SPEL VAN OLYMPIA WAARHEEN? „Reactieverschijnselen van een vermoeide tijd" In hoogste toppen der bomen leven de reigerkolonies Voor tailleurs blijft grijs nog altijd de aangewezen kleur Moet U eens hóren! D. H. SCHMÜLL N N0RMAC0L Uren kleumen in schuilhut WEK DE GAL IN UW LEVER OP K EN WERELD Zaterdag 19 Xpril 1952 Zat If AAN Koroibos de Eleeër is de eer te beurt gevallen, zijn landstreek te mogen vertegenwoordigen op de spelen van Olympia. De reis naar dit schitteren de juweel in het Arcadische land: Olym pia, waaraan Zeus zelve de grootste vreugde beleeft, duur de kort,.... maar vele jaren heeft hij er van gedroomd. Hoe heeft hij gesnakt naar het ogenblik, dat ook hij de golven de velden rondom de Olympus zou aanschouwen; en hoevele nachten heeft hij gedroomd van de dag, waarop hij als olijf getakte winnaar de poor ten van zijn veste zou worden binnengedragen. De Olympische spelen vormen de inspiratie der dichters en de stimulans der jongeren. Zong niet de dichter Phyladikes: Wanneer een mens moeite en kosten op zich neemt, om door de goden gescha pen prestaties te volvoeren, en de goden zelve helpen hem om de heerlijke roem der overwinning te verwerven, dan heeft hij lieve ling der goden als doel van zijn leven, de hoogste top van zijn ge luk bereikt." En zong niet de onsterfelijke Ho merus: ,.Ajax verhief zich, de snel le zoon van Oileus, en daarop volg de Odysseus en ten slotte Anticho- los. En, zich bedreigd gevoelende door de snelvoetige Odysseus, roept hij Pallas Athene aan, zeggende: „Hoor mij godin, en breng mij de zege in deze loop". En glimlachend schenkt de godin hem haar krach ten". Koroibos heeft een gestalte, die hem in elke mensenmenigte boven de anderen uit doet steken. Hij is meer dan 1.70 m. lang. Zijn ge bruind lichaam, zichtbaar doorliet openvallende kleed, dat om zijn brede schouders hangt, geoefend in de brandende stralen van het middellandse zonnelicht, is een Olympische winnaar waardig. Zijn voorbereiding is zwaar ge weest. Tien maanden lang heeft hij dagelijks de voorgeschreven oefeningen onder leiding van zijn gymnasten uitgevoerd in de oefen plaats van zijn stad; telkenmale heeft hij zich met olie ingewre ven. Steeds weer hebben zijn hel pers zijn huid met zand bewerkt inderdaad, hij weet, dat de weg naar Olympia zwaar is, maar hij volbrengt deze met een reli gieuze overgave. Hij wordt ge sterkt door het voorbeeld der go den zelve, want heeft Zeus niet met Kronos geworsteld, en hem overwonnen, waarna hij zich van de Olympus meester maakte. En hebben niet Apollo, Hermes en Ares gezegevierd in de schone kunsten, de wedloop en het ge vecht? Langzaam betreedt Koroibos de kampplaats: een stadion temidden van de Eleische heuvelen, be groeid met de heilige eiken, over koepeld door de strak-blauwe lucht, waarin de goden hun plaat sen hebben ingenomen, om de of fers persoonlijk in ontvangst te nemen en zich te vermeien in de spelen der mensenkinderen. Zeus ziet toe door Gedcl. lid der Intern. Techn. Comm. van de Int. Basketballjederatie, jurylid tan de Olympi sche Spelen 1952 OG slechts enkele maan den en dan zullen Helsinki bijna honderd duizend toeschouwers getui ge zijn van het ontsteken van het vuur in het Olympisch Sta dion. Het laaiend enthousiasme van volkeren en rassen cal zich dan weer stapelen rondom de aldaar zich met elkander metende sportslieden, en voordat men het weet, is men opgenomen in de maalstroom der gebeurtenissen. Wanneer eenmaal het eerste startschot geklonken heeft, inte resseert men zich alleen