Oostenrijk: eens Europa's hart. nu dwergstaat aan rand van IJzeren Gordijn Omstandigheden in Canada worden er niet beter op RIESENRAD IN WENEN Regisseur Eric Pommer over zijn nieuwe films JEUK D.D.IP. FLORIS VERSTER stierf 25 jaar geleden BLAUWE DONAU ONDER RODE BEDREIGING Wassenaars student van toren gestort 5 Nachts langs de weg Hoe vindt U Canada? Dat gaat tot nu toe wel! Intellectueel getroffen door ernstige cultuurlooslieid Acheson: „Geen stap terug Dinsdag 22 April 1952 5 (Van onze redacteur economie) y^ENEN- ln dit land> O os- wel iets meer tenrijk, klopte eens het hart van Europa. Maar tie Douaurno- narchie, die 56 millioen mensen omvatte, ging in de eerste wereld- oorlog ten onder en de republiek Oostenrijk Werd teruggebracht, tot een dwergstaat met z*s millioen inwonerswaarvan er bijna twee millioen leefden in de hoofdstad Wenen, het Parijs van de Donau Oostenrijk: een dwerg met een schoon waterhoofd. Toen al waren de 'jaren on her- Ij roepelijk verleden geworden, waar- in de Weense hoteliersvrouw A n- n a S a c h e r, dikke sigaren ro kend, in haar hotel de amoureuze affaires van de Oostenrijkse adel bestuurde. Maar Hotel S ach e r staat er nog precies zo en in dezelfde staat is het zilver, liet beroemde damast en de aankleding; nu nog kan men u met een melancholiek lachje het menu tonen, dat de ongelukkige kroonprins Rudolf een paar dagen voor zijn zelf verkozen dood (te zamen met zijn geliefde op Mayer- ling) eigenhandig schreef tien gan gen, vijf wijnen En nu, anno 1952. is er waarlijk in Oostenrijk nog aan de hand dan de aftakeling van een luisterrijke periode. Want op de eerste Republiek, volgde de Hitlertijd en een tweede wereld oorlog, die ongekende vernielingen veroorzaakte, materieel en moreel. Het Oostenrijk, dat nu over is, omvat zeven millioen mensen, waarvan Wenen er nog steeds 1.7 millioen herbergt; de verliezen door oorlog en ontmanteling be droegen meer dan een milliard shilling (150 millioen gulden). En daar ligt nu nog die dwerg staat. grenzend aan zeven andere landen (Zwitserland, Italië. Joego slavië. Hongarije. Tsjechoslowakije, Duitsland en Liechtenstein); bezet door vier mogendheden, aan de rand van het ijzeren gordijn, in politiek opzicht bijna platgedrukt tussen de spanningen, die sinds 1945 het oosten en het westen hebben opgeroepen en wier aanrakings- vlak dwars door Oostenrijk loopt. Een bezet land, dat jaarlyks van z(jn armoede 50 millioen shilling bezettingskosten moet opbrengen. Als ge met de trein van het westen Wennen nadert, kunt ge op de brug by LInz het politieke wereldpro bleem sinds 1945 met eigen ogen zien: een handvol kocie, blonde boerenjongens, die dc trein doen stoppen, uw passen met ernstig ge laat controleren en dan weer in het houten wachthuisje verdwijnen, dat zo kwistig is versierd met stralen de portretten van Stalin. Men voelt het: hier gaat men een ..beetje" een buitenpost van Rusland binnen. Niet, dat men er verder al te veel van merkt. De „vier in een jeep" in Wenen zijn verdwenen en veel Russische soldaten (of ook ge allieerden) ziet men niet. Maar de politieke spanning is er in de vele grapjes, die alle betrekking hebben op de bezetting, op de af keer van de Russen het ge denkteken voor de bevrijding van Wenen door de Russen heet in de volksmond „de Onbekende Plunde raar" op de enigszins overspan nen sfeer in bepaalde kringen, waar men u fluisterend vertelt, .,dat er wel een paar van achter het ijzeren gordijn gevluchte Tsjechen te spreken zijn, of een Hongaar Dat er nog steeds geen Oosten rijks vredesverdrag is. och, dat is maar één punt. Een punt is. dat de Russen alle vroegere Duitse eigen dommen in beslag hebben genomen in hun sector: dat zijn meer dan 350 ondernemingen, waaronder de gehele olieindustrie (twee millioen ton per jaar waarvan 1 millioen zonder meer verdwijnt en waarvan de Oostenrijkse regering de rest tegen shillingen mag kopen en een aantal bedrijven waar men broodnodige investeringsgoederen maakt. Om dan maar niet te spreken van