Volksfeest aan Hellestraat trekt duizenden TABSVENSTER Stralende Koninginnedag vindt uitbundig besluit Amersfoorters winnen feestelijke wieier wedstrij den Jeugd vermaakt zich met allerlei spelen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Zang, muziek en sport wisselen elkaar af Kinderverenigiiig Juliana biedt jeugd blijde dag Pol sterkste bij de amateurs v. d. Burg bij nieuwelingen N Donderdag 1 Meï 195! (Van een onzer verslaggevers) Het feest van Koninginnedag, dat 's morgens zo uitstekend was ingezet, heeft vooral in de middaguren duizenden ouderen en jongeren naar het terrein aan de Hellestraat gelokt. De belangstelling in de omgeving van het nieuwe Politicbureau overtrof verre die van vorig jaar op Koninginne dag. Natuurlijk was het prachtige weer een voorname factor, doch wfj zijn er ook vast van overtuigd dat de volksfeesten, die op het terrein aan de Hellestraat werden gehouden, in de toekomst een belangrijke plaats in het feestprogramma zullen gaan innemen. gy Kolbrink. 2 Froule var. 't Noord- ende: 3 Marieke Rodenburg Hindernisbaan jongens 1416 Jaar: 1. Jonas Niestadt; 2- Jan Vermeulen; 3. Benny Lugh. Mastklimmen jongens 1314 Jaar: 1. Jan Vermeulen; 2 Jonas Niestadt; 3. Joh an Emo Vlagsteken jongens 6—7 jaar; 1. Jople Brouwer, 2. Pietje Oudshoorn, 3. Tonny Eikelboom Dricstenenloop meisjes 11—12 jaar- 1 Truus Rijnders; 2 Sjantje Rijnders; 3. Jouke van der Sluis. Mastklimmen jongens 1112 laar- 1 Louis Lebon; 2 Dik van der Sluis, 3. Kees Wassink. Zaklopen jongens 810 jaar; 1. Wlm Veldhuizen; 2 Joop van de Berg; 3. Jan Koning. Ringsteken fiets meisjes 1314 iaar. 1, J Duits: 2, J. Rodenburg; 3 A. Ham Touwtrekken 1. Orthuis; 2 Ambachts- school; 3. Rudolph Stichting II. 1882. Niet lang daarna krijgt hij van de Com pagnie bericht, dat hij zich naar Batavia moet begeven. Samen met zijn vrouw en zijn drie doch tertjes maakt hij dc la-i. ge reis en op 6 Juli 1662 ziet hij zijn geliefd Indiè terug. Spoedig kri;-* hij een hoge functie: gou verneur en president var Malacca. Enige tijd latei op 2 November 1662 treft hem een zware slag: Maria sterft. Van Riebeeck zelf leeft daa*. na nog ruim veertien jaar en dient de Com pagnie in vele functies, tot hij op 18 Januar' 1677 de laatste adem uitblaast.Vier weken na zijn dood stapt een Hollander in Batavia van boord, die het later zal brengen tot gouverneur- generaal van Oost-Indië. Het is Abraham van Riebeeck, de zoon van de grondlegger van de Kaapkolonie. En dit zo besluit Rob zijn ver haal is de geschiedenis van één van Ned: lands grootste zonen: Jan van Riebeeck. Subliem concert van KAMV Het was een vrolijk gezicht, al die enthousiaste, kinderen en ook de ouderen te zien genieten van sport en spel. Het geheel werd daarenboven prettig beïnvloed door het concert van de Konink lijke Amersfoortse Muziek Vereni ging. De organisatie, het geheel stond onder de beproefde leiding van de heer W. J. C. H. ter Wolbeek, klopte ook aanmerkelijk beter dan vorig jaar, toen er nog wel eens hiaten voorkwamen. Ditmaal kon alles „op de klok" worden afge werkt Ongetwijfeld heeft het vooruit inschrijven voor de spelen door de jeugd hieraan medege werkt. Na een inleidende muzikale rondgang van de K.A.M.V. werd precies op tijd een aanvang ge maakt. Het was een rijk en geva rieerd programma, dat moest worden afgewerkt. Begonnen werd met eierenlopen voor meisjes van 6 tot 7 