op een terrein van de houthande laar L. H. Dezé bezittingen bestaan uit prachtige dennebossén en hei develden. ter grootte van honder den hectares. Met razende snelheid plantten de vlammen zich voort in de richting van het broederhuis van de Friese Doopsgezinden, dat evenals de bij gebouwen geheel van hout is. In minder dan geen tijd kwamen de jongens met platte schoppen en schuimblusapparaten in actie en wisten daarmede de brand te be dwingen. Men vermoedt dat de oor zaak van de brand is: het stoken van een vuurtje. Nu drie jaar geëist tegen ex-gemeente-ontvanger (Van onze correspondent) LEEUWARDEN: Voor het ge rechtshof hoorde de 48-jarige D, P., ex-gemeenteontvanger te Gronin gen. drie jaar gevangenisstraf te gen zich eisen wegens verduiste ring van 34.000.gepleegd toen hij gemeente-ontvanger en boek houder-kassier van het gasbedrijf in Haren was. De rechtbank te Groningen had P. veroordeeld tot twee jaar. Uitspraak over 14 dagen. Droog S Weersverwachting geldig van 1 i Vrijdagavond tot Zaterdag- avond: g I Droog weer met weinig be- I g wolkmg en weinig wind. Warm voor de tijd van het jaar. 1 g maar in de kustprovincies s morgen invallen van koelere g zeewind. H S 19 April. Zon op 5 u 35 m onder f! 19 u 45 m; Maan op 3 u 50 m onder 13 u 44 m. I 1 I HET WEER IN EUROPA 1 7 uur voormiddag ten. Alles wat zij vinden, kan heil zaam of een potentieel gevaar zijn voor de menselijke gemeenschap, of beide tegelijkertijd. Maar de mens weet dat hij de vertegenwoordiger is van het leven en niet van de dood". De Koningin bracht iets langer dan twee uur in Ann Harbor door. Zij begaf zich daarop rechtstreeks naar het vliegveld Willow, waar een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht gereed stond om haar naar San Francisco te brengen. H.M. zal tot Zaterdagmorgen in San Francisco blijven. Zij vliegt daarna naar Los Angeles, waar zij twee dagen hoopt te blijven. Zij zal een tocht maken naar Hollywood en daar een filmstudio bezoeken. KONINGIN /A SAN FRANCISCO SAN FRANCISCO. Koningin Juliana, de eerste regerende vór stin, die een bezoek brengt aan de Amerikaanse Westkust, is vanmor gen om half zes Nederlandse tijd op het internationaal vliegveld aangekomen voor een druk bezet bezoek aan de Frisco-baai, dat 36 uur zal duren. Toen de Koningin uit het toestel stapte, baadde zij meteen in een zee van licht, veroorzaakt door de blitzlicht-apparaten van de foto grafen en cameramensen. Direct na haar verliet prins Bernhard het vliegtuig. Nadat het vorstelijk paar was begroet door burgemeester Elmer Robinson, op wiens uitnodiging de Koningin naar het Westen kwam, begaf het gezelschap zich naar de wachtende auto's om de tocht naar San Francisco voort te zetten. Ondanks de luchtreis en de ver moeiende ochtend, die zij nog in Michigan had doorgebracht, scheen de Koningin niet vermoeid. Zij was gekleed in een eenvoudige zwarte japon, droeg een enkel snoer om haar hals en een zilvervos om de schouders. In heur haar had zij 'n rode bloem gestoken. SEA ISLAND heeft zijn „Konin- ginne-eik". Koningin Juliana wier verblijf op dit stukje „Aards paradijs" aanleiding was tot het planten van deze boom schep te de eerste spade aarde over de wortels van de pas geplante eik. Negenjarige jongen door vrachtauto gedood APELDOORN. Op de Hoen- derloseweg is Donderdagavond de negenjarige J. W. Overbeek. die met zijn autoped schuin de weg overstak, door een vrachtauto ge grepen en op slag gedood. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische werkgevers hebben zonder omwegen de ge- J zamenlijke vakbonden uitgedaagd door tijdens een Donderdagmiddag ge- houden bijeenkomt van de Algemene Paritaire Raad, waarin vertegen- j woordigers van de vakbonden en van de werkgeversorganisaties periodiek j overleg plegen, de eis der arbeiders tot een gedeeltelijke socialisatie der j winsten resoluut af te wijzen. Vandaag vergaderen de besturen der vak bonden en het is waarschijnlijk, dat zjj een staking, hetzij voorlopig in enkele der meest renderende bedrijfstakken, hetzij onmiddellijk in alle bedrijfstakken, zullen proclameren. Oslo e Berlijn L Londen I Parijs H Wenen 1 Innsbruck s Nice Rome 3 Warschau s Amsterdam Weers. toestand 1 fcew. :w bew. onbew. on bew. 1. bew. onbew. onbew. 