DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nachtelijke scheepsramp: 176 man vermist Amerikaanse torpedoboot jager Hobson zinkt na aanvaring Economische Unie óók door België gewenst Knaap van 14 steekt kleuter met mes Koningin en Prins op weg naar huis Souverein Japan viert een week lang feèst In tekort aan scholen moet men voorzien Spel met dood op overwegen Eisenhower 1 Juni naar Amerika Sprookje in bollenland RESOLUTIE VRAAGT BOUWVOLUME Openbaar onderwijs mag niet worden verwaarloosd Geen uitlevering van Westerling gevraagd Slechts verschil in accent bij wederzijdse opvattingen Humanisme wil naast Christendom staan Ondanks koude druk bezoek aan de bollen Sleepboot kapseist in de Noord Wond van 6 cm toegebracht bij wild-west spelletje „Tliunderjet" stort op bankgebouw Ontslagen bij de DRU te Ulft Leer om leer 12e Jaargang, no. 99 Maandag 28 April 1952 ipgericht door de Stichting ,.Het Parool" - Giro 510330 ;ank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER LUa: ,'JWtfllIiU limiilllil B ld LI lü ;i: U3WiEl 0 nüÜLTL'Jti'lMJILl WASHINGTON. By nachtoefeningen op de Atlantische Oceaan is de Amerikaanse torpedobootjager „Hobson" na een aanvaring met het vliegdekschip „Wasp" gezonken. Slechts 61 overlevenden van de „Hobson" zyn tot nu toe door reddings vaartuigen opgepikt. Waarschijnlijk zyn de 176 officieren en manschappen die nog worden vermist, verdronken. De red dingspogingen worden voortgezet. Het ongeluk, dat als een der ergste rampen wordt beschouwd, die de Amerikaanse marine in vredestijd heeft getroffen, gebeurde op ongeveer 700 mijl van de Azoren. De aanvaring had plaats toen de „Wasp" met de neus naar de wind draaide om vliegtuigen in staat te stellen te landen. De vliegtuigen keerden terug van een nachtelijke actie tegen andere schepen van het eskader. De „Hobson" en een andere tor pedojager de „Rodman", bevonden zich achter de „Wasp", gereed om piloten op te pikken indien 'n vlieg tuig in zee zou vallen bij zijn pogin gen om te landen. De „Hobson" werd aan stuurboord getroffen. De marine verklaarde geen inlichtingen te hebben over de tijd, dat het schip nog drijvende bleef. Tot de vermisten behoort de ge zagvoerder van de „Hobson", Wil liam J. Tierney. Een deel van de boeg van de „Wasp" werd bij de waterlijn open gereten, over 'n lengte van 25 meter. Het vliegdekschip is. vergezeld door de „Rodman" naar New York terug gekeerd om te worden gerepareerd. De „Wasp" meet 27000 ton. Aan boord van de „Wasp" deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schepen maakten deel uit van een eskader dat op weg was naar de Middellandse Zee en onder com mando stond van schout bij nacht H. B. Jarrett. De snelheid van de „Wasp" op het moment van de aanvaring was 20 tot 25 knopen. De „Hobson" en de „Rod- NS signaleren schuld van weggebruikers UTRECHT. In de eerste drie maxnden van 1952 hebben zich op onbewaakte en bewaakte overwegen 22 onregelmatigheden van ernstige aard voorgedaan, waarbij de wegge bruiker onmiskenbaar de schuldige was, aldus delen de N.S. mee. Het ergst maakte het iemand, die een op afstand bediende afsluitboom vastbond, zodat by niet kon worden gesloten. In tien gevallen passeerden weg gebruikers vlak vóór de trein een onbewaakte overweg, waarbij in twee gevallen het rode knipperlicht en het belsignaal werden genegeerd. Eveneens tien maal kwam het voor, dat voertuigen onder de eerste, in dalende beweging zijjnde, afsluit boom doorreden, terwijl de tweede boom reeds gesloten was. De voer tuigen werden hierdoor dus opge sloten. Het gebeurde driemaal dart mensen hun leven waagden door reeds gesloten bomen te