Ro Mogendorff predikt in haar kunst naastenliefde STABSVENSTEE Burgemeester spréékt op Jeugdappèl Moet U eens hóren! Indrukwekkende Stille Tocht naar Rusthof .Euripides boeit velen met stuk over de zee Talloze jongeren bijeen op O.L. Vrouwe Kerkhof Over „Eerbied" gesproken Laat de Kei liggen Bevrijdingsfeest begonnen Twee inbraken in Soesterkwartier DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vraag een proefnummer van ons jeugdblad ROBS VRIENDEN aan. w* B0N op PAG 6> Werk is zoncler bitterheid en volkomen menselijk Amersfoort I degradeerd Ditmaal vijf buitenlandse afgevaardigden Noteert U even Sportagenda Herdenking der gevallenen Ds B. Maarsingk doet intrede Maandag 5 Mei 1952 (Van een onzer verslaggevers) c,W« z(jn hier vanmorgen bijeen om te getuigen van onze grote dank baarheid dat dit mooie bouwwerk, dc onze Lieve Vrouwetoren, aan de voet waarvan w(j staan, gespaard is mogen blijven voor het grote oorlogsge weld. Zouden wjj onze toren hebben moeten missen, dan waren wU een kleine plattelandsgemeente. En wjj zullen in de toekdmst steeds op 5 Mei aan dc voet van deze toren staan. Het herdenken van onze doden is niet gedaan met alleen een tocht naar het kerkhof. Vooral dc jongeren moeten zo nu en dan verwijlen bij hen, die hun leven gaven voor een grote, heilige, zaak. Zij moeten zich ook herinneren de soldaten, die van ver over zee kwamen en in vreemde bodem werden begraven." Aldus sprak burgemees ter H. Molendijk vanmorgen bij het Jeugdappèl, dat, in het kader van dc viering van onze bevrijding, op het Lieve Vrouwe Kerkhof werd gehouden. De heer Molendijk wees op het offer, dat vanmorgen wordt gevraagd in de vorm van één cent. Het doel is een bedrag te krijgen om een steen aan te brengen aan de toren, welke steen een uiting van dankbaarheid betekenen zal. „Bij dit jeugdappèl," vervolgde burgemeester Molendijk zijn rede. „kiezen wij als tekstwoord de regels van de grote dichter Schiller „Dc levenden roep ik. de doden herdenk ik." daarbij wijzende op de betekenis \ran de klokken bij leven en dood. En de jeugd zal zich altijd moeten herinneren de velen die voor ons vielen. Zij hebben een tweeledige taak; zij moeten denken aan de jaren die voor hen liggen, waarbij zij hun eigen koers moeten bepalen en zij moeten ook hun aandacht en toe wijding geven aan het nut van het algemeen. Voor het jeugdappèl bestond zeer grote belangstelling. Grote groepen Er schalde een stem door de luidsprekers, die opgesteld waren op het feestterrein aan de Leus- óerweg, op 30 April j.l., die wat meer „cerbie d" verzocht voor ons volkslied ,,'t "Wilhelmus". En we begonnen voor de tweede maal het eerste couplet, hetwelk onder broken was. Noemt u dat „eer bied"? Ik voelde mij als militair voor gek staan, en velen met mij. Men onderbrak maar eventjes onze eerbiedigste groet, de militaire eregroet. Was het soms de bedoe ling, dat die heer die voor mij stond en eerbiedig het hoofd ont blootte, weer eventjes zijn hoed op zette? Of waren wij een versje aan het instuderen, zoals Jacob Hamel dat pleegde te doen vóór de oor log? Met welk recht meent men de militaire eregroet of de betrachte eerbied te kunnen onderbreken? Dit doen we niet zo maar eens voor de lol of voor de eerste de beste melodie. Maar deze groet en eerbied ko men alleen aan ons Vorstenhuis of het volkslied toe. En deze ceremo niën kunnen niet zo maar onder broken worden. Het is de bedoeling niet van mij om een overdreven Duits of Spaans g r o e t-s y s t e e m in te voeren. Maar ik vraag u aller aandacht voor de eerbied. En weer schalde die stem door de luidspreker met de aanduiding dat we nog een couplet zouden zin gen. Ik dacht