DAGBLAD VOOR AMERSFOORT ommunisten dringen de Franse sector binnen Brandspuiten en gummiknuppels jagen jonge heethoofden terug VREDESINVASIE" UIT OOST-BERLIJN Herhalingsoefeningen voor rlengd reservisten vei Bruiloftsgast redt een gezin van wisse dood Vijfduizend huizen met eenheids-onderdelen Stichting 19401945 wars van collectes Toch MOETEN slachtoffers van verzet geholpen worden V Vrouwen met schorten nog voor Ontroerde oud-landgenoten juichen Koningin Juliana toe 52 2e Jaargang, no. 97 Vrijdag 25 April 1952 pgcricht door dc Stichting „Het Parool" - Giro 510330 ank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements ijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. UitgaveN.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ DE BOORDER BERLIJN. In een van de grootste communistische demon- itraties sinds de oorlog zijn 20.000 schreeuwende Oost-Berlijnse ongeren de geallieerde zones van dc stad binnengedrongen, fa twee uur joeg de Westduitse politie van de Franse sector ienduizend heetgeblakerde „Blauwhemden" met waterstralen n gummiknuppels terug naar de Russische sector. De commu- listen die met stenen gooiden verwondden vier West-Berlynsc lolitiemanncn. Een andere politieman werd over de grens naar )ost-Berlijn gesleept, waar hij door de „Volkspolizei" werd pgcsloten. Twintig comniunistenlciders werden in West-Ber- jjn gearresteerd. Het was de eerste keer sinds vele maanden, lat in het verdeelde Berlijn de communistische straatgevechts- actiek werd toegepast. De Badstrasze in de Franse sec tor van de stad, ving de grootste stoot op. De jonge communisten schreeuwden propagandaleuzen voor het herstel van de Duitse eenheid en het terugtrekken van de bezet tingstroepen. Langs de andere grensposten wa ren duizenden „Blauwhemden" bij een gekomen om een propaganda- mars door West-Berliin te houden. Toen de politie dc brandspuiten in werking stelde holden de meeste jongelui terug naar de Oostelijke sector. Tegelijkertijd kwam het tot onregelmatigheden in de Bernauer- strasze, een beruchte plaats voor on lusten. «aar een duizendtal andere „vredesstrijders" verzameld waren Jonge heethoofden aan de Russi sche kant begonnen met stenen te Riool in Menton stort in: tien doden MENTON. Tien mensen zUn tnnderdagavond in Menton levend ifcraven. doordat ten gevolge van iet inzakken van een hoofdriool uintig gebouwen instortten. Er ijn 20 gewonden en enkele ver nisten. Nadat het hoofdriool ingezkat was uitstonden aardverschuivingen. Te- |elijk traden drie ondergrondse stroompjes door de zware regen- al der laatste dagen buiten hun ?vers. Een jong meisje, dat in het hoofd tooi tuimelde dreef naar zee. waar gered werd door matrozen van Amerikaanse schip ..Stephen bopper", dat in de baai voor anker ig Zij is er slecht aan toe Volgens de berichten bevinden iich geen Nederlanders onder de lachtoffers. Levenslang geëist tegen verzender bompakketten VERDEN. De openbare aan- :lager heeft tegen Erich von Ha- asz, de man die Duitsland het vo- ige jaar opschrikte, door het ver enden van een reeks bompakket- en. levenslange gevangenisstraf ge- ïst, de zwaarste straf die de Duitse echtspraak kent. De 22-jarige beklaagde, van wie psychiater had verteld, dat hij ?hcerst werd door het verlangen :cn bekende persoonlijkheid te worden, was bleek en kreeg tranen n zijn ogen toen dc openbare aan jager zich tot het Hof wendde. Halasz heeft bekend, dat de bom men door hem verzonden waren. Zestig ontslagen bij textielfabriek ALMELO. Bij de textielfabriek H. Hedeman Jr alhier zullen met ingang van de volgende week zes tig leden van het personeel werk zaam in de weverij, ontslagen wor den. Voor het overige personeel van de afdeling zal een wachtrege- ling worden getroffen. gooien naar de politie in de Weste lijke sector. Verschillende agenten werden geraakt. Zij raapten de ste