STADSVENSTER Hebben zestig Amersfoorters tbc zonder het te weten? Drs A. C. Hovens Greve ten grave gedragen 2 Binnenkort begint onderzoek in de provincie Organisatie is niet eenvoudig Kinderen op de spoorbaan Muzikantenland in Markthal DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB EHMA-wandel tocht toch op 3 Mei Over het zien en genieten van moderne schilderkunst Expositie in bedrijven Overledene was een bindende en harmonische kracht r. Noteert U even Vrijdag 18 April 1951 1 Dokter T. A. H. Höweler leidt het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in het district Amersfoort. (Van een onzer verslaggevers) Na een lange tijd van voorbereiding begint aanstaande Maandag het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in het district Amersfoort, Dit omvat de gemeenten in de provincie Utrecht, die in een wijde cirkel om Amersfoort liggen: Ecnmes, Baarn, Soest, Hoogland, Spakenburg, Leusden, Wouden berg, Scherpenzeel, Rcnswoude, Veenendaal en Rhenen. Ook de stad Amersfoort behoort tot dit district; de bevolking hiervan komt aan de beurt, nadat alle andere plaatsen, in de hier genoemde volgorde, zijn afge werkt. In de eerste helft van het volgend jaar zal dat het geval zijn. Bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c., zoals dat reeds in verschei dene delen van ons land is of wordt uitgevoerd, wordt ieder in de gele genheid gesteld zich te laten door lichten. Of beter gezegd zich te laten fotograferen. Er worden name lijk foto's gemaakt, die later door doktoren bekeken worden. Het grote belang van een derge lijk onderzoek zal ieder duidelijk zyn, die weet, dat in de tot dusver onderzochte gemeenten één op de duizend personen t.b.c. bleken te hebben, terwijl deze mensen het zelf niet wisten. Dit betekent, dat er in Amersfoort waarschijnlijk zestig t.b.c.-lijders wonen, die van niets weten, maar een zeer groot gevaar voor hun omgeving opleveren. Wanneer t.b.c. in een vroeg sta dium wordt ontdekt, zal het moge lijk zijn de ziekte met een betrek kelijk eenvoudige kuur te genezen. Ook longkanker kan dikwijls aan de hand van de gemaakte foto's worden ontdekt. Wanneer bij deze ziekte maar vroegtijdig wordt inge grepen, is genezing zeer zeker mo gelijk. VRIJWILLIGERS De organisatie van het onderzoek is geen eenvoudige zaak. Veel van het werk moet gedaan worden door vrijwilligers, maar gelukkig stuit men overal op zeer veel enthousias me. Per gemeente wordt een werk» comité en een comité van aanbeve ling gevormd, waarin alle groepe ringen van de bevolking vertegen woordigd zijn. Alleen wanneer het aantal mensen, dat onderzocht wordt, zeer groot is (het ideaal is 100 pet.) kan men succes boeken. De vrijwil ligers bezoeken iedereen in een plaats, en op die manier kan een kaartsysteem worden samengesteld van allen, die later persoonlijk wor den opgeroepen. Zoals men weet zijn de kosten van het onderzoek 1.10 per per soon. Degenen, voor wie dit echter een bezwaar is. worden eveneens ..doorgelicht", omdat de gemeenten een garantie hebben gegeven voor een deel van de kosten. KAARTSYSTEEM De gemaakte foto's worden be keken in het Consultatiebureau van de Provinciale Vereniging tot Be strijding der tb.c. in Amersfoort. De doktoren T. A. H. Höweler en J. B. Ridderbos leiden hier het werk. Omdat het bureau veel te klein was om het uitgebreide kaart systeem en alle foto's te kunnen bergen, is er. dank zij medewerking van het Roode Kruis, een gedeelte bijgebouwd. De ervaring heeft geleerd, dat vier of vijf procent van de ge maakte foto's mislukt Krijgt men. Ouderen