Achtergrond van godsdienstig „vredescongres'' in Moskou Dageraad van een oude, nieuwe staat Variatie in korte jasjes zeer groot Moet U eens hóren! Zaterdag 3 Mei 195; Sabbath in Tel Aviv Een nieuw leven' TT\IT zijn enkele van de 126 foto's vormende reportage van Wil- LJ lem van de Poll, in boekvorm uitgegeven bij J. A. Boom Zoon te Meppel, onder de titel .JDaybreak for a nationHet zou onjuist zijn als wij dit bijzondere boek onder deze rubriek ,.De lopende band" bespraken, omdat de auteur foto's wilde laten, spreken en er, vrijwel zonder tekst, ook inderdaad in is geslaagd een volledig beeld te geven van de nieuwe staat Israël. De pla ten zijn goed gerangschikt, op uitstekend papier gedrukt en ze spreken een duidelijker taal dan menig, toch uitstekend verslag van het land, zijn volk, zijn cultuur, zijn in- en ontspanning, zijn geloof, zijn jeugd en zijn omgeving. De hierbij gereproduceerde platen zijn een keuze uit Willem van de Poli's boek. Wij geven er zijn eigen „illustrerende" teksten bij. Behalve in het Neder lands zijn zij ook in de Engelse taal afgedrukt. De vertalingen zijn van Joop Dolman. begint op de puinhopen. De ruïnes, die de weggetrokken Arabische bevolking in haar over het land verspreide dorpen heeft achterge laten. moeten onverwijld weer be woonbaar worden gemaakt, om huisvesting te kunnen bieden aan de grote groepen „oliem". Een jon ge vader, zijn zoon op de arm. laat de blik dwalen over de bouwval len. Hoeveel ruïnes en puin hebben deze ogen al gezien? Maar hier. in zijn eigen land, zal hij met zijn jonge armen, die nog het teken van zijn ergste nood dragen, weer nieuw leven doen oprijzen! Een beeld, dat ons even doet den ken aan de Rivièra, aan Biarritz, aan Miami Beach, of welke be roemde strandpromenade ter we reld ook. Het toont ons de Herbert Samuel Boulevard langs de diep blauwe Middellandse Zee in Tel Aviv, op een sabbathmorgen. Voor een ogenblik heeft de van hitte trillende stad haar werkers losge laten en in dichte drommen zwer men zij uit, ontspanning en ver koeling zoekende aan deze strand weg met zijn talrijke grote café's en restaurants. Op de achtergrond is Jaffa nog juist zichtbaar. DIT IS HET OUDSTE illegale pamflet, dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft kunnen achterhalen: Geuzen- bericht no. 2, met de hand ge schreven en met de hand ver menigvuldigd. De auteur is de Haarlemse gobelinrestaurateur B. IJzerdraat, die reeds in de herfst van 1940 werd gearres teerd en in Maart 1941 met ze ventien anderen werd gefusil leerd. voorzichtige critiek in het begin, feller en concreter naarmate het uur de bevrijding naderde. Aan dit aspect vooral heeft ..Het Woord als Wapen" ruime aandacht geschon ken. Voor de toekomstige geschied schrijver, die met meer objectiviteit dan wij, die dit alles hebben mee gemaakt en ondergaan tot oordelen in staat zal zijn, zal het moeilijk zijn zich uit de bonte mengeling van meer dan 50.000 geschriften een beeld te vormen van het geestelijk verzet; deze bloemlezing zal het hem gemakkelijker maken, al ver- zuime hij niet allereerst de voor treffelijke. van grote kennis ge tuigende inleiding van mevr. Zim merman te lezen. Redacteuren en medewerkers van illegale bladen werkten natuurlijk anoniem. De samenstellers van dit boek hebben echter de hierin af gedrukte artikelen voorzien van de ware naam van de schrijver(s), voorzover dat mogelijk was. In enkele gevallen kon die naam niet meer achterhaald worden. En het bestuur van de Communistische