Wetswijziging negeert kern echtscheidingsprobleem Minister opent de Agrarische Beurs Huiduitslag Mogelijkheid voor „grote leugen gehandhaafd de <ha<3 naaf Uw smaak Oost-Duitse volkspoiitie is nationaal leger Mevr. Mansholt wijdt de Meiboom in Menadonees eist dwangsom van de Staat DÉBRALINE Crime passionnelvoor het Amsterdamse Hof Frankrijk beschermt zich tegen modespionnage Ernstige critiek uit rechterlijke kring VS verbieden reizen naar landen achter IJzeren Gordijn Mariniers oefenen inet atoombom Gemeente-ontvanger zwaarder gestraft in hoger beroep ÉL Twintig jaar voor moordenaar van administrateur Spaanse volksdansen op Soestdijk Gassatie in zaak- Westerling Dr Drees: „Oorlog is niet onvermijdelijk Smokkel-Buick na razende jacht in beslag genomen Indonesië laat acht schepen bouwen in Groningen Meisje met mes gestoken; eis wederom drie jaar Amerikaanse copiïsten berokkenden Parijse couturiers millioenen-verliezen Ernstig gewonde bij gasontploffing op een schip ■Vrijdag 2 Mei 1952 f (Van een onzer verslaggevers) De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen aan vaard. maar het zou onjuist zijn te zeggen, dat de Nederlandse rechter lijke macht het óók heeft aanvaard. Natuurlijk: wet is wet. de Neder landse rechters zullen dus ook öeze nieuwe regeling t.z.t. moeten uit keren. Maar in hun kringen is de critiek er'op levendig en soms zelfs vernietigend. Men weet. dat de nieuwe wet de echtscheidingsgronden ongewijzigd laat en dat er alleen in de echt scheidingsprocedure verandering komt. Er wordt een gezinsrechter en een gezinsraad ingeschakeld. Als zodanig zullen voorlopig respectie velijk de kinderrechters en de voogdijraden optreden. De 'procedure wordt in het kort als volgt. De partij, die een echt scheiding wenst, richt een verzoek schrift tot de gezinsrechter om deze eis te mogen instellen Deze gaat na, of een verzoening mogelijk is. Vervolgens geeft hij de voogdijraad opdracht, een verzoening te beproe ven. De voogdijraad mag zijn rap port niet eerder dan na drie maanden uitbrengen. Falen de verzoeningspogingen, dan krygt de verzoenende partij verlof, zijn eis in te stellen. De critiek nu houdt om. in. dat de wetswijziging de kern van het echtscheidingsprobleem zelfs niet in de verte benadert. Dat de voog- Advertentie l. M.) WASHINGTON. „Wegens risi co's" zal op het paspoort van de Amerikaanse burger voortaan ver meld staan, dat het niet geldig ls voor reizen naar alle landen onder communistisch bestuur, tenzfj een speciale vergunning wordt uitge reikt. Dit deelde het Amerikaanse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken Donderdag mede. waarbij het als ..verboden" landen noemde: Alba nië. Bulgarije, China. Tsjecho-Slo- waicije. Hongarije. Polen, Roemenië en de Sowjet-Unie. Het ministerie vestigde de aandacht op „de ge varen, die verbonden zijn aan het reizen in landen, waar aanvaard bare standaardeisen voor de be scherming niet in acht worden ge nomen." LAS VEGAS Boven de Ne- vada-woestijn is Donderdag een atoombom uit een Amerikaans vliegtuig geworpen Op zeven kilometer afstand hadden 2 150 ma riniers zich in mangaten ingegra ven. De bom was. naar gemeld wordt, van middelmatige grootte. Te Las Vergas, op 120 kilomter af stand, werd wel het lichtschijnsel van de ontploffing waargenomen, doch geen geluid gehoord of schok gevoeld. Volgens waarnemers was het schijnsel minder dan op 22 April, doch was de paddestoelvor- mige atoomwolk groter. Dit was de 28ste atoomontploffing, die door Amerikaanse deskundigen werd te weeggebracht. Arbeider overleden na val uit lichtmast (Van onze correspondent) DEN BOSCH Tengevolge van een val uit een tien meter hoge ijzeren lichtmast nabij het station te 's-Hertogenbosch is Donderdag avond laat in het ziekenhuis