tag GEEN conferentie van Grote Vier DAGBLAD VOOR AMERSFOORT „Elf droppingself maal spanning AMERIKAANS PLAN AFGEWEZEN 'arijs en Lonclen vreesden spanning na mislukking Brits-Amerikaans duel over vlootcommando ïloedige gevechten in Midden-Java Noorse walvisvaarders met DC-3 neergestort Purmerend betwist Deens wereldrecord pijproken Cruisjes" in hand moesten worden „open gebeden" Pandoer met een praatje (over Duitsland) aby bij brand uit raam gegooid Grote winst voor Labour Brabantse arbeiders namen halve dag vrij Héél Nederland leefde mee met radio-vliegwedstrijd Elf inzittenden omgekomen PARIJS. Van een spoedige bijeenkomst der Grote Vier, rtegenwoordigd door de Hoge Commissarissen in Duitsland, waarschijnlijk niets komen. Btitten en Fransen zyn niet eid gebleken, het betreffende Amerikaanse voorstel, waar- n de publicatie in het Westen algemeen wordt betreurd, over nemen. Het is niet zo, dat men in Parys en Londen princi- el tegen een gesprek der Grote Vier is gekant, maar men ient, dat dit zal mislukken, indien het niet goed is voorbereid, een nieuwe mislukking zal, daarvan is men overtuigd, de idige spanning om Duitsland nog verscherpen. Het meest voor de hand ligt nu. dat de Westelijke mogendheden in hun antwoord op de laatste Russi sche nota over Duitsland zullen voor stellen. het onderzoek naar de moge lijkheid van vrije verkiezingen over te laten aan een neutrale commissie. Eerst wanneer deze commissie suc cessen zou hebben geboekt, zou de weg open liggen voor een direct overleg tussen de Grote Vier. Betwij feld wordt intussen, of het ant woord van het Westen, waaraan te Londen door vertegenwoordigers \an Amerika. Engeland en Frank rijk wordt gewerkt, nog deze week gereed zal komen. Wel houdt men rekening met beantwoording der Russische nota binnen een termijn van tien dagen. Half jaar geëist tegen twee zigeunerinnen (Van onze correspondent) IEERLEN Voor de Maastricht rechtbank stonden Maandag twee eunervrouwen terecht, verdacht n oplichting. Zij hadden een rkradenaar ruim 300 gulden af- idig weten te maken. Zij ont- ten in de handpalm van de man isjes, die moesten worden open >eden. De opening van ieder nsje kostte vijf gulden. De zi- merinneh kwamen alsmaar terug ontdekten steeds meer kruisjes, ik slaagden zij er in de man tot ïifte van nog meer geld te be ien. ij de stukken op de lessenaar de officier van justitie lag ook krantenartikel, getiteld: „Waar- grijpt de justitie niet in tegen larzeggerij?" Tegen de beide uwen werd een gevangenisstraf zes maanden geëist. Jaargang ,no. 106 Dinsdag 6 Mei 1952 («richt door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Tllefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Kapitein Carlsen Lrijgt geld van bewonderaarster -E HAVRE. Een bewonderaar van kapitein Carlsen heeft een bedrag van 100.000 franc 'erhandigd. De vrouw zei. dat zij, t de „Flying Enterprise" nog de oceaan ronddreef, de belofte gedaan, kapitein Carlsen 000 franc te geven als hij gered ?rd en anders het geld aan zijn ;duwe zou overhandigen. Zon- gavond kwam ze naar Le Havre haar belofte in te lossen. Kapi- Carlsen lag daar met zijn lying Enterprise II" op weg naar uen. kapitein nam het geld aan en :1de het de Deense consul in Le ivre ter hand. De helft gaat naar zeemanshuis en de andere helft de Deense dominee in Le Ha- die het mag gebruiken ten hoeve van de Scandinavische lelieden. waarmee hij in aanra- komt. HIPPOLYTUSHOEF Tijdens brand, die Maandagavond uit- in een woning te Hippolytus- bevond de vrouw des huizes met haar drie jaar oude baby de bovehverdieping. Zonder aar- ling wierp de moeder haar kindje het raam. Omwonenden hebben veilig opgevangen. Ook de ouw zelf verliet via het raam brandende woning en ook zij m heelhuids op de begane ond terecht. Ook in Bonn, waar de geallieerden met Adenauer