Terugkeer in burgerleven is niet zonder moeilijkheden Voortreffelijke soldaten, maar geen „gemakkelijke KOREAVRIJWILLIGERS KWAMEN THUIS (1) Niet-socialisten kunnen P.v.d.A. niet steunen Prins Bernhard, Beatrix en Irene zeggen, welke hun lievelingsmelodie is Plan van W. Vogt voor Radio City Hilversum GELEZEN—, Hoe maken zij het nu? Concurrentie Weerstand in 1ste Kamer tegen „openbreken" der Grondwet l en gewogen Zaterdag 26 April 1952 3 (Van een onzer verslaggevers) TOEN de eerste Korea-vrij- willigers in ons land te rugkeerden, nu al weer een jaar geleden, ging dat met vrij wat ophef en publiciteit ge paard. Er komen er op het ogenblik nog steeds terug, maar het nieuwtje is er af en men hoort er weinig meer van. Dat wil zeggen: het publiek hoort er weinig van. Maar het Mi nisterie van Oorlog bemoeit zich er des te meer mee. Dat weet, dat er inmiddels onge veer achthonderd zijn terugge keerd en tot nog toe 88 gesneu veld. Dat zijn allemaal „geval len" voor het ministerie. De familie van de gesneuvelde moet pensioen hebben, gewon den moeten genezen worden en vaak gerehabiliteerd, zodat ze zo mogelijk weer een vol waardige functie in het bur gerleven kunnen krijgen. En alle anderen moeten worden geholpen om beroepsmilitair te worden of een „passende betrekking" zoals de formu lering luidt te krijgen in de ourgermaatschappij Vaak gaat dat gemakkelijk: maar ie vaak gaat dit helaas ook met talloze moeilijkheden gepaard. Want de Korea-vrijwilligers zijn over het algemeen voortreffelijke soldaten, maar niet altijd even gemakkelij ke jongens". Soms willen ze niet langer soldaat blijven, ofschoon zij eigenlijk voor weinig anders ge schikt zijn. Anderen willen wel in dienst blijven, maar zijn voor het ordelijke leven ..op het peukjes- vrije excercitieveld" niet geschikt; alleen voor de oorlog. De moeilijk heden zijn legio, de klachten ook. En dat geldt eigenlijk voor beide partijen als men het ministerie en de ex-vrijwilligers tenminste zo kan aanduiden. Daar is de soldaat, die we in dit geval R. zullen noemen, die om ge zondheidsredenen in Korea moest worden afgekeurd. Hij ging als patiënt terug naar Holland en her stelde redelijk snel. Hij wilde niet in dienst blijven en op zijn verzoek irobeerde de Sociale Dienst van het eger voor hem een baantje als chauffeur te vinden. Het lukte niet met R. Ook al omdat hij niet zulke gunstige antecedenten had, wat be treft zijn politieke verleden. Nu is hij vuilnisman geworden in een van de grote steden in het Westen en is één en al ontevredenheid. Er is een ander geval van een vroegere korporaal van het ..N.D. VN.'' (Nederlands Detachement Verenigde Naties) voor wie de Sociale Dienst werk vond als typo graaf De man kwam twee dagen op zijn werk en bleef daarna weg. Hij kon niet in de regelmaat aar den. zei hij. En hij doet op het ogenblik weer niets, tot verdriet van zijn invalide ouders, die hem als kostwinner bitter nodig hebben. Dan is er een sergeant, die nog geen week aan het Koreaanse front s geweest, toen werd afgekeurd oor verdere dienst en in Neder land teruggekomen, nog steeds niet aan het werk ging, maar op het ogenblik allerlei min of meer be langrijke mensen bezoekt om te vertellen over de al of niet ver meende noden van de teruggekeer de Korea-vechters. In Schoonhoven, waar alle gere patrieerde militairen worden ..ge administreerd". staat op het ogen blik ook een sergeant genoteerd. Hij moet twee vroegere echtgenoten met vijf kinderen onderhouden en op het oganblik zijn drie Schoon- hovense meisjes van de sergeant in verwachting. ..Het is erg moeilijk voor zulke mensen iets geschikt te vinden", zuchten de militairen, die het als hun speciale taak hebben gekregen zorg te dragon voor de belangen van de N.D.V.N.