weer in T ruman Staalindustrie handen van DAGBLAD VOOR AMERSFOORT HOF VAN APPEL BESLIST IStralende lentehemel op Koninginnedag Hoogovens gedoofd - alle industrie „plat" Zelfs democratische steun voor Ike Scherpe Westelijke nota over vliegtuigincident Meiviering met onlusten, stakingen en parades Haarlem vierde nationale feest met een carnavalsoptocht Schreieders eis komt niet in behandeling Onder een stralende lentehemel, in een milde temperatuurdie [noodde tot vertoeven in de buitenlucht, heeft het Nederlandse volk de Iverjaardag gevierd van zijn Konjngin. In dorpen en sleden waren jong Ier? oud op de been bij alles wat ondernomen werd om het grote fa- I miliefeest der natie luister bij te zetten. DE verjaardag van haar moeder tuas uiteraard een bijzonder blij de dag voor de prinsesjes, die al les wat zich op en om het paleis afspeelde met grote belangstel ling volgden. Deze foto maakte de fotograaf juist, nadat zij een kijkje hadden genomen bij het in een landkaart herschapen WASHINGTON. Het Amerikaanse Hof van Appel heeft het verzoek van de regering ingewilligd om het vonnis van de federale rechter Pine, waarbij de overneming der staal-indus- tric onwettig werd verklaard, op te schorten. De regering heeft tot Vrijdag tijd gekregen om by het Hooggerechtshof een ver zoek in te dienen voor een herbehandeling van deze zaak. In de situatie van het ogenblik heeft deze beslissing geen verande ring gebracht, ofschoon door de opschorting van Pyne's vonnis de staal-arbeiders weer regeringsemployé's zyn, die geen sta kingsrecht bezitten. De Amerikaanse staalindustrie ligt prac- tisch geheel „plat". Alle ovens zijn gedoofd. Tengevolge van de staking van homa het meest getroffen zijn, ongeveer 90.000 arbeiders in de Amerikaanse olie-industrie ligt het werk in de raffinaderijen voor de helft stil. De stakers eisen een loonsverhoging van 25 cent per uur. Regeringsfunctionarissen heb ben verklaard, dat zij op het ogenblik niet van plan zijn tus sen beide te komen. Volgens de voorzitter van de vakvereniging worden raffinade rijen met een dagelijkse productie van 2.200.000 vaten door de sta king getroffen. Men verwacht, dat verder nog raffinaderijen met een capaciteit van 050.000 vaten per dag zullen komen stil te liggen. De arbeiders zullen op hun post blijven tot de bedrijven geheel stil liggen, hetgeen ongeveer 772 uur zal duren. Het sluiten van de pijpleidingen zal waarschijnlijk ook het werk in de nationale raf finaderijen beïnvloeden, wat uit breiding van de staking kan be tekenen. Het schijnt, dat Texas en Okla- Natuurlijk gaven de Residentie ;n de Hoofdstad daarbij het [voorbeeld. Op de Boulevard in Scheveningen had een défilé plaats Ivoor de minister van Oorlog, dat Idoor duizenden werd bijgewoond, Idie konden constateren, hoe ons I! leger en zijn bewapening lang zamerhand een Europees gezicht begint te krijgen. In Amsterdam kon men op het Museumplein over de hoofden lo- I pen, toen daar 's morgens een parade werd gehouden, en I's avonds aan de Zuidrand der fl stad, toen daar op de zandvlakte welke wacht op bebouwing, een N daverend vuurwerk werd afge- I stoken. De taptoe had natuurlijk R in de schaduw van het Koninklijk paleis op de Dam plaats. Haarlem kwam voor de dag met I een noviteit: een Koninginne-car- I navalsoptocht, waarvoor de in zul- ke festiviteiten bedreven Kerkra- I denaars yaren opgetrommeld. En 1 het bal champêtre, dat de feest- J dag op de Grote Markt besloot sloot daar goed bij aan. Van de militaire schouwspelen, I die door het gehele land werden gegeven, noemen wij nog slechts de parade van de Koninklijke S Marine in Den Helder. GELUKWENSEN President Truman heeft Ko ningin Juliana de volgende bood schap gezonden: „Ter gelegenheid van de verjaardag van Uwe Ma jesteit doet het Amerikaanse volk zowel U persoonlijk als het Ne- Beppie gaf haar muts aan Prinses Marijke Beppie Zwetsloot, die uit Su- riname is gekomen, en nu in Amersfoort woont, liep gister morgen mee in het défilé langs het Koninklijk