lerikaanse jeugd mag waarheid bek ijken de Nare dagen CU Rft/WtaSawt krtawUxior kout; Nederlandse elftallen tegen Sunderland Engeland kopen niet de gegoeden ontvangers Zuster Hoekveen was een jaar lang in Poesan De ROOS— SARON WEN CENSUUR VAN TELEVISIE IN VS [mzetbelasting op TV-toestellen wordt minder Taalprobleemdeel Tan Friese kwestie in 't algemeen [Drie millioen ton papens stroomden al naar Europa Op 8 Mei in Feijenoordstodion en op 6 Mei in Olympisch stadion Overgangsregeling werklozen waarborgt uitkering Activiteit van C.P.N. lijkt op die van de N.S.B. ,Een verschrikkelijk land Herdenking op Grebbeberg en in Den Helder Kremlin: „Truman zond in 1946 geen ultimatum" Sweering wint en verliest in Madrid Toerwagenrallye met 40 bussen en 1600 passagiers van Radio-rallye wordt bijzonder moeilijk pril i^^Jifdag 30 April 1952 3 tegenJ ïven| net 30 i le 9 uur 9 uur| op 4.15, $1 2.30. Sd Pril. 2 >e avoa VriJds t van tot et de 2. -1 ijl n: 2.5.1 Van] c", 11 t Woesj i". 14. de Dii| 3t. en L 2] 2.j Grar| orstel'ó uur 5 .Al «VERENIGDE STATEN zijn nog altijd televisie-land nummer één. 10 stations daar, zullen, naar deskundigen schatten, binnen enkele (meer dan 2000 zijn. Al 15 millioen Amerikanen hebben hun TV-ont- 1: in huis. Het is aardig te weten, dat 1951 het eerste jaar was, waarin herikaanse televisie-maatschappijen, (die alle leven van het verkopen fendtijd voor reclame) meer geld binnen kregen dan zijn uitgaven. In [werd in de verkoop van zendtijd een geldomzet van 239.500.Ö00 dollar Ver. voorsül 0 uur. 1 Ver Vuur} exp .C.-Cjtj Vonk: d Th >olblc tia. gtl ppèl T tot traat dagos probleem, dat de Amerika- iceft bezig gehouden is de op televisie-uitzendingen, ils Hollywood hebben de '.ations onderling maatstaven [nuleerd. lrukkelijk verklaart de code, jet commerciële Amerikaanse |jie-systeem waarborg is voor •schikbaar komen van de uitzendingen op allerlei ter maar dat, naast de verant- ïlijkheid van de omroepen in verantwoordelijkheid be- voor de zakenlieden, die ijd kopen om hun producten [verteren. REEKS TABOE S klinkt allemaal erg mooi, nog niet erg verplichtend. >m volgt een lange reeks van jnde taboe's in de code; bij [ag aanvaardden de televisie deze, evenals de recht ende bevoegdheid van de in- „Tclevisie Code Review de commissie die toezicht |t op de naleving der bepalin- >r nieuwsuitzendingen zegt de dat alle sensationele of alar- |nde details, vooral in verband zedenmisdrijven, achterwege en blijven. jgenover de jeugd heeft de fisie, aldus de code, tot taak kind te confronteren met de teit der samenleving, zodat [zekere mate van informatie misdaad, geweld en sexuele lemen geoorloofd is. Misdaad ?xuele onrechtmatigheden mo- lechter nooit attractief worden fcbeeld. Ier de aankleding van televi- irtisten in het bijzonder de |welijke, verbiedt de code na- op „bepaalde anatomische 'rieden week verscheen het lag van een in 1950 en 1951 de B.B.C. gehouden onder- Zond§ naar de gedragingen der En- televisiekijkers (anderhalf I Bofioen) onder invloed der beeld- tel. leeri ginnf .vedrJ tiling op foto-apparaten op»i radio's ook verlaagd BEN HAAG De omzetbelasting televisietoestellen is verlaagd 1 dertig tot vier procent om de wikkeling van een industrie die Ir de export belangrijk kan ■den. niet te belemmeren. Ver- j zijn de heffingen op een aan- lartikelen door een technische fcieing in de tabellen van de om- ■elasting, aanzienlijk verlaagd. Ir deze maatregelen zal dc op- "ngst van de omzetbelasting mét J een bedrag van naar schatting 1.000 000 dalen. De minister van ■ancien ziet er van af voor dat ■Hes op ander terrein een com- jisatie