-veteranen Zulke gevallen zijn gelukkig ech ter geen regel. Daar staat tegen over, dat op het ogenblik ruim tweehonderd van hen (Van een onzer verslaggevers) A/fDl 1951. Vijftig kilometer benoorden de 38ste breedtegraad in drl Korea. Een soldaat, bezig met het vinden en opruimen van landmijnen heeft een ongeluk: een mijn ontploft onder zijn voeten. Hij is zwaar gewond. Er wordt onmiddellijk een helicoptère ran de Amerikanen besteld om de gewonde Nederlander zo snel moge lijk naar een hospitaal te brengen. De helicoptère komt. Zo'n vlieg tuigje heeft aan beide zijden van de romp één draagbaar. Als er maar één gewonde is. worden er stenen gelegd aan de andere kant om het evenwicht te bewaren.. De gewonde Nederlander wordt aan één kant gelegd en zijn vrienden beginnen aan de andere kant stenen te leggen. Tot er vlak bij een nieuwe ontploffing klinkt. „Gooi die stenen er maar weer af", roept iemand en een paar sol daten komen aanlopen met een andere gewonde tussen zich in. ..Ook een landmijn", zeggen ze ter verklaring en leggen het slacht offer op de andere draagbaar. Tien minuten later is de helicoptère op weg naar Poesan. Vandaar gaat een Skymaster vol met gewon den, naar TokioVoor twee mannen is de oorlog afgelopen. Beiden liggen in het Militaire Herstellingsoord „Aerdenburg" bij Doorn. Met de een gaat het vrij goed, de ander is zo zwaar ver minkt, dat het hem grote moeite zal kosten zich nog ooit weer aan het leven te wennen. Zij zijn zwaar getroffen; daar is niets meer "in te doen. Maar zorgt ons land. onze regering goed genoeg voor hen? En hoe staat het met de anderen, die gezond uit Korea te rugkwamen? Wordt in de practijk de belofte gestand gedaan, die de minister alle Korea-vrijwilligers deed bij hun vertrek naar het Verre Oosten. Er bestaan klachten over de voorzieningen, die de regertnq tn dit opzicht heeft getroffen. Daarom zijn wii er op uit getrokken om zowel van diverse ex-Korea-vrijwilligers als van de autoriteiten te horen, welke klachten men heeft en in hoeverre men tevreden is. Hiernaast vindt men het eerste van twee artikelen over dit onderwerp. het V(rijwilligers) O(pleidings) C(entrum) te Wezep. dat zij ten slotte als beroepsonderofficier-in- structeur verlaten. Het kost hun moeite te wennen aan de strikte v redes-discipline van het Neder landse leger. maar over het alge meen schikken zij zich goed. Een goede zeventig man is volkomen voldaan bij zijn vroegere werkge vers of nieuwe, pas na de repa triëring gevonden bazen. Een hele rij is al geëmigreerd en dan zijn er nog vrij wat. die een studie toelage hebben gekregen en ande ren. die op het ogenblik in een Rijkswerkplaats een vak leren. Tenslotte is er nog één bijzonder moeilijke categorie: degenen, die nog steeds niet als medisch „afge handeld" naar huis gestuurd kon d-en worden. Er zijn er met allerlei soorten verwondingen en ziekten. Velen kunnen natuurlijk beter worden. Maar er zijn er ook. die nooit meer enig volwaardig werk zullen kun nen verrichten. Zo is er bijvoor beeld een van hen. die in Korea soldaat was en kort geleden ge demobiliseerd is. Hij houdt echter voorlopig (misschien nog wel voor jaren) verblijf in ..Aerdenburg", maar krijgt nu jeeds het pensioen, waar hij de rest van zijn leven ze ker van kan zijn. Dat pensioen be draagt: 226.