voor de uitslagen der wedstrijden. Het is juist deze onlesbare dorst der menigte naar seconden en centi meters, die sommigen onder ons zich doen afvragen, wat de die pere zin is geweest van het spel van Olympia. Deze was zeker niet het wereldrecord, of de topprestatie. Wat was dan de bedoeling er van? Wij zullen diep in de geschie denis moeten graven, om de eer ste prijswinnaar te zien in het ware licht. Daarom wil ik u in dit eerste artikel meenemen naar liet oude Griekenland, waar Koroibos de Eleeër de eerste olijftak ver wierf. .J Ziet, Zeus zelve troont boven zijn wit-marmeren tempel en zijn oog glijdt over de met cypressen begroeide tuinen; over het half ronde theater van het drama; over de vele tempeltjes van zijn mede goden en half-goden. Hij ziet de altaren van Herakles, de machti ge; van Demeter de vruchtbare; van Eros, de verliefde en zijn oog blijft een ogenblik rusten op het graf van Achilles, de onver getelijke mensenheld. Hij ziet de loopbanen, het zwembad, de wor- stelplaatseneen witte stad vol schoonheid en wijding. Dit is Olympia, zijn Olympia, hèm ge wijd. De mannen op de kampplaatsen bereiden zich voor op de komen de gebeurtenissen. Hellanodiken en Nomophylakcn, belast met de organisatie, spreken met de on- vrijen, die de banen in orde moe ten maken. Gymnasten geven hun laatste aanwijzigingen aan de athleten. Philosofen, in lange wit te gewaden, schrijden voort onder de schaduw der lage cypressen- bomen. Koroibos vangt een deel op van een gesprek tussen Solon, de wetgever en Anarcharsis, de vreemdeling uit het land der Scy then. „Waarom toch", vraagt Anar charsis, „dat insmeren met mod der, dat gewrijf met zand, dat hijgend gezwoeg van deze jonge kerels, die de herdersstaf moes ten hanteren, of zich achter de ploeg zouden moeten bevinden? Waarom elkander met grote moeite de keel afknijpen, als men eenvoudig een zwaard kan gebruiken? En waarom dat nut teloze smijten met ronde schij ven?" „Wel", antwoordt Solon, „de ze jongelieden zijn niet razend, of buiten hun zinnen, maar zij oefenen zich, om de olijftak deelachtig te worden. Ziet hun schone lichaamsbouw. Zoals wjj slechts de schoonste dieren en de meest uitgelezen vruchten offeren aan Apollo, zo willen wij de meest uitnemende licha men wijden aan Zeus, die mede aanzit aan de maaltijd der go den. En welk een versterking van onze republikeinse kracht; want de sterkte van een stad wordt niet bepaald door de tem pels en paleizen, maar door de persoonlijkheid der burgers. Laat de moeders de kinderen opvoeden, aan óns, philosofen en gymnasten zij de vorming van de jongere man, de vrije burger! Wijding aan Zeus, liefde voor Apollo en bereidheid aan Ares, dit is het, wat wij vragen." Dc eed Koroibos weet het. Hij zal zijn baan lopen, omdat hiermede wordt uitgedrukt de vrijheid van zijn staat en het offer aan Zeus. Hij voelt zich wel heel ver verwij- Advertentie I.TT.) H.t m.«» 3 am rtatuurliiWe i S Uw STOELREGELINO derd van de slaaf en de onvrije, die al zijn zij knappe architec ten of ontsterfeüjke bouwmeesters, uitgesloten zijn van het spel van Olympia. Koroibos weet niet, dat er later nog eens een tijd zal komen, dat naast het lopen vele andere schouwspelen zullen plaatsvinden: het ruwe vuistgevecht, de adem benemende wagenrennenen hij droomt er zelfs niet van, dat over enkele eeuwen bloedbaden zullen worden aangericht onder weerlo zen, die sterven met het oog ge vestigd op een kruis; alles ten ver- make van sadistische keizers en naar sensatie hongerende menig ten. Koroibos