tveer aan het radio uurtje van vóór de oorlog. Stoor u niet aan een stel slappe figuren die te beroerd zijn om de nodige eerbied te betrachten. Men moet er voortaan om denken dat het Wilhelmus niet hard moet wor den gezongen, maar eerbiedig. Dan behoeft men de mensen niet aan te sporen op de flanken om wat luider te zingen. U kent het Wilhelmus toch? Leer het dan ook begrijpen. Dit geldt niet alleen voor de sa- mcnzangleider, maar voor allen, die langs het lijntje bleven liggen. Precies eender ging het Zaterdag met de Stille tocht. De mensen stonden langs de weg te gapen en te kijken alsof er een bloemencorso in aantocht was. Betracht eerbied, burgerij. En jij ook, militair. Neem een voorbeeld aan c.e burgers die het hoofd ontblootten en de mili tairen die wel de groet brachten. Amersfoort, 4 Mei 1952. Wachtmeester der C.A.V. v. d. WEL. Gaarne wil ik mijn mening geven over het verplaatsen van de Kei. Mijns inziens staat de Kei op het ogenblik op een goed punt, waar elke toerist komt. Als men toch kosten wil maken, laat men er dan een mooie fontein bij maken met kleurenverlichting en bloemen. De singels en plant soenen zouden nog prachtiger zijn, als ze gedurende de zomermaanden werden verlicht. Zou een terrasje bij Monniken dam, met fleurige parasols op het lage grasveld niet een ideaal plek je zijn? We hebben alles in Amers foort, wat de natuur te bieden heeft, maar wil ook iets gezelligs en fleu rigs zien. Ik geloof, dat iedere mid denstander daarvoor geld zou wil len bijdragen. En als dan de ge meente ook meewerkt Als wij een fleurige en gezellige stad willen hebben en dat kan hoeven we niet te „bedelen" met busjes en lijsten; dan brengt de toerist ons het geld thuis. (Zie Apeldoorn). Dan krijgen we ook met gemak onze Lange Jan ver licht. C. MANTEL Arnhemsestraat 31 kinderen en ook rijpere jeugd waren naar het O.L. Vr. Kerkhof gekomen. Aan de voet van de toren stonden hun vertegenwoordigers met vlag of vaandel. Het welkom werd uitge sproken door de commissaris van de Katholieke verkenners, oubaas Hül- senbeck, die wees op het gevaar van onverschillig te staan tegenover uitingen van dankbaarheid als van vanmorgen. „Wij moeten voor ons ideaal getuigen en een ogenblik de gevaarlijke materiële zijde van het leven vergeten. Wij willen en moe ten getuigen in onze eenheid, ondanks onze verschillende levens beschouwingen, en onder eminente leiding van H.M. dc Koningin. In vrijheid leven is van onschatbare waarde." Het was een indrukwekkend mo ment toen, onder zwaar tromgeroffel, dc nationale driekleur werd gehesen. Het officiële gedeelte werd besloten met het zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus", dat door allen ontroerd werd meegezongen. Vooral de twee regels „de tyrannic ver drijven. die mij 't harte wondt", kre gen deze morgen 'n diepe betekenis. Tot besluit van dit mooie ochtend appèl defileerden, bij de muziek van 't tamboers- en pijperscorps „Juliana", de vele jeugdgroepen voor de ge nodigden. Onder deze bevonden zich de burgemeester, de wethouders Van Zwol. Koopman en mr. Eenhorst, de gemeentesecretaris, de heer mr. R. Streng, de raadsleden Bartels, mevr. Van der Ham-Rcumer. mevr. Biene- ma-Prop en het bestuur van de Amersfoortse Gemeenschap. HOOGLAND BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus P. R. Mz. v. A. van 't Klooster en A L. Rijs; Adrianus H. M., z. v. P. J. Tolboom en Tjitsko van Eijkelenburg. Ondertrouwd: Antonie J. van 't Klooster en M. W. Huurdeman; Ge- rardus van den Boom en L. M. Sandbnnk. Het feest van de bevrijding is vanmorgen ingezet met een muzi kale reveille, die zeer veel belang stelling trok. De politieharmonie verrastte