partij heeft het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie geweigerd bij dit onderzoek elke medewerking te verlenen .zodat van geen enkel ar tikel, ontleend aan ,.De Waarheid" fin totaal negen artikelen) de auteur bekend is. Achter de 55 achterin het boek opgenomen namen van auteurs, die wèl bekend zijn, is een korte bio grafie opgenomen. Men vindt er, behalve journalisten en schrijvers van beroep advocaten, kunstenaars, onderwijzers, studenten, hoogleraren en anderen onder, bekenden en to taal onbekenden. Achter negentien namen staat gefusilleerd of omge komen in een concentratiekamp.. f Nogmaals 'de eis van Schreieder Naar aanleiding van de els tot schadevergoeding, die door Schreie. der werd ingesteld (en die niet in behandeling zal worden genomen) zou ik graag het volgende opmer. ken: Ik werd in 1945 opgepakt voor de arbeidsinzet in Duitsland. Na vele ontberingen tijdens het trans port werden mijn lotgenoten en ik bij de Deutsche Reichsbahn tewerk gesteld. Na de bevrijding heb ik mij aangezien ik ontvlucht was en geen salaris had ontvangen tot het clearinginstituut te Amster dam gewend met een loonvordering van 6 x f 45,voor zes weken ar beid voor gezin met .zes personen. De vordering werd erkend. Maar na veel geschrijf tot in hoogste in- stantie blijkt, dat van dit bedrag nimmer één cent zal worden uitbe taald. M .v. D. Waarom geen betere hoorspelen? Wordt het niet eens tijd, dat er over de radio betere hoorspelen ko men dan Zondag j.l. het geval was? (Op de bewuste avond zond de KRO een „nieuw detective-kolderhoor- spel" uit, getiteld: „Pieter Zeeland en het tandarts-mysterie" en de Avro een spel van Francis Durbrid- ge, getiteld: „Een reis vol gevaren" Red.) Beeldromans zijn verboden lectuur, maar is dit niet even erg? Jongelui van 17 jaar zijn dan nog niet naar bed. We leven toch al in zo'n zenuwachtige tijd. Dergelijke uitzendingen werken té veel op de verbeelding, maar dan in slechte zin. M. R. C- Emigratie-perikelen Terwijl duizenden emigratie-rap porten kant en klaar liggen gaan de emigratie-schapen nog lang niet volgeboekt de havens uit. Er zijn rapporten, die reeds jaren lang langs de onafzienbare rij schrijf bu reaux gaan, zonder resultaat. Mijn dossier was reeds in 1949 kant en klaar en nog zit ik in Nederland. Er zijn een kleine honderd gulden besteed, alleen aan telefoongesprek ken met en reisjes naar de diverse bureaux. Men schijnt in regerings kringen nog niet voldoende te be seffen. dat de emigranten emigreren moeten, omdat zij daartoe door eco nomische omstandigheden worden gedwongen. J G. B. Emigratie naar Australië Zijn de 25.000 Nederlanders, die (volgens de Australische kranten» van plan zijn naar Australië te eml. gieren wel goed voorgelicht? Er heerst hier een enorme woningnood en voorts kan de werkgelegenheid niet best worden genoemd. In he*, stadje Orange (New South Wales) zijn een aantal bedrijven stil ko men te liggen en ca. 500 inwoners zijn ontslagen. In honderden andeie plaatsen is hetzelfde geschied. Laten toekomstige emigranten geen onbe raden stappen doen en zich vooral goed laten voorlichten. Naar mijn mening bestaat er in Australië voor al behoefte aan arbeidskrachten In de landbouw. W. MARINUS Orange (N.S.W.) Australië. Vervolging De processen tegen leden van vak bonden en aanvallen op protestant se kerken in Spanje vervullen mij met verontwaardiging. Moeten we vreemd opzien wan neer in zulk een land in geval van een omwenteling wraak wordt ge nomen