jaar. De kinderen deden hun best of hun leven er van af hing en zij wer den daarbij nog aangemoedigd door de volwassenen, die de wed strijden met kennelijk genoegen en enthousiasme aankeken. Het bleef niet bij eierenlopen, want in een vlot tempo volgden de wedstrijden in zaklopen, dricste nenloop. ringsteken op de fiets, vlagsteken, blokjesrapen, mast- j Dc Rijzende Oranjezon vormde een alleraardigste groep in het défilé op de Hof voor burge meester en mevrouw Molendijk en andere autoriteiten. klimmen en hardlopen met hin dernissen. Vooral het laatste was een at tractief onderdeel, evenals het ringsteken op de fiets. Het zijn kostelijke uren gewor den, die het programma van de Oranje Vereniging Stad zeker waardevol hebben gemaakt. De uitslagen van de spelen zijn Zaklopen meisjes 8—10 jaar, 1. Willy de Wijze; 2. Corry Pcu; 3. Truusje Wil- lemscn. Eierenlopen meisjes 6—7 jaar: 1. Reg- Het is alsof deze mas Iimmer op weg is naar het puntje van de O.L. Vrouwetoren. Er was voor de tafel. viaar de vrijzen van de volksfeesten aan Hellestraat werden uitgereikt (Van een onzer verslaggevers) Amersfoort heeft zijn stralende Koninginnedag op waardige wyze uit geluid. Toen om acht uur het Tamboer- en PUpereorps „Juliana", vooraf gegaan door de drumband, van het Lieve Vrouwe Kerkhof vertrok, duurde het niet lang of er volgde een „sliert" feestgangers achter de muziek naar het feestterrein aan de Leusdcrweg. Daar heerste spoedig een gezellige drukte en naar mate de avond vorderde nam de drukte hand over hand toe. Vele duizenden toeschouwers verdrongen zich rond het voetbalveld van Amsvorde. waar een programma, samengesteld door de heer Joh. de Vries, werd afgewerkt. figuurmarsen, die werden uitge voerd door drumband alleen en in combinatie met het pijpercorps. Ter afwisseling gaven damesgroepen van „Wilhelmina" enkele interessante oefeningen met knotsen en hoepels te zien. Een attractief onderdeel was on getwijfeld de samenzang, vooral door de gekozen liederen, waarin, behalve Vaderlandse liederen, ook de meer populaire „songs" als „In de speeltuin" e.a. een plaats hadder. gevonden. Het was bepaald jammer dat het middenterrein van het voet balveld, waarop het grootste ge- -clte van het programma zich ..af speelde", niet voldoende verlicht was. Daardoor ging ook zeer veel van de waarde van de figuurmars Figuurmarsen maken indruk Aan dit programma werkte mee hét Cristelijk Tamboer- en Pij. percorp „Juliana", alsmede de Christelijke Gymnastiek Vereniging „Wilhelmina". Het was een pro gramma dat „elck wat wils" bood Het begon met een goed uitgevoer de massale opmars van het pijper corps, dat werd vporafgegaan dooi de drumband, met daartussen een vaandelcorps. De vrijwel voltallige bezetting van het corps maakte een grootse indruk. Interessant waren ongetwijfeld de (Van een onzer verslaggevers) Het is op Koninginnedag opnieuw gebleken dat de Kindervereniging „Juliana" uit de omgeving Sint Bo- nifaciusstraat en Sint Willibrordus- straat, volkomen levensvatbaarheid heeft. Maar bovendien blijkt deze vereniging een bestuur te hebben dat zeer goed in staat is kinderen gelukkig te maken Het Koninginnefeest van „Juli ana" heeft de harten van honderden kinderen heel wat sneller dan ge woonlijk doen kloppen Deze kin deren hebben een onvergetelijke dag gehad waarbij spelen, tractaties, mu ziek en wedstrijd-en elkaar in een snel