te vragen. lemorie van Antwoord: Ï>EN HAAG De regering meent B de vraag om het geven van ferwijs In de Friese taal. alsme- I het gebruik van de Friese taal I voertaal b.v. in de laagste twee van de lagere school, uit- tjkkclijk in de wet vast te leg- momenteel niet kan worden plen los van dc z.g. Friese kwes- 1 in het algemeen. Pit deelde de minister van O., K. 1 W. mede in zijn Memorie van itwoord over het ontwerp van t tol wijziging van de Lager On- v-'ijswet 1920. e regering zou het niet juist pt?n. tep aanzien van een 'oe- Jald ondérdeel van deze kwestie Kidenteel te beslissen. WASHINGTON. Woensdag zal de haven van Port-Newark Few Jersey) op het dek van het fecdekschip „Tripoli" een F 84 ghunderjet" neergelaten worden, g? de 3 000.000ste ton militair ma riaal sinds Maart 1950 naar iropa verzonden vol maakt. Het Departement van Defensie feit bekend gemaakt, dat op van het programma voor de frpenhulp tot dusver geleverd zijn: Jim 9000 tanks en gevechtswagens, B-000 motorvoertuigen, 800.000 lich- 1 wapens en machinegeweren, 1-000 stukken geschut en ongeveer ton munitie. TOKIO De Japanse premier l'Seroe Josjida zal vandaag de |ioeming bekendmaken van Kat- Okazaki. thans minister van t tot minister van Buitenland- f Zaken, zo wordt in welingelich- I kringen vernomen. Een belangrijke conclusie is, dat in Engeland, waar de T.V.-ont- vangers in prijs liggen tussen 400 en 900 gulden, de minst koop- krachtigen de meeste ontvangers Advertentie (1. M.J Verdrijf de periodieke pijnen ren dat lome, lusteloze gevoeld ^.direct en afdoend mei een paarj voor hun rekening nemen. In het midden van 1951 stond 67 procent van alle ontvangers bij de men sen met inkomens tussen minder dan 2250 en op zijn hoogst 6500 gulden per jaar. De mensen met inkomens tussen 6500 en 10.000 gulden bezaten 14 procent van alle ontvangers en de inkomens boven de 10.000 gulden 9 procent. Dit betekent, dat de popula risering der Engelse televisie zich reeds voltrokken heeft. Blijkbaar oefenen de pro gramma's der B.B.C. zo'n sterke aantrekkingskracht uit, dat als een nieuwe zender een gebied voor televisie ontsluit, wachtlijsten met duizenden adressen voor de levering van ontvangers bij de handel klaar liggen. Het Engelse onderzoek leidde nog tot de volgende conclusies: Mensen met minder ontwikke ling kopen iets gauwer een ont vanger dan mensen met meer ont wikkeling in dezelfde economische klasse; De televisie veroorzaakt in de huizen waar men ook radio heeft, minder luisteren naar de radio; Naar verhouding kijken kinde ren tot 16 jaar het meeste. Jonge ren tussen 16 en 22 jaar verdelen hun gunsten tussen kijken en uit gaan. MONITOR (Advertentie LM.) KOREA-STRIJDERS TERUGGEKEERD (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Ik heb een prachtige tijd gehad In een verschrikkelijk land," vertelde zuster M. Hoekveen uit Maasdijk ons Dinsdagavond op vliegveld Valkenburg. Een jaar lang was zij de enige Nederlandse in het gehavende Poesan in Korea, waar zij als verpleegster werkte in een Amerikaans hospitaal. In haar vrije tijd ging ze de andere hospitalen langs om de Nederlandse soldaten te bezoeken. Met de „Devonshire" kwam zij naar Europa terug en een Douglas vliegtuig bracht haar van Liverpool op Valkenburg met veertien gewonde Korea-strijders, van wie er drie per ziekenauto werden weggebracht. Het detachement, waarvan dc gewonden deel uitmaakten en dat na een jaar dienst in Korea werd afgelost, komt vandaag in Hoek van Holland aan. Massale aanmelding bij de bedrijfs- zou tot chaos leiden DEN HAAG. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver dedigt nader in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer de overgangsregeling betreffende de Werklooshcidwet. Gelijk bekend treedt deze wet op 1 Juli 1952 in werking en houdt de overgangsregeling in. dat de Werkloosheidswet alleen van toepassing zal zijn op werknemers, die na 1 Juli werkloos worden, terwijl voor hen, die vóór die datum reeds werkloos waren, de overbruggings-regeling of de sociale bijstandsregcling zal worden toegepast. De argumenten van de minister zijn van principiële en practische aard. Bij de verzekeringswetten, en ook bij de Werkloosheidswet, kunnen alleen uitkeringen worden gedaan aan degenen voor wie pre mie is betaald. Voor degenen, die vóór 1 Juli werkloos waren, is dit niet geschied, ergo kunnen zij niet voor uitkering in aanmerking komen. Het practische bezwaar bestaat n.l. hierin, dat de aanmel ding van plm. 100.000 werklozen bij de bedrijfsverenigingen zou leiden tot een zo grote admini stratieve chaos, dat er van de uit keringen niets terecht zou komen. Het is dus ook in het belang van de huidige werklozen zelf, dat eer. regeling getroffen wordt, waar door zij in het genot van een uit kering blijven. De minister is voornemens de huidige overbruggings- en de so ciale bijstandsregeling in verband met de invoering van de Werk loosheidswet opnieuw te bezien. Hij is van mening, dat het aanbe veling verdient ten behoeve van de werklozen, die op 1 Juli a.s. in de overbruggingsregeling zijn op genomen, genoemde regeling voor alsnog te handhaven. Hij is bereid de uitkeringstermijn van deze re geling dan te brengen van 13 op 21 weken. Op deze wijze worden personen, die vóór 1 Juli werkloos zijn geworden en nog geen 21 we ken werkloos zijn, van 1 Juli 1952 af tot na het verstrijken van de 21ste week van hun werkloosheid nog opgenomen in de overbrug gingsregeling. Advertentie d. M.) Minister Teulings: Vervolg van pag. 1 Red.). Die zal wel in staat zijn en bereid gevonden worden om de in houd van het gesprek vanzijn broer te bevestigen." Met deze slotopmerking verliet mi nister Teulings ais- triomfator het ter rein, waarop dc, heer Schalker hem bij dc behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken had gelokt door bijzonder verontwaardigd te spre ken over fascistische organisatie» van oud-politieke delinquenten, die de Re gering maar toeliet, terwijl zij teee- lijkertijd de CPN natuurlijk op last van Amerika met ondemocratische middelen bestreed. Ook op dit verwijt reageer- de de bewindsman fel. Die or- ganisaties van oud-politieke delin- quenten worden wel degelijk in de gaten gehouden evenals het gewroet van de communisten. Want in feite zijn zij. die het hardst roepen over het fascistische gevaar de com munisten het ijverigste bezig om onze democratische orde te onder- miinen. Hun activiteit is volkomen gelijk aan die van de vooroorlogse NSB- journalistlck. Zij verwijten de Neder landse regering, dat deze optreedt in de .poppenkast van Amerika", maar wi© in de gelegenheid is de interna tionale instructies te bestuderen, welke aan de communistische partijen In de verschillende landen worden verstrekt en hoe deze worden uitgevoerd, ziet. dat de zaak heel anders ligt. Hun he- doeline is de zelfstandigheid van Ne derland od te offeren voor een slaver nij aan Rusland. En hiertegen v illen wij ons- beveiligen. Daarom is de Bin nenlandse Veiligheids Dienst nodig". De heer Schalker was er ook over gevallen, dat het PvdA-Tweede Ka merlid Goedhart tijdens een Kamer, debat had laten blijken op de hoog te te ziin van interne zaken van de BVD Hij noemde deze insinuerend: een ervaren BVD-man „De waar heid is heel