— aan diensttijdpen sioen. 2182— aan invaliditeitspen sioen en 964.— aan (onbelastbaar» „smartegeld". Dat wil dus zeggen een totaal jaarinkomen van 3394 per jaar. De pverigen. die merendeels weer op een bepaald terrein geheel vol waardig werk zullen kunnen doen, worden al naar gelang van hun verwondingen ingedeeld in een be paalde „invaliditeitsklasse" Naar aanleiding daarvan krijgen ze e?n pensioen uitgekeerd. Sommigen ook zijn al weer zover opgeknapt, dat zij ernstig overwegen, zo snel mo gelijk opnieuw naar Korea te ver trekken. Als zij daar lichamelijk en geestelijk toe in staat zijn, wordt hun daarbij niets in de weg gelegd. Aan deze laatste kwestie èn aan de sociale verzorging van gezond teruggekomen Korca-veteranen zul len wij een tweede artikel wijden. KLM brengt 190.000 kuikens over de oceaan DEN HAAG. In de loop van de volgende week zal een vracht- Skymaster van de KLM 64.000 een- dagskuikens vervoeren van Hart ford in Connecticut Oostkust der Ver. Staten) naar Wenen en Linz. In totaal zal de KLM meer dan 190.000 kuikens overbrengen in het kader van „punt vier program", teneinde de Oostenrijkse pluimvee stapel op peil te brengen. De kui kens, die het de eerste 72 uur na de geboorte zonder voedsel kun nen stellen, moeten zo snel moge lijk worden vervoerd. Met het oog op het welslagen van het vervoer is in het vliegtuig een vernuftig luchtverversings-systeem aange bracht, dat zowel op de grond als in de lucht werkt. Mr P. J. OUD TOT DE V.V.D.: „Minister Lieftinck hóógst bekwaammaar promotor van overheidsdwang UTRECHT. „wy zijn en blijven tot samenwerking bereid maar maken er aanspraak op, dat wy daarbij als volwaardige partners worden erkend. Indien men dit niet wil dan doe men het zonder ons". Aldus sprak mr P. J. Oud gisteravond bü de opening van de algemene vergadering der WD, welke te Utrecht werd gehouden. Over de wijze van samenwerking in de thans ten einde spoedende parlementaire periode bleek hU zeer teleurge steld te zün. Naar zyn indruk werd ln de afgelopen vier jaar de dienst in steeds sterker mate uitgemaakt door de katholieken en de socialisten, terwijl de andere richtingen, in het kabinet vertegenwoordigd, mochten dienen om aan een politiek, die in wezen „smalle basis-politiek" was, de schün van een brede basis te geven. Daarmee wilde hij overigen niet zeggen, dat geheel de politiek van het kabinet verwerpelijk was ge weest. Hij bracht de katholieke mi nister van Economische Zaken prof. v. d. Brink en zijn eigen geestver want, minister Stikker, dank voor hun streven naar liberalisering van het handelsverkeer. Naar zijn me ning was dit echter allerminst het uitgangspunt van de socialistische minister van Financiën. Wel zijn er Voor de laatste keer slaat de filmcamera de doodsstrijd van het Franse bergdorpje Tignes- gade. Enkele dagen later werd 't kerkje (pijl links) met dynamiet opge blazen. Het water in het grote stuwmeer stijgt thans snel. Nog korte tijd en het verlaten Tignes zal onder de waterspiegel zijn verdwenen. De rechter pijl wijst naar de enorme sluis. Beperkte postdienst op 30 April en 5 Mei DEN HAAG Op 30 April cn 5 Mei a.s. zal de postdienst slechts één brief- I postbestelling uitvoeren. De openstelling ^an de kantoren zal op die dagen beperkt zijn. Nadere inlichtingen hierover kunnen op de kantoren worden verkregen. Brand veroorzaakt grote schade in papierfabriek NIJMEGEN Drie uur lang heeft vannacht de brandweer met