geven slecht voorbeeld (Van een onzer verslaggevers) Dc kinderen, die de spoorlijn tussen het Soestcrkwartier en de Bokkeduinen op willekeurige plaatsen oversteken, beseffen niet, dat ze zich aan een zeer groot ge vaar blootstellen. Eergcr is het, dat ook ouderen hier de spoorbaan passeren. Vooral in dc laatste we ken worden onophoudelijk klach ten vernomen van de wagenvoer ders der treinen op Amsterdam, die talloze malen moeten remmen, omdat er enkele tientallen meters voor dc trein kinderen of vrouwen op de rails lopen. De grote snelheid, waarmee de electrische treinen van tegenwoor dig rijden, maakt plotseling rem men onmogelijk. Het is daarom een gelukkig toeval, dat er tot dusver geen ongelukken op dit tra ject zijn voorgekomen. De onverantwoordelijke ouderen, die hier het slechte voorbeeld ge ven, storen zich al evenmin aan de sloot, die de afscheiding met de spoorlijn vormt, als de jeugd. Ze springen er eenvoudig over, of maken gebruik van de stenen, die er door jongens in geworpen zijn, om te kunnen passeren. Het personeel van de Spoorwe gen heeft nu nadrukkelijk op dracht gekregen proces-verbaal op te maken tegen iedereen, die zich op dc spoorbaan bevindt. Ook het politietoezicht in deze omgeving wordt verscherpt (Van een onzer verslaggevers) Wat zou Amersfoort zijn zonder muziekcorpsen? Wat is zo'n vereni ging zonder instrumenten? Deze vraag tracht de R.K. Muziekvereni ging „Wilskracht" op te lossen, door het organiseren van een driedaagse zaalkermis in de Markthal. Van avond al kunt U een kaartje (dat tevens lot is) kopen en genieten van de vele attracties die U daar ge boden worden. Behalve de tientallen kermis- stands, waaronder een rad van avontuur, die er zijn. zullen ama teurhumoristen en clowns U ver strooiing brengen. Tevens wordt U in staat gesteld het optreden van de balletgroep „Kunst en Genoegen", onderafdeling van de speeltuinver eniging Kruiskampkwartier, te be wonderen. Ieder toegangsbewijs draait te vens mee in een loterij. Elke vijftig ste bezoeker krijgt een fraaie prijs, elke vijfhonderdste loot mee voor een bijzonder waardevol cadeau. Medewerking aan deze zaalkermis verlenen de middenstandsorganisa ties F.A.M. en „De Hanze". In het gevormde comité van aan beveling hebben o.a. zitting: burge meester H Molendijk, de wethou ders Spiekerman. Van Zwol en Koopman, deken G. C. Smit en de directeur van het St. Elizabeths ziekenhuis, dr Th. Deelen. Nog geen jeugdkampioen schaken Aangezien zowel de MAT-speler Kersten evenals onze stadgenoot Tonnie Schuyt in hun groepen nog een afgebroken partij ter arbitrage hebben lopen, is de beslissing inzake het persoonlijk jeugdschaakkam- pioenschap der Stichts Gooise Schaakbond nog niet gevallen Wan neer beide finalisten bekend zijn zal uitgemaakt worden waar de finale wordt gespeeld Aanvankelijk lag het in de bedoeling Amersfoort hier voor aan te wijzen. Burgerlijke Stand 17 AprU 1952 GEBOREN- Albertus. t.v. G. L. van Plateringen en J. Pot; Jan. z.v. E Gel- s«ma cn E. H v. Zeeland; Henrléite, d. v. H G. Hanekamp en R. Raswen. GETROUWD: G H F. Mollenkramcr en A. C. Schwcrzcl. D. v. Daal cn M. M. Kceté: H v. Doorn en Jtf. A- Gouw. OVERLEDEN": Elisabeth van Nimwe- gen. T4 jr. geh. m A. Veenendaal. ONDERTROUWD: j. M. v. Breene cn A. M. WaterkoortM. Jansen en A. M. v. d. Zuidwlnd: G. Wiggerman en G. Graaff; G. A Hek en M L. Ilmer; J. J. Lammerts en H. A. M. boenen; P H. v. Nieuwenhulzen en J. A. Onderstal; O. D. v. d. Zee en w- C. G. Jelmersma; J. W.' Islng en G. Hagebeuk P. de Vries cn G. v. Bronkhorst; J. H. v. Ruiten beek