de USlA-winkels (Upravlingja Sow- jetskogo Imustsjestwo Afstri Rus sisch beheer van vijandelijke eigen dommen in Oostenrijk), Russische zaken, die volgestopt liggen met uit de satellietlanden geïmporteerde en tegen soms absurd lage prijzen ver kochte consumptiegoederen. Een (gevaarlijke) methode om een arme bevolking via de geringe inhoud van het loonzakje de politiek bin nen te halen Een methode, die bo vendien ro ver gaat. dat. niet in de Russische zone liggende bedrij ven, de concurrentie van bepaalde U SI A-artikelen danig voelen. Van de economische kant leidt de wereldpolitieke spanning er in Oos tenrijk toe. dat men algemeen aanneemt, dat wat het plan- Marshall per jaar binnenvoert, door de Russen weer verdwijnt. Niet dat met al deze zaken de problemen van dit vreemde land volledig zijn opgesomd. Integendeel, men lijdt hier zwaar aan de zonden van het verleden. Wie wat in Oostenrijk rondreist en fabrieken bezoekt, zal alras no teren. dat vrijwel de gehele zware industrie er door de Duitsers in de Hitlertijd is gebracht, of althans uitgebreid. Zwaar rust de signatuur van de Hermann Goering Werke op de Oostenrijkse industrie In de prac- tijk betekent dit, dat men. van Hitier-Duits standpunt uit bezien terecht, de Oostenrijkse industrie heeft geïntegreerd in de Duitse. Uit die min of meer ontwikkelde inte gratie heeft men na 1945 Oosten rijk losgescheurd En zo staat er nu een industrie die, voor zover niet zwaar door bommen bescha digd, geheel nieuw moet worden gepland. Het sterkste SYMBOOL VOOR VERLEDEN. TOEKOMST BEHOORT JEUGD daarvan kan men in Linz zien, bij de werkelijk enorme ijzer- en staal industrie. der VOEST, waar behal ve de walswerkentwaalf hoogovens zouden verrijzen. Daarvan staan er nog zes, en daarvan zullen er niet meer dan drie werken in de toekomst. Maar de opzet van het geweldi ge fabrieksterrein, is die van het Groot-Duitse Ruk: enorm en onzinnig en bijna niet effi ciënt te maken voor mensen, die minder hersenschimmig te werk gaan dan bij dit bedrijf, waarvan men voor 1940 het aan tal hoogovens liet afhangen van.. Russische ijzerertsen, die nog veroverd moesten worden En wil men nog één punt? Het ijzeren gordijn heeft niet alleen po- litek de grenzen voor Oostenrijk scherp getrokken, economisch sneed het bovendien het traditione le handelsgebied af. Nu kan men naar het Oosten alleen nog maar handelen op puur bilaterale wijze en onder politieke druk. waardoor men Poolse kolen kan krijgen te gen betaalbare prijzen, als er geen behoefte aan bestaat en zonder die zelfde kolen blijft, als men ze wel nodig heeft, in welk geval men goedkoper uit de VS brandstof kan importeren dan uit het toch nabijere Polen Maar Is de toestand dan hopeloos? Dat in geen geval: verhoudingsge wijs is er in Oostenrijk veel bruik baar landbouwfond. is er zeer veel bos (hier wordt het slechts over troffen door Zweden en Finland), is er veel latente clectrlsche energie in het veie snelstromende water, zijn er grondstoffen als ijzererts, bruinkool, petroleum, zout. koper, lood, zink, antimoon. En dan is er een schoon landschap met 's win ters skiërs en 's zomers bergbeklim. mers en natuurlijk is er dan die in dustrie, die gedeeltelijk door de zelfde politieke spanningen waar we van spreken .zoals overal elders een hoogconjunctuur doormaakt. Hopeloos: neen! Moeilijk: ja, zeer! Maar wat wil men van een land, dat in een halve eeuw nog niet tot rust is kunnen ko men en nu nog heen en weer wordt gewenteld? 