DAGBLAD VOOR AMERSFOORT eer spanning in Berlijn Bij botsingen tijdens weekeind zes doden Reorganisatie bij de giro op komst? jongen verkoolt tussen brandende kisten Felle straatgevechten in Essen: één dode Generaal Dodd - in goede welstand - weer vrij Russen sluiten autobaan voor geallieerden Antwoord aan tusland klaar Zwarte dag voor motorsport Commun istische jeugdbetoging tegen vredesverdrag met Westen Tanks stonden klaar om hem met geweld te bevrijden Vrolijkheid laaide op bij feesten der Staatsmijnen 2e Jaargang, no. Ill Maandag 12 Mei 1952 jericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Ink: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent) BONN. Er zijn tekenen, die er op wijzen dat de spannin- >n in West-Berlijn weer zullen toenemen. Voor het eerste inds de blokkade hebben Sowjct-autoriteiten verhinderd, dat Amerikaanse en Britse militaire politie kunnen patrouil- ren op de autobaan tussen Berlijn en Helmstedt. Van de zijde an de Sowjet-Unie is voor deze maatregel geen enkele ver jaring gegeven. Verder hebben de Sowjets veranderingen ge- racht in het spoorwegverkeer tussen Oost-Duitsland en Ber- jn. Het is zo, dat treinen, die uit Oost-Duitsland komen, niet neer op West-Berlijnsc stations zullen aankomen. nieuwe antwoord van de Westelijke geallieerden aan Moskou helderder zou zijn dan de eerste antwoordnota. Burgemeester Reuter heeft giste- als zijn mening uitgesproken, dat komende weken en maanden Ber- onder nieuwe, zware druk zott in zetten. ..Wij houden rekening et moeilijkheden, die het gevolg illen zijn van de afsluiting van de iuwe overeenkomst met de geal- rden, omdat het Oosten daarop zal reageren." Reuter meende, de geallieerden opnieuw zouden oetcn bewijzen, dat zij bereid zijn n hun bijdrage te leveren tot her- :rdedigen van de veiligheid en de ichlen van de Wcstberlijnse bevol- Verder hoopte Reuter, dat het Hereniging Duitsland Er mocht niets worden nagelaten om tot een verstandig gesprek met het Oosten te komen, en in ieder geval moesten de Sowjets gebracht worden in een positie, die hen dwong om precies te zeggen wat hun bedoelin gen zijn, aldus Reuter. Intussen blijft de agressiviteit van de Oostduitse autoriteiten bijzonder groot. Minister-president Grotewohl heeft Zaterdag op een vergadering in Bad-Schandau nog eens ztjn be dreigingen herhaald voor het geval inderdaad de bondsrepubliek tot een nieuwe overeenkomst met de Wes telijke geallieerden zou komen. „Het zou een vergissing zijn te menen, dat de Duitse bevolking met de ar men over elkaar zal toekijken, wan neer in West-Duitsland een leger wordt opgesteld, dat onder leiding van Amerikaanse imperialisten en Duitse SS-officieren een aanval op de wereld van het Oosten voorbe- LONDEN. Amerikaanse. Britse j reidt," zo liet Grotewolhl zich uit. Franse experts hebben Zaterdag laatste hand gelegd aan het ant- oord van het Westen op de Rus- ische nota inzake de hereniging an Duitsland en het houden van rlje verkiezingen in geheel Duits- ind. De tekst van het antwoord worden voorgelegd aan Wash- ngton. Bonn en Parijs. Als er geen rijzigingen In worden aangebracht, al het antwoord waarschijnlijk indaag of morgen aan Rusland orden overhandigd. Achtjarig meisje in Assen verdwenen ASSEN. Sinds Vrijdagmiddag streeks één uur is hier het acht- arig dochtertje van de familie ironsema verdwenen. Het meisje is ie dag gewoon naar school gegaan, och nadien is er niets meer van aar vernomen. De politie heeft de Jrentse Hoofdvaart af gedregd, amen met een groot aantal mili- airen heeft zij de bossen in de mgeving afgezocht. Tot heden' onder resultaat. Nieuwe electrische locs bij NS UTRECHT. De Nederlandse •poorwegen hebben indertijd bij de "ranse industrie Alsthom in