over leden de 31-jarige Bossche arbei der J. van Swam. Het ongeluk ge- dijraad op z'n minst drie maanden moet wachten voor te mogen rap porteren, wordt uit den boze ge acht. In veel gevallen zijn verzoe ningspogingen een formaliteit waarom de procedure dan met drie maanden (of meer) rekken? Thans reeds is het aantal gevallen, waar in de mensen op de uitspraak van de rechter vooruitlopen en in con cubinaat gaan leven, ontstellend groot. Dit aantal zal door het rek ken met een termijn van drie maanden nog groter worden. Het toch al gróte aantal kinderen, dat binnen de 300 dagen na de echtscheiding wordt geboren en wier officiële vader niet de werke lijke vader is, zal, aldus deze cri tiek, hierdoor nog toenemen. Weinig verwachtingen De nieuwe wet wil de eerbied voor het huwelijk verhogen, maar de rechterlijke macht dat zijn dus de mannen van de theorie én de practijk verwacht daar heel weinig van. Hoe zal men aan men sen voor de gezinsraad kunnen ko men. die voldoende levenswijsheid, vakkennis (psychologisch, psychia trisch) en inzicht hebben? De voog dijraden. die dit dus voorlopig zul len moeten doen, zijn reeds over belast: het is uitgesloten, dat een grondig -gezinsonderzoek zal kun nen plaatsvinden Wat in dit op zicht vor de voogdijraden geldt, ls ook voor de kinderrechter van kracht. Het werkelijke probleem, zegt men, is niet dat van de echtschei dingen, maar van de lichtvaardige huwelijken. Deze zal men wel nooit geheel kunnen voorkomen. Dat de nieuwe wet het aantal lichtvaardige echtscheidingen zal verminderen.. wordt door de critici zeer betwijfeld. Aen de ver zoeningspogingen is immers meest al al zó véél voorafgegaan: er is al zó véél gepraat. Verscheidene problemen worden door de nieuwe wet genegeerd. Er zou. zo gaat de critiek verder, een scherp onderscheid moeten worden gemaakt tussen huwelijken met en zonder kinderen. Chronische krank zinnigheid van éen der huwelijks partners is nog steeds geen reden tot echtscheiding. De ellende, die daaruit voortvloeit voor sommige mensen, juist met hoge morele ge voelens. is niet te beschrijven. De befaamde „grote leugen" dat is het met wederzijdse goed vinden tot een echtscheiding ko men doordat één der partijen de schuld van overspel op zich neemt blijft gehandhaafd. Deze grote leugen is in strijd met de mense lijke waardigheid, zeggen de cri tici nadrukkelijk. Onheelbare tweespalt De commissie-De Jongh stelde indertijd voor. de echtscheidings gronden uit t© breiden met „on heelbare tweespalt". Dit, en daar enboven een ernstig onderzoek door de gezinsraad, zou een verbe tering in de bestaande situatie kunnen hebben gebracht en de grote leugen zou overbodig zijn geworden. Maar de echtscheidings gronden zijn onveranderd geble ven Dit is. om onze weergave van de critiek te besluiten, ook daar om zo te betreuren, omdat herzie ning van de wetgeving op de echt scheiding voorlopig wel niet meer zal plaatsvinden. LEEUWARDEN. De voormalige gemeente-ontvanger van Haren (Gr.) D. P.. is Woensdag door het gerechts hof alhier veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief terzake van een reeks van verduisteringen, ten nadele van de gemeente en het ge meentelijk gasbedrijf gepleegd. De procureur-generaal had een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek ge- eist. De Groninger rechtbank had verdachte twee jaar met altrek op gelegd. (Advertentie 1. M.) ibis Verhoging inkomen van koningin en prins DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet waarbij wordt voorgesteld het inkomen van de Koningin te verhogen met 500.000 en mitsdien te brengen op 1.500.000. het inkomen van prins Bernhard te verhogen met 100.000 en te brengen op f300.000 en de post onderhoud der Koninklijke paleizen te verhogen met 