achttien stralen gestreden tegen het loeiende vuur. dat de bovenverdie ping van de papierfabriek „Schuller en Co" totaal verwoestte. Een paar honderdduizend kilo cellulose zijn vernietigd; de schade wordt voor lopig geraamd op een paar ton. Doordat de eerste verdieping ge spaard bleef er werd alleen vrij veel waterschade aangericht kan het bedrijf waarschijnlijk toch al weer over drie weken draaien. OP KONINGINNEDAG dus ongeveer) in opleiding zijn bij MET DE INDIAN HEAD", het embleem van de Amerikaanse tweede divisie, op de mouw van het Amerikaanse zomer- uniform keerden reeds vele Korea-vrijwilligers naar Neder land terug In het nationale programma van Woensdag, als de Koningin verjaart, zullen prins Bernhard, zijn dochters Beatrix en Irene en leden van de paleisstaf Soestdijk Rie Helmig's vraag: „Wat is uw lievelingsmelo die" beantwoorden (19 00 uur over beide zenders). Dit is het origineelste ideetje, dat uit het de hele dag durende feest gedruis in de radio naar voren komt. Bij ons moet de nationale opgewekt- (een* kwart I heid in de radio altijd beantwoor den aan het voorzichtig gekozen ge middelde van minstens vijf ver uit eenlopende formules en dat maakt de zaak er zelden origineler op. Om 22 00. eveneens over beide zenders, geeft Herman Felderhof een klankbeeld van een Nederlands- Amerikaanse feestavond in Holland- Michigan. tijdens het bezoek van de Koningin aan deze stad. Ook dat springt er een beetje uit. Ten slotte: wilt u eens een Pa poea's jongens koor in feest stemming ho ren, luister dan om 17,45 uur. In het nationale programma, waar mee Zaterdag, tussen 18 00 en 20.03 uur. de in de oorlog op een of an dere wijze vermoorde Nederlanders worden herdacht, is weer (om 19 30 uur) een „rcportagctocht" door Ne derland geplaatst. Een reeks ver slaggevers gaat naar plekken waar die Nederlanders zijn gevallen of van waaruit zij hun laatste tocht be gonnen. Op een kale plek. in het hartje van de Amsterdamse Jodenbree- straat. zal Arv van Nierop de her innering ophalen aan het huis. dat daar heeft gestaan en aan de fami lie die er woonde. Uit het 1 Mei-programma van de VARA kan het door Jan H de Groot geschreven declamatorium „Ont waakt" (17.30 - H-2) gereleveerd worden. De jonge actrice met de merkwaardige na-oorlogse carrière: telefoniste bij de radio, secretaresse Centrale Luisterspelafdeling, leerlin ge toneelschool (examen met lof!) opmerkelijke figuur onder onze jon gere spelers* Emmy Lopes Dias. ver leent daaraan haar medewerking. Voorts wilden wij u nog melden, dat Zondag bij de AVRO om 13.15 uur (H-2). Garfield Swift. Ameri kaanse bas-bariton, zijn Nederlands debuut maakt Garfield is eens zó maar bij de AVRO komen binnen stappen. Hij zingt Zondag met het Promenadeorkest onder leiding van Benedict Silberman melodieën uit de sfeer der opera-comique. De K R.O. heeft op Zaterdag, om 11.45 uur (H-l) een merkwaardige symphonie. die men in Köchels Mo- zart-catalogus onder 444 vindt, maar die Joseph Haydns broeder Michael heeft geschreven en waarvoor Mo zart alleen de inleiding componeer de Het Weens Symphonie Orkest o.l.v. Henry Swoboda voert het zel den te horen werk uit. PIET BEISHUIZEN Gemakkelijke arrestatie Aanrander vroeg lift aan de politie (Van onze correspondent) ZUTPHEN Een man. die door de politie werd gezocht omdat hij in Dieren twee meisjes had aan gerand. beging de domheid in Velp een politieauto aan te houden met het verzoek te mogen meerijden naar Arnhem. Het %erzoek werd onmiddellijk