Parijs m Belfort vijftig vier-assige elec- Tische locomotieven en tien zes- issige electrische locomotieven he rteld. De laatste van de vijftig vier- ssige locomotieven en de eerste an de tien zes-assige locomotieven 'ijn Zondag aan de Nederlandse Spoorwegen overgedragen. Kantoorpersoneel Noorse scheepsbouw staakt OSLO. Bij vijf van Noorwegens ootste scheepsbouwmaatschappijen n verscheidene fabrieken van de ■vare industrie is Zaterdag een taking van 2500 man kantoorperso- eel uitgebroken. De staking is ge reclameerd door het vakverbond Is protest tegen „onbevredigende oonregelingen". Het werkgevers- erbond heeft gedreigd met een uit- luiting van 23.000 arbeiders, die olgens het verbond niet aan het erk kunnen worden gehouden als et kantoorpersoneel niet weer aan et werk gaat. -Middenstand vraagt spoed bij debat omzetbelasting DEN HAAG. De commissie van overleg, waarin samenwerken de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Aed. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond, heeft de Ministerraad dringend verzocht te bevorderen, dat de parlementaire behandeling van het wetsontwerp technische herziening van de om zetbelasting zo spoedig mogelijk voortgang vindt. DEN HAAG. De heer C Kolff. voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, is voor het ko mende jaar gekozen tot voorzitter van de Int. Sportluchtvaart Fede ratie. Gedood door hagel uit eigen geweer UTRECHT. De 20-jarige scholier George Teeuwen uit Oudenrijn is Zaterdagmiddag tij dens het jagen in de omgeving van zijn woonplaats dodelijk ge troffen door een schot hagel uit zijn eigen geweer. Het wapen zou plotseling zijn afgegaan toen de jongeman het even tegen een RUIM zeshonderd mensen hebben deelgenomen aan de indrukwek kende 10 Mei-herdenking, die Za terdagmiddag door de Nederland se Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd op de erebegraafplaats te Övervecn werd gehouden. In de stoet waar mee zij naar de dodenakker trok ken werden vele kransen en bloe men meegedragen. Namens H.M. de Koningin en Prins Bernhara legde ritmeester W. F. K. Bisschoff van Heemskerk een krans van wit te Aronskelken op een der graven. Aan 't Maas Waal-kanaal te Heu- mén heeft een herdenking plaats gevonden b'j het monumentopge richt op de plaats waar op 10 Mei 1940 vele soldaten van 1-26 regi ment infanterie gesneuveld zijn. Zes doden en een aantal zwaar gekwetsten toont de balans van het \crkcer tijdens dit weekeind. Voor al met motorfietsen z|jn veie ern stige ongelukken gebeurd, in het bijzonder lodens de races bij Yce- ncndaal en De Leek (Gr.). Vecnendaal. Tijdens de jaar lijkse prestatie-rit van de K.N.M.V „De coupe de la montagne" reed de renner A. Bosch uit Sloten (Fr.) op een onbewaakte overweg bij L.un- teren tegen een electrische trein. De man was op slag dood De 38- jarige G Mulder uit Voorst (Geld.) en de bekende racer Jaap Roest slipten; beiden braken een been. De Leek. In Tolbert (Gr.) pro beerde de garagehouder K. L:eu- wes de motor van een der deel nemers aan de motorwegraces te De Leek. Hij botste tegen een vrachtauto en overleed vrijwel di rect aan zijn verwondingen. In Nietap (Gr.» reed de Rotterdamse motorrijder Piet van Aalst, die op weg was naar de Leeker wedstrij den. tegen een grote vrachtwagen, die links op de weg stond gepar keerd. De heer Van Aalst overleed spoedig na het ongeval. Zijn echt genote. die op de duo zat, werd zwaar gewond. Groningen. De motorrijder W. L. uit Groningen botste in volle vaart tegen een personenauto. Hij Vuur vernielt veilingloods, fabriek, huizen en deel van patronaatsgebouw Te inschoten is zout aangeboord 425 meter sUenzout aangetrof- sjocgen rcndc de achtjarige A. O UTRECHT. Grote schrik ver oorzaakte Zondagmiddag in de Croe- selaan de brand, die in korte tijd een der loodsen van de Utrechtse Groente- en fruitveiling vernielde. En die schrik werd tot verbijstering toen de brandweer tussen de nog gloeiende resten van kisten het ver koolde lijkje vond van de zesjarige J. L. H. Vermoedelijk heeft het ventje met een paar vriendjes een vuurtje ge stookt in de loods, dat uitgegroeid boom wilde zetten. .George Teeu- fen. Deze boring geschiedt in nau- i u-io^r,v,*r „«kn,,,,, wen was de jongste uit een groot we samenwerking met de Kon J!