250.000 en te brengen op ƒ350.000. (Advertentie /.Af.) BONDSKANSELIER ADENA UER De eerste speciale internationale j productiemiddelen op de hoogte te Agrarische Beurs is gisteren met stellen. Pieck's rede bevat „niets nieuws BONN „Oost-Duitsland heeft reeds een leger en sinds enige tijd zelfs een sterk leger," zei de West- Duitse Bondskanselier Adenauer in een commentaar op het dreigement van de communistische president Picck. Dr Adenauer doelt hier op DJAKARTA. De rechtbank te Bandung heeft een van de drie da ders van de moord op de heer F. W. Neyhoeff, in leven administrateur van de Algemene Volkscredietbank in Bandung, tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. De moord werd gepleegd in September 1950. De twee medeplichtigen zijn tot dusverre nog voortvluchtig. Wederrechtelijk veroordeeld tot een levenslange gevangen isstraf? (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Staat der Nederlanden, de officier van Justitie en de directeur van de Rotterdamse strafgevangenis waren Donderdag gedag vaard in een kort geding voor de Rotterdamse rechtbank, waarin ar F. W. B. baron van Lyndcn een dwangsom van duizend gulden eiste voor iedere dag, dat de tot levenslang veroordeelde Menadonees H. de P. van zfjn vrijheid zou worden beroofd. De P. is in Mei 1940 gearresteerd te Surabaja, verdacht van moord op mevrouw PetersMatzen. Tot 1942 zat hij in arrest zonder dat het tot een uitspraak kwam. Een Japanse landraad veroordeelde hem zonder feitelijke gerechtelijke behandeling tot levenslang. Na de capitulatie bo den de republikeinse autoriteiten hem de vrijheid aan op voorwaarde, dat hij dienst nam bij het leger en aangezien hij dit weigerde, werd hij geïnterneerd. Enkele maanden proefde hij de vrijheid, maar daar na arresteerde hem de Nederlandse militaire politie, waarna een Neder landse rechter te Surabaja het Ja panse vonnis bevestigde. De P. zat achtereenvolgens gevan gen te Batavia en op Nieuw-Guinca Advertentie (1. M.) Pollens Wl% CÊOlStiUEÉBO Studenten wilden niet naar Peron luisteren BUENOS AIRESPresident Peron heeft Donderdag plechtig het Argentijnse parlement geopend met een toespraak van vier uur. Ook Eva Peron hield voor het eerst na haar ziekte een rede. De studenten van een van de grootste middelbare scholen waren naar verluidt in sta king gegaan uit protest tegen een regeringsverordening, dat geluisterd moest worden naar Peron's rede. Alleen materiaalschade bij botsing tussen tram en auto's AMSTERDAM. Donderdag middag zijn op de Vijzelgracht een tramstel van lijn 25 en drie per- beurde omstreeks vijf uur. Het i sonenauto's tegen elkaar gebotst, slachtoffer moest een kabelverbin- Geen der inzittenden van de voer- ding tussen twee masten tot stand tuigen werd gewond. De auto's en brengen. 1 de tram liepen zware schade op. en is 23 Januari jl met de Water man naar Nederland getranspor teerd; hij zit nu in de Rotterdamse gevangenis De president zal Dinsdag uit spraak doen. SOESTDIJK Van 'de Spaanse dansgroep Coros y Danzas, die thans in enkele steden van ons land opvoeringen geeft van Spaan se volksdansen en zang, is Don derdagmiddag een 40-tal dansers en danseressen voor de Konink lijke familie en enkele gasten op getreden in de tuin van het Ko ninklijk paleis. AMSTERDAM. De officier van justitie bij de Amsterdamse arrondissements-rechtbank heeft in de zaak-Westerling bij de Hogë Raad cassatie ingesteld tegen de beschikking van de rechtbank, die Dinsdag jl. besliste, dat het open baar ministerie in zijn hoger be roep niet ontvankelijk moest wor den verklaard. Naar bekend was de rechtbank van mening, dat de beslissing van de rechter-commissaris in de ter minologie, zoals die in het proces verbaal was neergelegd, niet aan de wettelijke eisen voldeed. Het