openen of er over te klimmen en vervolgens de spoorbaan, waarlangs dus een trein naderde, over te steken. man" hadden waarschijnlijk dezelfde snelheid. In marinekringen herinnert men aan de rampen met de torpedoboot jager „Truxton" en het vrachtschip „Pollux" in 1942 in een storm ter hoogte van Newfoundland, waarbij 204 personen om het leven kwamen, en met de torpedobootjager „Ingra- ham", twee maanden later, waarbij 218 personen de dood vonden. PARIJS Generaal Eisenhower heeft tijdens zijn afscheidsbezoek aan Luxemburg meegedeeld, dat hij 1 Juni naar de Verenigde Staten terugkeert. Het was de eerste maal dat hij een datum noemde. Vandaag gaat Eisenhower naar Duitsland, om de troepen die daar onder zijn commando staan te inspecteren. De Raad van het Noord-Atlan tisch Verdrag heeft formeel een Brits-Franse resolutie met eenstem migheid aangenomen, waarin presi dent Truman verzocht wordt een Amerikaanse opvolger voor gene raal Eisenhower als opperbevelheb ber der landstrijdkrachten van de pactlanden in Europa te benoemen. Grote neo-fascistische betoging in Rome ROME. Op de Piezza del Po- polo is Zondag de grootste neo-fas- cistische betoging gehouden sinds de oorlog. Belegd door de openlijk pro-fascistische „Italiaanse socialis tische beweging" (M.S.I.), werd zij bezocht door 50.000 aanhangers. UTRECHTEr is een tekort aan scholen, vooral aan scholen voor openbaar onderwijs. Dat kwam Zaterdag duidelijk tot uiting in een hier gehouden demonstratieve bijeenkomst in Tivoli onder auspi ciën van de Nederlandse Ouderraad bij het openbaar onderwijsde Ned. Onderwijzers Vereniging en de Vereniging VolksonderwijsIn een resolutie werd uitgesproken, dat de geweldige stijging van het aan tal leerlingen het bouwen vereist van een zodanig aantal scholen en schoollokalen, dat het onderwijs op normale wijze voortgang zal kun nen vinden. In de voorziening van voldoende schoolruimte is nu reeds een grote achterstand ontstaan Indien de se dert de oorlog gevolgde gedragslijn inzake de scholenbouw wordt voort gezet, vreest men ernstige gevolgen van deze achterstand. Dc Overheid moet meer bouwvolume beschikbaar stellen, niet alleen voor nieuwbouw, maar ook voor de vervanging van totaal ongeschikte schoolgebouwen, DEN HAAG Er is van Indo nesische zijde aan de Nederlandse regering geen verzoek om uitleve ring van Westerling gedaan. Anders luidende berichten berusten blijk baar op een misverstand. Aldus antwoordt de minister van Justitie op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Donker (PvdA). Het bevel tot aanhouding hield verband met een op 30 Januari 1951 door de Officier van Justitie te Amsterdam gedane vordering tot instelling van een gerechtelijk voor onderzoek en tot het verlenen van een bevel tot bewaring. Het gerechtelijk vooronderzoek, dat betrekking heeft op het in Ja nuari 1950 op Java uitlokken van desertie van Nederlandse K.N.I.L.- militairen, het uitlokken van dood slag en mishandelingen te Bandoeng door de strijdgroep „Apra", en het uitlokken van openlijke geweldple ging tegen personen en goederen door voornoemde strijdgroep, wordt voortgezet. Vijfendertig varkens bij boederijbrand omgekomen MIERLO. In de nacht van Zater dag op Zondag zijn te Mierlo een boerderij, een stal en een schuur afgebrand. Vijf en dertig varkens kwamen in de vlammen om en een vrachtauto werd mede een prooi van het vuur. Hoewel de brand weer zeer snel ter plaatse was. kon de boerderij niet behouden worden. De bewoners werden in veiligheid gebracht. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De aanvullende nota die de Belgische regering heeft opge steld om in Nederland geen twyfel te wekken aan de goede wil van de Beneluxpartner tot het doen van verdere stappen in de richting der Eco nomische Unie, is Zaterdag overhandigd. In de nota wordt alleen nog eens met nadruk het Belgische standpunt gepreciseerd en van bepaalde nieuwe „concessies" is zeker geen sprake. Een gemeenschappelyk deviezenbeheer en een gemeenschappelyk quotum in de EPU blyft België afwijzen en in zover kan voorlopig van de door Nederland verlangde coördinatie der mo netaire- en handelspolitiek niets komen. Niettemin hebben de Belgische re geringskringen, die Benelux welge zind zijn, het nodig geoordeeld met deze tweede nota de indruk in Ne derland weg te nemen alsof België de verwezenlijking der Economische Unie niet zou wensen. Dit laatste is zeker niet het gevaL Maar er is een verschil in accent bij de wederzijd se opvattingen over coördinatie. Voor België betekent dit allereerst een aanpassing van de loon- en prijsniveau's en dus een gelijk ma ken van de concurrentievoorwaar den. Is dit gebeurd, dan wil men voorzichtig aan tot een nauwere sa menwerking op monetair- en han delspolitiek gebied overgaan, ten minste als hiertoe factoren meewer ken, die niet door de Beneluxlanden zqn te beheersen, als bijvoorbeeld herstel van de onderlinge inwissel baarheid der valuta. Dat Nederland eerst de bewijzen van de wil tot samenwerken op het internationale vlak wil zien gede monstreerd en pas daarna „conces sies" in de vorm van een optrekken van lonen en prijzen zou kunnen overwegen, acht men in België het met de bekende slimheid der Ne derlanders verdedigen van een voordeliger concurrentiepositie. Het gaat hier dus om twee verschillen de wijzen van benadering en be paalde Belgische regeringspersonen hebben duidelijk willen maken, dat hierbij de goede of de kwade wil buiten het geding blijft en dat men in Nederland zeker niet moet me nen, dat nadere besprekingen over de Economische Unie ook in de vorm van ministersconferenties overbodig zijn. MEVROUW RIDGWAY, dc vrouw van de opperbevelhebber van de US-strijdkrachten in het Verre Oosten en van de UNO-troepen op Korea, bij een paardenshow in Tokio. Naast haar zit de Japanse kroonprins Akihito. ARNHEM In zijn openingsrede op het congres van de Ver. voor Werk op Humanistische Grondslag „Humanitas" heeft minister In 't Veld herinnerd aan de uitlating van minister Mulderij. dat het humanisme „stenen geeft voor brood." Die stenen liggen ons zwaar op de maag, aldus de minister. „Wat ons betreft." zei mr In 't Veld. „moge dit conflict geen al te scherpe vormen aannemen. Wij moeten gezamenlijk de wacht be trekken voor de Westerse bescha ving en. er dient geen onderling krakeel te zijn." De humanist gaat uit van de mens, zoals hij behoort te zijn. Hij let daar bij op het werken aan zichzelf en de uitbouw van de eigen aanleg. Dc mens moet een plaats vinden in de gemeenschap en een aandeel hebben in de gezamenlijke verantwoordelijk heid. Alleen bij dit uitgangspunt kan het humanisme naast het Christen dom een pijler zijn van de samen leving. Admiraal Fechteler komt naar Nederland WASHINGTON Admiraal Fechteler, de Amerikaanse chef van marine-operaties is Zaterdag uit Washington naar Europa ver trokken. Hij zal besprekingen voe ren met generaal Eisenhower en een aantal Europese landen, waar onder Frankrijk, Itaiè, Neder land en Engeland bezoeken. zoals er vooral bij het openbaar on derwijs voorkomen. Het openbaar onderwijs mag niet worden verwaar loosd door sjecht onderhoud van ge bouwen en het (niet tijdig) voorzien in een voldoend aantal scholen. Volgens dc aangenomen resolutie eist een goede onderwijspolitiek, dat