en G. Haas; A. Kievit cn K. v. d. Essenburg. r 't Gaat heel vlot Het bevolkingsonderzoek op t.b.c., dat binnenkort gaat be ginnen, hoeft niemand veel tijd te kosten. Wanneer er een röntgenfoto van uw longen ge maakt wordt, kunt U uw bloes je of uw overhemd rustig aan houden, tenminsteals U er voor zorgt, dat geen vulpen nen, horloges, baleinen of der gelijke dingen meegefotogra- feerd worden. De staf van personeel, die het onderzoek uitvoert, komt naar de verschillende gemeen ten, en voor Amersfoort naar de verschillende wijken. Er wordt naar gestreefd scholen en bedrijven gemeenschappelijk te onderzoeken. Ook invaliden en ouden van dagen zullen in de gelegenheid gesteld worden het onderzoek te ondergaan. Voor hen zal een autodienst van vrijwilligers worden georganiseerd. J enige tijd nadat men is gefotogra feerd, een nieuwe oproep, dan wil dat dus beslist niet zeggen, dat er t.b.c. is geconstateerd. Men make zich niet te vroeg ongerust. Het onderzoek, dat Maandag gaat beginnen, zal in de toekomst om de vier of vijf jaar herhaald worden. 1871. De „Merchant" zet alle zeilen by, wan neer Robert Janszoon de achtervolging inzet. Maar de Engelsman ont loopt zijn noodlot niet en na een kort gevecht ziet Robert Janszoon kans het schip te enteren en naar de Kaap op te brengen. De Engelsen worden gevangen gezet en Van Riebeeck kan het buitgemaakte schip, dat omgedoopt wordt tot de „Caepvogel", best ge bruiken. Ziezo, Rob z'n pijp is onder het ver tellen uitgegaan en hij moet toch ook eve* op adem komen. „Ja jon gens", zegt hij, „zo ging het in die dagen. Ko lonisten op verre kusten kregen natuurlijk maar af en toe berichten uit het vaderland en zo'n oorlog kon je overvallen. Van Riebeeck had I het geluk, dat hij spoedig op de hoogte werd gesteld, maar als er toevallig maandenlang geen schip de Kaap had aangedaan, zouden de En. gelsen op hun beurt hem onverhoeds hebben kunnen aanvallen." Naar wij van de zijde van het be- stuur der Wandelsportvereniging E.H.MA. vernemen, zal de wandel tocht voor personeelsverenigingen, wel op 3 Mei doorgaan. Teneinde echter 's avonds vroeg tijdig thuis te zijn, is besloten de starttijd te vervroegen en wel op twee uur. Daarenboven zal het par cours worden ingekort. Nog straf te goed W. v. d. B. is gisteren in zijn woning te Amersfoort gearresteerd. Hij is daarna overgebracht naar het Huis van Bewaring te Utrecht. De man had nog drie maanden ge vangenisstraf uit te zitten. Wiel loopt van auto; geen ongelukken De heer S. uit Putten heeft gis teren ontzaglijk geluk gehad. Bij de Kroontjesmolen te Amersfoort liep het linkervoorwiel van zijn personenauto, maar zijn snelheid was op dat ogenblik gering, zodat de auto direct tot stilstand ge bracht kon worden. Het wiel rolde opzij, zonder iemand te raken. Bij een onderzoek bleek, dat de moeren, waarmee het wiel beves tigd was geweest, niet voldoende waren aangedraaid. Ze waren los- getrild. De Volksuniversiteit te Amers foort besloot het cursusjaar met een cursus van Otto van Tussen broek over Het Zien en Genieten van Moderne. Schilderkunst. Spre ker begon zUn cursus met te wij zen op de moeilijkheid objectief te staan tegenover kunst, waarvan men nog geen distantie kan ne men. Kunst echter Is de bloem van het leven; zij is het leven zelf van onze eigen tijd en wij heb ben haar dus te aanvaarden. Hij zal trachten haar wezen langs his torische weg te benaderen. Teruggaande naar de Haagse School toonde hy uitvoerig, hoe ook de pioniers dier school het zwaar gehad hebben om tot er kenning te geraken in een tijd, toen