enige juridische middel, dat daar na het openbaar ministerie over bleef, was het instellen van cassa tie bij de Hoge Raad. Australië wil uranium tegen dollars ruilen CANBERRA Van bevoegde zij- de wordt vernomen, dat Australië hoopt een inkomen van 5 millioén dollars te krijgen uit het rijke ura- niumgebied te Radium Hill in Zuid- Australié. De productie zou in het eerste jaar 500 ton groot zijn. Aanvanke lijk zal het erts vrijwel geheel naar het gezamenlijke ïnkoopbureau van de atoomcommissie gaan. welk bu reau voor Engeland en de Verenig de Staten inkopen dóet. de O^st-DoJtee volkspoiitie. die «elfe over tanks beschikt. Pieck had aangekondigd, dat in de Oostelijke zone een nationaal Duits leger op de been zou worden gebracht als Bonn het vredescon- tract met de geallieerden zou tekë- nen. Adenauer zei, dat Piek's rede. uitgesproken op een massale 1 Mei betoging in Oost-Bêrlijn. „niets nieuws" bevatte. In feite hééft Oost-Duitsland al zon leger. Op een desbetreffende vraag ant woordde Adenauer, dat Pieck's ver klaring „niet in het minst'* een dreiging inhoudt. „Er verandert eenvoudig niets". Adenauer zou blijven voortgaan met zijn politiek van een Wést-Duitse integratie in het Westelijke defensiestelsel. HILVERSUM. „Ik behoor niet tot degënén. die menen dat een oor log onvermijdelijk is." zei minister president dr. W. Drees Donderdag middag tijdens een 1 Mei-rede. wel ke hij hield voor de verzamelde Gooise afdelingen der P. v. d. A. Hij belichtte vooral ook de problemen, die Nederland direct bezig houden: de woningnood, de werkloosheid en de bewapening. Donderdagavond voor de Vara- televisie sprekend toonde dr. Drees aan, dat dé Meidag van karaktet- is veranderd. Van louter protest tegen onmenselijke sociale toestanden is de zin van de Meidag meer gewor den uiting van streven naar inter nationale samenwerking en actie voor vredé en vrijheid, zei dr. Drees. Advertentie (l. M.) veel feestelnk vertoon geopend. Bij tal van autoriteiten, o.w. de Com missaris der Koningin en Utrechts burgemeester, hadden zich vele plattelanders met hun vrouwen ge voegd. Traditiegetrouw kan men wel zeggen, want reeds bij vorige Jaarbeurzen kwamen de boerinnen met hun mannen mee naar Utrecht. Het ministers-echtpaar, de heer en mevrouw MansholtPostel, waren eveneens gekomen. De minister opende de beurs, zijn echtgenote de tentoonstelling voor de plattelands vrouwen, „Woning en Kleding vjor óns". Plechtige momenten ,als hèt hijsen van de Nederlandse drieklèur op het Croeselaanterrein. hébben gis teren ogenblikken van gemoede lijke feestelijkheid snel afgewisseld. Zó heeft de minister een er® .vacht van landelijke ruiters geïnspec teerd en boden de beide Utrccntse meisjes Karen en Annelies Gocmans het echtpaar Mansholt een mand mèt kostelijke zuivelproducten aan. In sjezen is het gezelschap var volgens naar de Croeselaan gereden, waar de ministersvrouw door een „druk op de knop" een kroon van groen gèbladcrte, versierd met kleurige linten, langzaam naar de top van éen Meiboom liet stijgen. Maar in de eerste plaats was me vrouw Mansholt toch gekomen om de tentoonstelling „Woning én Kle ding voor Ons" te openen. Zij knip te een touwtje door, waardoor een grote tros ballonnetjes het doek weg trok, dat de blikvanger op de gevel van de hal, waarin de expo sitie is ingericht, wegtrok. In een uitvoerige rede heeft de minister van Landbouw in het Jaarbeursrestaurant op de betekenis van deze tëntóónstelling vóór de plattelandsvróuwen gewezen. De mens wordt <r. naast de technische aspecten van het agrarisch bedrijf, op deze beurs niet door vergeten, zei spr. De heer Mansholt was er van overtuigd, dat vele beursbezoe kers. als ze zien. dat handel en in dustrie nauw bij de landbouw zijn betrokken, tót de