ingewilligd. Zo ge makkelijk had 'de politie het nog nooit gehad. Des morgens maakten twee meis jes van acht en tien jaar in Dieren kennis met een man. die hen op chocolade tracteerde. Er werd een afspraakje gemaakt voor des mid dags. wat de kinderen ook thuis vertelden. De ouders vermoedden geen gevaar en lieten de kinderen gaan. Bij de tweede ontmoeting wer den de meisjes meegelokt naar een bos. in onze geschiedenis weinig minis ters aan te wijzen, die zo grote be kwaamheid aan zo grote ijver en zo onvermoeide toewijding hebben ge paard, aldus mr Oud, die prof. Lief- tincks geldzuivering een meester stuk noemde Maar het in 1945 zo noodzakelijke overheidsingrijpen heeft hij niet als iets hoog uitzonderlijks gezien. Integendeel, hij maakte het tot fundament zijner politiek, in de socialistische veronder stelling. dat de overheid de conjunc tuur zou kunnen beheersen. Toen ten gevolge van zijn lage rente- politiek de overheids-financiering in het voorjaar van 1951 dreigde vast te lopen, zo ging spreker voort, nam hij typisch socialistisch zijn toevlucht tot een nieuwe dwangmaatregel- toezicht op het credietwezen. waardoor de weg werd geopend naar een koude socialisatie van het particuliere bedrijf. Mr Oud bestreed het verwijt, dat zijn partij tegenstander zou zijn van sociale rechtvaardigheid. Hij wees er echter op. dat de arbeider niet meer de econo misch zwakkere van het jaar 1900 ls. De middengroepen zfjn nu ln het ge drang gekomen Voor de gezondheid der maatschappij achtte hij dit een even groot gevaar als vroeger de achterstand der arbeidersklasse. Een vooruitstrevend beleid moest er z 1. op gericht zijn, de misstanden, die zich in elk s-tadium der maatschappelijke ontwikkeling voot- doen, weg te nemen. Byzondere waarde hechtte hij aan een samenwerking van die groepen, die noch socialist, noch katholiek zijn. Bij alle verschillen tussen AR. CHU en WD staat voor deze par tijen vast. dat handhaving der vrij heid de eerste taak der overheid dient te zijn. In ieder geval meende mr Oud dat er thans voor niet-socia- listen geen sprake meer kon zijn de PvdA te steunen. Critiek op de KVP liet hij echter ook niet achterwege en hij had ook critiek op prof. Romme. Wat de pogingen betreft de VVD aan het regcringsprogram te binden: „wij blijven," zo zei mr Oud. „een dergelijke gebondenheid volstrekt verwerpen als strijdig met onze be ginselen en met het Nederlands con stitutionele recht Wij willen vrij zijn op ieder ogenblik te beslissen, wat onze verantwoordelijkheid met zich brengt." Koningin is voldaan en dankbaar Vervolg van pag. 1 dient deze op dezelfde schaal te worden voortgezet"'" luidde een der vragen. „Emigratie is voor ons land een noodzakelijkheid en daarmede hebben we rekening te houden. Tezamen met industria- satie is de emigratie een middel om het hoofd te bieden aan de overbevolking." Tot besluit van het interview zei de Koningin: „Het is goed te zien. dat de immigranten toch altijd hun land blijven vertegenwoordi gen. Zij worden tevens wereldbur ger en zo krijgt Nederland overal zyn banden. Daardoor hebben wij overal onze relaties. Emigratie heeft dus zijn goede kant. maar het kan natuurlijk nooit de be doeling zijn, dat ons land leeg loopt. We kunnen moeilijk zo pe dant zijn te zeggen, dat het in ze- wereld. indien zich overal Nedcr- kere zin een verrijking is voor de landers vestigen. Maar een verrij king voor ons land is het zeker." A/1 IJN oom Frans die winkelier IA -l en voorzichtig bewonderaar van het