1-fET Riesenrad in het Prater -* van Wenen staat er niet meer zo troosteloos bij als hier boven. Het is zelfs weer helemaal op gebouwd. Toch is dit beeld van vernietiging nu nog ergens sym bolisch vóór Oostenrijk: het ker misterrein met gijn talloze attrac ties en tentjes en dan natuurlijk het Riesenrad boven alles uit, is zelfs in de vernieuwde vorm een stuk verleden, waarvan Wenen, waarvan Oostenrijk, nauwelijks kan scheiden. Het was er, toen wij er in een Maartse sneeuw bui rondwaarden, leeg. kaal. droef geestig en een beetje belachelijk; Weners, die het weten kunnen, zeggen dat het in betere seizoenen met de publieke belangstelling vaak niet gunsti ger is gesteld. wat toil men ook in een land waar het leven zo duur Eigenlijk gelo ven wij dan ook, dat de andere foto het n i e u- w e Oostenrijk symboliseert: die lachende leerlin gen van een op leidingsschool van een grote onder neming, vormen de toekomst van het land, dat in hard werken en industrialiseren een nieuw bestaan kan vormen. Het zijn leerlingen van de be- dr\jfsschool der Janbacher Wer ke bij Innsbruck, waar uiterst moderne dieselmotoren worden vervaardigd. RICHMOND Een 25-jarige Ne derlandse student, G. H. de Ville- neuve uit Wassenaar, is te Rich mond (Virginia) in de Verenigde Staten omgekomen door een val van een 360 meter hoge radiotoren. De jongeman, die met een studie beurs studeerde aan het „Williams College" te Williamstown in Massa chusetts. werd reeds sinds 9 April vermist. Zaterdag is zijn stoffelijk overschot door vissers gevonden AMSTERDAM. Herinnert u zich nog van heel lang geleden films als „Das Kabinett des dr Caligari", „Der letzte Mann", „Die Nibelungen", „Variété", met Emil Jannings, „Metropolis" enz. De producer van die films was Erie Pommer. Wanneer een Pommer-produetie op hel doek werd ge projecteerd, dan ging de bioscoopbezoeker eerst eventjes verzitten, want dan kwam er stellig iets bijzonders. De maker van die films, van „Der Kongress tanzt", „Der blaue Engel", ook. zat Maandag in het Amstel- hotel te Amsterdam tegenover ons. In 1933 heeft Eric Pommer Duits land verlaten. Amerika werd zijn tweede vaderland. Maar hij lijkt niet op wat uw geestesoog ziet als u het woord filmproducer hoort. Geen dik kerd in hemdsmouwen met een gro te sigaar, maar een slanke, kleine, grijze man met een wat vermoeid gezicht, een zachte stem, een aange name glimlach. Een dichter op leef tijd. dat is uw eerste indruk. „Ik ben hier op doorreis naar Frank rijk." vertelde hij ons. „Mijn nieuwste weer in Duitsland gemaakte film heet ,.'s Nachts langs de weg" met Hans Al- bers en Hildegard Knef. Die film moot voor alles goede scenario-schrijvers no- voorbeeld nu ln Amsterdam maar voor zichzelf 1 dig," zei hij. spreken. Ik wil graag C.O.-producties maken Dat zijn Duits-Engelse of Duits- Amerikaanse films. Mijn nieuwe Duitse film hoopt aan te tonen dat de techni sche en artistieke voorwaarden daartoe in Duitsland aanwezig zijn. Mün nieu we film is geen experimentele film. geen „Caligari" geen „Letzter Mann". maar Iets. Even zocht Eric Pommer naar woor den. „Gezond middageten." opperden wij. „Ja, maar dan de fijnere keuken." In Frankrijk gaat de heer Pommer naar het filmfestival in Cannes en daarna wil hij wat vacantie houden Maar hij heeft cr ook zakelijke ge sprekken voorbereid In Mei gaat hij weer naar Amerika (hij ls al lang Ame rikaans staatsburger), maar na eèn paar maanden gaat hij terug naar Duitsland om nog één of twee films te maken. „Ik blijf wonen in Amerika." voegde bij er aan toe. Na de bevrijding was hij Amerikaans filmofficier in Duitsland. Hij had een snelle wederopbloei van dc Duitse film verwacht, maar wat hij in 1945 hoopte aan te treffen begint nu, in 1952 pas langzaam te ontluiken. „Duitsland heeft Advertentie (1. M.) Niet krabben. Dc helder vloeibare D. D. D. kal- meert de Jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep ln de huldportön. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Van een medewerker) De staat, waarin ik woon, Ontario, heeft thans ruim 75.000 werklozen. Een enorm aantal gehuwde vrouwen werkt buitenshuls om mede in de uiterst hoge kosten van levensonderhoud te voorzien. Daarmee vormen zü een nieuwe goedkope concurrent op de toch al overvoerde arbeidsmarkt. De woningnood is groot. Canada wordt gekenmerkt door een ernstige cul tuurloosheid. De gejaagdheid en oppervlakkigheid worden cr een dagelijks terugkerend gevoel. Een groot deel van de in Canada behaalde winsten vloeit door de investering van veel Amerikaans kapitaal