ziet nu alleen de loop baan schitteren in de middagzon, hij weet de goden heel dichtbij, en hij gevoelt zijn lichaam, als een strakgespannen boog, klaar om te worden ontspannende over winning tegemoet. En dan bestijgt Koroibos de trappen van de heilige Zeus- tempel, om zijn lot te trekken uit de door Zeus gewijde zilveren urn. Zijn vader en zijn broeders staan achter hem. Naast hem staan de gymnasten, die hem ge oefend hebben. Ver weg van hem, denkt zijn moeder aan hem. En hij stelt zich voor het beeld van wreker van de eed: Horkos met de bliksemstraal, die hem zal treffen, als hij zijn eed ver breekt. En dan: oog in oog met de verschrikkelijke Horkos,zweert hij, dat hij op geen enkele wijze de Olympische kampregels zal overtreden en dat hij zich tien maanden tevoren zorgvuldig heeft voorbereid. Het is de plechtigste dag in Koroibos' leven. tri de jagende sneeuwstorm van Maart stonden de blauwe rei gers, kop diep in dc schoudersin de kruinen der hoge bomen te blauwbekken. Het is geen prettige laak bij een temperatuur rondom het nulpunt eieren te moeten ver warmen. Vroeg in het voorjaar waren zij naar dc oude nesten van vorig jaar teruggekeerd Wie het fijne van een reigerhuis houding wil weten, moet er met zijn neus bovenop gaan zitten, dat wil zeggen: hij zal in de toppen der bomen, even hoog als de reigernes ten, een observatiepost moeten bou wen. De reigerkolonie die zich in de bomen heeft gevestigd bij de oudste boerderij van de Beemster, „De Eenhoorn", is al uit de verte waarneembaar, want de grote nes ten hangen als heksenbezems tussen de takken. De boer van „De Een hoorn" keek ons verbaasd aan, toen wij vroegen de reigernesten te mo gen observeren. Van de vijftig nesten lag er slechts één in een gunstige positie voor het opstellen van de schuilhut en fotograferen. De boer begon plezier in onze ob servatie-pogingen te krijgen. Hij hield van zijn reigers, ook al was hij van mening, dat over enkele jaren zijn bomen kaal en afgestor ven zouden lijken door de uitwerp selen van de vogels. Maar dat nam hij op de koop toe. Geen prettig verbluf Na uren zwoegen hadden wij ne gen meter boven de begane grond de schuilhut tussen de takken ge reed. „De beesten schrikken zich een aap, als ze dat ding zien. Mis- schian komen ze nooit weer terug", meende de boer van „De Een hoorn". Wij beoordeelden dc toe stand niet zo somber. De met grote voorzichtigheid naar boven gehesen camera's hadden wij even goed beneden kunnen laten, want uren hebben wij in de hut zitten kleumen zonder kans te krij sen een foto te maken. De reiger bleef als versteend achter zijn nest staan. Toch verveelden wij ons geen moment, want in het reigernest bo ven de hut vond juist de aflossing plaats, dat met een geweldig spec- takel gepaard ging. De eerste in druk was, of het blauwgekleurde echtpaar elkander om hals wilde Plotseling streek de reiger op zijn iiest neer en stapte statig naar de eieren. brengen, maar dan stond het wijfje van dc eieren op en gunde het ge noegen aan het mannetje. Als wij door het linnen tentdak naar bo ven keken, zagen wij hem nieuws gierig naar de hut gluren. Zijn nieuwsgierigheid werd zo groot, dat hij met zijn lange snavel een harde houw op het lat werk van de tent gaf. Het nest, waarop onze cameralens was gericht, bleef echter onbezet, waarschijnlijk omdat op een nabu rig nest een zenuwpil van een rei ger zat te broeden, die bij het min ste gerucht telkens opstoof en de omgeving verstoorde. Een stel roeken, die slimme gauw dieven, ontdekten het