Voor een reisje naar Engeland heb je heus. geen zeebenen nodig Harlems negerkerk verbreekt banden met andere kerken Elastieken ceintuurs de grote mode „Tom, de geluksvogelop zoek naar gezonken goudschip „Een graspol op je borst en effe d'r aan ruike als je maag kapseist Moet U eens hóren! Christendom kan en mag geen „apartheid" dulden MOEILIJKHEDEN? Personele belasting en huurwaarde Harder varen om trein naar Oxford te halen K EN V H-HIIIIWWWII Wij geven raad Zaterdag 26 April 193 smcs.a. Air. Butlerde Britse minister van financiën, heeft zijn land- genoten aan het schrikken ge maakt met de mededelingdat ze voor hun vacantie niet meer dan vijf en twintig pond, dat is dus ongeveer twee honderd vijf tig gulden, mee mogen nemen over de grens. Algemeen verwacht men nu, dat heel wat Britse toeristen het van de zomer in hun vacantie wat dichter bij huis zullen zoeken en vooral ook in Nederland. Anderzijds doet de zuinige regering alle mogelijke moeite oom buitenlanders, en dus ook Neder de rlanders, met hun reisdeviezen naar de overkant van de Noordzee te trekken. Van een intensieve uitwisseling van toeristen tussen beide landen zal natuurlijk ook het scheepvaart verkeer de gevolgen ondervinden. Een onzer verslaggevers is de velen, die straks de trip van ons land naar Engeland en omge keerd gaan maken, voorgegaan. Het verhaal over zijn tocht met de maatschappij die de al klassiek geworden route Hoek van Holland-Harwich bevaart, vindt u hierbij. Verrukt zwerven de passagiers bij tientallen over het schip of leunen tegen de railing om naar de dartele bruinvissen te kijken en naar de grijze wolken. Dat land heet Nederland In een land leefde een jongeman, die na een goede schoolopleiding een behoorlijk betaalde kantoorbaan kreeg, goede promotie maakte en enige malen salarisverhoging kreeg. Op een gegeven ogenblik moest hij in dienst. Toen hij terugkwam in de burgermaatschappij pasten zijn kleren hem niet meer. Zijn door de oorlog gedupeerde ouders konden hem niet helpen, maar de jongeman was optimist en stapte in kleren van zijn broer naar zijn vroegere werkgever. Diepe teleurstelling: zijn oude plaats was bezet en zijn werk gever kon en hoefde hem niet terug te nemen. Antwoorden op sollicita tiebrieven lieten op zich wachten. Toen vestigde iemand van een of ficiële instantie er zijn aandacht op, dat hij overbruggingssteun kon krijgen. Na eindeloos geloop, na tientallen formulieren te hebben in gevuld, kon hij wekelijks zijn geld gaan haten. Hij kreeg 38t£ van zijn oude netto salaris, dat is 25 a 30 van het netto salaris, dat hij nu ongeveer verdiend zou hebben, wanneer hij niet in dienst was ge weest. En dat was precies 41,44 van het door hem thuis af te dra gen gold. Aangezien hij ook niet helemaal zonder zakgeld kan, kwam het er op neer, dat hij maar 36 van zijn kostgeld kon betalen. En kleren kon hij helemaal niet ko pen. Het land, waarin dit allemaal gebeurdeheet Nederland. JOHN VAN BREUKELEN. Piano voor hospitaal van Albert Schweitzer Enige tijd geleden publiceerde u enkele artikelen over het hospitaal van dr Albert Schweitzer in Lam- barene. Nu trof ik in „Mens en Melodie", verscholen tussen allerlei mededelingen, een berichtje aan, dat de piano in het hospitaal volkomen versleten is en dat er geen geld is om deze te vernieuwen. Er werd bij vermeld, dat giften gezonden konden worden aan de heer B. Pie penbroek te Apeldoorn, gironum mer 45265, onder vermelding „Stich ting vrienden van Lambarene". Het berichtje stond er zo kleintjes, dat ik niet geloof, dat het goed zal worden opgemerkt. Nu wil ik u vragen: Is het niet mogelijk de aan dacht op deze zaak te vestigen, daar dit doel zo bijzonder sympa thiek is? P. KRUL. (Het betreft hier inderdaad ccn bijzonder sympathiek doel. Daarom zijn wij verheugd, dat de heer Krul de aandacht op dit feit heeft geves tigd, en gaan wij er graag toe over zijn brief in deze