1. bew. zw bew. 1. bew. wind- richt stil I 4 i stil I 9 1 NNO I 6 1 N I 11 M NW I 10 I stil 16 1 NW I 15 1 NO 113 W NO I 11 De werkgevers voelen zich sterk omdat de regering die niet, zo als in October 1951. de sindsdien zo becritiseerde minister van ar beid de zitting der algemene pari taire raad heeft laten presideren, maar een voormalig secretaris generaal van het ministerie van Arbeid zich zoveel mogelijk buiten het geding tracht te hou den. Een half jaar geleden had de regering, om het arbeidsconflict te zich genomen tot 30 April een duurtepremie te betalen van een halve franc per uur voor de ar beiders en van 100 franc per maand voor het overige personeel. De regering had nu laten weten, deze verbintenis wegens de begro tingstekorten r.iet te kunnen ver lengen en verwees de vakbonden, die niet zonder meer de premies wilden opgeven, naar de werkge vers. Het Verbond der Belgische Industrieën, beseffend, dat het hier niet meer om de gebruike lijke looneisen tussen de traditio nele twee partijen gaat, heeft de bal terug gekaatst en gisteren aan de vakbonden meegedeeld, dat het reeds de beslissing van October had afgekeurd en ook nu niet kan ingaan op de gestelde eisen tot herverdeling van het nationale in komen, die de adviserende be voegdheden van de Algemene Paritaire Raad verder te buiten gaan. Inderdaad hebben de vakbon den. teleurgesteld, door de weinig doelmatige en „voor de galerij" aanvaarde wet. die de oorlogswin sten in sommige gevallen extra belast, een nieuw element inge voerd, door hun eis, dat de win sten in de voorspoedige bedrijfs takken aan de werknemers in alle bedrijfstakken ten goede moeten komen. Ook zij voelen zich sterk, want voor het eerst sinds het be staan van de homogeen katho lieke regering is een eenheids front tussen het linkse Algemeen Belgische Vakverbond en het Ka tholieke Algemeen Christelijk Vakverbond tot stand gekomen. Het A.B.V.V. wenst een heffing van drie milliard francs op de in 1951 behaalde winsten (die 20 a 25 milliard hebben bedragen), waarmee dan een premie van 800 francs voor alle arbeiders en gepensionneerden voor de rest van het jaar kan worden uitgekeerd en extra vacantiedagen gefinan cierd. Het K.A.C.V. wenst met een door de gezinspolitiek ingegeven variant een premie van 500 francs voor de echtgenote en van 50 francs voor elk kind, dit alles uit te keren in aankoopbons voor Bel gische producten. Er is dus een strijd ontketend, waarbij het spel belangrijker is dan de knikkers. Voor de vakbon den is hier de arbeiderssolidari- teit meer dan ooit in het geding en zij menen, dat juist wegens het toen dreieende Pr'n««P« van het ..uitsmeren" van vermdden oo dc vool"SPoed de regering stelling _-m.J p moet nemen en door wettelijk in grijpen de werkgevers moet dwin gen. Voor de regering, die door de rechter en de linker vleugel van haar aanhang even hard wordt bestookt en die staat voor wat van conservatieve zijde het verraad van hef KACV wordt genoemd, wordt dit een krachtproef, die haar homogene grondvesten nog wankeler maakt. Regering-Malan houdt koppig vast aan ongron d wette lijk stan dpunt KAAPSTAD. De regcring-Malan denkt niet aan wijken voor de op positie: gisteren kondigde de minister van Economische Zaken. Louw, in bet parlement aan, dat een ontwerp van wet, die aan de rechterlUkc macht de bevoegdheid moet ontnemen aangenomen wetten aan de grondwet te toetsen, spoedig zal worden ingediend. Prinses Irene kreeg pepermuntje AMSTERDAM. Enige hon-' derden kinderen van de Amster damse speeltuinvereniging vulden Dcnderdag de zaal van Carré. Het Scapinoballet voerde een Paas- vacantieprogramma uit. Totaal onverwacht en onopge merkt heeft Prinses Irene met twee hofdames in een der lo gés de uitvoering gevolgd. Tijdens een der entr'actes boog zich een 8-jarige jongen van Kat tenburg naar „dat ene meisje" in zijn loge over en hield haar een afgerold rolletje pepermunt voor. Zonder aarzelen en met een vrien delijk „dank je wel" nam Prinses Irene de hoffelijk aangeboden tractatie en stak het pepermunt je in haar mond. f 100.000.