®' Dbera15_Jari|e j v. s. doo;de on. wen was de jongste uit een groot I we samenwerking gezin. Ned. Zoutindustrie. ESSEN. Honderden politieagenten hebben Zondag In de stad Essen met stokken en later met gebruik van vuurwapenen, wilde straatgevechten, ontstaan tussen duizenden communistische en anti-communistische jonge lieden, uiteen gejaagd. Hierbü werd één demonstrant doodgeschoten, twee betogers en een politicagent ernstig en enkele tientallen Jeugdige personen licht gewond. Vele personen werde» gearresteerd. Dertigduizend jonge communis- werden door rondvliegende kogels, ten wisten in de stad door te drin gen. Een botsing met Christelijke jeugdarbeiders leidde tot felle straatgevechten, waarbij 600 poli- tie-agenten de orde trachtten te herstellen. Commando's van de in West-Duitsland verboden „Freie Deutsche Jugend", sinds de oor log opgeleid voor straatgevechten, boden felle tegenstand. Toen de politie kort na het middaguur het centrum van de stad trachtte schoon te vegen, kreeg Essen het uiterlijk van een slagveld uit een burgeroorlog. Vele demonstranten Na Fechteler-rapport Roure neemt ontslag bij de „Monde" (Van onze reisredacteur) PARIJS. Het rumoer rondom de publicatie in de „Monde" van het zogenaamde rapport-Fechteler is nog niet bedaard. Met uitzonde ring van de communistische pers en de ultra-neutralistische krant „Combat" is de gehele Franse pers niet alleen afwijzend maar zelfs verontwaardigd. „De „Monde" heeft nu een lelij ke veer moeten laten. Een van haar belangrijkste medewerkers, de politieke hoofdartikelen-schrij ver Remy Roure. heeft uit protest ontslag genomen. Remy Roure is een zeer bekend journalist met een uitstekende staat van dienst in het verzet. Bijna overal droog Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Op de meeste plaat sen droog weer met veranderlijke bewol king. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets ho gere. 13 Mei Zon op 4 u 50 ni onder 20 u 24 rr Maan op 0 u 29 m onder 7 u 8 m. HPT WERK VAN VANMORGEN 7 LU1R Max temp Neersi Station Weer Wtndm/s Gisteren tn 24 li Oslo Mist Windstil 2 20 C 0 mm Stockholm Onbew w. 2 20 0 Helsinki Licht bew W.N.W 2 16 0 Edinburgh Zw bew Z.W 6 12 10 Londen Licht bew Z.Z.W. 2 14 4 Kopenhager Zw. bew Windstil 17 0 Amsterdam Zw bew ZW 2 18 0 Genévc Regen O.Z O 2 22 8 Pa rUs Zw. bew Z.W. 3 19 0 8ordenux Licht bew. W.Z.W 2 15 0 Nice Zw. bew N.W. 2 20 0 Berliin Zw. bew. N.O. 2 22 0 Frankfurt Regen W.N.W 3 24 2.2 Mtinchen Geh. bew. W Z.W. 2 22 16 Wenen Geh. bew. Windstil 24 5 die zowel uit de wapenen van de betogers als uit die van de politie werden afgevuurd, gewond. middellijk de vlammen en bracht het deerlijk verwonde ventje ijlings naar een dokter. Deze liet het jongetje naar het Stads- en Academisch Zie kenhuis overbrengen. Kaatsheuvel. Een groot deel van de schoenfabriek Van de Meer is Zondagmiddag uitgebrand. De brandweren van Kaatsheuvel en Loon-op-Zand hebben de fel-loeien- de vlammen met acht stralen bestre den. In het bedrijf werkten zestig mensen, er waren volop orders. Ongevalverzekering voor scholieren (Van onze Gooise correspondent) BUSSUM. Op de ouderavond van het Gooise Lyceum is meege deeld, dat overwogen wordt uit het