rubriek op te nemen. Graag bevelen wij de „Stich ting vrienden van Lambarene" in ieders belangstelling aan. Red.) Rusland en het Westen In antwoord op de vraag van H. F. Mulder Jr., waarom de Rus sen het westen niet hebben aange vallen toen dit nog onverdedigd was, deel ik hem mede. dat naar algemeen wordt aangenomen Stalin al van 1946 af hoopte, dat er in de naaste toekomst een econo mische crisis in de vrije landen zou uitbreken. Met behulp van de wes terse communisten was hij dan van plan met zijn leger op te trekken als „bevrijder van het westen uit de greep van het Amerikaanse ka pitalisme". Nu de crisis maar steeds uitblijft en de westelijken steeds sterker worden zal Stalin zich wel onbehaaglijk gaan voelen en zal hij wel begrijpen dat zijn kansen tot bolsjewisering van het westen aan zienlijk zijn gedaald. Dat is ook zo. Een sterk West-Europees leger is daarom het enige middel om een Russische aanval te voorkomen. Schreieder eist een schadeloosstelling Met verbazing en verontwaardi ging las ik het bericht, dat Schreie der een eis tot schadevergoeding heeft ingediend. Zou de weg eens kunnen worden aangegeven, waar langs een Joodse landgenoot, die in de bezetting als ambtenaar uit zijn functie werd ontzet en dientenge volge ernstige financiële schade heeft geleden, een dergelijke cis tot schadeloosstelling kan indienen bij de Duitse autoriteiten De Ne derlandse autoriteiten geven op dat punt nog steeds geen gehoor. LEZER. (Van een onzer verslaggevers) M precies half twaalf in de voormiddag rijzen alle passagiers op het m.s. Koningin Emma van de „Zeeland" de haren te berge. Maar snel sterft de afgrijselijk klagende af scheidsgroet van de scheepssirene weg over de vlakten om Hoek van Hollands haven. Onderin het schip legt hoofdmachinist Haverman de zweep over zijn twaalf en half duizend paarden. Traag beginnen ze hun vrachtje naar de grijze, schuimende zee te trekken. Op de wal wuiven mensen met witte zakdoeken, die sneeuwblanke vlinders lijken in het zonlicht. Vaarwelgeroep klinkt ijl over het water. Maar de kleine man naast ons op het dek, de handen stevig om de railing geklemd, heeft geen oog voor dit tafereel. Hij houdt de blik strak gericht op een schrale strook gras langs de waterkant. En zijn stem verraadt bange voorgevoelens, wanneer hij zegt: „Had ik er toch maar een bosje van meege nomen". De arme kerel is, toen hij zijn voorjaarsvacantie in Engeland voorbereid de, waarschijnlijk ten prooi gevallen aan een al te olijke zeeman. Die hem het verhaaltje opdiste van dat wonderbaarlijke middel tegen zeeziekte. „Man, geen centje pijn en geen haartje last als je een graspol op de borst meedraagt. En dan maar telkens d'r effe aan ruiken, hè, als je maag gaat kapseizen". we hemel Maar de pipse landrot zoekt vergetelheid in zijn stoel. Zijn angst weggedrukt achter de geloken oogleden. Arme man. En voor zo'n kort reisje naar Engeland heb je toch heus geen zeebenen nodig. Gelukkig zijn er onder de hon derdduizend mensen, die jaarlijks met de dagdienst de oversteek van honderdvijftien zeemijlen tussen Hock van Holland cn Harwich ma ken. niet veel van die bangerds. Wat zouden vooral de vacantie- gangers onder hen zich ook te kort doen aan plezier. Dat al begint bij het bestellen van de reisbiljetten, het pakken van de koffers cn het doorbladeren van de gids. die de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", samen met de Nederlandse cn Brit se spoorwegen uitgeeft. Natuurlijk T"* OEN heeft hij schamper gela- A chen, maar nu verbleekt de on gelovige al bij de gedachte alleen aan die drieste vrolijkheid. Kramp achtig houdt hij de railing vast, terwijl hij voetje voor voetje naar het promenadedek koerst, waar een ligstoel hem gewillig in haar rieten armen opvangt. Rondom ons is nu de zee, die een paar honderd meter achter het hoog opspattende schroef- water op het strand tot rust komt. Landinwaarts