onderhandelen over het „vredescontract" met West- Duitsland, dat de voorwaarden moet scheppen voor Duitslands deelne ming aan de Europese Defensie Ge meenschap, schiet men minder vlug op. dan in de bedoeling lag. Ade nauer heeft nu voorgesteld, de pun ten. waarop nog geen overeenstem ming is bereikt, voorlopig buiten het contract te houden. Het over blijvende „raamcontract" zou dan snel kunnen worden getekend. In geallieerde kringen noemde men de ze zet weliswaar waarderend „di plomatiek handig", maar er is wei nig kans, dat de Westelijke onder handelaars er op m zullen gaan. Voor een op de lange baan schui ven door Bonn van de minder aan trekkelijke bepalingen van het ont- werp-overeenkomst voelt men ken nelijk niets. Verzet protesteert Duitsers zongen op bevrijdingsfeest (Van onze correspondent) HEERLEN. Bij de dodenher denking te Sittard werd gezongc. door het mannenkoor van de Zwit serse Spoorwegen uit Bern en doo: een Duitse zangvereniging ui* Rheydt. Het K P.-contact zuid heeft zich telegrafisch tot burgemeester Coenders van Sittard gewend en geprotesteerd tegen het optreden van een Duitse zangvereniging in het kader der bevrijdingsfeesten Kind door bliksem gedood DALEN Maandagavond sloeg, tijdens een hevig onweer, de blik sem in de electrische geleidingen der woning van de landbouwer J Harmzwiers. Het zesjarig dochtertje Geesje werd op slag gedood. Royal Navykan gloriedagen in Middellandse Zee niet vergeten (Van onze correspondent) LONDEN. De Amerikaanse admiraal Fechteler heeft gisteren te Londen met Lord Alexander, de Engelse minister van Defensie en Brit se marine-autoriteiten besprekingen gevperd over de netelige kwestie van de commandostructuur van het Noord Atlantisch Verdrag in de Middel landse Zee. Over het verloop der besprekingen is niets uitgelekt, maar het schijnt, dat een oplossing nog altyd niets is gevonden cn dat dc Engel sen zich blüven verzetten tegen het plan om het gehele Middellandse Zcc- commando aan admiraal Carney op te dragen. Naast kwesties van nationaal pres tige speciaal de Middellandse Zee is nauw met de gloriedagen van de „Royal Navy" verbonden moet het motief, waarom Engeland zich zo hardnekkig tegen een Ame rikaanse opperbevelhebber schijnt te blijven verzetten, vooral worden ge zocht in het feit. dat Engeland nog steeds de voornaamste Westelijke mogendheid in het Midden-Oosten is en als zodanig het belang van ongestoorde Oost-West-verbindingen door de Middellandse Zee beter me-ent in te zien dan de Amerika nen. Ook in materieel opzicht is cr verschil. De Engelsen zijn convooi- specialisten. terwijl de Amerikanen in de Middellandse Zee juist de na druk hebben gelegd op het vliegdek- schip, het offensieve wapen bij uit stek. De Labour-oppositie probeerde in het Lagerhuis Churchill nog over de zaak aan de tand te voelen, doch de eerste minister zeide. dat hij momen teel over de kwestie geen medede lingen kon doen. De vragenstellerij had een pikante kant, omdat Chur chill ongeveer een jaar geleden in het Huis is opgekomen voor een Amerikaans opperbevel in de Mid dellandse Zee. Labour herinnerde hem eraan, doch de oude heer had als altijd zijn antwoord onmiddellijk gereed: „Mijn zienswijzen vormen een harmonisch proces, waardoor zij in overeenstemming blijven met de lopende ontwikkeling der gebeurte nissen". Gemeenteraadsverkiezin- gen in Groot-Brittannië LONDEN Volgens dc eerste uitslagen van dc Maandag in Enge land cn Schotland begonnen ge meenteraadsverkiezingen heeft de Labour-party een winst van 36 zetels geboekt. De uitslagen van ongeveer twee derden van de 156 stedelijke dis tricten. waar Maandag is gestemd, laten het volgende resultaat zien: Conservatieven en aanhangers 132 zetels- (12 gew en 33 verloren). Labour 274 zetels (43 gewonnen en 7 verloren V Onafhankelijken 293 zetels <6 gew. en 19 