nen op en wierpen ze van tijd tot tijd terug. In een ander gebied kwa men er ongeveer 800 bij elkaar en schreeuwden slagzinnen, maar zij werden door de communistische „volkspolitie" binnen de grenzen van de sector gehouden. Achter hen stond een luidspre kersinstallatie die brulde: „Ameri kanen ga naar huis." Dit deed min of meer vreemd aan. daar de zin de Franse sector in geslingerd werd. Dc Westberlijnse winkeliers aan de grens van de sector sloten vroeg hun winkels en lieten de luiken voor de ramen zakken. Vele Westberlijnse politiemannen waarbij de door de geallieerden uitstekend geoefende ..alarmeenhe den" hielden zich de communisten met krachtige, welgerichte water massa's van het lijf. De demonstratie begon na afloop van de werkdag, 's middags om vijf uur. De herrie duurde twee uur, langs een front van 15 tot 25 kilo meter lengte. De bevolking van West-Berlijn be moeide zich nergens mee. Toon het duister inviel begon het te regenen, waardoor zelfs de geest van de meest agressieve betogers gekalmeerd werd. Najaarsmanoeuvres in West-Duitsland (Van onze partem, redacteur). DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft het wetsontwerp om trent de duur van de herhalings oefeningen in 1952 en de twee volgende jaren met 64 tegen 7 communistische stemmen aan vaard. Zulks geschiedde nadat mi nister Staf had erkend dat in het geval-Oirschot fouten en ern stige tekortkomingen zich hadden voorgedaan. Zeer uitvoerig sprak hij over dit geval overigens niet. aangezien nog een onderzoek gaande is. (Van een onzer verslaggevers) STRAKS op de 3de Mei zal Nederland voor de zevende maal zijn doden uit de tweede wereldoorlog herdenken. De vlaggen zullen halfstok han gen en op hetzelfde uur zullen tien millioen Nederlanders en kele ogenblikken stilte in acht nemen om met ontbloot hoofd de duizenden te herdenken, voor wie de dageraad der be vrijding nimmer mocht aan breken. EARL WARD, een van de lei ders van de muitende gevan genen in de gevangenis van Jackson (Michigan) tekent de overeenkomst, die een einde maakte aan een bloedige op stand van vijf dagen. Dc lieden, die toekijken, zijn (van links naar rechts) de gevangenen Rus sell Jarboe, Tony Mazzone en James Breeze, stuk voor stuk bijzonder zware jongens. De autoriteiten willigden de eisen der muiters, die negen cipiers als gijzelaars hadden vastgehou den in, en beloofden een onder zoek naar de grieven der ge vangenen te zullen instellen. In ieder geval beloofde hij, dat alles zal worden gedaan, om de situatie te verbeteren. Maar het moest hem toch van het hart. dai de Tweede Kamer behalve critiek ook wel iets had kunnen laten horen over herhalingsoefeningen die wel geslaagd zijn. De minister gaf ook de verze kering. dat oproepen voor herha lingsoefeningen alleen gedaan worden bij een voldoende hoe veelheid materieel. Generaal Eisenhower, zo zei de minister, heeft daarvoor volkomen begrip. Er zal nu getemporiseerd worden. Moeder en vier kinderen vergiftigd door kolendamp Rustig weer Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- I avond: Vannacht op vele plaatsen I lichte nachtvorst en hier en daar mist. Morgen droog weer met voornamelijk in het Noor- den van het land plaatselijk wolkenvelden. In het Zuid- Oosten iets hogere, elders on- geveer dezelfde temperaturen als vandaag Zwakke to ma- i tige wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. 