een fijn achevé als conditio sine qua non in de schilderkunst gold; toen men hun hun vorm loosheid verweet en minachtend smaalde op hun „stopverfkleu ren" (Van Nouhuys). Zeer lang zaam trok de mist op. Zij hebben de massa leren zien. Uitvoerig besprak hij de Marissen: Jacob, de grijze; Willem, de gouden; Thys, dc zilveren. Van Gogh toont dc tragische worsteling met het on begrip der massa in nog sterker mate. De tweede avond bracht Breit- ner, die de hoon der massa even eens in volle mate te verduren had. Zelfs Mauve en Israels kant ten zich tegen hem. Hij steunde op Frans Hals en werd meer en meer de schilder der beweging (paardenstukken), hiermee het futurisme aankondigend. De derde avond bracht het fu turisme en het cubisme. „Wie met de wan het kaf van het koren wil scheiden, moet niet bang zijn in de wind te gaan staan". De kun stenaars dezer richtingen hebben dat ondervonden en de wind was onbarmhartig. Het futurisme bracht de bevrij ding uit de knellende banden der academische aesthetica. Solider en sterker van invloed was het cu bisme, dat de oplossing zocht langs geometrische weg en tracht te door te dringen in het geheim der dingen, in hun decoratieve waarden. De meest consequenten waren Mondriaan en Van der Lek. De vierde avond bracht eerst het surrealisme, de geschilderde droom, waarbij het onwerkelijke tot vaak lugubex-e abstracte wer kelijkheid wordt gemaakt. De in vloed der diepte-psvchologie is hier zeer merkbaar (Hynckes Wil link, Verstege). Duidelijk wordt, dat kunst met schoonheid weinig heeft te maken. Met dc abstracte kunst, de kunst zonder voorstel ling, die vooral na de tweede we reldoorlog vele kunstenaars aan- ti-ekt, is de kloof tussen kunste naar en publiek haast onoverbrug baar geworden. Moge het aan de jonge schoof der experimentalisten gegeven zijn de verbroken ver binding te herstellen. Talrijke suggestieve lichtbeel den verduidelijkten de zienswijze van de docent, die zijn cursisten iets van blijvende waarde heeft meegegeven. De expositie van etsen, litho's en linoleumsneden, die in Bronswerk zoveel belangstelling trok, is over gebracht naar de cantine van de N.V. Hapam aan de Heiligenberger- weg. Ook daar vond de sectie Beel dende Kunst van de Amersfoortse Gemeenschap een gastvrij onderdak voor het werk van haar leden. Maandagavond om half vijf wordt deze tentoonstelling officieel ge opend. In de cantine van Bronswerk -zijn nu de foto's van de leden van de fotokring „Eemland" tentoongesteld. Het is een byzondcre expositie, die door het personeel van genoemd be drijf zeer wordt gewaardeerd. Óp 23 April houdt de voorzitter van de fotokring, de heer W. J. A. Bartels. een causerie over het in gezonden werk. Hij zal dan tevens de mogelijkheden bespreken, die voor de amateur-fotograaf op het gebied van de fotografie aanwezig zijn. „Nedeco" bestudeert valleiplan in Syrië DEN HAAG Thans is defini tief aan Nedeco Ned. advies bureau voor ingenieurswerken in het buitenland opgedragen het uitwerken van de plannen voor de Ghab-valleiwerken in Syrië. Het project omvat het droogleggen, ir- rigerén en in cultuur brengen van 60.000 HA land, de energievoorzie- ning van dit gebied door middel van een stuwmeer, dat tevens voor bevloeiing moet dienen. Als eerste uitvloeisel van het gesloten con tract vertrekt Zaterdag een foto- Dakota van de KLM naar Syrië voor de luchtkastering van een gebied van 2500 \nerkante km. Met dit toestel vertrekken als voorlo pers vyf ingenieurs van het bureau Dwars Heederik en Verhey te Amersfoort cn van de Ned. Heide- Maatschappjj te