Paleis Soestdijk. Toen ze vlak bij de Konink lijke familie was. liep ze plot seling uit de stoet, rende de trappen van het bordes op. en zette spontaan Prinses Marijke haar eigen prachtige feestmuts op. Het prinsesje vond het maar wat fijn zo'n mooie muts te krijgen, en ze hield haar op ge durende het hele verdere défilé. Beppie voegde zich vlug weer bij de stoet, blij dot ze een .vriendinnetje" gelukkig had •I gemaakt. Bevrijdingsrede dr Drees via de televisie DEN HAAG. Minister-presi dent Drees zal op de Nationale feestdag (5 Mei) na de opvoering van het lekenspel „Leiden ontzet" op het Binnenhof een bevrjjdings- Vede uitspreken, die evenals het sPel via de televisie zal worden uitgezonden. derlandse volk zijn beste wensen en oprechte felicitaties toekomen". De Belgische oorlogsinvaliden, die drie dagen in ons land ver toefd hebben en Woensdagmiddag weer naar hun haardsteden terug keerden, hebben in een uitvoerig telegram hun gelukwensen aan geboden aan onze jarige Koningin. Zij spraken daarin tevens hun dank uit voor de begroeting Dins dag in Den Haag door Prins Bern- hard, wiens spontane hartelijkheid hen allen diep had getroffen. Beschieting van ongewapend Frans toestel in strijd met alle normen van fatsoen BERLIJN. „Het onder welke omstandigheden ook, in vredestijd be schieten van een ongewapend vliegtuig, is volstrekt ontoelaatbaar cn m strijd met alle maatstaven voor een gedrag, zoals dat beschaafde naties betaamt," aldus beantwoordden de Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in West-Dultsland en de drie Westelijke Commandanten van Berlijn gezamenlijk het protest van Rusland. In deze brief stellen zij in krachtige bewoordingen opnieuw de eisen, die zij in de eerste protest- nota noemden. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde te Londen, dat dit incident „zeer duidelijk het ware karakter van de Russische vredesduif symboliseerde". In het tweede Westelijke protest heeft naar aanleiding van dit incl- wordt het Russische tegenprotest beschreven als een ..klaarblijkelijke poging om de gewelddadige aanval len van de Russische jagers te rechtvaardigen". Autoriteiten van de „Air France" hebben te Berlijn verklaard, dat het beschoten toestel tijdens zijn vlucht door de radar apparaten van Tempelhof is gevolgd en dat hierbij is gebleken, dat het zich nimmer buiten de internatio nale luchtcorridor heeft bevonden. Tevens heeft men ontkend, dat de Sowjet-jagers hef Franse vliegtuig gesommeerd hebben te landen en dat waarschuwingsschoten voor het vliegtuig langs zijn geschoten. Een Britse woordvoerder te Bonn Hoger vleesprijzen door groter onkosten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Naar aanleiding van de berichten over stijging der vleesprijzen deelt men ons van de zijde van het departement van land bouw mede. dat deze stijging een gevolg is van de gestegen onkosten in de veehoudersbedrijven. De ho gere prijzen, die o.m. voor het voer moeten worden betaald, hebben hun terugslag op de vleesprijzen. De slagers, die overigens vrij zijn in het bepalen van hun prijs aan de consument en die tot dusver had den nagelaten hun prijzen te ver hogen, hebben hiermee dus thans hun winstmarges aan de gestegen onkosten aangepast. dent verklaard, dat iedere poging van de zijde der Sowjet-Unie om de Westelijke mogendheden met ge weld uit Berlijn te verdrijven, door hen beschouwd zal worden als een Sowjet-aanval op West-Duitsland. De woordvoerder zei. dat de tekst van deze verklaring te Londen wa§ opgesteld. Koorddanseres viel van 10 m. hoogte Ernstig gewond naar het ziekenhuis (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Op een openluchtuitvoering ter gelegen heid van Koninginnedag is Woens dagavond op de Markt de acro bate mej. Alice Williams ernstig gevallen en met een gescheurde beenspier en inwendige kneuzin gen in het Algemeen Burgergast huis opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de koorddanseres met haar partner op ruim tien meter hoogte *op een