26 April. Zon op 5 u 20 m onder g 19 u 57 m; Maan op 5 u 42 m 1 g onder 23 u 23 m. HET WEER IN EUROPA c 1 7 uur voormiddag S s 1 Station» Weer», toestand WinO 7 Z richt 3 1 0 g 80,10 g Berlijn Londen 3 Parijs 3 Wenen 1 Innsbruck Nice Rome Warschau 5 Amsterdan n ontv. regen 1. bew zw. bew. 1. bew n ontv. betrokken zw bew. bewolkt 1. bew 1 S 1 stil 1 10 -z- stil 8 W stil 1 3 WZW I 14 1 NNO 1 14 Z ONO 1 19 - NO 1 15 - NNW 1 7 i* HARDINXVELD In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft zich hier een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, dat aan een moeder en vier kinderen het leven had kunnen kosten, indien er in het belendende perceel geen brui loft was gevierd. De moeder ging naar bed," doch kon de slaap niet vatten wegens hoofdpijn. Op het nippertje drong het tot haar door, dat kolendamp de oorzaak kon zijn Zij strompelde naar de deur en kon nog juist om hulp roepen, voor 7»j bewusteloos raakte. Toevallig werd het geroep gehoord door een brui loftsgast. die zich even uit de nabij gelegen feestzaal ..De Harmonie" had verwijderd. Er werd hulp ge haald en binnen vijf minuten was een dokter ter plaatse. De vier kin deren werden direct bij de buren ondergebracht en de moeder moest naar het ziekenhuis in Dordrecht vervoerd worden. Slechts bij een van de kinderen werden lichte ver giftigingsverschijnselen geconsta teerd. De toestand van de moeder, mevr Leeuwenstein, is goed. Extra TV-uitzendingen op Koninginnedag HILVERSUM. Op Koninginne dag. 30 April, zal de televisie enkele extra-uitzendingen verzorgen. Deze uitzendingen geschieden van 1015 tot 11.15 en van 20.15 tot 21.15 uur. Bij de najaarsmanoeuvres in West-Duitsland zullen een com plete Nederlandse divisie en de kern van een tweede divisie voor negen of tien dagen op treden. Verzocht is de Zondags rust der betrokkenen niet in het gedrang te laten komen. Er is geen sprake van dat al degenen, die voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen over de grens zullen gaan. De man schappen. die dit wel zullen doen, worden echter niet onder commando van Duitse officieren gesteld, zoals de heer Wage naar (C.P.N.) had veronder steld. Hun tijdelijke uitzending is noodzakelijk omdat Nederland niet over voldoende oefenruimte be schikt. De heer Wagenaar dien de een motie in om een dergelijke uitzending te voorkomen. Maar de Kamer verwierp haar met 63 te gen 7 stemmen. Besprekingen in Korea weer eens vastgelopen TOKIO Dc onderhandelingen over een wapenstilstand In Korea zijn weer eens vastgelopen. Dat wil zeggen: de beide delegaties zijn gisteren uiteen gegaan, zonder dat de datum van een nieuwe bijeen komst werd vastgesteld. Totnogloe vergaderde men trouw vrijwel elke dag. al was het maar voor enige seconden en zonder dat ook maar enige vordering werd ge maakt. Het was echter steeds ge woonte. de datum van de volgende bijeenkomst te bepalen. Vandaag, na een nieuw eindeloos geharrewar over de uitwisseling van krijgsgevangenen, liet men dit ech ter na Dit betekent niet. dat de besprekingen nu definitief afgebro ken zijn. maar het is zeer goed mogelijk, dat men. evenals eind vorig jaar. een langere opschortyng der besprekingen zal beleven. Confectiefabriek te Helmond uitgebrand HELMOND In de confectie- briek van de firma J. Relou te Helmond is Donderdagavond om half tien brand uitgebroken. Het twee verdiepingen hoge gebouw brandde volkomen uit en een der tigtal machines, benevens de gehele voorraad textielgoederen gingen door het vuur verloren. De totale schade wordt op ruim een ton ge schat. Woningraad wil laten bouwen Architecten blijven vrij het type te bepalen VLAARDINGEN. De Natldnale Woningraad heeft plannen tot het bouwen van 5000 woningen met ge heel gestandariscerde cn genorma liseerde onderdelen, waarbij men zich hoopt te bedienen van liet maximum kunnen van de industrie. Dc architecten blijven echter vol komen vrij om het type woning tc bepalen. Geen enkele gemeente of wo ningbouwvereniging is dus gebon den aan bepaalde soorten wonin gen. In Vlaardingen zijn de eerste wo ningen gereed gekomen van een complex, dat gebouwd is in sa menwerking met de Nationale Wo ningraad Dit is één van de zes complexen, die in Nederland wor den gebouwd, en die een experi ment zijn op het gebied van de woningbouw. ..Men moet de exploi