bestaande schoolfonds een verzeke ring voor alle leerlingen (dat zijn er pl.m 150) af te sluiten tegen ongevallen op de weg van en naar school. Deze verzekering zou dan lopen gedurende het uur voor en het uur na schooltijd. TOKIO. De communistische krijgsgevangenen op het eiland Koje hebben Zaterdag de Ame rikaanse brigade-generaal Dodd. die zij reeds drie dagen vasthiel den, vrijgelaten. Het Achtste Le ger heeft meegedeeld, dat gene raal Dodd zich in goede welstand bevindt. Op verzoek van generaal Dodd hadden de V.N. een plan om hem te ontzetten niet uitgevoerd, Enige uren voor zijn vrijlating had Dodd in een boodschap meegedeeld, dat hij bijna met de communisten er verblijven op Koje ongeveer 80.000 krijgsgevangenen over eenstemming had bereikt. De Amerikaanse kampcomman dant heeft een onderhoud gehad met generaal Van Fleet, bevel hebber van het Achtste Leger. Gemeld wordt, dat Dodd had verklaard, dat de Noordelijken hem ,op een beleefde, waardige manier en vol respect' hadden be handeld. Een functionaris van het Acht ste Leger zeide, dat generaal Dodd was vrijgelaten, nadat zijn opvol- Nieuw aanbod voor Urker vissers in Argentinië BUENOS AIRES. De Urker vissers, die. zoals wij reeds meld den. in Argentinië mogen blijven, hebben van de vereniging van vis serijpatroons in Mar del Plata het aanbod gekregen om daar te komen werken. ger, generaal Colson. had beloofd, dat de gevangenen in overeen stemming met de bepalingen van de conventie van Genève zouden worden behandeld. De toestand op het eiland is thans weer normaal en de gevan genen gehoorzamen de bevelen van de nieuwe commandant. Volgens een van Kóje afkom stig bericht, dat door het Achtste Leger was opgehouden, hadden de Amerikaanse strijdkrachten minstens twintig tanks naar het eiland overgebracht. Maastricht. In Maastricht heeft de brandweer moeten strijden tegen een hardnekkige brand, die Zater dagavond de tweede verdieping van het St. Jozef-patronaat verwoestte. De oorzaak, een brandende kaars, die omviel en een grote hoeveelheid papier deed ontvlammen. Hoge Zwaluwc. Een schier niet te stuiten brand heeft Zondagmiddag twee woningen en drie schuren in de as gelegd. De brandweer van Hoge Zwaluwe moest assistentie vragen van de corpsen uit Breda. Terhcy- den. Made en Lage Zwaluwe om een grotere ramp te voorkomen. Garagehouders gaan Goodrich boycotten (Eigen bericht) De bond van automobiel- en ga ragebedrijven (BOVAG) heeft haar leden geadviseerd geen enkele Goodrich-band meer te kopen, ver der alle reclame-schilden van de Goodrich aanwezig in de garagebe drijven onmiddellijk te verwijderen. Ook zullen er geen advertenties meer in het BOVAG-orgaan van de Goodrichfabrieken worden opgeno men. Voorts is de leden geadviseerd de vertegenwoordigers van Goodrich de toegang tot hun bedrijf te wei geren. Dit is het gevolg van het feit, dat de Goodrich banden levert aan de leden van de Vereniging ter Behar tiging van de Nederlandse Aardap- pelhandel 'met een korting, welke aanmerkelijk hoger ligt dan de han delaarskorting „Dag van nationale rouw in Tunis TUNIS. Het politieke bureau van de nationalistische „Neo Des- tour" heeft in een communiqué de Tunesische bevolking opgeroepen Maandag a s. de 71e verjaardag van het protectoraatsverdrag te herden ken als een „dag van nationale rouw". was op slag dood. De toestand van de duo-passagier H H. v. d. M. is zorgwekkend. Gorlnchcm. Zondagmorgen maakten twintig leden van de mo torclub „Gouda'' een tourrit. Toen de 56-jarige M. Woerlce een club genoot wilde passeren, raakte hij diens stuur, verloor de macht over zijn motor en werd tegen het weg dek geslingerd. Hij was op slag dood. DEN HAAG. Op de Van Stolk- weg heeft een bestelauto de 14- jarige fietser