tempo opvolgden Na een reveille door de muziek vereniging „Hosanna", waarvoor de kinderen kennelijk vroeg uit hun bed waren gekomen, had 's morgans al vroeg de eerste grote tractatie plaats Zij kregen koek, snoep en chocolademelk waarvan kennelijk werd genoten. Het geduld van de kinderen werd 's morgens ook nog een uur op de proef gesteld, want door omstandig heden moest de ballonoplating een uur worden verlaat. Daarna trok ken de honderden kinderen echter naar het terrein aan de Dollard- straat, waar de oplating plaats vond. De kinderen waran kennelijk wat ongeduldig geworden, want velen hadden hun ballon ontijdig de reis naar onbekende bestem ming laten beginnen. 's Middags werden in de Sint Bonifaciusstraat volksspelen gehou den waaraan honderden kinderen meededen en waarbij de ouders ge noeglijk toekeken. In de avonduren concerteerde Hosanna weer. Het feest werd be sloten met ean grote lampion-op tocht waaraan, naar schatting vijf k zeshonderd kinderen deelnamen. Het was een fantastisch gezicht en menig gelukkig kinderstemmetje klonk op als zij door ouders werden begroet. De prijswinnaars van de kinder spelen zijn: Pauwtje Kaspers (Blok jesrapen): Klaas v Alph-?n (idem) Maria Koppen (idem); Bertie Jan sen .(idem); Ansje Florijn (Eier- lopen); Peter Roosendaal (Auto ped); Ada Hoefman (Vlagsteken); Ben Kwakman (Hindernislopen); Bertha Mossel (Autoped)Tom Jonk (Blaastrappan) en Laurens Mossel (Hindernislopen). De ballonnenwedstrijd van de kindervereniging Juliana trok in het Soesterkwartier veel belang stelling. Hier is het moment aan gebroken. dat de ballonnen het luchtruim kiezen. Waar zullen ze wel terecht komen? Telegram O.V.Stad aan koningin De Oranje Vereniging Stad heeft het navolgende telegram aan H.M. de Koningin gezonden: „Oranjevereniging Stad Amers foort wensen U hiermede eerbiedig geluk met Uw verjaardag, betuigen trouw aan U en Uw huis en bidden God U lang te sparen voor land en volk". L. A. A. v. Hamersveld, voorzitter van de drumband verloren. De le den hiervan waren in een fantasie rijke uniform gestoken, die veel weg had van die van de Franse kuras siers uit vervlogen tijden. Het spreekt welhaast vanzelf dat het publiek het aardige programma wist te waarderen, doch zich niet geheel tevreden toonde met de on voldoende verlichting van het mid denterrein. Moeten wij het vuurwerk, het traditionele sluitstuk van Konin- ginnefeesten door alle jaren heen nog gaan beschrijven? Wij behoe ven dat o.i. niet te doen, want vrij wel iedereen kent dit attractieve slot. Helle lichtkogels, die het ter rein fel verlichtte en donderslagen waren ook ditmaal schering en in slag. En toen ook dat weer tot het ver leden behoorde, trokken de vele feestgangers stadwaarts, om tot de conclusie te komen dat de binnen stad zo goed als verlaten was. Al leen in café's e. d. was er volop drukte. Het feest werd daar nog enige tijd voortgezet. Tijdens het défilé op de Hof op I geklede meisjes bloemen de ochtend van een blijde Ko- mevrouw Molendijk aan. Er ninginnedag bieden in het wit alleraardigst moment waaracr velen een stille vreugde beleven. (Van een onzer verslaggevers) Een hoogtepunt in het programma van de Oranjevereniging Stad was ongetwijfeld de wielerwedstrijd, die gistermiddag onder auspieiën van de A.R. T.C. „De Pedaalridders" aan de Hellestraat werd gehouden. De mensen stonden rijen dik om toch maar vooral