fascisme was, placht in de politieke twistgesprekken, die hij fijdens verjaarsvisites met mijn va- der en moeder voerde, staande te houden dat Mussolini in z\jn impe rium een eind had gemaakt aan het bedelen, een argument dat ons al tijd monddood maakte, aangezien wij ons door de Nederlandse Reis Vereniging alléén naar democra tisch bestuurde rijken lieten ver voeren. Of oom geiyk heelt ge had, is dus altijd een open vraag voor m(j gebleven, maar wèl kan ik nti uit eigen wetenschap verkla ren. dat de bedelaars weer uit hun fascistische winterslaap zijn ont- waakt cn in alle denkbare formaten de beeldschone stad Florence door kruisen. Wie geruime tijd achtereen op eenzelfde terras zit. kan constateren dat ze ongeveer één op zes lopen. Een bruin jongetje in de hoepel jaren heb tk ten minste in het hal- re uur dat nu verstreken is. vijf keer met zijn declaratie bij me ge had Hij opereert vanuit een ver fomfaaide map postpapier die hij als een schild tegen de borst drukt als hij voor me komt staan. Terwijl hij op een zeer onnatuurlijke jam- mertoon zijn onverstaanbare litanie aanheft, is zijn gezichtje nors cn gesloten en kijken z\jn ogen vijan dig langs me heen. Zodra hij het geld beet heeft, breekt hij zijn par lando bot af cn sloft zonder een woord naar het volgende tafeltje. De tweede en derde keer voltrekt de ceremonie zich op precies dezelf de manier. Hij gaat staan, toont de map, jammert, krijgt het geldstukje en vertrekt. „Ben je daar nou al weer?" vraag ik als hij zijn vierde pretentie ter verzilvering door mijn loket schuift, maar h{j lacht niet terug, want het droevige aan hem is juist, dat hij alleen het formaat gemeen heeft met een kind. Dat dénk ik ten minste. Maar als hij de vijfde keer komt, zorgt het toeval voor een moedgevende com plicatie. Er is namelijk een concur rent aan het stropen in zijn vis water een bedelmonnik, meteen decoratieve witte baard en een ver sleten bruine pij, die op blote voe ten over het terras scharrelt en mild grijnzend aalmoezen int voor de kerk. De kleine particulier ziet zich, net als Matthijs de Sterke in „De opgaande zon" opeens geplaatst tegenover een machtige organisatie, die al heel wat eeuwtjes met dit bijltje hakt Snel waart ziin blik over het terras. Dan haast hij zich naar de hoek, waar Rome nog niet geweest is. De monnik, die zijn ge zegende collecte door buitenker kelijke kaapvaart bedreigd ziet, neemt een paar enorme stappen en doft het jongetje vinnig de stoep af. want wat hij inzamelt is alleen voor armen, die de hiërachie der goed georganiseerde barmhartigheid behoorlijk in acht nemen. Even staat het particuliere initia tief geslagen op Florence's eeuwen oude straatkeien. Dan wordt een beetje Borgia in het jongetje wak ker Hij grijpt de syphon van m(Jn tafeltje, zet er zijn duimpje op cn mikt met 'n indrukwekkende mees terschap. de monnik tussen de ogen. Hoe bloemrijk klinken toch Ita liaanse verwensingen' Maar het jongetje is al aan de overkant en voor het éérst lacht hij als een echt kind' KRONKEL. Gemeeente bereid om grond te verkopen (Van onze correspondent) HILVERSUM. De technisch commissaris van de Nederlandse Radio-Unie, de heer W. Vogt, heeft een plan ontworpen, getiteld Radio City, dat de houw omvat van een groot administratiegebouw, een discotheek en muziekbibliotheek met ruime afluistergelegenlieid en een gemeenschappelijke studio met een zaal ten behoeve van het Ra dio Philharmonisch Orkest en re petitielokalen. Ook Radio Nederland Wereld