de Soesterkwartierbewo- ners met pittige marsmuziek. Velen trokken achter het korps aan. Het Christelijk Tamboer- en Pij perskorps nam, voorafgegaan door de drumband, het Vermeer- en Leusderkwartier voor zijn rekening. Ook deze muzikale rondwandeling trok veel belangstelling. Ondanks het vroege uur begaven veel men sen zich naar het O.L. Vrouwe Kerkhof, waar een jeugdappèl werd gehouden. Naarmate het later op de morgen werd groeide het aantal uitgestoken vlaggen met de minuut Het bevrij dingsfeest 1952 is bijzonder stem mingsvol begonnen en het mooie weer houdt een belofte in voor een goede afwerking van het omvang rijke programma voor de middag en avond. Een bewoner van de Tuinstraat werd Zondagnacht gewekt door ge stommel in zijn huis. Hij liep naar beneden, maar juist toen hij zich op de trap bevond hoorde hij. dat de voordeur werd dichtgeworpen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de inbreker niets had meegenomen. Hij is vermoedelijk aan de achter zijde van de woning binnengeko men. In dezelfde nacht werd eveneens ingebroken in de Gerrit Stalling- werfstraat. Hier is men .vermoede lijk aan de voorkant het huis bin nengekomen. De buit bestond uit een pendule. Een politie-onderzoek heeft tot dusver geen resultaten op geleverd. Burgerlijke Stand 3 Mei 1952 Geboren: Frederik W„ z. v. F. W. Meijer en W. ter Horst; Fenne, d. v. J .v., d. Berg en M Lambrechts; Evert H z. v. A. T. Steenbeek en H. v. Dijkhuizen; Geertje K.. d. v. G. v. d. Meent en G. Koolman; Henricus J., z. v. C. v. Uitert en A. M. Kaspers; Liesberta. d. v. J. J. A. Kluit en L. Fresen; Huiberta M. M.. d. v. K. Zwarthoed en H. Bond; Marianne J., d. v. J. J. v. d. Heuvel en E. H. Keurhorst; Arien z. v. D. A. Bouwmeester en F. Dake; Adriana G. M., d. v. J. J. Kersten en A. W. M. v. Zijl. 1385. De aardolie ls een product van dierlij ke en plantaardige mi cro-organismen, opgeslo ten onder de aardlagen. Door sonderingen en proefboringen moetwor. den aangetoond waar zich die bronnen bevin den en of het de moeite 't tot exploitatie over te gaan. Het mtoorschip „Galilci", onder com mando van kapitein Mc- Lloyd, uitgerust met de nieuwste apparaten, koerst in de wateren rondom Kaap Hoorn. Er zijn verscheidene des kundigen aan boord, die over verscheidene aan wijzingen beschikken, dat zich hier uitgestrekte I nen een paar officieren, die de omgeving steeds i klein eilaryl, olievelden zouden bevinden. De eilanden in deze met kijkers verkennen, op het strand van een nemen. Wat buurt zijn onbewoond, maar op zekere dag me- een menselijke gedaante waar te kan dat betekenen? (Van een onzer verslaggevers) Ro Mogendorff exposeert in de Amersfoortse Academie van Beeldende Kunsten. Dat hebben er meer vóór haar gedaan. Voor zover wtf het ons kunnen herinneren, was geen van deze exposities zo een persoonlijk getuigenis van vakmanschap, levenswijsheid en bovenal van levensmoed. Zeker, er is moed voor nodig om jezelf steeds opnieuw te verdiepen in een t(jd, waarin dc persoonlijkheid van de mens verloren was gegaan aan n van machtswellust zwanger politiek systeem. Het is Ro Mogendorff, die tot de meest geslagen en vertrapte groep behoort. Haar tenger figuur lijkt niet in staat om tegen de stroom van collectivisme op te roeien, maar In liaar innerlijk ligt dc gave verborgen om door middel van penseel en tekenstift die stroom te breken. Van een grote persoonlijkheid getuigt haar werk en waar zij zich verdiept in het leven van de geesteszieke en van haar vervolgde geloofsgenoten, komt zij tot een diep menselijke uitbeelding. Wethouder J Koopman heeft Ro Mogendorffs werk Zaterdag j.l. bij een talrijk publiek ingeleid. Hij ver telde