niets van deze attractieve wedstrijden te missen. Allereerst kregen de junioren cn clubleden van „De Pedaalridders" hun kans te tonen wat zijn waard waren. Vooral de jongeren voerden een energieke strijd. Tenslotte won J. A. Bakker bij de junioren. C. Vermeulen toonde zich bij de clubleden de sterkste. Toen kwam de strijd van de nieuwelingen en amateurs. Beide catagorieën gingen, met een korte tussenpoos, van start, maar het duurde niet lang of de nieuwelin gen hadden de amateurs inge haald, zodat een groot peloton tussen een haag van toeschou wers over het 500 meter lange circuit stoof. Het bleek weldra, dat dit circuit, met zijn scherpe bochten, niet berekend was op een felle strijd met een grote groep renners. Het kwam tot val partijen, waardoor niet alleen ren ners werden uitgeschakeld, doch ook enkele malen kinderen uit het publiek lichte verwondingen op liepen of ouderen een flinke kre gen. Intussen was er voor het pu bhek heel wat te gênieten ge weest. De Amersfoorter Werdler was de eerste die, nadat zes van de honderd ronden waren ge draaid, een uitlooppoging onder nam. Hij kreeg weliswaar steun van Van Asch uit Soest en van de nieuweling G. van de Brug uit Amersfoort, doch het waakzame peloton riep hen, toen de voor sprong wat te groot werd, weer lot de orde. Na vijftig ronden kwam er gro te beroering onder het publiek. Men rekte de halzen, ging op de tenen staan, juichte en riep enthousiaste aanmoedigingen. „Pol is weggelopen" hoorde men overal en inderdaad, de Amersfoorter Pol had zich met een felle sprong van het peloton losgemaakt. Fel joeg hij over het circuit, won me ter na meter en keek zo nu en dan achterom. Hij zocht kennelijk hulp en toen Lem en Schans, zijn beide stadgenoten kans zagen ook los te komen,, leek het er op dat deze uitlooppoging succes zou hebben. Bijna hadden deze twee Amersfoorters Pol ingehaald, toen zij, jammer genoeg, in de bocht Voor de wielerwedstrijden aan de Hellestraat bestond op koningin nedag zeer veel belangstelling. Hier gaan de renners met grote snelheid door de bocht. meer dan gewone belangstelling. De jeugd kijkt wat Pietje nu wel zal nemen. Mei is steeds de feest- Vanmorgen toetste ik op cent; .molenaars" en „ko- maand der natuur geble- weg naar mijn werk de ninginnen" een cent per ven. J- En voor ons komt daar theorie aan de practijk. Twee kleuters van onge- stuk met een draad garen toe. Alvorens de levende even aan 't Stadsven- ster. Tel 4291: tedere morgen van tien tot twaalf uur. nog bij, dat wij in Mei z{jn veer vijf jaar vochten een have werd overhandigd, gered van de hongerdood robbertje. Het waren een bond Steven de draad stc- C3GJL^ii!!maii!^(J!i!i!aniaT^i;iriaT:il!.QJ^i5jri^lISI ev dat toen de zon der hij en een zij. Hij heeft een vig vast aan een der ach- Vrijheid ons opnieuw heeft pop te pakken en zij pro- terpoten van het insect. ZiiVer Dat is nrachtif toegelachen. Laat ook van- beert die pop te verove- Juichend trok daarmee de r)jn'a v H Rrnm n n cn daag dan. de stralen van ren. Het houdt het ding jeugd de straten door. Geen haar zusie Hennie van 7 die zon, ons in herinnering stevig tussen zijn armen, plaats in Amersfoort waar iaar MipJ ,p r .„oot .