— en f 30.00".— op 3404 DEN HAAG In de 515de staatsloterij vijfde klasse, zestiende 1 lijst is op nr. 3404 gevallen de pry's van f 100.000 plus dc premie van f 30.000. Jongen in afgraving verdronken EINDHOVEN. Dc tienjarige H. G. uit de Margrietstraat alhier is Donderdag omstreeks het middag uur achter het vogel- en dieren park ..Animalf' in een met water gevulde kuil van een afgraving ge raakt en voor de ogen van zijn moeder verdronken. Louw viel scherp uit tegen de oppositie, omdat de2e verder gaat met het slaan van „politieke pro paganda" uit de weigering van de regering, zich neer te leggen bij de uitspraak van het hof van appèl over de wet, die de kiesrëchten der gekleurde bevolking in 'de Kaap provincie beperkt, op een ogen blik, dat de begroting aan de orde is. Klaarblijkelijk, zo concludeerde Louw, verlangt de oppositie niet naar een bespreking van -de eco nomische toestand. Hij voegde hier aan toe, dat Zuid-Afrika de sterke schakel in het sterling gebied is en reeds twee maal Groot-Brit- tannië heeft bijgesprongen. Veel dank oogst de regering daar niet voor, aldus Louw. Ten slotte deed Louw een beroep op de oppositie, af te zien van een aangekondigde „dag van protest", die alle activiteit in het land vrij wel stil zal leggen Vijftig politiemannen vormden een korte erewacht, waarlangs het gezelschap zich naar de autcvs be gaf Koningin Juliana reed in de eerste auto met burgemeester Ro binson en de prins deelde dc twee de wagen met de echtgenote van de burgemeester. Aardbol bevolkt door: NEW YORK Het statistisch bureau van de Verenigde Naties schat dc wereldbevolking op 2 399 900.000. waarvan de helft in Azië. Gespecificeerd zijn de cijfers: Afrika 198.000.000. Noor' 216.300000, Zuid-Amerika Azië (zonder de USSR) 1.272.000 000, Europa (zonder de USSR) 396.300 000. Oceanië 12 900.000 en de Sowjet-Unie 193.000.000. DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid Donker (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Justitie schrifte lijk de volgende vragen gesteld: Wil de minister ter geruststelling, zo mogelijk, van de gealarmeerde publieke opinie op de kortst moge lijke termijn de Kamer nauwkeu rig inlichten over de juiste toe dracht van zaken bij dc arrestatie en dc daarop gevolgde in vrijheidsstel ling van Westerling? Wil dc minister voorts de Kamer omstandig inlichten over het stand punt, dat do Regering inneemt met betrekking tot de mogelijkheid ener strafvervolging tegen Westerling, als mede met betrekking tot haar hou ding ten opzichte van het door In donesië gedane verzoek tot uitleve ring? zijn ae cijiers. v Noord-Amenka Jaar voor man, die loterij erika 111 400.000, i ir ten bate vanzich zelt organiseerde (Van onze rëisredacteur) PARIJS. Resident-generaal de Hauteclocque is gisteravond in Pa rijs aangekomen. „Alles is rustig in Tunis," zei hij, „anders zou ik niet zijn gekomen." Een zekere rust is ongetwijfeld in Tunis weergekeerd, waaraan niet onschuldig is het arresteren van enige duizenden vakbonds leiders en functionarissen, die de vakbond daar volkomen ontwricht heeft. Zelfs een aantal Franse so ciaal-democraten die sympathie hadden getoond voor de zaak van het Tunesische nationalisme zijn gearresteerd. Tot nu toe heeft dc heer de Hau teclocque alleen geconfereerd met Maurice Schuman. staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de man die overigens door iedereen ver antwoordelijk wordt geacht voor de handhandige nota van 12 De cember, die eigenlijk het hele con flict heeft doen ontstaan. Vandaag gaat de Hauteclocque confereren met Pinay (Van onze correspondent) AMSTERDAM