leek te zijn. Maar zijn betoog was niettemin indrukwekkend, om dat hij zich volkomen in de omstan digheden van de kunstenares en in de door haar gegeven kunstwerken kan inleven. Het was voor spreker een won derlijke ervaring met dit werk in aanrakting te komen. Zo in de prac. tijk van zijn dagelijkse arbeid is spr. meer in contact geweest met geesteszieken. Zij hebben op hem niet die indruk gemaakt die de te keningen van Ro Mogendorff er van hebben gegeven. Men wordt niet snel van de indruk dezer tekeningen be vrijd. Het is alsof er iemand iets te vertellen heeft, alsof wij er zelf iets mee te maken hebben. Dit geldt nog veel meer voor hetgeen de kunstenares in haar werk te zeggen heeft over de Joden, die in de oor log moesten onderduiken- Zij heeft het leed in beeld gebracht. Zij had ook tekeningen kunnen maken van SD-ers en SS-ers. Dat deed zij niet Zij tekende wel de slachtoffers, en op zodanige wijze, dat zij een aan klacht vormen. Zo roept zij achter deze tekeningen toch het beeld van de onmens op. die zij niet heeft wil len tekenen. Haar werk is zonder enige bitterheid en volkomen men selijk. Er spreekt volgens de inlei der. een grote mate van naasten liefde uit. Naastenliefde in de zin van de Joodse regel „Hebt U naas ten lief hij is als Gij". Het is alsof zij zegt „het zou ons morgen kun nen gebeuren". Er is een groot vak manschap voor nodig om tot dit werk van bijzonder niveau te ko men, aldus de heer Koopman, die zei. dat deze kunst de beschouwer nog weken bij zal blijven. Kunst waarin eerbied voor de persoonlijk heid en liefde voor de mens de voornaamste factoren zijn. Door de onverwachte overwinning van Attila op kampioen Aalsmeer en de nederlaag van „Amersfoort" op eigen terrein tegen HHC zullen de Amersfoorters moeten degrade ren naar het district tweede klasse handbal. Het eerste herenelftal, dat in 1948 ongeslagen het eerste klasse schap wist te behalen, zal dus het volgend seizoen weer in de tweede klasse uitkomen. Ook het Haarlemse HOC zal degraderen naar de tweede klasse. Wij hopen dat de Amers foorters het volgend seizoen de kracht zullen vinden weedrom in de eerste klasse te komen. Amersfoort heeft toch zeker recht op een hand bal-eerste klasser! De dames van ..Amersfoort" handhaven zich in de eerste klasse. (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw hebben w(j Zaterdagavond onze jaarlijkse Stille Tocht naar Rusthof gemaakt. Terwijl de klokken luidden en de vlaggen halfstok hingen schreed een lange stoet zwijgend langs de Leusderweg naar de plek waar de vele witte kruisen staan. Hier liggen veertienhonderd ge vallenen en andere oorlogsslachtoffers van zestien nationaliteiten begraven. Het is niet waar, dat ze vergeten zjjn. Dat bleek uit de lengte van dc stoet, waarbij zich onderweg nog velen aansloten. Ondanks de regen, die aan vankelijk viel en de dreiging van donkere wolken, waren op Rusthof zeker zesduizend mensen verzameld. Indrukwekkend is de met vele stille gedachten geladen en door duizenden doffe voetstappen gemar keerde tocht naar het kerkhof, in drukwekkend is ook het gezamen lijk betrachten van de twee minuten stilte, het orgelspel, de zang van het Mannenkoor (ditmaal onder leiding van Hulsman), het leggen der kran sen en het samen zingen van het Wilhelmus. Maar dieper ontroert nog de tocht daarna langs de graven, waar men zwijgend in het halfdonker voort gaat onder het laaghangend en voch tig geurend geboomte, de namen leest op de witte kruisen en af en toe peinzend blijft staan bij een graf. Velen dragen voorjaarsbloemen mee, die bij een der kruisen worden neergelegd, soms bij het graf van een bekende, beminde, dikwijls ook bij