K. J. K op het linker weggedeelte aangereden. De jongen werd zwaar gewond naar het zie kenhuis „Bronovo" vervoerd en is daar overleden. Stadionmuur stort in: 35 doden Tito valt Londens aeeoord over Triest aan BELGRADO Voor een gehoor van 120.000 mensen heeft Tito, ter gelegenheid van de onthulling van een hcldengedenktcken. verklaard dat de Londcnse overeenkomst over de Italiaanse deelneming aan het bestuur over Triest „schandelijk" is en inbreuk betekent op het Italiaan se vredesverdrag. Joego-Slavie. zo verklaarde hij. behoudt zich het recht voor om die maatregelen te treffen, die nodig zijn voor de bescherming van de Joego-Slavische belangen, doch niet vooruitlopen op een oplossing van de kwestic-Triëst. Tito had dc over eenkomst nog niet gelezen, „maar zij kan voor Joego-Slaviè niet gel dig ziin. omdat zij zonder medewer king 'tot stand is gekomen. H ilversums predikant wordt R.-Katholiek (Van noze correspondent) HILVERSUM. Ds J. Loos, Nederlands Hervormd predikant te Hilversum heeft de afgelopen week te kennen gegeven het voor- CORDOBA. De instorting van nemen te hebben zich los te ma- een muur van een boksstadion in ken van de Hervormde Kerk en over te gaan tot het Rooms Ka tholicisme. De predikant heeft schriftelijk verzocht uit zijn ambt te mogen worden ontslagen. Zondagmorgen is ds Loos niet in de dienst voor gegaan. Hij is 44 jaar oud, sinds Januari 1933 predikant in de Ne derlands Hervormde kérk, gehuwd en heeft vier kinderen. Op 12 Mei 1946 deed hij zijn intreden in Hil versum Destijds is ds Loos aange nomen voor de priesterwijding' in de Anglicaanse kerk van Londen. het stadje Bell Villc, dichtbü Cor doba, heeft Zondag 35 toeschouwers het leven gekost, terwijl er onge veer 100 gewond werden. Het stadion werd omringd door 4 oude. gemetselde muren Een zeil doek was erover gespannen als overdekking. Door de regen had zich in het doek een grote plas water gevormd Onder het gewicht daarvan bezweek plotseling eén van de muren. Vele toeschouwers wer den door de zware stenen verplet terd en waren onmiddellijk dood. Onder het publiek ontstond een paniek, waarbij verscheidene men sen onder de voet werden gelopen. Belgische verzetsbeweging eert K. R. van Staal HAARLEM Dc heer K R. van Staal, de ziel van de Ned. Ver van Ex-politieke Gevangenen, ontving Zaterdag, na de 10 Mei-herdenking van Expogé te Bloemendaal, van de Belgische regering op verzoek van de Belgische verzetsbeweging het Belgische verzctscrkcntelijkheids- kruis. ROME. Vanochtend zijn er in Italië geen kranten verschenen ten gevolge van een landelijke staking der drukkersgezellen. Het is de tweede maal in enkele weken tijds, dat de drukkersgezellen staken om kracht bij te zetten aan hun loon eisen. TEHERAN. Mossadeq zal uiterlijk 26 Mei naar Den Haag ko men en daar begin Juni de zaak van Perzie bepleiten in het Anglo-Iraan- se olicgcschil. voor het Internatio naal Gerechtshof. HEERLEN. Dc ganse Zondag lang cn het duurde tot Maan dagmorgen is het gouden feest van de Staatsmijnen opgewekt en graag gevierd. Na kerktijd laaide de vrolijkheid bij goed weer aan alle kanten weer op. NEW YORK. De Oostenrijkse bonakanselier. dr Leopold Figl. Is Zondag uit Londen in de V S. aan gekomen voor een bezoek van twee weken. Hij zal o.m. met president Truman en de minister van Bui tenlandse Zaken. Achoson. bespre kingen voeren over het vredesver drag voor Oostenrijk. IN DE GEHELE MIJNSTREEK zijn dit weekeinde grote optoch ten gehouden, die het verleden en het heden der mijnen symbo liseerden. Deze kolossus, die in zijn enorme handen twee jonge mijnwerkers houdt, stelt de on dergrondse vakschool voor. -Mohammedaanse landen vormen organisatie KARATSJI. Op een confe rentie te Karatsji. waaraan