onbewaakte nest met zijn drie groen-blauwe eie ren. Krassend met schorre keelge luiden moedigden zij elkander aan een aanval op de eieren te doen. Juist toen een van de zwarte schel men zich op de nestrand had gezet, streek de reiger met wapperende vleugels en een woedend en door dringend korr-korr op het nest. Te leurgesteld scholden de roeken in een hoge boom over dit mislukte buitenkansje. Hü ging rustig zitten Een paar reigers waren dicht bij de schuilhut nog aan het nestma ken. Hun snavel en veren blonken veel feller dan van de reeds broe dende vogels. In de verlovingstijd maken de reigers veel omslachtiger toilet, ieder veertje wordt dan door de snavel gehaald. Zijn de witte broodsweken eenmaal verstreken, dan wordt de zorg voor het veren kleed minder. Nadat wij ook de volgende dag uren in de schuilhut bij het nest hadden gezeten, streek plotseling de reiger op zijn woning neer en stap te statig naar de eieren. Klik, klik, klik, deed de sluiter van de camera. Hij ging rustig zitten en verroerde geen vin meer, zachtjes werd hij in de hoge boomtop gewiegd door de wind. De houtduiven zorgden voor wat afleiding; zij gebruikten het dak van de schuilhut als tournooiveld. Wij klopten er een onder legen zijn pootje, zodat het van schrik weg stoof. De reiger liet dit "gedoe Sibe risch. In het nest boven ons voltrok zich een drama, een jong stelpte er uit en bleef dood tussen de takken hangen. Maar de reigers in de hoge bomen van „De Eenhoorn" broed den ongestoord verder. CEES SCHOLTZ. nr DC1 ITCT' 17Af Na Ian0 zwoegen was de tfkJrj DE/HiOl Lily schuilhut in de hoge bomen p/inniTrrrriu van '»De Eenhoorn" gereed. SCHRIKKEN En toen werd het wachten, 1 uren aan een stuk, op een ZICH9N A AP39 hellende plank in een klei- IV fl/il ne rulmfe> in de hoop. dat de reigers op hun nest zouden komen om zich te 1 laten fotograferen. (Van onze moderedactrice) I-JET voorjaar is zo onverwacht vroeg en zo overtuigend geko men, dat het de eerste dagen moei lijk te beseffen was, dat de winter werkelijk afscheid had genomen. En aangezien wij dat zo vroeg in het jaar niet gewend zijn, is er om streeks Pasen heel wat gestreken en geborsteld, om de zomergarderobe na de lange winterrust weer toon baar te maken. En een heleboel vrouwen hebben ontdekt, dat zij absoluut iets nieuws moeten heb ben en de winkels, die de laatste weken niet erg met klanten waren verwend, voeren er wel bij. Er wordt druk gekocht: korte en lange mantels, costuums, blouses. Maar pas op, dat u in uw haast om iets „lente-achtigs" aan te schaffen, geen miskoop doet waarvan u later spijt zult hebben. Let erop, dat de schouderlijn rond moet zijn cnlaat mantels en costuums met zwaar op gevulde vierkante schouders in de winkels hangen. Op het gebied van mantelpakken kunt U zich het bes te houden aan de pakjes met rechte rokken en nauw aansluiten de jasjes met een taille, die zo strak mogelijk is. U weet wel, het soort pakjes dat de Parijse mode ontwerpers de laatste jaren bij tientallen de wereld hebben inge zonden. Dit seizoen waren er daar naast ook tailleurs met een jasje dat los om de taille viel en pas om de heup sloot, maar voorlopig lijkt dit nog een ééndags vlieg in de modewereld. Voor een kledingstuk als een tailleur, waar u jaren ple zier van moet an kunt hebben, kunt u zich het beste aan het be proefde houden. De meest aange wezen kleur: grijs. Daarnaast is de keus groot in fantasiecostuums met losse, korte jasjes. Het is een dracht, die zelfs flatteus kan zijn als u niet zo erg slank meer bent. maar