schieten meeuwen van de vuurtoren omhoog naar de blau- O va lezen we, a's een voorproefje, de gids met de Engelse tekst. Aha „the restaurants on board have an excellent cuisine", en. nee maar: ..Passengers must attend personal ly to the customs". Alsof er één- brave burger is, die het avontuur bij de douane zou willen missen. „Paspoort alstublieft". „Hoeveel geld hebt u bij u?" „Vijf, zes, ze ven pakjes cigaretten. Is dat al les wat u bij u hebt?" Ons geeft het strenge ceremonieel bij dc dorpelwachters der Nederlandse slaat het gevoel, dat de man vóór ons wel eens diamanten zou kun nen meedragen in zijn schouder vullingen. En heeft die mondaine mondaine dame misschien micro dame misschien micro-funpjes van atoomgeheimen onder haar spitse nagelpunten geplakt? Vacantie WAT een onmetelijk gevoel an vrijheid geeft het om na al dat nadrukkelijk vragen en speu ren op een der hoogste dekken met een snelheid van twintig mijl per uur de horizon tegemoet te varen. Mee te wiegen met het schip, dat rijst en daalt op de flauwe golfslag, en de smalle witte baan af te tu ren, die als een feestelijke serpen tine achter het schip op het water ligt. Onze boot is geen zeekasteel, maar ze mag er toch zijn met haar meer dan drie en veertighonderd ton. Ruim anderhalf duizend passa giers kan ze in één keer vervoeren. Ofschoon het rcisseizoen pas in Mei begint zijn er vandaag al enkele honderden passagiers aan boord, Zakenlieden, die hun bezoek aan Engelse relaties met een rustig zee reisje combineren. In Duitsland ge legerde Canadezen met verlof. Een Gronings cmigrantengezin, dat in Southampton scheep gaat naar Aus tralië. En verder: Nederlanders, Engelsen, een paar Scandinaviers en Belgen, allemaal met vacantie. Ver- Op dc wal wuiven mensen met witte zakdoeken cn vaarwel- geroep klinkt ijl over het water naar het traag wegvarende schip Het geiaagde levenstempo. dlng tusscn blank cn zwart mee. maar i_ 1 i i Zondags gaan zij afzonderlijk ter ker- iiet gebrek aan gezinsleven, de ke. dc blanke naar zijn blanke chris tenkerk. de neger naar de zijne. Nu, althans op die Zondag ruilden blanke en neserpredikanten voor één keer van preekstoel en er waren ook gemeen schappelijke kerkdiensten, waar men „de oude gezangen zong en de kunst matige heiningen niet erkende". Slecht nieuws is er echter ook. Bijv. slechte rassenverhoudingen, ziedaar de drie punten waarin een groep niet-Amerikaanse studenten, die een tijdlang in Amerika konden studeren met beurzen van de We reldraad van Kerken en de Amerikaanse Nationale Raad van Kerken, hun critiek op het Amerikaanse leven sa- °»«.a|e ajminee uit het pi«t£)c Fair c Bluff in Noord Carolina, die het be staan had in zijn kerk een ncger-kwar- -Deze tueek- menvatten. Dat de rassenkwestie tot die drie punten behoorde was te begrijpen: men hoeft slechts regelmatig de Amerikaanse pers te volgen om te weten hoe 'n grote plaats deze kwestie in het Amerikaanse open bare leven inneemt. Vooral ook de Amerikaanse ker kelijke pers houdt er zich mee be zig. Dat is een goed teken. Het be wijst, dat deze zaak dc kerken be roert en verontrust. Zo lazen wij In die pers berichten uit Denver over een „Race Relations Sun day", een speciale Zondag dus waarop men zich allcrwege op het vraagstuk der verhouding tussen de rassen bezon. De kerken voelden zich op die dag be schaamd over het feit. „dat er Zon dagsochtends om elf uur méér schei ding tussen de rassen is dan op welke dag ook \an de weck" Bedoeld wordt: door dc week valt het met de schel let te laten zingen. De (nog altijd vro lijk voortbcstaande) Ku Klux Klan heeft het deze predikant daarop zo moeilijk gemaakt, dat de man als vol komen zenuwpatiënt in Ccn inrichting moest worden opgenomen. Nog meer slecht nieuws De hierbo ven terloops even genoemde Ameri kaanse Nationale Raad van Kerken in 1950 opgericht, omvat in de Verenigde Staten alle grote protestantse groepen. Dc