het graf van een man. die men nooit heeft gekend Op deze tocht langs de graven, in dc vroege avond, terwijl men de vogels in de bomen nog zwakjes hoort tjilpen en de witte kruisen al verschemeren in het vallende duister, voelt men zich meer dan ooit verbonden met hen, die hier rusten onder het mos. Ook nu gingen weer, voorafge gaan door politiecommissaris Goor- huis, burgemeester Molendijk en de Russische ambassadeur, met hun echtgenoten, voorop in de stoet. De burgemeester was vergezeld door gemeentesecretaris mr Streng en de wethouders Van Zwol en mr Een horst. De Russische ambassadeur had verscheidene van zijn mede werkers bij zich en voor het eerst gingen nu ook de gezantschappen van Roemenië. Hongarije, Tsjccho- Slowakije en Polen mee in de stoet. Daar de komst der andere buiten landers aan de Russen niet was aan gekondigd, deed zich een klein mis verstand voor bij de kranslegging. Nadat op de gebruikelijke wijze de burgemeester, de Russische ambas sadeur, de heer Spoel namens het Oorlogsgravencomité en d»? garni zoenscommandant lt.-kolonel Im- mink hun krans hadden gelegd, volgde nog de kranslegging door de gezant van de Sowjet Unie bij het monument op het Russische kerk hof. Daar werden ook de kransen heen gedragen van de andere bui tenlandse gezantschappen. Alleen de Roemeense en Hongaars»? kransen werden hier echter gelegd. De Tsjechische en Poolse kransen wer den terug gedragen naar het alge mene kerkhof. Daar werd, bij de vlaggen der geallieerden uit de oor log, opnieuw een korte plechtigheid gehouden, tijdens welke de twee kransen respectievelijk bij de Tsjechische en Poolse vlag werden gelegd. Op het algemene gedeelte van Rusthof liggen inderdaad Tsjechische en Poolse gevallenen; Ongeveer zesduizend mensen wa ren Zaterdagavond na de Stille Tocht op Rusthof verzameld voor de herdenking der doden. Op onze foto ziet uien o.a. enige der auto riteiten. Geheel rechts burgemees ter Molendijk, naast hem de Rus sische ambassadeur, vervolgens diens echtgenote en mevr. Molen dijk, naast haar de garnizoens commandant, lt.-kolonel Immink. Ongeveer in het midden ziet men nog wethouder Van Zwol. trouwens ook Roemeense en Hon gaarse. Op de begraafplaats was ditmaal geen afzetting door militairen, daar deze op de vrije Zaterdagavond niet beschikbaar waren. Padvinders, hoewel in veel kleiner getale, had den deze taak overgenomen en ze kweten zich daarvan uitstekend. Tijdens de Stille Tocht is ons op gevallen, hoe vele mensen langs de weg stonden om de stoet te zien passeren. Ze stonden er zwijgend, velen met ontbloot hoofd. Toch ligt dit niet in de bedoeling van deze plechtigheid. Veeleer is de opztft van deze herdenking, dat de straten zoveel mogelijk ontvolkt zijn en dat wie niet moe kan gaan in de stille stoet en wie niet beslist buiten moet zijn, in huis blijft en zich daar be zint op wat wij in dit uur gedenken. De R.K. Toneelvereniging „Euri pides" heeft Zondagavond voor een vrijwel uitverkochte zaal in het ge bouw St. Aechten een uitvoering gegeven van het vissersspel „Het lied van de zee" van A. van der Lugt. Dit toneelstuk geeft een beeld van de strijd, die een nog jonge stuurman. Giel Poot, heeft te voeren in zijn liefde voor de zee en een stadsmeisje, dat, uit angst, hem het naar zee gaan wil verbieden. De leden van „Euripides" hebben dit stuk in alle opzichten aanvaardbaar gemaakt. Zij leefden zich volkomen in het spel in en waren, behoudens eert paar korte ogenblikken, goed rolvast. In het eerste bedrijf, dat in een cofé speelt, komen goede dialo gen voor en het is vooral „Zwarte Door" (mevrouw Fontijn), het meisje van de stuurman, die vaart in het stuk weet te brengen. In haar uitin gen van angst voor de zee was zij lofwaardig. Sien Slons, de filosofe rende orgelvrouw, werd uitstekend vertolkt door mevrouw Bizot. Ko van der Last (Giel Poot) gaf ook een volkomen aannemelijke figuur. Hein Smoor (D. v. d. Last) en Oom Koosie (.T. v. d. Last) zorgden voor de onmisbare komische noot, die de spanning in het stuk enkele malen verantwoord brak. Aan de décors was veel aandacht besteed. Het stuk werd in het kader van de NATU- wedstrijd gespeeld. „Euripides" zal de sluitingsavond van de NATU met cabaret verzorgen. Deze avond zal over drie of vier weken plaats heb ben. GRAND THEATRE t/m 7 Mei: „Iwo Ji- ma" 18 jaar. Zaterdag: 2.30 Zondag en Maandag: 1.30, 4. 6.30, 9 uur. Overige dagen; 2.30, 6.30 en 8 uur. CITY THEATER: „Tarzan de Aapmens" Zondag en Maandag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen; 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag; „Wegplraat No I". Elke leeftijd Van Dinsdag t/m Don derdag: „Vallei van de haat". 14 jr. Zaterdag: 2.30 en 9 uur. Zondag en Maandag; 2. 4.15. 6.45. 9 uur. Overi ge dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. A.G.-Huls. 30 April t/m 18 Mei: expositie Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. AVONDDIENST APOTHEKEN: dr Van As, Varkensmarkt 19a, tel. 376T: dr. Cramer, Utrechtseweg 93, tel. 3498. 5 MEI, Maandag: Bevrijdingsdag: Sport- optocht A.B.V.L.O. en A.S.S. Opstel len O. L. Vr. Kerkhof, 18.30 uur. Vertrek 19.00 uur. Klop Ontmoeting Mamix Gijsen schreef eens een gedicht: „Met mijn oom in de bankkluis." Stadsvensterkijker zou, ge steld hij ware dochter, ecu vers willen schrijven: „Met mijn Vriend in de Tuin''. Mijn vriend woont 11 iet in de sfad, maar zo heel ver van Amersfoort is het toch ook niet. Hij zou in 'n stad niet kunnen aarden. De aarde begint voor hem pas, waar de stad eindigt. Zijn tuin is dan ook geen stads tuin. Een stadstuin moet uit keurig geknipte gras gazons bestaan met bloe men aan de randen en struiken of bomen tegen de muur. Bij hem geen gras gazon, geen nette bloem perkjesmaar een koren veld van bloemen op hoge stengels, vrij wild door elk aar. „Wat is dat voor een dis tel?" vraag ik met de blik van een kenner naar dc decoratieve plant, groter dan ikzelf. Hij weet wel, dat ik geen kenner ben, maar hij waardeert mijn belangstelling, al lacht hij mij inwendig misschien een beetje uit. „Een zilverdistel," ant woordt zijn vrouw! „De trots van mijn man,"^voegt zij er stralend aan toe. „Hij is bijna zo hoog als je tabaksplanten." „Weet je dat nog? Ja, dat is gelukkig voorbij. Ik rook trouwens tegenwoordig ni- cotinevrije tabak." HU kijkt lachend. Zijn vroeger wild- rode haar is grijs en dun qeworden. Zijn Friese bui- tcnkleur heeft tvat meer kamertint gekregen, maar gelukkig loopt hij altijd nog even recht en zijn knoestige handdruk van zo straks voel ik nóg. „Dat zijn reigersbekken," wijst hij. „Dat tvist ik," zeg ik zonder te jokken. Dit be wijs van mijn plantkundig inzicht geeft mij moed mijn verdere onwetendheid royaal toe te geven. De Mariadistcl bv. ken ik niet, de vuurwerkplant euenmin. Als je daar 's avonds met 'n lucifer dichtbij komt, schijnt er gloed uit. „Wrijf eens langs die meeldraden en ruik eens." Ik doe het. Ik gis: „ci troen".. „Neen," zegt mijn gast vrouw: „kaneel"., „Je hebt gelijk, maar toch ook iets van citroen". „En deze saponia?" Ik doe hetzelfde: „Zeep!" „Daar wasten wij in oor logstijd. toen er geen zeep meer was, 'onze handen mee." Plotseling voel ik langs mijn been iets benigs. Ik kijk: een poes. Maar hij ziet er betreurenswaardig uit. Zijn vacht is ruig, alsof hij in dc regen gelopen heeft en door het dunne vel steken de