tatie van het complex", vertelde minister In 't Veld. toen hij dl© huisjes (van ..Patrimonium» had geopend, „steeds in zijn geheel zien. want de ene soort woningon za) voordeliger uitkomsten geven dan de andere. Wij hebben met deze woningen willen bewijzen, dat het mogelijk is om binnen het raam der voorschriften een woning te bouwen, die van uitstekende kwali teit is en waarin het goed wonen is. In April 1950 zijn in grote trek ken de gedachten gerezen en wij prijzen ons gelukkig, dat wij nu. twee jaar later het eerste com plex gereed zien komen." Vrouw uit de trein gesprongen Gewond gevonden langs de spoorbaan GOUDA Een heer uit Voor burg. die Donderdagmiddag met de trein naar Utrecht reisde, miste ter hoogte van Moerkapclle zijn 31-ja- rige echtgenote, die voor een be handeling in een inrichting te Zeist zou worden opgenomen. Nadat men op het voorbalcon van de trein het haar toebehorende handtasje had ontdekt, werd onmid dellijk aan de noodrem getrokken. Toen de trein tot stilstand was ge bracht, vond men al spoedig de vrouw gewond langs dc lijn. Zij is in een zorgwekkende toestand naar het Van Iterson-Ziekenhuis in Gouda overgebracht. Koningin sprak met ex-Soestdijkers OTTAWA Tijdens haar tocht langs de Nederlandse emigranten in Canada ontmoette Koningin Ju liana ook dc heer R. B u y t i n k. vroeger fruitkweker in Soestdijk. Hij was als gewoon arbeider be gonnen met een salaris van 80 dollaar maar is nu al leider van een 480 h.a. grote boerderij, eigendom van de fabrikant H C. Jeffries uit Toronto. Zijn loon is thans230 dollar per maand De Koningin had ook oen onder houd met de Amsterdammer Henk A 1 f r i n k. die de Koningin nog goed kende, omdat hij vroeger in dc tuin van het paleis Soestdijk heeft gewerkt. Op het ogenblik is hij vrachtauto-chauffeur. Brand gesticht om aan nieuwe woning te komen STEENWIJK. Aan de rand van de heerlijkheid „De Peise" bij Steenwijk is door het misdadig optreden van de huisvrouw een ge heel gezin dakloos geworden. Gis terochtend heeft zii voor de politie bekend, dat zij Woensdag haar eigen woning in brand heeft ge stoken. Zij leefde in onmin met de buurtschap cn wenste daarom een wonin in een andere streek Perzië krijgt weer hulp van Amerika TEHERAN. Perzië en de Ver. I Staten hebben overeenstemming bereikt over de hervatting van de Amerikaanse militaire hulpverle ning. De hulpverlening werd begin Januari stopgezet, toen premier Mossadeq weigerde een overeen komst te ondertekenen, die tot ge volg zou hebben gehad, dat Perzië zich op zes punten verplichtte tot samengaan met het Westen. Deze hinderpaal is thans echter middels een uitwisseling van nota's tussen Mossadeq en de Amerikaan se ambassadeur Henderson, uit de weg geruimd. Op Texel maakt de post een omweg TEXEL Wie aan het hulppost kantoor te Den Burg een aangete kend stuk bezorgt, dat voor een der andere dorpen op het eiland bestemd is. moet er wel rekening mee houden, dat zo'n stuk een om weg dient te maken: eerst wordt het namelijk naar het postkantoor te Den Helder verzonden. Beidt men b v. Maandagochtend om 10 uur te Den Burg een stuk ter aanteke ning aan. bestemd voor Den Hoorn op Texel, dan bereikt de zending op zijn vroest de volgende dag de geadresseerde. Dc schipper van een postschuit Den BurgDen Hoorn zou zo'n order vlugger uitvoeren. „SEA-OTTER in Westeinderplas neergestort. Door een foutieve landing kwam Donderdag een „Sea-Otter" van de Marine-Lucht vaartdienst in de Westeinderplas terecht. Lijn werker door trein gegrepen en gedood (Van onze correspondent). AMSTERDAM. Op de spoor baan AmsterdamHaarlem, onder Sloterdijk, is vanmorgen de 56- jarige lijn werker J. van Storm- broek uit Amsterdam gedood, toen hij vlak naast de spoorbaan werk te en gegrepen werd door een trein, die hij niet had zien aan komen. Een van zijn collega's, de 25-jarige K. Vos, eveneens