verloren). Liberalen 4 zetels (1 gewonnen en 3 verloren). Vader gaf ziek kind dodelijke dosis van slaapmiddel EINDHOVEN Bij de politie te Eindhoven heeft zich de 33-j. T. uit het stadsdeel Tongelre gemeld met de rr iedcling, dat hij zijn twee cn een half-jarig zoontje van het leven had beroofd. Het kind was achterlijk cn leed in ernstige mate aan toevallen. Gebleken is, dat T. het kind een dodelijke dosis van een slaapmiddel heeft toege diend T is opgesloten. Hij zal voor de officier van justitie worden ge leid. Hij verklaarde gehandeld te hebben met het oogmerk het kind uit zijn lijden te verlossen. Minstens vijftig extremisten gedood; regeringstroepen verloren één man DJAKARTA. Mobiele eenhe- van het Indonesische leger bben Zaterdag meer dan vijftig tremisten gedood tijdens hevige vechten in Midden-Java. De voornaamste actie vond twin- mijl ten zuiden van Tegal aats, waar een bende van niet 'der aangeduide sterkte stuitte op brouillerende gevechtswagens van Indonesische leger. Veertig ex- 'emisten vermoedelijk eden de Daroel Islam kwamen idens het vuurgevecht dat zich itwikkelde, om het leven. Later op diezelfde dag werden overgebleven rebellen, die de ucht hadden genomen, achter- ald en opende het leger op- ense kotter vermist met zes opvarenden KOPENHAGEN Een kotter van Deense marine wordt sinds Zon- 'gavond ten Zuiden van het eiland .eland vermist. Kotters en vlieg den van de marine zoeken naar schip, waarop zich zes mensen onden. nieuw het vuur. Er werd gescho ten met zware mitrailleurs en an dere automatische wapens, maar hoeveel extremisten tengevolge van deze tweede aanval om het leven zijn gekomen, is nog niet be kend. De regeringstroepen verloren, tijdens de actie van Zaterdag, één man, terwijl twee anderen ver wondingen opliepen. Londen-Johannesburg v.v. in vier dagen Het eerste Britse passagiersvlieg tuig met straalaandrijving dat Zaterdag de afstand Londen-Johan nesburg in 23 uur en 38 minuten aflegde, heeft de retourvlucht langs dezelfde route in 23 uur en 23 minuten volbracht. Vanmorgen kwam de ..Cornet" te Londen aan. Het straalvliegtuig legde de af stand v.v. in twee derden van de normale reistijd af. De voorzitter van de BOAC verklaarde, dat bin nen een jaar de afstand Londen Johannesburg in 16uur zal wor den afgelegd. EEN DIKKE LAAG stookolie kleefde aan de overlevenden van de scheepsramp met de .Jiobson", toen z\j door de reddende handen van de opvarenden van de Wasp" aan boord en in veiligheid wer den gehesen. Slechts 61 mensen van de Amerikaanse torpedoboot- jager „Hobson" werden gered, toen het schip kort va de aanvaring op 26 April zonk; 176 mensen von den de dood in de golven. Cholera in Calcutta: reeds 460 doden CALCUTTA. In Calcutta en omgeving zijn 460 personen om het leven gekomen tengevolge van cholera en het aantal doden blijft stijgen, aldus werd Maandag mee gedeeld. De artsen hebben de regering ervan beschuldigd ondoelmatig en onverschillig te werk te zijn ge gaan bij de bestrijding van de epi demie. Baby van tien dagen te vondeling gelegd APELDOORN Op de Loseweg zagen voorbijgangers Zondagavond op de stoep van een woning een doos staan, waaruit het gehuil van een baby klonk. Bij onderzoek bleek de doos een goed in de kleertjes ge stoken jongetje te bevatten van naar schatting tien dagen oud. Het klein tje is voorlopig in het Juliana-zie- kenhuis opgenomen. Arbeider van tien meter hoogte doodgevallen (Van onze correspondent) KAMPEN De gemeentewerk man T. van Dijk is hedenochtend, bij het vernieuwen van de over een weg lopende transportleiding van de gasfabriek, misgestapt en van een hoogte van tien meter naar beneden gestort. De man bleef zwaar gewond liggen cn overleed spoedig na aankomst in het stads ziekenhuis. Gevangenen te Montreal blijven onrust stoken MONTREAL De gevangenen in de