dan moet u toch wel zeer critisch zijn bij de keuze van het model. In het alge meen is een kort jasje flatteuzer naar mate het korter is. Dat geldt ook voor de wollen toppertjes, die tegen niet al te hoge prijzen in grote variatie te krijgen zijn, en sa men met een rok in harmoniërende tint een uitstekende voorjaarsdracht vormen. Misschien ten overvloede willen wij u dan nog even waar schuwen, dat onder een klokkend jasje een kaarsrechte rok gedragen moet worden. Een voorbeeld ziet u op de teke ning, ontleend aan de collectie van de Parijse ontwerpster Virglnie, die onlangs een show hield in Amster dam. Het pakje was van groene wolgrijsachtige tweed vormde het materiaal voor de lange mantel met bijpassende rok: de korte of drie kwart mouw bij de lange mantel maakt veel opgang, hoe onpractisch deze dracht ook op het eerste ge zicht lijkt. Bovenaan ziet u nog hoe flatteus een klassieke japon van een zwart-wit streepje kan zijn, zelfs gedragen met een schortje. Daar naast een overgooler-model: een knoopjurk van rode wol met boord en manchetten van wit breiwerk. En onderaan de flatteuze namid dagsdracht voor deze zomer: een blouse van doorzichtige organdie met lange, heel wijde mouwen. In dit geval wordt er een rok van blauw met witte noppen bijgedragen. Het spreekt vanzelf dat onder deze en iedere andere witte blouse alleen de witte onderjurk gedragen kan wor den, en dat nergens „lagen" onder de onderjurk zichtbaar mogen zijn. Het klinkt elementair, maar let u eens op, hoeveel nog tegen deze re gel wordt gezondigd! Advertentie l M.) D xnlt 'r morgens „kiplekker" ait bed nprlngcn. Elke dag moet uw lever een liter gal !n uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. TJ raakt verstopt, wordt humeurig >en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Vertraagde aflevering toestellen voor KLM DEN HAAG Naar wij verne men is in de aflevering van de eerste Douglas DC-6b aan de KLM wederom vertraging gekomen. Het eerste toestel zal niet, zoals in de bedoeling lag, dezer dagen op Schiphol arriveren, maar vermoede lijk in de eerste week van Mei. In die maand kunnen bovendien nog twee vliegtuigen van dit type in ons land worden verwacht. Het protest van zestien Her- we hebben er meer verdriet dan Diezier gen. maar „De Jonge Kerk". En een ce- vormde predikanten uit Den be'"'d ea *'e hebbbn er "no" h"' nleuwe houdln'! -Deze tveek lijk parUcularisme en tegenover christe- Het Is gebleken en het bliilet steeds lijke exclusiviteit en christelijk Isole- li dat vrijzinnigen en orthodoxen in ment Zich niet vastleggen od alleen de IlUnner, orthodoxe, collega S de grote stad Amsterdam vruchtbaar christelijke vakbeweging, doch de moge. ppn nrpplrhpnrt had aferpetaan ,elkandcr kunnen werken. Het is Hjkheid open laten, dat de Hervormde een preeKOeurt naa atgestaan EcbIekcn »n het blltkt stetds weer. dat Christen ook in de moderne vakbe- aan de vriizinni?e ds J F theologische wetenschappelijke arbeid weging zijn roeping kon dienen en T- .J Y op het gebied van Oude en Nieuwe Tes- trouw blijven. Zich niet vastleceen 00 Kruyt, en daarnaast de weige- tament. van godsdienstgeschiedenis cn de christelijke radio, maar manmoedig rintr iran rlo Horvnrmrip TCprlrP kerkgeschiedenis tezamen op een brede een algemene omroep bepleiten. I.K.O.R. ring van ae nervormae J\.erKe- basis verricht kan worden. Indien dc inplaats van N.C.R.V.. immers het wooi d raad van Arnhem om der kerk dlent- °ok over dc radio, door de kerk zélf gesproken te worden en niet via de goedgunstige