uit Amsterdam, kreeg vrij ernstige verwondingen. Een derde lijnwer- ker werd niet getroffen. Gratie voor lichtgestrafte Ivorea-v rij willi gers (Eigen bericht) DEN HAAG. Binnenkort is een besluit te verwachten van de mi nister van justitie, waai bij aan mi litairen. die deel hebben uiigemaaM of thans nog maken van '-et Neder lands Detachement Verenigde Na ties in Korea en die wegens een delict door de justitie zijn gestraft, gratie wordt verleend. Dit besluit is alleen van toepas sing op licht gestraften. OTTAWA. Ontroerend was de ontmoeting, die Koningin Juliana Donderdag had met ongeveer 300 Nederlandse emigranten. Waar zij kwam werd zij hartelijk en met groot enthousiasme ontvangen door vrouwen, sommigen met schort voor van hun werk in kamers en keukens weggelopen, en door mannen, die soms nog schep of riek in de eeltige knuist hadden. Want de Koningin had niet willen aankondigen, waarheen zij zou gaan tijdens haar tocht langs dc oud-landgenoten dc mccsten van hen waren dan ook volkomen verrast door het konink lijke bezoek. De tocht ging per vliegtuig naar granten zeiden geen heimwee te Mamilton en omgeving in Z.W On tario, waar tóch nog velen op de been waren, hoewel de route ge heim was gehouden. Moeders met kinderen op de arm en van \reug- de stralende schoolkinderen juich ten de Koningin toe, waar zij ook kwam De Koningin vroeg iedere ex- Nederlander. die zij ontmoette, of zij nogal konden wennen in Cana da. hoe de arbeidsvoorwaarden wa ren en of zij tevreden waren met hun huizen. Vele oudere vrouwen, die de Ko ningin zagen, herinnerden Hare Majesteit nog als klein prinsesje en hadden tranen in de ogen van ontroering. De meeste jóngere emi- hebben naar Nederland. .Wij hou den van Canada", hoorde de Konin gin menigmaal. Een van de innigste tafereeltjes tijdens deze tocht speelde zich af in een dorpsschooltje, waar juf frouw Morisson twaalf Nederlandse kinderen in de klas heeft. De kleu ters spreken allemaal al vloeiend Engels, en juffrouw Morisson kent één Nederlands woordje: „juffie" Toen de Koningin het schooltje met z'n grote ruiten waarop kleu rige tulpen zijn geschilderd bin nentrad, zongen de kinderen een Engels liedje over Nederland De tekst was met grote letters op het schoolbord geschreven. Koningin Juliana en jonkvrouwe 1 Roëll wrongen zich naast de kin deren in de banken en deden vlij tig het leeslesje mee. Door haar volkomen ongedwongen gedrag lie ten dc kleuters hun aanvankelijk verlegenheid gauw varen en om stuwden. na de les. de Koningin. „Juffie" Morisson bracht toen hun hartewens over: de kinderen wilden graag met de Koningin op de foto. Hare Majesteit had geen enkel be zwaar. Ze gingen met z'n allen naar buiten en daar maakte miss Moris son een plaatje, dat wel spoedig aan de schoolwand zal prijken. Van de school ging de tocht ver der langs tientallen boerderijen, een conscrvenfabnek en een paar kwe kerijen, waar ex-Nederlanders to nen dat zij de armen stevig uit de mouwen kunnen steken. Vrijwel al le werkgevers bleken uitermate te vreden over hun nieuwe arbeids krachten. De Koningin deelde mee. aan het einde van de tocht, geconstateerd tc hebben dat „de Nederlandse im migranten allen heel gelukkig zijn. Zij hebben een goed bestaan. Ik ben blij voor hen." Oók ja vooral zullen wij aan diegenen terugdenken, die in het donkerste uur van onze geschiedenis een bijna wanhopige strijd tegen de overweldiger begonnen en daaraan ten slachtoffer vielen de vrouwen en mannen van het verzet dan mogen de gedachten van hen. voor wie deze herdenking iets méér is dan een for maliteit en een traditie, ook uitgaan naar dc nabestaanden van hen. die voor het vuurpeloton of in het con centratiekamp stierven en naar hen, die weliswaar aan een verschrikke lijk dood ontkwamen, maar nog altijd! lichamelijk of geestelijk de gevolgen van die strijd