afge- i vaardigden van tien Mohamme- j daansc landen deelnamen, is Zon- I dagavond besloten een interna- I tionalc Mohammedaanse organi satie op te richten, welke tot doel heeft hulpmiddelen te mobiliseren „om onze volkeren van vreemde overheersing te bevrijden". Nehroe opnieuw leider van Congresfractie NEW DELHI. De Indische Directeur van PTT spreekt over plan om land in drie sectoren te verdelen GRONINGEN. De girodienst zal In de nabije toekomst worden gede centraliseerd. Er zullen drie sectoren worden ingesteld, t.w. sector 1. de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en een deel van Gel derland; sector 2: de provincies Limburg, Zeeland, Noord-Brabant en de rest van Gelderland; sector 3. de overige provincies. KLM-dienst op VS nog normaal DEN HAAG. Van de zijde van de KLM vernemen wij, dat de KLM-diensten op het ogenblik nog. ondanks de staking in de Amerikaanse olie-industrie, nor maal doorgang kunnen vinden. De volgende week zal echter, indien in het stakingsbeeld geen veran dering is gekomen, een nadere be slissing moeten worden genomen. Dremier Nehroe i« Zondag nn- Engeland en de Verenigde i*ÏaÏI Jo Staten hebben Zaterdag volgens een nieuw lot leider van de park- mededeling van het ministerie voor mentsfractie der Congrespartij Brandstoffin gezamenlijk een be- legeringspartij) gekozen. Het roep op de gehele wereld gedaan r.ieuwe parlement wordt Dinsdag om het verbruik van benzine voor geopend. Als leider van de fractie de luchtvaart te beperken in ver- zal Nehroe worden verzocht een band met de staking In de Ameri- nieuwe regering te vormen. kaanse olieindustrie. Deze mededeling deed de heer L. Neher, directeur-generaal der PTT tijdens een voor de Commerciële Club te Groningen gehouden le zing. Aan het giroverkcer nemen onge veer 550.000 personen deel. Samen bewerkstelligen zij een omzet van 80 millioeu gulden per jaar. Een onderzoek heeft nu uitgewezen dat in de sectoren genoemde gewesten onderling een grote overschrijding bestaat. Deze toestand maakt een decentralisatie in de toekon^st ver antwoord. De problemen, die zich hierbij voordoen worden thans na der onderzocht. De grootste moei lijkheden doen zich voor bij over schrijvingen uit het gebied van de ene sector naar de andere Maar ook hiervoor zullen we wel een op lossing vinden, zo meende de heer Neher. Concerten cn muzickwedstrijden. sportieve gebeurtenissen, cabaret- en filmvoorstellingen, operettes, circus, variété's c-n dansgelegenhe den waren propvol met belangstel lenden. De optochten van Heerlen en van de mijn Emma trokken ge weldig veel. belangstelling. Spanning was Gr onder de tien duizenden Limburgse liefhebbers van de duivensport, die een ge zamenlijke wedstrijd ter gelegen heid van het jubileum aangingen. Uit alle delen van Limburg waren 32.000 postduiven in veertien spoorwegwagons naar de Franse stad Orleans gezonden. Dit trans port werd Zondagmorgen daar ge lost. In verschillende plaatsen kenden de café's geen sluitingsuur. Het wa ren echter niet alleen Limburgers, die zich vermaakten. Velen kwa men uit noorderlijkcr provincies om aan de pret mee te doen. Grootse vuurwerken, die in Heerlen, Hoensbrock, Brunssum, Gelcen en Terwinselen werden af gestoken, besloten de feestviering. Filmfestival Cannes Nederland krijgt de Grand Prix voor beste korte film CANNES Op het filmfestival kreeg Nederland de Grand Prix voor de beste korte rolprent, te weten de film „Schot te boord". Bovendien kreeg Nederland een speciale bekroning voor de beste collectie documentaire films. De film „Othello" van Orson Welles en de Italiaanse film „Twee stui vers koop" delen samen de hoog ste eer voor de beste speelfilm van 1952.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1