Bordeaux-gevangenis zijn Maan dag tot twee maal toe weer in op stand gekomen. De eerste keer had de politie weinig moeite om een groep tot bedaren te brengen, wel ke poogde een afscheiding tussen twee vleugels in het gebouw te rammen. Maar toen de wanordelijk heden kort daarop weer uitbraken moest zij gebruik maken van traan gas. waardoor de gevangenen spoe dig naar hun cellen werden terug gedreven. Bij deze uitbarstingen wa ren ongeveer 250 gevangenen be trokken. W illen ne het nog een maal proberen? Mis schien legt hij eindelijk zijn kaarten op tafel!" V Conflict in metaalbedrijf ROOSENDAAL. Maandag middag is een conflict ontstaan tussen de arbeiders in enige kleine metaalbedrijven te Zevenbergen en Breda en hun werkgevers. Deze hadden geweigerd voor de natio nale feestdagen een halve dag vrij te geven. Om 12 uur legde driekwart van Molenschots personeel, dertig ar beiders van Hartman en 150 arbei ders van Van Opstal het werk neer en keerden 's middags niet terug. Dc vakbonden achten hun houding „begrijpelijk". Wanneer de direc ties de genomen vrije middag niet doorbetalen zouden de bonden be sprekingen daarover voeren. Geweer ging plotseling af; soldaat gedood (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De twintigjarige dienstplichtige soldaat H. Dirks uit 's Hertogenbosch is Maandag door een kogel getroffen en op slag ge dood. Het slachtoffer stond op wacht in het militaire kamp te Oirschot. toen het geweer van een collega in de nabijheid plotseling afging. (Van onze correspondent HILVERSUMOnder de ti tel „elf droppings" organiseerde de Nederlandse Radio Unie in het nationaal programma van gister avond een radio-vliegwedstrijd ter herinnering aan dc voedscldrop- pings in 1945. Boven iedere pro vincie werd een verlichte para chute uitgeworpen, die door de vinder met een daaraan bevestigde vrijlicidswimpel zo spoedig moge lijk naar een opgegeven adres in de nabijheid moest worden ge bracht. Daar nam een reporter de para chute in ontvangst om op zijn beurt dc vinder twee rondvluchten per KLM boven Nederland, alsmede een vlucht m een tweezitterzweefvlieg- tuig op Teriet aan te bieden. Een cn ander werd dan in een vraag gesprek door de radio uitgezonden. De plaatsen waar de parachutes werden uitgeworpen waren: Assen. Den Haag (Malieveld), Hilversum (Larense heide), Haren (links van de verkeersweg naar Groningen), Amersfoort (Prins Frederiklaan), (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Een te Schip hol gecharterde Noorse privé-Di- kota, die gisteravond vandaar naar Noorwegen was vertrokken. Is he denochtend vroeg boven Telemar* ken. ten Zuidwesten van Oslo, neer gestort. Aan boord bevonden zich 25 personen. Elf inzittenden kwa men om het leven onder wie drie leden van dc bemanning. De ste wardess behoort tot de overleven den. De verongelukte machine was ge charterd ten behoeve van vijf en twintig Noorse walvisvangers, die gedurende de winter op een schlo van de Noorse rederij Cosmos in de Zuidelijke Poolzee gewerkt hadden. In Rotterdam hadden zij afgemon sterd en wilden naar huis reizen Tot acht uur gisteravond heeft men met de DS3 in radioverbin ding gestaan. Toen deze echter plot. seling afbrak, vreesde men onmid dellijk een ongeluk. Vanochend om vijf uur werd dit vermoeden tot ze- Enkele buien Van DinsdagSvond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien en een kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Overwe gend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. 