boften. „Negentien jaar," zegt myn vriend. Ik kijk onge lovig op: „Kunnen' ze zo oud Vroeger haddeji jullie een hele poesenfamilie." „Niet één meer van over, behalve deze De veearts zegt, dat hij 't best maakt. Waarom zouden wij 'm dan laten afmaken? Als h\j ziek wordt is het tijd genoeg." Inderdaad. Ik kan me voorstellen, dat je gehecht bent aan een beest, dat je bijna 20 jaar bezit, ook al is bijna alle fleur eraf. Ouder worden doen wij allemaal. Zelfs mijn vriend, eens het toonbeeld van vi taliteit, maar die nu nico- tinevrije tabak rookt in de pijp, waarmee hij is uit te tekenen. Zon hij niet meer kunnen smoken het zou zijn dood zijn. „Jij verandert maar niks." hij klopt mij bemoe digend op de schouder. Maar thuis heb ik toch extra lang en zorgvol in de spiegel gekeken. Zilverstroom In Nijkerk en Nijkerker- veen kan het bijna niet op. Catharina v. d. Ridder, Oosterstraat 6, had wat zilver, flessenlood en post zegels. Hartelijk dank hoor. Oma van Zoeren had weer een grote partij van allerlei, w.o. een partij zil ver van de Ruban-fabriek uit Baarn. Ook zat er een zakje met lood en tubes bij. Dat kan helpen zo. Weder om onze dank. Teunis Hendriks, Laak- weg 30 had wat zilver. Teunis is 13 jaar en zal door sparen. Willy Dusschoten van 13 jr. Nieuwe Kerkstraat 32 had een partijtje zilver en Eefje en Hendrik wat bont papier. Veel dank, kinde ren. Manis v. d. Veen, die te genover jullie woont, had weer een flinke doos met zilverpapier waarvoor ook onze dank aan fam. T. v. Elten uit de Spoorstraat en fam. A. v. Corlaar uit Ap pel. Ook kort in de buurt had Truusje Berculo een stapeltje tijdschriften en zilver. •ven aan *t Stadsven- eter. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. «eiöfflsfc?. iümonam Dikkie de Graaf, Amers- foortseweg 104, doet het uitstekend. Nu was zijn aandeel een flinke partij capsules. Het gaat goed zo! Feestavond De voetballiefhebbers in de ConinckstraatTeut en omgeving hebben een voet balvereniging met de naam Zaterdag 17 Mei a.s. houdt deze vereniging een feestavond ip „Prins Hen drik", Stoovestraat. Voor deze feestavond be staat grote belangstelling. Menu Voordat de voetballief hebbers moeten gaan teren op de winterkost, krijgen zij nog een paar sobere maaltijden voorgezet. Van de Amersfoortse clubs speelt alleen „Boys" dat het nog niet buiten ge vaar verkerende Stichtse ontvangt. SEC mag toekijken bij de „maaltijd" Zebra's-rDWSV die voor de Soesters zeer belangrijk is. Verliest DWSV, dan mag SEC een beslissingswedstrijd tegen de Utrechters spelen om het kampioenschap van de 4e klasse G. Ook Soest heeft Zaterdag zijn ge vallenen van de tweede wereld oorlog herdacht. 's Middags om drie uur had op het vliegkamp Soesterberg een in drukwekkende plechtigheid plaats. Een lange stoet nabestaanden, waarbij zich aansloten dc burge meester van Soest en diens echt genote, dc commandant van de vliegbasis Soesterberg en vele of ficieren begaf zich naar de fusilla de-plaats. Bij het kruis stond een ere-wacht van militairen opgesteld. De heer J. W. Ooms hield het do- dcn-appèl. Daarna werden twee mi nuten stilte in acht genomen en bloemen bij het kruis neergelegd. Tenslotte schreed de gehelle stoet langzaam langs het kruis, daarbij een stille groet brengende aan hen. die vielen. Het Soesterbergs Gemend Koor, onder leiding van de heer Wegman, zong „Ecce, quomodo montur" van Jacob Handel. Om half zeven werd in de hall van het politie-bureau de ontvallen oud-corpschef, wijlen de heer A. F. Schreuder herdacht, in bijzijn van diens zoon. de inspecteur van politie F. Schreuder uit Velp en verder 't gehele politiecorps. De corps-chef, de heer C. van Es, sprak enige