Algemene Raad van deze Ameri kaanse kerkenbond nu kwam dezer da gen bijeen cn kreeg zich o.a bezig te houden met 't vraagstuk van het naast- elkaar-bestaan van afzonderlijke kcr- -i ken voor blanken cn zwarten. De bisschop \an Oostenrijk vooruitstrevende Amerikaanse kerk mensen zien dat ter dege in, is in lijn rechte tegenstelling met het grote broederschapsbeginsel van een le\cnd tijd gedokterd. Helaas, ook op dc laat ste bijeenkomst van dc Algemene Raad kon men niet tot overeenstemming ko men. Op voorstel van een methodisü- sche predikant uit Nashville, de hoofd stad van Tennessee, werd tot uitstel besloten. Fataal, want het vrijwel onmiddel lijke gevolg daarvan was. dat de „Abys sinian Baptist Church" te Harlcm. een 12 000 lidmaten tellende bloeiende, ne gerkerk in de New Yorkse negerwijk besloot uit de Nationale Raad te tre den Het besluit werd genomen in een speciale gemeentevergadering, die door 2000 mensen werd bijgewoond. Predi kant van deze negergemeente, die dus uit desillusie de banden met de Na tionale Raad verbrak, is ds Adam Clay ton Powell, die tevens lid is van het Amerikaanse Congres. Zijn mensen toesprekende nep hij uit. „Hoe kunnen wij onder deze omstandigheden nog verwachten, dat Amerika's wetgevers christelijker zul len zijn dan Amerika"s pre- n.iii»ii»im dikanten?" Men vreest dat het be sluit van Harlem niet zonder invloed zal blijven op andere negerkerken. Vrijzinnig congres In Augustus (12—17) zullen vrij zinnig-protestanten uit allerlei lan den te Oxford bijeenkomen. Dan houdt het Internationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom en Ge loofsvrijheid zijn tweede congres na de oorlog. Betreurde ontsporing Een r.k. blad in Wenen had zijn lezers verzocht protestantse bijbels te verbranden, omdatdeze „het hart en de geest vergiftigen." De Lut'ner- protes- teerde bij de redactie en bij de hoogste r.k. autoriteiten. Tot zijn voldoening liet de r.k. kerk hem officieel weten, dat zij dergelijke rukt zwerven ze bij tientallen over het schip, staan even ernstig te kij. ken naar het bordje, dat naar de bergplaatsen van de reddinggordels verwijst, bedelen een matroos ver geefs om toegang naar het ruim waarin een tiental circuspaarden wordt meegevoerd en rusten ten slotte lange tijd uit tegen de railing. Om naar de dartele bruinvissen te kijken en naar de grijze wolken, die aan de westelijke einder met gramstorige koppen uit dc diepten der zee schijnen op te duiken. Ka pitein, o, kapitein, zou het dan toch zeeziekte worden? Noodweer. NOG geen uur later barst het noodweer los. kort maar hevig De meeste passagiers hebben zich teruggetrokken in de salons of in de eetzalen. Om nog gauw everi een warme hap naar binnen te werken, voordatJe kunt immers niet weten. Door de ramen kijken ze naar het weergaloos boeiende schouwspel, dat al dichter bij komt. Een mijl of twee naar het westen hebben de wolken het niet bij drei gementen gelaten. Langs de hele kim hangt een hoog gordijn van grijze flarden, hier en daar open ge waaid door de aanwakkerende wind. „Regen, bakken regen", zegt kapitein Lagaay. naast wie we op dc brug staan. En tegen de roergan ger: „Zelfde koers". In een oog wenk zitten we er midden in. Klet terende regen, een half uur lang. En als de lucht weer wat opklaart, kruipt de mist ons tegemoet Kalm maar, kleine man in je lig stoel. We hebben radar aan boord. De „Koningin Emma" heeft trou wens onder veel moeilijker omstan digheden ook wel haar weg gevon den. Tijdens de oorlog; voor de Noorse kust, in de Middellandse Zee, op de Indische Oceaan. Maar waarom zoek je ook niet een plek je aan zo'n smetteloos wit tafeltje in de eetzaal? Chef-kok Van Sprang heeft het vlees gebraden en de pie pers gekookt. Vraag chef-hofmees ter Van Kreken maar om advies. Die weet wel wat lekkerbekken toekomt. Pardon, wat zeg je, klei ne man? O, foei toch.... Vader cn Moeder. NEE. 