simpel." antwoordde minister Teulings. ..Dit Kamer lid had bepaalde klachten over de BVD. Hij heeft daarover met mij gesproken en ik heb hem toen inge licht. Zo kwam hij aan zijn weten schap. U zult het wel niet geloven, maar zo is het. Er is geen sprake van, dat de BVD het door deze dienst verzamelde materiaal ter inzage geeft aan buitenstaanders." met de b/auweNv zachl en geurig „Een verschrikkelijk land, dat Ko rea." zegt de vijftigjarige zuster, die er veel jonger uitziet ondanks vele dienstjaren in het Oosten. Het land schap is er dor en droog, de bevol king is lui en onbetrouwbaar. Voor de gewonde soldaten wordt zeer goed gezorgd. Zoals overal, waar de Amerikanen zijn, ontbreekt er niets en men js ook met de duurste ge neesmiddelen niet zuinig. Ik heb geen front gezien en luchtaanvallen waren er niet op Poesan. Wel was er de laatste tijd veel guerilla acti viteit. Zuster Hoekveen heeft veel ge daan om de Nederlandse soldaten in een van de zes hospitalen in Poesan aan lectuur te helpen. De Nederlandse Koreastrijders leren al spoedig een mondvol Engels, maar DEN HAAG Ter gedachtenis aan allen die tijdens de tweede wereldoorlog hun'leven hebben ge offerd, zal ook dit jaar op 3 Mei op twee centrale punten de Grebbe berg en Den Helder de nationale herdenking der gevallen militairen plaats vinden Hetzelfde gebeurt in de vier militaire afdelin gen in Rotterdam, AJrrielo, Mid delburg en Emmen. In Den Helder wordt bij het monument „Voor h-rn die vielen" de centrale herdenking gehouden voor de doden van de Kon. Marine en de Koopvaardij. Op de Grebbeberg worden de doden van de Landmacht, de omgekomen verzetstrijders en de overige slacht offers herdacht. LONDEN. Het officiële Russi sche persbureau „Tass" heeft Dins dagavond een ontkenning gepubli ceerd van de kortgeleden door pre sident Truman afgelegde verklaring, waarin hij zeide, dat hij de Sowjet- Unie in 1946 een „ultimatum" had gezonden, dat leidde tot het terug trekken der Russische troepen, die zich toentertijd in Perzlë bevonden. De Tass-verklaring zegt: „Het on zinnige karakter van Trumans ver klaring was van het begin af duide lijk. daar de president niet in staat was enige mededeling te doen over de inhoud van zijn z.g. „ultimatum" toen hem hierover door de journalis ten vragen werden gesteld." BONN. De Duitse Bondsrepu bliek heeft zich bereid verklaard de ten opzichte van de O.E.E.S.-landen geldende invoer-liberalisering thans ook toe te passen op goederen van Indonesische herkomst. vooral in de ziekenhuizen blijkt dat zij toch door een gebrek aan talen kennis in een eenzaam hoekje ko men, want de meesten van hen kunnen geen Engelse tijdschriften lezen. Er is, dank zij het Rode Kruis, wel lectuur, maar de organisatie klopte niet erg, vertelt zuster Hoek veen. Er waren op het vliegveld vele militaire autoriteiten aanwezig, toen het vliegtuig tot stilstand kwam. De Koreastrijders werden namens de minister van Oorlog toegesproken door de kol. J. Daniels, die hun het Kruis van Vrijheid en Recht uit reikte. De commandante van het V.H.K., de majoor A. Halbesma, was op het vliegveld aanwezig om zus ter Hoekveen te verwelkomen. Vacantietoeslag voor overheidspersoneel DEN HAAG. Naar wij vernemen heeft de Regering voor dit jaar de vacantietoeslag voor het rijksperso neel vastgesteld op twee pet van dc bruto jaarwedde met een maximum van 75 voor gehuwden en 50.