Arnhem, (Van een onzer verslaggevers) Op de Algemene Begraafplaats Rusthof werd gistermiddag het stoffelijk overschot van de heer A. C. Hovens Greve ter aarde besteld. Uit de woorden die vele vrienden in de aula spraken, bleek overduidelijk welk een gezien mens de heer Hovens Greve was. Men noemde hem een bin dende en harmonische kracht voor familie en door zijn hulpvaardigheid, gepaard aam gedegen kennis, een vraagbaar voor velen. De steun, dl» hij voor familie cn vrienden was, heeft zijn leven waardevol gemaakt. De heer drs A. C. Hovens Greve, die gisteren op ruim zevenenzeven tig jarige leeftijd naar zijn laatste rustplaats werd gedragen, was o.a. als leraar in geschiedenis en aard rijkskunde werkzaam aan het Gym nasium alhier en aan het Ncd. Lyceum in Den Haag. Dr Meilink, directeur van de HBS te Haarlem, herdacht in zijn tot de familie gerichte woorden van troost, de langdurige vriend schap die tussen hem en dc over ledene bestond. Menige avond, zo zei hij, hebben wij samen doorgebracht. Tijdens vele gesprekken vonden wij de op lossingen voor verscheidene pro blemen. Die gesprekken zijn mij altijd bij gebleven. Na onze studen tentijd zagen wij elkaar minder, maar door een familierelatie ver loren wij elkaar niet uit het oog. Hij was een centrale figuur. Door zijn grote oprechtheid, eerlijkheid cn moed om voor zijn persoonlijke mening uit te komen, droeg hij veel van zijn opvattingen over op zijn medemens. Verschillende men sen die dreigden te struikelen redde hij van de ondergang. Hij liep daar echter niet mee te koop, beschei den ging hij immer zijns weegs. Ik kan geen afscheid van hem nemen. Plannen STADSVENSTERKIJKER heeft een groot deel van de Donderdagavond doorgebracht met het ma ken van plannen voor zijn vacantie, die om precies te zijn over zes weken zal beginnen. Nog zes we ken Het eerste deel van de avond heeft hii be steed aan rekenen. Want om vacantie-plannen te maken behoort men eerst een begroting te maken. Goed. dat is gebeurd. Als er nu geen bijzondere uit gaven tussen komen (geen nieuw pak e.d. dus) kan er wel wat overschieten. Niet te veel. maar net voldoen de, voor een dag of wat er gens in een pensionnetje. Ergenswaar? Dat was het tweede punt van overdenking: waar? S.V.K. is er eens goed voor gaan ziften en heeft alle mogelijkheden de revue laten passeren. Naar het buitenland, naar de vrien delijke stadjes aan de Deen se kust? Naar de ruige vlakten in het Engelse Yorkshire? Naar het leven dige Parijs? Naar de ber gen van Oostenrijk? Erg aanlokkelijk, maar o wee, de financiën. Want veron derstel, dat het nieuwe pak nu toch aangeschaft moet worden! Vacantie in eigen land dus. Minder duur en minstens even mooi, als je de plekjes weet, wordt er gezegd. „Wat gaat het worden?" dacht S.V.K.„naar bos. hei of water?" Het werd een badplaatsje aan zee. Bergen of Wijk of zo. Niet al te ver van de bewoonde wereld, want als 't regent, moeten cr andere mogelijk heden tot ontspanning zijn dan een triest partijtje schaak met de buurman van de hospita. Misschien dus Bergen aan Zee, waar het mooi moet zijn, als de zon schijnt. Bergen aan Zee dus, over zes weken. Een gezonde injectie „Een gezonde injectie", niet gek bedacht als titel voor een revue. Het Rota- Cabaret uit Amersfoort heeft de primeur. Deze groep bracht een revue van die naam voor het voetlicht in het militair sanatorium. De zieken zijn van déze „gezonde injectie" beslist 'n stuk opgeknapt. Er was die avond althans flink wat levensvreugd. Er is knap gelachen en iedereen was bar in zijn schik met het lied van de