„HTssstr, nnssns, 7 i<-lcf #i;„L- 1,IKUWe 4Vei KStl aat O Zij slaat er flink op en "men geen kinderen zag met brachten een zak" zilver rukt aan rle pon Haar hun levende vliegers. Een een zaK 211ver WfnoRo ic örnnf TTii innac- lueiforcrlnncin mof Ook 11' d k I d a*s Nieuwe Kerkstraat leverde voedsel. Als het wat lang 0p no 5^ Manis v. d. Veen weer warmte geven Mei gaf ons leven en vrijheid weerom woede is groot. Hij incas- lucifersdoosje met berken- Slaat op dc trommele van seert prachtig, maar houdt blad diende het dier diredomdeine de pop vast „Slaat op de trommele Ha, nu kan ik de wijze duurde voor het beestje De eerste Mei weer een voorraad zilver Vol wijsheid dei-de-wegwyzer Maar enige malen over hem heen len^rouwe^païrd^1"1die voi vvysneiu meisje mag jij dat lieve geblazen en gezongen: ,„«1 u van diredomdom spelen, de opvoeder en vliegen wilde, dan werd U alom de natuur ontwaakt en zó Wij voelen ons tegenover de jeugd vol goede en vre- is delievende wijsheid. Een in paar vechtende jongens jongetje zo slaan? Is dat nu „Gouwe tortje tel je geld, brengen oarrlirt won iol w Uof moicPm.i.o tr\T „liAfmis - nog wel meer bijeen zal Rijkje van Esveld, bemoei je je mee tijd" gesproken en die kleurige en geurige bloe- zijn voor ons een gerede sem het feest der eeuwige aanleiding om onze in lan- verjonging heeft ingeluid ge moeilijke jaren vergaar- zijn in ons herinneringen de wijsheid te spuien. Wij opgekomen aan lang ver- voelen ons geroepen hun vlogen Meimaanden. „Waar ouwe Plotseling heb ik haast tegenwoordig! mijn werk wacht goeie ouwe Schoolstraat 27 zorgde een mooi partijtje zilver en vuil IIIUUI LI Cl 1 LIJ IJ C uil' „vwidalistigche jeugd van capsules. Rijkje is een nieuwelinge die wel weer gauw in de krant wil hé? Zilvervloed Hennie Jager (11 j.) Gouwe tortje Schrassertstraat 35 had ook De vorige verantwoor- een partijtje zilver en cap- De water- en vuurnering ding uit Nijkerk en Nijker- sules voor het goede doel. TT -n, kerveen is nauwelijks gele- Mooi Hennie er komt zeker al zen of hier volgt een nieu- meer dan 40 jaar verdwe- we, zij het dan dat deze de vredesboodschap te In gedachten hebben wij brengen. Niet dat we wil- weer vertoefd bij de jeugd len uitvissen, wie gelijk of van Steven van den Hoorn, uit vroeger dagen, die rond ongelijk heeft. O, nee! Daar in de Valkestraat, de Meiboom op de Hof, on- kom je toch niet achter, meer dan 40 jaar der het zingen van folklo- Maar zo in 't algemeen en nen Toch herinneren wij kleiner is. ristische liederen, hun tegen beiden te zeggen: ons de tijd, dat achter klei- Hennie Schipper (6 jaar) straat 12 zorgden samen vreugde over de hernieuw- Ophouden! Je beschadigt ne ruitjes tussen stopfles- commissaris van Heemstra- voor een partijtje capsules de natuur in dansen heb- je zelf cn je kleren. Leef sen met brokballen (zes straat 25 had een beetje en zilver, tijdschriften en ben tot uiting gebracht. spoedig weer wat? Dikkie, Hennie, Bep en Steven van Essen, Nieuw- met elkaar in vrede, geef voor een cent!) en zuur-en zilver bijeen gebracht. Goed oude kranten In deze tijd van Nylon elkaar de hand en laat het. kaneelstokken, en atoomenergie zijn zwart uit zijn potten zo, Hennie. Mooi zo, kinderen. Het prijkten, algedekt door een Henk (10) en Nikus (9) loopt goed zo. Veel sparen wollen kousen en helder Dat ligt ons en we voe- blikken deksel met gaatjes Bouwmeester, Nieuwe Kerk maar weer, dus blankgeschuurde klompen len ons de ouderen en de en gevuld met levende straat 47, brachten een volgende keer in onbruik geraakt, maar wijzeren. Meikevers. Twee