de jeugd van Nederland onderwijs ontvangt in een genoegzaam aantal naar de eisen des tijds ingerichte scholen, voorzien van moderne meu belen en leermiddelen. Er moet les worden gegeven door een voldoend aantal voor hun taak berekende leerkrachten en er moeten voor de vervulling van deze eisen voldoende geldmiddelen ter beschikking wor den gesteld. De bijeenkomst werd o.a. bijge woond door de Tweede Kamerleden De Loor en Van Sleen (PvdA), Gort zak en Hoogcarspel (CPN) en het Eerste kamerlid Wendelaar (VVD). LEIDEN. Ten gevolge van een ongeluk is hier Zaterdag op 74-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. van der Hoeve, oud-hoogleraar in de oog heelkunde aan de Leidse Universiteit. LISSE. De tweede „officiële bollen-Zondag" is boven verwach ting buitengewoon druk geweest. Ondanks hel wat dreigende weer en de lace temperatuur waren weer geweldig veel belangstellenden naar de bollenstreken getrokken om daar van kleur en geur te genieten. De rijkspolitie in deze streek schat, dat het aantal bezoekers op Zondag veel groter is geweest dan dat tij dens het bloemencorso op Zaterdag. Naar schatting zijn ten minste 5000 Belgische auto's naar de bollenvel den gereden. Op de Keukenhof was het weer een recorddag met onge veer 40.000 bezoekers, die onder meer met 325 bussen en vele extra treinen naar Lisse kwamen. Tegen 1 Mei wordt een geweldige Belgi sche invasie in dc bollenstreek ver- v acht. Vernomen wordt, dat Belgi sche reisondernemingen tot in Ne derlands Brabant en Limburg toe autobussen charteren om aan de vraag van Belgische reizigers voor een trip naar de Nederlandse bol lenvelden te kunnen voldoen. (Van onze correspondent) DORDRECHT Ter hoogte van Hendrik Ido Ambacht is Zaterdag middag de motorsleepboot „Bruche" van de C.N.S.R. gekapseisd doordat zyn sleepschip. de „Limosine" uit België, uit het roer raakte. De „Bruehe" trok met nog een andere sleepboot de 1500 ton metende Rijnaak „Limosine", die plotseling uit de koers raakte en ging zigzag gen. De ene sleepboot kon de tros kappen, maar de bemanning van de „Bruche" zag daartoe geert kans meer. Langzaam sloeg het schip zijwaarts het water in. De vier opvarenden, o.w. de zuster van de kapitein, konden worden gered, zij het met een r.at pak Over de oor zaak tast men tot nu toe in het duister. ZATERDAG heeft prinses Fan tasia tienduizenden volwassenen en kinderen langs de wegen van de bollenstreek het sprookjes land binnengeleid. In kleuren, die voornamelijk aan de hyacin- thenvelden waren ontleend werd hun het verhaal van de Gelaars de Kat voor ogen getoverd, dat in twaalf grote taferelen werd uitgebeeld. Op een „droomboot" gleed de slimme poes door het bollenparadijs en daarachter volgden andere praalwagens,voor wier versiering in totaal 6000 grote wasmanden bloemen nodig waren. Groot v;as het enthou siasme en uitstekend de stem ming onder de toeschouwers toen de zon bij tijd en wijle door het niet al te dreigende wolkendek langs de Aprilhemel kwam turen. Men heeft aan het schouwspel zijn ogen uitgekeken en dat was dan ook de bedoeling. (Van onze correspondent) ZUTFEN. De rustig op de Boompjeswal wandelende Zutfena- ren hebben Zaterdagmiddag een wild-west-scene beleefd, waarin twee kinderen dc hoofdrol speel- denen een vier-jarig kind door een messteek hevig bloedend werd verwond. Onder de grote bomen langs de weg speelden drie kinderen van vier, zeven en negen jaar heel rustig, toen de vrede plotseling verstoord werd door een naar schatting veertienjarige jongen, die luid schreeuwend op het groep je kwam toerennen. Dichterbij ge komen trok hij een groot mes te voorschijn, terwijl