omroep zou daar kunnen worden ondergebracht, het technisch cen trum van de NRU, hoewel dit in een voormalige sigarenfabriek be hoorlijk gehuisvest is, en ook de televisie! De gemeente Hilversum zou be- i reid zijn voor dit plan, dat een Treinramp bij Berlijn van Mijnen spenderen 3.6 mill, aan gouden feest HEERLEN De directie van de Staatsmijnen zal een bedrag van 3.600.000 gulden uitgeven aan feest dagen. uitkeringen cn schenkingen ter gelegenheid van het gouden jubileum van dit bedrijf. Eén millloen wordt, behoudens i toestemming van de Staten-Gene- raal, bestemd voor een belangrijk sociaal doel. namelijk de bevorde- i ring van het vormen van eigen be- zit door de personeelsleden De on- I dernemingsraad zal biertoe nog I nadere richtlijnen vaststellen Voorts is een bedrag van 2,5 mil- lioen gulden uitgetrokken voor uitkeringen aan alle personeels leden .gepensionneerden en wedu wen. Deze uitkeringen geschieden, op basis van volbrachte dienstjaren j op 6 Mei. Tenslotte wordt 50 000 I gulden beschikbaar gesteld voor wederopbouw of nieuwbouw van Rooms Katholieke en Protestantse kerken in de mijnstreek en een zelfde bedrag voor behoeftigen in de gemeenten Brunssum. Echt Ge leen. Heerlen. Hoensbroek, Kerk- rade, Sittard en Stein. eist 12 doden BERLIJN. De sneltrein Stral- sundBerlijn is bij Borgsdorf, on geveer 40 kilometer van Berlijn, op de electrische trein BerlijnOra- nienburg gelopen Volgens oogge tuigen zijn twaalf personen om 't leven gekomen en een veertigtal gewond. De onder Russisch toezicht wer kende directie der .Oost-Duitse spoorwegen heeft tot nu toe slechts gemeld, dat één persoon om het leven is gekomen en zes gewond. Er is nog niets vermeld over de oorzaak van het ongeluk. vierkante meter vereist, het terrein aan de Insulindelaan KLM gaat ook op Hannover vliegen BONN. Vandaag wordt in Hannover een nieuw burgerlijk vliegveld geopend. De KLM. de BEA. de Scandi navische luchtvaartmij zullen er diensten onderhouden waardoor de stad verbonden wordt met Londen. Brussel. Amsterdam. Kopenhagen, Zurich. Stuttgart. Frankfort. Mün- chen, Hamburg en Berlijn. Familiegesprekken met Suriname van 1 Mei af DEN HAAG Met Ingang van 1 Mei a s. zullen ln het rechtstreeks radiotele- foonverkeer met Suriname zen. familie gesprekken kunnen worden gevoerd. De kosten hiervoor bedragen de helft van het normale tarief De gesprekken mogen niet langer dan drie minuten duren De voorbereidingskosten zijn gelijk aan die in het volbetaalde verkeer. Veel te kort tijdsbestek voor nauwgezette overweging der tegenstrijdige meningen DEN HAAG. De kwestie van het opnemen in de Grondwet van de ondergeschiktheid van de nationale aan de internationale wetgeving en van het daaraan bij amendement door de Tweede Kamer gekoppelde toetsingsrecht door de nationale rechter, stuit blijkens het voorlopig ver slag bü vele Eerste Kamerleden op tegenstand. Zij zfjn van mening, dat de Eerste Kamer gedwongen wordt om deze bclangryke problemen in veel te kort tijdsbestek af te doen. Er bestaan daarover zoveel tegen- strjjdige meningen, dat nauwgezette overweging b.I. geboden is. Voor vele andere leden, die de ontworpen wijzigingen noodzakelijk vinden doch ze slechts als een ge deeltelijke oplossing beschouwen, hebben ze aan aantrekkelijkheid gewonnen door de opneming van het toetsingsrecht De eerder ge noemde leden hebben voor deze wijze van wetgeving echter weinig bewondering. Ettelijke leden hebben grote waar dering voor de wijze, waarop alt wets ontwerp