7 Mei Zon op 5 u 0 m onder 20 u 15 m: Maan op 17 u 43 m onder 3 u 37 m HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max.lemp Neersl Weer Wind m/s Gisteren In 24 u Oslo Regen N. 4 Stockholm Zw. bew. O 4 Helsinki Onbew. O 47 Edinburgh Zw. bew Windstil Londen Zw. bew. Z.Z.O 4 Kopenhagen Regenbui Z.W. 3 Amsterdam Licht bew. Z. IOC 15 17 13 Genève Par lis Bordeaux Nice Berlijn Frankfurt MUnchen Wenen Mist Windstil Zw. bew o 2 Onweer W.Z W. 7 Regen Onbew. Mist Onbew. Windstil W.ZW 1 Windstil ZO 3 21 19 mm 3 0 0.2 0.4 0.4 1 10 19 6 0.1 6 0.4 Licht bew. W. 2 kerheid, toen zes mannen uit de verongelukte machine in het plaats, je Drangedal in Telemarken aan kwamen en daar verklaarden, dat de machine gisteravond tegen elf uur was neergestort. De mannen hadden gewacht tot het licht werd waren toen op weg gegaan om hulp te halen. Vanochtend is een hulpexpeditie op weg gegaan naar het wrak van de vliegmachine, dat zich op een tamel|k ontoegankelijke plaats moet bevinden. Goes (ten Noord-Oosten van het station). Workum (hier kwam de parachute echter dertig kilometer van de opgegeven plaats terecht bij Scxbicrum), Deventer (ten Noord- Oosten van de stad bij Diepenveen). Tilburg (Ringbaan West), Harder wijk (ook hier zwaaide de para chute wat af en kwam bij, Hierdcn terecht) en tenslotte Venlo, waar de parachute nog juist op Nederlands gebied viel. honderd meter van de Duitse grens af Overal was de belangstelling voor deze wedstrijd enorm en er hebben zich diverse spannende tonelen af gespeeld om het eerst dc parachute aan de in de nabijheid opgestelde microfoonpost af te geven. In Gro- Zie verder pag. 5 PAUL SPANIOLA, de onttroon de wereld-kampioen pijproken, heeft Opa Klijzing dte hem de titel ontfutselde uitge daagd tot een revanche-wed strijd. Opa mag dan naar Long Beachin Californië, komen om de meest geduld-cisende kamp aan te binden. Een Deen, Paul Laus- ten, heeft Zaterdag in Kopenhagen 110 minu ten en 25 seconden ge daan over het roken van een pijp met 3.3 gram tabak. Hij heeft er dus aanzienlijk lan ger over gedaan dan Opa Klijzing uit Pur merend, die onlangs met 92 minuten en 18 seconden officieus we reldrecordhouder werd. Lausten rookte Cham pion superior Virginia Flakes". De Deen, die met zeven andere De nen in de finale van uitgebreide rookwed- slrtjden was gcnlaatst, zei na afloop, dat hij cr nog wel wat langer over had kunnen doen, als hij niet een beetje onwel was geworden. Uit Purmerend ver nemen wij van de zoon van Opa Klij zing, die bovendien voorzitter is van Opa's vereniging „De Gesellighe Damp kring", dat voor zo ver men op het ogen blik in Purmerend kan beoordelen Paul Lausten „er maar een beetje met de pet naar heeft gegooid". „Is die meneer Laus ten lid van een erken de pijprokersvereni ging, aangesloten bij de Internationale Associa tie van Pijprokersclubs? Heeft hij bij de voor zitter van die associatie, Carl A Piercy in Ame rika, toestemming ge vraagd een aanval op het wereldrecord le mo gen doen? Had zijn ta bak dezelfde kwaliteit en eigenschappen als de „Burley" van de we reldkampioen? Nee me neer, op het ogenblik ziet het er niet naar uit, dat meneer Lausten serieus in aanmerking zal komen voor de we reldtitel. Vooral ook, omdat er geen jury van vijl mensen, waaronder twee buitenlanders, de aanval op het record heeft bijgewoond." Dat is het commen taar van een deskundi ge uit de onmiddellijke omgeving van Opa Klij zing Purrherend windt zich niet op over iedere pijproker, die maar be weert, dat hij het re cord van Opa Klijzing heeft gebroken. Zoiets moet officieel gaan, vinden ze in Purmer end. niet zo „halfslach tig en onopvallend". Volgens de „Gazet van Antwerpen" is het wereldrecord pijproken van Opa Klijzing door twee leden-van de Pijp rokersclub uit Eernc- gem (België) verbeterd. Oscar Kyndt rookte 107 minuten van zijn 3.3 gram tabak enSeraphin Sanders 103 minuten. Beiden halen echter nog niet de zuigtech- niek van Paul Lausten, als die inderdaad de 110 minuten heeft over schreden, zouden al die pijprookrecordhouders niet eens, in één lokaal, tegen elkaar kunnen opsmoken?

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1