hij uitriep: „Zal ik jullie nu eens aan mijn mes ste ken?". Hevig verbaasd staarden de kinderen de grote jongen aan. Maar toen zij het mes zagen, waarmee deze dreigend op hen af kwam, gingen zij aan de haal. De oudste jongens zagen kans te ontvluchten, maar de vierjarige kleuter, een zoontje van de heer Meulenbelt, kon zo gauw niet wegkomen. De jeugdige messenste- ker, die zijn andere adspirant- slachtoffers zag ontvluchten, wierp Piloot en echtpaar gedood, drie dorpelingen getvond MARGATE. Een Amerikaanse straaljager van het type „Thunder- jet" is Zondag brandend neergestort op een bankgebouw in het Britse dorpje St. Peters Broadstairs in Kent. De 29-jarige piloot kwam om het leven. Een echtpaar, dat boven de bank woonde en zich op dat moment in huis bevond is eveneens omge komen. Drie inwoners van het dorp werden gewond. De bank werd zwaar beschadigd en enkele huizen liepen brandschade op. DUBLIN. De Nederlandse fre gatten „Van Zijll" en „De Zeeuw" zijn te Derry aangekomen, waar zij zullen deelnemen aan Nato-vloot- oefeningen. zich nu op het kind en stak met het mes in de vuist toe. Hij trof het kind in een der benen, waar hij een diepe, bloedende wonde toebracht. De kleuter viel, terwijl het bloed uit de wond stroomde, op straat en begon vreselijk te huilen. De jeugdige onverlaat koos het hazenpad. De gevluchte vriendjes en ook enkele wandelaars kwamen op het gehuil van de jongen af en brachten het slachtoffertje naar huis. Per taxi werd het kind naar het ziekenhuis gebracht, waar de meer dan zes centimeter grote wond door een dokter werd ge hecht en verbonden. De kinderen hebben hun aanval ler niet goed kunnen opnemen. Aan de politie is slechts bekend, dat hij een blauw blousje en zwar te laarsjes droeg. OTTAWA. Koningin Juliana en Prins Bcrnhard hebben van mórgen tien minuten vóór twee Nederlandse tijd de terugreis naar Nederland aanvaard in het K.L.Al.-toestel „Utrecht". Het toestel had tevoren Prins Bernhard uit New York naar Ottawa gebracht. Het Koninklijk paar werd uitgeleide gedaan door dc gouverneur-generaal van Canada, Masscy, en de minister van Buitenlandse ZQken> Pearson. Vanmiddag omstreeks half vier worden Koningin en Prins op Schiphol vewacht, vanwaar zij bijna vier weken geleden vertrokken voor hun reis, die dc banden tussen Nederland en de V.S. in belangrijke mate heeft versterkt. De Koningin heeft Zaterdag te Ottawa winkels bezocht, die haar vertrouwd geworden waren in de tijd, die zij gedurende de oorlog in Canada heeft doorgebracht. Tientallen voorbijgangers, die haar herkenden in de drukke stra ten, glimlachten, doch bleven op een afstand. Alleen een jongetje stapte naar de Koningin toe met de bedoeling een handtekening te krijgen. Twee Canadese kennissen in het gevolg van de Koningin leidden echter het knaapje met een zoet lijntje weg. Fotogra fen en journalisten hebben Zater dag de wens van de Koningin om de dag ongestoord door te brengen in alle opzichten gerespecteerd. Prins Bernhard heeft voor zijn vertrek uit New York naar Otta wa verklaard, dat het bezoek van Koningin Juliana en hem aan Ame rika in één woord prachtig is ge weest. „Wij voelden ons werkelijk verwend door alle gastvrijheid en vriendelijkheid, die ons in dit ge- DOETINCHEM De directie van de N.V. Diepenbrock en Reigers te Ulft heeft besloten de wachtgeldre geling, welke zes maanden liep, te doen beëindigen. In de loop van deze week zal nu aan een 250-tal arbeiders ontslag worden aangezegd. Zij zullen successievelijk worden af gevoerd. De huidige productie blijft gehandhaafd met ruim 1000 arbei ders. TOKIO. JAPAN bereidt zich voor op een week van