op de katholieke levens en op kerkelijke goederen? PROTESTANT Aan de persdienst van de I Wereldraad van Kerken te Genève danken wij thans een aantal verhelderende bijzon derheden over het religieuze congres, dat dezer dagen te Moscou zal worden gehouden en dat de Nederland- se predikant Hugo S|gj||g van Dalen met zijn IgPfSH tegenwoordigheid zal opluisteren. Het congres moet het hoogte punt worden van een bepaalde ac tiviteit van de kerken achter het ijzeren gordijn, die zich de laatste tijd uitdrukkelijk lieten betrekken in een „vredesprotest" tegen de „bacteriologische oorlog in Korea", die aldaar door de Amerikanen ontketend heet. Het Moscouse dagblad der vak verenigingen „Trud" zegt het ronduit: „ter ondersteuning van het streven der kerken en religieu ze genootschappen in de Sowjet Unie om de wereldvrede te waar borgen, heeft de patriarch van Moscou een oproep gericht tot alle kerken in de USSR om bijeen te komen teneinde samen de maatre- Advertentie (I. M.) PARIJS, April. Het prettige, losse jasje, dat overal bij past, is dit seizoen wel zeer in de mode. Alle Parijse couturiers hebben er op hun shows enkele getoond. Dit bewijst eens te meer.' dat zij hun creaties niet slechts afstemmen op eigen smaak en inzicht, maar dat zij wel degelijk rekening houden met de behoeften van de mo derne vrouw. Zo hebben wii er dan ook heel wat gezien, met en zonder fantasie uitgevoerd, wiaar bijna steeds draagbaar voor een ieder, on geacht leeftijd of lichaamsaf melingen. Manguin bijvoorbeeld bracht er één in natu- rcl-shantung, en het model er van deed sterk denken aan het tailleur-jasje anno 1900. De kleine kraag was van boven met een enkele knoop vastgemaakt; verder hing het jasje los. Er was overigens geen rekening gehouden met de huidige soepele schouderlijn; er waren zelfs schoudcrvullingen aangebracht. Gedragen bij een rechte, zwarte rok. met een fel-qekleurde blouse en een hoedmodel ..canoiier"op het hoofd, vormde het een ensemble, dat in plaats van een mantelpak kan dienen. Het jasje van Lola Prussac, dat u beneden ziet afgebeeld, deed aan dit model denken, maar het hare had een ronde, nauw sluitende hals en de shantung was met zwarte motieven gebor duurd. Het geheel was vrij gekleed, cn boven dien meer bestemd voor de nog jeugdige vrouw. Wie uwer nog gespitst is op de wijde, Schots 'geruite rok, neme daarbij een geheel recht jasje met een kraagje van wit piqué en zeven-achtste mouwen. Madeleine de Rauch creëerde een der gelijk model. Bovenaan ziet u een ander model van haar dat groot succes behaalde, waarschijnlijk omdat het internationale publiek op haar show hierin een internationale dracht zag. Het bestond uit een rok van tweed (zwart en wit) met een kort jasje van zwart linnen en een vest van wit piqué. Een lakceintuur om de taille, een baret op het hoofd, die u kunt dragen zoals u zelf verkiest, en u kunt het voorjaar met een gerust hart be groeten En wanneer het eenmaal zomer is, is een los jasje van hardgroen vilt met een grote shawl kraag en korte mouwen, zoals Maggy Rouff ont wierp. het prettigste losse jasje, dat u maar kunt bedenken! MONIQUE Jesaja 32 vers 1 In Hslle in Oost-Duitsland wci- jjjj gerden de autoriteiten toestemming tot het drukken van een kerkelijke j kalender. Reden; daarin werd Je- "j saja 32 vers 1 aangehaald. Die bij- beltekst luidt: „Zie, een konir.g zal j regei*en in gerechtigheid en vors- J ten zullen heersen naar het recht."

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4