bemid deling ener particuliere vereniging. Evenmin zich vastleggen op alleen de christelijke school. zie het advies-Hardegnnlp. zie ook de (al heel wat aarzelender) synodale uit spraak daarop gevolgd. Werd aldus de boog te strak gespan nen? Werd op al deze gebieden cn ook voor wat de afzwering van de rlchtlngsstrüd betreft allerlei eewild en geproclameerd waar het ..kerkevolk" nog niet aan toe was? Men is geneigd deze vragen bevesti gend te beantwoorden, als men ziet. hoe weinigen de nieuwe waagstukken aan durven en hoe velen de oude veiligheden prefereren In plaats van die laatstrn tot meer durf aan te sporen, heeft dezer dagen dr G. P van Itterson od de ver gadering van de Unie ..Een School met de Bijbel" hen om hun hang naar de geijkte veiligheden geprezen. Niet hun werd Iets verweten, maar de arme synode-met-de-strak-eespannen- boog, aan wie pathetisch werd gevraagd: „Is het dan werkelijk de bedoc ine. dat dc gemeenteleden van ortho doxe huize zich veiliger voelen' bil de christelijke organisaties dan bil de Kerk? Veiliger bli de Schoolraad dan bij de Hervormde Raad voor Kerk en School? veiliger bil het Christelijk Vakverbond dan bli ten kerkelijke boodschap? veiliger ook bij de N.C.R.V. dan bU het IKOR? Arme synode I Alles uw schuld I Wat deed gij u ook aan geestelijke vernieu wingspogingen te wagen? Waarom niet alles bij het oude, het beproefde oude. gelaten? Haag tegen het feit dat een de vrijzinnige predi kant dr J. de Graaf op te nemen in ker kelijk verband, dit alles deed prof. dr M. A. Beek in het Weekblad van de Ned. Protestantenbond een artikel schrijven „Tussen waakzaam heid en vertrouwen." Hjj' gaat daarin uitvoerig op bei de „kwesties" in, om te conclude ren: Ik schrijf hier niet om de ortho doxe predikanten van Den Haag of de kerkeraad van Arnhem met ver wijten te overladen. Dit is even on vruchtbaar als een preek tegen de weggebleven kerkgangers. Veel be langrijker is het. dat wij. die het alles uit de kranten vernemen, onze houding bepalen. We zien in de verschijnselen symptomen van een reactie, enerzijds tegen het centra liserend streven van de kerk en dat kan zelfs onze sympathie heb ben anderzijds tegen doorbraak en vernieuwing. Deze reactle-verschijnselcn vinden een voedingsbodem in de malalsestemmlng van onze moede tijd. Ze kunnen ten gevolge hebben, dat we allen terugkeren in eigen kring en daar voortleven ln de gemoedsrust, die de omstandigheden ons overlaten. Daar zeggen de vrijzinnigen: we hebben het eerlijk geprobeerd, maar brede basis op de duur alleen mogelijk blijkt door verloochening van beginselen cn het sluiten van compromissen, dan zullen wij ons terug moeten trekken od liet eigen kleine erf. In deze dingen moeten wij waakzaam ziln en blUven. Voorlopig mogen de kleine ongenoeg- lijkheden ons echter niet vervreemden van wat in samenwerking en samen- spreking bereikt is en nog bereikt kan worden." Aan de door prof. Beek geconstateerde „reactieverschijnselen", die een voe dingsbodem vinden in de malalsestem mlng van onze moede tijd" moet men onwillekeurig óók denken wanneer men zich nog eens voor de geest haalt hoe 'n vehemente deining de ..zaak-Harde- garijp" heeft verwekt en hoe weinig begrip het advies van de Hervormde Raad voor Kerk cn School, ook vaak in de eigen Hervormde kringen, heeft ge vonden. Reacticverschljnscl alléén? Of ook: bewijs, dat men nog niet rliD Is voor de ln velerlei opzichten nieuwe standpunten, door dc leiding der Ned. Hervormde Kerk na de oorlog inge nomen? Allerlei wat toch