- voor ongehuwden. Vorig jaar ont vingen beide categorieën maximaal 50 gulden. Dit jaar zal er in te genstelling met vorig jaar geen salarisgrens zijn. DEN HAAG. Voor de wedstrijd welke het Nederlands A-elftal Donderdag 8 Mei in het Fe(jenoord- stadion te Rotterdam tegen Sunder land speelt, een ontmoeting die te vens geldt als oefenwedstrijd voor de Interlandwedstrijd tegen Zwe den van 14 Mei tP Amsterdam, is het Nederlands elftal als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Aehtcr: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse). Midden: Wicrtz (DWS). Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Len stra (Heerenvecn), Van Melis (Eind hoven). Bennaars (Dosko) en Cla- van (ADO). Reserves: Landman (Sparta. De Jong (ADO). Van Sehijndel (SVV), en Van de Bogert (DOS). De B-ploeg, die Dinsdag 6 Mei in het Olympisch stadion tegen de Engelse prof-club in het veld treedt, ziet er als volgt uit: Doel: Landman (Sparta). Achter: Bakers (PSV) en De Jong (ADO). Midden: Van Sehijndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en Fanger (DWS). Voor: Van de Bogert (DOS). Van der Tuyn (HDVS), Van Roes- sel (Willem II). Mommers (Willem II) en Van Overbeek (BW), Reserves; Hagenaars (Volewij- ckers). Utermark (BW) C. van der Gijp (Emma) en Krommert (DOS). Het elftal van de Engelse eerste divisieclub Sunderland is als volgt samengesteld: Doel: Mapson. Achter: Stelling en Hedley. Midden: Watson, Hall en Aitken. Voor: Wright. Kirtley, Ford. Shackleton en Reynolds. Reserves: Robinson, Hudgell en Davis. De wedstrijd te Amsterdam wordt geleid door scheidsrechter Horn, die te Rotterdam door Karei van der Meer Beide ontmoetingen beginnen om 6.45 uur. Sunderland, dat op 4 April 1951 te Rotterdam een 21 overwinning boekte op het voorlo pig Nederlands elftal, eindigde dit jaar met 42 punten uit 42 wedstrij den precies in het midden van de ranglijst van de eerste divisie. In de achterhoede van Sunderland is rechtsback Stelling de méést op vallende speler. Tijdens de oorlog werd hij als jeugdvoetballer ont dekt en sedert 1944 maakt hij deel uit van Sunderland. Hij is een moe dig speler, die met zijn stuk spel i van opruimen houdt, De midden- linie is waarschijnlijk het sterkste deel van het elftal. Watson, Hall en Aitken speelden alle drie reeds ver. scheidene malen in vertegenwoordi gende elftallen, Watson, die in 1946 voor 7500 pond sterling van Hud- dersfield werd overgenomen en thans 20 000 waard is. vertegen woordigde Engeland zowel in cric ket als voetbal. Hij speelde in het Engels elftal als linksbuiten en als rechtshalf. Is een weinig spectacu lair. manr effectief spelende spil. Linkshalf Aitken is Schots interna tional. Hij wordt beschouwd als een der beste halfbacks in Groot Brit- tannië Aitken is de laatste tyd in grootse vorm. Len Shackleton. die de bijnaam draagt van „clown prince of foot ball" vanwege zijn talloze techni sche baltrucjes is pog altijd de grote man in de voorhoede. Hij speelde enkele malen in het Engels elftal en maakte ook deel uit van het En gels b-elftal dat enkele jaren gele den te Newcastle tegen Nederland uitkwam. Midvoor Trevor Ford is evenmin een onbekende. Met zijn dodelijke schot veroverde hjj een vaste plaats in het elftal van Wales- MADRID De Belgische Euro pese kampioen René Vingerhoedt heeft een wedstrijd gewonnen en een verloren in de openingswed strijd van het derde Europese drie- bandentournooi dat vijf dagen duurt. Vingerhoedt versloeg de Neder lander Jan Sweering rhet 150 tegen 117 in 36 beurten. Zijn beste serie was 19 tegen Sweering 15. In de eerste wedstrijd verloor de Belg tegen zijn landgenoot Pierre Ver- vest met 103 tegen 150 in 38 beur ten. De andere uitslagen zijn: Swee ring wint van de Fransman André Clairet met 150 tegen 121 in 56 beurten, de beste serie van onze landgenoot was 10. Van Clairet 24. De Spanjaard