fietsje over een strak gespannen staaldraad reed Plotseling ver loren zij hun evenwicht en vie len. De man kwam goed in het net terecht. Het meisje vièl van de rand van het net op de straat stenen. Vele toeschouwers, die het on geluk zagen gebeuren, vielen flauw. De EHBO kwam handen te kort. OP het gazon voor het paleis Soestdijk hadden gisteren vaar dige handen een landkaart ge maakt van bloeiende tulpen en hyacinthen, geschonken doorbol- lenkwekers uit Lisse. Rood. geel paars, oranje en wit gaven de kleuren aan van de Nederlandse provincies. De hoofdsteden wa ren aangegeven met rode cirkels. Blauwe hyacinthen vormden de zee. TER gelegenheid van de verjaar dag van koningin Juliana kwa men uit alle hoeken van Neder land felicitaties en geschenken binnen op het paleis Soestdijk. Sommige cadeau's nam de ko ningin zelf op het bordes in ont vangst. De 74-jarige Peter Baars uit Bunschoten schonk haar een mand paling. AMSTEhDAM. Ds Niemól- ler zal 28 Mei in Amsterdam spre ken over „de derde weg" in Duits land. doch functionarissen van de vak vereniging weigeren mee te delen in hoeveel fabrieken het werk stil ligt. In de grote steden vormen zich lange files auto's en motoren om benzine te tanken. Indonesië zal vragen om uitlevering van Westerling DJAKARTA. De Indonesische regering heeft de Indonesische waar nemend hoge commissaris in Neder land. mr Susanto Tirtoprodjo. de no dige instructies gegeven om de Ne derlandse regering uitlevering te verzoeken van ex-kapitein Wester ling. Dit heeft de Indonesische minis ter van. justitie. Lukman Wiriadinata, Woensdagavond in Djakarta bekend gemaakt. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De eis. van 6400. die de Duitser Joseph Schreieder heeft ingediend tegen de Nederland se regering als schadevergoeding voor de zijns inziens ten onrechte ondergane detentie, zal niet In be handeling worden genomen. De Haagse arrondissementsrecht bank heeft zich onbevoegd verklaard ten aanzien van deze eis een uit spraak te doen. Tegen deze uitspraak kan geen hoger beroep, noch cassa tie worden aangetekend Schreieder had deze cis laten in dienen op grond van een wet van 13 October 1950, waarin gesteld werd dat voormalige gedetineerden, die later werden vrijgesproken en me nen aanspraak to kunnen maken op schadevergoeding, een daartoe strek kende eis kunnen indienen bij de arrondissementsrechtbank. De Haagse rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard op grond van artikel 2 van deze wet. waarin staat, dat de toekenning van de eis ge schiedt door de arrondissements rechtbank van de woonplaats van de gewezen gedetineerde. Luchtvloot speurt naar vermiste Clipper WASHINGTON Vijf-en-twintig Amerikaanse en Braziliaanse vlieg tuigen hebben Woensdag het on derzoek naar de stratocruiser voort gezet, die Dinsdag tussen Rio de Janeiro en Port of Spain (Trinidad) is verdwenen. Er bevonden zich 41 passagiers en een bemanning van 9 leden aan boord van het vier motorige toestel van de „Pan Ame rican Airways". Het onderzoek strekt zich uit over het mondingsgebied van de Amazone. Naar net Amerikaanse Ministerie van het Leger meedeel de, zijn nog zeventien militaire toe stellen van bases in de V.S en Por to Rico opgestegen om aan de na sporingen deel te nemen. Spelend kind door trein gedood (Eigen bericht) KESTEREN Op de spoorlijn in de richting Nijmegen, even voor de halte Opheusden. is gisteravond om tien voor zes het vijfjarige zoontje van de familie Huibers on der de trein gelopen en gedood. Het kind speelde in het gras langs de spoordijk. Toen het plotseling de rails opliep, kon de bestuurder van een juist naderende trein een aanrijding niet meer voorkomen. Nieuwe aardappelen ter veiling WOGNUM De eerste nieuwe aardappelen zijn er weer. Gisteren werden ze aangevoerd aan de vei ling „De Volharding" te Wognum, Het was een partijtje van vijftien kilo. De aardappelen werden ver kocht voor 1.77 per kilogram. Engeland paraat als Indo-China wordt aangevallen LONDEN. Eden heeft in