over de grenzen weg. Dit zün enige van de conclusies, die ik na m^jn betrekkelijk korte verblijf in Canada meen te moeten trekken. Het winterseizoen is voor werk over het algemeen een slecht sei zoen in Canada, maar voor tijdelij ke betrekkingen bieden de twee maanden vóór Kerstmis in een gro te industriestad als Toronto weer vele mogelijkheden Eind October kreeg ik een baantje bij de verde ling en verzending van goederen naar de filialen van een van de grootste warenhuizen. Een loon van 42 dollar per week voor eenvoudig pakhuiswerk was niet eens zo slecht. Daar ik voorlopig alleen voor mij zelf had te zorgen, was dat ruim voldoende om in mijn levens onderhoud te voorzien. Een goed kope kamer/kabinet voor 7 dollar per week inclusief telefoon, centra le verwarming Cwat practisch ieder thuis heeft) en gebruik van bad kamer en keuken (met frigidaire) had ik te danken aan mijn Cana dese relaties. De rest van mijn uitgaven voor een warme maaltijd in de zeer goedkope cafetaria voor employe's, brood, wasseru. tram, postzegels, een enkel concert, enz. kwamen tot nu toe op ongeveer acht tot tien dollar. De extra-inkomsten uit overwerk dekten de extra-uitgaven. Al met al is het mij gelukt om per veertiendaagse loonuiikcring onge veer vijftig dollar naar de bank te brengen, zodat ik tegen Kerstmis mijn overtocht al had overgespaard. Cultuurloos Ik geef deze cijfers en feiten om straks duidelijker te laten zien. hoe betrekkelijk hun waarde eigen lijk is. Wel moet ik u waarschu wen. dat alles wat ik schrijf een persoonlijke indruk is en gezien tegen een achtergrond, die ik in dit leven belangrijk vind. Zo zal het menigeen, die hier zijn werk vindt in het zakenleven, dat vanzelfsprekend een meer ma teriële belangstelling met zich brengt, misschien weinig interesse ren dat Canada gekenmerkt is door een ernstige cultuurloosheid. In een oude Time (van Juni j.l.) las ik een bevestiging van veel van mijn eigen gevoelens. „Als de mo derne staten zouden worden ge rangschikt naar hun belangrijkheid op het gebied van het culturele leven, dan zou Canada een slecht figuur slaan staat er in aangehaald uit een verslag van oen commissie die een onderzoek instelde naar de culturele ontwikkeling in dit land. Die commissie (Can. Massey Com mission) gaf als de voornaamste oorzaken voor de culturele apathie in dit land het feit, dat de bewo ners van Canada zo verspreid wo nen over een enorme oppervlakte en dat Canada zo dicht tegen de rijke en royale Verenigde Staten is gelegen. Financiële steun van de Rocke feller en Carnegie Foundations heeft Canada milliocnen dollars bespaard, maar veel van zijn initia tief gedood. Jarenlang reeds is ge teerd op Amerikaanse boeken, films, muziek, beeldende kunst en wetenschap. Omdat het niveau van de kunst en de wetenschap nooit helemaal los staat van dc algemene ontwik keling van een land, is het geen wonder, dat op vele andere gebie den hetzelfde euvel een rol speelt. Canada heeft bijvoorbeeld jaren lang grondstoffen naar dc V S uit gevoerd; dit was een geweldige bron van inkomsten voor weinigen. Naderhand worden dan dc eindpro ducten ingevoerd tegen relatief veel te hoge prijzen. Wanneer de ver werking van grondstoffen wel ge schiedt op Canadees gebied, zal dit toch in vele gevallen geschieden met Amerikaans kapitaal; een groot Ondanks merkwaardige tegenstrijdigheden een belangrijk en uiterst begaafd kunstenaar SINDS DE DOOD VAN FLORIS VERSTER in 1927. is er in geen Nederlands Museum meer een uitgebreid overzicht gegeven van zijn levenswerk. Nu. 25 jaar later is dus wel het ogenblik aangebroken om speciale aandacht te vragen voor dat oeuvre, en de directie van de Lakenhal heeft die gelegenheid dan ook niet voorbij laten gaan. Ruim 90 schilderijen en tekeningen en nog wat grafiek zijn in het Leidse Mu seum bijeen gebracht en geven een karakteristiek beeld van deze uiterst begaafde kunstenaarspersoonlijkheid, waarin zich zulke merk waardige tegenstrijdigheden voordeden. Het merkwaardige van dit over zicht is