Domingo verslaat Clairet met 150 tegen 100 in 41 beurten en de Duitser Tiedtke wint van de Zwitser Nussberge met 150 tegen 142 in 50 beurten. De hoog ste serie van Tiedtke was 24. Domingo heeft de leiding met 4 punten. R ij va a rd igh eidsproef op circuit Zandvoort (Van onze verkeersredacteur). ALPHEN AAN DE RIJN. Zestienhonderd mensen zijn Dins dagmorgen in alle vroegte opge staan om deel te nemen aan een door de Nederlandse Vereniging van Transport-Organisaties gehou den rallye voor tocrwagcns. De veertig deelnemende autobussen kwamen uit alle delen van het land: Beek en Appingedam zag men evengoed op de deelnemers lijst staan als Balk en Breda. AI die bussen hadden vaste start plaatsen in Amsterdam. Hoevela ken en Zeist. Na een puzzlerit met tijdcontró- le kwamen de deelnemers terecht op de Zeeweg naar Zandvoort. waar een regelmatigheidsproef plaats vond Met afgedekte kilo meterteller moest de chauffeur Dat bleek niet gemakkelijk te zijn, want er kwamen afwijkingen voor van bijna een halve minuut naar beneden en boven. De veertig bussen trokken daar na naar het circuit op Zandvoort, v/aar een echte rijvaardighcids- proef moest worden ven eden. Na een bezoek aan De Keukenhof werden in Avifauna de pnjze.. uitgereikt door de voorzitter aei N.V.T.O., ir J. G. J. C. Nieuwen- huis. De prijzen werden als volgt toe gekend: Algemeen klassement: 1 Overijs selse Autobus Diensten te Holten (Ov.); 2. Automaatschappij Zee land te Goes; 3. Velox te Andelst (Geld.); 4. Tram en Bargedienst te Jutphaas; 5. Noord Oost Friese Autobusonderneming te Dokkum. Behendigheidsproef: 1. Lissone en Lindeman te Den Haag; 2. Twent se Electrische Tramweg Maat schappij te Enschede; 3. Drentse 2150 meter in 3 minuten afleggen. Autobus Onderneming te Meppel. (Advertentie M.) itopt gottn. rt,' kisrtn. in. kout door A. S. M. Hutchinson 19 Mevrouw Chater corrigeerde hem. „Niets van aan!" riep ze uit- „Er is niets van aan. V/at zei de man te gen jou toen je vroeg wat er aan de hand was?" „Dat ben ik vergeten." „Dat ben je niet vergeten." „Lieveling, ik ben het heus ver geten." „Laat ik het je dan voor de hon- derste keer nog eens vertellen. Als jy je apengezicht er niet buiten hield, zei hij. zou hij het in elkaar timmeren." „Heeft hy apengezicht gezegd?" vroeg de heer Chater op de toon van iemand, die als hij het destijds geweten had onmiddellijk tot moord zou zijn overgegaan. „Je weet drommels goed. dat hij apengezicht zei. Had een man. die ook maar een beetje man was zoiets laten passeren? Was het niet vreselijk voor een vrouw om daar in de open lucht getuige van te moeten zijn, terwijl de portier nog achter zijn hand stond te grinni ken? Nooit, nooit zal ik vergeten hoe vernederd ik me voelde, toen jij hem de halve shilling gaf." De ongelukkige echtgenoot mom pelde: „Ik zou zo graag willen, dat je het kon vergeten, lieve." Mevrouw Chater manoeuvreerde met haar troepen als een volleerd tacticus, en zette de aanval op een ander punt in. Ze zei: „Wel ja, ga me nu nog beledigen ook. En dat waar juf frouw Humfray bij is. Je hebt ge lijk, groot gelijk hoor! Ik ben het trouwens gewend. Iedereen heeft zyn kruis te dragen, zoals de do minee Zondagochtend nog zei. en het mijne is openlijke belediging door mijn echtgenoot Ik mag niet klagen; ik ben met mijn ogen open met je getrouwd." Mevrouw Chater onthulde dit ge heim uit haar jeugd met een stem. die suggereerde, dat de meeste jon ge meisjes de plechtigheid met ge sloten ogen ondergaan, maakte een tweede cognacgrog gereed om haar gekwelde zenuwen verlichting te geven, dronk het glas leeg met een gezicht alsof het een fles vergif was. die een martelaar bij wijze van prettige afwisseling ledigt, zette het weer zeer luidruchtig op tafel, en vóórdat haar ontstelde echtgenoot zijn mond koji opendoen zette ze de aanval in weer een andere hoek voort. „Wat zou het jou kunnen sche- leh." riep ze uit. „als mijn leven vanmiddag niet als door een won der gered was!" De heer Chater stond een ogen blik sprakeloos en vroeg toen: „Liefste! Gered? Waarvan? Zijn liefste vroeg bitter: „Wat kan het jou schelen9 Als mijn ver minkte lijk....'