speeltuin, dat zo alleraardigst door een debutant je werd gezongen. Zilvervloot Tenslotte kunnen we niet iedere dag een smoesje over die zilvervloot-actie ophangen. Het zou mis schien braaf vervelend wor den. Maar zo af en toe moeten wij u ér toch mee vervelen. Oi* loopt het nog al los met die praatjes over zilverpapier, capsules en nou ja. zegt u maar: de lorrenwinkcl van Jan Sinkel? Enfin, we geven dc moed niet op. U moppert maar; wij gaan rustig door. De vloot blijft varen. En nog steeds vallen er scheepjes rijk belaün binnen. Van daag blazen we een feest- mars voor: J. Buchsen, Is- scltseveld 60; Belgraven, B. W. Laan 136; Anton Bak- kenes. Lupinestraat; Tineke en Steef Verheij, Ipestraat 20; Max en Maup de Zoe ten, Rijnstraat 35; Kees Fliek, Kapelweg 51; Ria van Rees. Utrechtsestraat 47; Anneke Eijkelenburg, Goudsbloemstraat 5: Johan en Thea Erverse. Bolder- straat 35; Appe Dammers, Jan Steenstraat 20; fam. Scheick, Hoevelaken en Truusje Mostert. Domstraat 6, Nijkerk (een sloop vol zilverpapier!). Nou, wat zegt u ervan? Is dat geen feestmars waard? Twijfelt u? Och, komt u dan eens kijken in de kelderkasten, daar kan niet veel meer bij. Enfin, driewerf hoera en nu ankers los cn voor de wind naar ons doel! Jodeldie, jodeldei Jodeldie, jodeldei is u er Zaterdagavond ook bij? Waarbij? Wel, u weet toch nu zo langzamerhand wel, dat de vereniging Neder landZwitserland zeer ac tief is. Dat die vereniging ons in de voorbije winter nogal het een en ander heeft doen vertellen over dat wondermooie land van de alpen, van eeuwige sneeuw, van Moeten wij u er nog meer van zeggen? Zaterdagavond is er in Amicitia zo'n glanspunt. Dan komt daar een enthou siast groepje Zwitsers de bloemetjes (Edelweisz) buiten zetten. Er wordt ge jodeld. er wordt met ven dels gezwaaid, er wordt ge zongen en een klank- en kleurrijk besluit is ditmaal een Sennenbal. Daar moet u bij zijn. Dat dachten we al. Clubbladen Precies geteld liggen er zes clubbladen op ons bu reau. Het is gezellige spul en er valt veel in te lezen. Het „Quick-nieuws" prijkt ditmaal bovenaan. Da's 'n blad, dat ook elke outsider van de eerst#» tot. de laatste letter leest. Het is goed ge redigeerd. Er staan gezelli ge stukjes in, kortom Quick-nieuws mag er zijn. Uiteraard wordt nog ver teld over de huldiging van de heer Bartelsman. Quick ging weer ouderwets met de Jan Plezier naar buiten. De voorplaat van dc De Drietand biedt ons de lieve blikken van pa Neptunus. Je krijgt het gevoel, dat-ie je zo aan zijn vork wil prikken. En dat willen ze bij Neptunus dan ook wel. Nieuwe leden kunnen ze in die grote zwemvereniging altijd wel gebruiken. Ten slotte komt uit dat jonge goedje dikwijls dat sterren- geflonker. De heer C. van Zwol is al tien jaar voorzit ter van Neptunus. Hij krijgt in het clubblad van zijn ver eniging een open doekje. Nog tien jaar, heer Van Zwol! Wie de tekeningen in „Avera" op zijn geweten heeft weten wij niet. Ze zijn goed. Zo goed, dat zij de inhoud van dit prettig lees- Klop even aan 't Stadsven- •ter. Tel. 4291: Iedere morfen ran tien tot twaalf uur. DÏÏiü WH bare orgaan van de Amers foortse Vereniging van Aquariumhouders opfrissen. Voor de aquariumhouders staan er weer tal van goede tips in. Men kondigt verder het eerste optreden aan van het Avera-forum. Dat gaat gebeuren op Maandag 21 April in Monopole. Het clubblad van Boys opent met een verheugende mededeling van voorzitter P. Gijtenbeek. Hij kondigt namelijk een actie aan van 'n aantal Boys-enthousias ten, die een fonds wensen te vormen om goede trai ningsmogelijkheden