immers, dat er niet zozeer sprake is van een geleidelijke ont wikkeling, een groei van jeugdig talent naar een gerijpt meester schap, doch dat naast elkaar wer ken ontstaan, die in techniek en karakter sterk verschillen, en toch ieder voor zich van groot mees terschap getuigen. Wat te denken van een man. die met onuitputte lijk geduld, steentje voor steentje, een rijtje dorpshuisjes te Borger tekent, dan, van ditzelfde onder werp een spontane, snelle, impres sionistische studie in olieverf schil dert, om er dan wéér een uitvoe rige tekening met wasknjt van te maken? Er zün stillevens, die met lief devolle aandacht en minutieus rea lisme zijn geschilderd en daarnaast zijn er bloemstukken die met to meloze vaart en brio, als 't ware inééns op doek of paneel zijn ge smeten. Er zijn tekeningen van Kerkinterieurs en van Leidse stadsgezichten, waarin de détails met een enorme beheersing en di- cipline stuk voor stuk zijn weergegeven, zonder dat overi gens de structuur van het ge heel wordt versnipperd. Er zijn ook landschappen en stillevens die een brede schildertrant tonen van verfvegen en toetsen, een Breitner waardig. Toch zijn deze tegenstrijdighe den-niet het gevolg van een wan kelkarakter, dat zonder overtui ging nu eens hier, dan weer daar zijn heil zoekt. Daarvoor zijn de schilderijen van Verster stuk voor stuk te persoonlijk, getuigen te zeer van een wil en een doelbe wust kunnen. Ik geloof, dat de verklaring ligt in een zekere te genstelling tussen Verster's aan geboren aard en de stijlontwikke ling van de schilderkunst van zijn tijd. Vóór alles: stilleven- schilder Naar aard en wezen is Floris Verster een stilleven schilder, d.w.z. een kunstenaar die zich het' liefst verdiept in de verborgen be scheiden schoonheid van kleine, onaanzienlijke dingen. Verster heeft op onnavolgbare wijze, de innige gedeelte van de winsten uit deze bedrijven verdwünt daardoor over de grens. Politiek slecht geschoold Het zou volkomen onjuist zijn de indruk te vestigen, dat Canada be staat uit een luie en karakterloze bevolking. Integendeel, dc honder den jaren van pionicrslcven, vaak harde strijd om het eigen bestaan hebben menige voortreffelijke per soonlijke eigenschap bij de gemid delde Canadees aangekweekt. Maar deze vaak te zeer op het eigen belang gerichte eigenschap pen maken de situatie alleen maar moeibjker. De Canadees moet zich nu instellen op het feit, dat bijna alle maatschappelijke problemen wereldomvattend zijn geworden. Dat dit met een volkomen gebrek aan politieke scholing en een zeer onontwikkeld perswezen maar heel slecht wil lukken, is werkelijk geen wonder. Een van de meest bedenkelij ke gevolgen van het gebrek aan belangstelling voor maat schappelijke problemen ligt in het feit, dat soms ondanks de candidaatstelling van enkele be roemde hockey- of rugby-spclers de weinig constructieve verkie zingscampagnes doorgaans niet meer dan 30 0 35% van de kies gerechtigden naar de stembus kunnen trekken. Aangezien de Canadees echter een mens is met een hart en een ziel zoals u en ik, gaan talloze dingen in het leven toch niet ongemerkt aan hem voorbij. Maar zij vinden te zeer een uitweg in angst en emoties; angst voor een depressie na de ellendige ervaring van de dertiger jaren, een economische jalouzie ,ecn betrekkelijk sterk an tisemitisme. een „gereserveerdheid" tegenover dc vreemdeling in vele meer gespecialiseerde beroepen zün hiervan voorbeelden. In enkele gevallen is dit laatste zelfs uitgegroeid tot een tegenstand tegen immigratie. Het is echter beslist niet zo. dat de gemiddelde Canadese werkne mer. die zich langzaam maar zeker over de gehele linie in vakvereni gingen organiseert, bezwaar heeft tegen immigratie Dit bleek om. duideluk uit het verslag van een provinciale büeenkomst van het Canadees Wcrknemersconqres op 8 December. In een algemeen aan vaarde motie verklaarden ae geor ganiseerde werknemers, dat zij niet gekant zün tegen immigratie Zij erkennen zelfs de noodzaak daar van voor een voldoende ontwikke