* Tot ongekende hoogten opgevoerd door dè vere nigde krachten van haar opwinding, haar verbeelding en de twee cog nacgrogs stond ze op en wees door het raamals mijn verminkte lijk hier vanmiddag door twee po litieagenten de stoep was opgedra gen. wat zou jij dan gedaan heb ben?" De heer Chater. die de vrees al weer bij zijn haarwortels voelde opkruipen, vei zekerde haar. dat hij op de plaats waar hij het bericht in ontvangst genomen had het leven gelaten zou hebben. Mevrouw Chater riep: „Nooit!" Ze viel terug in haar stoel en ging verder: „Je zou blij geweest zijn." Haar stem trilde. „Blij! En in de. hele wereld zouden alleen mijn Bob en mijn twee lammetjes van kin deren er verdriet om gehad heb ben.'' Zo tragisch was het beeld, dat zich onder het uitspreken van deze woorden voor haar geest ont rolde. dat haar ogen zich met tra nen vulden en haar stem stokte. De heer Chater klopte haar op de gekwelde rug en maande haar aan kalm te blijven En hij brand de van verlangen om te vernemen wat er nu eigenlijk gebeurd was! Tussen krampachtige snikken door vertelde ze het hem De hiaten in het verhaal werden door de heer Chafer opgevuld met ontboezemin gen als: „Dat meen je toch niet! Hoe is het mogelijk! O hemel!" Ze schilderde de détails met de hand van een meester. .En daar zat ikalleen overgeleverd aan een wild paard en een dronken koetsier." besloot ze. „Juffrouw Humfray heeft kans gezien er uit te springen en mij in de steek te laten."' „Maar juffrouw Humfray was er toch bij?" Al die tijd had Mary er bij ge staan. wachtend op de orders, die ze ongetwijfeld nog zou krijgen. Dc heer Chater wendde zich tot haar. Meestal was hij vriendelijk tegen het meisje, n.aar nu zag hij de kans schoon om de toorn van zijn vrouw op haar af te wentelen. Uit zelfbehoud keerd- hij zich dus met edele verontwaardiging tot Mary. „Kans gezien om er uit te sprin gen9" riep hij uit. op een toon als of hij zoiets verschrikkelijks niet kon geloven. „Kans gezien om er uit te springen9 Juffrouw Humfray, dat had ik niet van u gedacht!" Ze riep: „Ik ben gevallen, meneer Chater." Zonder te letten op wat ze zei en met nog meer \erwijt in stem en gebaar ging hij verder: „Ik zou gedacht hebben, dat u zich in zo'n geval met zovele banden aan mijn vrouw gebonden zou voelen. dat het u onmogelijk moest zijn haar in de steek te laten Hoe lang bent u al niet bij ons' Hebben we u niet altijd als een lid van ons gezin behandeld; u overdadig gevoed en gekleed; bij ziekte u verpleegd; kortom. aJles gedaan om u geluk kig te maken? O. juffrouw Hum fray!" Hier schoot zijn verbeeldings kracht te kort. Mevrouw Chater nam bij het horen opsommen van haar deugden de vereiste houding aan ;op haar gezicht een trek van pijn en niet van verbazing om zo veel ondankbaarheid Marv riep nog eens1 „Maar ik ben er niet uitgespron ren. Ik ben gevallen, meneer Chater!" Mevrouw Chater zei alleen maar: „Gevallen!" F,n na oen pauze, met bijna bovenmenselijke zelfbeheer sing; „Nu ja, het is nu voorbij." „Mevrouw Chater. u weet toch, dat ik gevallen ben. Ik leunde uit het raampje ornaat u me gevraagd had te kijken hoe de straat heette, toen het paard struikelde.'