feitelijk zeer ge durfde toekomstvisie was. vond toen een achteraf beschouwd misschien iets te voorbarige realisatie. Het accent werd verlegd van de geijkte christelilke ver enigingsactiviteit naar de activiteit van de Kerk. Geen zendingsveremglngen. maar kerkelijke zending Geen particu liere christelijke jongeliedcnverenigin- Een brutaal mens II Als Schreieder f 6400,van ons wil hebben, zou ik graag weten bij welke Duitse instantie wij onze re kening kunnen indienen? J. R. sr. In de tijd van detinering van Schreieder bevond Nederland zien nog steeds in oorlogstoestand met Duitsland. Op grond hiervan kon onze regering iedere Duitser, waar van kan worden aangenomen, dat hij staatsgevaarlijk was, vasthou den. Schreieder was politieman en ge wapend. Hij trad niet slechts op te gen burgers maar ook tegen mili tairen. Hij was dus franc-tireur en had bij arrestatie doodgeschoten kunnen worden. B. WASSING. (Ons bereikten nog meer brie ven, die uiting gaven, aan veront waardiging over de vordering van SchreiederVoorlopig althans slui ten wij hiermede echter deze dis cussie af. Red.). Typische ambtenaar In een krantenverslag over een psychiatrisch rapport over een amb tenaar die voor de rechter heeft moeten verschijnen, lees ik, dat de man wordt gekarakteriseerd als „een typische ambtenaar met alle gebreken van dien." Tegen de geciteerde uitdrukking moet ik met kracht protesteren. Heeft deze psychiater wel eens andere ambtenaren dan deze be studeerd? Omdat toevallig een ambtenaar met een zwak karakter onder zijn aandacht komt mag deze psychia ter nog niet cn zeker niet in het openbaar alle ambtenaren hier naar beoordelen. J. MENS—FRANKFORT. Hoe kan overbevolking worden voorkomen? Ill Veel wordt er gesproken over de naar Nederland gekomen bevoi- kingssgroepen uit Indonesië, vooral ook om deze mensen het verblijf hier te lande zo goed mogelijk te maken. Het stelt dan wel diep teleur te moeten bemerken dat sommigen onzer, winkelpersoneel bijvoor beeld, zich niet ontzien, deze men sen unfair te behandelen. Wanneer men zo iemand ergens een te hoge prijs voor berekent zal deze man of vrouw dit misschien niet onmiddellijk bemerken, maar cp zekere dag komt het toch uit en aan is het vertrouwen voor goed heen. W. KOOLE. 1). Onze bevolking groeit elk jaar aan met 130.000 zielen. Stel, dat er hiervan 30.000 emigreren, dan blijft er nog een overschot van 100.000 waarvoor er werk moet worden ge vonden. Niemand kan dus ontken nen, dat hier een klemmend pro bleem ligt. 2). In Nederland wordt het sala ris niet bepaald door bekwaamheid, maar door de grootte van het gezin. Aan de wanverhoudingen, die hier van het gevolg zijn, betaalt elke Nederlander mee. Geen wonder dus dat velen ook A. B. met schrik vervuld naar de pen grijpen. P. V. Wat er ook geschreven wordt over geboortebeperking en kinder bijslag, toch is het systeem verkeerd. Zelf heb ik 2 kinderen, maar vol gens mij moet een man betaald worden voor kennis en prestaties en niet naar gezinsgrootte. Mevr. H. W. M.v. A. Natuurlijk ondervindt de opinie van inzender A. B. weer veel cri- tiek. M i. moet men zichzelf 3 vra gen stellen, alvorens kinderen te krijgen: le Wil ik werkelijk een kind? 2e Kan ik het lichamelijk en gees telijk voldoende opvoeden? 3e Kan ik het verantwoorden te genover de gemeenschap en... te genover het kind zelf? v. d. A. (Met deze keuze uit de zeer vele reacties, die ons over dit onder werp bereikten besluiten wij deze discussie. Red.).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4