ling van alle mogelijkheden die dit land biedt maar verlangen. dat deze volgens een goed opgesteld plan zal geschieden. Arbeidsmarkt overvoerd Het is m.i. volkomen onverant woord om aan de huidige overvoer de arbeidsmarkt nog eens tiendui zenden arbeidskrachten toe te voe gen. zonder daartegenover een drastische verruiming van de werk gelegenheid te stellen Ontario heeft thans ruim 75.000 werklozen. van wie Toronto alleen al bijna 20.000. De winter is wel een slecht sei zoen. maar daartegenover staat, dat in de jaarlüks terugkeren de seizoenwerkloosheid ook in het geheel niet wordt voorzien door overbruggingsgelden of welke sociale maatregel dan ook. Felle aanval op Russisch vredesoffens lef' WASHINGTON. „De Ver. SU- ten en haar hondgenoten hebben duidelijk doen uitkomen, dat z(J geen stap terug kunnen doen. noch de opkomst in Europa van een nieuw tijdperk van samenwerking in gevaar brengen," zo sprak de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Acheson. in een rede voor het Amerikaanse genootschap van dagbladdirecteu ren. „Daarom zullen de V.S. do plannen, die het deelnemen van Duitsland aan een zuiver defen sieve Europese gemeenschap be ogen, blijven steunen." Acheson interpreteerde de cam pagne van het Kremlin in Duits land als louter een onderdeel van een plan, Duitsland buiten de Wes telijke defensie-gemeenschap te houden. Spr. noemde de economische conferentie te Moskou een poging van de Sowjet-Unic „zich het be zit van strategische materialen te verzekeren teneinde haar oorlogs potentieel op te kunnen bouwen. De Ver. Staten zullen de aantrek- k%\ïjkhcid van dit soort Sowjet- propaganda onmetelijk vergroten, indien wij door beperkende maat regelen buitenlandse goederen bul ten ons land houden," aldus Ache son. FLORIS VERSTER Soyakruik en inmaakflessen glans, het „stille leven", van een micro cosmos geschilderd, die door weinigen zó intens is doorleefd. Daarin was hij een geestverwant van sommige 17e eeuwse Hollan ders, van de 18e eeuwse Chardin en van zijn tijdgenoot Fantin La- tour. Doch hij leefde in een tijd, waarin de schilderkunst een grote vernieuwing onderging en speciaal het landschap-schilderen een jeug dig élan, een verrukkende kleu renweelde ontwikkelde. Deze nieuwe techniek van schil deren leert Verster in zijn jeugd (oa. van Breitner) en omdat hij een colorist is, die zich zowel in het uitbundig felle, als in het stil genuanceerde kan uitleven, biedt deze manier om de vormen met kleuren plastisch weer te geven, hem grote mogelijkheden. Het gro te schilderij uit 1887 van de ..Steenbikkers" (Verster was toen 26 jaar oud) toont reeds een grote vaardigheid, doch zonder veel in- nerlüke overtuiging. Het stilleven van de „Geplukte hanen" uit 1888. toont dan echter een volledig meesterschap, waarin Verster vol komen zichzelf is en met grote ze kerheid uitdrukt waar het hem om te doen is. Bevrijdende roes en zelfdiscipline Doelbewust gaat hu verder. Hij probeert telkens andere technische middelen; waskrijt, ets, litho, doch hoe verschillend de resultaten van zyn onderzoekingen uiterlijk mo gen zijn. er spreekt toch steeds dc geest uit van een man die tot de verborgen kern der dingen wil doordringen. Het is altijd weer dat stille leven, dat hem het meest boeit in mens, landschap of ding. Het breed schilderen op groot for maat is wellicht voor hem een be vrijdende roes geweest, zoals het minutieus, gedetailleerd tekenen een even noodzakelijke zelfdisci pline betekende. Doch het meest overtuigend, het meest overrompelend door hun zuiverheid en echtheid, zijn Ver- sier's kleine stillevens Dc houten nappen met eieren, de geplukte hanen, de blikken kannen, de Chi nese theebusjes, de kleine bloem- stukjes zijn het. die zijn betekenis voor ons 't duidelijkst tot uitdruk king brengen, een betekenis, die dunkt mü. niet met de tijd zal verminderen. Tot 2 Juni blijft de tentoonstel ling in Leiden, om daarna naar Amsterdam te verhuizen. R. E. PENNING

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5