niet te boven zijn gekomen. Een nationale beweging, het ge hele volk in al zijn geledingen om vattend. is het verzet nooit geweest. Dat kan het ook niet zijn. want het ondergrondse werk vroeg vrouwen cn mannen niet uitzonderlijke gaven van hoofd en hart. Wél nationaal was gelukkig de bewondering en de eerbied jegens het verzet, die zich na de bevrijding uitte in de krachtige steun, die de „Stichting 19401945" in dc eerste periode na de oorlog mocht ondervinden De ereschuld, die het Nederlandse volk gevoelde aan de gevallenen in het verzc, werd zeer sterk uitgedrukt in de prachtige opbrengst, die de eerste inzameling van de Stichting in 1946 op leverde: rond zes-en-ccn-half mil lioen gulden! Inmiddels echter zijn er zes jaar verstreken. De regering verleende aan de weduwen der gevallenen een uitengewoon pensioen cn deed ook op ander terrein wat zij kon om de smart te lenigen. Maar het werk van de Stichting kon zij niet geheel opvangen Om te bereiken, dat de nabestaanden blij ven leven in de omstandigheden waarin zij verkeerden, vóórdat de man. de vader werd weggerukt, Is meer geld nodig dan de staat vol gens dc strenge normen van de pen sioenwet kan uitkeren. Gelukkig kan de Stichting zich nog steeds verheugen in de sympathie van tienduizenden, ook al zijn de opbrengsten der jaarlijkse inzame lingen sterk teruggelopen. Ook dit jaar weer zal de Stichting 19401945 in de periode van 28 April tot 11 Mei een beroep doen op het Nederlandse volk om haar werk te steunen Nog altijd staan bij haar een 4500 gezinnen ingeschreven, die steun behoeven. In 1950 toen dat aantal nog iets groter was wer den hieraan ruim twaalf millioen gulden uitgekeerd, waarvan ruim 9.380 000 uit 's Rijks schatkist kwam Uit de middelen van de Stichting werd 2.800.000.betaald. Maar in 1948 bracht de inzameling slechts 2lé ipillioen op en in de ja ren 1949 cn 1950 slechts twee mil lioen. Komt het ook niet behalve graag willen vergeten, wat niet ver ser is geworden omdat wij zo door het feit. dat het geld schaar- geten mag worden"' Die inzameling enmet Mei niet via de collectebus, niet met behulp van loterijen, want dit zou het ver zet onwaardig zijn, maar wel door huisbezoek zullen nog enkele ja ren moeten worden volgehouden. Maar het liefst zou het hoofdbestuur van de Stichting ook die inzamelin gen achterwege laten cn geheel steunen op de vaste bijdragen der contribuanten. Dat zijn er nu een 127 000, maar dat aantal is te weinig. Wie in de komende dagen var. herdenking en rouw een persoon lijke daad wil verrichten ter eerbie dige nagedachtenis van hen. die in het verzet vielen, geve zich als con tribuant op. Het adres is- Stichting 1940—1945, Herengracht 527. Amster dam (C Het gironummer kunt U eenvoudig niet vergeten: het is 194045! usr- -- MARY SINKEdc 32-jarige echt genote van een Utrechtse kapper, is de eerste vrouw in Europa, die haar (blonde) haren heeft laten verzekeren. Een vlammetje voor een sigaret en de opmerking ,,Stel je voor, dat je haren in brand vliegen,'' heeft mevrouw Sinke, die vaak als model op kapconcoursen optreedt, op het idee gebracht. Het bleek niet gemakkelijk een verze keringsmaatschappij te vinden. Maar tenslotte is het toch gelukt. Tegen een premie van dertig gul den per jaar hebben United Un derwriters in Londen, in navolqing van dergelijke assuranties in Hol lywood, de kostbare haardos van mevrouw Sinke voor een bedrag van tienduizend gulden geassu reerd. VLISSINGEN. Woensdag zonk tussen de Royers- en Kruis- schanssluizen het uit Antwerpen komende Britse stoomschip „Hol- dernile" na een aanvaring met het Nederlandse s s. „Meerkerk". Het 358 ton metende Nederlandse schip „Rabenhaupt" is vervolgens in de nacht op het wrak van de „Hol- dcrnile" gelopen en eveneens ge zonken. De acht opvarenden wer den gered.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1