te scheppen. Als deze actie slaagt, slaagt alles! ..De Claxon" kondigt het nieuwe motorseizoen aan. Er blijkt voor de auto- en motorsportliefhebbers veel te doen te zijn. Voorzitter E. P. Vaeano zegt dan ook: Alle hens aan dek! De eer ste clubrit is vastgesteld op 27 April. In een woord van hart tot hart schrijft J. W. S. in de HVC-er over „verant woordelijkheid". De schrij ver wijst op de taak van de leden van een vereni ging. Verantwoordelijkheid in en buiten de vereniging is van grote betekenis. Wij delen de mening van de schrijver. En weet u wat er allemaal voor prijzen in de prijzenkast van HVC zit ten? In ieder geval: 32 be kers e.d., 34 lauwertakken en kransen, 25 schilden, 127 medailles. Het is de moeite waard. En nu nog le klasser! De voorzitter van de winkeliers- en ambachtsvereniging ,Het Soes- terkwartier", de heer G. Joh. van Monster, overhandigde Donder dagmorgen aan burgemeester H. Molendijk het petitionnement ten gunste van bespoediging tunnel bouw. De leden van het bestuur van de WAS werden daartoe in de werkkamer van de burgemees ter ontvangen. U ziet v.l.n.r.: de heren M. Spaink, H. Molendijk (burgemeester), A. v. d. Belt, Nic. Donderwinkel. G. Joh. van Munster en H. J. Willemse. Op de achtergrond een schilderij van Amersfoort uit de dagen toen er nog geen problemen van over wegen en tunnels aan de orde waren. (Archifoto) zo vervolgde de heer Meilink zijn rede, zonder de grote steun te me moreren die hij voor zijn familie uitmaakte. Met volharding, zorg en toewijding verzorgde hij de fami liezaak. Niet dat hij een zakenman was. Hij hield als richtsnoer steeds het algemeen menselijke. Nu hij is heengegaan, voelen wij het ge mis. de plaats die hij heeft nage laten, de raad en steun die wij in de toekomst van hem zullen moeten ontberen. Dat hij ruste in vrede, zo besloot de heer Meilink zyn woor den. Drs Kooy. leraar aan het Ned. Lyceum, schetste de tijd dat hij met de heer Hovens Greve samen werkte. Nimmer hoorde men van hem een onvertogen woord, zelden zag men iemand zo rustig zijn ken nis overgeven, zo zei spreker. Dank breng ik over van de scholieren, die allen iets van hem hebben meegekregen en hem in feite on sterfelijk maakten, zo eindigde de heer Kooy. Drs B. Keulen, noemde de over ledene een begenadigd docent. Ik zou niet gaarne nalaten te zeggen wat hij voor ons betekend heeft, zei hij. Hij was zijn tijd als paeda- goog ver vooruit, wat volgens de heer Keulen duidelijk sprak uit de wijze waarop hij met de scholieren omging. Voor zijn leerlingen, aldus spreker, zal hij een lichtend voor beeld blijven. De heer F. J. Herman, directeur van het Ziekenfonds, zei dat de droefheid over het verscheiden van Hovens Greve overvleugeld wordt door dankbaarheid. Het kan .voor ons een vreugde wezen dat hij uit zijn lijden is verlost. Voor mij zal als symbool van zijn leven dc wijs heid en kracht welke hij in schoon heid manifesteerde, blijven be staan. Dr G. J. ten Veldhuys, rector van het Ned. Lyceum te Den Haag. herdacht de vriendschap, die er in de tijd dat hij met de heer Hovens Greve samenwerkte, was ontstaan. Onder de belangstellenden merk ten wij behoudens vele oud-leerlin gen en collega's o.a. op: dr Brat» ning van de RVA. prof. P. J. Jans van het oud kath. semenarie en mr J. C. Graaf van Randwyck, oud burgemeester van Amersfoort. Aan de groeve dankte een lamillelid voor de belangstelling. ie in Schoolschaak in Monopole In hotel „Monopole" wordt Zater dag de gehele dag door een achttal jeugdteams (schaken) druk gespeeld in een A- cn B-groep voor het Stichts-Gooise