ontdekking zullen komen, dat ze de betekenis van de agrariërs voor ons land te gering hebben geschat. De export- en pro ductiecijfers zijn de laatste jaren zeer bevredigend en bepalen in be langrijke mate de welvaart van ons volk. Veertig procent van zijn ex port dankt Nederland aan zijn land bouw. Ods agrarisch beleid mag niet ln het wilde weg worden bepaald door een streven naar mechanisatie, ver volgde de minister. De boeren moe ten hun machines na rijp beraad aanschaffen en kunnen daarbij voor lichting niet missen. Het stemde de minister tot grote voldoening, dat aan die voorlichting op de Agrari sche Beurs ruime aandacht wordt geschonkén. Mechanisatie en rationalisatie zul len volgens minister Mansholt de wèrkloosheid in 'de landbouw niet doen toenemen. Integendeel, de mo dernst ehulpmiddelen zijn nodig om de landbouwers hun belangrijke positie tè doén handhaven en bo- 10 vendien kan de scizoenwerkloos- passagiers. Het eerste van deze heid er door worden verminderd. - - De voorzitter van de Raad van Beheer van de. Jaarbeurs, mr W. H. Fóckema Andreae. die de minister inleidde, zei o.m. dat het Jaarbeurs- bestuur grëag het experiment van een vakbeurs voor de landbouw en visserij heeft aangedurfd, om de agrarische bevolking een mogelijk heid te biedén zich van de nieuwste Na een wandeling over de beurs werden aan de genodigden verver singen aangeboden in net theehuis op het Croeselaan-terrein. In de di verse stands werden toen al druk zaken gedaan en een korte lezingen reeks in het voorlichtingspaviljoen was inmiddels al begonnen. i „,arr v u.uu„n 7,,,„ ir. i cie weg naar Sittard te nemen. Indonesische delegaties, de laatste remde de Buick en vloog speciaal voor deze gelegenheid van' egen een boom. De bestuurder het Rubber-congres te Londen over- 1 vluchtte het kreupelhout in. De po- gekomen. bezoeken aan de Agrari- litie heeft hem nog niet gevonden, sche Beurs gebracht (Van onze correspondent) ROERMOND. Donderdag avond zijn douane-ambtenaren er, na een spannende jacht, in ge slaagd de Buick, die Maandag voor een Canadese wagen, welke hij had aangereden, in Sittard aan de haal ging, bij Linne in beslag te nemen. De auto was met duizend kilogram koffie geladen. Patrouillerende ambtenaren som meerden in Roermond de Buick te stoppen, doch deze gaf vól gas. Onmiddellijk opende de ambtena ren het vuur en achtervolgden de smokkelauto. Met een snelheid van 125 km gierde de wagen over de Roeirnondse singels om vervolgens 'n héérlijk* drank uit zuiver (ruit Engeland wijst Perzische aanspraak op Bahrein af TEHERAN Naar éen betrouw- baar woordvoerder in Teheran mee deelt, heeft Groot-Brittannië Don derdag een nota aan Perzië gezon den. waarin het de Perzische aan spraken op het olie-eiland Bahrein en andere eilanden in de Perzische Golf verwerpt. GRONINGEN. Acht vracht- passagiersvaartuigen zullen door werven in de provincie Groningen worden gebouwd in opdracht van Indonesië. De schepen meten 440 ton, 186 passagiers kunnen boven- en onderdeks worden vervoerd. In hutten is verder plaats voor twaalf schepen, de „Zamrud" (Smaragd") is deze week afgeleverd en zal bin nenkort naar Indonesië vertrekken. De echtgenote van de minister van Landbouw, mevrouw H. J Mansholt-Postel, liet door een „druk op dc knop" de met linten. versierde kroon naar de top van de Meiboom omhooggaan, voor de ingang van de Agrarische Beurs op de Croeselaan. Advertentie (l. M.) vergalt Uw leven. Gij zult ==- verbaasd zijn over de snelle fEFen afdoende werking van het -==? beroemde huidgeneesmiddel AMSTERDAM. De „erime passionnel". de misdaad uit (gekwetste) liefde of hartstocht, is in de Franse rechtspraak, waar zö meer inheems is dan by ons. een aanleiding om verzachtende omstandigheden të pleiten. De raadsman