het Lagerhuis verklaard, dat een inval in Indo-China geen minder dreigen de toestand zou doen ontstaan dan die, waarmede de Ver. Naties in Korea te maken hebben. „Wij heb ben duidelijk gemaakt." aldus Eden, „dat de Britse regcing in een der gelijk geval haar verplichtingen vol gens het Handvest der V N. zal na komen." Onder gejuich verklaarde het conservatieve Lagerhmslid Peter Smithers: „Wij zijn de Fransen grote dank verschuldigd voor de offers, die zij in Indo-China in bloed en goede ren brengen. Indien de Fransen niet in Indo-China stand zouden houden, zou onze verdediging in Zuid-Oost- Azië op de zwaarste wijze worden belast." Nieuwe goedkope vluchten over Oceaan NEW YORK. Een belangrijk nieuw tijdvak voor het transatlan tische luchtverkeer is vandaag aan gebroken met .de inwijding van goedkope tocristcntarieven. die 41% lager zijn dan de standaardprijs. Acht van dc elf luchtvaartmaat schappijen die Europa met Amerika verbinden, waaronder ook de KLM. maken vandaag 19 vluchten naar het Oosten Het eerste toestel van de TW.A. is uit New York met 57 passagiers naar Parijs vertrokken. Het wil trachten de „wedstrijd" te winnen tegen de toeristenvlucht uit El Al (Israël). 4 Naast de eerste klasse vluchten zullen de elf maatschappijen een tocristendienst beginnen niet 39 rei zen per week in beide richtingen. De dienst zal tijdens de zomer uitgebreid worden en op 1 Augus tus zijn hoogtepunt bereiken niet 71 vluchten per week in beide richtingen, met een capaciteit van 9334 passagiers AMSTERDAM. Woensdag heeft een groot aantal voormalige Nederlandse gevangenen van het concentratiekamp Allach een buitencommando van het kamp- Dachau voor de vijfde maal de bevrijding op 30 April 1945 her dacht. In Massachusetts: daverende overwinning van Eisenhower op Taft BOSTON. In de Noord-Oostelijke Amerikaanse staat Massachusetts heeft generaal Eisenhower bfj de voorverkiezingen een formidabel succes behaald. Van dc republikeinen stemden 240.325 op de generaal. 103,282 op Taft. terwfjl Mac Arthur, Warren en Stasscn leder een handjevol stemmen verkregen. Van de democraten stemden er 27 27.217 op Kefauver cn 15.519 op Eisenhower. Truman (die evenals Mac Arthur geen candidatuur aan vaardt) kreeg 6.889 stemmen, Harriman slechts 1.078. Van de 28 republikeinse kies mannen in Massachusetts zullen 27 generaal Eisenhower steunen. Bij de tot nu toe gehouden voorverkiezingen zijn 268 kies mannen afgevaardigd, die zich verplicht hebben senator Taft te steunen en 265, die Eisenhowers candidatuur voorstaan. Een aantal republikeinse afgevaardigden heeft zich nog niet uitgesproken. De voorverkiezingen in Massa chusetts worden als een groot succes voor Eisenhower be schouwd. De generaal verwierf ruim twee maal zoveel republi keinse stemmen als zijn rivaal Taft. doch men acht het nog op vallender dat omstreeks 15.500 de mocraten ook op Eisenhower stemden en dat senator Kefauver, die de meeste democratische stem men op ziëh verenigde, er slechts Traangasbommen en gummiknuppels in Tokio: honderden gewonden In verschillende delen van de wereld Is het op 1 Mei heet toegegaan. Honderdduizenden Japanners raakten in Tokio slaags met dc politic. Hon derden mensen, onder wie vele vrouwen, werden gewond. Met traangas cn gummiknuppels dreef dc politie de menigte uiteen. Meer dan 20.000 Japanse studenten begonnen in elf steden een hongerstaking uit protest tegen de anti-subversieve wetten die het parlement thans behandelt. Twee Amerikaanse matrozen en vfjf Japanse politiemannen werden in Tokio in de paleisjjracht gegooid. Een Amerikaanse pers-fotograaf werd afgeranseld. In de meeste landen houdt de lijnse politie dreef ze uiteen met het politie communisten en socialisten waterkanon en de gummistok, voor- angstvallig gescheiden, Berlijn: Twaalfduizend man Wcst- Berlijnse politie is gemobiliseerd voor de opmars van 500 000 commu nisten en ongeveer evenveel socia listen. Een schreeuwende menigte van 5000 jonge communisten kwam de Franse sector binnen om te trachten onrust te verwekken. De West-Ber- IETS LAGERE TEMPERATUREN Zwakke tot matige, morgen in het uiter ste Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Noord-Oos telijke tot Oostelijke wind. Over het alge meen weinig bewol king en vrijwel over. al droog weer. Iets lagere temperaturen 2 Mei. Zon op 5 u 9 m onder 20 u 7 m; Maan op 11 u 37 m onder 2 u 38 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl. Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Zw. bew. N.N.W. —2 8 C 10 mm Stockholm Zw. bew N N O. —2 13 0 Helsinki Geh. bew. O N O. —5 7 0 Edlngburgh Zw. bew. O -5 11 0.5 Londen Regen Windstil 23 1 Kopenhagen Onbew. N.-4 11 0.2 Amsterdam Onbew. O N O —6 22 0 Genève Mist Windstil 24 7 Parijs Zw. bew. Windstil 2S 2 Bordeaux Regen Windstil 22 4 Nice Onbew. N.W —3 20 0 Berlijn Frankfurt Onbew. N.—1 22 0 Licht bew N.O. —2 25 0 München Onbew. Windstil 22 0 Wenen Onbew. Windstil 24 0 dat het tot relletjes kon komen. Oslo: Aan de vooravond van 1 Mei hielden jonge socialisten een rumoe rige demonstratie bij de Spaanse le gatie. Athene: Het Griekse vakverbond heeft een staking van 24 uur afge kondigd. Rome moet het vandaag zonder kranten stellen en er rijden geen trams, bussen en taxi's Op het laat ste ogenblik is e-an staking in de gasbedrijven afgelast. New York: de commissie inzake de rechten van de mens van de V N. heeft een Sowjet-motie aanvaard, om vandaag vrijaf te nemen. De stemming was 150. met drie ont houdingen. Moskou: De Russische minister van Oorlog heeft op 1 Mei een op vallend tamme dagorder aan het Rode leger uitgegeven, waarin dit keer geen bedreiging aan het Wes ten wordt geuit. Maarschalk Stalin woonde op het Rode Plein een para- de bij. I In alle Oost-Europesc landen worden enorme parades gehouden. ongeveer 12.000 meer kreeg dan Eisenhower. Generaal Eisenhower# heeft Woensdag in Parijs verklaard, dat zijn overwinning bij de voorver kiezingen in Massachusetts „een overweldigende gebeurtenis" was. Toen hij na een driedaags be zoek aan de bezettingstroepen in Duitsland op het vliegveld Orly uit zijn toestel stapte, verklaarde generaal Eisenhower: „Het begint er op te lijken dat het ernst gaat worden". Sergeant gedood bij bunker opblazen (Van onze correspondent) IJMUIDEN. De vreugde van het Koninginnefeest werd Woensdag op ernstige wijze verstoord door een dodelijk ongeval, dat 's middags plaats vond bij het opblazen van bunkers op een terrein nabij het Rokerspad. De 22-jarige sergeant A. J. van Z. uit Rotterdam, die ge detacheerd was bij het corps ge nietroepen te Ermelo, werd door rondvliegend puin getroffen en op slag gedood. Een soldaat, die bij de explosie een gebroken been op liep, werd naar het militair hospi taal in Den Haag gebracht. Wagon van plezier- treintje gekanteld; vijf gewonden (Van onze correspondent) HAARLEM. Een grote con sternatie ontstond gistermiddag omstreeks vijf uur in Haarlem Noord, toen een van de wagons van een pleziertreintje plotseling kantelde en de twintig inzittenden op de straat vielen. Het ongeval ontstond, toen de locomotiefbe stuurder remde om niet in botsing te komen met een pony wagentje, dat vlak voor de trein de weg overstak. Bij het remmen botste de eerste treinwagon tegen de loco motief, waardoor deze een halve slag opzij maakte. Atooravliegtuigen sneller dan Tijd WASHINGTON. Met een snelheid van 4000 kilometer per uur zullen de atoomvliegtuigen, die nu worden ontworpen, rond de aarde daveren, onthult het blad „Planes", officieel orgaan van de Amerikaanse vliegtuigindustrie. De snelheid is zó groot dat de tijd schijnt stil te staan tijdens de vlucht. |Je Jaargang. 110. 102 Donderdag 1 Mei 1952 spgcricht door dc Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TT. \r -r» at* r» Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Bank: Rottcrdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- UltgÉlVCl i\»V. De JNÏeUWe rcTS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Sijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1