in de Tweede Kamer ls be handeld Zij achten de tijdens die be handeling aangebrachte wijzigingen even zovele verbeteringen. Deze leden zijn bij het viaduct over de Johan Ge- radtsweg, te verkopen. De archi tect Merkelbach is opdracht gege ven een schetsplan voor een admi nistratiegebouw te maken, het eerste deel van het plan, waarvan de verwezenlijking acht a tien jaar omvat. Als het zo ver is, zullen heel wat villa's, over de gehel© stad verspreid, aan hun normal* bestemming kunnen worden terug gegeven. Geen verkoop van Uitgeester klok UITGEEST Het Comité Behoud Hemonyklok te Uitgeest heeft thans aan giften 9000.- ontvangen. Er ontbreken dus nog ƒ3000 aan het bedrag van 1200Ö.- dat nodig is om de verkoop van de klok te voorkomen De Hervormde ge meente had oorspronkelijk de klok willen verkopen om daarmee een deel van de bouwkosten van een nieuw verenigingsgebouw te be strijden. Toen daartegen bezwaren bleken te bestaan, werd getracht het bedrag van 12.000 door giften bijeen te krijgen. Nu er nog slechts 3.000 ontbreekt, heeft men beslo ten de klok niet te verkopen, in goed vertrouwen, dat ook het res tant bijeen zal komen. van oordeel, dat bij dit wetsontwerp slechts twee vragen in het geding zijn en wel: le. Behoort onze Grondwet meer In overeenstemming te worden gebracht met de huidige en de toekomstige inter nationale rechtsontwikkeling? 2e. Zo ja, behoort dan aan de natio nale of de internationale rechter, dan wel aan de nationale wetgever het zgn. toetsingsrecht te worden toegekend? Overigens hebben zij zich wel afge vraagd, of Nederland wel het eerst aan gewezen land is om ziin nationale Grondwet „open te breken" ten behoeve van de internationale rechtsontwikke ling W(J kunnen ons voorstellen, dat de vertellingen van de heer I. H. Misset over „SI Plet*' er veel toe bijgedragen hebben om de lange avon den in het hongerkamp „Baros" te hel pen korten Want zij zijn vaak vol spanning en zij schilderen een toe stand. die zijn lotgenoten zeker gekend hebben, al zijn het gebeurtenissen uit 1924. een kwart eeuw geleden, toen de toestanden op Java wel gans anders waren. SI Plet leefde op een rijstland achter Krawang aan de Tjlparage. zeer afgelegen een arm en achterlijk land. Het is moeilijk beoordelen of ook thans nog mensen in deze korte verhalen, tot één geheel samengeregen, belang zullen stellen Mogelijk boeien zij hen. die daar zelf gewoond hebben en al dat bijgeloof, dat geroddel, de corruptie en tegenwerking de teleurstelling, ver bittering, moordende eenzaamheid en verwording van eigen aanschouwen en aanhoren kennen Voor anderen, die nooit ln dat land geweest zijn. ij het geen opwekkende lectuur, die boven dien steeds geremd wordt doordat de schrijver zijn zinnen met Malelse woor. den doorspekt, welke dan ln een regis ter opgezocht moeten worden. Het ont gaat ons waarom hij bv. van een blnl spreekt in plaats van een huisvrouw, van képang toke. boel. obor in een in het Nederlands door De Boekerij <e Baarn uitgegeven boek. (Prijs 7.90). BIJ J. B. Woltcrs' Uitgeversmaat schappij te Groningen ls de 10c drulc verschenen van het eerste deel (Frans- Nederlands) van het bekende Franse woordenboek van C. R. C. Herkenratli en Albert Dory. Deze druk is verzorgd door dr H. R. Boulan. Gebruikers van dit woordenboek zullen deze verschij ning met vreugde begroeten Zij ls even verzorgd als men het van andere woordenboeken van deze uitgeverij gewend is (Prijs 7-90).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3