van de 26-Jarige A. G., die z(jn gewezen vriendin door messteken ernstig letsel had toegebracht, kreeg bU de procnrenr-generaal voor het Gerechtshof Donderdag echter nul op het request. Deze eiste n.l. bevestiging van het vónnb van de rechtbank: drie Jaar met aftrek Verdachtë's slachtoffer was het 24-jarige schildersmodel mej. J. M. W., met wie hij had samengewoond, tot zij wegging, omdat hij haar mis handelde Zii nam op het Rem- brandtplcin haar intrek bij haar oom en tante Op de avond van 17 Juli 1951 beide A. v. G. daar aan „om alles weer goed te maken" Toen zij daar niet van was gediend, trok hij een dolkmes en stak haar in borst en rug en wondde daar na zichzelf. Het slachtoffer en de oom en tante schenen op de zitting van Donderdag heel wat verzoeningsge zinder tegenover verdachte te zijn dan óp de zitting van de rechtbank op 6 Maart j.I. J. M. W., die verdachte vóór de zitting een grote doos sigaretten wildë toestoppen, herinnerde zich niet mëër. dat hij haar meerdere malen had bedreigd, tot de presi dent van 't Hof. mr F. L. Nepperus haar verklaringen voor de recht bank voorlas. Ook oom en tante moesten lang nëdenken. voor zij zich voor vërdachte bezwarende detail punten. die zij bij eerdere gelegen heden hadden verteld, weer voor de geest konden halen. PARIJS. De hoofdstad van Frankrijk, wereldcentrum van de mode, is tevens het centrum van de modespionnage. De modespionnage werkt evenals de politieke spionnage met buitenlandse agenten, micro camera's, geheime seincodes en alle kunstgrepen van een stuiversroman om de modellen der modekoningen te copiëren en uit het land te smokkelen. De woedende modekoningen, die beweren dat de copiïsten hen elk seizoen van millioenen francs beroven, hebben onlangs de Franse re gering er toe gekregen een nieuwe wet uit te vaardigen, waarbij het copiëren van hun creaties strafbaar gesteld is met ten hoogste twee jaar gevangenisstraf. „Het copiëren is een internationa le sport geworden.'' verklaarde een functionaris van het Franse syndi caat van couturiers. ..Wij moeten de mensen aan het verstand brengen, dat het een ern stig misdrijf is. Er is nu een wet. Thans moeten voorbeelden worden gesteld." De laatste paar jaren zijn in Frankrijk ongeveer 50 modespion nen vervolgd, maar volgens de oude wetten (waarvan een is uit gevaardigd in 1793, grotendeels ter bescherming van schilders en beeld houwers) konden slechts boeten van 12.000 tot 240.000 francs worden op gelegd. Thans kunnen copiïsten niet alleen tot boete en gevangenisstraf, maar tevens tot het betalen van een schadevergoeding tot een half milliocn francs aan de ontwerper, wiens creaties zij copiëren, worden veroordeeld. Volgens het syndicaat der coutu riers zijn het de Amerikaanse mas sa-reproducties. die de modekonin gen de zwaarste verliezen berokke nen. De ontwerper Jaqucs Heim vertelde.na de shows van de voor jaarscollecties, die in Februari wer den gehouden, op een perconferen tie: „Nog geen enkele van de aan Amerikanen verkochte creaties is te New York aangekomen, omdat een uitstel (tot de eerste week van Maart) verplicht is. maar ik weet zeker, dat men veertien dagen ge leden te New York reeds een album met alle collecties en modellen voor 100 dollar per stuk kon kopen." VENLO. Aan boord van het schip „Wilhelmina", heeft zich op de Maas alhier een ontploffing met een butagastoestel voorge daan. De 22-jarige dochter van de schipper J. moest met ernstige verwondingen in het Venlose zie kenhuis worden opgenomen. Een kraantje van het apparaat heeft open gestaan en toen het meisje een lucifers aanstak in het donkere achterschip ontplofte het gas. De ruiten van het schip wer den verbrijzeld en de inboedel werd beschadigd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3