De rechtbank veroordeelde vanochtend de initia tiefnemer van een volkomen gefin geerde loterij „Voor het misdeelde kind" tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Veertien dagen geleden was anderhalf jaar tegen deze man. J. H. M W. geëist. W. had diep in de schulden gezéten en hoopte doo rde verkoop van tien duizenden loten zijn eigen finan ciële positie weer in evenwicht te brengen. Hij had slechts enkele lo ten verkocht, toen hij werd gesnapt. Bedorven paling verkoelit: vier personen onwel SITTARD. Bij vier personen uit drie gezinnen deden zich gis teren vergif tigingsvcrschijnseten voor. Hun toestand was niet zo ernstig, dat overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. De verschijnselen werden veroorzaakt door het eten van bedorven paling, die gistermorgen op de weekmarkt te Sittard werd verkocht. De ge meentepolitie liet de bevolking per radio waarschuwe^. De schuldige visboer bleef tot nu toe spoorloos. (Van een onzer verslaggevers PURMEREND. Om drie minuten over elf gisteravond ging in de gelagkamer van het Noordhollands Koffiehuis te Purmerend 'n loeiend gejuich op. dat de ramen deed rinkelen: op dat momenc stond het vast, dat de 77-jaripe heer N. G. („Opa") Klijzing het wereldkampioenschap duurrecord pijproken op zijn naam had gebracht. Met vier minuten en felle licht van de blitzlampen en schijnwerpers doorstond hij gedul dig. Voor zijn 77 jaar ziet hij er nog bijzonder fit uit en hij bleef, on danks de herrie om hem heen, de kalmte zelve. Maar hij keek een 2 6 seconden had hij het bestaande record dat op naam stond van de I beetje argwanend naar het blikje Amerikaan Paul Spaniola gebroken en de recordhouder, die aan de andere kant van de aardbol getracht had dit record althans te evena ren, kon er niet aan tippen. Toen ^Amerika om elf uur aan de telefoon kwam. steeg de spanning natuurlijk ten top en de heer J. F. Wisseling uit Dordrecht, die voor zitter van de jury was. kon zijn oren haast niet geloven, toen de stem-uit-de-verte hem meedeelde dat- Spaniola's pijp al na 43 minu ten was uitgegaan, terwijl Opa Klij zing pas na 92 minuten en 18 se conden het laatste rookwolkje had uitgeblazen! Het pijproken is in Purmerend een ernstige aangelegenheid. De le den van „De Gesellighe Dampkring' smoren geregeld hun pijpje in de bovenzaal van het Noordhollands Koffiehuis, maar tegen Opa Klijzing heeft tot nog toe niemand het kun nen opnemen. Hij is al enige tijd kampioen van Nederland met een record van 84 minuten en 29 secon- voor elke arbeider, van 200 francs den (met een pijp met 2% gram Nederlandse herenbaai1) en het spreekt vanzelf, dat hij graag een gooi wilde doen naar het wereld kampioenschap. Voor het zover was. moest er heel wat worden georganiseerd. Er werd overeengekomen, dat de uitdager en Spaniola die ln het stadje Flint in Michigan woont er tegelijker tijd de brand in zouden steken en dat beiden dezelfde tabak zouden roken van hetzelfde vochtigheidsge halte en natuurlijk dezelfde hoeveel heid: 3.3 gram. Terwille van deze recordpoging trok gisteravond een karavaan van journalisten, fotografen, filmopera teurs en radioverslaggevers naar Purmerend. Trouwens, het zaaltje was ook alleen voor hen toeganke lijk (behalve dan natuurlijk voor leden van de club) en de Purme- renders zelf moesten buiten blijven Opa Klijzing was er al vroeg en het Burleigh-tabak. dat. zorgvuldig ver zegeld. uit Amerika was opgestuurd. „Ik ben gewend aan de Hollandse herenbaai." zei hij, „en ik ken die Amerikaanse tabak niet. Maar nou ja ik zal het proberen." „En als u nou verliest „Wat er ook gebeurt, ik schei er uit met wedstrijdroken. Ik heb dit nou zo voor de grap 's gedaan, maar nu moet het uit zijn. Niet, dat m'n pijp er bij neer leg. maar al die drukte nee, dat niet nog eens." Het spreekt vanzelf, dot de adspi- rant-wereldkampioen onmogelijk te midden van die flitsende fotolam pen en gonzenden filmcamera's een serieuze poeing kon wagen. Daar om zonderde hij