woorden van herdenking en hechtte vervolgens een krans aan de pla quette met de beeltenis van wijlen de heer Schreuder. Om kwart over zeven stelden zich op drie plaatsen in de gemeente groepen op, die een stille tocht maakten naar het rosarium tegen over het raadhuis, waar een monu ment zal verrijzen voor de gevalle nen. Nadat de groepen rondom het opgestelde kruis hadden plaats geno men, begonnen precies om kwart voor acht, alle kerkklokken te lui den. Toen deze omstreeks acht uur op zachte toon uitbeierden. wred na de acht slagen, twee minuten volko men stilte in acht genomen. Daarna zong de mann-enzang vereniging .Apollo" onder leiding van de heer Chr. Burgers „Beati Mortui" van F. Mendelsohn en „Ecce. quomodo mo- ritur" van Jacob Handel. Vele bloemstukken werden by het opgestelde kruis neergelegd. Na Zondagmorgen in de Oude Ned. Herv. Kerk door ds. Kooistra te zijn bevestigd, deed ds. B. Maar- singh van Coevorden, zijn intrede als derde predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Soest (vacature ds. E. Groeneveld), 's middags om drie uur in de Emmakerk. die geheel met belangstellenden was gevuld. De nieuwe Herder en Leraar richtte zich tot de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentmck. als vertegenwoordiger van de overheid en vervolgens tot de Kerkvoogdij, de Kerkeraad, ds. E. Groeneveld, de koster en organist, en hij hoopte op prettige samenwerking. Een speciaal woord richtte ds. Maarsingh tot een dertig-tal verte genwoordigers uit zijn vroegere ge meente Coevorden, waar hij slechts node vertrok. Hij gaf echter de ver zekering, dat hij de tijd in Coevor den doorgebracht, nimmer zal ver geten. Ook de afgevaardigden van de Ger. Kerken en Ned. Prot. Bond werden door ds. Maarsingh toegesproken. Ds. Gerritsen van Amersfoort sprak daarna namens Classis en Ring van predikanten. Vervolgens ds. E. Groe neveld, die zün blijdschap uitsprak, dat thans in zon vacature was voor zien. Mej. C. E. Jolles, voorgangster van de N.P. Bond, hoopte op vriend schappelijke samenwerking. Ds. W. R. Ambrosius. Ned. Herv. predikant te Soest, sprak als laat ste namens de gehele Ned. Herv. Gemeente. Tenslotte werd Psalm 1381 ge zongen, waarna er gelegenheid be stond met ds. en mevrouw Maar singh kennis te maken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Wedvlucht PV De Zwaluw De postduivenvereniging Zwaluw" hield Zondag een wed vlucht vanaf Roermond, afstand 121 km. In concours waren 425 duiven, die te 8.45 uur, met Zuiden wind werden gelost. Aankomst eerste dui 9 uur. 57 min. 9 sec. Bereikte snel heid 667.8 meter per minuut. D< laatste prijswinnende duif arriveer de om 10 uur, 18 min. 40 sec totaal uitslag is: Sj. Rijksen 1. 29. 52. 56. 87. 90. 104, 107; P. Wolfsen 2. 17; V. Reijerse 36. 66. 81; R. Schiffart 4. 5. 16: Ravenhorst 6. 89. A. Rijksen 7- j. v. d. Brakel 8. 19, 47. 57; G. Visser 9. 73. 80; C. Coerman 10. 32; H. rissen 11, 35. 37. 41. 43 48. 49. 58. 93. 98. 99; C van Soest 12. 22. oi. 55. 69. 74. 79. 85. 103: J. Blokland 13: P. dc Bes 14. 40. 65. 100- H. r wezen 15. 60. 61: J. v. d. Brink 44. 70. 75. 82. 95; G. Haks 20. A. Snijders 21. 27; P. van Brienen 23; W. van Klooster 24: J. v. Belt 25. 45, 96: N. van Veen 26; van Slooten 28, 34; W. Pureveen K. Keja 33, 71. 90; A. Hilhorst 88; L. van Klooster 39, 59, 68: van Veen 42; A. van Donselaar 42; H. Kriek 51, 83, 106- J. Knoops 53; H. v. d. Kuil 54. 102; J. Wijn G. Westerveld 63. 84. 97# H. v Broek 64; W. Krijt 67. 86; A. Kooij 76; J. van Herwaarden C. de Goede 78; J. Leek 91; B zinga 92; A. Priem 101. „Dc Go- 50. 31. On- 18. 94: d. A. 30; 38. C. 46. Hui-

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2