schoolschaakkam- pioenschap 1952. Het schaakgenoot schap „Amersfoort" is dan gastvrou- we van de deelnemende zestallen, welke afkomstig zyn uit Hilversum. Bussum. Utrecht en Amersfoort. Als wedstrijdleider zal optreden de SGS- competitieleidcr. de heer M. M. Schoep uit Zuilen. De Amersfoortse jeugdschaakleider. H. F. Jongman, zal hem hierbij assisteren. In elke groep wordt een halve competitie gespeeld, zodat de wedstrijden des morgens om half tien reeds aan vangen. Deelnemende ploegen zijn: Groep A: Chr. Lyceum (Bussum\ Johan van Oldenbarnevelt Gymna sium (Amersfoort). Chr. Lyceum (Hilversum) en St. Bonifacius Ly ceum (Utrecht). Groep B: Chr. Lyceum (Amers foort). Gooise HBS (Bussum). St. Aloysiusschool (Hilversum) en RK Lyceum (Hilversum). GRAND THEATRE t/m. 23 April: ..Te resa", 14 Jaar Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. Donderdag. 24 April, aanvang 8 uur. Italiaanse Opera: „Traviata" van Vcrdi. CITY THEATER: ..On Moonlight Bay". 14 Jaar Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6 45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Vrijdag t/m. Maandag: „Vliegende Vaandels". 14 Jaar. Dinsdag t/m Donderdag: „Geen uitweg". 14 Jaar. Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Zondag: „Dr. Holl", 18 J. Van Maandag t/m Woensdag: „De derde van rechts" 18 J. Donderdag: „Het dal der beslissing". 18 J. VriJd. 8 u. Zat. cn Dondcrd. 2.30. 6.45 en 9 u. Zond. 2. 4.15. 6.45 en 9 U. Ov. dg. 2.30 en 8 uur. 18. 19 en 20 APRIL R.K. Muztckver. „Wilskracht": zaalkermis. Markt hal 18 APrtlL. Vrijdag Ncd. Comedle met ..Vreemd Tussenspel". Amici tia, 20 uur. 18 APRIL. Vrijdag. Wereldfederalls- ten cn Esperantover.: lezing dr R. Mledema. AG-huis. 20 uur. 18. 19 en 20 April: bazar Wilskracht, Markthal. 18 April: Abonnementsvoorstelling Ned. Comedie. Vreemd Tussenspel. 20 u.. Amicitia. 18 April: dr. R. Mledema. Lezing voor Wereldfederalisten en Esperantover- enlglrig. 20 uur, A. G. Huls. 19 April. Zwitserse Kunstavond. 20 uur, Amicitia. 19 April: WSV Cabaretavond 20 uur. Clubgebouw Soestcrkwartier. 20 April: Feestavond Ned. Kath. Bond van arbeiders ln voedines- en genot- middelenbedrijven. 19.30 uur. KAB- gebouw. 22 Aprü: Bonte avond ten bate van Het Groene Kruis. 20 uur. WJJkgebouw L. Costerplein. 22 April: Het meisje uit het Westen. To neelavond „Ons Belang". 20 uur. Amicitia. 24 April: Feestavond Buurtver. Stcphen- sonstraat. 20 uur. Amicitia. 24 April: „La Traviata". Italiaanse ope ra. 20 uur. Grand-Theatre. 25 April: Tiende concert Kleine Kunst kring. Voordracht en piano. Medew. de heren Jaap Engelberts en Simon Halie. 20 uur. gebouw Vrljz. Herv. A.G.-HUIS 9 t.m. 27 April werken van Vader en dochter Pennings. Dage lijks geopend van 10 tot 1" uur- Zon- en fecstdagen van 14 tot 17 uur, ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNS TEN 29 Maart tot en met 19 April: Tentoonstelling werk van Dook Evertse. Geopend 1017 uur. 's Zon- da gs gesloten. AVONDDIENST APOTHEKEN Keij- ser. Langcstraat 9. tel. 6807; Kraan. Noordewlerweg 89. tel. 4893. Sportagenda 18 April Vrijdag Nationaal BUjartkam- pioenschap Eerste klasse anker-ca- dre 38/2. „d'Oranjeboom" van 14 uur af 19 April Zaterdag Nationaal Biljart- kampioenschap Eerste klasse anker- cadrc 38/2 „d'Oranjeboom" van 14 uur af. 20 April Zondag Nationaal Biljartkam pioenschap Eerste klasse anker- cadrc 38 2 „d'Oranjeboom" Elnd- wedstrljden en prijsuitreiking. 16 April. Monopole 8 uur: Ned. Ver. van Spiritisten. Harmonla, mevr. Hofman, usychometriste.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2