zich met de jury leden twee Nederlanders en twee Duitsers, met de heer Wesseling als voorzitter af in de kleine, gezel lige huiskamer van het café. toen eenmaal het blikje was openge maakt en hem de drie cellophaan- zakjes met elk 1.1 gram tabak wa- Zie verder pag. 3 WASHINGTON. President Truman heeft Donderdag de directeur van het programma voor de Amerik. hulpverlening aan het buitenland (M.S.A.), Avcrell Harriman. krachtig aanbevolen als candidaat der democratische partij voor de komende Amerikaanse presidentsverkiezingen. Gouverneur Stevenson had kort tevoren meegedeeld, dat hij zich niet candidaat zou stellen voor het presidentschap. Bij herhaling was gemeld, dat Truman persoonlijk aa_n Stevenson dc voorkeur gaf als zijn opvolger. Truman legde zijn verklaring af toen hem Donderdag op zijn weke lijkse persconferentie de vraag werd gesteld wat hij van een can- didatuur van Harriman dacht. De president zei Harriman een zeer goede candidaat te vinden. „Een van de meest vaderlandslievende Amerikaanse burgers, die bewezen heeft bekwaam te zijn". Dit is de eerste maal dat Truman zich goedkeurend heeft uitgelaten over iemand, die als candidaat voor de komende presidentsverkiezingen werd genoemd. Een verslaggever vroeg de presi dent naar zijn mening over een andere democratische candidaat, se nator Estes' Kefauver Truman ver meed deze vraag rechtstreeks te be antwoorden door te zeggen dat het niet aan hem, doch aan de natio nale conventie der Democratische partij was voorbehouden de candi daat voor de presidentsverkiezingen aan te wijzen. Dc president zei verder het zeer te betreuren dat gouverneur Ste venson besloten had zich niet als candidaat beschikbaar tc stellen. „Hij is een goedwillend man en hij zou een goede candidaat zijn ge weest", aldus Truman. Opa Klijzing wordt door de jury streng gecontroleerd. Links het jurylid Jozef Michels en rechts jurylid Godfried Geilen, beiden uit Nedermendig bij Koblenz en lid van de Rauchclub Fidelithas. Julia Cuypers laatste groet gebracht AMSTERDAM. Het stoffelijk overschot van Julia Cuypers. de to neelspeelster die Zondag op 30- jarigc leeftijd is overleden, was Donderdagochtend opgebaard in een chapelle ardente in dc Stadsschouw burg. Vrienden en vereerders maak ten op ruime schaal gebruik van de gelegenheid om haar daar een laat ste groet te brengen. In stralend voorjaarsweer is Julia Cuypers daarna naar haar laatste rustplaats gebracht op de algemene begraafplaats Zorgvlied. In ac aula herdachten Pika Hopper. Magda Janssens en Emma Morel de over leden actrice. Monument onthuld voor oorlogsslachtoffers BONN. Mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaer, voorzit- ster van de Nederlandse Vereni- TOKIO. De zwaarste brand die sinds de oorlog in Japan heeft gewoed heeft ccn groot deel van de stad Tottori in de as gelegd. Het vuur heeft reeds 5.000 hulzen verwoest en 61.000 mensen dakloos gemaakt. Er zijn minstens 140 gewonden, maar doden zijn nog niet gemeld. De brandweer heeft het vuur. dat cioor een storm wordt aangewak kerd, nog steeds niet bedwongen. Vrijwel het gehele centrum van Tottori met het hoofdbureau van politie, een ziekenhuis, het post kantoor. twee dagbladgebouwer. en vele winkels, is één puinhoop. DEN HAAG. Er bestaat nog een nijpend tekort aan woonruim- gmg voor het Onderhoud van te om Ambonezen en hun gezinnen Graven van Oorlogsslachtoffers, heeft te Rees, aan de Nederlands Duitse grens, een gedenkteken onthuld, opgericht voor de 120 Nederlanders, die in de periode OctoberDecember 1944 in het onder te brengen. Thans worden enkele nieuwe woonoorden gereed gemaakt. Sinds de souvereiniteits- overdracht zijn 20.000 gezinnen omvattende 90.000 mensen uit In- donesië in ons land aangekomen, zich toen aldaar bevindende con- i Hier verblijvende Ambonese ex- centratiekamp om het leven zijn I K.N.I.L.-militairen en hun gezin- gekomen. I nen zijn daarbij niet inbegrepen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1