't is niet allemaal zorge loosheid wat de scheepsklok slaat. Daar weten alle zeventig man, die op het schip hun taak vinden, van mee te praten. De kapitein wat meer dan de matroos, de stewar dess wat minder dan purser Spruyt. Voor het loket van diens glanzend gepolitoerd kantoortje in het mid denschip hebben de passagiers na het vertrek allemaal in queue ge staan. Om hun reisbiljet in te wis selen voor een landingskaart. Dc meesten zagen de purser sedertdien niet meer terug. En toch omringde hij ze de ganse dag met zijn goede zorgen. De heer Spruyt is op dit schip namelijk het hoofd van de civiele dienst on er als zodanig verantwoordelijk voor dat aan uw wensen zoveel mogelijk wordt vol daan. Dat de hut, die ge voor dc duur van de reis kunt huren naar uw zin is. Dat de maaltijden in orde zijn en dat het telefoongesprek tot stand komt, dat ge met de wal wilt voeren. Zo is hij van alles te gelijk: administrateur, geldwisselaar, voorlichtingsbeambte, diplomaat en als het moet, ook nog zo'n beetje vader en moeder. Hoffelijk staat hij de veeleisende Amerikaan té woord, die maar niet wil begrijpen dat hij voor z'n dollar niet een hele stapel pondsbiljetten krijgt. Hij sust een ruzietje tussen twee kin deren en beantwoordt doodernstig de vraag van een oude dame: die het schip wat harder wil laten va renOmdat ze de trein naar Oxford nog moet halen! Notabene: harder varen nu we de zandbanken van de Theemsmon- ding zijn gepasseerd en vooruit de vuilgrijze gebouwen van Harwich al met het blote oog zijn waar te nemen. Voor het laatst lopen we nog even de salon binnen. Om wat achter gelaten spullen bijeen te ga ren. De meeste passagiers staan er kant en klaar om te debarkeren. Zowaar ook onze bange kleine man. monter en luidruchtig nu de haven in zicht is. „Ha, ik heb u helemaal niet meer terug gezien", roept hij uitgelaten. En met een gebaar naar de plaquette, waarop de oorlogsge schiedenis van het schip in sobere bewoordingen is verhaald: „Daar mogen we wel trots op wezen. Als zeevarend volk" christelijk geloof. Het Christendom ontSt>oringen veroordeelt* een der- kan en mag geen „apartheid aulden. ontsporingen \erooraeen, een oei I gelijke fout zou niet meer worden gemaakt. Aan een uitspraak hierover vanwege dc Nationale Raad wordt nu reeds enige (Van onze mode redactrice) J~\ E Nederlandse 1 ■*-' vrouw w op 1 1 slag bezweken voor de brede, strakke ceintuur van elastiek. De winkels kunnen hun voorraad niet snel genoeg aan vullenen de va riatie in kleur neemt even snel toe. als de prijs daalt. Het is te voorzien, dat bin nenkort ieder meisje of jonge vrouw, die niet te klagen heeft over de omvang van haar taille, rond loopt met 'n elas tieken band om een nog smaller middel te krijgen. En dat dergelijke banden door de meeste mannen in hun jeugd nog z\in gedragen (zoals iedere man u zal vertellen wanneer u zich voor het eerst met zo'n ceintuur vertoont heeft de attractie ervan in het ge heel niet vermin derd. Natuurlijk bl\ift het niet bij die simpele zwarte ceintuur met ko peren gesp. In Pa rijs heeft men prompt gezorgd voor variatie In de eerste plaats z\jn er riemen van een zijden elas tiek, aan twee kanten draagbaar en met een wat sierlijker sluiting. Een beetje man nelijk doet dc ceintuur daaron der aan, gevloch ten van elastisch koord en met rin gen gesloten. Minder comfor tabel dan dc elas tieken ceintuurs, maar zeker even effectief, zijn de brede leren ban den. die in Parijs zeer veel worden gedragen. Een sierlijk exemplaar ziet u op de on derste foto. Bent u handig, dan kunt u uw zomerrok opvro lijken met een brede ceintuur van in plooien vallend linnen, met een paar zakken van het zelfde mate riaal op de rok. En zelfs wanneer u niet zo erg goed met de naald bent, kunt u een paar kleurige zakken stikken op een effen rok en ccn dc zakken erbij aanschaffen. Een elastieken ceintuur in de kleur van voudig, maar effectvol. TENZIJ tussen verhuurder en huurder is overeengekomen, dat de buur op het oude peil blUft gehandhaafd, wordt bij de vaststelling van de aan slag voor dc personele belasting uitgegaan van een verhoogde huur. De be rekening van de personele belasting is gebaseerd op twee grondslagen, namelijk huurwaarde cn meubilair. Het tarief naar dc huurwaarde is 10%, nadat die huurwaarde is verminderd met een zeker bedrag, va riërende naar de klasse-indeling van de gemeente van inwoning, bijvoor beeld: le klasse 295,2e klasse 265,en 3e klasse 235,— enz. tot een 9e klasse toe. Het tarief naar het meubilair is 114% van de verkoopwaarde, nadat deze laatste is verminderd met f 300,—. Bovendien wordt, zo no dig. aftrek toegepast voor kinderen. Deze is b.v. 14% per kind, wanneer de huurwaarde in een gemeente der le klasse niet meer dan f 600. bedraagt, resp. 12% wanneer de huurwaarde in zulk een gemeente tussen f 600,en f 900.ligt. G. K. De regeling van het erfrecht is geen eenvoudige zaak. Wat een leek als vanzelfsprekend beschouwt is dit in feite soms niet. Zo b.v. een door de overledene achtergelaten brief. Is deze door betrokkene wel zelf getekend? En slaan er geen aanwijzingen in, die in strijd zijn met de wet? Wie geen of zo weinig mogelijk moei- DURBAN. Dinsdag is de bekende duiker Tom op ongeveer tien meter Devonshire, die dc bijnaam draagt van de „geluks- diepte. Het werd bewaakt vogel" met zijn schatzoekers vertrokken in het vijftig door reusachtige octopi en ton metende vissersbootje „Steenbok", om een onder zoek in te stellen naar de fabelachtige schat, die vol gens overleveringen voor de Oostkust van Zuid- Af rika onder de zeespiegel verborgen moet liggen. was moeilijk te benaderen door de verraderlijke stromingen. Het wrak ligt ongeveer zeventig kilo- De Steenbok zette koers naar de plaats waar De vonshire tijdens een vroe gere expeditie een geheel met koraal begroeide scheepsromp ontdekt heeft, die naar men aan neemt, afkomstig is van het achttiende eeuwse schip „Grosvenor". Dit schip was op weg van India naar Engeland ntet een lading van 720 staven goud. 1450 staven zilver, en een hoeveelheid diamanten, smaragden en saffieren, die naar schat- Duiker hoopt fabelachtige schat naar boven te brengen ting thans een waarde van tien millioen pond vertegenwoordigen. Voor de Oostkust van Zuid-Afrika leed de „Grosvenor" schipbreuk en zonk. „Tom de geluks vogel" ontdekte het wrak meter ten Noorden van Port Saint John. Behalve Tom bevinden zich zün twee zoons aan boord en kapitein L. A. J. Keeble Obe, die tijdens de oorlog in de Middellandse Zee zijn lauweren heeft ver- lijkheden met familieleden wil heb ben. vrage advies aan de vakman, de notaris. Dat kost enig geld, maar het is het waard. W. H. S. Wanneer iemand ergens in pension is en behalve voor zijn gemeubileerde kamer ook betaalt voor volledige verzorging en dan tijdelijk b.v. een maand ergens anders gaat wonen, maar zijn kamer aanhoudt, dan is het vanzelfsprekend dat (tenzij een andere betalende logé dc kamer een poosje gebruikt) in elk geval een redelijk bedrag aan huur voor de kamer wordt betaald. Als steeds voor verzorging f 110.per maand is betaald, lijkt ons. dat f 50.als huur voor het aanhouden van de kamer te veel is. Ongeveer f 35, is redelijker. diend als bergingsexpert. Keeble Obe gaat mee als adviseur. Hij deelde voor het vertrek mede, dat De vonshire van plan is tweemaal per week te duiken. Zijn eerste taak zal zijn om een van de kanonnen, die hij tijdens zijn vroegere expedities al heeft ontdekt, naar bo ven te brengen en verder enige delen van het want van het schip. Met deze vondsten zal de „Steen bok" terugkeren om ze door experts te laten on derzoeken. De Unie van Zuid-Afri- ka meent aanspraak te kunnen maken op een percentage van de schat, wanneer deze wordt ont dekt in haar territoriale wateren.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4