feestelijkheden. Vandaag herneemt het als volledig souvereine staat zyn plaats onder de vrye landen van de wereld. Door het deponeren van de ratificatie-oor konde door de Verenigde Staten, vanmiddag om 14.30 (Ned. tyd) is het Japanse vredesverdrag, dat in September van het vorig jaar te San Fran cisco door 48 landen is getekend, van kracht geworden. Tienduizend Ja panse gevangenen zijn door amnestie vandaag in vrijheid gesteld. Met de negen landen die het ver- Sowjet-Unle en China, die het ver- hele land betoond werden", aldus de Prins. Van president Truman zei de Prins: „Hij was buitenge woon beminnelijk en een voortref felijk gastheer de president zo wel als zijn echtgenote". drag tot dusver geratificeerd heb ben. n.l. Engeland, Australië, Nieuw- Zeeland. Canada, Pakistan, Frank rijk, Amerika. Mexico en Argentinië worden de diplomatieke betrekkin gen onmiddellijk hervat. Zo spoedig mogelijk zal Japan ambassadeurs benoemen te Washing ton, Londen. Parijs. Canberra, Otta wa en New Delhi en legaties stich ten in verscheidene andere hoofd steden. De volgende landen hebben te kennen gegeven normale diplo matieke of andere betrekkingen met Japan te willen aanknopen: West- Duitsland. Nederland. België. Italië, het Vaticaan, Zweden, Noorwegen en Siam. Communistische landen, als de drag van San Francisco niet getc kend hebben, zijn formeel nog steeds in oorlog met Japan. De betrekkingen tussen Japan en de Sowjet-Unie zyn nog onzeker. De Sowjet-Unie heeft het verdrag van San Francisco niet ondertekend. Verwacht wordt echter, dat Japan geen maatregelen zal nemen tegen de Sowjet-missie in Japan, hoewel deze missie geen officiële status heeft. Ambtenaar, die bekeuren wilde..., zelf bekeurd (Van onze correspondent) ARNHEM Een rijksambtenaar die dezer dagen in een Gelderse au tobus een rokend paar op de bon wilde slingeren, hoewel er geen bordje „verboden te roken" te zien was, werd even later door een col lega bekeurd, omdat hij zondigde tegen het voorschrift „niet spreken met de chauffeur". De man en dc vrouw, die achter in de bus gezel lig een sigaretje zaten te roken, waren wel bereid het bevel van de ambtenaar op te volgen en hun si garetten te aoven, maar zij weiger den hun personalia op te geven. De rijks-dienstklopper installeerde zich toen naast de chauffeur en be gon met hem een discussie over het onhebbelijk verschijnsel van het ro ken in autobussen. Toen het drietal aan de bestemde halte de bus wil de verlaten, legitimeerde een van de passagiers zich evenals rijksamb tenaar en bekeurde zijn collega we gens het afleiden van de aandacht van de bestuurder, zulks tegen het duidelijk in de bus kenbaar ge maakte voorschrift. Lachend nage keken door dc overige passagiers ging het viertal daarop naar de po litiepost. Misschien hebben zij zich daar verzoend. Plaatselijk regen i Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag- i avond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk regen en van-- fj r nacht hier en daar mist. Zwek- s ke wind. Weinig verandering rj in temperatuur. 29 April. Zon op 5 u 14 m onder E 20 u 2 m; Maan op 8 u 3 m f onder 1 u 17 m. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag DJAKARTA Volgens een be richt van radio-Indonesië is de In donesische ambassadeur te Londen, Subandrie, benoemd tot ambassa deur in Moskou. Weera. Wlno H l» Station» toestand richt 3 p Oslo n. ontv. 1 Berlijn n. ontv. I Londen zw. bcw. stil 4 Parijs bew. NNO 4 Wenen zw. bew. stil 9 Innsbruck zw. bew. stil 9 Nice zw. bew. NNW 13 Rome regen stil 14 Warschau nevel stil 10 Amsterdan bew. NNW 1 1 7

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1