voor een grote doos met blinkend waarschuw je Veer tot de en dan bij de Centrale Boekhouding kwi men te vallen. Zij werden uitge schakeld, waardoor Pol alleen c strijd voort moest zetten. Ben van Leur uit Utrecht ha inmiddels de leiding in het pel: ton genomen en toen ook de Hi versummer Spierenburg zijn ru kromde was de kans voor P< verkeken. De renners waren we? in een peloton broederlijk vei eend. Dit was het moment waai op de wedstrijdleiding premie begon uit te loven. Door deze pre mies ontbrandde steeds weer i strijd. Vooral Werdler was actie: doch het peloton was op zijn hoe de en riep de uitlopers steeds wee terug. Toen Pol na 85 ronden 1 een sprint, de uitgeloofde premi had verdiend, wilde hij metee doorgaan, doch Ben van Lei hing aan zijn wiel en de pogln liep op niets uit. De wedstrijdleiding besliste d; de nieuwelingen zich terug moe: ten laten vallen, waarna de vie overgebleven renners in een feil eindsprint vochten om de zeg' Het was de Amersfoorter Van d Brug, die deze sprint overtuiger. won en onder groot gejuich a! eerste over de eindstreep stoof. Nog drie ronden waren er voc: de amateurs te rijden en de rer, ners lagen nog steeds bij elka; Nauwelijks had de bel voor laatste ronde geluid of de „bon barstte". Alle renners kromde: hun ruggen, stonden op hun pe dalen en rukten zich naar voren De eindsprint, die de zege moe: brengen na de lange enerverend: strijd, was ingezet. Het publie- raakte volkomen in vervoering maar was bepaald uitgelaten toe: Adriaan Pol met Ben van Leui onmiddellijk achter zich, op d< eindstreep af stoof. Met een pae energieke rukken, „schoof" P< tenslotte als eerste over de streep De gelukkige Pol en Van Brug mochten daarna, met bloe men getooid, hun ererondje rijder Nieuwelingen, 47,500 km: 1. v. d Brug, A'foort, tijd 1 u., 12 min. 5? sec.; 2. B. Luten, 's Gravelam 3. Splinter, Hilversum; 4. Voort Utrecht. Amateurs, 50 km* 1. Adr. Pc'. Amersfoort, tijd 1.17.4; 2. B. va: Leur, Utrecht; 3. Spierenburg Hilversum; 4. Van Asch, Soest; 5 Werdler, Amersfoort; 6. Van d? Broek, Soest; 7. Klein, Utrecht 8. Doeland, Vreeswijk; 9. Schone- wille. Zuilen; 10. Heinhuis, Amer; foort; 11. De Regt, Soest. De Vuurpijl" breng' fleurige folklore (Van een onzer verslaggevers) De Oranjevereniging Bergkwar- tier had voor haar avondprogram ma in Amicitia geen gelukkige' keus kunnen doen, dan het geva was met het Haagse amateur gezelschap „De Vuurpijl", onder leiding van Luc. Willink. Amateurs, ja. maar wat ze gi' teravond brachten doorstond de vergelijking met een programma van beroepsartisten glansrijk. Hoe moeten we het noemen, wat hie? werd geboden? Cabaret, zanp, folklore? „De Vuurpijl", opgericht in 1934, heeft zich ten doel ge steld Nederlandse volksliederen te zingen. Het gezelschap doet da' echter op een bijzondere wijze, door alle liederen, soms met een enigszins aangepaste tekst, in eeD cabaret-pakj^ te hullen. Het wor den sketclfés, dansen, voordrach ten. Dit aantrekkelijk geheel werd gisteravond met zeer veel enthou siasme voor het voetlicht gebracht Raak en geestig, zoals b.v. de acrobaten-persiflage. Gevoelig soms. zoals in de bal lade van de Twee Coninxkinderer,. De Bergkwartierbewoners wa- programma voor Koninginnedag' ren opgetogen. Dit was het juiste feestelijk, fleurig, Nederlands van karakter, en bovenal beschaafd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2