* „Het is eigenaardig." zei mevrouw Chater met een pijnlijke glimlach, „dat u er in geslaagd bent „er uit te vallen" vóórdat het Daard weer kon opstaan en op hol slaan." „Héél. héél eigenaardig.'- klonk de stem van de heer Chater als een echo. Hoe onredelijk waren ze. vond Mary- Ze begon opnieuw: „Ik... „Juffrouw Humfray. het is nu genoeg Help me naar boven. Ik ga rusten." De heer Chater huppelde opge wekt naar de bel. „Dat is verstan dig. lieve. Ik zal je een warmwa terkruik laten brengen Zijn vrouw dacht aan de tokort- konrngen waarover ze hem onder houden had. „Laat je Grootje bren gen.'* smaalde ze .op een dag. dat de mussen van de hitte van het dak vallen." Ze nam Mary's arm en zwaar leunend verliet ze de kamer. Dc K.R.O. stelt vrn vijf voor elf 's ochtends tot half vijf 's middags zijn zender ter beschikking Over die zender worden voortdurend de instructies omgeroepen voor de deelnemers, die dus wel genood zaakt zijn een radio in hun wagen te hebben en bovendien om die radio de gehele dag op Hilversum afgestemd te houden. Niet alleen rij-aanwijzingen zul len trouwens over de zencfer wor den omgeroepen. Men zal het de deelnemers ook moeilijk maken door het verplicht stellen van het vervullen van diverse ongewone opdrachten, het gratis verwer ven van bepaalde artikelen bijvoor beeld. Deze ralley zal niet makkelijk v/orden. De voorzitter van de Bosse „Hertogrijders" zeide onder meer: „Ik ben er van overtuigd, dat nie mand zonder strafpunten aan de finish komt." De juistheid van deze verklaring zal op Zaterdag 24 Mei moeten blijken. Donderdag courses op Duindigt (Van onze paardensport- medewerker) Als een uitzondering op dc regel thans courses midden in de week en wel op Donderdag. De eige naars van dravers en renpaarden hebben zich niet onbetuigd gelalen en hnnerzijds is alle medewer king verleend om de meeting te doen slagen. In de 5 draf. en 2 rennummers valt onze keuze op de volgende paarden: Dotatie- prijs: Qui Hollandia G., Qui Vivra verra, Quick Boy, Querido 1; Ku- bico'-prijs (ren over 1700 m): Ta- xiol, Aquavit, Dicky, Brandal; Usance-prijs: Prins Pluto, Patric K., Duluth Z, Odeil; Insecuriteit-prijs: Lauysier, Paulicntje, Nuni Brewèr, Olivier B; Trial Stakes (ren over 1550 m): Chibcrta, Cleone, Chef- taine, Dollardprins, Némesis-prijs: Mac Kinley, O. Bonni, Oscar Ma jor. Outsider Kruger; Diva-prijs: Miss A. Kievit S, New Spencer, Lady Zora. Radio-ralley start 24 Mei 's HERTOGENBOSCH Evenals het vorig jaar organiseert de 's Hertogenbossche automobielclub „De Hertogrijders" in samenwer king met de KRO een radio-rallye, ditmaal op Zaterdag 24 Mei. Er zal om 10 45 uur worden ge start op '-'er plaatsen, t.w. Hilver sum Zwolle. Maastricht cn Bergen op Zoom. Op het ogenblik van starten zullen de deelnemers via de zender Hilversum I bekend worden gemaakt met de wijze van •.tarten en de te volgen route, die 240 km lang is. Het eindpunt van de rallye is Den Bosch Nieuw Europees record 200 meter rugslag TROYES De jeugdige Franse zwemmer Gilbert Bozon is er in geslaagd het Europees record 200 meter rugslag te verbeteren Bozon bracht het op 2 min. 21 sec. Het oude record stond sedert 28 Juli 1949 met 2 22 7 op naam van zijn. landgenoot Vallerey. Het wereld record staat met 2.18.5 op naam van de Amerikaan Stack. SOESTDIJK Op paleis Soest- dijk is Dinsdag namens de Interna tionale Suiker Tentoonstelling te Amsterdam een grote taart bezorgd voor de prinsesjes De- taart was rondom versierd met ruitertjes in (Wordt vervolgd.) galop.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3